X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
4X15: Memento Mori

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4
View previous topic :: View next topic  
Author Message
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Sep 19, 2005 10:33 pm    Post subject: 4X15: Memento Mori Reply with quote
From: incig 5/28/2002
To: ALL

ocuklar, daha ilk yar yeni bitti, ama ben dayanamadm. Bir eyler demem lazm.

Bata Bayan Mge'yi bir bulaym, alnndan peceim. Scully'ye yeni bir anlam kazandrd valla. Keke ilk sezonlarda da onun sesiyle izleseydik onu. N'olur bir daha kimse dublaja laf etmesin olur mu?
Orijinalinde pek de anladm iddia edemeyeceim Scully'nin gnlk notlarn ok gzel evirmiler. lk gnlk girii ok anlamlym meerse... ve Bn.Mge de ok iyi seslendirdi dorusu. Burdan ona bir kez daha kucak dolusu teekkrler!
Teaser harikayd yine eviri ve dublaj asndan. O Mulder'n kekelemelerini nasl yapacaklarn ok merak ediyordum ve harikayd...
Bir harika sahne de Scully ve annesi arasndaki o gerilimli sahne. Bn.Scully oktan ne yaptn bilmez durumdayd.Devam sonra...2.blm balyor...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
From: incig 5/28/2002
To: incig

2.yar da bitti. Ne blm ya. Klasik tam anlamyla.
Mulder'n kurun geirmez kaplarla dolu koridorda tabancal adamdan kat sahnede gerilim harikayd.

Yine ayn laf edeceim ve dublaj diyeceim: O son sahnede de harikalar yarattlar o ikisi. Bn.Mge acaba orijinalini seyretti de Scully'nin sesindeki tonlamalar m alt? O sahneyi artk nerdeyse ezberledim, sanki GA Trke konuuyor gibiydi. Mulder'n "Come on then"i..."Tamam o zaman" demiler. ok iyiydi.

CSM...ren adam...Sigaray mug'n iine atarak sndrd. Ondan nefret etmek iin bir neden daha.

imdilik son bir yorumla kapatyorum: Skinner'n ofis duvarndaki ABD bayra nndeki kadn kim?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
From: Pain is an unavoidable side effect. (trustno13) 5/28/2002

Artlar yok. Eksiler yok. Memento Mori hi bir blmle kysalanamayacak kadar inanlmaz bir blmd. imdi dndmde,byle blmlere yakacak bir kelime dnyada kullanlan hibir dilde yok. Belki "beyond"(te-ama bu laf trkede geyik olarak kullanld iin anlamn yitirdi) olabilir.

***Bu blm analizini Finale'yi vp,hakl karmak iin cann diine takan ve intelli-shipperln bu uurda biraz rabidshipperla kaydran sevgili arkadalarma ithaf ediyorum. Umarm Memento Mori'den sonra yaptklarn bir kez daha gzden geirme ihtiyac duyarlar.***

Daha dizi balamadan inanlmaz bir hzne kapldm(hayr,"Yatamdaki Dman" neden deil :p) sonuta izleyeceimiz olay,Scully'nin (ilk bakta) malubiyeti ile ilgiliydi. Gcn yitirmesi. Ve belki de inancn kaybetmesi.

Balamasyla beraber iimdeki duygular biraz daha hareketlendi...Scully veda ediyordu. Pes etmiti. Sonradan grebilecektik ama her ne kadar inkar etse de,lm karlamaya hazrd. Aslnda bu 2 hafta nce balayan bir aamayd bence. Scully kendini,hayatn ve hayat sorgulamaya balamt. Ne iin urayordu?Arad ey hayatnda ne kadar etkiliydi? Hayatna etki edecek olan ey Hayat'n kendisinde ne kadar bir yer tutuyordu? Tm bunlar sorgulad. Ve Mulder' sulad. Kendi kiisel meselesine omu da alet etmiti nk. Bu yzden Melissa lmt. Ve derinlerde bir yerde hissediyordu ki,bu yzden karlmt. Mulder olmasayd bunlar olmayabilirdi. Onunla geirdii tm bu yllarn acsn belki de basit bir "masa"ya balayarak ondan almaya alt. Ama belki de farketmedii,aslnda alrken normal hayatn ta kendisini yaamaya alyordu. Ancak 4 senenin ondan alp gtrd bir ey varsa,bunun normal hayat olduunu anlamt Never Again'in sonunda.
Ama inkar edemedii bir ey daha vard Scully'nin dncelerinde: Mulder,tm bunlara ramen,tm yaattklarna ramen onun devam etmesini,ayakta kalmasn salayan insan olmutu. Babasnn lmnde ve sonrasnda,karlmasnda ve sonrasnda,Melissa'nn lmnden sonra Scully iin maksimum aba harcayan,onun devam etmesini isteyen,Scully'yi isteyen hep Mulder olmutu. nk Mulder'n hayatnda gvenebilecei tek bir insan kalmt ve o insan kaybetmek Mulder iin hereyin bitmesi anlamna geliyordu. Scully ise 4 sene yaad saysz olaydan sonra artk hayatnn merkezinde annesiyle beraber Mulder' yerletirmiti farknda olmadan. Bu yzden de Scully iin Mulder belki bir baba roln oynamaya balamt. Ve kendisinin Mulder iin nemini ve "aresiz ihtiyacn" anlarken onun sebeplerine kaytsz kalamyordu. nk Scully iin Mulder'n kayb,hayattan soumasna ve tamamen iine kapanmasna neden olabilecek bir kaypt.
Tm bunlar kafasnda tartp yerli yerine oturttuktan sonra Scully bir gnah karma edasyla gnlne Mulder'a ithafen veda yazlar yazmaya balad. Yazdklarn Mulder'n okumasn istemiyordu,nk Mulder' hayal krklna uratacan biliyordu. Mulder'n yeniden bulduu "aramaya devam etmek iin gereken inan" Scully'de yoktu artk. Ve ikisi de biliyordu ki bu aray iki kiilik bir arayt.

Mulder ise bu Aray urunda Scully'nin verdii kayplar belki de hi bir zaman kendi stne almamt. O bu yolda o kadar ok kayp vermiti ki Scully'ninkiler sanki olaan ve zorunlu eylermi gibi geldi ona. Hatta Scully'nin ablasnn lmnde kendisini sulamasna gz yumdu diyebiliriz.
Mulder iin de bir geri deme zamanyd imdi. Scullynin kr olmayan bir beyin kanserine yakalandn rendii zaman ilk kez sorgulama sras Mulder'a geti. Ama onun soracak sorular ok azd. Yukarda belirttiim nedenler yznden Scully yaamalyd. Farkndaym Mulder'a uzun yoldan "bencil" diyorum ama hayr,bu bencillik deil,nk artk baz eylerde suun kendisinde olduunu anlamt. Scully kaybetme korkusunun verdii panikle CSM ile bile anlamaya razyd. Fakat Skinner bunu yapmasna izin vermedi. nk "ondan birey istersen,artk onun klesi olursun."

Skinner Mulder' CSM'den uzaklatrarak iyi bir karar verdi diye dnenleri son sahnede hayal krkln uratt. Onun da geerli sebepleri vard Scully'nin yaamas iin hatta bunlardan biri CSM'nin belirttii gibi "ona sandmdan daha fazla deer veriyorsun" imasyla ortaya kt(m?) Skinner'n ncelikli dncesi,gerein sadece Scully'nin yardmyla ortaya kabilecei idi. Mulder'n patronu olduundan beri,onun yolunda gitmesine izin vermesinin tek nedeni Scully'nin Skinner'a salad gven duygusuydu. Ve biliyordu ki,Scully olmadan Mulder Geree asla yaklaamazd,yaklamasna izin vermezlerdi. Scully Gerek iin kilit bir isim nk,Mulder'n ona ulamas iin en byk yardmcs,anahtar Scully'ken,Sendika ve Smrgecilerin Gerei Mulder'dan uzaklatrmak iin kullanabilecei bir piyondu. Ama Scully'ye yardm etmek iin Mulder'n yannda Scully yoktu bu sefer ve Skinner bu yzden hayatnn riskini alarak CSM ile "bir bedel" karlnda anlamaya vard. Sonuta Scully yaad.

CSM Scully'yi yaatan adamd. Ama neden? nk Scully,Mulder'n Geree asla ulaamayacann canl kantdr. Onun yanndaki,en ok koruduu ve deer verdii varla bile zarar verebilen bir g,hereyi yapabilecek bir gtr. Scully,Sendikann Mulder'a verdii ltimatomdur. CSM ayrca kendi hatasn da rtmtr Scully'yi kurtararak. Scully'nin lm Mulder'n Gerei aramas iin ihtiyac olan tm gcn bulmasna yardmc olacaktr("en tehlikeli dman kaybedecek bir eyi olmayan dmandr") ve stelik Scully kendisine yaplanlar yava yava inkar edemez duruma geliyordur. CSM'nin yapt ey "bilimin mucizelerini"(bilim ve mucize kelimeleri yanyana-Scully ve Mulder) kullanarak iki ortan da inanaca eyleri nlerine yeniden sunarak stn konumunu yeniden avantajl hale getirmitir.

(To be continued)

The Truth Is Scully.

To: Pain is an unavoidable side effect. (trustno13)

Bilim ve mucizeler. Mulder'n karlat Kurt Crawford'lar. Yeni Jeremiah Smith'ler. Tarlalarda alan ocuklarn yetikin halleri. Onlar da Mulder'n tarafndalar ama ne yazkki onun kadar ansl deiller. Ama Mulder'a yardm etmeleri ve bunu "onlar bizim annelerimiz" mant dorultusunda yapmalar hem ok edici hemde bu gece yaanan duygu younluuna atlan bir ta daha oldu. Akas Quiet Willy'nin(katil) birinci Kurt' ldrmek iin "ine"yi kard an soke oldum. Mthi bir senaryo ayrnts ve dnm noktasyd.
Tabi klonlardan bahsederken,alnan yumurtalklar ve kanser nedeninden bahsetmemek olmaz. Mulder Scully'nin yumurtalarn grnce ne kadar oke olduunu hepimiz grdk. Hepimiz biliyorduk ama bu yumurtalarn klonlama iin kullanldnn ak ak kantlanmas ok gzeldi. Tabi bu "gsteri" CSM'nin bahsettii bilimin mucizelerinden biriydi ve Mulder'n inanmak istedii gereklerden biriydi. Aln size cevap! Anlayana...

Mulder'n CSM'den vazgeip Lone Gunmen'e yardm iin komasnn iki nedeni vard bence: Birincisi byle bir durumda yardm alabilecek baka kimsesi yoktu ve ikincisi Scully'nin karlma prosesini Mulder'dan sonra en yakndan inceleyen ve en iyi bilen onlard. Ancak Frohike'ye ardm,"One Breath"deki hassasiyetini bu sefer yanstmad. Bir gentleman'e hi yakmad dorusu ;p

Mulder ve Scully'nin hastane koridorunda geen diyalou hari tm karlkl hesaplama eklindeydi. Mulder inanmak istemiyordu ve pes ettii iin de Scully'ye kzyordu,Scully ise pes ettiini kabul ediyordu ancak bu yola onsuz devam etmesi iin Mulder'a srar ediyordu. Ancak Mulder araynda umutlu sonular elde ettike yumuad, Scully ise yeniden cesaretlenerek mucizelerden vazgemeyeceini kantlayacan gsterdi. Tabi ikisinin de bilmedii ey tm bunlarn arkasnda CSM olduuydu. CSM u ana kadar dizideki en kritik ve mthi roln burada oynad. Kendi karlar iin dmanna yardm eden bir adam. Nefret edilesi ama sayg duyulas bir insan ve karakter.

lgimi eken kk bir dier nokta ise Evlat Scully ile Anne Scully arasndaki dialogdu. Kimler dikkat etti bilmiorum ama Margaret kzyla konuurken ac ekiyordu,zgnde ve ne diyeceini bilemiyordu,bu yzdende eli kulak memesinde tpk kz gibi oynuyordu Smile Mthi bir detay bence.
Ayrca aklma gelmiken syleyim Scully'de ilgin bir psikolojik durumda vard sanki. ki mesajdr yazp anlatmaya altm gibi Scully pes etmiti ve bunu sadece Mulder'a aklad. Oysa pes ettii gereini bilincinin derinliklerinde saklamay tercih etmiti. Annesine bile iyi olacan,hastaneye iyilemek iin geldiini syledi. Hatta tm blm boyunca duygularnn gerek davurumunu ancak Penny ldnde gsterebildi,Mulder'n kollarnn arasndaki gvenli yerde. Akas Scully'nin ektii aclarn byk bir ksmn ekran karsnda ben de yaadm ve "noolur Scully ala artk,rahatlamalsn" dedim iimden...

Memento Mori ok abuk bitti. Neler olduunu anlamadan. "Gerek seni kurtaracak Scully. kimizi de kurtaracan dnyorum" dedi Mulder sondan bir nceki sahnede. Ancak (bunu demeden asla bitirmem yazy!:p) onlar kurtaracak olan "THE TRUTH" deil,hala daha orada bir yerde olan gerek Gerek'tir.

Burada zellikle M&S ilikisinin "shipper/noromo" asndan incelemesini yapmadm. "Finale'yi Reddediyorum!"daki tartma yeterli Smile

Memento Mori,"lmn Hatrlatcs" demek. Bana hatrlataca tek ey ise X-Files'n en mkemmel dneminin doruk noktas olcak.

Murat
PS: Seslendirmelere laf yok! Hadi Scully'yi seslendiren Mge Hanm mthi dioruz ama Mulder bile harikayd. Dublaj tartmas burada bitiyor heralde!

From: My Misery is a Mystery (margi13) 5/28/2002

skinner"n odasndaki resim dnemin adalet bakan janet reno"ya ait yanlmyorsam.blm harikayd.ama finale ve memento mori hakkndaki yorumlarm finallerimden sonra yapacam.buralarda durumlar kark grnyor biraz...neyse herkese sevgiler...Smile)

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 5/28/2002

4. sezon baladndan beri bu blm bekliyordum .Ama imdi yorum yapamyorum.nk mesajndaki bir cmle btn hevesimi krd.Belki daha sonra yorum yapacak ruh halini bulurum .

Kltrn 3-5 pembe diziyle snrl grp,uursuzca sana saldrdn iddia ettiin, X Files? bilmeyen ,en nemlisi anlamayan ,mitolojiyle hi ilgilenmeyen birinin yorum yapp senin keyfini karmasn istemem..

yi elenceler ;teekkrler...

To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77)

Pelin,

Olay kiiselletiriyorsun. Bu tartmann iinde bulunmak inan ok ilgin nk sanrm XF iin ne kadar "u noktalara" gidebileceimizi gryoruz. Aude yazmt bir yerlerde "arkadal unutma" diye. Ben unutmadm,unutmuyorum. O yzden "Kltrn 3-5 pembe diziyle snrl grp,uursuzca bana saldrdn iddia ettiim, X Files? bilmeyen ,en nemlisi anlamayan ,mitolojiyle hi ilgilenmeyen birinin yorum yapp keyfimi karmasn istemem.." diye birey yok. Ne ben sizi o kategorideki insanlar olmakla suladm(sadece savunmalarnz o yne kayyor dedim) ne de senin X-Files' bilmediini,anlamadn iddia ettim.
O yzden olay kiisel bazda deerlendirip tavr alma yoluna giderek ne kendini ne de forumdaki dier insanlar (ben dahil) yorumlarn burada grme "ayrcalndan" mahrum brakma.

Bu laf dn gece yazdm postlardan pelin kadar alnan herkes iin geerlidir.

Murat

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 5/28/2002

"Bu blm analizini Finale'yi vp,hakl karmak iin cann diine takan ve intelli-shipperln bu uurda biraz rabidshipperla kaydran sevgili arkadalarma ithaf ediyorum. Umarm Memento Mori'den sonra yaptklarn bir kez daha gzden geirme ihtiyac duyarlar."

Finale'yi vmyordum ama bu snflandrman beni de kapsyor mu acaba? Eere yleyse MM'ye yorum yapmay reddediyorum. Pelin'in aksine bu benim blme olan hayranlm azaltmasa da...

Sen beenmedin diye, ben finale'den memnum kalamayacak mym? lla benim de mi isyan etmem, byle son olmaz olsun demem gerek? Farkl grlere sahip olamayacak myz?

~~~~~~~~~~~~~~

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 5/28/2002
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)

Blm ok gzeldi de, ben..

sakinlemeliyim!!!

From: meleren 5/28/2002

Syleyecek kelime bulamyorum,ne blmd ama.
Nerden balasam Scully nin rntgenlere bakmas Mulder a aklamas Mulder n kabullenmemesi. Scully nin nceki davay gndeme getirmesi ki bu onun inadn gsterir en azndan o kadnlarla karldna Sonra kontrol etmemiz gerek dediinde Mulder n bu mmkn deil demesi ve o sahne. SOnra Scully nin burnu kanarkene Mulder n bak harika oyunculuk tartlamaz zellikle son sahnedeki oyunculuk bir baka. Scullynin Mulder a yazarak almas asla itiraf edemediklerini yazmas ya oyazdklar yanmda olduunu bilmek ksm yoluna devam et demesi mthi gerekten seslendirenin vurgular ok iyiydi. Daha yazcam ama salak klavye saptt sonra yazmak zere

***SIGH***

Star Wars EP2'yi izleyenler bilir: "one day you'll cause my death"

Aynen le hissediorum u an. Ama pes etmiycem! Yanl anlamaya devam ettike siz,ben kendimi anlatmaya almaya devam edicem!

Kimseye benim dncelerimi zorla kabul ettirmeye almyorum. Amacm kendimi anlatabilerek memnuniyetsizliimi dile getirmek. Taa en bata demitim bunlar kendi fikrim diye. Yakn zamanda yazdm bir mesajda ise eer her kiisel grm byle tartacaksak ortalk karr demitim(riot olay). Ben anlalmadm iin savayorum. Dncelerimi zorla kabul ettirmek iin deil.

thafmn arkasndaym,"no offense" diyerekten etkiliyorum ki yaras olan gocunur.

Forum yorum yapmak,tartmak iin. Tavr koyup ksmek ve yazmamak iin deil.

Murat
PS: Hem biliyorum ki MM gibi bir blme kaytsz kalmanz imkansz Wink

From: Pain is an unavoidable side effect. (trustno13) 5/30/2002

Memento Mori'yi zetlemeye yakn bir ark:
(Aude; A song which is close to summerise Memento Mori Smile )

unforbidden shadows of you formed yesterday
i ran away to a room here on the bay
interrupted life again, another new beginning
where the silence echoes you're no longer with me

here and now, i feel that i'm embracing freedom
even though i may be alone, but that's ok

through the darkness i would walk in the streets
confessions never seemed to provide me with a release
held me down and tried to cure me tried to give me reason
but nothing could separate this burdened mind from me

and looking out to a different sky will disengage me
absence is never the answer, i know, but it serves as my shade

i do not seek and do not intend to find
a calmer ocean or a sun that will never rise
my world will never change and time will bring you to my thoughts
and i'll move on and then forget you all over again
moving on, i can forgive you all over again

and looking out onto a different sky it seems so easy
absence is never the answer, i know, but it serves as my shade

Delerium: A Poem For Byzantium (Album: Poem)

Murat

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/30/2002

Dizinin artk Scully'e kaydnn ilk gstergesi blm. Konu harika. Ama asl harika Scully'nin gc. Allah'm kanser oldum ldm bittim diyen biri yerine tam aksine bunu yenicem diyen gl biri karmzda. Blm boyunca ala be artk ala be artk diye saykladm. Ama nerdeeee. Neyseki kadn lnce alamaya balad bende ohh be dedim. Focus dergisindeki xfiles ile ilgili bir yazda dizideki karakterlerin ters olduunu yazmt. Erkek karakterin daha gl olmas beklenirken dizide aksi durum sz konusu diyordu. Mulder'ada hakszlk etmiyim ama oda gl vurduunu indiriyor yere Smile

nsann yannda yada kendi iinde mutlaka Scully gibi birinin olmas lasm.

Ouzhan

From: incig 5/30/2002
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)

Ouzhan, ben FOCUS'taki o zel XF dosyasn okuduktan sonra dizinin hayran olmutum. Bunu senin de okumu olman byk tesadf.

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/30/2002

Dergi ilk yaynlandnda grm ama almamtm. Geenlerde ikinci el dergi satan bi yerde grnce hemen aldm tabiki Smile)

Ouzhan

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 5/31/2002

Cumartesi tekrar izledikten sonra yorum yazacaktm ama galiba buna imkan kalmad ..Aklmda kalanlar yazacam .Bu arada arkadalar birka kii yanl anlam ben yorum yazmayacam sylemedim.O gn yazamadm nk moralim bozuktu Smile

4.sezonu tek bana tanmlayan blm ,hibir zaman aklmdan silinmeyen gnlkten alntlarla balad .O ana kadar Scully'nin bir gnl olabileceini dnmemitim akas ..Belki gc ,belki de evresine rd duvarlar bana dahi bir gnl olabilecei ihtimalini gstermemiti..nk gnlk, insann safln saklamak istedii ,ocukluk gnlerine ait bir snma duygusunu ,safl tar..

Gnlk bize Scully'nin i dnyasna yaptmz bu ilk yolculukta anahtar oldu ..anahtar kaybolup gidecek belki ama biz kapdan ieriye bakabilme frsat elde ettik..

Scully korktuu iin yazyordu .Mulder'a syleyemediklerini birgn onun duymasn istedii iin .nk leceinden emindi.Sadece olaylarn akna kendini brakmak isteyen birinin ruh haliyle ,ben ldkten sonra okusun mantyla yazd o sayfalar...Onun kendisini sulu hissetmesini nlemek ve devam etmesi iin onu zorlamak iin ..

Devam etmesi iin onu tevik ediyordu nk artk hereyin basite aklanamayacann farkndayd ..2 yldr ke bucak kat ,ne olduunu dnmek istemedii karlmas en irkin yzyle karsna dikilmiti ite ...Betty Hagophian'n evinde o kadnlarla karlamasn hatrlarken kabusuyla yzyze kalmt ..

Hastanede rntgenlerini incelerken Mulder'a doktor sesiyle yapt aklamalarda korktuunu aka gsterdi bana ..Korkuyordu o yzden duvarlar daha da yksee inaa etmeye alt ama o duvarlar daha ertesi gn yklmaya balamlard..

Mulder'n hastanedeki inanamaz hali herhalde hepimize dokunmutur ..

"Bunu tedavi eden insanlar olmal!!" ...

Mulder bunu kabul edemeyeceini sylyordu ama asl kabul edemeyecek olan x philes'lard galiba.Kurt Crawford'u bulduklarnda aslnda neyi bulduklarn bilemeyecek kadar kendi kabuslarnn iinde gmlmlerdi..

mufon kadnlarnn hepsinin ldklerinin Mulder tarafndan Scully'e anons edilmesi Scully iin ikinci oktu .Artk kaabilecei hibir yer yoktu ..Mulder iinse baka kabuslar sz konusuydu ..

Her zaman gereklere inanmasn istedii, komployu kabul etmesi iin her yolu denedii insan ,onun hep bildii ,artk ona kuru gelen bu gerein kendisi haline gelmiti..

"..Gerek benim iimde"

Scully'e hastaneye bir ajan olarak gitmesini sylemesinin nedeni onu kendine getirmekti.Son bir iki haftadr farkl bir Scully gryordu ama bu grd umudunu yitirmi oland .Sonuta onu zorlad .Damarna bast ..Belki de duygusuz davrand ama gerek insanlar her zaman sen kk gl bir askersin demezler ,gerek insanlar ,kendi oklarn ,aclarn ,fkelerini yaarlar ve bunu yanstrlar ...

Burada dublaj haknda bireyler sylemek istiyorum .Hatrladm kadaryla bu sahnenin orjinalinde Mulder ve Scully ok daha gerginlerdi.Neredyse kavga eder bir tavrla konuuyorlard ama bunu dublajda pek hissedemedim..Yinede yapabileceklerinin en iyisiydi..

Dosyalardan birey kmayp ,Scully hastaneye yatmaya karar verince Mulder CSM'e gitmekten baka aresi olamayacan biliyordu ..Bu sefer hereyden vazgemeye hazrm dedi ama Skinner'n nne gemesi onu durdurdu ..Skinner haklyd . ama kendisi ayn anlamaya raz oldu ..Scully iin demeyecei bedel yoktu .

Murat'a tamamen katlyorum .Scully skinner iin terazinin salam kefesiydi.Mulder'n lgnlk yapmasna engel olacan ve ne olursa olsun bir gerek varsa onu ortaya karmak iin uraacan biliyordu.

imdilik bu kadar yeter ..devam edeceim tabii Smile

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 5/31/2002

Ay dooru drst okuyamadm hibi postu. Pelin erken gelmi yazm ta yazm. Ben evde bakarm artk, konsantre olmak lazm imdi, ehehh.

Alktan geberiyom. Pelin'i karyom birasdan millet :PPP

Efenim biliyom herkse gitti ve grd byk ihtimalle ama biz Pelin'le yarn akam Capitol'de Star Wars' gidiyos en sonunda Smile)). steyen buyursun arkilerim. Lam daha aranzda tanmadmz insanlar da var gelinn ite beaaaaa!!!

see ya!
Ruki
From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 6/9/2002
To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77)

ok ge oldu biliyorum ama daha yeni PC bana oturabildim Sad. Valla enmedim scriptini okudum bi daha blmn, yazmasak olmycak bi blm nk. Ne yazacam ayr bi mesele tabeee, szlerim alnm yafff :PPP. Ama gene de uzun olcak biliyosunus de mi? Eheheheheee

Scully?nin gnlne yazdklarndan balym ben de : ). Ama bii yazmycam sadece Pelin?e ve Murat?a katldm slicem. Tamamyla umutsuzluk anlarnda kan kelimlerdi o gnlktekiler. Fena dokundu bize. Scully?yi hi yle grmemitik nk,...

Zaten hepimiz biliyoruz; seneler getike Scully?nin, Mulder?n hayatnda ne kadar nemli, hayati bir yere geldiini, ne kadar vazgeilmez bir hal aldn, (Mulder? araya sokuturcam gene, ben buyum ite, napiim RazzP) . Mulder hastaneye geldiinde, bireylerin tedirginlii vard zerinde ama, Scully?nin kanser olduunu renmek kendisini tedirgin eden eylerden biri deildi. Scully onun yere salam basmasn salayan teki yars gibi bir ey olmutu nk, kendisine ne olursa olsun Scully?ye bir ey olmazd. Scully?nin gl olduu iin Mulder?n byle dndn sylemek mantksz olur, nk o zaman Mulder ve Scully arasndaki o hereyden te ba gz ard etmi oluruz. Mulder Scully?nin krlgan olduu anlar da grmt, bazen Pelin?in dedii o duvarn tesini grebilmiti. ou zaman (4. sezonda ise neredeyse her zaman) kendini kapatt halde, Scully?nin baz alardan gsz olduunu biliyordu. Ancak Scully?nin kendini ona kar kapatmasn gz ard ediyordu. Eer Scully yle davranmak istiyorsa yle davransnd, yannda olmas yeterliydi. Skntlarn onunla paylamamas ktyd, ancak ondan da kts Scully?nin onunla birlikte olmamas, onun hayatnda olmamasyd, yolunda yalnz devam etmekti, o olmadan devam edebilirse tabii. imdi dnyorum da Never Again?de Scully?nin derdinin ne olduunu gerekten bilmiyor muydu, bilmek mi istemiyordu merak ediyorum. Gene de pek fazla farknda olmad bi gerek Smile (O kadar da korumiim adam imdi, yapt bi salaklk ite)

Ancak kendi asndan farkl dnd kesin...Scully?ye bir ey olmazd, olamazd; nk onun yannda Mulder vard, ona kt bir ey olmasna izin vermezdi, kendi hayat pahasna onu korudu. Ancak Scully?nin iinde byyen tehlike onu aresiz brakmt, bunun yaratt hayal krkln hibirimizin yaamadan anlayacan sanmyorum. Her eyle, herkesle savaabilirsin, her ey iin, ancak aresi bulunamam bir eyle?

Scully blmn balarnda gerei olduu gibi kabul etmiti, stne gitmeden, kendisine geldii gibi almt. zerinde dnmemiti, en kts haricinde... Mulder?n sylediklerini duymak istemiyordu, nk peinden gidecekti gerein ve umut edecekti. Umutlanacakt ve ne kadar umutlanrsanz, arkasndan gelen d krklklarna katlanamanz o kadar zor olur. Bu gc kendinde gremiyordu. Byk ihtimalle hala beyninde bir tmrn olmas gereini hazmedememesinden kaynaklanyordu bu, Mulder?a sylemek kolayd, ya kendisine? O g iindeydi ancak nce kanseri kabullenmeliydi, kendisine yaplanlar bilmeliydi, Penny?nin dedii gibi “acnn stesinden gelebilmek iin karldnda kendisine yaplanlarn mantn anlamaya almalyd”, neden bunlarn bana geldiini... Bylece yaamak iin gereken gc bulacakt, arayacakt, kendisine neler yapldn renmek iin aratracakt ve hayata sk sk tutunacakt. Mulder onu dinlemiyorsa Penny?yi grmesi gerektiini sylediinde, onun aklndan geenler de bu olmal, bir neden, devam etmesi iin bir neden vermek Scully?ye...

Scully Leonard Betts?de yz yze geldii gerekten sonra Never Again?de hayatn gzden geirmiti. Sonuta kendisinden memnun kalmamt, hayatnn Mulder?n hayat haline geldiini dnyordu, ancak Memento Mori?de sanki Mulder?n o bitmeyen cmlesini tamamlam gibiydi, bu “Mulder” n da hayatyd. Gerekler onun gerekleriydi belki ama Scully olmadan o gereklerin bir anlam olmayacan sanki Scully de anlamt. O yzden gnlne Mulder?n ne olursa olsun devam etmesi gerektiini yazyordu, yolculuun geri kalan ksmna onunla devam edemeyecei iin onu affetmesini umut ediyordu.

Mulder?n onu tandndan daha ok Scully Mulder? tanyordu bence, gnlkteki cmlelerden anlalacak bir ey varsa bu da odur. Mulder?n mcadeleci ruhunun altnda yatan o ocuksu yann da anlyordu, biliyordu, belki Mulder?n farknda olmad kadar kendisine balandn o grebiliyordu. Aslnda ne kadar pes etmi grnrse grnsn, bence sadece umutlanmak istemiyordu, en ktsne kendini hazrlamakt onun yapt, Mulder? da hazrlamak... Hatta kendinden ok Mulder? hazrlamak (Allah?m ben bu kadn cidden yeni yeni tanyorum ve daha ok seviyorum Razz).

Scully korkuyordu, devam etmeliydi hayata, Mulder ile birlikte yapacaklar eyler vard, kendisinin yapacaklar vard ve gelecek belirsizdi, belirsizlik onu korkutuyordu ama yine de, gnlnde yazdklarnn altnda korku yoktu, sadece Penny?den bahsederken “o yolculukta onun gibi cesaretli olmay” umut etmiti, ki bilinmeyen bir ey karsnda herkes korku duyar sonuta deil mi? Hazrlkt ite, en ktye hazrlkt yazdklar...

Bu arada, Mulder da Scully?nin kanser olmas gereinin arlna dayanabilmek iin, daha dorusu gerei bir sreliine de olsa gz ard edebilmek iin kendisini aratrmaya vermiti. O da savaamayaca bir eyle kar karya kald iin umutsuzlua dmt. Scully?ye her baktnda, onun elinden her an kayabileceini bilmek ac veriyordu ona... En kts de herhalde Betsy Hagopian?n evindeyken Scully?den gelen telefon olmal, Scully?nin hastaneye yatacan syledikten sonra telefonu kapadklarnda, Mulder?n dosya dolabn serte kapatrkenki ifadesi... Ancak mcadeleci ruhu, hayatndaki en deerli insan sz konusu olunca onu yalnz brakmad ve son ansn kullanarak CSM ile grmeyi kabul etti, ilerledii yolun tamamen kapanabileceini bile bile, karlnda yllardr peinden kotuu her eyi her eyi feda edebilecek olmaktan ekinmeden...

Bunlarn yannda, Scully?nin annesinden nce Mulder? armas, ve tabii ki o son sahne, ne olursa olsun aralarndaki ban sarslmayacan gsteren en gzel yerlerdi. Scully umudu iine almt, umudu hissetmeye balamt, gereklerin peinden gitmeye, kendisine neler yapldn bulmak iin sonuna kadar devam etmeye karar vermiti, iindeki kanserle yaamaya karar vermiti. Bir anlamda Mulder?n ihtiyac olan da vermiti, umudunun verdii g ile dayanak olacakt Mulder?a, onun yannda olacakt, onunla birlikte devam edecekti, en ktsn dnmeyi bir yana brakacak, pes etmeyecekti...Ve gerek ikisini de kurtaracakt...

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 6/9/2002
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish)

Bitmediiiii :PPPPP

Ve dierleri... Skinner?n Mulder yerine kendisini atee atmasnn altndaki neden neydi? Scully?ye ok gveniyordu bu doru, onu kaybetmek istemiyordu, ancak ayn oranda Mulder? da kaybetmek istemiyordu. Bu davranyla benim iin nedense ilk defa Mulder ve Scully kadar nemli olduunu gsterdi Skinner... Hep Mulder ve Scully zerine odaklanmken, ilk defa Skinner?n da onlar tamamlayan bir konumda bulunduunu grdm. O da btnn bir paras artk benim iin. Biraz ge oldu belki ama hi olmamasndan iyidir deil mi? Wink))

Memento Mori, X Files mitolojisinde de ok byk klara sahip, bir ok bilinmeyeni aydnlatt kadar yeni gizemler sunuyor bizlere. Scully?nin ova?s buna en gzel rnek. CC?nin zekasna da hayran kalmamak elde deil. Gelecek blmleri nasl ustalkla balayacak Memento Mori?ye, dndke “Vayy beee” diyesi geliyor insann... Nmeyse beklemek zorundayz, ehehe!!

Kusura bakmayn mitolojiye girersem bir daha bu mesaj bitmez, ksa kesiyorum buray. Zaten toparlayamam imdi, pek takip etmediimi biliyonus RazzP

Hade bakalm, UNREQUITED haftaya.... dermiiiimmm :PPPP. Zaman lazm zamannnnn

See ya!

Ruki

From: My Misery is a Mystery (margi13) 6/15/2002

merhaba herkese
sonunda kurtuldum artk tatildeyim.sanki tgrtnin gckl yetmiyomu gibi sinir bozucu eski
(neyseki)oda arkadam yznden en mthi blmleri gnl rahatlyla izleyememe ikencesinden...

memento moriyi o aptal tv odasna (ki aslnda odamda tv'um vard ama her sal olduu gibi o sal
da hanmefendinin vizesi vard.!!!)2 saat nceden kurularak (bi tane asmal konak meraklsn
utladm ben julia roberts'n filmini izliyorum diye,oysaki x balayana dek lme teknikleri
almtm.)izlemeye altm.

bu da yetmezmi gibi tv'nin azizliine uradm.blmn yarsn elimde anten niyetine koyduklar
zavall kabloyu saa sola sallayarak izlemeye alrken bir eyler anlayabilmek zor oluyor.tabi
eekte deiliz berbat grntye ramen kaptk bir eyler.bittiinde acayip alamsak olmutum.hem
kendi halime ama daha ok scully'ye...yani illaki bir eyler eksik kalacak.ka senedir beklediim
blm sonunda yaynlanyor.ama pazartesi 01:00de.ertesi gn vizem var.uykusuzluktan gebereceim
ama memento moriye deer.

leceini hatrla...lise sonda kzlarn kafasn iiriyordum bununla.(iin garibi ilgilerini ekmiti.)
felsefe dersinde bunun gibi latince bir iki laf daha renmitik.felsefe dersinde memento mori
gemiyordu ama xf saolsun bunu da renmi olduk.

scully'nin kansere kar tepkisi...radikal 2de kanserli hastalarn sinemada yanstl ekliyle
ilgili bir yaz vard.tam hatrlamyorum ama klieye kat iin eletiriyordu ou yerde pek
ok filmi (terms of endearment vb.)ama memento mori de klie yok.GA'nn oyunculuu mthi.dramatik
ama ucuz duygu smrsne kamyor.cinsiyet rollerinin yer deitirmesi.xf' bu yzden seviyorum.
GA'y bu yzden bu kadar taktir ediyorum.sadece mkemmel bir rol modeli olmakla kalmyor.(hem
canlandrd karakter hem de kendisi)ayn zamanda kadn haklar iin aktif almalarda bulunuyor
.Bunun yan sra X'e de sonuna kadar sadk kald.Konformist DD gibi evolution tarznda sulu
zortlak filmlerde oynamak iin diziyi brakmad.

mulder'n iek verme sahnesi,o espriyi en shippy-komik diyaloglar sitesi gibi bir yerden bulmutum
seneler nce.ezberlemitim ve de tek kelimeyle sevimli.ama hayalimde scully'i yatakta yatyor
kurmutum.gayet din ayakta durmas dorusu artt beni.

u emlak kadn ok ireti duruyordu.sanki tim burton'un filmlerinden frlam bir tipe
benzettim.(filmlerindeki ev kadnlar)

kurt crawford'u yakaladklar sahnede mulder'n jesti...scullY'ye burnunun kanadn anlatmak
amal yapt hareket.bir eyelr ifade ediyor ama tam kartamyorum.

kurt crawford'un annelerinden biri scully.bu adam da bana scully'i anmsatan ne var dedim durdum
kendime.kurt kzl sal myd?

margaret scully'nin kzna tepkisi...Annesinden nefret etmeyen kz zavall bir ruh olarak kalr.
(perihan maden'den)burada anne fkesiyle kar karyayz ama.seslendirmemi garip geldi ben mi
ar hassastm mrs scully'nin fkesi beni acayip korkuttu.yav madem seviyosun kzn barmadan
konusana...ya da ne bileyim biraz alttan al.kzlar annelerinden nefret etmeye mecburlar nk
anneler kzlarna kar yanl davranrlar.hele hele bizimki gibi toplumlarda...yine perihan
maden'den alnt yapacam."Oullarna ak oluyor anneler. A olmak istedii adam douruyor
zaten. O annelerin yetitirdii oullar sonra senden anneleri gibi olman bekliyor."scully'nin
ebeveynleriyle ilikileri konulu bir balk ta amak lazm ama onun iinde epeyi bir aratrma
yapmakta lazm.ksmetse gelecekte.penny ile dana dayanmas da ayr bir metafor.keke daha iyi
izleyebilseydim.ama pek ok noktay kardm.o yzden aksak bir yorum bu kabul ediyorum.lakin
elimde olan bir ey deildi.

skinner csm etkileimi.yiidi ldr hakkn yeme.hikayeyi iyi kurmular.bu devamlla bu
hataszla olaylar balama ekillerine baylyorum x'in.zero sum' izledim (lehe ve macarca)
redux'lar az biraz biliyorum ve o bari spoiler free kalsn istiyorum.o yzden mulder ve csm'i
ieren bireylerden bahsetmeyeceim.

lgm ve mulder'n o gizli yere girmeleri macera,ama aptalca deil.herey ok gzeldi.bayapt
sonuta.hata bulunmaz.

ve final hallway romance-ya da ne demek istiyorsanz o.shipperlara memento mori outtake'ini
tavsiye ediyorum.sadece ar yaknlama nedeniyle deil.gnln buldum meselesi.ve ova.DD
konformist olabilir ama Mulder harika.yine u rollerin deiimi meselesine geliyor.ve keke bu
kadar yakkl olmasayd ahhhhh:)))))

holde sarlma sahnesi,annem ben be yamdayken bir ameliyat iin hastaneye yatmt.bana da o
arada anneannem teyzelerim komu teyze vb bakmt.o dnem annemi ok zlemitim.ve hatrladm
nadir ocukluk anlarm arasnda hastanenin holnde koup ona sarlmam vardr.geri annem o
dnemde yataktan kalkamadn ve byle bir olayn yaanmadn iddia ederek beni hayal krklna
uratmt.ama ok net hatrlyordum bunu.belki bir rya falandr.diyeceim x files (bence) bir
diziden ok daha fazlas.kollektif bilin altmz yanstyor.pek tatmin edici olmasada bizi
kurtarabilecek baz gerekler aklyor ve de bana kaybetmeyi gze alabileceim hi bir ey vermedi.
sonuta hepimiz bir eylere-birilerine tutunmaya ihtiya duyuyoruz.bu ayakta durmamza yardmc
oluyor.yle amasz bo bo yaamaktan bin kat iyidir.iddia ediyorum x files gibi bir olguya
balanmak tek bir insana balanmaktan da iyidir.insanlar deikendir.sizi yar yolda
brakabilirler.x files dizi olarak sona ermi olsa bile henz bitmedi.ancak biz
brakrsak biter.bu ne kadar gzel bir ey kontroln bizde olmas.uff ok kartrdm birazda
samaladm.neyse bu kadar diyeceklerim....grrz.Smile
not:unrequitted'i izleyemedim. azck uyuyaym sonra uyanrm demitim ama bi de baktm saat
06.00.lehesini izlemitim geri ama.neye yarar.o yzden baka bahara kald.
not2:gitmeden nce gck ve eski oda arkadamla souk savam sona erdirip tm kzgnlm
direkt yoldan ilettim.x phile'in ah yerde kalmaz.artk ok rahatm.ayrca niyi kazanpta baka
yere tanmak zorunda kalacak arkadalara tavsiye.eer seme ansnz varsa x philimsi insanlarla
bir arada bulunmaya zen gsterin(aslnda tgrt olayndan<stelik 5. sezonun akibeti belli deil>
sonra pek anlam yok ama bu eit bir durum tgrt'nin yaptklarna tuz biber ekiyor.)

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 6/15/2002
To: My Misery is a Mystery (margi13)

nigar, imdiye kadar okuduum en iyi MM yorumuydu diyebilirim. diziyi yarm izlemekle bu kadarn yazabiliyorsan, tamamn izleyince kitap falan karrsn herhalde. Aslnda MMyi karanlara kaset gndermek hepimizin grevi. ben bi arkadaa verdim bile. ama sana da verebilirim. istediin zaman. unrequited'i de izlemi olursun bylece. kaset, sen izleyebilene kadar kalabilir.

tekrar yorumuna dneyim. insan psikoloji-felsefeyle bu kadar alakadar olunca byle harika yazabiliyor demek. acaba tptan sonra felsefe doktoras falan yapsam m? Razz

Cinsiyet rollerinin deimesi. XFn tamamna hakim olan bir ge ve sanrm byk ksmmz da ekrana eken bu. O klasik ve son derece sradan kadn-erkek rol paylamn grmekten ne kadar bktm anlatamam. Aradm da bulunca baka bir ey izleyesim gelmiyor.
MM sanrm bu deiimin en iyi rneklerinden biri. nallah birka hafta sonra Demons' da izlersek, onun da buna bir rnek olduunu greceiz.

Gillian'n oyunculuuna ne desem az. Bouna dl almadlar bu blmle. Scully'nin en zayf ya da en gl,(ya da ikisi de) olduu blm. stelik kanser olan birine nasl davranmalsnz? ncekinden farkl m? Peki ya bu kii Scully ise? Mulder'n ekingenliini, korkusunu, kzgnln, fkesini anlamak lazm. kisi de Kurt Crawford'u yakalayana kadar 'tamam kanserim, yok bir ey' der gibi hareket ediyordu. Scully bunun byle devam etmeyeceini Penny'yi grnce anlad, Mulder da Scully onu arayp hastaneye yatacan syledii zaman. imdi dnnce sahneler teker teker aklma geliyor. Sonuna doru Mulder'n hastaneye koup da Scully'nin odasn bo grmesi, gnl okumas(ne kadar gnlk olduunu birazdan tartacam), sonra hastanede deliler gibi onu aramas. Scully'yi Penny'nin yannda grnce yznden okunan rahatlama ve Scully odadan karken Mulder o 'yolumu kaybettim' hali. Mmkn olsayd biz fanlarn hepsi Mulder'n arkasnda Scully'ye sarlmak iin sraya girerdik. Tabii kimin kimi teselli ettii tartlr. Ficler bu konuda yeterince laf ediyor zaten. bika tane okumanz tavsiye ederim.

u gnle gelelim. Daha nceki blmlerde bahsi gemi miydi bilmiyorum ama Scully'nin dorudan Mulder'a yazd rastgele mektuplardan oluuyor gibi. Ruki, Scully Mulder' elinden geldiince korumak, lmne hazrlamak iin yazyor demiti. ok mantkl. Scully gibi 'sk' birinin bir ekilde iindekileri dkmesi gerekiyordu zaten. Mulder'la bunlar konuamazd, nk Mulder hemen inkar etmeye balard, lm bir olaslk olarak grmezdi. Bildiim kadaryla Redux2'ye kadar da grmyor.
kimse spoiler olarak alglamasn, ama unu sylemek istiyorum. Kaybedecek hibir eyi olmayan adamdan daha tehlikelisi var m? Scully'den baka kaybedecek nesi var Mulder'n? Samantha zaten yok, One Breath'de 'imi alabilirsin, X-Files' alabilirsin, sadece bana onun(CSMnin) yerini syle' dememi miydi? Bu da demektir ki, Mulder o dosyalarndan da vazgemeye hazr. Bunlar gz nne alnca, Scully'nin lmesine izin vermeyeceklerini dnyorum. Mulder'n elini kolunu balamann tek yolu da, Scully'yi "etkisiz" hale getirmek ve Mulder'n bo umutlarla ellerinde oynatmak. Kimse Scully'nin buna izin vermeyeceini dnmyor sanrm.

ok konutum, ama MMnin hakkettiinden ok az. Sanrm bu konu aktif bir tartma olarak kalacak. Buraya kadar yazdklarm okuyan herkese teekkrler.

Son not: Scully hayranlm onyzbinmilyon kat artt Smile

~~~~~~~~~~~~~~

From: incig 6/15/2002

Bizleri aydnlatan essay'in iin teekkrler. Zevkle okudum. Bu blmlerden sonra Forum'a girmeyi sabrszlkla bekliyorum. nk sizlerin makalelerini okumak ok zevkli.
MM'yi yarm izleyebildiine zldm, ama naslsa bir ekilde bu eksiini tamamlarsn.
Ben sana bir ey sormak istiyorum. Zero Sum' lehe ve macarca izlediini sylyorsun. Lehe Polonya'nn TV4 kanaln kasdettiini biliyorum. Ben de ordan takip ediyordum, ama ZS' karmtm. Ama Macarca hangi kanalda ve ne zaman izlediini syler misin?

2 yl nce uydu sistemi taktrdmzda, btn yabanc kanallarn teletextleri ve websitelerini tarayarak XF aradm ve bir gn tamamen bir tesadf eseri TV4'de 3.sezondan "Apocrypha"ya rastlaynca gzlerime inanamadm sylemeliyim. Sonra yine web'de szlk sitelreinde biraz lehe kelime alarak kanaln teletextinden XF'in yayn saatlerini takip etmitim. Ama uydudaki Macar kanalnda XF'e rastlayamamtm. M2'den mi sz ediyorsun? Bu konuda bir bilgi geersen sevinirim. Saol.

teekkr ederim.i am flattered.o macar kanalna 2000 baharnda rastlamtm.mtv2 magyar televizyonu.cumartesi geceleri veriyorlard.ilk yakaladm blm ba kam bir tempus fugitti.4.sezonu verip braktlar.tv4 polonya kanalda 1.sezonu 2000 yaznda vermeye balad.ne gnlerdi haftada gn x files izliyordum:)))onlarda 4te braktlar bir keramet var galiba bu sezonda ondan beri uyduda yakalayabildiim tek ey GA'l future fantastic oldu.baka hi bir ey kalmadSad((

To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)

teekkr ederim ezgi.kendimi bir ey sanacamSmile)neyse uyduruk bir yorum daha yaptm diye
zlyordum.kendilik deerimi ykselttiin iin teekkrler.

teyp nerine ayrca teekkrler.ama ne yazkki ebeveynlerim, "video ocuklarmz aptal yapar."
kuandan olduklar iin bir videomuz yok.ne kadar gerek d deil mi?yine de oook saol.bi
de blmleri kendi iradem dnda eksik ya da kusurlu izlemek gzel bir ey bir adan baknca.
en azndan bir amacm oluyor ~search is not over.~
psikoloji- felsefe konusuna gelince.daha renmem gereken ooook ey var.ama bunlar
rendiimdde x files' incelemek iin kullanmaktan mutluluk duyacam.popler kltrn
incelenmesi gerekiyor amz toplumunu anlayabilmek iin,benim fikrime gre bu kltrn
kalburst bir esi olan x files'a da aslan pay dyor.daha aratrlacak ok dosya var.

cinsiyet rollerinin deiimi.ben bir de doggett monica (pek ok kii holamasalarda) asndan
incelemek istiyorum bu kavram.ama buras yeri deil baka zaman.9 sezonda kt yazlm pek ok
blm var hi phesiz.ama x files evrenine dahil herey beni alakadar ediyor.

GA hakknda daha ne diyebilirim bilmiyorum.Ben GA'ya oyunculuuna kar hep n yargsz (kastm
olumlu ykleme) yaklamaya altm.yani Ezgi ve Murat'n karsnda ben GA hayranym deme
cretini bulamyorum kendimde.(sevmediimi falan ima etmiyorum.)benimki hayranlktan ok ,byk
bir sayg(hayranlarda sayg+btn gzel eyler ,bir para da kimyasal x maddesi var.Smile))aka bir
yanaHayranlk gzel bir ey misal DD primadonnasna kar hissettiim byle bir ey.ama DD ne
kadar ho grnyor olsada (mulder hari ~mulder's so dreamy, mulder's so lovely~) oyunculukta
bazen batryor.hayran olmak demek at gzlyle bakmak demek deil diyorum yani.Ama yksek
derece sempati sz konusu.Her neyse GA'ya ntr bir bak asyla baksam dahi oyunculuunda bir
falso bir kusur bulamam.tanmyor olmama ramen kiiliinde de...diyebilirim .

memento moriye gelince.artk tatildeyim yani hi yaknma hakkm yok.gossamer'e gidip tm memento
mori ficlerini bulmam gerekiyor onlar okuyunca,sakat izlememin telafisini yapm olurum belki.
o zaman tartacak daha ok ey bulabiliriz.

Mulder'n bir eli banda Scully'i bekler hali gzmn nnde imdi.(outtake saolsun.)hastane
koridorunda zc ve skc beklemeler.(ben hastane koridorlarnda bydm diyebilirim.boaz ars boaz
ars ve boaz ars.tabi gzel yurdumun devlet hastaneleri byle mulder'n durduu koridor
gibi bo bo durmuyor.)(tabi onkoloji servisine gitmedim ama konunun uzman burdayken benim bir
ey demeye hakkm yok zaten:)neyse bu tandk bir imaj onun iin kanc posta yazyorsam kusura
bakmayn. Bi de DD bir kere hastaneye bir tandn grmeye gitmi.Akl evvelin biri barm
"Scully'i mi grmeye geldin?" diye David beyefendi de kzm.belki bir yaknm kaybettim.byle
bir akaya hi aka demem. demi.(ona demezsin ama evolution gibi uyduruk bir filmde poponu
gstermeye dersin.alem adam bu ite.(i love to hate him.ama yinede hayranz ite.)
neyse bu kAdar imdilik.grrz.

From: incig 6/15/2002

Evet, TV4 de 4.sezondan sonra brakt. Demons' yaynladlar, Gethsemane'i beklerken baktm bitmi. Ben de herhalde yeni sezonda "Gethsemane"den balayacaklar 5.sezona diye (4.sezonun finale'si ve 5.sezonun al blm olan redux birbirinin devam biliyorsun) mitle bekledim ama balamadlar yayna. Sonra burdayd galiba bir arkada "XF Polonya'da ifreli olan PolSat2 kanalna geti" diye bir mesaj geti. Tabii btn mitlerim krld.

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 6/16/2002

sen byle yazmaya devam edersen hepimizi mutlu etmi olursun, bundan emin olabilirsin. video konusundaki derdini anlyorum, onun da bir aresini buluruz inallah. aslnda aklma ilk gelen sen ank.ya geldiinde beni grmen. ya da beraber "bir eyler" grmemiz. eer gelecek olursan buraya bana haber ver. bieyler ayarlarz.

benim ya da muratn hayranlnn yle abartlacak bi taraf yok. (bu arada bir de pelin vardr Gillian hayranlar denince akla gelen. ama o bizim -en azndan benim- gibi deli deil. yani bi insan hem o kadar hayran hem de akl banda olabiliyor) muratn hayranlnn yars benim sayemde, elindeki resimleri ben gnderiyorum Razz aka bi yana hi bir eyden ekinmene gerek yok. yazdklarna baknca sen de en az bizler kadar GA hayransn. oyunculuunda kusur bulamamakta haklsn, ben de imdiye kadar bulabilen birini grmedim.

DD konusundaki grlerine aynen katlyorum. zellikle de Evolution'la yapt tercihler konusunda. Bu gezegende sadece adyla ok daha iyi yerlere gelebilmi, az sulanarak fantezi kuran insanlardan ziyade sayg duyan hayranlar edinmi oyuncular var.

MM ficleri harikadr. birok usta yazarn kaleminden kan eserler var. beendiin bir ey olursa, bizimle paylarsan sevinirim.

~~~~~~~~~~~~~~

From: Trke " The Truth'll Save Us All " (Turke_01) 1/10/2005

te ben blm diye buna derim. lk izlediimde ne olduunu hatrlamyorum ama bu sefer bi alamakl oldum valla. Oyunculuk harika.

Ayrca bu blm kesinlikle shipper filan deildir. Mulder-Scully arasndaki sevgi bann bu blm iin "ak"la aklanmas imkansz. Scully'nin gnlk notlar harika.

"THE TRUTH WILL SAVE US ALL"

From: Pain is an unavoidable side effect. (trustno13) 1/10/2005

Mulder-Scully ilikisini n plana karmadan, mitolojiyle mkemmel bir ekilde harmanlayarak, inanlmaz oyunculuk performansyla kah heyecan dolu, kah duygu dolu anlar yaatan nefis bir blm. Daha nce yazmtm ama tekrar sylemek istiyorum; X-Files'n doruk noktasdr. Carter, Gilligan, Shiban ve Spotniz bir araya gelip tm glerini tm yeteneklerini bu blm iin kullanp tketmiler kendilerini.

Scully'nin gzyalarn iine aktmas, Margaret'n korkusu; ikisinin yzletii o sahne en speridir.

Murat

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/10/2005

nceden yazdklarma ekleyeceklerim var sadece Smile. bi shipper2n yazdklar oalrak alglamamaya aln diye rica edeceim bi de..

Scully Leonard Betts?de yz yze geldii gerekten sonra Never Again?de hayatn gzden geirmiti. Sonuta kendisinden memnun kalmamt, hayatnn Mulder?n hayat haline geldiini dnyordu, ancak Memento Mori?de sanki Mulder?n o bitmeyen cmlesini tamamlam gibiydi, bu “Mulder” n da hayatyd. Gerekler onun gerekleriydi belki ama Scully olmadan o gereklerin bir anlam olmayacan sanki Scully de anlamt. O yzden gnlne Mulder?n ne olursa olsun devam etmesi gerektiini yazyordu, yolculuun geri kalan ksmna onunla devam edemeyecei iin onu affetmesini umut ediyordu.

Mulder?n onu tandndan daha ok Scully Mulder? tanyordu bence, gnlkteki cmlelerden anlalacak bir ey varsa bu da odur. Mulder?n mcadeleci ruhunun altnda yatan o ocuksu yann da anlyordu, biliyordu, belki Mulder?n farknda olmad kadar kendisine balandn o grebiliyordu. Aslnda ne kadar pes etmi grnrse grnsn, bence sadece umutlanmak istemiyordu, en ktsne kendini hazrlamakt onun yapt, Mulder? da hazrlamak... Hatta kendinden ok Mulder? hazrlamak (Allah?m ben bu kadn cidden yeni yeni tanyorum ve daha ok seviyorum Razz).

Mulder'n Scully'yi, Penny'yi grmesi iin hastaneye gitmek konusunda nasl ikna ettiine bakyorum, sonra durup Never Again'i dnyorum.. Kafam karyor.. Oraya girmeyeceim ama Mulder konusunda fazla ileri gitmiim Never Again'de ben bunu grdm...Ama diyorum ya, bunlarla Memento Mori postunu glgelemek te sitemiyorum, aralarnda dile getirilmeyenler kalmadnda paylatklarn gryoruz bu blmde ve Allah'm blm bandan sonuna iimi paralyor!

Mulder nasl da inat olabiliyor yeri geldiinde, nasl da Scully'nin biileri yapmas iin "uygun olan cmleleri" kuruyor, hayretle grdm orada.. Hayretle ve hayranlkla, aslnda Scully'yi tanmam olduunu dnmek ona kfr etmekle ayn, bu blmden sonra bunun farkan vardm...Bu tanmak veya tanmamakla alakal deil, bu konuabilmek ve konuamamak ile alakal sadece, yoksa ikisi de birbirini o kadar iyi tanyor ki..

Scully'ye hayranm, nk inanlmaz derecede gl, hele annesi omzunda alarken yle kalmasi hibir tepki vermemesi, "daima gl olan sendin" dediinde bile bii demiyor. Annesi o, farkl, ama ben orada "Afedersin anne, belki de lcem,ltfen u mevzuyu kapatm" dese bile hak verirdim. Ama o ne yapyor, annesine sarlp teselli ediyor. ahsen ben yapaiblir miyim bilmiyorum ve yapamayacamdan da neredeyse eminim.. Ve Scully'Ye hayranm , nk o haldeyken bile Mulder'n devam etmesi iin bir sebep sunmaya alyor, umutsuzken ona umut vermek iin abalyor, inanlmaz bir zveri, burada Murat'n eski mesajlarndan u ksmlar almam gerek, elleirne salk Murat Smile

Ama inkar edemedii bir ey daha vard Scully'nin dncelerinde: Mulder,tm bunlara ramen,tm yaattklarna ramen onun devam etmesini,ayakta kalmasn salayan insan olmutu. Babasnn lmnde ve sonrasnda,karlmasnda ve sonrasnda,Melissa'nn lmnden sonra Scully iin maksimum aba harcayan,onun devam etmesini isteyen,Scully'yi isteyen hep Mulder olmutu. nk Mulder'n hayatnda gvenebilecei tek bir insan kalmt ve o insan kaybetmek Mulder iin hereyin bitmesi anlamna geliyordu. Scully ise 4 sene yaad saysz olaydan sonra artk hayatnn merkezinde annesiyle beraber Mulder' yerletirmiti farknda olmadan. Bu yzden de Scully iin Mulder belki bir baba roln oynamaya balamt. Ve kendisinin Mulder iin nemini ve "aresiz ihtiyacn" anlarken onun sebeplerine kaytsz kalamyordu. nk Scully iin Mulder'n kayb,hayattan soumasna ve tamamen iine kapanmasna neden olabilecek bir kaypt.

Mulder'a hayranm, nk Scully'nin ne kadar zgvenli ve kontroll, ne kadar kendine yetebilen bir insan olduunun farknda olup onu bu kadar iyi tand iin "yeri geldiinde" ne kp onun fikirlerine ve kararlarna mdahale edecek kadar ngrl ve saygl (Burada Unruhe'ye gtrmek istiyorum sizi, orada Scully kurtulduktan sonra elini uzatr Mulder Scully'ye, sadece elini uzatr, baka hibir ey yapmaz ve konumaz bile.. Scully'nin kendi kendine kalmas gerektiinin yle de gzel bilincindedir ki).. Gerektiinde Scully'nin grmesi gerektiine inand eyi ona gstermek iin nereden nasl girmesi gerektiini o kadar iyi biliyor ki.. Dier hayranlklarm yazmycam tabii..Ama burada bii daha grdk ki gzn krpmadan ruhunu satabilirdi CSM'e, Skinner olmasayd... te O'nun gznde Scully'nin deerini gsteren bir ayrnt daha.. sadece bir ayrnt tabii Smile,

Yazarlarn yetenekleirni konuturmas bir yana ki bir yana braklmaz biliyorum, ama oyunculuklarn ne kadar gz doldurduuna da bir bakar msnz? GA, alm ban gitmi, cotuka comu, ve herkes ona ayak uydurmaya bakm. Herkes kendine deni inanlmaz iyi yerine getirmi.. Parlayan Scully olsa bile, dier herkes te onu parlatmak iin elinden gleeni yapm ayn zamanda. Byle garip bi hisle de dolmu durumdaym..

Skinner'n bir baba kompozisyonunu ok iyi yerine getirdiini grdm bu blmde, ocuklarn tehlikeden saknmak iin kendini tehlikeye atan bir baba.. Mulder'a kar burnundan kl aldrmayan, CSM'e teslim olan "ama kendini ezdirmeyen" bir adam.. Ben burada hem kendi yetenekleriin farknda olan, hem de harcanmas kayp olmayacak kiinin de kendisi olduunu dnen bir adam grdm... Ne kadar doru bilmioyurm, ama kendini feda etmesinin tek sebebi Mulder ve Scully'nin bir arada olmas gerektiine inanmas, bu kadarn biliyorum, kendisi olmazsa da devam edebilirler ama birbirleri olmadan asla.. Ve onlarn ba koydukalr yola o kadar inanyor ki, o yolda saf olarak, kirlenmemi olarak ilerlemeleri gerektiine o kadar inanyoru ki, Mulder'n o pislik adamn (ahhhh, az bile, bu kadar nefret etttiimi hatrlamyorum CSM'den) eline gemesini, kirlenmesini istemedii iin kendisini feda ediyor. E yuh artk sen neymiin de ben grmemiim diyorum.. Aln ite, ben de u XF evreninde olsam, ben de Skinner gibi bi insan olurdum.. Mulder ve Scully'nin ortaklklarna ve kendilerine zarar gelmesin diye kendimi atardm ortaya, nk biliyorum Mulder olmadan Scully devam edemez, Scully olmadan da Mulder.. Ve tebrik ediyorum kendisini valla billa.. Helal yaaa Smile))
Bir de Margaret Scully'yi ok severim, Teena Mulder'dan kat kat daha ok severim ama burda bir "anne" olarak kznn yannda bu hale gelmesini cidden yadrgadm. Ne olursa olsun zaten lm kalm mcadelesindeki evladnn nnde kendini kaybetmek yakk almyor. Hele "Sen her zaman en glsydn" demesi ve omzunda alamas ne oluyor???!! O senin ocuun yaaa, byle mi teselli edeceksin, sana sylemedi diye sinirleniyorsun ki haklsn da, ama sinirini gsterdin tamam, omzunda alamak nedir "glsn" diye.. Yazk.. Gl diye en zayf zamannda bu gten bylesine faydalanmak???? Melissa gitmi, onun znts var, ikinci evladn kaybetmek tehlikesiyle kar karyasn tamam, ama bu korkunu, bu zntn paylaman gereken kii Scully mi yani? Yok artk! Zavall Scully bile alm, boyun eiyor o lafna, o ailede hep gl olmasna allm diye byle de smrlr m bir evlat yaa.. Acdm resmen.. Ve acmamam gerek bunu da biliyorum o Scully, o bile kabullenmi bana ne oluyo?? Ama acdm, sinirlendim ite.. Ay nesi var bu ailelerin hepsi kafay yemi amann yaa Sad

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/10/2005

Bi de kesilmi sahneler burda ykleyin bakim Razz

Bu kesilmi pck sahnesi bazlarnza "ok shippy" gelebilir ama deil bakn. Ben diyorum bunu, tamam shipper olan dnr shippy diye ama le deil, ok gzel bea Razz

Memento Mori Memento Mori Cut Kiss:

DVD Version with Chris Carter Commentary [1:12; 1.91MB Real Media zipped]
Clips courtesy of Gertie's Shippers:
Real Media (Entire Scene) [3:58; 6.51MB Real Media]
MPEG (Kiss Only) [1:12; 11.2MB MPEG]

Memento Mori Bill Scully with Scully in the hospital
[1:06; 1.26MB Real Media]

From: drscully2000 1/10/2005

Ben de izleyince 'Mulder'a never again de hakszlk m ettik 'diye dnmedim deil.Ama kabul etmek lazm Never again'de (belki de adn koyamad bir kskanlk etkisiyle)Mulder'n kzgn ve alayc yn n plana kmt.imdiyse zor durumdaki dostuna destek veren vefal ve anlayl ynn grdk .

Bu blmn shipper olmad konusunda hemfikiriz. Burada aralarndaki, aktan daha derin olan bir ba: onlar zel klan dostluklarn ve birbirlerine olan inanlarn izledik.ok ayrntya giremeyeceim sen zaten ok gzel bir yorum yazmsn.

NOT:bu blmde Mulder'n psikiyatri derslerinden kopyayla getiine dair phelerimde son buldu Smile))

Not :telefon numaralar konusundaki duyurumu yineliyorum.E-mailime gnderirseniz sevinirim.

From: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) 1/10/2005
To: drscully2000

ilk seyrettiim zamanda,dn seyrettiimde de ayn eyi kabul ettim,bu blm txf nin en gzel blmlerinden biridir.kim ne derse desin,ki buna kimsenin kar kacan sanmyorum,oyunculuklar zellikle de GA nn oyunculuu bu blmde ok ok ok ok ok ok iyidir.!!!!

From: danascully 1/12/2005

bence pmenin kesilmesi iyi olmu.4. sezon iin biraz erken...
herey zamannda yaanmal.

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 1/13/2005
To: danascully

O linkini verdiim videolardan birinde kesilen sahne ile ilgili yorumlar var cc'nin.. o da senin gibi dnm anladm kadaryla..

daha dorusu dudak dudaa pmelerinin "film" de olmas gerektiine inanyormu.. Very Happy

From: welovexfiles 1/13/2005

malesef filmde bile olamad
bu arada deleted scenes diye vermeleri
MKEMMEL BEY
yani o sahnenin olduunu biz hi renemeyebilirdik te

------------------------------------------------------------------------------------
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 11:47 pm    Post subject: Reply with quote
te budur.Scully'e gerek anlamda snabildiim blmdr Memento Mori.Bu arada Mulder'in Scully'e ilk kez alnndan ptn gryoruz.3 silahrleri bu blmden itibaren daha muhteem grcez(grdk).Son 3 blmde Scully ald ban gtryor Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Wed Apr 30, 2014 11:36 am    Post subject: Reply with quote
Memento Mori garip bir ekilde, Never Again'den sonra yaynland. Blm sralamalar olaylarn seyrini de ister istemez ok etkiliyor.

Mesela normalda Leonard Betts blmnn sonunda Leonard'n "sende bana gereken bir ey var" demesi ve gece Scully'nin burnundan kan gelmesi ile beklenen oluyor Scully kanser olduunu reniyor. Normalde Memento Mori'nin gelip olaylarn bu temelde devam etmesi gerekirken araya "Never Again" in girmesi ile sanki "Kanser olduunu renen ve bunalma giren Scully, dvmesini beendii Ed ile ftursuzca bir iliki yaamak ister" eklinde bir senaryonun ortaya kmasna vesile oluyor. Halbuki byle bir ey yok tamamen sralamadaki farkllktan kaynaklanyor.

Ve ya "Never Again" blmn "Leonard Betts" in nne koyduumuzda, Never Again'deki Scully'nin bunalml ruh hali sanki gelecek kanser hastalnn habercisi gibi bir alg ortaya kyor. Sanrm orjinal sralama dnlrse bu daha mantkl gzkyor. Ancak yukarda bahsettiim dier sralama da akla yatkn. nk hastalk psikolojisindeki kiiler yaamlarnn azald dncesi ile yapamadklar ve ya teledikleri eyleri hzla yapmak isterler. Hastalk psikolojisi de diyebiliriz buna.

Her neyse. Memento Mori'de sinzit ile beyin kanal arasnda bir tmr olduunu renen Scully'nin hastanedeki dramn izliyoruz. Mulder ve Silahr dostlar ise byk bir mcadele iine girerek nceki sezon rendiimiz klonlama (hibrid retimi) faaliyetlerinin yrtld mekanizmalarn ierisinde mcadelesini srdryor. nceki sezondan anmsayacamz MUFON derneine gidiyorlar ve burada sonradan hibrid (yani uzayl-insan krmas klon) olduu anlalacak Kurt Crawford isimli bir gen ile tanyorlar.

Mulder'n aresizlikten tr Scully'nin sal iin CSM ile pazarla oturmak istemesi Skinner'n yanamamas, ancak finalde Skinner'n kendisinin byle bir pazarla alet olmas durumlar blmn heyecan verici noktalar...

Blm gemiteki nemli blmlerin unutulup geilmemesi asndan da deerli. u ufolar tarafndan karlan ve ip taklan kadnlarn dernei hadisesi bu blmde yeniden gndeme geliyor. yelerin hepsi kanserden lm. Dr. Scanlon isimli sonrada proje ierisinde grev ald anlalan bir onkoloa gveniyorlar. Son kalan ise Scully'nin yannda can veriyor... Tm bu psikoloji ierisinde kendi saln dnmek zorunda kalmas ve savamaya karar vermesi byk baar...

Scully'nin duygusal anlardaki hznl ifadesi ve mimikleri (zellikle seiren sol gz) iin dahi izlenmesi gerekir.
elyin

PostPosted: Fri Oct 02, 2015 12:34 am    Post subject: Reply with quote
Blm sonunda alndan pck yetmez, az aaya in demedim deil Very Happy

Edit: Yine M&S ilikisine dair ok gzel yorumlar var, bu siteye ye olduuma daha bir seviniyorum her blm izleyip yorumlar okuduktan sonra:)
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum