X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
10X04 : Home Again

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: I Still Want to Believe - Sezon 10
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Nov 26, 2015 3:41 pm    Post subject: 10X04 : Home Again Reply with quote
8 ubat 2016

Last edited by auroriel on Mon Feb 08, 2016 11:23 am; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jan 22, 2016 5:58 pm    Post subject: Reply with quote
sanrm 10x02: Founder's Mutation olacak.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
thenomad

PostPosted: Fri Jan 22, 2016 8:27 pm    Post subject: Reply with quote
Sralamalar sonradan deimi sanrm, u an babylon da 10x05 grnyor.
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jan 25, 2016 11:02 am    Post subject: Reply with quote
vallahi deitirdim ama bu blm kanc blm bulamadm. soru iareti ile yetiniyoruz imdilik Smile
Back to top
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jan 25, 2016 11:41 am    Post subject: Reply with quote
o zaman home again 10x04 Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Tue Feb 09, 2016 5:58 pm    Post subject: Reply with quote
10x4 "Home Again" izledim.

Fena halde eski blmlerden biriymi gibiydi benim iin. Buna benzer bir senaryo hatrlyorum ama karamadm. Sona doru o ressamn ininde koridorda bizimkilerin nnden geen ey, ilk sezondaki Host muydu, o blmdeki kanalizasyon canavarna benziyordu, deil mi? Onu sorgulamadlar bile. Smile

Merak edecek bir ey daha: O eyreklik kolye ne anlam tayor? Ve sanrm bunu hi bilemeyeceiz.

Mrs.Scully'yi en son ilk sezonda grmtk, deil mi?

Bir de artk u William' grseydik. Bir 11. sezon da olursa onun temas sanrm "In Seach of William" olur. Smile
amor fati
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Tue Feb 09, 2016 9:37 pm    Post subject: Reply with quote
Olduka derli toplu, fazlasyla eski sezonlar hatrlatan bir blm izledik Glen Morgan abimiz saolsun.

ncelikle bu blm sralarn belirleyenleri kutlamak istiyorum. Kesinlikle ikinci blm olarak deil, sezon biraz ilerledikten sonra gelmesi gereken bir blmm. nk karmzda klasik bir stand-alone yok. Biraz beyond the sea biraz paper hearts gibi karakterlerin aclarna odaklanan bir blmle kar karyayz. Ama son sezonlardaki ilikten farkl olarak bu sorgulamann blmn gidiatna olduka iyi bir ekilde yedirildiini dnyorum. "Eylemlerinin sorumluluunu alma" dncesi zerinden zlen x-file ile Margaret Scully'nin son szleri arasndaki paralellik gayet ince grlm.

Ama zellikle Glen Morgan'a teekkr edesim var, nk Scully karakteri asndan ok nemli bir yaklam getirdiini dnyorum. 9. sezonda William yznden alan tekine dnen Scully'nin karakterinin o alak tonu yerine daha sorumluluk sahibi, daha gl bir yere ekilmesini salam. O Mulder almam lazm sahnesi biraz fazla dorudan olmasna ramen, bildiimiz Scully'yi yeniden grmemiz karakter asndan ok nemliydi. Founder's Mutation'da Scully'nin William'a dair zntlerinin, endielerinin 9. sezondan daha az rahatsz edici, esasna daha uygun olduunu dndm bir ekilde yanstlm olmasnn bir tr aklamas oldu bu blm benim iin.

Hep bulduum zere bir kulp takmak gerekirse blmdeki x-file'n daha ayrntl incelenmesini isterdim. Birazck oldu bittiye getirildiini dndm. Abimiz bize aklad, biz de inandk, hoop bitti. Byle olunca ben zlyorum. Mulder ve Scully bi sa ba yolmaynca hep eksik bir eyler kalm gibi geliyor bana. Bu da byle bir takntm. Ama x-files'n o ztlama dinamiine ok ey borlu olduuna inanyorum. O biraz eksik olunca hemen seirmeye balyor gzm Smile

Ama bunu bir kenara brakrsak ok dzgn, hatta belki de imdiye kadarki en dzgn blm izlediimizi dnyorum. Tekrar tekrar izlenebilecek bir blm yazm bize Glen abimiz. Margaret Scully'i ok severdim. lnce ok zldm. Sanki daha gitmemeliymi gibi geldi. Mulder'n ebeveynlerini hep mitoloji blmlerine kurban verdik, Scully'ninkileri hep stand-alone'lara. Elbette ki bir beyond the sea ile kar kar deiliz ama en azndan o tatl karaktere byle dzgn bir blmle veda edebildiimiz iin iim rahat.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
thenomad

PostPosted: Tue Feb 09, 2016 10:53 pm    Post subject: Reply with quote
Blm ilgiyle izlememe ramen stand-alone ksmn pek beenmediimi sylemeliyim. Duygusal ve karakterleri ileyen blmleri gayet gzeldi; Scully'nin sorgulamalar, annesi Margaret'n durumu hakkndaki duygular ve ressam olan adam konuurken aklndan geen armlar youn anlamlara sahip ve dramatik olmu. Amor fati'nin dedii gibi Scully'yi nceden bildiimiz gl Scully olarak yenilemesi de gzel bir gelime..Kiisel olarak ise blmdeki senaryonun gerekiliine taklyorum. Mecazen bakarsak blme, dncelerin gc vs. gibi olaylar asndan fena deil ama bu tarz konular abes geliyor bana hem de ska ele alnan konular.

Benzer konular ayrca X-files ii Kaddish ve Arcadia'da grmtk veya Supernatural'da da hatrlyorum byle bir blm. Tutarl bir aklama gsterilmeden biri ok istedi, ok gl hayal etti diye gereklik deiiyor ve objeler hayat buluyor. Beenenlere lafm yok tabi ki ama gerek hayatla karlatrldnda tutarl bulmuyorum byle senaryolar..tabi dizi paranormal olaylar ama yine de..

Mulder'n 76'ers'n nba'de batrmasna yapt gndermeye baya gldm.
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Feb 10, 2016 12:32 am    Post subject: Reply with quote
Vallahi X Files' ben bu blmde sindirdim iyice, hani olmas gereken bir XF blm grdm, 3. blm de gzeldi ama o XF'n hafif (ama hafif derken aalamyorum kesinlikle, zekice ilenmi bir hafiflik o, o da ayr gzel) yann temsil ediyordu. Bu Bir X Files blmyd kesinlikle.. Flashback'ler bir yana, Margaret'i grmek bir yana, o korkuyu, o tedirginlii yaadm gene ya, gemite iyi bir XF blm izlerken ne hissediyorsam aynsyd.. Vallahi aynsyd... Mitoloji blmlerinden ziyade neden stand alone'lar daha ok sevdiim hatrlatt...

Tek eksiklik, bence de MOTW'nin arkasndaki sebebin yetersiz oluuydu.. Yani evet blmmzn canavar baya korkutucu olmu ama k yeri sama olmu, ben o yaratcy hi kaale alamadm mesela, gereksiz bir karakter olarak orada durmu yani..

"Home Again", ad itibariyle home blmn artryordu ama bence ok ta benzerlik yoktu, sadece Home blmnde ucubik aile arabayla giderken alan para ile bu blmdeki ark ok benzemi birbirine.. Hatta bir ara ayns m diye kaldm ama deildi tabi, o Wonderful Wonderful idi.. Burada alan para "Downtown" imi..

Bir kere flashback'ler ok ok ok gzel tam yerine denk getirilmi.. Hele ilk flashback, 2. sezon, One Breath'e selam akmas, bildiin tezahrata baladm o sahnede! harikayd! Margaret'in baucunda konumalar, Mulder'n "I invented it when you were in the hospital deyii, yine One Breath'e atf... Baylmayaym da ne yapaym a canlar!!! Very Happy

Ayrcana doma byme "!" shipper'm.. Bundan fazlasn dilemem istemem bile! lk flashback'te Mulder Scully'nin yatann baucunda "I am here" diyor, Scully'nin telefonu alyor, Mulder yine orada "I am here" diyor. Ben de bildiin sulu romantik, yani insan bir sahnede o kadar "ayyyyyy canlarm beniiimmm" moduna girer mi.. giriyorum.. 38 yandaym, shipper'lmdan dn vermedim arkada.. bu yeter ama.. bu kadar yeter, MSR bu abicim, byle kalsn canm yiyin..

Margaret'in kalp krizi ve olaylar olaylar, hereyin William'a balanmas mevzusuna gelince.. Doal olarak William'n yokluu en ok Scully'yi yaralam. Ayr olmalartna Mulder'n depresyonu sebep gsterilmiti deil mi yanl hatrlamyorsam? Ama bence William'n yokluu daha byk bir sebep olmu gibi duruyor. ikisi iin de ykc bir ey ve Scully Mulder ile birlikteyken hep William' bakalarna vermesini hatrlayacakt galiba.. Belki de buna dayanamad, ayrldlar.. Yani dediim gibi, bu blmden sonra bunun daha nemli bir sebep oduunu dnmeye baladm.

Ayrca bu kadar laf edildi, William ile ilgili bir yerlere gelecekler artk herhalde diyorum.. Gelsinler de sakz gibi uzatmasnlar, yeter gari Scully'can helak oldu be!

Margaret zerinden yaratlan gizeme gelince, u eyreklik mevzusu.. Neden? Neden imdi? Gerek var myd? Bakn o ksm cidden anlamadm. Zaten bamzda Allah'n bencili bir Teena Mulder vakas var.. Hatun bir tanecik oluna hibir ey sylemeden bencilce kendini ldrd defoldu gitti. Margaret olay da bir yerden William'a m balanacak, ondan m bu eyreklik mevzusuna girildi? Bilemiyorum, inallah yledir. Onun dndakileri pek kabul edemeyeceim nk.. Teena Mulder travmasn atamyorum zerinden zaten, ikinci bir mevzu ho olmaz bence.. Tabii bakalm aklayacaklar m? 2 blm kald ya 2 blm, toparlamak nerede adamlar hala bamza *gizem* karyorlar. yazk yani bize de yazk.. !!

te byle bir blm, beendim, sevdim, yllar nce XF izlerken yaadm duygular yaadm, shipper'lm yeniden kefettim (Razz) eksileri de olmakla birlikte kanmca doyurucu bir blmd.. keke mitoloji tarafnda daha fazla soruyla uramasaydk ama o da oldu..

Ya ikidir unutuyorum, mzikler demek istiyorum mzikler! Mark Snow harikalar yaratm, nceki blm de ok gzeldi, bu blm de, hele duygusal sahnelerde, Scully alad, arkadan mzik girdi ite o ikisi birleince fena oldum ben, benim de gzlerim doldu.. Mark Snow'u bile nasl zlemiim!
Back to top
amor fati
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Feb 10, 2016 1:44 am    Post subject: Reply with quote
auroriel wrote:

Ya ikidir unutuyorum, mzikler demek istiyorum mzikler! Mark Snow harikalar yaratm, nceki blm de ok gzeldi, bu blm de, hele duygusal sahnelerde, Scully alad, arkadan mzik girdi ite o ikisi birleince fena oldum ben, benim de gzlerim doldu.. Mark Snow'u bile nasl zlemiim!

Evet bunu ben de yazacaktm. Ne gzel demisin. Mark Snow bu dizideki en tutarl ekilde gzel i karan insan sanrm Smile
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Feb 10, 2016 12:15 pm    Post subject: Reply with quote
Home Again'deki benim iin Nostalgic moment alert:

1- Annesinin yaam destek sisteminden karlmasn zgn gzlerle izleyen ve buna engel olmak zere hareketlenen Scully'yi, omzundan tutarak engelleyen Mulder sahnesi = 1.sezonda Conduit adl blmde uzayllar tarafndan karldn dnd kzn hikayesinin Samantha'nnkine benzeyip benzemediini grmek iin karlan kzla konumak iin hastane odasna girmek isteyen Mulder', kzn annesinin daha fazla kznn sorguya ekilmesini istememesi nedeniyle, Scully'nin omzundan tutarak ona engel olmas... (Tabii bu sahnede Mulder'n yzndeki ifade asla Home Again'deki Scully'nin ifadesiyle kyaslanamaz)

2- Bir de bu blmdeki kollar svanm beyaz gmlekli Mulder'n hastane koridorundaki bankta Scully ile sohbeti sahnesi = 4.sezon Home blmnde olay iin gittikleri kasabada yine kollar svanm beyaz gmlekli Mulder ile Scully'nin sohbetleri (uber Scully'lerle ilgili bir pasajn da olduu) ...

Bunun gibi nostaljik gndermeli ekimler zellikle yaplyor eski fanlar iin sanrsam. Smile
Yukarda verdiim iki eski sahne bence Mulder-Scully sahneleri iinde klasikleen "an"lardan ve hatrlayan ok olacaktr dikkatli dnnce. Smile
Tpk geen blmn alndaki postere dartlanan sar kalemlerin eliinde ikisinin diyaloglarnn, 5.sezondan Chinga blmndeki tavana dartlanan sar kalemler eliindeki ksa diyaloglarna benzemesi gibi...

Keke daha fazla yeni blm olsa da daha fazla "MulderScullyAnlar" peine debilsek...
fxmldr75
aylak
aylak

PostPosted: Wed Feb 10, 2016 9:47 pm    Post subject: Reply with quote
Blmn balarndaki u diyalog ok iyiydi;
Bayan: Bu erefsiz Cutlerla...
Mulder: Evli misiniz? Very Happy

Scully hastaneye gitmek iin merdivenlerden inerken o yakn ekim yz ifadesi endiesini ok iyi yansitiyordu.

Annesinin klleri bir urnann iinde gl kenarnda oturduklar sahne de etkileyiciydi.

Kaddish, madalyon, host ve William ile ilgili fikirlere de aynen katlyorum.
Back to top
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Fri Oct 28, 2016 7:16 pm    Post subject: Reply with quote
Haksızlığa karşı yaratıcısının öfkesinden ve duygularından beslenen Çöp Adam senaryosu ile eski episodelara benziyordu evet. Eskiden de bu tarz bölümlerden hoşlanmayan biri olarak 10.sezonun zayıf halkalarından olarak görüyorum bölümü.
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: I Still Want to Believe - Sezon 10 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum