X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
11x07: Rm9sbG93ZXJz

 
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: beLIEve - Sezon 11
View previous topic :: View next topic  
Author Message
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

Joined: 11 Apr 2005
Posts: 1460
Location: Gebze/Istanbul & Izmir.

PostPosted: Sat Mar 03, 2018 9:19 pm    Post subject: 11x07: Rm9sbG93ZXJz Reply with quote
Yazar: Kristen Cloke & Shannon Hamblin
Yönetmen: Glen Morgan
Yayın Tarihi: 28/02/2018

Otomasyon ve yapay zekanın sürekli geliştiği çağımızda, Mulder ve Scully kendilerini ölümcül bir kedi-fare oyununda av olarak bulurlar.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

Joined: 11 Apr 2005
Posts: 1460
Location: Gebze/Istanbul & Izmir.

PostPosted: Sat Mar 03, 2018 9:22 pm    Post subject: Reply with quote
Yeni başlayanlar için Black Mirror ya da 2018 model “How The Ghosts Stole Christmas”.

How The Ghosts Stole Christmas’a benzettim çünkü olayların başlangıcı yine kapalı bir mekanda bizimkiler ne olduğunu çözemez bir halde. Kontrol onlarda değil. Bir şeylerden kaçıyorlar ama bir yandan da “yahu bu çok saçma hayaletten/teknolojiden kaçılır mı hiç” kafasındalar. Hayaletler yerine de yapay zekayı koyunca 6. Sezonda M&S ilişkisi üzerinden birey psikolojisi irdeleyen bölüm bir anda 11. Sezonda M&S ilişkisi üzerinden birey ve teknoloji etkileşimini eleştiren bir bölüme dönüşmüş. Bana böyle hissettirdi en azından. Bölüm rahatlıkla 6-7. Sezon içine yerleşecek seviyedeydi. Teknik açıdan da o yılların deneyselliğini barındırıyordu. Anahtar kelimeler “o yılların”. Buraya daha sonra değineceğim.

Bana göre son iki sezon içindeki bölümler arasında yönetmenliği en başarılı olan bölümdü. Glen Morgan temiz bir iş çıkarmış. Replik kullanılmaması bölümün mesajı ve atmosferine ekstra karanlık sağlamış. Sessiz bölüm orijinal bir fikir değil- sonuçta taa 90’lardan beri Buffy dahil pek çok dizi bunu iyi veya kötü denedi, denemeye de devam ediyor. Morgan hem XF hem de diğer dizi ve filmlere yerinde ve abartısız göndermeler yapmayı ihmal de etmemiş: Scully’nin evinin önüne kargo bırakan drone’un adeta bir UFO tecrübesi gibi yansıtılması, Scully’nin sürücüsüz arabadan “Never Again!” diye kaçması, Mulder’ın evinin içindeki Drone’lar (Hitchcock’un “Kuşlar” filmi) vs. vs.

Her şeyin bahşişe bağlanması aslında tek zayıf yönüydü bölümün. Üstelik bunu çözmek öyle büyük bir “twist” olmadığı için bölümün ortaları yer yer sıktı bile diyebilirim. Öte yandan X-Files’ın teknolojiyle ilgili bölümlerini değerlendirince aslında böyle büyük mesajları gözümüze gözümüze hep soktuğu da bir gerçek. Ama bölümün “teknoloji bağımlılığı kötüdür, insanlarla iletişimden vaz geçmeyin” mesajını Mulder ve Scully gibi iletişimin-ilişkinin her aşamasından geçmiş iki karakter üzerinden vermesi doğru bir karar olmuş, bu kör göze parmak durumunu hafifletti benim için.

Burada tekrar yazının başındaki “o yıllar”a; ama önce Black Mirror’a dönüş yapacağım. Bilmeyenler, izlemeyenler varsa kısaca bahsedeyim; teknolojinin hayatımızın içine bu kadar girmesinin olumsuz yanlarını izleyiciyi dehşete düşüren distopyalar halinde birbirinden bağımsız bölümler olarak işleyen bir ingiliz dizisi. Özellikle ilk iki sezonu, izledikten sonra önce cenin pozisyonunda saatlerce depresyona sokup ağlatabilecek sonra da evde teknolojik ne var ne yok yakmaya teşvik edecek kadar sinir bozucu. XF özellikle bu sezon Black Mirror’dan epey etkilenmiş görünüyor: 11x02, kısmen 11x06 ve bu bölüm “esinlenme”den de öte bir benzerliğe sahip. Buna neden bu kadar takıldım? XF kendisinden sonra gelen pek çok fantastik-bilim-kurgu-komplo teorisi dizisine ilham veren, popüler kültürün bir mihenk taşı. Fakat bugün itibariyle artık 25 yıllık bir dizi ve hem yaşını hem de boynuzların kulağı geçtiğini gösteren bir halde. 11x07 aslında dizinin geçmişte neler yapabildiğini ve günümüz trendlerine isterse ayak uydurabileceğini gösteren bir kanıt adeta. Belki ilk 8 sezon böyle bir ispata gerek duymamıştı XF ama o günden bu güne geçen 15 yıldan sonra dizinin veda sezonunda “istersek yapabiliriz” demek için de artık çok geç sanki. “O yıllar”daki vizyonerliğini – doğal olarak- kaybetmiş, artık öncü değil de yolcu bir konuma düşen bir dizi The X-Files. Şunu da not düşeyim haksızlık etmek istemem, XF vizyonerliğini 10 ve 11. Sezondaki Darin Morgan bölümleriyle konuşturmuştur ama bu iki bölüm dizinin kendi yapısını söküp parçalara ayırıp eleştiren meta bölümlerdi, özellikle 11x04 tıpkı 10x03 gibi bu bilinçle kendi eleştirisini yaparken, farklı olarak muazzam bir toplum-sosyal eleştiri yapabilmeyi başarmıştı ve bu nedenle benim gözümde XF klasikleri arasına katılan bir bölüm oldu.

XF son iki yıldır veda turunda ve kimse ondan aşırı yenilikçi, kartları baştan dağıtan, “uzun süre yoktum dediler kral öldü” edasıyla bölümler yayınlayan bir dizi olmasını beklememeli. Sadık hayranları sayesinde 10. Ve 11. Sezon ayakta durmayı başaran, onlara vefa borcunu bir şekilde ödeyen ve “valla istesek yaparız da yaşlandık be abi…yine de elimden gelen budur” diyen 11x07 gibi bölümler sundukça yeni jenerasyonu eski güzel günlere çekebilirse ne mutlu. Zira biz efsaneye iyisiyle kötüsüyle tanıklık ettik, bu bölümler çok büyük fark yaratmıyor.

Son notlar: Kristen Cloke ismini görünce yahu bu isim tanıdık geliyor diyerek imdb’ye bakmam, The Field Where I Died ve Millennium’u (canımız Lara Means) görünce gülümsemem ve sonra Glen Morgan’la evli olduğunu öğrenmem…vay be dedirtti 😊
- 200 küsur bölümün adını ezbere bilmek bir XF hayranı olarak en övündüğüm trivia iken bu bölümün adı sağolsun ona da bir son verdi. Gerçi bu şifre base64 kodlama türünde “Followers” (Takipçiler) anlamına geliyormuş. Böyle bilirsek kabul mü? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: beLIEve - Sezon 11 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group  
X-Files by Scott Stubblefield