X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
4X12: Kaddish

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4
View previous topic :: View next topic  
Author Message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:04 pm    Post subject: 4X12: Kaddish Reply with quote
From: incig 5/7/2002 1:19 am
To: ALL (1 of 42)

Anladm kadaryla blm pek izleyen yok. Ama hak veriyorum size. 00:40'da balad nk. Ben de uykuma yenik dmemek iin baya uratm. zleyemediyseniz anlarm. Cuma gn neyse ki daha erken saatte tekrarlanyor. "Kaddish" yaynland. Gecenin o saatinde izlemek iin baya rpertici sahne vard, ama ben salonun klarn sonuna kadar aarak izledim. Yalnzdm nk. Ama yine de blm benim 4.sezondaki en sevdiim blmlerden birisi. Fazla dikkat ekici bir blm deil hayranlar arasnda ne yazk ki.
Blmdeki bayan konuk yldz blmn sonuna kadar hep slak gzlerle oynad, ama performans ok houma gitti. ok duygusal bir blmd. Mulder blm boyunca hep bir eyler onu skyormu gibiydi. Dinle ilgili blmlerde hep ayn davran iinde gryoruz onu zaten. Baba-kz sorgulayan hep Scully idi, Mulder bu sahnelerde pek fazla bir ey yapmad. Suratnda ac ekiyormu gibi bir ifadeyle, onlar izledi durdu.
Bu blm Mulder'n dini ne konusunu ortaya atm, acaba Yahudi mi? iddialar falan gndeme gelmi. Ama hala onun dinini bilmiyoruz. Blm o konuyu da biraz irdeleseydi bu vesileyle, daha da iyi bir blm olurdu gibime geliyor. Hep nedense Scully'nin dine bak, onun inanlar konusuyla uratlar imdiye kadar.
Bir dikkatimi eken konu, galiba ilk defa Mulder blmde neler dndn batan itibaren anlamamt. Yani bir "what if...?" ortaya atamad. Bu Yahudi bysn mezardan kan kitab bir uzmana dantktan sonra onun ynlendirmesiyle akl edebildi.

Bir baka dikkatimi eken konu da, bu olay XF brosuna Scully'nin getirmesi. Daha nce hep Mulder olaylar getirir, Scully'ye tantrd. yle deil mi? Baka var m Scully'nin getirdii dava? Var gibi geliyor ama hatrlayamadm.

Scully'nin mezardaki cesedin durumunu mantkl bir ekilde aklama abalar beni glmsetti. Hele aklamasn bitirdikten sonraki Mulder'a yapt "Elimden ancak bu kadar geldi, n'apalm? Var m sende daha iyisi?" bak harikayd.

O son ldrlen ocuk muydu Tony? Timur Karabilgin adl Trk oynam.

Golem'in eline yazlmas gereken harflerin "Truth" anlamna gelmesi ilgin bir tesadf m? Yoksa bu szckle ok mu oynadlar dizide?

Mark Snow'un mziini hatrlatmama gerek yok deil mi? Yine blmn ruhunu yakalamt yazd mzikle. Hem bir Jewish havas vard, hem de duygusal bir temayd.

Neyse, gzel blmd. Ama bir de u TGRT'nin diziyi katletme abalar olmasa...Neden doru drst bir saatte balatmazlar ki?

Cumartesi gn yazacanz izlenimlerinizi merakla bekliyorum.

From: agharta_1 5/7/2002 1:47 pm
To: incig (2 of 42)

gozlerim kapano olsada dizinin baslangc muzigi ile gozlerim faltas gibi acld.. cunku ilgilnediim bir konuydu
size biraz Golem efsanesi ile bilgi vereyim bari.Smile
golem efsanesi 2000 yl oncesine dayanr.. efsaneye gore golem, yahudileri korumak iin haham loew tarafndan kilden yaratlmstr.. fakat golem, efendisine ihanet etmi ve masum insanlar oldurmeye baslamstr.. haham loew ise golemi yoketmek zorunda kalmstr.. alnndaki (ya da ensesindeki) EMET(gercek) yazsn MET e yane sonsuzluga cevirip onu yaratldg maddeye tekrar kile dondurmustur.. fakat efsaneye gore birkere kotuluk tohumu atlmstr ve ileriki tarihlerde yeni yeni golemler dogmaya devam edecektir..Golemi canlandrmak iin haham loewin soyundan gelmek gereklidir.. yaratls kitab "sefer jezira"nn dizelerini 7 kez tersten 7 kezde duzden okumann, cesitli buyulu sozleri soylemenin, cevresinde 462 kez donmenin dsnda golemin bir ruha da ihtiyac vardr.. bir kez yaratld m onu durdurmak cok zordur cunku cok gucludur.. bu golemleri sadece tek bir kii durdurabilir.. o da onu yaratan kii yane efendisidir.. golem, MET e kavusana kadar kendisini durdurmaya calsanlar ve yahudilere zarar verenleri oldurmeye devam edecektir.

eveett.. dersimiz bitmitir.. umarm sklmamssnzdr(heyy uyumayn!!) sakn evde kilden heykeller yapp goemi canlandrmaya fln calsmayn haa.. neyse ben bolumu bayag bir begendim yane.. gorusuruzz:)

From: Acacallis 5/8/2002 3:29 am
To: ALL (3 of 42)

X files?n -abart diil- bu gne dek bana hitap eden en iyi blmyd diyebilirim.korku unsurlar,mzik ,ak, yan rollerdeki oyuncularn muhteem performans,ksacas blm ok iyiydi...
yahudilerin etii skntlarn dile getirilmesi asndan da sosyal gndermeleri olan bi blmd.bunun yannda ben hep efsanelerin gerek olabiliceine inanmak istemiimdir burda da byle oldu kendime yakn buldum yani...
seslendirmede yine sorun vard orijinal seslerini duyma abam yznden bataki diyaloglar kardm...

en rpertici sahne jenerikten nceki ksmd.havann lm hatrlatan renginden tutun da rzgar, insanlarn yz ifadesi hepsi hepsi mthiti...
glmseten sahneyse,mezardan kan kitabn yanmasn scully nin bilimsel biimde anlatrken mulder n haliydi:)

ben golem efsanesini tombak ta okumutum hangi say olduuna bakarm ve enmezsem o yazy buraya aktarrm.

From: incig 5/8/2002 4:24 am
To: agharta_1 (4 of 42)

Golem konusunda bu bilgiyi nerden edindin? ok aydnlatcyd. Ellerine salk. Efsaneleri ben de ok ilgin buluyorum.
XF'in bir iyilii de efsaneler veya tarihin unutulmu ksmlar hakknda bizi bilgilendirmesi. Mesela Anasazi adn ilk defa bu dizide duydum ben. Geen ay Discovery ve History Channel'de Anasazi'lerin nasl birdenbire yokolduklar hakknda baya bir belgesel yaynland. Ve onlarn braktklar gizemli harabeler Series Finale'de konu edilecek.
Sonra bir de u Navajo yerlilerinin dillerinin 2.Dnya sava'nda ifre dili olarak kullanlmas meselesi. Ona da bu dizide aina olduk ilk defa olarak. History Channel'de bu konuda da bir belgesel vard geen ay.

Peki UFO belgesellerini takip ediyor musunuz Digitrk aboneleri? kendimi XF izliyormu gibi hissediyorum. History'de geen ayki bir belgeselde abductions konu edildi. Bu ay gene bir eyler var. Dikkatinizi ekmek istedim bu vesileyle.

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 5/9/2002 12:02 pm
To: incig (5 of 42)

Arkadalar insan hayatta en ok zevk ald diziyi de izleyemiyorsa o diziyi yaynlayan Tv kanalnda bir sorun vardr ..Ben tam olarak 12.40 da yattm ..nk gzlerimi aamyordum ..1-2 dakika sonra dizi balad herhalde nk Sercan aldrd ama uykuya dalmaya balamtm bile ..Brakn kalkp izlemeyi geri aldramadm bile...
Blm izlemitim 2 kere ama cuma tekrar dikkatle bakp yorum yapacam ...

Ece'cim yaz harika ..ok teekkrler bilgiler iin Smile

nci , Scully daha nce de dosyalar getirdi u anda aklma gelen u yallar yurdundadaki hayaletlerle ilgili olan blm ..zgnm adn asla doru yazamadm iin yazmyorum Smile

Tooms dosyasn da o getirdi ..Arkada araclyla ...

From: Agree to disagree. (trustno13) 5/9/2002 4:42 pm
To: ALL (6 of 42)

Nihayet snavlarm bitti ve kendimi yeniden foruma adayabilirim! Smile) Yazcam ok ey var (bugn perembe ve sper dizilerin sper sper blmleri vard) ama nce geen pazartesi'den balayalm.Kaddish. Evet "Cumaya kadar yazmycam" diodum ama baz eyler aklmdan kmaya balad o yzden unutmadan dktriyim dedim Smile
Blm buraya yazanlar kadar beenmedim.Kt myd?Hayr;aksine, salam,klasik bir X-Files blmyd. Ama ben ne yazkki gncel konularn,gndemin etkisinde kalarak izledim. Ve sanrm,eer olaylar biraz takip edenlerimiz varsa,bana katlacaklardr.
Irklk ve din dmanl. Kaddish'in zeti bence buydu. Ve kahretsin ki bu durum dnyadaki ykselen bir "akm". Kafatasln geldii noktay hepimiz Fransa'daki seimlerde grdk. Yahudi'lere kar olan fke ise,ki ben bunu "din dmanl" olarak algladm,bugn ortadouda yaanan olaylarn aynsnn daha az iddetlisi. Sadece roller deiik.
nsanlar yle yada byle inandklar ey iin lyor ve ldrlyorlar.Bugnk dnyann gerei bu. En basitinden,bir adam,tuttuu takmn ma yapaca rakibinin taraftarn,srf o takm tutuyor diye ldrebiliyor.En karma ise malum;din,siyaset vs. sonucu yaanan 2 dnya sava. Kazanan hi bir zaman olmad bu olaylarda,hi bir zaman da olmayacak. Ama kaybeden hep ayn: insanlk.
te bu yzden politikayla,siyasetle ilgilenmem beklenirken (her evladn ilgilenmesi gibi(!) ) ben olaylara ok uzak mesafeden bakmakla ve tarafsz kalmakla yetiniyorum. Fazlas zarar.
Ve ayn nedenlerden dolay da din ve inan konusunda...ey,sadece Mulder gibiyim diyelim,tek farkmz onun Tanr'ya da inanmyor olmas.
Mesela-blmn genel gidiatyla hi alakas yok,ve bu yorumum benim amdan blm asla kt hale getirmedi-...Ama Timur Karabilgin'in (bir trk ve nfus kadnda kimseye sorulmadan dininin "islam" olarak belirtildiini varsayarak)bir museviyi ldren bir karakteri canlandrmas,bu din iddetinin bir vurgulanmas olabilir mi?Dediim gibi sadece varsaymlar stnden yorum yapyorum(sonuta hristiyan-musevi atmalarda ok yaanmtr)ama,ite gnmzde yaananlar dnnce aklma bu sorular taklyor...Tabi bu da X-Files'n en gzel yanlarndan biri:izleyeni dnmeye,sorgulamaya zorlamas..
Kendi dncelerimin nda,bu blmn ardndan her yerde konuulan "Mulder musevi mi?" sorusuna da cevap vermek istiyorum. Bence hayr. Yukarda da dediim gibi Mulder bir ateist (yle olmas iin ok sebep var:miracle man ve revelations blmlerine tekrar bakn) ama tpk benim gibi inanlara ve inananlara saygs var ve fakat insanlarn bu yzden birbirlerini katletmesini son derece aptalca buluyor. Tm bunlarn stne birde nazizm eklenince onun bu insanlara sempati duymas ok normaldi bana kalrsa.
Evet,blm izlerken kafamda dolaanlar bunlar ve bunlar gibi eylerdi. Blm kt deildi ama ite bu dnceler yznden olayn daha basit "asn" yakalayamadm heralde. EMG daha iyiymi gibi geldi bana,nk o reviewda belirttiim gibi o bir "boalma" blmyd.Dnlcek pek fazla birey yoktu ve dmdz izleyip keyif alabiliyorduk. Neyse gelelim art ve eksilere:
ARTILAR
--------
1)Krmz araba! Eh imajda biraz deiiklik yapmak fena olmam! Eeuh ikiside o arabann iinde ok seksi duruyorlard:pp
2)BJUNES: What rumors?
SCULLY: That Luria is back from the dead? That he's risen from his grave?
BJUNES: What kind of Jew trick is this?
MULDER: A Jew pulled it off 2000 years ago.
Muhteem.Syliyecek tek bir lafm yok. Hani afedersiniz ama bir insan anca bu kadar g.t edilebilir! Go Mulder! Srf bu lafn yznden blmn adam seildin!
3)Tabutun iinden kan kitabn birdenbire yanmas. Uzun zamandr byle irkilmemitim. Zavall Scully'de mantkl bir aklama getirmeye alt..awwwwww :p
4)Ha bide ilk 5 dakka alttan DD ve GA'y orjinal sesleriyle dinleme tadn yaadk! Anca farkettiler de orjinal sesi kstlar.Keke dublaj kssalard ama Wink Tabi konsantre dald o dakkalar boyunca
EKSLER
-------
Yoktur heralde 4 tane arty bile zar zor buldum zaten...
ok konutum sanrm bu blm hakknda ama haftaya...ahh haftaya "bir daha asla!" Wink

Murat
"Deny your prophets, their passion and treat them like fools"

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/10/2002 12:16 am
To: ALL (7 of 42)

Bu gece dizi yok arkadalar..Tekrarlar cumartesi gecesi yaplacakm artk. Dizinin yaynlanmad gn kaldm??

Ouzhan

From: incig 5/10/2002 6:54 am
To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) (8 of 42)

Haklsn Pelin. Scully'nin daha nce de dosya getirdiini ben de imdi hatrladm. "Excelsis Dei" diyecektin galiba.
Cumartesiye mi alnm nedir tekrarlar, yle diyorlar. TGRT sitesinde bu geceki yayn aknda grnmyor.
Valla kafa karklndan tekrarlar da karmaya balayacaz yaknda.
Urunda bu kadar ile ektikleri dizinin izlenmemesi iin ellerinden geleni yapyorlar. Bir uyarda bulunmak gerekmiyor mu sence de? Mesela onlarla muhabbeti koyu olan Ouz tarafndan? Ne dersin?

From: meleren 5/10/2002 6:57 am
To: Agree to disagree. (trustno13) (9 of 42)

Blm gzeldi ama senin dediklerine katlyorum ou Holywood yapm gibi yahudi propagandas yapmt ve ben uan Filistin de olaylardan dolay byk rahatszlk duyduum iin bu blmdende rahatszlk duydum. nsaf madem rklk yznden ac ektiler peki bu yaplanlar ne!!! Yani kusura bakmayn ama bir Amerikan birde yahudi milliyetilii kokan filimlerden holanmyorum.
Neyse bunlar geersek benimde enok dikkatimi eken Scully nin kitabn yanna rettii fikirdi koptum....
Birde adamn Muldera sende onlardansn deyince Mulder n gl mkemmeldi...

From: incig 5/10/2002 7:08 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) (10 of 42)

Ya Ouz, u adamalara usulnce bir uyarda bulunamaz msn? Haftann btn gnlerini dolatrdlar zavall diziye. Herhalde dnyann hibir lkesinde bu muameleyi grmemitir dizicik. Neden Cumartesiye almlar tekrarlar acaba?

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/10/2002 7:18 am
TSurprised incig (11 of 42)

nci srekli mail atyorum,telefonla gryorum ama fayda etmiyor. Hatta biliyosun geen sene TGRT'yi istila bile ettik. Hala dizinin TGRT iin neminden bahsediyolar ve ellerinden gelen hereyi yaptklarn sylyorlar. Ama szleriyle davranlar birbirini tutmuyor. Tahminin izleyicileri bktrmak,diziden soutmak.Bylece diziden kurtulmu olacaklar

Ouzhan

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/10/2002 7:24 am
To: incig (12 of 42)

Deminki mesajma ek olarak ;
Dizinin yayn saatinin ve gnnn deimesinide yaynclktaki rekabet olduunu sylyorlar. Yine burda kendileriyle eliiyolar hem izlenmiyor diyolar hemde rekabetten bahsediyolar. TGRT'de alanlar bile olay anlamyor,murat bilir tgrt'den konumadmz bi ayc kald. TGRT st ynetimindeki insanlarn farkl dnememesi asl problem diyorlar. TGRT'de yeni dnceleri olanlar,bireyler yapmak isteyenleri (bkn Serap Hanm) kaybediyor. Garip yani ok garip...

Ouzhan

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 5/10/2002 11:47 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) (13 of 42)

Yaynclkta rekabeti dizinin hangi gn olduunu takip edemeyen izleyicileri ekerek mi salyorlarm...
hadi canm sizde ..Becerikksiz,basiretsiz ,vizyonlar sfr adamlar bunlar ..Eski dizilerini yaynlamaya devam etsinler...

Yaynclkta rekabeti ne kadar iyi bildikleri u anda bulunduklar durumdan anlalyor zaten..

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/12/2002 9:33 am
To: ALL (14 of 42)

Dn gece uykusuzluktan baylarak diziyi izledim. Aka beklediime demedi. Bu blm sevmedim ama korktum ne yalan syliyim. Yahudiler diyince zaten bi soukluk hissediyorum.Siyah kyafetleri,kulak nlerinde uzayan salar ne biliyim sevmiyorum ite,birde filistin olay...
Scully'nin rehberliindeki bir olayd mulder scullynin peindeydi.
Bu arada TGRT'nin bataca konusunda bana bir haber geldi.Durumu berbatm diye. Grtm byle birey olmad TGRT'nin tm mali problemlerini atn rendim.

Ouzhan

From: incig 5/12/2002 9:38 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) (15 of 42)

TGR^'nin mali problemlerini amas, XF'in bu kanalda devam edecei anlamna gelmiyor ama. Burda devam etmesin daha iyi zaten.

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 5/13/2002 3:30 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) (16 of 42)

C.tesi gecesi 4 sene boyunca ilk kez biilerek ve isteyerek bir X Fles blmn karm bulunuyorum. Acayip uykum geldii iin dizinin balamasn beklerken sinirlerim tepemdeydi. Balad hala gzlerimi amakta zorlanyorum, onun stne bi de dublaj orjinal seslerle karmasn m? Bastm baka kanala...Sinirden kuduruyorum ama!!!. Ve saat 3'e kadar uyumadm, TGRT'ye mail atcaktm, yazdm yazdm resmen azlarna stm ama yollamadm!!
Acayip ktym arkadalar, byle bir samal, dangalakl nasl yapabilirler yaaaa!!! En iyi sezonun bence iyi bir blmn kardm. Resmen inat yaptm ama kime, niye inat yaptm bilmiyorum. Sadece bu acayip hakszlk, buna dayanamyorum. Valla Pelin'le konumasaydm, benim iin bu sezon bitmiti. Ama hakl, ok gzel, zerinde kafa patlatlacak, deli gibi tartlacak ve dier sezonlar en fazla etkileyen sezon bu sezon. zlemem gerektiini biliyorum ama zevkini alamyorum ki yaaa!!! Lanet olsun!Byle bir diziye bu yaplr m yaa!!!

nallah kapanr TGRT, baka hibir isteim yok. H bii umrumda diil. zleyememek bile!! Bir ekilde elime geicek bu blmler, bunu ok iyi biliyorum. Beddualarm TGRT ile, o kadar!! O zaman hi olmazsa saama bir inat uruna diil de zorunlu olarak X Files'i izleyememi olurum. Baarszlklarnn devamn diliyorum!!!!En sonunda kapanana kadar ble devam etsinler, salak programlar yaynlasnlar, gemitekileri tekrar etsinler. Hi koymaz, hem de H! (Bu arada Ouz sana sledikleri krizi atlatma martavallarnn hi birine inanmyorum!)

Grrz
Ruki

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/13/2002 3:38 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (17 of 42)

Ruki sakin ol ve bi daha blmleri bilerek ve isteyerek karma. Hele bu ptesi Smile)

Ouzhan

From: incig 5/13/2002 4:17 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (18 of 42)

Bak valla zldm imdi izlemediine Ruki. Neden u ktl yaptn kendine Ruki ya? Deer mi TGRT iin? Yani onlara bir zarar vermi olmadn. Yalnzca blm izleyemediinle kaldn. Oldu mu imdi?
Bence arkadalar, Pzt ve Cumartesi geceleri XF'e kadar dayanabilmek iin alan ve okula gidenler eve dnnce bir saat yatp uykularn alsnlar. Dierleri ise, gn iinde bu bir saati XF iin ayrsnlar. Baka are yok.
TGRT yola gelmeyeceine gre, fedakarlk bize dyor. Videosu olanlar kayt yapabilirlerse, daha iyi tabii. Program kurarsnz, 00:15'den itibaren 1,5 saat. Ve sonra tombe yatak. Bu arada video diziyi kayda alr. Ben eskiden byle yapardm. Ama artk videom yok ne yazk ki.
Bu arada Ruki, TGRT ile ilgili beddualarnda yalnz deilsin. Bataca gn sabrszlkla bekliyorum.

From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 5/14/2002 11:01 am
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) (19 of 42)

Ya Never Again'i izledikten sonra Kaddish hakknda yorum yapmak iin sabrm yok ok zr dilerim Smile)))
Ama ben bu blm gerekten severim ..Mulder ve Scully ok az olmasna ramen arpc ve duygusal bir blkmd .Bunda yahudilere sempati beslememin etkisi olduunu da sanmyorum ..yi anlatlm bir hikaye ve etkileyici bir ekimdi:))

"
Bu arada TGRT'nin bataca konusunda bana bir haber geldi.Durumu berbatm diye. Grtm byle birey olmad TGRT'nin tm mali problemlerini atn rendim.

"

Herhalde ok paralar olduu iin brakn eski dizileri ,5 yl nceki ov programlarn yaynlyor ..Dur bakaym neydi adlar? Sal sallanr ... Sibel ve Selami ov..tabii tabii..eminim iyi durumda ..Smile))

From: Acacallis 5/14/2002 11:09 am
To: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) (20 of 42)

hahahahahahaaaa....
bunu yazmasam olmazd ok gldm ya:))))sibel-selami ov ha:))))
Back to top
View user's profile Send private message
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:15 pm    Post subject: Reply with quote
From: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 5/14/2002 11:42 am
To: Acacallis (21 of 42)

Tabii canm ..Her an Hakan neydi soyad ,ieri sibel'in kocas olarak girebilir..Hele benim favorim Sal Sallanr ..Ne orijinal!! bir isim allahm ..X Files'n adn da TGRT sallanr olarak deitireceim :p

From:
Trke " The Truth'll Save Us All " (Turke_01) Jan-16 1:18 pm
To: ALL (22 of 42)

Ben bu blm daha nce izlememiim. Nasl oldu hala kara kara dnyorum. Ya nasl olur? Oysa ki yaynlanan btn blmleri izledim diye seviniyodum.

Neyse, gzel bi blmd. Ama ahsen byle folk kltr hikayelerini ilemesini sevmiyorum x-files'n. Chupakabra da ayn ey. Pek ho olmuyo. Ayrca bu blmde iyice abarttlar, Mulder' hakl kardlar. Ben ucu ak blmleri daha ok seviyorum. br trl Scully'e ayp oluyo Smile Yine de fena deildi.

Ek olarak cnbce'nin yayn srasn kafasna gre yapmas ok berbat sonular douruyor. Daha dn kanser olan Scully, bu blmde hi biey yokmu gibi atlayp zplyo. Biliyorum ok uralyo bu konuda ama pek fayda etmiyo galiba.

From: layaki Jan-17 7:14 am
To: Trke " The Truth'll Save Us All " (Turke_01) (23 of 42)

Merhaba arkadalar,
Forumu ve sizleri ne kadar zlemiim yahu... Temmuz 2004 toplant resimlerini grnce bir tuhaf oldum. O Adana grevinin uzamas tam da zamann bulmutu(hep yle olur ya). Bu arada foruma artk giremiyorum, nk irket balant hatlarnda bir eyler yapyorlar ve pek ok siteye eriim, bloke olarak engelleniyor. XF Forum da bunlardan birisi. Bu gn server'da bir alma yapyorlar. Sanrm o yzden girebiliyorum. Evdeki bilgisayarda da internet balants yok. Almyorum da. En azndan evde kendi bama kalaym istiyorum. Neyse bir zm bulacam elbet... Ruki, Murat ve dier arkadalar hepinize tekrar merhaba (ve her an allahasmarladk...)
Kaddish TGRT dneminden aklmda en ok kalan blmlerden biriydi. Kaydetmek iin bayaa bir ura vermitim. Dizi ncesi o samasapan elence programnn bitiini beklemi ve kayt balatmtm. Tesadf mdr nedir yazlarn biri hari hepsi de TGRT dnemine ait. Her kes epey yaka silkmi TGRT'den. CNBC-E'de dizinin her hafta 4 tekrar, deiik saatlerde yaplyor arkadalar yeni kanalmz yeni bir teekkr hakediyor bence.

Ne demitim(laf uzattka uzatyorum kusura bakmayn grmeyeli epey birik(tir)miim de... Kaddish aklmda kalmt epey. CNBC-E'deki yayn da u an kasette bekliyor yarn akam izleyeceim. Bu gn bam aryor diziyi baarsna kurban etmek istemiyorum. Kaddish, karanlk atmosferi ve Yahudi mistisizmini ieren konusuyla bana pek ekici gelmemiti akas. Yahudileri ve mormonlar anlatan filmler genlede canm skar benim. Pek bir kasvet havas vardr. Kaddish'de de farkl deildi. Ancak bu blmde beni ok ama ok ilgilendiren bir konu var: GOLEM! Golem izgi roman okurlarnca ok iyi bilinen bir vakadr. Giriteki mesajlardan birinde agarthi 1 isimli arkada tarihesini pek gzel zetlemi. Yinelemek istemiyorum. Golem isimli yaratk ve tarihi gemii hakkndaki bilgiler pek ok izgi romana da konu olmutur. Yakn tarihli iki tanesinden bahsetmek isterim.
1997'de AD Yaynclk 10 say sren ok satan talyan izgi Roman' Dylan Dog'un yaynn Killer (Katil) isimli macerasyla sona erdirir. Orijinal Bonelli serisinde 12 numaraya denk gelen(orijinal ilk iki macera AD tarafndan atlanm daha sonra yayna devam eden Rodeo Yaynclk trafndan Ekim 2002'de yaynlanmtr)ve Tiziano Sclavi'nin yazp Grassini'nin izdii Killer, yksn The Terminator, ve Golem efsanesiyle birletiren tyler rpertici bir ykye dayandrr. Arnold Schwardzeneger'den birebir esinlenilerek yaratlan bir karakter, birdenbire ortaya kar ve belli isimleri olan kiileri nedensiz olarak ldrmeye balar. Bir takm korkutucu olaylar sonras Dylan Dog ve bir Yahudi rahip olay bildiimiz yntemle zerler. Tabii rahibin hangi soydan geldiini yazmama gerek yok.

Dylan Dog'un bu says artk piyasada bulunmuyor. zmit'e gelip misafirim olma riskini gze alan herkesin, ktphanemden yararlanmasn byk bir zevkle salayabilirim!

kinci rnek yine Bonelli'nin bizdeki en nl kahraman Zagor maceralarnda yeralyor. 1992 tarihli yllk Speciale serisinin 5. saysnda yaynlanan Il Segreto Di Cristoforo Colombus(Kristof Kolomb'un Srr) isimli ykde ilgin bir Golem hikayesi anlatlr. Moreno Burattini'nin yazp stad Galieno Ferri'nin o olaanst canayakn izimleriyle can katt yk'de Kristof Kolomb'un Amerika'ya yapt keif gezisinde byk bir sanduka iinde gizemli bir yk bu yeni ktaya getirdii anlatlr. "Esrarengiz yk" daha sonra hem kaytlardan hem de kalntlardan karlm ve srra kadem basmtr. Ykn ne olduunu bulmak trl maceralardan sonra dostumuz Zagor ve iko'ya der. Ykn ne olduunu yazmama gerek yok sanrm. Ancak Zagor'un korkun rakibini nasl imha ettiini okumak gerekten byk bir keyif. (Say, Olak Yaynlar-Maceraperest yaynlarnn ilk efsanevi Zagor maceralar albmnde yer alr ve piyasada bol miktarda bulunmaktadr.)

Arkadalar ykler hakknda, okuyacaklar olabileceini dnerek spoiler olmamas iin fazla detay vermiyorum. Ancak gerekten iki sper macerada Golem konusu ekici biimde ilenmitir. Konular gerek grsellii ve gerekse ilenii bakmndan maalesef Kaddish'ten-zellikle Dylan Dog-ok ok stndr.

Laf ok uzattm kusura bakmayn. Ama sizlerle yeniden birlikte olduuma ok sevindim.

Selamlar
Lami

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Jan-17 7:44 am
To: Trke " The Truth'll Save Us All " (Turke_01) (24 of 42)

nce Trke'nin deindii u ksm akla kavuturalm Smile

Ek olarak cnbce'nin yayn srasn kafasna gre yapmas ok berbat sonular douruyor. Daha dn kanser olan Scully, bu blmde hi biey yokmu gibi atlayp zplyo. Biliyorum ok uralyo bu konuda ama pek fayda etmiyo galiba.

Amerika'da da Never Again'den sonra yaynlanmtr Kaddish.. u cnbc-e'ye yollamak iin aratrdm linklerde vard listesi de neyse ben mailimden kopya ekiyim. Benim bildiim, ki genelin bildii de budur, ekim srasna gre bi tek ngiltere Sky One TV'si yaynlamtr diziyi. Ancak gene bakyorum bu maile, Sky One da Never Again'den sora yaynlam blm.. Bu ksmn sanrm reyting kaygsyla alakas var.. Ama hi olmazsa mantkl, nk Scully'nin kanseri birden arlamyo, bu nedenle fazla gze batmyor bu ksm, tabi ben yle dnyorum.. Mesela normalde Leonard Betts te Never Again'den bir nceki blmdr ki neyse, biliyosunuz bu ksm uzatmiim..

Ben bu blm protesto etmi ve izlememitim , sora da Pelin sayesinde geri kalann burun kvra kvra izlemitim sezonun (bu baln ilk mesajlarnda herkesin saatlerce diziyi nas beklediini okursanz anlarsnz heralde, bi de benim yeni dublaja taktm zamanlar onlar..Ay hala tyleirm diken diken olur!)

Neyse... Blm ne Mulder' ne Scully'yi irdeleyerek izledim.. lk izlediim blm olduu iin konuya arlk verdim sanrm, sonunda Ariel'in sorumlu olmas benim iin byk bi spriz oldu mesela.. Ah ah, bilmediim bi blm izlemek cidden harika Smile

Yardmc oyunculara hasta oldum, hele Ariel rolndeki Justine Miceli harikayd, onun babas rolndeki oyuncu da yle.. Konuda ad geen Golem olay ile ilgili de balarda Ece'nin mesajn okudum (ellerine salk valla Ece, acayip yararl olmu) byle efsanelerin ele alnmas fln houma gidiyor valla.. Hele adam akll ele alndnda da tadndan yenmiyor. Blmn sonunda, Ariel'in u yz parmana takmas, syledikleri vs, iimi cz ettirdi; u kadarck zamanda, ksack laf edilen bu iki kiinin akyla ilgili bu finali izlediinizde o akn bykln anlyorsunuz ki tekrar oyunculuklar kutlamak istiyorum.. Isaac'in *ruhsuz bedeni*nin Ariel'e itaati inanlmaz derecede dokunaklyd.. Isaac'n yz ifadesi ve tabii Ariel'inki.. Cidden dokunaklyd..

Mulder-Scully muhabbetine gelince, dediim gibi fazla zerinde durmadm, gene iki taraf, bilindik zellikleri ile gzmzn nndeydi.. Mulder'n u rk dkkan sahibi ile konumas gzeldi.. Scully'nin kukucu tavrlarna pek armadm ama u kitabn yanmasyla ilgili syledikleri, "eh ama artk!" dedirtmedi mi, dedirtti valla, yok metanm, yok gaz skmas imi yok kimyasallarm, hi mi sklmyo bunlar anlatrken yaa Razz

Ortadaki rklk olaylarna en gzel laflar Ariel'in babas deindi.. Gzel de deindi.. ahsen Yahudi'ler hakknda pek dnmemeye alrm, biraz souumdur onlara ama inanlarna sayg duymak baka birey.. Olmas gereken bir ey.. Bu insanlara hala yaplan her trl bask insanlk aybndan baka bir ey deil, hele blmde denildii gibi hala basklar karsnda bu insanlara yardm edecek kimse bulunmuyorsa, en byk sulardan biri de bu olmal. Her neyse, bir efsaneye dayandrlan konu etrafnda hafif te olsa baz mesajlarn verilmesi gzel, Mulder ve Scully'nin u dkkan sahibine tepkisini, zellikle Mulder'nkini takdir ettim tabe Smile

Ksacas, bir stand alone olarak takdir ettim, sevdim bu blm..

EDIT: Bu arada, mesaj post edince grdm. Lami, hogeldin, cidden zlettin kendini yaa.. nallah bi aresn bulursun, senin yorumlarn cidden zledim.. Neyse, bi de okuyaym bakim Smile

From: layaki Jan-17 10:39 pm
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (25 of 42)

Ho bulduk arkadam. Dn naaptlarsa serverda, bir ka deneme yapnca stste forum alyor. Aman kimseler duymasn!

Hay eytan! Yzlerce mesaj birikmi okumak epey vakit alacak.

Selamlar
Lami

From:
Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Jan-18 12:19 am
To: layaki (26 of 42)

Evet Lami.. Kimseler duymasn.. Bi de braksnlar server' yle kalsn. eheh

Gene ok gzel bir R-XF karm bir yorum, ellerine salk Smile

Yaknda beni de izgi romanlara yaptracaksnz yanlz. Spoil etmemek iin konuyu tam anlatmyosunuz, biz burda meraktan kuduruyoruz tabiri caizse Smile Ben Ece (Agharta_01) 'nin Dylan Dog koleksiyonunu bi , eeee, gzden geireyim bari.. Razz Yoksa, teki miydi.. Eheh, biliyorum ok cahilim ook ...

Mesajlar okurken kolay gelsin, kavga grlty bi kenara brakrsak sen yokken biraz *arttk*. Eheh.. Neyse yetiirsin yetiirsin Smile

From: layaki Jan-18 1:11 am
To: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) (27 of 42)

Ece bir izgi roman okuru mu? Ece neler okuyorsun? R mekanlarna da taklyor musun? Geri bu balk bu konu iin uygun deil ama... agarthi 1 olarak yazdklarn iyi bir fumetti okuru olduunu gsteriyor zaten. yleysen seninle gerekten tanmak isterdim...

Ruki, kavgal mesajlar atlyorum. urada bei kii biraraya gelmiiz bir de kavga m edeceiz be ya!..

Bu arada Kaddish aslnda evrensel bir konsepte sahip. Yaratt yaratn yaratcsnn bana bela olmas ok geni bir konu. Pinokyo, Yapay Zeka gibi tam teris ornekler de olmas bir yana, Kaddish ve R'lardaki Golem, bu yaklamn bir byk dinle btnletirilmesiyle ne kan deiik bir rnek. Bu adan konu ok ekici. Martin Mystere ve benzeri yklerde Hristiyanla ait pek ok mit oluturulmutur. Ama Yahudilik inancyla btnletirilen efsaneler antik zamanlardaki Ufolardan ve fantastik dnya tarihinden teye gitmiyordu. Bu yzden Golem ayrcalkl bir yeri hakeder popler kltrde...

Ald gene enem, ben mesaj okuyacaktm...

Selamlar
Lami

From: Those turns were gift for me... (Durden38) Jan-18 1:28 am
To: layaki (28 of 42)

Ehehe Ece ile ben Durden38(tancan) salam Martin okuruyuzdur, hatta ece ayrca Dylan Dog hastasdr...Ben daha yeniyim Dylan'da art Dampyr ok ilgimi ekti bu aralar fakat paraszlk zevklerin her zaman nne geiyor ite maalesef..Sad Ayrca Ece'de bende Kadky pasajnna urarz sk sk ama bu sene okul nedeni ile zmir'de olduumdan uzun sredir gidemiyorum(ama bugn gidebilecein en sonunda..ehehe) fakat orada da sanat sokanda bir yer buldum hatta oradaki aabeylede senin hakknda muhabbet ettik lami aabey..neyse inallah bir gn bir yerlerde grrz, hogeldin tekrar...

From:
layaki Jan-18 2:00 am
To: Those turns were gift for me... (Durden38) (29 of 42)

Eyvallah Tancan saol. kinizle de tanlmak bana zevk verir. Bir ayrbt dikkatimi ekti. zmir'deyim diyorsun ama Sanat Soka'ndan bahsediyorsun. Sanat Soka zmit'te yani benim de oturduum yerdedir. Orada da iki sahaf vardr birinde R'lar da bulunur tek tk. Eer zmir'deysen orada Sanat Soka diye bir yer bilmiyorum. Ama Hilton'un dibindeki Sevgi Yolu'nda bolca sahaf vardr ve iki tanesi sk R satcsdr. Ceyhan mesela aramz iyidir. Her zmir seyahatimde Hava servisini beklerken oraya taklrm (millet direk havaalanna giderken ben sahaf muhabbeti iin kendimi zmir'e braktrp sahaf muhabbbeti frsat yakalyorum, iyi mi!)...

Neyse Tancan anladm gibi zmit'teysen mutlaka grelim. Burada baka R'c arkadalar da var.

Bu arada Dampyr'in son halini biliyorsun deil mi? Artk 3'er aylk yaynlanamyor. evirmen Zeynep Akku ayrld. Ay Hn. evirileri biraz daha ge. yapyor. Senede iki cilde filan indi. u anda toplam koleksiyon 12 say art 6 cilt eklinde. Bence saylar ok ylmadan yava yava eritebilirsin. Hemen okumak istersen bana gelip taklabilirsin. Dylan'larn tm trke klliyat da mevcut.

Selamlar
Lami

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) Jan-18 6:29 am
To: layaki (30 of 42)

lk izlediimde ne yorum yapmm bilmiyorum ama pek sevmedim blm. Hatta izlerken skldm, vasat bir blmd

Ouzhan

From: trust_fox Jan-18 8:22 am
To: ALL (31 of 42)

Arkadalar merhaba. Kaddish blmnde kanzn dikkatini ekti bilmiyorum ama tony karakterini canlandran ve de benim blm boyunca hi grmediim kii soyad karabilgin olan bir trk.(aman ne kadar nemli demeyin nk bu trk veya trkiyeyle ilgili x-files'ta grdm ikinci olayd.ilki hatayda den bir ufo ile ilgili 1.sezonda olan bir olayd.)

From: Trke " The Truth'll Save Us All " (Turke_01) Jan-18 9:17 am
To: trust_fox unread (32 of 42)

544.32 in reply to 544.31

Ya ilk mesajda da var byle bi ey ama ben tekrarn izledim dikkatlice, konuk oyuncu isimlerinde byle biey okumadm. Nasl oluyo ?

From: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Jan-18 9:45 am
To: trust_fox unread (33 of 42)

Evet .. Bu baln ilk mesajlarn okuduumda farkettim ben de.. Bilmedikleriniz ksmn daha nce dzenlemitim, unutmuum bu ayrnty, keke ekleseydim, ama iyi bir ayrnt ite.. Smile

Kendisi pek tannm biri deil, imdb'de bilgileri var gene de:

http://www.imdb.com/name/nm1042868/

From: Those turns were gift for me... (Durden38) Jan-19 2:01 am
To: layaki (34 of 42)

Hmm doru yaw sevgi yolu oras, sanrsam ben daha zmir'e alamadm..Smile Lami aabey yle yapalm en gzeli buradaki konuyu datmayalm mail adresini verebilirsen ben oradan ulaaym sana...(sanrsam daha nceden vermmitin ama bi sre gzkmeyince younsun falan diye dnrek rahatsz etmemitim..)

From: theafl Jan-22 11:58 am
To: trust_fox unread (35 of 42)

hatay dedinde hatayda oturan biri olarak yanlhatrladn hatrlatmay stme alyorum ufo hataya deil hakkariye dyordu Smile.
keke buralara dseydi ama elden ne gelir hakkariydi.

From: layaki Jan-23 11:06 pm
To: Those turns were gift for me... (Durden38) (36 of 42)

mail adresim lami1968@yahoo.com Martin'in ilk 22 says iindeki yazlarmn altnda da yeralr.. Mesajlarn bekliyorum...
Selamlar
Lami

From: layaki Jan-23 11:15 pm
To: theafl unread (37 of 42)

Bayran ncesi yazacaktm ama benim PC yine gcklk yapt.

TGRT dneminde izlediimde bana pek ekici gelmeyen bu blm, orijinal seslendirmesiyle izlediimde biraz farkl geldi. Daha dorusu daha ekici geldi. O yzden yorumlarma ekleme yapmak istiyorum.

Bir kere Ariel'in ok gzel bir sesi var(m). stlendii role de pek bir uymu gibi geldi bana (ses tonundan bahsediyorum...) Bir masumiyet, bir sevecenlik... Ariel, iyi bir seim olmu...

Blmn sonu ok etkileyiciymi. kinci izleyiimde farkna varm oldum. Golem'in Mulder' ldrecei srada Ariel'in mdahalesiyle giren mzik yle bir yere ekiyorki sahneyi sanki o ana kadar olanlar her ey tmden ters dnyor gibi. Blmdeki mzik skc olmasna ramen o sahnedeki mzik muhteemdi. Ariel'in Golem'i bir yandan yok edip bir yandan alayarak bir yandan konuarak oynad sahne ok iyi olmu.

Ariel'in Golem'i ldrrken Scully ve Mulder'n arka plandaki karanlk iindeki pozlar dizi afilerine esin kayna olmu grntlere benziyordu. Dikkatinizi ekti mi bilmem.

Son sahneyi bir ka kere baa alp yeniden izledim. ok keyif aldm...

Selamlar
Lami

From: Trke " The Truth'll Save Us All " (Turke_01) Jan-24 5:46 am
To: ALL (38 of 42)

Bu arada dikkatinizi ekti mi bilmem ama x-files"in konuk oyuncu seimindeki baars inanlmaz. imdiye kadar izlediim blmlerde hi kt bi konuk oyuncuya rastlamadm. Suyundan filan m acba Smile

From: agharta_1 Jan-24 10:49 am
To: layaki (39 of 42)

lamicim finaller fln vardi; kusura bakma anca cevap atabiliyom.
evt bende byk bi r okuruyum, hatta senin forumda oldugunu duyunca tancanla dellenmistik osmustuk:)))
bende eski martinler var bayai bi (1 ya da 2 sayi fln eksik), yenilerde war tabiki. eski dylan doglarim tam. dampyr okuyom ilk iktigndan beri fakat iyicene yavasladi artik ikmiyor pek. DD tam gaz gidio isin gzeli. martinlere yetisemiyorum artik bir gittigimde kadikoye 3-4 tane fln almak zorunda kaliyorum. en son tamami renkli sayiyi aldim 200. olan. degisik olmus 4 ayri kisi fln.
ha bi MM byk ciltler eksik, (DDlar tamam:D) walla uzun zamandan beri okurum R. (yaklasik 8-9 yasindan beri) dayimin wardi ii bi R koleksiyonu ordan alistim
ayh dur heyecanlandim simdi.. koskoca lami tiryakiye mesaj atiyom:)))
bi bulusmaya gel de tancanla osalim biz bi R muahbbeti evirelim..
hade grsrzSmile))

(amma smiley koydum beh)

From: layaki Jan-24 10:36 pm
To: agharta_1 (40 of 42)

Merhaba,
Ya kusura bakmayn arkadalar mecburen bu balkta bir miktar R konuacaz artk.

agartha hakkmdaki dncelerin iin ok teekkr ederim. O senin iyiliin ve bykln...

Dampyr Zeynep'in Olak Yaynlarndan ayrlmasyla duraklama devresine girdi. Artk ylda iki cilt filan anca kyor. Bu da talyanlarn aray iyice amasna neden oluyor tabii. Dylan iin de haberler pek iyi deil. Rodeo Yaynclk'n sahibi Hakan amaz para skkl nedeniyle Dylan' senede 3-4 sayya indirdi. u anda 10 cilt(20 say) km durumda. Byk Albmler de yine Maceraperest'te ve sadece 5 adet kald. Hayrls.

Martin lalkitap tarafndan aylk iki seri halinde kyor biliyorsun. Renkli saydan sonra bir say daha kt. -23 hikayesi tam gaz devam ediyor. Byk albmlerde iyiyiz. talya'da 10. albm bu yl kt. Bizde ilk 9'u yaynlanm durumda.

u aralar yeni R yaynevleri hzla piyasaya girdiler. Benden de yaz istiyorlar ama i g arasnda yorucu oluyor. Bakalm dnyorum.

stanbul'a geldiim ilk hafta sonu XF grubuyla birlikte olacam hi merak etmeyin. Bu arada zmit'e yolunuz derse de bana beklerim...

Selamlar
Lami
Back to top
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Jul 27, 2005 11:17 pm    Post subject: Reply with quote
From: agharta_1 Jan-27 8:34 am
To: layaki (41 of 42)

dampyr e zldm ok yaa. italya ile ayn anda balamt yayna ve ilk defa trkiyede yaynlanodu italya dnda.. keke bir cevirmen gelse de eski hznda devam etse (arada italyanca ogrenip cevirmenlik icine giriim diyorum walla da okul fln war simcik) dylan a uzuldum bak smd. bu kadar kaliteli bir cizgiromann zamannda okuyucu bulamamasi beni sasirtiyor, neyseki ozel ciltlerle dylan tekrar canlandi ve biraz olsa da icimizde ukte olan dylan ozlemini giderdi. martinde aldi basini gidiyor zaten gidisatindan pek mumnunun onun hem ozel seri hem de normal seri olarak.
bakalim yeni cizgiroman yayinevleri ne gibi izgiromanlarla piyasaya kacaklar.. lami abi sizden de bir yaz bekliyoruz artk. ozledik:))

From: layaki Jan-27 10:38 pm
To: agharta_1 (42 of 42)

Benim Lal'le olan yazarlk szlemem sona erdi sevgili agharta-1. Artk sadece arada bir danmanlk hizmeti veriyorum Lal'e. Ancak bu aydan itibaren baka bir yaynevinin R'larnda bir dizi yazlarm yaynlanacak. Yayna getiinde duyururum. Bir de yahoo'da bir grubum var http://groups.yahoo.com/group/cizgilihayat/ isminde. Oraya da beklerim.

Yazdklarn iinde Dylan'n yayncs beni ve tm R'clar gerekten zyor. Artk neredeyse ylda bir albme drdler. Satlmadndan deil, Rodeo'nun sahiplerinin ii ynetememelerinden kaynaklanyor. stelik Dylan'n yeni saylarnda X-Files ile ilgili pek ok yeni yk de olacak(t). Bakalm hayrls.

Selamlar
Lami
Back to top
amie

PostPosted: Sat Feb 25, 2006 1:38 pm    Post subject: Reply with quote
Arkadalar slms..
kaddish isimli blm ilk olarak cnbc-e 4. sezon blmlerini werirken seyrettim we akas bence dizinin bugne kadar izlediim en baarl blmlerinden biriydi..
forunda yazlanlardan farkl olarak bu konuyla ilgili henz okuduum bir kitab sizlere tavsiye etmek isterim... hsan Oktay Anar'n "AMAT" isimli kitabnda da dolayl olarak golem efsanesinden bahsediliyor ama biraz farkl olarak.. Smile iddetle tavsiye edilir.. Idea
p.s. bu arada Emet kelimesi stanbul yahudilerince Amat olarak okunurmu ve kitabn adna yansm doal olarak....... lgilenenlere ii okumalar.. Kolay gelsin..
Back to top
zge
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Tue Jul 25, 2006 12:41 pm    Post subject: Reply with quote
Shocked siz ne ok ekmisniz tgrt'den ge kaldmdiye dnyodum ama imdi iyi ki ge kalmm diyorum yahu. madem adam gibi yaynlamayacaklar yayn haklarn neden almlar ki neyse. x-files' sevme nedenlerimden biri bu dizide her konudan bahsediliyo. baka bi yerde bulamayacam trden hem de. Rolling Eyes en ok etkilendiim sahne, ariel'in kavuamad kocasndaki emet yazsn met e deitirirkenki gzyalaryd. benim de gzlerimi sulandrmt. Sad bi de bii daha var. Ariel'in babas neden Ariel Isaac'n yanna giderken durdurdu ki? Babas onu yok edebilecek olann yine yaratcs, kz olduunu bilmiyor mu yani.. ya da sefer yazirah' iyice okumam m? Smile
Back to top
emremektup
aylak
aylak

PostPosted: Thu Mar 29, 2007 8:21 am    Post subject: Reply with quote
zge wrote:
Shocked siz ne ok ekmisniz tgrt'den ge kaldmdiye dnyodum ama imdi iyi ki ge kalmm diyorum yahu. madem adam gibi yaynlamayacaklar yayn haklarn neden almlar ki neyse

of be. neydi o tgrt dnemi. tam bir ikence. tamam, diziyle tanmamz saladklar iin teekkrler ama bu kadar da ikence yaplmaz ki izleyiciye. gecenin bir yars kafalarna gre yaynlyorlard. blm beenmediklerinde de kes. iyi ki cnbc-e gibi yabanc dizilere de deer veren bir kanal kt da bu diziyi kurtard.
MeryL

PostPosted: Wed Jul 30, 2008 12:48 am    Post subject: Reply with quote
Blme bakyorum. Gayet gzel. Yani konusu ilgi ekici, ilenii, oyuncular... Ama nedense bu blme bir trl snamyorum. Ne kadar nyargsz olmaya alsam da propagandann azck kokusunu aldmda souyorum. Benim blmlerimden biri deil maalesef. Yine de Scully'nin o kitabn tutumasnn nedenini aklamaya alt sahne beni gldrmedi deil Very Happy . Sanki Scully de memnun deildi pek aklamasndan Razz .
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 11:43 am    Post subject: Reply with quote
Vasat bi blmd bence.Golem efsanesi hakknda bilgi veren arkadalara da teekkrler.Propaganda olduu gayet ak.Ama ok arya kamadna da belirtmek lazm.Blm yine karanlklarda geiyor.4.sezonda neredeyse karanlklardan geiyor.Bu davada ilk nce Scully'e geldiine de belitmek gerek.nk bu bir ilkti.Sezonun vasat blmlerden biridir Kaddish..
Back to top
Space Jellyfish
aylak
aylak

PostPosted: Thu May 01, 2014 1:32 am    Post subject: Reply with quote
Kaddish sezonun 15.blm olarak bugn gsterildi. Scully'nin kanser temasnn ardndan yeniden bir dini halk efsanesi ile kar karyayz.

Blm Lillian Katz'n ansna yaplm. Prodktr Howard Gordon'un annesi imi kendisi. Ana tema Yahudi din kltrnde bilinen Golem miti.

Olaylar 3 nazi gencin bir markette Isaac Luria'y kstrp silahla ldrmesi ile balyor. Olaydan bir sre sonra 3 genten biri l bulunuyor. Ksa sre sonra dierleri de garip bir g tarafndan lyor. Ortada olan topraktan kalkan ve intikam almak iin dnen Isaac'n lmsz toprak kapl bedeni...

Sre ierisinde oklar Yahudi cemaatinden Ariel ve babas J.Weiss'a dnyor. Ancak Mulder ne tr bir varlkla kar karya kaldn son blmde defalarca ate etmesine karlk Isaac'n topraktan dirilmi halini ldrememesi ile anlyor... Ariel ard gibi geri gtryor bu varl...

Mkemmel bir blm deil ancak retici bir blm olarak akllarda kalacak.
abidin

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 3:35 am    Post subject: Reply with quote
David Duchovny'nin babas rus yahudisi olup amerikan yahudiler komitesine bal almaktayd.david yahudi inancna sahiptir. ibranice bilir ve krmz et yemez.bu blmn ortaya k bence david kaynakldr.blm sonunda anlan lillian kartz yazar howard gordon'un bykannesidir.ancak yahudi deildir.kimsenin inancyla sorunum yok.david bence fenomendir ki defalarca soluksuz izlediim xf ardndan californication oyunculuunun kalitesini gstermitir.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Believe The Lie - Sezon 4 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum