X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
4X04: Teliko

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 08, 2005 3:20 pm    Post subject: 4X04: Teliko Reply with quote
From: Agree to disagree. (trustno13) 12/9/2001 6:44 am
To: ALL
(1 of 18)

319.1

Teliko'yu atlamadan TFWID'a gemiiz hemen buraya bir Teliko post'u atmki Ruki diziyle ilgili grlerini,ezgide vakti varsa dizinin tbbi adan bize neler rettiini yazsn! :)
Bi kere blm feci bi ekilde Tooms'a ve o kadar bariz olmasa da 2Shy'a benziyordu. Sanrm bu benzerlikler yznden blm konsantre olamadan izledim(Bide Scully faktr vard tabi ama oraya birazdan gelicem ;) )
zetle,geride kalan 3 haftann en zayf blmyd bence...artlar ve eksilerini sralarsam:
ARTI:
5-Kim Manners!Bu adamn ynettii her blm X-Files' dizi boyutundan sinema boyutuna tayor!
4-Makyajlar.
3-En bataki Morg sahnesi.("Duyduuma gre yine birilerini kesip biiyormusun","Burada ince bir Michael Jackson esprisi var ama yakalayamadm" ve ayekirdei tlatma olay(acaba Scully gck olmuyomudur? dnsenize:"Ay Mulder yeter tlatma u mereti sinirimi bozuyorsun!" "Ama Scully,bu merete balynca brakamyosunki!"
2-Mulder-Pendrell sahnesi. Pendrell'i ok iyi anlyorum,gerekten de insan ak olupta aktrmamas gerekince,her trl ebeklii yapabiliyor!("EE,ajan Scully'yi beklememiz gerekmiyor mu?" gibi,sonra Mulder"Hayr onun bi randevusu var" diyince yklmas falan)
1-Blmn yldz,kesin ve kesin SCULLY'di! tiraf ediyorum,sadece ona bakmaktan konsantremin yarsn kaybettim blme,dier yars da konu yznden kaybolmutu zaten. nanlmaz gzeldi ve havalandrma borusundan srnerek ilerlerken........neyse :)
EKS
1-Konu. Sezon'un nmzdeki 20 blm TELIKO'dan kat kat orjinal olduuna gre burda ciddi bir sorun varm demekki. Ne bileyim, Vakoo'dan yz milyonlar vererek aldnz bieyin defolu,hatal mas gibi bieydi.(kt bi rnek oldu ama anlamsnzdr umarm)
2-Samuel Aboah. irin grnerek bizim ona sempati duymamz m istemiler,yoksa psikopat katil havas m vermeye almlar anlamadm.Zaten ne yapmak istemilerse,-baaramlar nk tavr ok havada kald.Bana katil o deil gibi geliyor hala,pardon katil deil,Teliko.
3-Afrikal Bakan. Evet Mulder abuk inanmaya msait biri ama,yani,Afrika'da milyarlarca efsanenin varolduu dnlrse,sadece tek bir kiinin tek bir hikayesiyle bir yerli efsanesine inanmak gerekten artc.Mulder iin bile. Bakan'a helal olsun,mevkiini ve yaptrmn iyi kullanm demekki! :p
4-Marita Covarrubias.Kendisi deil,Mulder'la konumas anlamszca ve ok ktyd. "Kimsiniz?" Neee??Mulder'da saf saf ajan Mulder demez mi? Yuh yani!kinizde bi kendinize gelirmisiniz? Sen marita,sen gidip Mulder'a uzayllar ve klonlarn varln kantlayan fotoraflar gsterip "herey lmez bay Mulder" demedinmi? Mulder'n da orda bu aptalca soruyla afalladn varsayarak ben ajan Mulder dediini varsayyorum.Ck,ck,ck...
5-Deceive.Inveigle.Obfuscate. Nasl panik oldum anlatamam! Bu mitoloji blmm yaa?!?! falan diye barrken kardeim koup episode guide' getirdi,anca o zaman sakinleebildim. Aslnda kar deilim o tagline'n deimesine ama bu blm iin gereksizdi.
Benim grlerim byle. Gece'nin kahraman kesinlikle Scully'di.Ama tabi yinede blm vasat olmasna ramen cuma gecemin rengiydi.Ve hep byle kalmaya devam edicek!

Murat

Options Reply

From: incig 12/9/2001 7:41 am
To: Agree to disagree. (trustno13)
(2 of 18)

319.2 in reply to 319.1

Evet ya, "Teliko"yu tam da unuttular diyordum ki neyse...Sagol Murat.
Grslerinin byk blmne katiliyorum. Monster bana da fena halde Tooms ve Incanto'yu hatirlatti. Su daracik yerlere sigabilme kismini olaya sokmayabilirlerdi. Tooms'u hatirlatacagini dsnmeleri gerekirdi. 1.sezon blmlerinden biriydi sanki. Mulder ve Scully'nin davranislari da 1.sesondaki gibiydi. Scully hemen bir virs ile aiklamaya, Mulder ise paranormal bir sey diye aiklamaya alisiyorlardi. Bir de informant. tek fark: informant Deep Throat degildi. Kisacasi bir deja vu yasadim desem yeri.

Ben o Afrika efsanesiyle bu vitiligolu monster arasinda bir ilgi kuramadim dogrusu. Biraz daha monster hakkinda bilgi verebilirlerdi. ok derin izilmis bir karakter degildi. En azindan biraz daha fazla replik verebilirlerdi ona. Bir de ne kadar zamanda bir adam ldrmek zorundaydi eksikligini gidermek iin sylemediler, degil mi? En azindan Tooms'un sorununun byklgn biliyorduk.

Dedigin gibi tagline'in degismesi bence de gereksizdi. Bu blm mitolojiyle sulandirmalari da gereksizdi.

Mulder/Pendrell sahnesi sevimliydi. Pendrell'a yazik olacak ilerde. Buna zgnm. Mulder Pendrell'in Scully'ye yanik oldugunu biliyor ve onun duygulariyla alay ediyordu burda. Hinzir sey. Ama burdaki dublaj ok ruhsuzdu, Pendrell'in duygularini, hayal kirikligini yeterince yansitamadi. Ben bilmeseydim nceden, Pendrell'in Scully'ye asik oldugunu hissedemezdim yani. Mulder'in sesi de yeterince alayci degildi.

"slicing and dicing (kesip bime)" sahnesi de mkemmeldi. M.Jackson esprisi de. O adam da zaten bir X-file.
Bu blmde, nce Scully patoloji gemisi nedeniyle Mulder'siz olarak agriliyordu olaya, o da Mulder'a haber vermeden otopsiye gidiyordu. En azindan Mulder'i haberdar etmeliydi. Loyal astlar yle yapar. Skinner'in nce Scully'nin st olan Mulder'dan izin almasi gerekmez miydi? "Scully'ye ihtiyacimiz var" diye. Mulder'in yerinde olsam kiskanabilirdim. Ama gayet olgun davrandi bence. Hemen kendini kendini grevlendirdi. Skinner'i dsnmeden. ok sevdim bu sahneyi. "Tithonus" adli blmde de yle yapmisti ya hatirlarsaniz. Ama orda telefon ile yardimci oluyorsu Scully'ye.

Covarrubias, Mulder'i karanlikta hemen taniyamamasi normal sayilabilir de, tanidiktan sonra da sanki onu basindan savmak istiyromus gibi geldi bana. Mulder ona ok fazla ayrinti vermemesine ragmen, neden bahsettigini nasil anladi dersiniz?

Mulder'in felli durumdayken, gzlerini hareket ettirerek Aboah'in arkasinda oldugunu Scully'ye isaret ettigi yere bayildim.

Son bir yorum: Su Scully'nin gzlklerini bir degistirseler...

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 12/9/2001 8:09 am
To: incig
(3 of 18)

319.3 in reply to 319.2

Haha nci son yorumuna katlyorum! 4 senedir ayn gzl takmaktan sklmad m yaa? Yani ben zrt prt gzlk deitiren biriyim stelik,nasl dayanabiliyor anlayamyorum! Ama,yakmyor da deil ;)
Bu arada bi yere yeni saylrm yazmsn,kesinlikle yanl dnyosun,yazdan beri burdasn yaa,neren yeni artk? :) Yani,burann deneyimli forum uzman birisin artk :)

Murat

Options Reply

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/9/2001 5:15 pm
(4 of 18)

319.4 in reply to 319.1

Arkiler Teliko yazsn imdi bitirdim. Hatta bi kere yarsn uurma gibi bi salaklkta bulundu ama neyse bitti ite. tagline hakknda gereksiz demisiniz de, yaznn sonunda onunla ilgili dncemi de yazdm. Bana pek gereksiz gibi gelmedi akas, Valla direk ekliyorum yazdklarm, yorum sizin artk..Brden kt valla kafa patlattm dersem yalan olur.

Blmn balangcnda tagline “Deceive-Inveigle-Obfuscate” (kiyzllk-Yalanclk-Sahtekarlk) olarak deitirilmiti. Dizi boyunca X-Files mitolojisi ile bir balant kurmaya altm doal olarak..ounluk bir ba kuramam olabilir. Ancak yukarda ksaca deindiim, Scully?nin yazd raporu dnrsek, belki Howard Gordon?un yapmaya altn anlayabiliriz. Scully, insanlarn iindeki bilinmeyene kar duyulan tarif edilemez korkunun insanlar yalana, ikiyzlle ve sahtekarla saptrdn sylyordu. Bu szlerle, senarist, belki de X-Files mitolojisinde ilenen, Mulder ve Scully?nin gerei aratrma srecinde karlatklar engellere gnderme yapyordu. Sonuta inanlmaza duyduumuz korku, bir yalana inanmamz daha kolay hale getiriyor ve bylece, bilinmeyenin iindeki gerei kendimizden uzaklatrm oluyoruz. Bu da Mulder ve Scully?nin ve gerek yolunda ilerleyen dier insanlarn karlat en byk engellerden biri haline geliyor. Bir yalana inanm bir insandan asl gerei nasl skp alabiliriz ki? Bu durumda, CSM ve Sendika yelerinin amalarna da yardm ederek korkularmz onlarn kullanmalarna ve geleceimizi de kendimizin yerine onlarn belirlemesine izin vermi oluyoruz. Mitoloji blmlerinde ele alnan olaylarda, Mulder ve Scully?nin geree ulamalarn salamak iin insanlarn korkularyla yzlemeleri gerektii bir ok durum gzlendi imdiye kadar... Belki de Howard Gordon, insanlara asl mesaj bylece vermi oluyor: Bilinmeyenden korkmak, Burkina Paso konsolosunun yapmaya alt gibi “gzlerimizi kapatnca gideceini ummak” geree ulamamz engelleyen en nemli nedenlerden biridir.nemli olan, onu anlama cesaretini gsterebilmemizdir. Belki TELIKO gibi vasat bir k noktasna dayanan bir blmde byle bir mesajn verilmesi, oumuza mantkl gelmiyor. Ama bazen, anlamsz eylerden anlaml bir sonu kabiliyor.

Options Reply

From: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR) 12/10/2001 8:40 am
To: Agree to disagree. (trustno13
) (5 of 18)

319.5 in reply to 319.3

o gzlkler neen deimiyor biliyor musunuz?? Eer deitirirlerse, -mesela Sixth Extinction'daki gibi bir gzlkle- o zaman kimse Scully'den gzn A-LA-MAZ. O kadar
aka bi yana, u kadna gzlk o yakyor yaw. En son resimleri grdnz m? Bir tanesini koyaym

S.

PS: Bir de bii sorcam. Teliko'nun neresini aklamam istiyorsun? Yani Scully baya bi biiler dedi zaten de. Syleyin arkadalar, ekinmeyin. Kurulum bitmek zere. :-)))

Options Reply

From: Acacallis (Xsamantha) 12/10/2001 8:47 am
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)
(6 of 18)

319.6 in reply to 319.5

DD iinde ayn durum szkonusu gzlk ok yakyor.

- Attachments follow -
nf07.jpg
36KB

Options Reply

From: incig 12/10/2001 9:05 am
To: "not one easily persuaded" (SSTARBUCKJR)
(7 of 18)

319.7 in reply to 319.5

GA'ye gzlklerin yakismasi konusuna katiliyorum. Ama keske daha modaya uygun kk ereveler kullansa dizide de. GA'in gzleri gerekten bozuk tahmin ediyorum. Dizi disindaki fotograflarinin ogunda gzlkl.
Bir doktor adayi olarak belki bir cilt hastaligi olan VITILIGO hakkinda biraz birseyler syleyebilirsin belki. Nedeninin hala tam olarak bilinmedigini biliyorum, ama baska gelismeler var mi acaba? Teyzemde de yillardir var da...Biraz psikolojik galiba, degil mi?

Belki biraz da Michael Jackson'in cilt rengini nasil atirmis olabilecegi ve bir zenciye bunu yapabilen doktorlarin etik dsnceleri hakkinda konusabilirsin.

--------------------------------------------------------------------------------
Edited 12/10/01 12:14:53 PM ET by INCIG

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 11/1/2004 8:07 am
(8 of 18)

319.8 in reply to 319.7

Kimse izlemedi mi, herkes blmn adn m unuttu, Unruhe neden yok diye mi zld bilemiyorum ama sesiniz soluunuz kmyor :)

3 sene sonra, ilk yaynlandktan sonra neler yazmz diye tm postu tekrar okudum da, yorumlarmda deien pek bir ey yok akas.. hala daha vasat bir blm olduunu dnyorum. Geri orijinal izlemenin atmosfere biraz daha katks oluyor tabi ama gerisi bo. Benim dikkatimi eken ve akas rahatsz eden bir nokta Mulder'n olaya ht diye girimesiydi. Hani bencillik falan diye syleniyorum sonra da bana kzyorsunuz ya, ite ondan yine. Ha belki yle bir aklama getirilebilir; Mulder teorik olarak Scully'nin stdr, o yzden ona verilen dava Mulder' da ilgilendirir. Ama bunu rtcek olursam o zaman neden ikisinin de st olan Skinner sadece Scully'ye verdi bu davay derim, kalrz yle hepimiz. Ama sou itibariyle Scully er ya da ge mutlaka Mulder'a danp bu davaya bir ekilde onu dahil edecekti, her zaman olduu gibi. Belki blmn bandaki "deceive inveigle obfuscate" kelimelerinin nedeni budur: davay Scully'ye vererek Mulder' devre d brakmak, onun ilgilendii tm davalardaki gerekleri bir ekilde aa vurmaya yaklat iin bu sefer Scully'yi- yani teoride kendi adamlarn-kullanarak insanlar kandrmaya yanltmaya ve gerekleri gizlemeye devam etmek.

Ama ne olursa olsun bunu anlatmalar iin daha iyi bir konu seebilirlermi.

Murat

Options Reply

From: maybe there is hope (sedab) 11/1/2004 9:02 am
(9 of 18)

319.9 in reply to 319.8

blm ok iyi deildi o yzden yazmadm ben ahsen
michael jackson a gnderme yapldnda ok gldm
bide mulder ajan pendrella dalga getiinde
scully bu blmde ok hariikayd,mulder n kn yine kurtard,aferin kzm diyoruz ve alklyoruz,artk gzellik safhalarna geldi yanlz dikkat edilirse

Options Reply

From: TheMartyr 11/1/2004 3:32 pm
To: Agree to disagree. (trustno13) (10 of 18)

319.10 in reply to 319.8

Bu sezon yle gzel,byle muhteem diyip efsane blm Kill Switch'e dil uzattktan sonra "hala daha vasat bir blm olduunu dnyorum" sznz hakkndaki yorumlarnz almak istiyorum Murat bey :P

Options Reply

From: theafl 11/1/2004 4:56 pm
To: TheMartyr unread
(11 of 18)

319.11 in reply to 319.10

Scully 'i hi grmediim kadar cesur grdm.Kendine ok fazla gvenmi.(Bir tr sperkz gibi.)
Bu arada sperkz derken u geldi aklma.
6. sezonda bir blm vard.lecek kiileri grebilme yetisine sahip olan adam,Scully'nin srasn almad m?
Yani 7. sezonda Scully bir tr kahraman gibi biey olmas gerekmiyor mu?

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 11/1/2004 9:39 pm
To: theafl
(12 of 18)

319.12 in reply to 319.11

Bu arada sperkz derken u geldi aklma.
6. sezonda bir blm vard.lecek kiileri grebilme yetisine sahip olan adam,Scully'nin srasn almad m?
Yani 7. sezonda Scully bir tr kahraman gibi biey olmas gerekmiyor mu?

ya ben bu soruya cevap vermek istemiyorum artk, 6. sezonun Tithonus postunda da ayn eyi sormutun ve yine cevaplamtm. nedir bu supergirl merak, gidin kardeim smallville izleyin, superman dvdsi aln, kasn amazondan supergirl dvdsi falan bulun ama Scully'Yi sper mper yapmayn! Ayrca hani sabrmn son damlasyla demek istiyorum ki Fenig(fotoraf) lmyorken ok sper, kripton ta gibi bir adamm da, sanki misyonunu Scully'ye vermi gibi hoba scully supergirl oldu diye sevinebiliyoruz.

Sabah sabah yaa....neyse, Teliko byle dncelere sebebiyet verdii iin de vasat bir blmdr...

Murat

Options Reply

From: Agree to disagree. (trustno13) 11/1/2004 9:43 pm
To: TheMartyr
(13 of 18)

319.13 in reply to 319.10

"Baknz kt demiyorum, vasat diyorum. vasatla mutlu olabilecek ok insan var sayn sadun" (ahmet akar modu on) eheh. Geri vites gibi biey bu blm bence.

Murat

Options Reply

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 11/1/2004 10:34 pm
(14 of 18)

319.14 in reply to 319.13

Teliko da hi izlemedeim blmlerden. Pazar gn izleme frsatm olmad ctesi tekrarda izleyip yorumlarm sizlere aktarcam efenim :)
Ouzhan

Options Reply

From: Beatlefan in Beatleland (BeAtLe_FaN) 11/2/2004 3:40 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)
(15 of 18)

319.15 in reply to 319.14

ben de bu blm ilk defa izledim ve home'dan sonra biraz hayal krkl yasadm akasi.
GA'nn oyunculugu ve sonlara dogru gerilimin ykselmesi iyiydi ama yine de eksik olan bieyler vard.
Bence DD bu blmde biraz snk kaldi.
Ayrica mulder'in scully'e aklama yapmadan telefonu kapamalari ve biyerlere gitmeleri beni uyuz ediyor.
vasat tanm gzel bu blm iin.
ama yine de bir x-files blm olduu iin tapnmak lazm:)

Options Reply

From: txms303 11/2/2004 8:19 am
(16 of 18)

319.16 in reply to 319.1

sklarak izlediim bir blm
belki tgrt'nin 10 kere tekrar etmesinden kaynaklanmtr :)

Options Reply

From: theafl 11/2/2004 8:31 am
(17 of 18)

319.17 in reply to 319.12

Utandrdn beni. :)
Tamam hatrladm.Tithouns'da da sormutum.Ama cevap aldma emin deildim. :)

Options Reply

From: drscully2000 11/3/2004 5:00 am
(18 of 18)

319.18 in reply to 319.13

Katlyorum vasattr.hatta posta yorum yazmayacaktm baktm 17 mesaj var 'Hayrola bu blm iin bu kadar ne yazmlar?' diye merakettim.Kimsede ne vecek nede eletirecek birey bulamam blmde...
Vasat dediinde bu deil midir?
Vasat ite....
Back to top
View user's profile Send private message
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 11:50 am    Post subject: Reply with quote
Quote:
Blmn balangcnda tagline “Deceive-Inveigle-Obfuscate” (kiyzllk-Yalanclk-Sahtekarlk) olarak deitirilmiti. Dizi boyunca X-Files mitolojisi ile bir balant kurmaya altm doal olarak..ounluk bir ba kuramam olabilir. Ancak yukarda ksaca deindiim, Scully?nin yazd raporu dnrsek, belki Howard Gordon?un yapmaya altn anlayabiliriz. Scully, insanlarn iindeki bilinmeyene kar duyulan tarif edilemez korkunun insanlar yalana, ikiyzlle ve sahtekarla saptrdn sylyordu. Bu szlerle, senarist, belki de X-Files mitolojisinde ilenen, Mulder ve Scully?nin gerei aratrma srecinde karlatklar engellere gnderme yapyordu. Sonuta inanlmaza duyduumuz korku, bir yalana inanmamz daha kolay hale getiriyor ve bylece, bilinmeyenin iindeki gerei kendimizden uzaklatrm oluyoruz. Bu da Mulder ve Scully?nin ve gerek yolunda ilerleyen dier insanlarn karlat en byk engellerden biri haline geliyor. Bir yalana inanm bir insandan asl gerei nasl skp alabiliriz ki? Bu durumda, CSM ve Sendika yelerinin amalarna da yardm ederek korkularmz onlarn kullanmalarna ve geleceimizi de kendimizin yerine onlarn belirlemesine izin vermi oluyoruz. Mitoloji blmlerinde ele alnan olaylarda, Mulder ve Scully?nin geree ulamalarn salamak iin insanlarn korkularyla yzlemeleri gerektii bir ok durum gzlendi imdiye kadar... Belki de Howard Gordon, insanlara asl mesaj bylece vermi oluyor: Bilinmeyenden korkmak, Burkina Paso konsolosunun yapmaya alt gibi “gzlerimizi kapatnca gideceini ummak” geree ulamamz engelleyen en nemli nedenlerden biridir.nemli olan, onu anlama cesaretini gsterebilmemizdir. Belki TELIKO gibi vasat bir k noktasna dayanan bir blmde byle bir mesajn verilmesi, oumuza mantkl gelmiyor. Ama bazen, anlamsz eylerden anlaml bir sonu kabiliyor.

te Teliko byle bir blm.Michael Jackson muhabbetine gelince rahmetliyi anmak dt bize.
Back to top
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Wed Apr 16, 2014 1:24 pm    Post subject: Reply with quote
Yine yerel bir inanla kar karyayz Teliko'da. Kelime anlam olarak bir Orta Afrika efsanesi olan teliko havada dolaan ve kuytu kelere karanlkta saklanan bir eit kt ruh.

Burkino Faso'dan gelen uak tuvaletinde yaanan garip lmle olay balyor. Gizemli katil kurbanlarn afrikallardan seiyor. Pei sra deri renkleri beyazlam ve gz bbekleri pembelemi tuhaf lmlerle karlayorlar.

Gmenlik brosunda Afrikallar ve Karayiplilerin vatandalk ilemlerini yapan Duff ise konuya nceleri rksal adan yaklayor durumun ciddiyetini kavramyor... Bunun bedelini ar dyor neyse ki son blmde yaama dndn reniyoruz.

Aboah isimli bu gizemli Afrikal'nn kck ve karanlk yerlere rahatlkla saklanabildiini reniyorlar. Yaplan incelemelerde Aboah'n (teliko) hipofiz bezinin olmad ve soluk borusunda uzunca bir aparat ierdii anlalyor.

Mulder'n blmn bandaki otopsi esnasndaki Michael Jackson esprisi ve son blmdeki Scully'nin korkular zerine aklamalar ile dikkati ekmi nemli bir blm Teliko. Blm bandaki "truth is out there" tagline'n farkll ayrca dikkat ekici.

Ancak bu blmdeki en nemli olaylardan biri Mulder'n New York'a Birlemi Milletler grevlisi Marita Covarrubias'tan yardm istemeye gitmesi oluyor. Marita'nn bylece Deep Throat ve Mr. X'ten boalan koltua oturaca sinyallerini de izleyici alyor.
elyin

PostPosted: Sat Sep 26, 2015 5:43 pm    Post subject: Reply with quote
Ben bu blm dizipub'da 4x3 olarak izledim. Sanrm zamannda yaplan yayn srasyla alakal? Beni ok saran bir blm deildi ama verilen mesajlar gzel.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum