X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
4X03: Unruhe

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jul 07, 2005 8:22 pm    Post subject: 4X03: Unruhe Reply with quote
From: Every day above ground is a good one. (trustno13) 11/23/2001 7:32 am
To: ALL (1 of 58)

Selam arkidiler :)
Yllar sonra bir net cafe'de pc karsnda olmak olduka tuhaf.(Kendimi birden Scully'ye benzettim-bkz.9.sezon spoilerlar :p) Nihayet tandmz iin 1-2 hafta nete evden giremiycem,buda yetmezmi gibi snavlarmn 2. ve en youn haftas balyo pazartesi.Ben yokum nmzdeki cumaya kadar ksacas :)
Yine ben balatym dedim yeni blmle ilgili tartma meajn.Blm hakknda hbir bilgim yok.%100 unspoiled'm ve accaip merak ediyorum.Siz buraya bu gece bieyler yazarsnz mutlaka. Herrenvolk'daki performans ok iyiydi biraz blmden uzaklam olsak da,zellikle ezginin iek hastal yazs muhteemdi!
Bu arada bir bilgi,geen hafta ece'yle de tartmtk bunu, benim iddiama gre unruhe 4x03(yani produksiyon sras) ama 2. blm yaynlanyo.Home ise 4X02. Ece ise 4X02 Unruhe demiti. Bunun hakknda kesin bilgisi olan var m?Yani Unruhe 4X02 mi 03 m?
Herkese iyi seyirler,iyi muhabbetler :)

Murat

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/23/2001 8:26 am
To: Every day above ground is a good one. (trustno13) (2 of 58)

ya murat, yazdklarm bu kadar beenmene atm dorusu. Teekkr ederim. belki bu akamki blmde de aklama getirebileceim bi yer kar. :-)
ben bu blm hakknda biiler duydum, biraz da biiler grdm. TGRTde dn tantmn grdm, baya gzel olmu. heyecanla bekliyorum yani.

bildiim kadaryla 4X02 Home, 4X03 de Unruhe diye biliyorum. Ama tabi OSde 2 Unruhe, 3 Home grnyor. Bunlarn ekim ve yayn tarihleri karmt sanrm. yle bi ey duyduumu hatrlyorum.

From: F i l i Z (StunGKissinG) 11/23/2001 10:02 am
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) (3 of 58)

SEASON 4------
73- HERRENVOLK 4-1
74- UNRUHE 4-2
75- HOME 4-3
76- TELIKO 4-4
77- THE FIELD WHERE I DIED 4-5
78- SANGUINARIUM 4-6
79- MUSINGS OF A CIGARETTE SMOKING MAN 4-7
80- PAPER HEARTS 4-8
81- TUNGUSKA 4-9
...

Bildiim kadaryla Amerikadaki gsterim sras bu. 4x03 olmas ekim srasn belirtiyor yanlmyorsam, Home Unruhe den nce ekilmi ama sonra yaynlanyor olabilir.

Ben bu akam izleyemiyorum, ehliyet snavna alcam, ama zaten bende kasette var. Gsel bi "Monster Of The Week", son sahneler gsel, bir de Mulder'n "I Can Catch Running Cars" olayn bu blmde de gryoz :)

Daha fazla spoilers yok. imdi motorun blmlerini ezberliycem,
Have a nice "X-Files" night :=)

From: scullyscully 11/23/2001 2:00 pm
To: F i l i Z (StunGKissinG) (4 of 58)

blm tek kelimeyle harikayd bence.bu diziyi izlemeden o haftam iyi geiremiyorum stelik bende kaset falanda yok.
mulder'n scully i kurtar ahhh harikayd...
hemen netin bana getim hadi size iyi geceler.

From: dolap22 11/23/2001 2:03 pm
To: ALL (5 of 58)

dipsiz bir uurumun iine baktnz, zaman o da sizin iinize bakar.
friedrich nietzche

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/23/2001 2:17 pm
To: F i l i Z (StunGKissinG) (6 of 58)

saol filiz.
>bir de Mulder'n "I Can Catch Running Cars" olayn bu blmde de >gryoz :)

hihohohohoh
Mulder(n): 1-Spooky
2-Spontaneously getting lobotomized when his partner gets lost.

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/23/2001 6:32 pm
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) (7 of 58)

Ezgi'cim cq'dan mesaj yollamsn ama sana ulaamadm. Heralde offline oldun.nallah bi akam ansm dner. Hi olmazsa tp bilgilerini konuturuyosun da yazlarndan eksik kalmyoruz. Unruhe'ta da u acayip lobotomi olay var. Aklarsn artk..:)))
Gelelim Unruhe'a yaa.. ok heyecanlyd, konu ok iyiydii. Hatta baz yerlerde bayaa rktc oldu. Valla sezon byle devam ederse yaycam, benim tarzmda sper bir blm olmu bu. ki haftadr (SOTHXF ile birlikte 4) karanlkta izliyoruz diziyi kardeimle.. Bu blmde bayaa trst ocukcaz. Ben olmasam kesin izleyemezdi. Ben bile trstm, zellikle Scully karldktan sonra ve o resimlerde. Ama kararlym k almayacak, dayanabilecek mi bakalm bizim velet. :)))

Konuya gemeden nce EVR yaptklarn zanneden ahslara, gzelim blmn iine ettikleri iin teekkr ediyorum ve knyorum. u dnce fotoraflarn anlayamadm onlarn sayesinde. nsan en nemli yerine bu kadar m ilgi gsterir yaa... Adamlar zdm valla, Mulder'n kurduu bir cmlenin sonu gelmedi mesela. Salaklar anlamn bilmedikleri kelimeyi geiyolar, doal olarak ba farkl, sonu farkl oluyo cmlenin, balant bile kuramadm akas. Uyuz oldum uyuzzz...En az iki yerde yakaladm, aklmdayd ama, neden bahsettiklerini anlayamadm ki hala hatrliim. lk bata sansr olay falan m var acaba diiye dndm ama ok alakasz yerlerde boluklar var. Ay bilmiyo adamlar yaa inanamyorum. Dublaj ok iyi ama evirenlerde i yok.. Off beaaa. Neyse senaryolardan idare edicez artk.

Konuya gelince...ok orjinaldi.. Dnce fotoraflar olayn ok iyi oturtmular diziye, ama biraz daha ayrntsna girebilirlerdi, zellikle nasl gerekleebildii konusunda(geri byk ihtimalle evirmenlerden kaynaklanyodur ya neyse..). Lobotomi olay en aklmda kalan yan oldu bir de. Ufak bir aratrma yaptm, psikolojik hastalklar iin kullanlan bir yntemmi sanrm, tabii 1930'lara dayanyor gemii. Dier bilgileri Scully'den aldk zaten.Ne srad yntemler varm yle yaa.. Neyse daha ayrntl aratmalym ya da Ezgi sen sylersin biiler ...

Schnauz karakteri acayip sempatik bir tipti akkas. lk bata, tutuklandnda babasnn bir ekilde onu etkisine aldn dnyordum, reenkarnayson falan olay yani. nanamadm onun yapabilceine, ta ki u polisi ldrd sahneye kadar. yle bir yetenei olan birinin, paranoyak izofren bir katil olmas ok ac. Dncelerini grntye aktarma olay ne olay ama yaa.. Salkl biri olsayd ne kadar iine yarard kim bilir? Karakteri canlandran adam da ok iyiydi... Bence onun sayesinde sempatiklemiti Schnauz karakteri..

DD ve GA'nn performanslarna da diyecek lafm yok.. Ama nedense; blmn odak noktasi daha ok Scully olmasna ramen, objektif olarak bakarsak Mulder daha n planda kald. DD'nin performans ok iyiydi gerekten. Bir kere bamllk yaratan o merakl, aratrmac ve inanlmaza inanan karakteriyle aylar sonra Mulder' grebildik yine.(Hemen atm u parantezle tipine de ayriyeten deinmek istiyorum. Drt sezon iinde grnmnn en iyi olduu zeon bu ite!!! Gzlerim yaad) nceki blmde duygusal ve biraz da bencil bir Mulder vard karmzda,ama bu blmde onu Mulder yapan ve yz binlerin kahraman haline getiren her eyiyle ekranlardayd (ok zlemiim bu adam yaa..Ve galiba ben de DD sempatizanlndan, Ozhan gibi Mulder sempatizanlna kayyorum yava yava.. )zellikle Scully karldnda, zamana kar yarta olmann basksyla hareket ettii ve bireyler yakalamak, bulmak iin gsterdii abalar, surat ifadeleri ok yerindeydi.. Bilmiyorum bana biraz GA'dan rol alm gibi geldi.. Bu arada Scully'nin beyin tomografisine bakar bakmaz ne olduunu anlad sahne de ok iyiydi. Scully fanlar bir "Vaoovvv" ekmitir heralde :))

Bu konumda Scully'nin de ruh durumunu anlamak lazm tabii.. Bir suluya, yapt iddeti, ikenceyi kantlaryla grd bir katile sempati duymaya balamt. Belki de o da benim gibi; zararsz gibi grnen bi adamdan bu kadar fazlasn beklemiyordu. Ama Schnauz'u yakaladklarnda ve son kurban bulduklarnda, Scully artk hereyin bitmesini istiyordu, bu barizdi. Mulder nedeni bilmek istediini sylediinde, Scully bunu istemediini sylyordu ak ak. Bu da gsteriyor ki katile biraz fazla yaklamt ve hislerinden rahatszlk duyuyordu, nk nefret etmesi gereken birine sempati duymaya balamt. Mulder onu kurtardnda ne hissedeceini bilemez bir halde olduu gzmden kamad. Sanki sinirlenmek istiyormu ama bunu yapamayormu gibi, yok byle deil, bence cidden hissettii acmayd ve bu duygu onu artmt galiba.te burada GA'nn performans kayda deerdi. Bir de Mulder'la konusayd anlycaktk yani. Neyse hi olmazsa yazd rapordan ne hisettiin anlayabildik yeteri kadar..

Ve biliyorum artk fazla olacam ama, ite aralarnda bireyler eksik kald yine; Scully, bir nceki blmde omzunda alayan kiiye, Mulder'a kendini kapatmay seti. Bunu beklemiyordum demeyeceim, tahmin etmitim, nk Scully, fikirlerini, deer yarglarn deitiren ya da sarsan bir olayla kar karya kaldnda nce kendisiyle yzlemeyi seiyor. Hislerini tahlil ediyor. Ve Mulder'n hakl kt durumlarda konumamay seiyor. Grdm kadaryla Mulder iin de bu sorun deil herhalde.. Scully'nin karakterini zm.. stne giderse sorun kacan biliyor belki.Ama benim iin sorun, yle bir gn adam akll tartsalar sevinicem akas..nk bu; gerginlie yol ayor. ou zaman Mulder'n bieyler syleyecekken vazgetiini hissetmiimdir. Ya da sylenecek ok farkl eyler olduunu...O da kendini tutuyor ite. Ksacas, burada srarla sylemek istediim udur; Scully zor bir insan. Mulder kadar ak deil ve aralarndaki ban glenmesini engelleyen de onun bu kapall...Benim onu anlamakta zorluk ekmemin sebebi de bu.. Bakalm nerede zlecek :))..

Artk toparlamam lazm galiba; valla Scully hakknda Mulder'dan daha fazla konumuum. Kendi fikrimi de ancak bu kadar rtebilirdim herhalde. Ama unu belirtmeliyim; Scully'nin Schnauz'u ikna etme abalarndan ok, Mulder'n onu bulmak iin gsterdii abalar aklmda kald...Bence bir rol alma olay var. :)). Koarken bile karizma deil miydi adam yaa!!!

Onu bunu brakn da, bana Mulder baya br baland gibi geliyor Scully'ye, adamn endiesi yeterinden fazlayd bence. Bir One Breath'te byle grmtm Mulder'..O zaman hem Scully iin, hem de gerekleri elinden kard iin alamt. XF-Movie'de msr tarlalar arasnda "Scully!Scully!" diye deli gibi Scully'yi aranrken zaten 5 sezonun stne olmas gereken oydu diye dnyorum. Ama bu ilk sezondan farklyd bence. Deil miydi yaa???Ah Pelin ah!!! Daha neler greceim? Ne kadarn beklemem lazm??? :))) Kzm o kitaplara niye baktm ben yaa... Neyse spoilera girmiyim. Ve ben olay bitiriyim. Ka saattir yazyorum yaa :))

Grrz millet. Gzlerinizi yoracam iin zgnm ..Ehehuue

Rookie

From: i want you love me David Duchovny (deadly120) 11/24/2001 2:29 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (8 of 58)

evet kesinlikle mulder bu sezon harika ve harikalyla kalmam bir de oyunculuunu bence zirveye karm.odak noktasnda scully vard ama bu blm kesinlikle bir mulder blmyd.verdii aba,blm boyunca grdmz ama adn koymadm o yz ifadesi, hereyiyle mthiti...
bye

From: incig 11/24/2001 2:34 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (9 of 58)

Olayi bu derece ayrintili analiz ettigin iin seni kutluyorum ve tesekkr ediyorum Rukish. Bizlere ekleyecek bir sey birakmadin, hislerimize tercman oldun. Sagol.
lk olarak eviri elestirine katiliyorum. Ben nce Ing.senaryoyu okuyup ekranin karsisina oturuyorum taze taze. Ve bazi kelimeleri zellikle bekliyorum nasil evirecekler diye. Bu blmde hayal kirikligi yasadigim yerler oldu. "dsnce fotograflari" iin bire bir eviri yapmis adamlar, daha orijinal bir kelime bulamazlardi herhalde. Olsaydi iyi olurdu ama Trkemiz ogu yerde yetersiz kaliyor. Ben Scully'nin mantikli olmadigini bile bile olayi aiklamya alistigi yeri nasil yapacaklar diye beklemistim, ama orda Scully'nin Trke sesinde yeterince ruh bulamadim. Zaten kim seslendiriyorsa, zaman zaman ok ruhsuz kaliyor. Mulder iin ayni seyi sylemeyecegim.
O Mulder'in ii iine sigmaz halini bence ok iyi yakaladi 3 sezondur.
eviri konusunda; eviriyi yapan sirket kimse artik, onlara Trke senaryolar konusunda yardimci olunabilir mi acaba diye hep dsnyorum. Acaba eviriyi nasil yapiyorlar? Videodan izleyerek mi, yoksa metinden mi?

Scully analizin de bence %100 isabetli. Keske kurtarildiktan sonra aralarinda bir konusma olsaydi bence de...Bana gre Scully duygusal aidan zor bir an yasadigini, ok etkilendigini Mulder'in grmesini istemiyor. Bunu bir zayiflik olarak gryor. 2.sezondan "Irresistable"da bunu grmstk. Ama orda Scully sonda gardinin dsmesine izin vermis ve Mulder'in ggsnde aglamisti. Burda bunu yapamadi ve hemen ortamdan kamayi tercih etti. Galiba Scully'de biri tarafindan kairilma ve kendisine kt bir seyler yapilma korkusu var. "Irresistable" ve "Unruhe" bunu kanitliyor. Iki olayda da ok etkilendi.
Dediginde haklisin. Mulder Scully'yi zms, ve stne ok gitmemeyi tercih ediyor. Onu yle kabul etmis.

Blme gelince, buradaki olayin ne kadari gerege dayaniyordu, merak ediyorum. Monster gerekten ok sempatikti. ok korkun bir blm oldugunu syleyemeyecegim. Mesela "The Calusari" ok daha korkuntu. Ama o fotograflar bence ok iyi dsnlmst ve insani gerekten de tedirgin ediyordu. Ve bastaki kadin ve Scully'nin fotograflarda yukardan ekilmeleri, bence etkiyi daha da artiriyordu. Vince Gilligan yine yetenegini konusturdu bence. Senaryosu ok basariliydi.

Bu sezon ikisi de ok iyi grnyorlar. Bu blmde Scully ne kadar gzel grnyordu farkettiniz, degil mi? Mulder'in salari bu sezon sper.

Neyse, iyi bir blm izledik. Gelecek hafta sira "Home"da mi? Problemli blm...Bakalim yayinlanacak mi? Yoksa "Teliko"ya atlayacaklar galiba.

From: Our genesis is alien (okatmer) 11/24/2001 4:06 am
To: F i l i Z (StunGKissinG) (10 of 58)

Gerekten ok baarl bir blmd. XFiles izlerken heyecanlanmak,korkmak harika oluyor. Diziyi izlerkenki bu duygularda 1 hafta insan gtryor. Ben "Unruhe"ye bayldm. Tam bir xfilest. Mulder harikayd. Hele o Scullynin ayandan ine yaplan sahnesinde trstm.Kamera arkadan gelince bende o adam arkadan gelip azn falan kapatacak sandm ama yanlmtm.
Birde Scully'nin bandan geen ve onu korkutan bir olaydan sonra (mulder kurtaryo ya) bi bo bo bak ve bilinsiz yry var. Bunu ilk kez End Game'de grdk.Bundada tekrar vard .Karavandan karken hani. End Game'dede (Colonyde olabilir) ABH ile dei toku sonras.Haa bide Irresistible'de vard. imdi Scully hayranlar seninde bana yle eyler gelse sende olay bittikten sonra herhalde kahkalar atmazsn demelerini duyar gibiyim.Neyse bu sadece bir gzlemdi.

Bi dier noktada karavanda foto makinesiyle adama kendi resimlerini Scully'nin gznden ektiriyodu ya orasda ok gzeldi. Scully nasl olsa onu muldern kurtarcandan emin olduu iin resimlerde adamn lm kmt.

Bakalm haftaya hangi blm var. Muraaaat telefon bana :)

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/24/2001 5:06 am
To: Our genesis is alien (okatmer) (11 of 58)

Unruhe'nin kt olduunu syleyecek biri yok sanrm. Ben de size katlyorum.
Scully'nin 'bo bo' bakna katlyorum. Ama o anda o kadar 'bo' olduunu hi sanmyorum. O kadar byk bi okun ardndan yere yklmamak ve tekrar ortaya kabilecek bi tehlikeye kar tetikte olmak iin gelitirdii bi savunma mekanizmas olabilir. Ama saptaman doru.

Schnauz'un ldn grd resimler sahnesinde Scully'nin rahatladna katlmyorum. Adam pekala da Scully'yi ldrdkten ya da lobotomize ettikten sonra da ldrlm olabilirdi deil mi o resimlerde? Ama blmn sonunda kendisinin de dedii gibi, adama acyor. Resimlerin de Scully'yi hakl karm olmas karsnda adamn iine dt ikilem daha da ok acmasna neden oldu.

Ruki ve nci'nin Scully'nin zor bi insan olduu fikirlerine katlyorum. Mulder Scully'yi oktan zm ve stne gitmemeyi biliyor. Gerekten harika bi tepki, hem o kadar nem verip o kadar endielenip buna ramen kendini belli bi mesafede tutmay baarmak, Mulder yzyln sabr dln hakediyor. te burda Shipperliimi konuturuyorum, Mulder'dan baka kimse Scully'yi bu kadar iyi anlayamaz, anlasa bile byle soylu bi davranta bulunamazd. Bakas olsa Scully'nin zerine gider dururdu, Scully de bi yerden sonra patlard. te Mulder ve Scully'nin ayr olmamalar iin bir baka rnek.

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/24/2001 5:14 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (12 of 58)

tamamdr ruki. lobotomi geliyor. ama bana biraz sre tanyn. perembeye kadar ok doluyum. hem biraz da aratrym.
blm incelemen harika gerekten. ok iyi noktalara deinmisin. bize sylenecek pek biey kalmam. sakn uzun yazyorum diye aklna biey taklmasn. sen yaz, okumaktan zevk alyorum.

S.

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/24/2001 5:55 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (13 of 58)

ohhhhh..kr..yarm saattir balantyla urayorum beni illet etti..
Rukish'cim bakyorum bugn olay amsn :)))

Unruhe 'yi ben de ok sevdim..zlemediim bir blm izlemek ok zevkliydi.Tabii ne olcan biliyordum ama yine de harikayd. Gerry harikayd,sempati duyduum tek katil olarak tarihe geti(kendi tarihime tabii:P)

Blm ok iyi dnlmt. Dnce fotoraflar falan ...ama ben aka Mulder'n bu balanty nasl yaptn pek anlayamadm..Yani kabul edin imdi hibir akl banda polis byle birey dnmez. (O yzden Mulder bu kadar farklya) Yani onu ilk fotorafa bakarak anlamas deil benim kopuk bulduum..sonraki resimlerle olan balantlar kopuktu..yani o resimde grd glge falan..oradan adamn uzun olmak istediini nerden anlad..Bunu Mulder'n bir psikolog olmasna balyorum ancak ama gene de bir aklama getirilmedi seyirciler iin..havada kald gibi geldi,genelde Mulder teorilerini ok gzel aklar ama bu blmde aklama ihtiyac bile duymad..

ok farkl olan eyler vard. Mesela ikisinin 3. sezondan beri ne kadar gzelletikleri.:)))) sonunda doru drst bir gardrop yapmlar ajanlarmza.Scully'e ilk sezon giydirdikleri kyafetleri hatrlyorum da..brrrrr...bu kyafetler ok ho ve stne oturmu..Mulder'da bir harika.

Scully grdnz gibi 3. sezondan bu yana geen 2 blmde ok deiti. lk 3 sezon Scully gl olmasna ramen gene de bir eit emin olamama,erkekler klbnde bir kadnn zorluklarn yaayan ve inanlarna ve bilime gvenen biri olarak izildi..yani hep Mulder'n arkasnda ikinci plandayd..Ama Dn gece farkettiyseniz artk bu sona erdi..Gemi olsun..Scully artk inanlmaz derecede kendine gveniyor ve olay kontrol altnda tutuyor. Bana ilgin gelen baka birey de ne kadar sert olduuydu..ilk 3 sezon bu kadar sert deildi. artk ok sert ve bunu yznden grebiliyorsunuz. Bence bunda Gillian'n o srada boanyor olmasnn da etkisi olabilir.ama CC Scully'i artk byle yazmaya karar vermi sezon 4'te bu btn sezon boyunca srecek.

En komik anlar : Arabada davay tartrlarken Scully " Dkkan sahibi katille ilikisi olabilir " diyor..Mulder "Tabii yle diyeceksin "..hahahahahahah

- Scully fotoraflarn neden bozuk olduklarn aklarken (harikayd o fotoraflarn tarihlerine ve sobaya dikkat etmesi) Mulder'n yar glmser " hh.." demesi...hahahah

- Ve tabii takma ayakl Gerry'e bakan Scully...:)))) boy fark...

En gergin anlarda : Scully'nin telefonda Mulder'n tanmndan katilin yannda olduunu anlamas

-Mulder'n Scully'nin fotorafn grmesi ve bir an dehet iinde bakakalmas (arabann ardndan Scully! Scully! diye komas da ok harikayd )

- Scully'nin dii koltuundaki sahneleri...(bu arada eviriyi yapan irket Scully'nin almanca konumasn brakmakla ok iyi etmi ama bu lkede herkes ingilizce okuyamyor.orada bir trke altyaz yapsalard sanrm daha fazla insan anlard.)

Bu sezon ekim ve ynetimde harika.Scully ve Mulder'n yakn durular onlara yakn ekim..(zellikle Mulder Scully'i kurtarnca elini skca kavrayp onu kaldrmas,ellere yakn ekim ..aahhhhhhh...o sahnede shippyliim canland..)

Daha iyi klandrma ..karanlk klandrma yani:))

Bu arada Ruki ,ok afedersin ama bunu sen kkrttn :P .DD GA'den biraz zor rol alar!!! Hi yolu yok canm..DD'nin ne kt(oyunculuk olarak) birok blm var ama bu onlardan biri deil..Mulder'n heyecanla Scully'i aramas ve o gerginlii muhteemdi ama diziye o gerilimi veren ve Gerry'i gzmzde sempatik yapan Scully'di..O ok korkmu ama gl olmaya alan hali..

Evet kesinlikle ayn fikirdeyim ..Scully Mulder'n gznde incinmi ve zayf olarak grnmek istemiyor.Bunu irresistable'da psikoloa aka syledi.Gardn ok az dryor..bu zaten Scully'nin yl olduu iin aka greceiz..u anda konuamadklar bireyler var bunun gerginlii aka grnyor bu sezon...

ffffff..ne ok yazdm...birey daha sylemeden geemem...

OK NEML SPOLER UYARISI BLMEK STEMYORSANIZ DNN !!!*********

*
**
*
*
*
**
*
*
*
*
*
*

*
**
*

**
Bunu herkes duymutur ama duymayanlarda var daha...Gerry Scully'nin ktlklerinden bahsederken parman dorudan kanserin gelitii yere koydu..ve ben "wwwwoohaaaaaa" oldum..Kimse farketmedi mi bunu? CC nmze ne krntlar atmta biz grmemiiz...nanlmaz bir sahneydi...Seni kurtaracam diyordu Scully'e...aaahhhhhhh..bekleyemiyorum Memento Mori'yi...
*
*
*
*
*
*

*
*
*
*
*
*
*
*
*
Sanrm hepsi bu kadar pardon arkadalar..galiba rekorumu krdm..ee napalm..X Files olunca enem dyor..Ouz iyi blir :p

byee

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/24/2001 5:58 am
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) (14 of 58)

"Gerekten harika bi tepki, hem o kadar nem verip o kadar endielenip buna ramen kendini belli bi mesafede tutmay baarmak, Mulder yzyln sabr dln hakediyor. te burda Shipperliimi konuturuyorum, Mulder'dan baka kimse Scully'yi bu kadar iyi anlayamaz, anlasa bile byle soylu bi davranta bulunamazd. Bakas olsa Scully'nin zerine gider dururdu, Scully de bi yerden sonra patlard"
Ezgi...%100 haklsn..ok sevdiim ama bunu anlamayan bir adam var..Scully'i korumaya alyor .iyi niyetli ama hi anlamyor bunu ..Bu yzden de hep kavga ediyorlar Sculy'le...Doggett....ah ..hi renemeyecek galiba .)))

From: incig 11/24/2001 6:43 am
To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) (15 of 58)

Pelin, bir sey soracagim:
*
*
*
*
Spoiler uyarisi!!!
*
*
*
*
*
*
*
Gerry Scully'nin ktlklerinden (howler??) bahsederken elini nereye koydu yahu? Ben yle bir sey farketmedim....Ama ok haklisin. Eger yleyse, gerekten bilerek mi yapiyorlar bunu, yoksa tesadfen mi ikiyor bunlar bilmek isterdim.
3.sezonda "Clyde Bruckman"da da yle bir yer vardi. Adam Scully'ye "sen lmeyeceksin" diyordu. Burda ne demek istiyordu? yabanci forumlarda bu sahne epey konusuldu. Bu blm dogrudan 6.sezondaki "Tithonus" blmne atif miydi diye. Orda bir lmsz adam vardi. Seyrettiysen bilirsin. O blmdeki ortagi tarafindan Scullyvuruluyordu ve lmsz Scully yerdeyken onun gzlerine bakiyordu. Gya adam lmszlgn byle kazanmismis ve artik lmek istiyormus. Burda da Scully'nin gzlerine bakarak kendi lmszlg ona mi geirdi diye epey tartisilmisti bu sahne. Acaba Clyde Scully'nin lmsz olacagini mi sylemek istemisti? Yoksa kansere yakalanacagini grp kanserden kurtulacafgini, lmeyecegini mi sylemek istemisti?
Bunun 3 sezon nceden bilinerek yazildigini ben hi sanmiyorum, ama acayip yerli yerinde bir ikarim olurdu.

From: Our genesis is alien (okatmer) 11/24/2001 8:27 am
To: Every day above ground is a good one. (trustno13) (16 of 58)

Haven'da Unruhe resimleri konulmu. Hehehe bizim iin ok iyibir zamanlama
http://www.idealistshaven.com/epimages/seasons/four/unruhe.asp

Pelinin dedii o adamn scullynin ileriki blmlerde olaca eyle ilgili (spoiler olur diye sylemiyorum) dokunma sahnesi resmide ektedir.

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/24/2001 8:45 am
To: incig (17 of 58)

SPOILER *******************************
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Clyde Bruckham'n o sahnesi hakkndaki tartmalar ben de hatrlyorum..Ta 3. sezondan planlandn pek sanmyorum ama CC'nin ne yapt belli olmaz. O Scully leceine inand zaman (kanserden) lmeyecek ya dsa bir uzay gemisinin iinde zaman kavram olmakszn yaayacak yorumlarna yol amt. Bence ilki daha uygun...
Unruhe'deki ise kesinlikle planl...CC nmze ipular atyormu..hehe..Tpk hamilelik olaynda yapt gibi. Gerry parman tamda kanserin yerletii yere koyup ,seni ktlklerden kurtaracam deyince ben vooowwwww bunu nasl grmemiiz? oldum..Harika bir adam bu CC..:))) Ouz zaten o sahnennin bir resmini koymu...

bye...

not: sana forumdan bir mail yollamtm..eline geti mi?
*
*
*

*
*
**

*
*
**
*

From: F i l i Z (StunGKissinG) 11/24/2001 9:12 am
To: Our genesis is alien (okatmer) (18 of 58)

Evet herzamanki gibi X-Files akm galib geldi, snava alcama oturup izledim. Yalnz bii merak ediyom, bi bende mi ses ksk ksk ? Repliklerin ou kat, mzikler de deildi !
Biiyi yeniden farkettim: Mulder ile Scully'nin ne kadar yakn durduklarna dikkat ettiniz mi ? Hastanede, o "skender" tabelasn grdkleri ofiste, sonra nerde hatrlamyorum ama Haven'da resmi var o sahnenin (Haven bugn Unruhe fotolarn yaynlad: Ne tesadf ama !) Neyse ar yakn duruyorlar yaw !

TGRTye u ses olay iin mail atmal.

From: F i l i Z (StunGKissinG) 11/24/2001 9:19 am
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) (19 of 58
)

Doru valla Scullynin resmine bakp kendi kendini yerken ok irin gzkyordu. Ay bir de Adam (adn unutuum) sorguluyorlard ya, Mulder yine ok ho grnyodu, ((lo klarda sper oluyo:) Hele Memento Moride bi sahne var... Avvv....)) Scully de yle kt baktki adama ben olsam orackta ikiye ayrlrdm, delici buz mavisi baklar !

From: spooky (spooky_tr) 11/24/2001 1:26 pm
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (20 of 58)

biraz alakasz gibi durabilir ama babamla (kendisi ii bi x izleyicisi olur!!) reklam arasnda aramzda geen diyalogu aktaryorum:
babam: ya bu sezon bunlarda bi deiiklik var.
ben: nas yani?hareketlerinde falan m?
babam: hayr tipleri dzelmi, genlemi bunlar geen sezona gre!!ii olmu ii!!!
yani babam bile bunu farkedip sylediine gre kesin biey var bu ite!! )) ben geyik blm istiyorum yaaaa..!!!small potatoes gelse de yle bi glsem..neyse arklar gzel blmd, ekimler sperdi, DDyle dalga geilecek bika yer vard ama ruki srmasn beni diye susuyorum!! )) hade kendinize ii bakn..

"Don't take life too seriously.No one gets out alive anyway."

Last edited by elisa day on Wed Dec 28, 2005 12:14 am; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jul 07, 2005 8:33 pm    Post subject: Reply with quote
From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/24/2001 5:39 pm
To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77)
(21 of 58)

293.21 in reply to 293.13

Pelin'cim olay amm haklsn, elektrikler gitmiti de yeniden oturup yazmtm o yazy, ama senin de benden farkl halin yok yanee..
Bu arada sitede Beyin Atlyesi'ni bi kontrol ediyim dedim "ay ne gzel Pelin'in yazs gelmi" diye sevinirken birden kendi yazm da grnce tabiri yerindeyse "Hnk" oldum yaaa. :))) Yaa tamam bu konuyu konumutuk daha nce aslnda, enem fena halde almt da, bilseydim Trke katliam yaptm yerleri deitirirdim yaf..Ehehuueeee. in akas Ouzhan'a teekkrlerimi iletiyorum, siteye koymaya deer bulduu iin...Sizin yazlarnz yannda idare ediyor ite en azndan. Ahh Pelin yazn harika olmu bu arada...Yenisini isteriiimmm :)))

imdiii gelelim DD-GA meselesine... imdi sen ble diyince olmuyo be gselim... Tamam sen diyosun, spoilerlar le diyo, bu sezon Scully sezonu (imdilik ilk aklma gelen Memento Mori tabee) e o zaman brak ta bu blmde DD rol alm olsun.. Yani, benim iin le ossun, yani, ltfeennn :)))). Yaa bi kere blm bi kere aklndan geir le; Mulder heyecan, bask altndaki hisleri, gerilimi, korkuyu yayo..Scully ise ou yerde kapal kutu gibi davranyo, sadece hissettiklerinden duyduu aknlk ve fke var ou yerde, sonunda da acma... Eh doal olarak DD'nin rol yeteneini konuturaca alan daha fazla... Ben bu nedenle rol alma olay var dedim. Belki Scully'nin, iin iine gerek duygularn katmasna izin verilseydi, durum o zaman Scully lehine deiirdi tabii. lerde olacaktr, buna phe yok, nk artk aralarnda biilerin paylalmasnn zaman geldi de geiyor bile, dostluksa harbi dostluk olsun artk yaa.. Merak etme le platonik eyler beklemiyom, 8 sezon sonunda ne halde olduklarn biliyorum bi kere, kafay yemedim de, artk deisin biiler diyom ksaca.

Neyse ite derdim buydu Pelin'cim...Ben hala le dnyom. Tamam belki DD manyaklmn da etkisi vardr ama le iteaa :)))

EEe. Ben unu eklemek istiyorum dehet verici sahnelere, ilk karlan kzn yamur altndaki sahneleri, valla giri muhteemdi yane :)))

Neyse gene uzatacam bu gidile, bitirdimmm

Rookie

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/24/2001 6:12 pm
To: incig (22 of 58)

293.22 in reply to 293.9

nci'cim sylediklerin iin saol :))
eviri konusunu Murat dile getirmiti ya da dile getirmek istiyordu sanrm. Ama sonucun ne olduu konusunda bir fikrim yok.. Akas Ouz ayn irket olduunu sylemiti nceki sezonlarda allanla. Bu sezon ne oldu anlamyorum. AMa bykle devam etmesi hi iyi deil.

Ne kadar hi olmazsa yaynlyolar diye dnsem de, zgnm ama TGRT biraz daha nem vermeliydi diye dnyorum, ve baka kanala geene kadar da dncelerimin deieceini sanmyorum.

Grrz

Rookie

Options Reply

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/24/2001 7:50 pm
(23 of 58)

293.23 in reply to 293.14

galibas ok. hi bir zaman renmeyecek.
hatta sana bi fic gnderiyim.
S.

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/24/2001 8:15 pm
To: F i l i Z (StunGKissinG) (24 of 58)

293.24 in reply to 293.19

ya o momento mori sahnesini unutamam asla. Momento Mori'yi Momento Mori yapan eylerden biri de bu olsa gerek.
resmi burya koyuyorum. Spoilerlk bi taraf yok sanrm. Sadece Mulder "bakan" Scully var.
Ka eit 'The Look' var ya byle????
S.

- Attachments follow -
cap073.jpg
33KB

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/25/2001 3:44 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish)
(25 of 58)

293.25 in reply to 293.21

h..zaten sana amsn diyip ,kendi yazmn uzunluunu grnce o kadar gldm ki Rukish anlatamam...:))))
Unruhe yazn ok gzeldi hayatm siteye konulmas ok normal..Gzel yazlar kaybolmaz bylece :))) Ben hala kendi yazm beenmiyorum,bir trl iime sinmedi ite ...

Sen istiyorsan tabii ...DD rol alm :)))))))) hahahhahaa...tabii akm ne demek ..Geri ben biraz Scully ne kadar sert olmu diye dnp duruyordum .DD'Nin muhteemlii gzmden kamad tabii ki.. Bu arada Filiz'e kesin katlyorum ikisi fazlasyla yakn duruyorlar artk..yani aralarnda neredeyse birka santim var hepsi o..:)) Bu sezon herey deiiyor demem ondand..Aralarnda hep bu gerginlik var..Senin ok gzel akladn giibi Scully hep kendini kapatyor (geri Tunguska pek yle deildi) ve Mulder'da syleyecek eyleri olmasna ramen hep ona uzak durmas iin izin veriyor..zellikle Scully'e olacaklardan sonra aralar yle gerginki her an patlamaya hazr giibiler..ok gzel bir sezon bu ya .Gelecek blmleri bekleyemiyorum.. Yani ksacas bu sezon deien eylerin banda aralarndaki gerilim geliyor..Yani bu kadar zaman sonra aralarnda bireylerin konuabileceini dnyorsun ama tam tersi oluyor olaylar onlar iyice ilerine kapatyor.Angst esi ykl her blmde..:)

Yamur altnda kzn yere d gerekten harikayd.Mulder'n karavann kapsn amaya alrken o boruyu almas ve kapnn camn krmas ise muhteemdi..aaaaaaahhhhhhhhhh:)

yine ok uzun yazdm yaaaa..

bye hayatm

Not : Bu arada geen gece seni aramtm..evde deildin..syledi mi kardein? perembe gecesi olabilir ya da aramba..

Options Reply

__________________________________________________________-

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/25/2001 4:02 am
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR
) (26 of 58)

293.26 in reply to 293.24

Allahm ne sahne!! Ne bak!! Mulder'n ok olmu halide muhteemdi..Zaman gelince uzun uzun konuuruz..:)
Harika bir sahne .Herkesin aklna bu sahne geliyor zaten bir de hastane koridorundaki sahne Memeto Mori deyince...:)

Doggett ne yzakki stne gitmeme konusunda Mulder'n tam tersi. Fic'i okuyorum .ok gzel..

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/25/2001 8:38 am
(27 of 58)

293.27 in reply to 293.25

Pelin'cim teekkr ederim beni krmadn iin :)))
Telefonda da dediim gibi yazn ok iyi, sakn phe etme..

Yaa fstk, ben herey deiiyor derken cidden bunu kasdettiini anlamamm demek ki..Yaa ben o birbirlerine yakn grntleri de grnce, sanmtm ki paylam girecek devreye, ykldm ks angst var dediinde sezon boyunca. Kafay cidden syrcam demektir o zaman. Scully'ye "Biraz ak ol, Allah akna hislerini payla Mulder'la", Mulder'a da "Artk konu be adam!Git azck zerine! senedir berabersiniz yemez heralde seni!" deyip durcam demektir bu sezon boyunca her hafta. Ay nasl dayancam ben imdi buna yaa..Memento Mori hakkndaki fazla olmayan bilgime gre; yine Scully gl ve ser verip sr vermeyeni oynuyo, Mulder ise Scully'nin durumu karsnda ar duygusal davranyo. Anladm imdilik bu kadar ama, grnen o ki Mulder'a acyp durcam bu sezon boyunca.

Ezgi'ye Dodgett bu konuda Mulder'n tam tersi diyosun da... Eh, Mulder stne gitmedi, gitmedi de ne oldu 8 sene boyunca. Fena halde shipper'lk damarm tuttu. Sakin olmam lazm daha yarlamadk bile Trkiye'de X-Files sezonlarn... Neyse hi olmazsa Requiem vard, Sixth Extinction vard, ben onlar aklma getiriyim en iyisi, yoksa Mulder Scully ilikisine kanalize olmaktan bu sezon gerilim ykl konulara kafa patlatamycam..

Yaa Pelin bana bak benim sabrm fena halde snanyo, nereye kadar dayanabileceim bilmiyorum ama, bir hafta sonu telefon ap "Ben Adapazar'ndaym!Gel beni al! Ah! gelmeden nce bu sezonun videolarn hazrlamay unutma!" diyebilirim haberin olsun :))).

Neyse iyice syrmadan bitiriyorummm..

bye
Ruki

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/25/2001 9:33 am
(28 of 58)

293.28 in reply to 293.27

hahhaha..Rukicim beni ldrdn valla glmekten...bir de bazlar hi anlamyor shipperlar neler ekiyor :))
Bu sezon aralarna paylam girecek evet ama nasl aklayaym ... bu angst dolu ,gerilim ,ac dolu bir paylam .Hem onlar biraraya getiren hemde ayran bir paylam..bilmem bu karmakark laflardan anlayabildin mi ne demek ,istediimi.Her blm bu kadar kt olmayacak ama genel hava bu zaten Scully'nin olay aklandktan sonra herey onun zerine younlaacak ..imdiden Mulder'n nasl davranacan anlatp ,bozmayacam.mesela Home ok felaket (gerilim asndan ) bir blm olmasna ramen orada Mulder'la Scully arasnda ok nl bir diyalog getiini biliyorum..Sezon 8'in sonunu falan bilince ok ironik kalyor..ahhahahah :)))

Doggett Scully'nin zerine gidiyor ama yaaa....yani dipper'lar asla istediklerini alamayacaklar sana yle anlatym. Bu daha ok davalar zerinde ortaya kan tartmalar ve Doggett'n eski moda polis olarak ovenistlere kar *bayan* ortan korumaya kalkp ,aznn payn almas mesela..:)

Hayatm ,istediin zaman .ne demek..videolar her zaman hazr.:))) ahh u eve biran nce gesek...:(( ama ne olursa olsun ben seni her zaman bekliyorum..(tabii bendeki bu ansla sen gelmeye kalktnda ben Hakkari'de i bulurum :P)

bye hayatm

Options Reply

From: incig 11/25/2001 10:08 am
(29 of 58)

293.29 in reply to 293.17

HAVEN'DAK resimler kurtarici gibi yetisti valla. Evet, gerekten de Scully'ye dokunuyor Gerry. Ben bunu farketmemistim aikasi. ok dikkatlisin. Scully'nin sonraki o sorunu hi aklima gelmedi valla.
Pelin, mail'in ulasmadi. Tekrar eker misin ltfen?

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/25/2001 10:17 am
To: incig (30 of 58)

293.30 in reply to 293.29

merhaba inci ,
Maili tekrar attm biraz nce umarm bu sefer eline gecer..:))

grrz

Options Reply

___________________________________________________________-

From: F i l i Z (StunGKissinG) 11/25/2001 12:44 pm
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)
(31 of 58)

293.31 in reply to 293.24

Gzel seim... Ama bence Skinnern ofisinde kollarn nnde kavuturmu halinin bi fotosu daha iyi giderdi. Ve Mulder'n "I don't accept it" derken ki az ak dumurunu, kelime bulamamas... Ya baylyom bu blme... Bu arada baya Spoilers oldu kusura bakmayn kendimi tutamyom, ama zaten herkes biliyor yaw. Bilmemek imkansz, Memento Mori "byk olay" :)
Elegy fotolar km Haven'a, o blm de ok severim, bence en iyi "Scully centered" blm. Memento Mori biraz daha MSR kalyo.

MeA CuLpA

Options Reply

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/25/2001 7:43 pm
To: F i l i Z (StunGKissinG)
(32 of 58)

293.32 in reply to 293.31

Momento Mori de spoiler saylmaz artk deil mi? yani nete girip de,bilmeyen duymayan kald m??
neyse ben yine resim koyuyorum. spoiler olur diyen bakmasn.
(dayanamaz bakarsnz hepiniz, bilmez miyim ben?) ;-)
S.

- Attachments follow -
cap090.jpg
35KB
cap122.jpg
45KB

Options Reply

From: F i l i Z (StunGKissinG) 11/26/2001 7:32 am
(33 of 58)

293.33 in reply to 293.32

Hihi tabi bakars. Bugn Haven da Memento Mori fotolar kt baknz :)
Mulder'n bak biraz yamuk fotoda. ama ikinci foto cidden gsel. Hele "I'd like to pursue this as..." diye balayan replii sylerken. (Bi ara ezbere bilirdim bunlar yaaaa...

MeA CuLpA

Options Reply

___________________________________________________________-

From: incig 11/26/2001 9:34 am
(34 of 58)

293.34 in reply to 293.30

Pelin, mail gene gelmedi. Forum'dan mi atiyorsun? Belki ondan ulasmiyordur. Az nce posta kutumu kontrol ettim, bir sey yok. Istersen direkt olarak mail adresime yollamaya calis. incigungor@superonline.com
Valla merak ettim.

Options Reply

From: incig 11/26/2001 9:50 am
(35 of 58)

293.35 in reply to 293.31

Dn aksam Haven'daki "Elegy" fotolarina bakarak, senaryosunu okudum. Ya ok gzel blmms gerekten. Bayildim. Pol.TV'de izleyememistim o blm ve de ok zlmstm. Insallah TGRT'de kairmam.
*SPOILER UYARISI!!*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Scully'nin paranormal konulardaki btn kuskuculuguna ragmen, psychic bir tarafinin da bulunmasi ok ilgin bir dokundurma bence. Tersine Mulder'da byle bir yetenek yok grnyor, ama "Paper Hearts"da grdg rya bir istisnaydi. Scully'nin bu grntye sahit oldugunu Mulder'a sylemeye ekinmesi ok dokunakliydi. Ama sonunda yine de itiraf etmekten kendini alamadi. Basindan beri "Inanmiyorum" derken, birden bire byle bir seye tanik oldugunu hemen syleyemedi. Mulder da "You can believe what you want to believe, Scully..." diyerek onu rahatlatmaya alisti. Scully'nin, Mulder'in onun neye inandiginin onun iin bir nemi olmadigini hala anlayamadigini gryoruz burda. Mulder Scully'yi ok iyi analiz etmis ona farkettirmeden. Scully'nin leceginden korktugunu ve bunu kabul etmek istemedigini anladi. "I know what you're afraid of. I'm afraid of the same thing." repligi, bence XF tarihinde Mulder'in agzindan ikmis en romantik repliklerden biri. Son sahne bir harika! Ama keske Mulder Scully'yi sonda yalniz birakmasaydi...

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 11/26/2001 9:55 am
To: incig
(36 of 58)

293.36 in reply to 293.34

gnderdim herhalde gelir bu sefer:)) o kadar nemli birey deil zaten

Options Reply

From: F i l i Z (StunGKissinG) 11/28/2001 6:43 am
To: incig
(37 of 58)

293.37 in reply to 293.35

Bi dakka sende elegy yokmu ? Benim Redux IIden sonra en sevdiim blm. Hm bi de Memento Moriden sonra :P
Son blm romantik gelmiyor izleyince, Mulder'n ses tonu, biraz azarlyor gibi. Ve evet keke yalnz brakmasayd onu.

MeA CuLpA

Options Reply

From: incig 11/28/2001 9:31 am
(38 of 58)

293.38 in reply to 293.37

"Elegy" bende yok. saretledigim kasetlerden birinde, ama ilk etapta senden istemediklerimden biri. Belki o kasedi daha sonra isteyebilirim senden.

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 11/28/2001 10:57 am
To: ALL (39 of 58)

293.39 in reply to 293.38

Arkadalar selam herkeseee!! :)
Cuma gn artk son snavm olcak.Skldm ok.evde de net yok zaten caflere paramz gidio hh :(( ehem neyse hemen konuya geelim
Ge olsa da Unruhe hakkndaki grlerimi belirtmek istiyorum(her bka maydanoz pp)
Kesinlikle MUHTEEM bir blmd!!!Yani blm hakknda hi bi fikrim yoktu ve kesinlikle ok sk,hatta biraz abartrsak en iyi stand-alone blmlerinden biriydi.Dnce fotoraf hem ok iyi hem de ok rpertici bir fikirdi.Mulder ve Scully arasndaki etkileim yine ok iyiydi,zellikle blmn bandaki "Scully teorisi"ne Mulder'n verdii tepki harikayd!"Ya ya evet,ben bunlar 3senedir dinliyorum scully,yeni bieyler yok mu?"dercesine kafa sallamas falan :)) Bununla beraber,Fotoraf kabininden kan fotoraflar sayesinde bir sonraki kurbann scully olduunu renince,Mulder gibi bende dehete kapldm!Zaten TGRT reklama getiinde mulder arabann peinde kouyodu,bende direk salona ailemin yanna kotum(salonda digiturk yok,o yzden oturma odasnda izliyorum ) "nasl ama!?!?!" diye :)
Neyse kelimelerin yetmediini anladnz heralde,Scully muhteem gzeldi ve-sk durun byle yorumlar Mulder iin yapmam her zaman-adammz da olduka karizmayd yani :)
Yalnz aklma birey takld: Scully kurbanlarn kadnlardan seen "canavarlara" kar ok daha fazla bi kin besliyor. Irresistable'da Pfaster'a yle davrand,2Shy'da Incanto'ya vs...Bu Scully'nin biraz feministe bir tutumu olduuna balanabilirmi sizce?
Bu arada Pelin,kanser balantsnn daha Unruhe'den balayabileceini hi tahmin etmemitim,ok iyi yakalamsn oray! Ama esas Leonard Betts'i bekleyin.ma ve dehet tanmlarnz deiebilir ;)
Srada Home varrrrrrr...

Murat

Options Reply

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 12/1/2001 6:29 am
(40 of 58)

293.40 in reply to 293.7

Biraz geciktiim iin zr dilerim. Hem snavlarm vard, hem de henz
tam olarak renmediim bir konu. Aslnda nro komitemden sonra bir kez
daha bakmak isterim. Dediim gibi, aada sylediklerim yeterince
ayrntl ve aklayc olmayabilir. Bir de, eer bir hata grrseniz
ltfen bana bildirin.
Merak ettiiniz lobotomi olayna gemeden nce, lobotomiyi uygulayan
(uygulamaya alan) Gerry Schnauz hakknda bir eyler sylemek istiyorum.
Gzlerindeki hareketi hepiniz farketmisinizdir. Serebeller Nistagmus
ad verilen bu durum beynin 'hareket sndrme yetenei'ni kaybetmesine
bir rnektir. Genellikle ban yan tarafndaki bir nesneye odaklanmaya
alan gze, nesneyi grdkten sonra hareketlerine son vermesi eklinde
bir uyar gitmediinden gzler hareketine devam eder. Ayrca serebellumdaki
(beyincik) flokkulomodler lobun hasara uramas ya da i kulaktaki
yarm daire kanallarnn serebellumla arasndaki balantda bir sorun
nedeniyle ortaya kar bu durum. Bildiiniz gibi yarm daire kanallar dengeyi
salama ve koruma ile ilgili yaplar. Gerry'nin uzun metal ubuklar
zerinde rahatlkla durmas, onlarla koup zplamas bu kanallarda ya
da iletiminde bir sorun olmadn gsteriyor. Demekki Gerry'nin beyinciinde
bir sorun var.

Gerry'nin yapt ilemi nerden rendii, lobotomi nedir bilip bilmediini,
biliyorsa onu mu yapmaya altn, nasl yapldn bilip bilmediini,
biliyorsa nerden rendiini bilemiyorum. imdi Lobotomi neymi bir bakalm.

Lobotomi, beyin loblarn karlmas deildir, aklnz karmasn.
Loblarn karlmas ilemine lobektomi denir. Lobotomi ise, szlk
tanm olarak bir lobun dier blgelerle sinir balantsnn kesilmesine
denir. 'Unruhe'de de karmza kt gibi, sz konusu lob prefrontal
lobdur, yani hemen alnnzn arkasnda kalan, bir baka deyile
beynin n ksmn oluturan loblardr. lk olarak 1935'te iki Portekizli
beyin cerrah, Egas Moniz ve Almeida Lima, tarafndan gelitirilen
lobotomi, iddetli psikoz vakalarnda tedavi amal uygulanrd. Bu
hastalarda ar izofreni,
ar saldrganlk, iddetli depresyon gibi durumlar sz konusuydu.
50'li yllar ve sonrasnda ilalarn gelimesiyle uygulanmasndan vazgeilmeden
nce epeyi sk yaplan bir mdahaleydi. Daha doru adyla Prefrontal
lobotomi, ilk balarda kafatasnn yanlarndan ve nnden kk
delikler alarak yaplyordu. Bu 4 delikten ince bir bak ieri sokularak
beynin yukardan aaya doru kesilmesi eklinde uygulanyordu. Delinmesi
gereken kemiklerin kalnl ve sertliinden dolay daha sonra metod
deitirildi ve 'Unruhe'de de grdmz gibi gz ukurlarnn tavanlarndan
ieri girilerek yaplmaya baland. Bu metodu daha kolay klan bu yolda
delinmesi gereken kemiklerin daha ince ve boluklara sahip olmas. Yani
Gerry'nin elinde grdmz aletle, ya da bir biz veya buz kraca ile
kolayca delinebilecek yapda kemikler.

Prefrontal lobotominin uyguland prefrontal asosiyasyon alanndan biraz
bahsetmek istiyorum. Ne gibi ilevleri olduu anlalrsa, hasarnda
ortaya kabilecek durumlar daha iyi anlalr.
Uzun zamandr, insan beynini dier canllarn beyinlerinde stn klan
zelliin ne olduu bulunmaya allyor. ounluun fikri ise bu
prefrontal alan. nsan beynine en yakn saylabilecek maymun beyniyle
yaplan karlatrmalar gsteriyor ki, bizdeki prefrontal alan ok
daha geni. Tam olarak kantlanamam olsa da bizi farkl yapan yerin
buras olduu grne katlyorum. Bu alanda gerekleenlere gelince,
maddeler halinde verecek olursam:
- Davranlarn kontrol
- Uzun sre ve bir amata odaklanm dnme
- Beynin dier blmlerinde gelen duyu, motor gibi bilgilerden oluturulan
dncelerin derinlik ve soyutluk kazanarak zenginlemesi
- Nesnelerin farkl zelliklerinin sakland farkl tipte geici
bellek alanlarn bulundurma

Bellek ksmn biraz daha amak istiyorum. Bavurduum kitaptan aktaraym:
"Biz geici bellekteki tm bilgi paralarn birletirerek
1- dncelerimizi ekillendirebilir,
2- gelecek iin planlar yapabilir,
3- duyusal uyaranlara karlk olarak vereceimiz yantlar aldmz
bilgileri tartarak en uygun zamana ertelebilir,
4- motor eylemlerinizin sonularn daha onlar gerekletirmeden nce
tahmin edebilir,
5- karmak matematiksel, hukuki veya felsefi problemleri zebilir,
6- nadir hastalklara tan koyarken tm bilgi kanallarmz arasnda
balantlar kurabilir ve
7- davranlarmz ahlaki ller iinde kontrol edebiliriz."

Textbook of Medical Physiology - Guyton&Hall

Yukarda saylanlar bana, bizi insan yapan zelliklermi gibi geliyor.
Tedavi adna bu alann dier alanlarla ilikisinin kesilmesi, bir
bilgisayar dzgn almad iin tamamen devred brakmaktan farksz.
ok kr imdi ilalar var, etik adan hala tartlan bu mdahalenin
az da olsa uygulanyor olduunu bilmek yine de rahatszlk veriyor.

Mary LeFante'nin durumuna gemeden nce, doru uygulanm bir lobotomi
sonucunda ortaya kan deiiklere deinmeliyim. Etkileri uzun sreli
gzlemler ile izlenebilen bu mdahalenin uyguland hastalarda bir sre
sonra, karmak problem zememe, bir hedefe ulamak iin gereken ileri
sralayamama, birden fazla ii ayn anda yapamama, saldrganlklarnda
azalmayla beraber tam bir hrs kayb, ahlaki deerleri kaybetmelerine
bal olarak uygunsuz cinsel ve sosyal davranlarda bulunma, uzun sreli
dnememe, alageldikleri motor hareketlerin ounda amasz olma gibi
durumlar grlmtr. Lobotomi ncesi ve sonras arasndaki farklar ok
arpc. Mdahale sonrasnda ncesinde tamamen farkl bir kiiyle kar
karya kalyoruz.

Gerry'nin lobotomideki yeteniksizlii veya bilgisizlii, gerekten de
Scully'yi rperttii kadar korkun eylere neden oluyor. PET scan'de
dikkat ettiyseniz, beynin n ksmlarnda tamamen siyah alanlar vard.
Pet scan'de beynin o anda aktif olan ksmlar sar-turuncu-krmz renkte,
daha az aktif olan yerleri ise yeil-mavi grnr. Siyah ise, tahmin
edebileceiniz gibi, o alanda aktivitesi llecek hcre yok demektir.
Gerry o eyi sadece sokmakla kalmam, bir gzel de kartrm ieriyi.
Bunun sonucu olarak zihinsel fonksiyonlarn yannda, anatomik konumlar
nedeniyle koku duyusunun ileten bulbus olfactorius ve iki ka aras ve
burnun srtnn bir ksmnn duyusunu alan supraorbital sinirin de
tahrip edilmi olabileceini dnyorum. Beynine olanlarn yannda,
Mary'nin koku ve biraz deri duyusu kayb ok ufak, nemsiz kalyor.

kinci kurban Alice Brandt'in lm sebebi ise tek bana lobotomi
olmayabilir. zerindeki elbise ve karavandan o kadar uzaklamay baarm
olduunu gz nne alrsak, geceyi darda geirdii iin souktan lm
olabilir. ngilizcede 'Exposure' denen olay yani.

Diyeceklerim bu kadar. Bata da dediim gibi, sylediklerimin iinde
yanllklar olabilir. Yine de umarm yardmc olabilmiimdir.

S.

Last edited by elisa day on Wed Dec 28, 2005 12:02 am; edited 2 times in total
Back to top
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jul 07, 2005 8:40 pm    Post subject: Reply with quote
From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/8/2004 1:17 am
(41 of 58)

293.41 in reply to 293.40

Sabahtan beri eski mesajlar okuduka anlyorum ki bu Unruhe postuna baylyorum. O kadar gsel bir tartma olmu ki.. Bu yazy alntlarla ssleyeceim iin zgnm ama kyamadm eski yazdklarma, eski yazlanlara..
Hereyden nce aadakileri okumadan bu mesajdan bir nceki mesaj okuyun derim. Ezgi Garry Schnauz?un gzlerindeki sorun ve dizide ilenen lobotomi olay ile ilgili bilgi toplayp eklemiti.. Sper bir alma .. Kesinlikle okunmal!!

<<Schnauz karakteri acayip sempatik bir tipti akkas. lk bata, tutuklandnda babasnn bir ekilde onu etkisine aldn dnyordum, reenkarnayson falan olay yani. nanamadm onun yapabilceine, ta ki u polisi ldrd sahneye kadar. yle bir yetenei olan birinin, paranoyak izofren bir katil olmas ok ac. Dncelerini grntye aktarma olay ne olay ama yaa.. Salkl biri olsayd ne kadar iine yarard kim bilir? Karakteri canlandran adam da ok iyiydi... Bence onun sayesinde sempatiklemiti Schnauz karakteri.. >>

Burada Garry ile ilgili biiler eklemem lazm! zellikle sonlarda, Scully?nin fotorafn ekecekken makineyi kendine dorultmas ve kan fotoraflar eline alp “bu ne anlama geliyor?” diye sormas nasl iimi burktu anlatamam. Scully gibi aresizce kendisinde bir sorun olduunu anlamasn dilemitim.. Ama olmad..

<<DD ve GA'nn performanslarna da diyecek lafm yok.. Ama nedense; blmn odak noktasi daha ok Scully olmasna ramen, objektif olarak bakarsak Mulder daha n planda kald. DD'nin performans ok iyiydi gerekten. Bir kere bamllk yaratan o merakl, aratrmac ve inanlmaza inanan karakteriyle aylar sonra Mulder' grebildik yine.(Hemen atm u parantezle tipine de ayriyeten deinmek istiyorum. Drt sezon iinde grnmnn en iyi olduu sezon bu ite!!! Gzlerim yaad) nceki blmde duygusal ve biraz da bencil bir Mulder vard karmzda,ama bu blmde onu Mulder yapan ve yz binlerin kahraman haline getiren her eyiyle ekranlardayd (ok zlemiim bu adam yaa..Ve galiba ben de DD sempatizanlndan, Ouzhan gibi Mulder sempatizanlna kayyorum yava yava.. )zellikle Scully karldnda, zamana kar yarta olmann basksyla hareket ettii ve bireyler yakalamak, bulmak iin gsterdii abalar, surat ifadeleri ok yerindeydi.. Bilmiyorum bana biraz GA'dan rol alm gibi geldi.. Bu arada Scully'nin beyin tomografisine bakar bakmaz ne olduunu anlad sahne de ok iyiydi. Scully fanlar bir "Vaoovvv" ekmitir heralde :)) >>

Ahhh!!! Bu paragrafa ekleyecek bii bulamyorum. Birka Mulder ekleyebilirim aslnda.. Ehehehehe..Gene ayn hislerdi Mulder? izlerken duyduklarm.. ah ahh! Nasl bir merak o, nasl bir zmleme yetenei.. Nasl birrr.. Bi dakka nasl gzlerdi onlar yle :PPPPPPPPP. Her yakn ekimde iinde kaybolasm geldi.. Hasta oldum hastaaaa :PPP… Mulder?n sulu psikolojisi ile yaknda ilgilendii her blm tartmasz en baa koyarm.. O kadar! Harika bir adam! Harika bir yetenek! Harika bir... Sustum. :D

<<Bu konumda Scully'nin de ruh durumunu anlamak lazm tabii.. Bir suluya, yapt iddeti, ikenceyi kantlaryla grd bir katile sempati duymaya balamt. Belki de o da benim gibi; zararsz gibi grnen bi adamdan bu kadar fazlasn beklemiyordu. Ama Schnauz'u yakaladklarnda ve son kurban bulduklarnda, Scully artk hereyin bitmesini istiyordu, bu barizdi. Mulder nedeni bilmek istediini sylediinde, Scully bunu istemediini sylyordu ak ak. Bu da gsteriyor ki katile biraz fazla yaklamt ve hislerinden rahatszlk duyuyordu, nk nefret etmesi gereken birine sempati duymaya balamt. Mulder onu kurtardnda ne hissedeceini bilemez bir halde olduu gzmden kamad. Sanki sinirlenmek istiyormu ama bunu yapamayormu gibi, yok byle deil, bence cidden hissettii acmayd ve bu duygu onu artmt galiba.te burada GA'nn performans kayda deerdi. Bir de Mulder'la konusayd anlycaktk yani. Neyse hi olmazsa yazd rapordan ne hisettiin anlayabildik yeteri kadar.. >>

Tek bii ekliyicem burda, blmn sonunda rapor yazarken Scully?nin gzlerinden gelen yalar.. Allah?m! Garry?nin kafasna girmek zorunda kalmt, bunu yapt ve onun da kendi kafasna girmesine izin verdi.. Bunu yapmak zorundayd ve... Garry?nin ne kadar yardma muhta bir insan olduunu grd, aslnda ne kadar krlgan, ne kadar saf bir insan olduunu.. Ona yardm etmeyi btn kalbiyle istedi ama yapamad.. Olmad... O gzyalar o kadar eyi anlatt ki o an..

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/8/2004 1:28 am
(42 of 58)

293.42 in reply to 293.41

<<Ve biliyorum artk fazla olacam ama, ite aralarnda bireyler eksik kald yine; Scully, bir nceki blmde omzunda alayan kiiye, Mulder'a kendini kapatmay seti. Bunu beklemiyordum demeyeceim, tahmin etmitim, nk Scully, fikirlerini, deer yarglarn deitiren ya da sarsan bir olayla kar karya kaldnda nce kendisiyle yzlemeyi seiyor. Hislerini tahlil ediyor. Ve Mulder'n hakl kt durumlarda konumamay seiyor. Grdm kadaryla Mulder iin de bu sorun deil herhalde.. Scully'nin karakterini zm.. stne giderse sorun kacan biliyor belki.Ama benim iin sorun, yle bir gn adam akll tartsalar sevinicem akas..nk bu; gerginlie yol ayor. ou zaman Mulder'n bieyler syleyecekken vazgetiini hissetmiimdir. Ya da sylenecek ok farkl eyler olduunu...O da kendini tutuyor ite. Ksacas, burada srarla sylemek istediim udur; Scully zor bir insan. Mulder kadar ak deil ve aralarndaki ban glenmesini engelleyen de onun bu kapall...Benim onu anlamakta zorluk ekmemin sebebi de bu.. >>
Bunu da Ezgi yazm.. Pelin hanm bi aralar shipper iken bunu alnt yapm, onu grdm okurken..hem de katlm!!!! eehehehe.. ne gnlerdi bea :P

<<"Gerekten harika bi tepki, hem o kadar nem verip o kadar endielenip buna ramen kendini belli bi mesafede tutmay baarmak, Mulder yzyln sabr dln hakediyor. te burda Shipperliimi konuturuyorum, Mulder'dan baka kimse Scully'yi bu kadar iyi anlayamaz, anlasa bile byle soylu bi davranta bulunamazd. Bakas olsa Scully'nin zerine gider dururdu, Scully de bi yerden sonra patlard">>

Bir Scully'ci olarak Ezgi'nin yerinde gzlemini de tebrik etmek istedim burdan..

Scully hakknda dncelerim o zamandan bu zaman deimemi .. zor ve kapal olduuna kesinlikle ve daha fazla inanyorum artk.. Bu konuda zellikle Mulder'n Scully'yi kurtard sahneyi hatrlatmak istiyorum.. Mulder'n elini uzatt ve Scully'nin elini tuttuu sahne.. Mulder'n birey sylemedii de Scully'nin de birey sylemeden arkasna bir bakp dar kt sahne.. O sahneyi deliler gibi tahlil etmek isterdim.. Deliler gibi, Mulder'n Scully'yi grd andaki hareketlerini, sadece elini uzatmakla yetinirken neler dndn, sessiz anlayn; Scully'nin Garry'ye besledii sempati yznden sersemlemi, karmaklam ruh halini..

Bu da nemli olur diye ekliyorum. Bakalm siz ne dneceksiniz . Pelin?in mesajlarndan birinden aldm.. Ben de biyerlerde okumutum :)

<<OK NEML SPOLER UYARISI BLMEK STEMYORSANIZ DNN !!!*********
*
*
*
*
**
Bunu herkes duymutur ama duymayanlarda var daha...Gerry Scully'nin ktlklerinden bahsederken parman dorudan kanserin gelitii yere koydu..ve ben "wwwwoohaaaaaa" oldum..Kimse farketmedi mi bunu? CC nmze ne krntlar atmta biz grmemiiz...nanlmaz bir sahneydi...Seni kurtaracam diyordu Scully'e...aaahhhhhhh..bekleyemiyorum Memento Mori'yi...
*
*
*
*

>>

Herneyse.. mkemmel bir blm.. Mkemmel oyunculuklar, mkemmel konu.. Ve mkemmel karakter yorumlar..

5. sezon mu acaba diye kararsz kalsam da 4. sezon en iyisi.. Kesinlikle en iyisi.. :))

Options Reply

From: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN) 11/8/2004 2:52 am
(43 of 58)

293.43 in reply to 293.42

offf offf yorumlariniz sper.
ama ben bika yerde takildim kaldim.
ya mulder superman mi de arkasindan kosarak yetismeye alisiyor arabaya? bu tamamyla uursuzca yapilan, bi anlami olmayan, ama o anda elinden bir ey gelmedigi iin yaplm bir hareketti. biraz zcyd hatta, srarla yolun sonuna kadar kotu, sanki yetiecekmi gibi.sonra scully'nin karlmasnn ardndan, onun resmine bir saniye bile gzn krpmadan bakmasi yok muydu, ite dedim, bu adamin scully'e ne kadar deger verdigi belli oluyor.ahhh o gzleeeeer:P
gerry'i sorgularlarken mulder'in sakin ve biraz da alayci tavrina karsilik, scully'nin "rahatsizligi" fazlasyla belli oluyordu.
ok etkilendii belliydi o kadinlarin lmnden.
gerry garip bir karakterdi, nefret edemedim nedense, hatta sorgulanmas srasnda neredeyse masum olduguna bile inandim.
scully'nin karldktan sonraki konumas gerry ile, inanlmaz zekiceydi, adami resmen oyaladi, ikna etti bi sreliine.
ve evet ben de zldm gerry bu ne demek oluyor diye scully'e fotografi sordugu zaman. bu arada su beyin gcyle fotograflari resmetme olayinin adi neydi?byle bir sey var gerekten de di mi?
ya ne gzel,bi blmde scully mulder'i kurtariyor, digerinde mulder scully'i. yle gzel gzel idare ediyorlar. ama bu blmde feci trsyor insan. bu karakter,eski ktlerden birini artrdi bana, ama kimi?ya ruki ok haklsn, scully ok zor, asabi ve kapal.
keke mulder'in kendisi iin ne kadar endielendiini grebilseydi yaaaa. mulder'im hirpaladi kendini 6'nin anlamini zmek, scully'nin yerini bulmak iin. kyamam ben ona:)))
ama mulder'a sinir de oldum, ben washington'a dnyorum scully, tm tehlikelerin ortasinda seni yalniz birakicam scully, sen git arabayi getir scully, adam elini kolunu sallaya sallaya darda ama sen yine de dar kp arabayi getiriver ve de hatta karlver scully, ne bu byle yaaaa? scully'e olan oluyor her zaman zaten.
sonra da mulder kendini hrpalyor.
aaa bu arada ey de iyiydi u sorgulama srasnda.
peki 80 ylnda baka nooldu gerry?
john lennon vuruldu!???!!! espri anlay sperdi bu adamn yaa.
bir de nesin sen sigmund freud mu demelerini de hi unutmicam:))))
yaaaa sper blmd ama ilginti de.

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/8/2004 3:42 am
To: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN)
(44 of 58)

293.44 in reply to 293.43

<<ya mulder superman mi de arkasindan kosarak yetismeye alisiyor arabaya? bu tamamyla uursuzca yapilan, bi anlami olmayan, ama o anda elinden bir ey gelmedigi iin yaplm bir hareketti.>>
bunun anlam ne bilmiyorum ama o an iin elinden baka bii gelmeyeceine gre yapt, yaptyd sadece diye dnyorum Oya'cm :).. ama sanrm ie o kadar kendini kaptrdndan Scully'nin fotorafn yle grnce "ben bunu niye dnemedim" tarznda bir sululuun arkasndan byle bii yapm olabilir gibime geliyor. hani kendini bi ekilde o arabann arkasndan koturmas bir yandan da Scully'nin bu kadar kolay karlmasna duyduu fke nedeniyleydi sanrm (kara kule'de beynin arkasndan ykselen kzl fke diye bii var, o geldi aklma :P)

Mulder'a ilkin Washington'a gidiyor diye kzdm, ama kesinlikle mantkl bir aklama yapt Scully'ye, tamam, Scully de iyi bir aratrmac ama iin iine doast girince tahmin edersiniz ki bu Mulder'n uzmanlk alan.. O deneylerde fotoraf ile ilgili yorumlarn grdnz deil mi? Sanki cezalandrrmasna kadnn zerine eilen glgeden bahsedii.. Bunu bir doktor mu grebilirdi yoksa psikoloji ile ilgilenen biri mi? Allah'm bu adama daha ne kadar hayran olabilirim bilmiyorum :PP

Ve bununla birlikte karlarken Mulder'n fotorafn kmasn beklemek istemesi de yerindeydi.. ine doan bireyin arkasndan gidiyordu orda.. gd denen ey Mulder'da ok kuvvetli kabul edin imdi ... O fotoraf olmasayd Scully'yi kurtaramazd, tabii ki Scully'nin yannda olsayd karlmasn engelleyebilirdi ama her an Scully'nin yannda olamazd ve unutmayn Schnauz'un gnlne yazd son kii Scully idi.. Eninde sonunda onu karacakt zaten..

Scully'nin dava konusunda isteksizlii bence en nemli dezavantajlaryd onlarn. Mulder son kurban bulunca Schnauz'un neden yle davrandn merak etmi ve "belki o fotoraflar O'nun fantezisi deil kabusuydu" demiti ve Scully artk bitti diye karlk vermiti.. Geri dnmek, davay unutmak istemesi tabii ki mantkl ama isteksiz olmak o an iin lks deil, olmamal.. Ya Mulder o fotoraflarn asldna ne demek istedikleirni zamannda zemeseydi? Ya Scully'ye uyarak o da davay kafasnda bitirseydi? Ne olurdu sylememe gerek yok heralde..

Mulder' ayn durum iinde Grotesque'de grdk, o katilin kafasna girmekte tereddt etmedi, ama Scully'de bu var.. nk Scully bu durumla nasl ba edebileceini bilmiyor, blmde grdnz Schnauz'un kafasna girmenin onu ne kadar sarstn..

Byle ite.. bence Mulder'n davranlar mantkl, ne yapmas gerektiini biliyor ve bunu yapyor... Bu nedenle ortann bana gelenler yznden yarglanmamal diye dnyorum.. Scully'yi de kesinlikle sulamyorum.. ki kiilik bir ortaklktan bahsediyoruz burda, genelde ikisi de kendi balarna kaldklarnda kendi kendilerine yeterli olabiliyorlar, ama olamadklarnda bu durum iin sulu aranmamal...

Options Reply

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 11/8/2004 5:33 am
(45 of 58)

293.45 in reply to 293.42

Birde Scully'nin fotografn ekmekten vazgeti Garry. Objektife bakt ve vazgeti. Bu Scully'nin lmszln gsteren bir kant deilmiydi
Ouzhan

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/8/2004 6:53 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) (46 of 58)

293.46 in reply to 293.45

sanmam..
scully onu kllandrd da kendi fotosunu ekmeye karar verdi sadece..

Options Reply

From: kuzuboregi (vududi) 11/8/2004 7:43 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish
) (47 of 58)

293.47 in reply to 293.41

yaw hersey iyi guzel de.. Mulder in fotograftaki goruntuleri taratip sonra bir bolumu buyutturup adamin fotografta gorunmeyen suratini ortaya cikarmasi mantikli mi peki ? Bence mumkun degil. Isterseniz bir fotografinizi alin bilgisayarda photoshop programinda bir bolumu buyutup bakin.. Benzer bir sahne Harrison Ford un oynadigi oynadigi Blade runner filminde de vardi ama o film gelecekte gectigi icin olabilirligi var ama orada biraz sacma olmus sanki

Options Reply

From: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN) 11/8/2004 8:00 am
(48 of 58)

293.48 in reply to 293.44

ama mulder da bazen ok garip olabiliyor.
yani kafasina gre biyerlere gidiyor davalarin ortasinda, daha nce de yapti bunu, mesela telefonla konusuyorlar, ben suraya gidiyorum scully diyor,scully dur mulder hop nereye diyemeden o telefon konusmasini kafasina gre oktan bitirmis,telefonu kapamis ve gitmis oluyor.ama scully de az diil.
o da her seye inanmamakta "hala" ve srekli israr ediyor.
inanmak iin sans bile vermiyor kendine.
o kadar kapali ki bazi seyleri grenmek,duymak iin.
neyse tencere-kapak gibiler yani:)
ikisi de zerlerine dseni fazlasiyla yapiyor zaten ogu zaman, ve tabii ki srekli birbirlerinin arkasini kollamak zorunda da degiller ama yine de scully'nin inanmaya gayret bile gstermeyisine ve mulder'in kafasina gre tek basina isler yapmasina ve sorumsuz tavirlarina sinir oluyorum.
ya bence scully'nin tehlike altinda oldugunu dsnebilirdi.
her seyi dsnyor, bir de bunu dsnsn bari!
ama olsun,yine de scully'i kurtararak hatasini telafi etmis sayilir.
hadi bu seferlik affedeyim bari:)))
canim mulder'im yaaa ben onu her haliyle seviyorum,bu blmde asmisti zaten tip olarak, eridim resmen ya.
DD askim kabardi simdi, ahhh ahhhhhh:)))))

Options Reply

From: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN) 11/8/2004 8:08 am
To: kuzuboregi (vududi) (
49 of 58)

293.49 in reply to 293.47

evet bak dediginde ok haklisin, ben de dsndm bunu.
photoshop ya da herhangi bir program, bir resimdeki net olmayan objeleri, o kadar net hale getirmeye msait degildir, hele o dnem yani 96 yilinda daha da bir imkansiz oluyor bu.
ama olsun yine de gzeldi resimdeki yz bulmalari:))

Options Reply

From: maybe there is hope (sedab) 11/8/2004 9:20 am
(50 of 58)

293.50 in reply to 293.49

ya biey yazacak takatim yok vallaa
ruki katlyorum zaten okadarok yazmsn ki mutlaka katlacam bir yan olacak t
oya bence de yle
sonra telafi ederim ben

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/8/2004 9:23 am
(51 of 58)

293.51 in reply to 293.49

imdi.. (blm beendim ya hemen savunmaya geiorum dimi?)
FBI'n dnya zerinde bilinen resim programlarn kullanmadn biliyosunuz heralde.. onlar kala gz arasnda o kadar gelitirmilerdir ki habeirmiz olmuyodur. uzayllar saklayan bi milletten bahsediyoruz burda, paranoyak olmak serbest. eheh..

bildiim kadaryla bir resmi bytrken, resmin flulamasna neden olan pikselleridir. resim vektrel halde ise istediiniz kadar byltn yada kltn resime bii olmaz.. olsa bile, resim editr programlarda bunu tolere edebilecek baz ayarlar yaplabilmektedir.

Bizim altmz photoshop, fireworks gibi programlarda iki tip grafikten bahsedilir, vektrel grafikler ve bitmap grafikleri. ite resim bitmap ise, zellikel byltldnde kalitesinden kaybeder , ancak grafik vektrel ise istediini kadar bytn, grnt ayn kalacaktr. Vekrel grafik program olarak MAcromedia'da Freehand var mesela.. Reklamclar fln bunu kullanr, photoshop, fireworks fln bunun yannda amatr ii kalyor. ben hala zemedim freehand2i ve zmeye de uramyorum ahsen :)

bence unruhe'de yaplan ey ocuk oyunca, asl zor olan, ortada grnts olmayan bieyin grntsn karmaktr. Avatar'da bir arabann havayastndan bir adamn suratnn belirgin bir grntsn elde etmilerdi hatrlarsanz.. te asl zor olan bu ilemlerdir. Yoksa bir fotorafn iine gmlm bir grnty bulmak o kadar zor olmasa gerek..

Options Reply

From: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN) 11/8/2004 4:17 pm
(52 of 58)

293.52 in reply to 293.51

ya bunu bi arastirmak lazim simdi.
yine de sanki resim bytldg zaman,pixel kalitesinin dsecegini ve resmin netligini mutlaka biraz da olsa kaybedecegini dsnyorum.
yani bu kadar da net ikmamali.
ama tabii teknoloji srekli gelisiyor ve ki burda da fbi teknolojisinden szediyoruz, yani bizim bildigimiz teknolojiyi katlarlar.ama 96 yili yaaa,
yani o tarih iin biraz zor gibi diil mi?
syle beyniyle fotograflari sekillendiren biri varsa aranizda, resmi bi bana getirsin, deniyim su programlari:)) bakalim ne kadar net olacak bytldg zaman:))

Options Reply

From: kuzuboregi (vududi) 11/9/2004 12:17 am
(53 of 58)

293.53 in reply to 293.51

Arkadaslar
o bahsettiginiz programlarin hepsini kullaniyorum cunki isim bu. Vektorel photograf diye birsey olmaz zaten o yuzden dunyanin en gelismis ve unlu foto edit programi photoshop piksel tabanlidir.
Burada onemli olan FBI in ne tur program kullandigi diil. Onemli olan kaynak resimin ne kadar cozunurlukte oldugu. O aninda cekilip pirt diye altindan fotosunun ciktigi makinalarin cektigi fotograflarin cozunurlugu ne olabilir ki? Cozunurluk dusuk olursa prg. ne kadar komplike olursa olsun yoktan var edemez goruntuyu. Mesela su an digital ftg. makineleri var ve gittikcede de artiyor piksel oranlari. bir 5-10 sene sonra belki oyle birsey olabilir.
Bu arada yukarda bahsettigim blade runner i onun disinda birakiyorum tabi ki. Gelecekte gectigi icin yuksek cozunurlulukte ftg cekildigini varsayiyoruz.

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 11/9/2004 12:36 am
To: kuzuboregi (vududi)
(54 of 58)

293.54 in reply to 293.53

Bu olay sadece bu blmde olmad ki, 9 sezon boyunca bir sr teknolojik mantkszl yutturdular bize. yle bir aklmas vardr, The X-Files evreni farkl bir evrendir. Sonuta dnyann neresinde 1 gn veya bir ka saatte DNA rneklerinin sonularnn alndn grdnz?

Bu detay hakknda fazla kafa yormaya gerek yok bence, yaasn photoshop, yaasn X-Files'n tuhaf ve muhteem dnyas! :)

Murat

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/9/2004 2:41 am
To: Agree to disagree. (trustno13)
(55 of 58)

293.55 in reply to 293.54

valla bilmiorum. "japonlar yapm" tarz bir yaklamla FBI'n yapabileceini sylemek istemem ahsen.. Amerikan sempatizan gibi hissediyom kendimi o zaman..
ama normal bir vatanda olarak bizim imkansz grdmz birok eyin devletler tarafndan yaplabileceine inanrm.. Tbitak'n neler zerinde altn hepimiz bilebilir miyiz? Hayr.. Bu da onun gibi bii.. Heralde hibiriniz "bilgi zgrl" martavalna inanmyosunuzdur dimi? :)

Bana hibii imkansz gelmiyo bu tip konularda... Sadece paranormal olay olsa "imkansz" derim zaten ben :P

Options Reply

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/10/2004 8:25 pm
(56 of 58)

293.56 in reply to 293.41

bunlar ben yazmadm dimi? hatrlamyorum birincisi, ikincisi benim yazamayacam kadar derin.
garry'nin gzlerinde horizontal nistagmus var. renelim di mi efendim? :))

S.

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 11/10/2004 11:50 pm
(57 of 58)

293.57 in reply to 293.56

valla bilmiyorum yazdkalrn direk copy paste yaptm demek ki sen yazdn.. :PPPP
o nistagmus deil de bii baka bii demitin, serebeller nistagmus ... ayn ey mi o da?.. bi dakka serebel beyincik demekti onu da sen demitin.. bu horizontal dediin nedir ki imdi ????

eki szlk'e de tanm girmitim.. dzeltmem gerekir o zaman. yanl bilior isem dzeltmek isterim.. :)))

Options Reply

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 11/11/2004 8:30 pm
(58 of 58)

293.58 in reply to 293.57

horizontal nistagmus, gzdeki atlarn yatayda olduunu ifade eder. serebeller kaynakl olur. serebeller nistagmus da diyebiliriz yani. yatay olur da dikeyi olmaz m? olur tabii. onun da baka baka nedenleri olabilir. aklnz bouna kartrmym. :))
S.
Back to top
zge
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sat Jul 29, 2006 3:21 am    Post subject: Reply with quote
Evil or Very Mad en nefret ettiim kt adam; jerry. fldr fldr dnen gzlerinden midir nedir Laughing ama sylenen sahneleri aklma getirince, 'bu ne demek oluyo' gibi biraz acdm ama hala en sevmediim kt adam.Mulder ve Scully'nin Jeep kulland tek blm, heralde Jerry Dier arabalarn altna samad Laughing Laughing ka kere seyrettim, hala mulder'n 6 parmaktan Scully'e ulamasn yuh diyerek seyrediyorum. Mulder'n henz bi teori gelitirmeden, Scully'nin gelitirdii teoriyi 'h h' diyerek desteklemesi Exclamation ok gz yaartcyd.
Scully: What the hell does it matter?
Mulder: Because I wanna know
Scully: I dont.
aylak
aylak

PostPosted: Fri Oct 05, 2007 4:46 am    Post subject: Reply with quote
scully'e hayatnn okunu yaatan blmd bence! Mulder, Scully'nin teorileri hakknda itiraz ettii yerlerde, Scully'nin srekli mantk konusuna taklmasnda suu sigmund freud'a atmamt hi, sen gemiinde sigmund freud'u rendiin iin uan byle teori retiyorsun diye, sadece Scully'yi dinlerken dalga geiyordu h h diyerek Very Happy
az kalsn hakl olduu iin lecekti scully! ya da biz scully'yi hakl sanyoruz, gemiimizdeki x files blmlerinden etkilenip
Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
kitsunegari
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Jan 18, 2009 3:59 pm    Post subject: Reply with quote
yerim ben o "ich" deyii... Razz
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Thu Jan 22, 2009 12:37 pm    Post subject: Reply with quote
Bu akam bu blm tekrar izleyeceim. Neler olduunu unutmuum valla. yava yava siliniyor blmler hafzamdan:(
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 1:08 pm    Post subject: Reply with quote
ok gzel bir blm unruhe..teliko ve home ile kyaslarsak bu blmn daha iyi olduunu syleyebilirim.Gerekten etkileyici bir senaryoyla X Files'lk bir blm olmu.Gerry de ok manyak km ha.Gerry'in Scully'le konumalar ve Mulder'in 6 parmak olay blme damga vurmu.
Back to top
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Fri Apr 11, 2014 10:47 pm    Post subject: Reply with quote
4.Sezonun 2.Episodu olarak "Home" u beklerken bugn karmza "Unruhe" kt. Sanrm sralamadaki farkllktan eski mesajlarda bahsedilmi. Neyse bu blmde sezona damgasn vurmaya aday ktlerimizden Gerry Schnauz' tandk. Habire oynayan gz bebekleri ile tam bir oklu kiilik.

Eski bir dii geleneini devam ettiriyor. Deiik bir zellii var. Kurbanlarnn nasl leceini fotoraflayabiliyor.

Scully'nin lmle bir kez daha burun buruna kald karavandaki son sahne olduka skyd. "Buz kraca lobotomisi" fikri ayrca iyi dnlm.

Yine de henz annesinin felci ve lmden dn okunu yaayan Mulder'n nasl bylesi rahatlkla yeni olaylara hibirey olmam gibi atlyor olmas mitolojiden-standalone blmlere geiin temel skntlarndan biri. En azndan az da olsa blm banda nceki blme biraz atfta bulunabilirdi. Bylece devamllk ok daha kusursuz olurdu.
elyin

PostPosted: Sat Sep 26, 2015 7:29 pm    Post subject: Reply with quote
Buradaki yorumlar okumak isterdim ama ok fazlalar ve uzun. endim akas. Smile
Katili 2. defa izofrenik bir rolde gryorum. Kimliksiz filminde de bu roldeydi kendisi. Gzleri bu filmde de aynen byleydi. Acaba gerekten var olan bir istem d hareketi mi onun? Unruhe'de konu edilen dnce fotorafl gzel fikirdi. Blm yazan da Vince Gilligan'd ardm, Breaking Bad'den biliyoruz kendisini:) Dizinin banda geen yazan ve yneten yazlarna pek dikkat etmezdim, bu blmde de tesadfen fark ettim zaten. Bundan sonra dikkat ederim...
Back to top
kutay3437
aylak
aylak

PostPosted: Sun Oct 04, 2015 9:57 am    Post subject: Reply with quote
neler ektin be sculy demek istiyorum mulder a sitemimi burdan iletiyorum sebebini mulder bey iyi bilir Very Happy
konu gerekten ilgimi ekti fotoraf olayndan iyi hayaletli bir film karm ortaya her zaman olduu gibi sculy baylyor ve karlyor bunlar olmasa eksik blm olurdu mulder yine kafasna gre bir yerlere gidiyor bu sefer bakente gitti o da eksik deildi tek eksik uzayllar oda standalone blm diye yoktu Very Happy
elyin

PostPosted: Sun Oct 04, 2015 4:15 pm    Post subject: Reply with quote
Standalone ne demek bu arada? akyor gibiyim ama emin olamyorum:) Bir karakteri ele alan tek bana bir blm m demek isteniliyor?
Back to top
kutay3437
aylak
aylak

PostPosted: Sun Oct 04, 2015 6:10 pm    Post subject: Reply with quote
elyin wrote:
Standalone ne demek bu arada? akyor gibiyim ama emin olamyorum:) Bir karakteri ele alan tek bana bir blm m demek isteniliyor?
dizinin ana konusunu deilde hayalet yaratk cin bcekler deliren kediler suda yzen garipli yaratklarn olduu blmler standalone oluyor uzayllar filanda biliyorsundur herhalde mitoloji blmleri deniyor
elyin

PostPosted: Sun Oct 04, 2015 8:35 pm    Post subject: Reply with quote
Evet, uzayl blmlerine mitoloji deniliyor fark ettim:) Aklama iin teekkrler:)
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum