X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
4X07: Musings of a Cigarette Smoking Man

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 08, 2005 5:19 pm    Post subject: 4X07: Musings of a Cigarette Smoking Man Reply with quote
From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 12/26/2001 7:18 am
To: ALL
(1 of 39)

354.1

Biraz nce TGRT'den Sevda hanm arad. Blmn tantmn hazrlyormu. Telefondan biraz dinletti bana blm mulder'n sesi geliyordu. ok gzel bir blmm neyse asl haber u
Biraz moral bozucu ama; TGRTde u an ilk 7 blm var dierleri yurt dndan gelmemi. Bu yzden bu cumadan sonra tekrar yapabilirlermi. Dedim cuma gnk blmn tantmn imdimi hazrlyorsnuz? Dublajdan kasetler aramba gn geliyormu bu yzden ge hazrlanyormu.
imdilik gelimeler bunlar

"Your Aliens,Agent Mulder,Your Little Green Men Arrived Here Millions Of Years Ago"
Well Manicured Man-FTF-

Options Reply

From: CyBeR_BiTcH~a.k.a ~FiReBiRd (ful_pri) 12/26/2001 1:15 pm
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)
(2 of 39)

354.2 in reply to 354.1

ohoooooooo oh ohhh ne bu beee!!hani alm$lard hepsini?ben bize sadece ilk 7 blm aldklarn slediklerini hatrlamorumm..yanloda olabilirim tabi kafamda krk tane tilki dolanoSmile)

*Everything is okay in the end. If it's not okay,
then it's not the end...
*Most people walk in and out of your life, But only friends leave footprints in your heart...
*We started our group..Our circle of friends..And like that circle...There's no beginning or end.
*Yesterday is history.Tomorrow is mystery.Today is a gift.(That's why it's called the "present")
*Anger is only one letter short of danger.
---If love isn't a game, why are there so many players? ---

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/27/2001 5:33 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)
(3 of 39)

354.3 in reply to 354.1

Bne bu blm 4 gzle bekliyordum ama haberi alnca ok bozulduumu gizleyemeyeceim..Nerde geri kalan sezon... Zaten onlara gvenmek en batan hatayd..

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 12/27/2001 1:02 pm
To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77)
(4 of 39)

354.4 in reply to 354.3

Tekrarlar izlemeyi reddediyorum. Tekrar yaynlamasnlar.Ne bu yaa 7er 7ermi izliicez blmleri? onun yerine tm blmleri adam gibi ellerine geirdikten sonra yaynlasnlar. MOCSM'den sonra gelen blmleri biliyomusunuz?XF'i XF yapan blmler. Tunguska,Terma,Paper Hearts vs vs... Ben bunlar prostatl adamn iemesi gibi para para izlemeyi reddediyorum.ne biliim ellerinde bissr belgesel var onlarla idare etmeye razym. (bu arada benzetmem komik geldi birden ehue)
Murat

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/28/2001 3:42 am
To: Agree to disagree. (trustno13)
(5 of 39)

354.5 in reply to 354.4

hahahahhahaha..u benzetmene kadar gayet kzgndm TGRT'ye ama ...hahahahaaha glmekten leceim imdi..
TGRT'nin diziden anladuna ben inanmyorum zaten ;bundan sonraki blmlerin deerini bilmedii aka belli.Bizi oyalamak iin hepsini aldk dediler ite . Memento Mori 15. blm ..artk 2. posta 7 blm izledikten sonra onun iinde bekleriz herhalde . Reytingler dt iin ikayet etmesinler bundan sonra.

Options Reply

From: incig 12/28/2001 7:30 am
(6 of 39)

354.6 in reply to 354.5

Belki de gmrkte bekletiyorlardir bizim gmrk efendileri. Sezon baslarken, TGRT'den ilk 7 blmn gmrkten ekildigini syleyen bir emaili geldi gibi bir sey hatirliyorum ben.

Options Reply

From: ratboy___ 12/28/2001 10:47 am
To: incig
(7 of 39)

354.7 in reply to 354.6

yle dnmek lazm!..
Eer dier blmler alnmadysa belki gmrkten,belkide tgrt'den kaynaklanyor olabilir sorun ama tgrt'nin elinde bulunduu blmler bittii zaman ve yeni blmler hazr olmazsa oynanm blmleri tekrardan yaynlamas bence mantkl bir olay!
Hem uda var; 1 sezondan itibaren tekrar yaynlanmasna bir ey demiyoruzda neden zar zor yaynlad blmleri tekrardan izlemek istemiyoruz?
Hem zaten tekrarlar izlemek zorunda deiliz!

Options Reply

From: sidarta1 12/28/2001 2:30 pm
(8 of 39)

354.8 in reply to 354.7

mulder&scully olmaynca tadna doyulmuyor x files'n, air ve baba csm'nin mutlak kt olmadn belgeleyen HARKA bir blm ,bana x'e neden ak olduumu tekrar hatrlatt

Options Reply

From: spooky (spooky_tr) 12/28/2001 3:38 pm
To: sidarta1
(9 of 39)

354.9 in reply to 354.8

))) favori karakterimdir CSM valla..ok ii bi blmd ne desem bo imdi..CSMi daha ii tanm olduk..bo vakitlerinde ne haltlar yediini grdk..ama ok zldm canmn haline yaaaaaa..gndersin o yazdklarn ben kitap haline getirip basacam!!! :PPP

"Don't take life too seriously.No one gets out alive anyway."

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/28/2001 4:19 pm
To: spooky (spooky_tr)
(10 of 39)

354.10 in reply to 354.9

Valla kafay toplayamadm, bi buuk saat uyudum zaten kendimde diilim, Utku'ya yazdm mesajla sfr tkettim yaa RazzP
Nese konuyu yarn uykumu almken dnecem. u an acayip bi haldeyim. Yaa Pelin uyarmt da, (forumda konutuk mu hatrlamyom bunu ama) yine de bu kadarn beklemiyodum, gene kl olurum bu adama diyodum ama 180 derece dnecem galiba CSM hakkndaki dncelerimde..Neydi bu yaaa..

Yanlz TFWID'n X blmleri inde zgn bi yeri olduunu dnyodum ya. MOCSM ondan da zgn olmu. Deiik bir tarz denemiler ama ok iyi olmu yaaa. Helal valla yapanlara, siyah beyaz grntler falan. Valla CSM'i odakl olmasn gein, ynetim olarak ok ok gzel bir blmd.

Ay yok baka bii kmycak arkiler, yarna artk

See ya!
Ruki

Options Reply

From: My Misery is a Mystery (margi13) 12/29/2001 5:03 am
(11 of 39)

354.11 in reply to 354.10

hayat bir paket ikolatadr. vay be.......
bu blmde komik sahneler yok deildi.hani ylba hediyesi olarak o adamlarn hepsine ayn kravat alm ya glmekten ldm.12 kasm 1996da biz neler yapyorduk acaba?benim doum gnm 12 ksamda o yzden kiisel aldm.tarihleri 11 21 10 13 kartrarak elde ediyorlar ftfde de scully'nin telefonu01 13t.sigara imenin ktlkle e olduunu nasl da gzel vuguluyor.chris amca.ah bi de bunu bizim okulun koridorlarnda dres beklerken baca gibi ttenler anlayabilse.....bir gn gaz maskesiyle geecem oradan sosyal fobim msaade etse.
birde bata frohike csm'in gemiiyle ilgili bireyler anlatyordu.doum tarihi ne zamanm csm'in kaydedenler bilir mi acaba?
anlamadm bir nokta da u.hani mulder'n babasyla konutuktan sonra onu ieri ardlar. ve bir iki soru sordular lumumbayla alakan var m falan diye? orda csm doruyu mu sylyordu yalan m?
son bir ey daha hani bankta oturup ikolata muhabbetini yapt yerde sanki x files izlemiyor muum hissine kapldm.
spoiler sorusu.mulder'n gerek babas csm mi?

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/29/2001 6:40 am
To: spooky (spooky_tr)
(12 of 39)

354.12 in reply to 354.11

Arkadalar ,
zrlerimi pein pein kabul edin nk bu blm hakknda gerekten yazlacak ok ey var Wink

Beklediim gibi Muhteem bir blmd. X Files' X Files yapan bu yaklam ite .ok paranoyak,ok komik,ok kark bir blmd.Glen Morgan senaryosu ve James Wong ynetmenlii olduu belli oluyordu. Iklandrma ,siyah-beyaz havas ,gizli toplantlarda aktrlerin yzlerine den glgeler mkemmeldi.

CSM'in gerek hikayesimiydi,yoksa tamamen Frohike'nin okuduu derginin samalklar m olduunun belli olmamas blme bu ekicilii veriyor:)

Sadece yazmak isteyen ve hayalleri iin gcn bir anda brakabilecek bir yumuaklkta yanl seimler yapm olan bir adam m CSM , yoksa hepimiz buna inanmak istediimiz iin mi onu byle grmeye hazrz.

Jack Collquett hikayesi ,kendisi tarafndan ,derginin editr tarafndan ise oka deitirilmi,kendi hikayesiydi.

CSM ,buradaki anlatma gre 20 Austos 1940'ta ,Trotsky'nin suikasta urad gn domu. Ama Piper Maru'daki hikayeyi hatrlarsak 1953'te Bill Mulder'la birlikte hastanedeki subaylar sorguluyordu ..Ya kendisini ok daha gen gstermek istedi, ya da Trotsky'nin suikast gnn doum gn olarak alnmay ironik buldu.

JFK suikast blmleri ,inanlmaz gzel ekilmiti. Oliver Stone'un JFK filmini izleyenler varsa (ki o da inanlmaz derecede geree ve ayrntlara bal kalmt) suikast sahnesinde extra'larn giydikleri kyafetler dahi o filmle aynyd ve bununla sadece Jackie Kennedy'nin nl pembe elbisesini kastetmiyorum.

Suikattan sonra ilk kez itii sigara ok sembolikti.Artk kirli, karanlk bir adamsn ..sigara imek artk sana mbah..Sigara imekle ,kt olmaya o kadar iyi badatrdlar ki dizi boyunca , Amaerika'da Sigara enlerin kurduklar bir dernek ,sigara ienleri kt gsteriyor diye diziyi protesto etmiti..Smile)))))) hahahahhaah

Bayan Mulder'la Fox'un resmini ekmecesine koyduu ( baarszlklarndan biri daha? tpk reddedilen senaryolar gibi) srada Robert Kennedy'nin Martin Luther King 'in okuduu iiri tekrar etmesi ok anlaml geldi bana ..

Uykumuzda bile aclarmz unutamayz
damla damla yreimize iner
Ta ki kendi hznmz ,
irademiz dnda,
Tanr'nn merhametinde bilgelik olarak dnene kadar.

Kendi dnyasnda kapana dm bir adam.

(Ya ksaltmaya alyorum ama olmuyor!!!!!)

PARANOYA:

JFK? CSM ldrd onu!!
MLK ? tabii ki CSm
Buffola Bills neden Super Bowl'u kazanamyor =? CSM onlardan nefret eder.

1980 Buz Hokeyi finali: CSM Sovyet kaleciye ila verdi.Amerika en byk!!!
Oscarlar : ilgilenmiyor.Yardmclar halleder..

Saddam : Geri arayacak.

KOMED:,

Noel hediyesi olarak bir rnek kravatlar
1991'de takt nikotin band
FOx'n ilk szleri ? JFK!! 11 aylkken ne olaca belliymiSmile)))
Sigara? "elimi bile srmem efendim!"
"rtbas senaryosu var m? " " Onlara uzaydan gelen adamlarn yaptn syle!"
*hayat bir kutu ikolatadr. Kimsenin istemedii, basit, ucuz bir hediye.."

END CREDITS: CSM'in dergiyi satn ald bayii'de bir dergi vard .END CREDITS .Dikkat ederseniz yle yazyor derginin balklarnda:

Mastering Writer's Block

How to overcome Rejection
veee

Where The Hell is Darin Morgan ? hahahhaaaaaaaahahah

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 12/29/2001 6:59 am
(13 of 39)

354.13 in reply to 354.11

Merakmn tamamn sonsuz derecede doyuran mkemmel tesi bir blmd!! Hemen artlar ve eksilere geiyorum:
ARTILAR:
1)CSM. Tabiki yani.Asla dnmezdim ona acyabileceimi,yada onun iin zlebileceimi. Morgan&Wong gc ite burada yatyor. Sanguinarium'dan sonra cenette bir gece gibi geldi dn. Muhteem bi gemi yazmlar adammza. CSM heycanlanyor,CSM zlyor,CSM glyor(sevinten!),CSM ***istifa*** etmeye raz,iini sevmiyor,CSM yanlz bir adam ve CSM,ukulata sevmiyor!
2)Wiliam B. Davis. CSM. nokta.
3)Chris Owens. Gen csm olarak o da dktrm. Tabi sonradan onu Ajan Spender olarak grcez,spoil etmiyim imdi bilmeyenleri ama bilenler bilir Spender'n kim olduunu,o yzden bii tuhaf gzle izledim onu...
4)Deep Throat!!!! Adamm yaaa!!ne kadar zlemiim onu taa Talitha Cumi'den beri.Ad da Roland'm...ya da belki deildir,bu adamlarn sonsuz ad var.belli olmaz.(nom de pluie Wink )
5) u gne kadar izlediim,en mesaj dolu ve simgesel gnderme yapan X-Files blmyd bence. Martin Luther King'in lmnn anlatld ksm zellikle mi siyah-beyaz ekilmi acaba? Birde blm boyunca ok anti-komnist bir hava vard,aklamas eksiler blmnde.
6)Teena ve Fox Mulder fotoraf. CSM'nin nie fotoraf saklad blmn ortalarna doru dank etti kafama! "waaayyyyyy beeeeee" falan die haykrmm,annem uyuyodu,uyand!(szde izliodu oda ama nerdeeee :p) Bu arada Fox'un ilk syledii laf "JFK"mi!!!!!!!!!!! bi de spooky diyince kzyolar Smile)
7)Gemi-bugn kesimeleri.Hele CSM'nin Mulder'n odasnn nnde durup,klavye tkrtlarn dinlemesi ok dokunakl geldi bana. Sonra birden Scully'nin ilk gnne dnyoruz ve XF'in balangcna bir kez daha ahit oluyoruz.
8)Unutmu olabileceim daha pekok ey...Bu blm sezonun u ana kadar ki en iyi blm diebilirim rahatlkla. ****Ve nedeni Mulder ve Scully'nin yokluu deildi!****
EKSLER
1)Mulder&Scully. Geri ikisindende sk sk bahsedildi ve blm boyunca iinde bulunduklar gergin ortam srekli hisediliyordu.

Options Reply

From: incig 12/29/2001 1:04 pm
To: My Misery is a Mystery (margi13)
(14 of 39)

354.14 in reply to 354.11

Bu blm MS olmadan zor gitti, ama basli basina iyi bir bagimsiz blmd bence. CSM'nin bu ise sokulmasa gayet masum bir sekilde olgunlasacagini anladik. JFK ve Luther King suikastlarina ilgin bir yorum getirmisler.
Zavalli CSM yayinci eger kitabini aynen bassaymis, bu hale gelmeyecekmis ha? Komik....Smile) Bir de yayincinin, onun yazdigi gerek komplo ile ilgili seyleri kurgu olarak kabul etmesi ok ironikti. Smile)

Bir sey dikkatimi ekti: Deep Throat baska bir blmde (1.sezonun hangi blmndeydi, simdi hatirlayamayacagim ama..) o uzayliyi ldrrken, uzaylinin yzndeki ifadenin hi bir zaman aklndan ikmadigini sylemisti diye hatirliyorum. Burda ise, uzayli sadece koma halde yatiyordu. Birden gzlerini aip DT'ye bakacak gibi geldi birden, ama o kismi baska yorumlamisti ynetmen J.Wong.

Pilot blmdeki Eski Scully'yi yeniden grmek nostaljik oldu biraz. Yalniz merak ettim yine: O zamanlar ekilen ama orijinal Pilot'ta kullanilmayan Scully ekimlerini mi kullanmislar diye. Yoksa Scully'yi makyajla eski haline geri dndrp yeni ekim mi yapmislar? Arkada CSM de flu bir sekilde grlyordu. Bu ekim Pilot'taki ekim degildi gibi kalmis aklimda. Keske bir de Mulder ile ilk karsilasmalarini gsterselerdi (ama tabii olmazdi, nk blmn tamami CSM'nin gzlerinden veya kulaklarindan ulasti bize. Onlarla odada degildi o anda.). Yine de sadece sesleri kesmedi. O sahne en sevdigim sahnelerden biridir.

Simdi haftaya ne izleyecegimiz bilmece haline geldi, yle mi?
Tekrarlarla idare edelim hadi gene.

Ha, bir de CSM'nin Mulder'in babasi oldugu asla aik aik confirme edilmedi. Yanlis hatirlamiyorsam. Pelin, ne diyorsun?

Edited 12/29/01 4:15:32 PM ET by INCIG

--------------------------------------------------------------------------------
Edited 12/29/01 4:21:01 PM ET by INCIG

Options Reply

From: CyBeR_BiTcH~a.k.a ~FiReBiRd (ful_pri) 12/29/2001 2:00 pm
(15 of 39)

354.15 in reply to 354.14

ya millet ben szm$m izleyemedim bu blm:)yani i$te 4 sene ncemi ne izlemi$tim ilk...tam hatrlamorum detaylaryla ama o zamanlar zaten x manyaydm we tek hatrladm bu blme baylm$ olduum:)acaba $imdi izlesem ne d$nrm..tekrar olmas ii oldu beeeee bende tekrar izliyim:)

*Everything is okay in the end. If it's not okay,
then it's not the end...
*Most people walk in and out of your life, But only friends leave footprints in your heart...
*We started our group..Our circle of friends..And like that circle...There's no beginning or end.
*Yesterday is history.Tomorrow is mystery.Today is a gift.(That's why it's called the "present")
*Anger is only one letter short of danger.
---If love isn't a game, why are there so many players? ---

Options Reply

From: meleren 12/29/2001 2:51 pm
(16 of 39)

354.16 in reply to 354.14

Mkemmel bir blmd nereden balasam en iyisi hepsini maddeleyelim buyrun,
1. Countermeasure Filtresi altrldktan sonra CSM in bir tula dinlemeye devam etmesi,
2. CSM nin "en iyi yaplm filmi izlemektense en kt yazlm kitab okumay tercih ederim" laf,
ayn zamanda onun karakterinide aa vuruyor sonradan yazarla merak bu dncesinden ileriye geliyor olmal,
3. Mulder n ilk kelimesinin "J.F.K" olmas buna ok gldm , daha o zamandan belliymiSmile
4. CSM nin tek zntsnn babasnn artelini inderemeyecek kadar kk olmas br kanm dondu.
5. Babas hakknda ajanlarn syledikleri yani aslnda oda (CSM nin babas)onlardanm,
6. CSM in sigaraya dokunmam bile demesi sanrm bunun nedeni annesinin sigara nedeniyle kanserden lmesi,
7. CSM en sevdii(!) filmde kendi iledii cinayeti bakasna ykleyerek onun sigarasyla birlikte tiryakilie ilk adm atmas.
8. MLK. iin ona sayg duyuyorum unu ben ldreceim demesi.
9. Bosna iin Amerika y ilgilendirmiyor demesi yani bu kadar olur btn ilerin arkasnda hkmet st bir g var diyenler bu blm mutlaka izlemeliydiler bu blm ok iyi oturmu, SAddamn hatta beklemesi falan Smile
10. CSM nin noel de baz akrabalar greceim deyip Mulder n ofis kapsnn nnden gemesi:)
11. Deep throat n yalanc benim katil sensin deyip tabancay uzatmasSmile ama CSM ona nasl cevabn verdi.
12. Mulder la Scully nin konumlarn dinlerken Mulder n" seni bana casusluk iin gnderdiklerini dnmtm " deyince
CSM in glmsemesi. (Herhalde o anda ite benim olum diye dnmtr hahaha)
13. Unutmadan CSM nin kendi hikayasini yayn evine gnderdikten sonra onlarn bu hikayeyi abrtlm gerek d sama bularak reddetmesiyle
tamamen koptum, yuh yani, bakarsnz CC da bu yolla yazyordur hahhhhaha
14. Son gnderdii yaznn yaynevince beenilmesiyle CSM nin istifa etmeyi dnmesi hatta kitap kapann Tom Clancy tarznda
olmasn istemesi mkemmeldi (bu aralar Tom Clancy nin kitabn almay dnyordum artk farz oldu).
Sonra kitabnn deitirildiini grnce istifa mektubunu yrtmas ayyy ok zldm. Ben byleyimdir kt adamlara bile acrm
ama arkadalar buda zlnmeyecek bir hayat deilki hep yalnz hep yalnz bu yalnzlk bana Mulder hatrlatt yani dnsenize Scully
olmasa oda kendi ofisinde yalnz olacakt. Bunu dndke Mulder n CSM nin babas olma ihtimali dahada kuvvetleniyor ok ortak noktalar var
ayrca srekli CSM nin Mulder ve annesinin resmine bakmas.
Kesinlikle ok gzel bir blmd tek eksisi M&S yi (tanma diyalounu saymazsak) grememek olabilir

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/29/2001 3:55 pm
(17 of 39)

354.17 in reply to 354.12

Vay beeeee..Valla Pelin'cim yazn okuyup bitirince sldm beaa ..Ne uzunu daha uzun yazsan gene okurdum, bika kere hem de Smile).
Kesinlikle ok iyi yerlere deinmisin. Byle olmas gerekirdi zaten canm RazzP.

Ben nereden balayacam bilmiyorum valla, hala kafam kark,uzun da srebilir, ksa da srebilir ama kafam kark olduu iin burada dneceim demektir. Ben de zr diliyim imdiden arkadalar o zaman, dndkke olay uzayabilir RazzP.. Dur bakalm bis de MOCSM'in prologuya girelim olaya bari...

"Kazananlar iin, hibir ey kural d deildir!" Bir nevi CSM zeti..Ama kafam kartran da bu cmle nedense..
Anlarsnz birazdan...

CSM...CSM..Kim bu adam? Kesinlikle ok karmak bir kiilii var ama bence iinde ne kadar ustaysa gerek hayatnda o kadar zayf bir kiilik. Kravat sahnesine ben glemedim valla, hatta iimin en fazla burkulduu sahne orasyd. CSM'en en ok sempati duyduum an oydu.nk gizli, hayati bir grevdesin.Amerika bakan bile seni tanmyor, sen ondan bile nemlisin ou durumda. Ama hayatn yok. Hediye vermek gibi basit bir eyin bile nasl yapldn bilemeyecek kadar asosyallemisin.O toplantdan aslnda hibir ey yapmadan kacaktn deil mi? ok zor geliyordu karndakilerle samimilemek. Onlara zayfln gstermemek iin mi, yoksa sadece hediye verme iini yapamamaktan m korkuyordun? Ama yine de istiyordun! Devamn getiremeyeceini biliyordun tabii, daha fazlasn yapamazdn ama biraz da insan olmak istiyordun. Bir yannla karndaki insanlarla biraz daha yaknlamay istiyorsun ama bunu yapacak cesaretin yok. nk yaadn hayatta duygulara yer yok, nk eer duygularn glenirse, hatalar balayacak ve buna izin veremeyecek kadar balsn iine...yle olmak zorundasn nk hayatn bu. Baka birey yok elinde, Hereyi arkanda brakp dnebilecein bir evin yok. Bir evin varsa bile seni kabul edecekler mi acaba?

u giri cmlesine, yani prologa gelirsek... CSM neden askerdeyken ona verilen grevi kabul etti? lkesini ok sevdii iin, babasnn casusluundan duyduu tiksintiden mi? Yoksa insanln ezelden beri gelen gce duyduu tutkudan m? Blm boyunca, birka yerde vazgemek iin hamle yapyor ama olmuyor, olaylara o kadar batm ki kamyor.. Peki "kazanan" deyimi ne demek? Kazanmak iin yaayan bir insan neden vazgemeye alsn? Eh, insanlar yalnzlklarn takmaz genken, yalandka ne kadar yalnz olduunuzu anlarsnz. CSM'e de olan bu herhalde.. Ama bir *kazanan* iin geri dnmek iin hamle yapmak diye bir ey yoktur bana gre. Neredeyse 30 yl boyunca kazanarak yaayan insanlar, kendilerini o kadar tanrlatrrlar ki, vazgemeyi dnmezler bile. HEM CSM bulunduu pozisyon nedeniyle sadece kazanmyor, lkesini de kurtaryor kendi gzyle... Yaptklarnn yanl olduunu mu gryor birdenbire?

CSM'i tanrlamaktan alkoyan ne olabilir peki? Bir yandan kendisinin lkesi iin ok nemli olduunu bilen bir adam dier yandan bu mertebeden nasl vazgemek isteyebilir? Neden her frsatta bir k yolu aryor acaba? Tamam yalnzlktan ok bunalsn ama, hereyi brakt zaman daha da yalnz olmayacak m?

Yine ayn sonuca geliyoruz ksacas, CSM askerdeyken bir piyon olmay seiyor, lkesinin karn bahane ediyor kendine belki ama iin asl bu deil, duygusal anlamdaki zayfln kamufle etmek iin bu ie soyunuyor bence.. Vazgemeye almak ta kendisini kendisine affettirmeye almaktan baka birey deil. ka ne kadar yakn olursa olsun, hibir zaman o kapdan gemeyeceini biliyor ama vicdann rahatlatmas lazm. Yazd hikayeler de bunun iin. Vicdann rahatlatmak iin. Aksi halde devam edemez. Aksi halde vicdanndaki arlklarla ba edemez. asndan ne kadar baarl olursa olsun, insani yanlaryla baa kmakta ok zorlanan biri iin iyi bir ka yntemi, deil mi?

Bir de sigaras... CSM'in ktlklerinin sembol olduu kadar, kendine verdii cezalardan da biri sigara.. lmcl bir alkanla sahip olarak, insanlara verdii zarar kendine de vermeye alyor, ancak yapamayacaklarndan biri de kendini ldrmek, nk ne kadar yanl yaparsa yapsn, hala kendisini gerekli gryor, devam etmeli ama ac da ekmeli... Hemen gelmemesi artyla lm aryor. Bir sigara bamls olarak ben bile, balarken birilerine vermek istediim zarar aslnda kendime verdiimin farkndaydm. Bu eyi kullanyorsanz ve eer bilinli olarak imeye baladysanz yzlemekten kandnz bireyler vardr. Benim iin bir zayfl rtbas etmekti sigaraya balama nedeni ve CSM iin de bunun byle olmas ok anlaml bence..

Peki byle birine sempati duyulabilir mi? Duygularndan kamakta uzmanlam kiilere acnabilir mi? Ya da byleleri sevilebilir mi? Sanmyorum. Ben sadece korkardm byle tiplerden... nk ne kadar zayf olursa olsun, kendine ve bakalarna bunu itiraf etmek yerine, o zayflklar yokmu gibi davranan birine gvenemezdim. *Kazandka* nndeki en byk engeli bile karnca misali grmeye alm birine zlebilir misiniz? Bu, onunla karlatnzda sizi gvencede tutacak bir his deildir... Korkmak en aklca itir, kesinlikle, korkarsanz temkinli davranrsnz hi olmazsa.

CSM'e hissetmediim tek duygu sempati idi, bu blm bunu duymam salad ama kesinlikle onun konusunda kendimi kandrmak niyetinde deilim. Tamam yaptklar karsnda biraz daha annlayl olacam belki ilerde ama ona sempati duyarak benim gzmde layk olmad bir konuma getiremem. Bu dierlerine hakslk olur.

CSM,balangta basit bir kutu ikolata almaktansa, yaldzl byk bir ikolata kutusu almay tercih etti. Belki ilk bata cazibesine kaplmad onun, ama sonradan daha fazlasn istedi. Her zaman geri evirebilirdi nasl olsa! Ve imdi, basit bir ikolata kutusunun nasl birey olduunu bilemeyecek bir halde.

stemedike yalnz kalmazsnz. Hatanz ne kadar byk olursa olsun, sil batan insanlar kazanabilirsiniz. Ancak kendinizi olduunuzdan fazlas gibi grrseniz, kaybetmeye ve yalnzla almanz gerekir. nsanlar kaybetmek pahasna "kazanmak" iin yaarsanz, bir sre sonra zaten insanlnz unutursunuz. Sonra da CSM'e kadar yolunuz var demektir RazzP

Arkadalar, dnk blmn benim amdan ilk tahliline ahit oldunuz. ki saat iinde resmen bunlar kt benden, daha fazla dnmeyi reddediyorum u an iin RazzP. Sisin ansdan da hayrls bu olacaktr tabee Smile)

See ya!
Ruki

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/30/2001 3:32 am
(18 of 39)

354.18 in reply to 354.14

Hayr bu konuya aklk getirilmedi nci..Zaten bu konuyu stp stp nmze koyacaklar gelecek sezonlarda da .. Yani CSM'in Mulder'n babas olup olmad gereini. Burada biraz Star Wars etkisi seziliyor tabii ama Mulder hibir zaman Luke'un babasn antlatrd gibi antlatrmad babsn ..(ya da babas sand kiiyi)
Ben CSM'in onun babas olduunu dnyorum aslnda ..Karakterleri ok benziyor...

Bu arada Scully'nin grmeye geldii yere aynen Pilot blmnden alnmt. Hi bir deiiklik yok.Smile) Ne gzel ve bugnlerden baknca ne komik! bir blmd.

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/30/2001 4:41 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish)
(19 of 39)

354.19 in reply to 354.17

Ruki'cim ar uzun olacak diye yazmadan atladm ok ey oldu Smile) Bunu okuyanlarn sylediklerini hayal edebiliyorum Smile)
*
CSM Yzbayken o ii kabul etti ,nedeni ise hissettii eziklikti. Anne babas olmayan ve kendini hep bir keye itilmi gren ,yalnz ,gen bir insann bireyler yapabileceini gsterme isteiydi belki de .

*Tek pimanlm ,alteri indiremeyecek kadar kk olmamdr * Bu stlerine yapt gsteriden baka birey dseildi. Babasnn kar olduu ,uruna idam edildii sistemin tam iindeydi.Ordu da .Orduyu seme nedeni de babasnn yanln kendisinin dzeltme istei olabilir.

Komutannn ne dediini hatrla ..*O kendi gerekleri iin savat, ona sayg duyarm * gibi birey ..CSM'in MLK iin kuland ayn kelimeler. Kendini komutannn pozisyonuna koyarak ,onu taklit ediyor.nk bildii baka bir yol yok.

Suikast boyunca Bayan Mulder'n ve Fox'n resimlerini yannda tamas da baka bir konu. JFK bir hata olabilirdi ama MLK ikinci hatas oluyor ve hatalar ,hele byle byk hatalar onu olmak istedii yerden iyice uzaklatryor.

Eer hata yapmaya balarsanz ,bu hatalardan dnmek baz insanlar iin ok zordur.Birini mldrmenin ve ktlk yapmann verdii eytanca zevk ve g duygusu kolay alabilecek bir duygu deil..Hereyi kirlenmi bir adam hayatnda bireyler temiz kalmsa bile onlara geri dnemez.

Sonuta hayatn kitap yazmaya veriyor ama baarszlk orada da karsna kyor.Kitaplar onun kurtulma yolu.Kendini temize karma .Bu nedenle kitaplarnda yaptklarn ve dnene komplolar anlatyor. Gerekleri aa vurma istei belki de...

Burada paranoyaklk yaparak unu ekliyorum : Belki de baarsz olmasnn nedeni Sendika'yd. gereklerin bir roman eklinde dahi dar szmasna izin veremezlerdi.Sonuta romann baslmasna izin verdiler ama hi kimsenin deer vermedii bir dergide deitirilmi olarak..

Amerikallar'n hereyin arkasnda bir g var!! Hereyi o grup yapyor paranoyasna ok uygun den sper bir blmd..Oscar ' sizce bu yl kim alr? Hmmm

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/30/2001 3:50 pm
(20 of 39)

354.20 in reply to 354.19

Canm saol valla o kadar ey karmm ki sen sleyince hatlryom, bazlar kalmam bilem kafada. Demek MLK iin le dedi CSM haa...Hmm..
Valla senin grlerine katlamamk mmkn diil, adam belki istiyordu kamay ama bilmiyorum yane, frsatlar tepti bi ekilde.

Valla gselim ne diyim benim paranoyam da depretirdin imdi. Valla yapar bu sendikadakiler haa RazzP

Ay zaten bugn paso music videolar indirdim. zledim ve kafay yemekle megulm hala daha. Var ya ok gsel grntler vaar Pelinn. zellikle bi tanesi tam sana, Murat'a, Ezgi'ye ve Scully fan kim varsa baka hepinise greeeee :PPPP Murat malum Ankara'da yolayamyom ama Hans Zimmer'in mzii eliinde bir Scully videosu yapmlar ki, benim tylerim diken diken olduysa sen kesin alarsn RazzP. Mulder'inkileri de ektim tabee. Allah'm hele bi sahne var. Adamm nas gsel alyo, inallah bu sezondadr o blm. Biri belli Memento Mori'de de,teki nerde zemedim..

Neyse canm daha fazla syrmadan kym ben...Valla nas yapacam bilmiyom ama sana bunlarn bi cd'sini hazrlayp le gelecem. Malum yeni ev ziyareti, eli bo gitmek olmas :PPP

ptm canm. yi yllar sana

Y YILLAR HERKESE ARKADALAARRRRRRRRRRRRR

RUK
Back to top
View user's profile Send private message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 08, 2005 5:43 pm    Post subject: Reply with quote
From: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 12/31/2001 5:04 am
(21 of 39)

354.21 in reply to 354.20

arkadaslar yeni yiliniz kutlu olsun...
Bolum cidden cok guseldi,uzun zamandir boyle bir bolum(hatta baska bir film)izlememistim.Size iki adet mesajim var...

1-Yeni yil hediyesi olarak sitemde Musings of a Cigarette Smoking Man'dan tam 10 adet klip (15 dakika'dan fazla ve DivX!)koydum.Ayrica daha da koyacagim.

2-Kanal 7 Amerika'da son yillarin en sevilen dizisi Dark Angel'i getirmis!Yakinda basliyor....

---www.trn.cjb.net----

--------------------------------------------------------------------------------
Edited 12/31/01 8:13:24 AM ET by TRARAGORN

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/31/2001 5:18 am
(22 of 39)

354.22 in reply to 354.20

Benim de aklma siz anlattka geliyor zaten .
CSM'e sadece vazgemek istemesine ramen vazgeemeyecek kadar zayf olduu iin acyorum ..Sad(

Hepinize MUTLU YILLAR arkadalar **************

NOT: Ruki, eer bu anlattklarndan sonra o CD'yi yannda getirmezsen bana geleceklerden ben sorumlu deilim :pppp

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/31/2001 5:24 am
To: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN)
(23 of 39)

354.23 in reply to 354.21

Dark Angel? Kanal 7?
wow..bu TGRT -X Files birlikteliinden ok daha fazla ilgin bir birliktelik olacak..

Dark Angel'n olduka popler olduunu biliyorum .X Files kadar deil tabii ama Kanal / ynetimi gerekten Jessica Alba'nn kyafetlerini grmmdr dersin?

MUTLU YILLAR**********

Options Reply

From: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 12/31/2001 5:56 am
(24 of 39)

354.24 in reply to 354.23

gercekten de dogru soyluyorum.sabahleyn reklamini gordum.tabii dusundum kanal 7'nin yayin politikasina uyarm iuymaz mi diye...Ama Jessica'yi "cok iyi oyunuyla" felan filan.... diye ovuyorlardi.Bakalim gorelim....
bir de Dark Angel'i yayinlarken Kara Melek adiyla yayinlayacaklarmis.Bayagi hos...Star'da da bir Kara Melek vardi yerli dizi o da eski oyuncusuyla geri donuyor...

ilginc bir raslanti...

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/31/2001 6:15 am
To: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN)
(25 of 39)

354.25 in reply to 354.24

hehhee,
Bakalm Kanal 7 nereye kadar gidecek. Bizde iyi bir diziye daha kavumu luruz..Geri Kanal 7'yi ne kadar izlerim bilemiyorum ama diziye mutlaka gz atacam.

James Cameron yapm sonuta..yi olduunu duydum ok yerden aama Alba'nn oyunculuu hakknda ok ey duymmatm..Seksi olmas dnda tabii:))

Kara Melek'ler oald desene Smile))

****MUTLU YILLAR*******

Options Reply

From: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 12/31/2001 6:56 am
(26 of 39)

354.26 in reply to 354.25

bu arada : arkadaslar bizim sayfayi da ziyaret edin,biraz artsin hitimiz..sonra reklam alcaz.adamlar dusuk diye vermiyo ...y ane o kadar kasiyoz videolar icin 2-3 kisi yukluyo istatistikler oyle diyo.. yane boyle devam edecekse yapmam daha iyi....

Options Reply

From: incig 1/1/2002 2:19 am
To: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) unread
(27 of 39)

354.27 in reply to 354.24

Ya nedir bu Dark Angel? Ben duymamistim. Ne gn yayinlanacakmis? O gn gelmeden hatirlatin da, Kanal 7'yi aalim. Yoksa o kanali ama huyumuz yoktur da...

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 1/1/2002 4:46 am
To: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) unread
(28 of 39)

354.28 in reply to 354.26

ehuehu ..tabii ziyaret ederiz ,zaten ben arada uruyorum .ok sk deilk tabii ki..cafe de fazla vaktim olmuyor..Cafelerde srndpm iin videolar indirmem mmkn deil tabii ki. Sad

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 1/1/2002 4:49 am
(29 of 39)

354.29 in reply to 354.27

nci bildiim kadaryla Dark Angel ,James Cameron'n yapt bir bilim kurgu -fantazi dizisi.. Konusu hakknda pek birey bilmiyorum ama bir bayann teknoloji veya baka yetenekleri ile ktleri kovaladn biliyorum ** ..yi bir dizi diye duymutum ..Ne zaman balayacan bilmiyorum .

Options Reply

From: meleren 1/1/2002 2:04 pm
(30 of 39)

354.30 in reply to 354.19

"Amerikallar'n hereyin arkasnda bir g var!! Hereyi o grup yapyor paranoyasna ok uygun den sper bir blmd.." Cmlelerine tamamen katlyorum ayrca bende ayn ekilde dndm sylemeliyim. unuda ekleyeyim daha nce sylemeyi unutmuum, bu blm imdi ekilseydi herhalde 11 eyll olaylarnda uaklar yerden yneten kiinin CSM olduunu izleyecektik. ZAten batan beri Ladin in bu ii yapacak zekada olmadn dnmtm haha ve bu blm cuk diye oturmu Smile

Options Reply

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 1/2/2002 2:40 am
To: meleren
(31 of 39)

354.31 in reply to 354.30

ehuehueheu....olabilir...Smile))))) CC u anda cesaret edebilirmiydi bilemiyorum ama, *cuk* diye otururdu Wink

Options Reply

Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 08, 2005 5:46 pm    Post subject: Reply with quote
From: safirmt Apr-3 2:53 pm
(32 of 39)

354.32 in reply to 354.31

Herkese Merhaba,

Alt senelik nete balanyorum; "X-Files Trkiye" sitesinden maalesef daha geen yl haberim oldu. Bunda TGRT'nin pay byk. Zir Gizli Dosyalar, bu kanaldayken izlemezdim. Nihyet tam bir sene nce CNBC-e ald da izlemeye baladm. Sadece ilk sezonun iki blmn seyredemedim. Herhlde bir "Gizli Dosyalar dizisi hayran" olmuumdur.

ki ay nce Auroriel'in (Commala Come Come) daveti zerine X-Files Trkiye Delphi Forums'a ye oldum. Kendisine sylediim gibi ilk mesajm ite bu blme (4x07) yazyorum. Sebebi ise Mulder ve Scully'den sonra G. D.'da en sevdiim karakterin Derin Grtlak'n (Jerry Hardin) oynuyor olmasdr. Sanatnn babacan tarzna, telaffuzuna hayranm.

Bu blm hakknda imdiye kadar sizler TGRT'den seyrettiiniz iin hemen hemen her bilgiyi yazp, izmisiniz. Bana den ahs anekdotlarm sralamak olacak.

Gizli Dosyalar'n imdiye kadar izlediim en "derin devlet" temal blmyd. JFK suikastn ilemek yrek ister. lkemizde byle bir dizi bunu yapsayd kesin mahkemelik olurdu. Oliver Stone'un JFK'sna yaplan gndermeler vard, evet lkin orada Kba'llarn deil, siayey ve efbiay'n parma olduu im ediliyordu. Bizzat devletin ordusunun tuttuu Sigara en Adam yapyor ama Kba'dan bahsetmesi mulaklk oluturuyordu. Yine de yazmas cesret isteyen bir senaryo. S. . Adam'n ikinci suikastnn Martin Luther King Jr olduunu bu forumdan rendim. Micheal Mann'in filminde Ali filmiyle kartrdm nce ama sonrada hatrladm ki, Malcolm X tiyatroda ldrlmt.

Derin Grtlak'n yalanc olarak lanse etmesine de ierledim. Ne de olsa kendisine bir sempatim var ilk sezondaki Mulder'a yardmlarndan ve sonra hunharca katledilmesinden tr... S. . Adam'n uzayly ldrmeyi D. Grtlak'n yapmasn istemesi zerine ii yaz-tura sonucu yapmas zcyd. Senarist Glen Morgan, onu katil yapmas "yreime dokundu" dokundu dersem yalan olmaz.

'60'l yllar anlatrken siyah-beyaz portreler kullanlm ama o zamanki siyah-beyaz atmas ok sathi geitirilmi. Herhalde 45 dakikalk zaman yetmedi.

S. . A.'n (CSM) hakknda da bir kelam edelim(Ne de olsa blmn ad ona ithaf edilmi). Bandan beri Mulder'n irtibat kurduu gizli dedektifleri takip ediyormu demek. lgin balama... Hayata yanl yerden tutunmann kendisi soktuu girdab iyi ilemi senarist(Derin devletin aktrlerinden olmay kastediyorum). Yazd hikyelerin kabul edilmeyii ise btn bunlardan kurtulma isteine balyorum. Aslnda burada senaristlerin kendi dnyalarn da mahaede edebiliriz. Hani, hepsi yaynclara hikayelerini gnderirler ve "acaba kabul edilecek mi edilmeyecek mi?" diye heyecanla beklerler. Glen Morgan'n da hayatnda byle anlar olmal ki, bunu yanstm. S. . Adam'la iyi rtm. Nihyetinde ikinci kez reddediliinde hsrana kapl ve "bulatm iten kopamam" mealinde hayat hakknda felsefe yapmas ibret vericiydi. Keza yapt i rezillikti. Gn gelecek kendi takmndan arkada Derin Grtlak' dahi (1. Sezon finalinde) ldrtecekti.

Ha unutmadan, umarm D. Grtlak aslnda lmemitir de yayordur. Sonraki blmleri izlemedim; bilmiyorum. Eer gerekten ldyse,
(yani 9. sezonun son blmne kadar kmayacaksa) G. Dosyalar'n ikinci sinema filminde oynamasn "hortlamasn" temenni ederim. Umarm, C. Carter elini abuk tutar da, 1929 doumlu Jerry Hardin te dnyaya gmeden onu bizlere gsterir...

Mesajm uzattm iin btn okurlardan zr diliyorum. Herhlde ilk kez yazmann heyecanndan olsa gerek ki, bu kadar uzad. mla hatalarm iin de affola... Umarm, vakit bulur da, beendiim blmler hakknda yazarm. Esen kalnz.

- Safir/Mt

Options Reply

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) Apr-4 12:32 am
To: safirmt
(33 of 39)

354.33 in reply to 354.32

Merhaba hogeldin. Burda uzun yazlara alz ltfen devam et Smile

Genel X-Files konseptine baklrsa bu blm olduka skc gelebilir insanlara fakat blm gerekten ok nemli. CSM ortalarda dolanyor ama bu adam nedir,kimdir,nasl bu ilere bulat gerekten nemli. Amerikan tarihi hakknda pek bir bilgim yok adamn dedii gibi; Tarih yazyorlar ama tarihte adlar gemiyor veya heykelleri dikilmeyecek. Derin Devlet konular olduka derin zaten Smile

Ouzhan

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Apr-4 4:51 am
(34 of 39)

354.34 in reply to 354.32

Hogeldinnn Smile)

ncelikle son mailine cevap veremedim, kusuruma bakmamndr umarm.. Uzuuun uzun yazp maillemek zevkliydi oysa.. Ama araya fazla zaman girince unutkanlk direk devreye giriyor bendenizde..

Herneyse seni buralarda grdme sevindim Smile

imdi bu blm ile ilgili ne desem yavan kalr, hele bu balktaki nceki mesajma baktm da.. Baya bir tahlil etmeye almm CSM'i.. Ancak o zamankinden daha fazla sempati duyuyorum diye dnyorum imdi.. CSM tek model kravatlar hediye olarak verdiinde, yine glmedim mesela.. Bu kadar nefret ettiim bir adam hakknda bunlar sylemek hala zor ama imkansz deil artk Smile..

"Kazananlar iin hibir ey kurald deildir"

CSM'in olay bu olsayd, sadece bu olarak kalsayd ve biz de byle bilseydik, ben hala saf nefret hissedebilirdim kendisi sz konusu olduunda, ama adam yle bir gsteriyorlar ki bu blmde, insan bir durup dnmeden edemiyor... Yaptklarnn kefaretini demek iin bir abada bulunmasa da O'nun gibi birinin mutlak g sahibi olduu bir ii yazarlk uruna dnmeden bir kenara atmas insan artyor gerekten.

ok enteresan yaa.. Kt ama nasl bir kt bu adam byle, anlayamadm gitti.. Garip geliyor onun hakkndak herey.. Ama karizmas da karizmas hani, ne diyeyim ki.. Razz

MULDER : Why is it that every time I think I know the answers, someone goes and changes the questions?

Options Reply

From: safirmt Apr-4 1:11 pm
(35 of 39)

354.35 in reply to 354.34

Sevgili Okatmer ve Rukish,

Ho bulduk. Cevaplarnz iin teekkr ederim. Byle esasl blmler olduka burada fikirlerimi elbette sizlerle paylaacam.

Rukish, son e-postam cevaplayamaman mhim deil. Hepimiz beeriz, unuturuz, aarz ve ou zaman megulz. Anlayl olmak kfi. Biz de onu yapyoruz zaten.

Bahsettiiniz alntlardan hatrladm da, JFK filminin giri ve bitiinde de byle "zl szler" vard. Belli ki Glen Morgan bu filmden bol ilham alm.

Sigara en Dede'den (C. S. Grandfather) standart bir G.Dosyalar hayran olarak ben de tiksinirim. "Kimseye gvenme"yip kendine ar derecede balanmasn bu blmde gsterilen mazisinde yapt rezil ilere borlu olduunu rendik ya, sonraki blmlere daha tiz bakacaktk kendisine. Lkin CNBC-e, 5.sezon giriinden hemen sonra bunu verince -benim gibi ilk kez seyredenler iin- iin bu tarafnn tad (!) kat. 5. sezonda ne olacan izleyemenler iin kasten yazmyorum(Daha yeni geldik, atlmayalm Smile.

Bugn bir arkadama bu blm anlattm; fikir teatisi yaptk. nsann bilgi daarc genileten salam blmd; vesselm.

Okatmer ve Rukish; sizlerin nezdinde btn hayranlara hrmet ederim.

Options Reply

From: layaki Apr-4 1:18 pm
(36 of 39)

354.36 in reply to 354.35

-Yln en iyi filmini seyretmektense en kt seilmi roman okumay tercih ederim...
-Sigara? Hayr elimi bile srmem efendim!..
-Seni istediim an ldrebilirim. Ama bu gn deil!
-Hep ac ikolata girer kar hayatna... Bazan fndkl lezzetli bir eyler de olur. Ama gelip geicidir. Sonra yine ayn ikolata!
-Hayr, ben Noel?i ailemle geirmeyi dnyorum(!)

O sadece bir yazar olmak istiyordu... Vatansever, sigara imeyen sradan, masum, ailesi olan byk eyler istemeyen biri...

Ona verilen sorumluluklar istedii iin deil, ona verilen tek ans olduu iin stlenmiti.

-Yaptklar her eyle tarih yazan, ya da tarihi deitirebilen ka kii vardr dersin? Biz asla tarih kitaplarna gemeyeceiz. Asla bize benzeyen heykeller yaplmayacak!

Bu ay pratikten CSM ay ilan edebilirim sanrm. Tabii bunun bir ksm kiisel. lki “az katlml” stanbul toplantmzla sevgili Ruki?yle nce kt adamlar zerine sonra da CSM zerine baya bir muhabbet koymutuk ondan. Ardndan Musing Of CSM?i izlemitik. Ancak gndz gzyle o ekranda pek zevki kmamt itiraf edeyim.

Ardndan blmlk muhteem Redux hikayesi geldi. Hikaye boyunca CSM?i, gerek gsterdii performans, gerekse hikayede kaplad arka plan dolaysyla hayran olduklarm listesindeki ilk e yerletirmitim. Ben kt adamlar severim! Onlar olmadan iyi adamlar olmaz nk.

CSM ok farkl bir kt adam. Senaristlerin zerine titredii arka plann devasa bir yansmas sanki. Mulder, Scully, Skinner kim olursa olsun her biri iin ok kiisel ykler izledik. Ama hi biri CSM?inki kadar epik ve gizemli bir anlatma sahip olmad. Dier karakterleri(barol oynayanlar dahil) saf d brakp tek kiilik bir traji-klasik gsteriyi sadece ama sadece onun iin, CSM iin hazrlamlar. Baka trl nasl olabilirdi ki. Onun tek bana doldurduu arka plan barol oyuncular sezonlar boyunca uraa didine olutururken CSM yks tek bir blmde girite yazdm mthi diyaloglara dayal anekdotlarla, JFK suikasti gibi kolay yenir yutulur bir lokma olmayan muhteem bir komploya dayandrmaktan ekinmeyerek oluturmular. Bence bu senaryoyu tasarlarken hi zorlanmamlardr. JFK suikasti ve XF mitolojisinin temellerinin atld bir dizi tyler rpertici olaylar zincirinin kalbinde durabilecek karizmaya ve yetkinlie sahip baka bir karakter var m dizide?

ki ayr ruha sahip, bir yanda mutlu bir yazar ve aile sahibi olmak gibi basit idealler uruna Amerikan ve dnya tarihinin rotasn belirlemek gibi kilit sorumluluklar elinin tersiyle itebilecek kararlla sahip bir adam, br yanda kendisine dayatlan sorumluluu ok az insann gsterebilecei ok sert bir iradeyle gsterme yeteneine sahip olaanst bir adam CSM. Dnya tarihinde ad gemeyecek(hatta biz bile dizi boyunca onun adn hi bilmeyeceiz) heykeli dikilmeyecek arka plan ynetmeni olan bu adam, vurulup dt srada kucana doru ektii-belkide-ocuunun resminden baka bir eyi dnmeyen ok fazla any iinde tamay becerebilen gl bir insan.

Dizideki her trl komplonun arka planndan ortaya kan XF fanlarnn fkesini sk sk burnuna kartan bu adam iin stne atlan sorumluluklara paralel kt eyler yazmak gelmiyor iimden. Hatta XF? sevmemin nedenlerinden biri olan, Mulder? Mulder yapan temel yaptalarnn en nemlisi olarak iyi ki CSM varm demek geliyor.

CNBC-E?nin bu ayki saysnda onun resmini ve hakkndaki yazy okuyunca “kesinlikle bu ay CSM ay olarak ilan etmek gerektiini” dnmtm. ok yerinde bir tespit yapmlar. Onun kadar sigaras azna yakan baka bir karakter var mdr acaba?(Bu arada adamn hakknda sigarasndan ve her trl pis iin altndan kmasndan baka yazacak bir ey bulamayan dergi yazarnn bir kere daha dnmesini neririm. Harcam gzelim konsepti).

Galiba imdiye kadar XF forumuna yazdm en uzun yaz bu oldu. Hatta uzatsam iyice sayfalar dolusu bir yaz olacak.

XF?taki tm mitoloji CSM?in etrafnda dnyor. Tm mitolojiyi CSM tek bana ynlendiriyor. Mulder ve Scully?de planlar birletirmeye karanlkta bir eyler grmeye alyorlar. Biraz iddial bir dnce olabilir ama CSM, gemii ve bu gnyle baroldeki kahramanlarmzn tm yaamnn arka plann doldurarak onlara hayat veriyor. Hem de bir bakasnn asla beceremeyecei biimde.

Musing of CSM?i bir kere daha izlemeyi dnyorum.

Selamlar
Lami

Options Reply

From: Spooky_Spook Apr-7 6:03 am
To: layaki unread
(37 of 39)

354.37 in reply to 354.36

CSM iin hibir zaman saf bir nefret beslemedim..nk ben iyinin ve ktnn birlikte varolduklarna inanrm..Sanrm CSM de bunun en gzel rnei oldu...Aslnda ok farkl bir insan olabilme ans vard kukusuz..Ama artlar bazen bizi baz seimleri yapmaya zorunlu klyor..CSM'in yapt da buydu..Aslna baklrsa kendi hayatndan fedakarlk etti bir yandan da..Doru olduuna inand eyi yapt nk...stedii eyi deil...te bu gibi sebepler yznden bu blmde CSM'e hem acdm hem de sayg duydum...

Options Reply

From: WilliamDavis Apr-14 9:23 am
To: Spooky_Spook
(38 of 39)

354.38 in reply to 354.37

Oncelikle ben CSM in byk hayranym.O kadarda kotu birisi olduunu dsnmyorum hatta byk bir vatanseverdir. blmde gectii gibi kendisine tannan tek sans olduunu dusunduu icin vatana hizmet veriyor
karizmas var tabi muldern babas olma durumu dahada acaip.bu blmle beraber hayranlm 2 katna ckt

Options Reply

From: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN) Apr-14 12:49 pm
To: WilliamDavis unread
(39 of 39)

354.39 in reply to 354.38

filmlerdeki kt adamlara benim de her zaman sempatim olmutur.
CSM'e de ou zaman acma-sempati arasnda bir duygu beslerim.
Ama anlayamadm udur ki,bir sr kitap okuyan bir insann, hayal gcnn biraz daha gelimi olmas gerekmez mi?
yani hayatta baka anslarn olmas gerektiini, sunulan tek anstan baka alternatiflerinin olduunu nasl akl edememi anlayabilmi deilim genliinde.
belki genleri onu "kt" olmaya ynlendirmitir.
izledikten sonra bir arkadam aynen yle dedi: "aptal dergi sahibi, bir sr insann lmesine sebep oldu".
gerekten de, eer o dergideki yaz CSM'in istedii gibi ksayd, belki adam gerekten de her eyi brakacakt. Ama bulat eyler onun yakasn brakacak myd, ben sanmyorum.
Sanrm iinde olduu ite, emekliye ayrlmak diye
bir ey olmasa gerek.
u dikkatinizi ekmitir herhalde, "ynetilmek" CSM'e ok dokunuyor.
Yani yine dergide hikayesinin kma olay iin telefonda konuurken, yaplacaklar sylyordu ya CSM, yaync da karmayn biz hallederiz tarznda bir ey syledi hani, orda o kadar belliydi ki ynetilmekten nefret ettii,mimiklerinden ve ses tonundan...
Ben CSM'i seviyorum. Elimde deil.
Back to top
paranoid android
aylak
aylak

PostPosted: Sat Oct 21, 2006 9:48 pm    Post subject: Reply with quote
gerekten yazlp izilecek ok ey var bu blm hakknda,nereden balamal..

favori kt adammz csm ile ilgili ilk "kiisel" blm(bu blme kadar ki en kiiseli herrenvolk idi)..bu kadar gzel kotarlmasn tebrik etmek lazm,zellikle senaryo ve oyunculuklar ok iyi-hem yal hem de gen csm'ler rollerini en st dzeyde yapmlar.yine deep throat ve gen bill mulder' grmek ok gzel.blm boyunca mulder'n hi grnmemesi,scully'i ise sadece flashback'lerde grmek ilgin olmu ancak blmn havasna kesinlikle olumsuz bir etkisi olmam.akcas mulder ve scully'nin olmad xf'tan ben ne anlarm diyenlere tekrar tekrar izletilmesi gereken bir blm.. Smile tek zntm keke bu hikaye 40 dakikayla snrlandrlmasayd,belki bir two-parter mesela,neticede tad damakta kald ve kolay kolay kacaa benzemez...

csm kimdir?orduda yzbadr,bolca kitap okuyan inanlmaz kltrl ve babasndan aldklaryla tam bir "extraordinary" adamdr,sigaradan nefret eder...ta ki stlerinin verdii bir grevle bakan jfk'ye suikast dzenleyip hayat kknden deiinceye kadar.o artk karanlk bir adamdr,geri dnlmez bir yola girmitir - zaman ierisinde bu yoldan dnme abalar olacaktr ancak baarszla urayacaktr.ve de sigaraya balamtr..en iyi arkadalarndan bill mulder'n kars ve olunun fotorafn yanndan ayrmaz(en azndan blm ilk yaynland dnemde zaten herrenvolk'tan itibaren bu konuda pheleri olan xf'lar iyiden iyiye kllandrmtr).tarihi deitirmez,tarihi "yapar" ancak ad hibir yazl kaynakta gemeyecek ve hibir ekilde adna heykel dikilmeyecektir.saddam hseyin'i telefonda bekletirken kendisi o sezonun ampiyon olmasn istedii takmn hedefine ulacandan emin olmakla meguldr.olimpiyatlara hile sokar,oscar dlleri umrunda deildir.ylban "i arkadalar" ve aileleriyle kutlamak yerine odasnda hikaye yazarak geirmeyi yeler,hikayesinde aile kurmay ne kadar istediini dile getirir ama artk ok getir.onun iin aile,fox mulder'n odasnn nnden geerken duyduu bilgisayar tularnn tkrtsndan ibarettir.yle de olmak zorundadr,kendisi semitir bu yolu...
yalnz bir adamdr csm.dnya ve insanlk tarihi iin nemi ne kadar bykse,yalnzl da o kadar byktr - belki daha bile fazla.hayat onun iin bir kutu ikolatadan farkszdr,bunun byle olmasn engelleyebilecei bir zaman olmutur ama artk onun iin ok getir.kendini anlatt hikayesinin baslacan duyduunda ocuklar gibi enlenmi,telefonda heyecandan kekelemitir.nihayet belki de hayatnda yapt tek "masum" eyi,hikayesini,takdir eden birileri km ve onun sesini kendi adyla olmasa da geni kitlelere duyurma vaadinde bulunmutur.ama masum olan dier herey gibi bunun da bozulmadan kalamayacan dnememi,yeni biri olmas iin tek-belki de son-umudunu byk bir hayalkrklyla yitirmitir.neticede eski yerine,suikast silahnn bana oturur ancak hedefini vurmaz - onun hayatnn kendi ellerinde olduunu bilmek onun oktan ban alp gitmi egosunu biraz daha tatmin edecektir sadece..

ve,kendisinin de kabul edecei gibi,belki de olmas gereken budur.
Back to top
Nom Anor
aylak
aylak

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 4:37 am    Post subject: Reply with quote
Eer lanet olas gzel sanatlar fakltesi Adolf Hitler'in bavurusunu kabul etseydi, belki de dnyann bana onca bela gelmeyecekti!

stnden yllar geti, uzun zamandr da izlemedim, ama gecenin krnde birka satr bireyler yazasm geldi bu blmle ilgili. Belki de ben de u anda kendimi karanln ortasnda otururken bulduum ve uykusuzluktan&skntdan patladm iindir Smile Neyse ki sigara imiyorum ama.

Ne diyecektim... lk izlediimde bu blm beni acaip etkilemiti. yle kalakalmtm koltukta. Aslnda CSM'nin dnyasna dair bir ipucunu bundan nceki blmlerden birinde grmtk: Mulder celallenip bir ekilde adamn evini bulmu ve onu tek bana tv karsnda oturup bira ierken basmt hani. O zaman bile "bir eim yok, byle mal mal oturuyorum, sadece biraz gcm var" gibisinden bireyler demiti. Ama o zamanlar ben bunun zerinde pek durmamtm, CSM'nin sylediklerine ne kadar gvenilebilir ki zaten?

Aslnda bu blmn de CSM'nin tam, gerek hayat olduu pheli ya. Frohike'n bulduu yar palavra bireylerdi belki. Zaten baz ksmlar, sonraki blmlerle eliki oluturmad m? Mesela Mulder'la tantrlan ve Mulder'n gerekten Samantha sanp durduu bir sr klondan bir tanesi, CSM'nin iyi bir baba olduunu ve kendisini onun bytp yetitirdiini sylememi miydi? Demek ki belki de CSM o kadar da yalnz deilmi? Yoksa o da m palavrayd? Tabii bir de kendisinden nefret eden kars ve olu Jeffrey falan var (kafam patlar)

Neyse, bu blmdeki hayat hikayesinin iyi kt doru olduunu varsayarak...u "biraz gcm var" meselesi. CSM kendisini hayatta yle bir noktada bulmu ki, artk bu sahip olduu gten baka hibireyi ve hi kimsesi kalmam. yle ki, "seni istediim zaman ldrebilirim. ama bu gece deil" diyebilmesi, onun iin hayattaki en nemli ey haline gelmi. Bu gerekten ok zc, bu adam ne kadar kt olursa olsun, kimi ve neyi temsil ederse etsin. Ne ie yarar ki byle bir g, nihayetinde? Gr alannn dnda yaayan bir adam, kimse varolduunu bile bilmiyor vs.. Bir anlamda, milyonlarca insann hayatn etkileyebilen bir tr tanr, ama kimse ona dua etmez.

Bu da aklma baka bireyi getiriyor: Sigara en Adam KME istifa eder ve NASIL eder?!? Yani, kime yazyordu o istifa mektubunu? ABD bakannaysa mesela, Sayn Bakan mektubu eline alnca "kim bu herif yahu?" eklinde bir tepki gstermez mi? Very Happy stifasn kabul edebilecek biri var ise bile dnyada(ya da her neredeyse?), bu aamadan sonra CSM'nin oyundan kmasn kabul etmez ki. Edemez. CSM artk fena halde bu ie batm durumda, ok ey biliyor, ve ok nemli. Bu da onun trajedisi zaten.

ikolata kutusu muhabbeti de beni benden almtr. CSM > Forrest Gump'n annesi.

Bu kadar. yi geceler.
TriNeo

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 8:26 pm    Post subject: Reply with quote
Bu blmdeki ''Hayat bir kutu ikolata gibidir'' replikleri Forrest Gump filminden. lgin bir ayrnt.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maninblack

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 2:43 am    Post subject: Reply with quote
favori karakterim olan csm yi analtm beni baenden alm blmdr
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 5:40 pm    Post subject: Reply with quote
Derin devlet kavramn getiren bir blm.CSM'in hayat yksn gryoruz.Bizim Ergenekon bile CSM'in yayna cce bile kalr Very Happy ok gzel bir blm CSM'i tanmak iin niye 4 sene bekletiyorsunuz Smile
Back to top
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 6:20 pm    Post subject: Reply with quote
Herhalde en iyi ilk be blme girer benim gzmde. CSM'i sigaraya balatann Lee Harvey Oswald olmas gibi nefis esprili ayrntlar tadndan yenmez hale getirir bu blm Mr. Green
Back to top
DarkSpooky
aylak
aylak

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote
“Hayat bir kutu ikolata gibidir.Hi kimsenin istemeyecei,ucuz,akla gelmeyen,anlamsz bir hediye.Geri de eviremezsin,nk evirirsen bir kutu daha alrsn.Yani,ancak yenecek hibir ey kalmadnda kemirmeye balayacan bu tarifsiz abur cubura mahkm kalmsndr.Tabii ki fndk kremal ve ekerlemeli olanlar nefistir,ama onlar da ok abuk erir gider.Ve elinde kala kala sertlemi jleli ksm ve dilerinin arasna giren fndklar kalr.Onlar yiyecek kadar da umutsuzsan artk elinde sadece ii folyo dolu bo bir kutu kalmtr.”

Cigarette Smoking Man

Baka da bir ey demiyorum.CSM karakter tanma blmyd ve ok gzeldi.zellikle CSM'in felsefelerini ok sevdim.
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Fri Apr 18, 2014 10:23 pm    Post subject: Reply with quote
ok nemli bir The X Files klasii. Yllar nce TGRT'de izlemi ve zerine uzun uzun analizler yapmtk. Dizimax Sci kanalnda yeniden izlemek bugne nasip oldu.

Bu blmde aktif olarak Mulder ve Scully yoklar. Olaylar mehur Sigara en Adammz bilinen adyla Kanser Adammzn zerine kurulu. Yetime koullar, ailesi, askerlik dnemi, kart karanlk olaylar, yaamndaki krlma noktalar ve hayalkrklklar ile 4 blmden oluan olduka doyurucu bir blm karmzda.

Tahmin edildii gibi Kanser Adam, ABD derin devleti tarafndan babas eski bir Sovyet ajan olduu iin biraz da genetik sebeplerden tr zenle seiliyor. Annesini youn sigaraya bal akcier kanserinden yitirmi... Genlik dneminde ne film seyrediyor ne sigara iiyor. Ta ki hkmet d derin yaplanma kendisine tetikilik grevi verip JFK'y temizlemesini isteyinceye kadar.

JFK cinayetinin ardndan bu kez de Martin Luther King cinayeti devreye giriyor. Yine Kanser Adam barolde. Sonra byk UFO dmesi olay yaanyor. Uzayl bakm altnda tutuluyor. Meslekta Deep Throat'la konuyu zme ulatryorlar. Son blmde Mulder ve Scully'i dinlemeye balyor. Artk amac Mulder'n ayak ba olmasn engellemek...

Sigaraya balangc JFK olay ile oluyor. Yazarlk yn bulunuyor. Yaad ve grd olaylardan bilimkurgu yazlar yazyor ve bir dergiye gnderiyor. Dergi revizeler ederek yaynlyor. Tam da bu pis ileri brakp istifasn sunup yazarla dnecekken oluyor bu. Yaanan hayalkrkl nikotin bantlarn atp, istifa mektubunu yrtarak pislie geri dnmesi eklinde sonulanyor...

3.blmde bir masann banda geen Noel tatili ncesi "kk ayarlamalar" toplants gerekten unutulmazd. Spor karlamalarndan, Oscar dl trenlerine kadar hereyde nasl parmaklar olduklarn ftursuzca elenerek konuuyorlar.

Kssadan hisse. Zamannda "haydi canm o kadar da olmaz, komplocusunuz siz" diyenler, geride braktmz gnlerde lkemizde piyasaya kan rezil tapeler ile bir nebze olsun "demek komplo deilmi bildiin birileri toplanp her konuda i eviriyormu" demeye baladlar ya en ok ona seviniyoruz.
elyin

PostPosted: Wed Sep 30, 2015 2:01 am    Post subject: Reply with quote
Bu blm sevdim. Kanser adamn aslnda kt niyetli biri olmak istemedii ama buna zorland bir durumdan dolay byle olduunu rendik. Ayrca kontroln kendisinde olduu ok gl bir adamm, tm o suikastlar falan. Fakat kitap yazp yaynevine gnderdikten sonra grdk ki, yaynevinin "kontrol bize kayacak fakat saygszlk olmayacak" demesinden sonra glmesi ve "bundan eminim" demesiyle kontroln onlarda olmasn sorun etmemesi ok ho bir and. Kendisini bir an iin normal hissetti herhalde.Smile Kitabnn baslacan renmesinden sonra sigara paketini buruturmas da gzeldi fakaat hi de umduumuz gibi olmad iler tabii. Acmadm deil:) Dnya kt CSM, isen de imesen de sen de bu ktlkten nasibini alyorsun. Sonu olarak en byk ktlk sigara deil:)
Toplant odasnda konuulanlar da beendim ben, elenceliydi ve o kravat olay ah, hem gldrem hem hznlendiren bir andSmile Sonra Fox Mulder' bela olarak gren ahsa durup bir an aktktan sonra "o benim gzetimimde" demesi sanki korumac bir tavrla sylenmi gibi geldi bana bilmiyorum. Mulder'n babas olmasndan kllanyorum zaten..

Bu arada eski yorumlardan birkan okudum ok gzel yorumlar var. Madde madde yazlm bir tanesi ona da katlyorum:)
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum