X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Eski Diziler
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:13 am    Post subject: Eski Diziler Reply with quote
From: layaki Aug-22 10:46 am
To:
ALL

XF blmlerine ilikin muhabbetlerde Space 1999(Uzay 1999) zerine younlanca byle bir balk fikri geldi aklma. Sevgili Ruki'nin de desteiyle ilgili postu ayorum. Kriteri de birlikte koyalm (esela 90 ncesi dnem olsun gibi...) Sinema blmne de eski filmler bal alabilir diye dnyorum.. Haydi bakalm ben Space 1999 muhabbetini buraya tayarak balyorum. Sizlerin aklna gelenler neler dkln arkadalar...

Uzay 1999(Space 1999) ingiliz itc yapm bilinen en popler nostalji ykl bilim kurgu dizilerinden bir tanesidir. 70 lerdeki siyah beyaz televizyon dneminde yaynlanm olmas onu hatralarmzn vazgeilmez paralarndan biri yapmtr. 1970?lerin ikinci yarsndan itibaren siyah beyaz televizyonlarn saltanat evlerde dorua kmt. O dnemleri yaayanlar bilir, Uzay 1999(Space 1999) isimli bir bilim kurgu dizisi her Cumartesi akam bizleri ekrana kilitlerdi. ngiliz ITV yapm bu sofistike BK dizisi, zamanla klt diziler arasndaki yerini alp unutulmazlar arasna girdi. Ekrann dibine oturup hi bir sahnesini karmadan televizyonun camna yapk biimde izlediim bu dizinin konusu da epey ilginti.

1999 ylnda(dizi 70?lerde yaynlanyor) insanlar ayda kolonilemeye balamlar ve Alfa isimli bir de s kurmulard. Bu s, dnyann nkleer atklarn depolamakta kullanlmaktadr. Gnn birinde nkleeer bir kaza olur ve bir patlama eliinde ay dnyann yrngesinden karak uzaya frlar. “Breakaway” isimli bu pilot blmden itibaren Alfa personeli uzayda pek ok ilgin maceralar yaarlar. Kartal ad verilen ve timsah andran uzay gemileri astronot giysileri ve gereki BK eleriyle sslenmi dizi, Uzay Yolu?yla birlikte ocukluumuzun efsane bilim kurgular arasnda yeralr. 24?er blmlk iki sezon halinde ekilen dizinin ikinci sezonu daha ok efekte sahip daha maliyetli ekimler ierir. Her kla girebilen “deiken” Saigon?lu Maya karakteri bu sezonda karmza kar. TRT, iyi bir seim yaparak birinci sezona gre daha ekici olan ikinci sezonla balad Uzay 1999?u gstermeye. kinci sezonun(ve tm dizinin) tek iki blmlk hikayesi Bringers Of The Wonders” dizinin en aklda kalan macerasdr.

Bu hikayenin giriinde Alfa ssnn konutan Kenig, bir uu srasnda nkleer depolar zerindeyken radyasyona maruz kalr, uurunu yitirir ve bir lgnlk krizine girer. Kahkahalar eliine kulland Kartal?la birlikte ay yzeyine aklr. Ancak kazadan sa kurtularak karantinaya alnr. Bu arada Ay?a dev bir uzay gemisi yaklamaktadr. Gemiyle iletiim kurulduunda herkes gzlerine inanamaz. Gelenler Alfa personelinin akrabalardr ve onlar bulmulardr. Dnyaya geri gitmek zere hazrlk yapmalar sylenir. ste bayram havas eserken, Komutan Kenig gelenleri farkl grmeye balar. Kenig?in grd insan deil korkun bitkilere benzeyen garip yaratklardr. Komutann kaza nedeniyle ldrdn dnen personel-dnyaya dnme ansnn verdii gazla-Komutan revirde bir yataa balarlar. Aslnda Kenig kazann etkisiyle gelen yaratklar gerek yzleriyle grebilen tek kiidir. Gelenler insan deil Alfa?nn nkleer depolarndaki yaktlara ihtiya duyan ve nkleer yaktla beslenen uzayllardr. Alfa?y havaya uurup kan enerjiyi gemilerine hapsetmek gibi kt niyetleri vardr. Bir ara yaratklardan biri revirde bal yatan Kenig?e yaklaarak zerine elir. Kenig korkudan ldrmak zeredir. O srada ieri giren Doktor Helena Russel?a yaratk Kenig?in bouna bardn onun delirmi olduunu syler. Yarat insan gibi gren Helena Kenig?e acyarak bakar. Daha sonra Komutan Maya?nn telepatik zelliklerinden yararlanarak onun uzayllarn gerek yzlerini grmelerini salar.

From: layaki Aug-23 8:44 am
To:
layaki

"Demek daha onceki postlarindan birinde "Space 1999"dan bahsetmistin. Ben uzun sure hic bir postu okuyamadim da, onlardan biriydi demek ki. Biriktikten sonra da basa cikamayip hepsinden vazgecmistim. yazik olmus.
Sen benden daha bilgilisin dizi konusunda yine de. Oyle anlasiliyor. Ben kac sezondu falan gibi seyleri bilmiyordum, bak. Ama bir ara dizide jenerik muzigi falan degistigini farketmistim. Acaba 3.sezonda mi degismisti jenerik?

"Eski veya nostaljik diziler" diye bir post hos olabilir. Cunku oyle adlarindan bahsetmekten zevk duyacagim diziler var. Gerci simdi burda izledigimde ayni tadi bulamasam da... Burda SciFi diye bir kanal var, zaman zaman cok nostaljik diziler de gosteriyor. Mesela benim yine cocuklugumda fena halde hastasi oldugum "Battlestar Galactica" var. Onun simdilerde yeni versiyonu rating rekorlari kiriyor burda (bu yeni versiyona hic isinamadigimi da belirteyim) ama benim bahsettigim 78 yapimi olan kult dizi. Sadece bir sezon devam ettikten sonra yayindan kaldirilmasina ragmen, kult haline gelmis bir diziydi.
82 yilinda Turkiye'de yayinlandiginda, XF icin deli oldugumuz gibi onun icin deli olurduk kardesimle. O zamanlar ne yazik ki internet yoktu ve her hafta yayin saatini 4 gozle beklerdik. Gecen aylarda u SciFi kanali bu ilk versiyonun maratonunu yapti bir kac kere ve ben eski bolumleri izledim ve bunu soylemekten uzuntu duyarim ki cocuklugumdaki tadi asla bulamadim. Neden bilmiyorum. Belki dekorlarin cok acemice hazirlanmis olmasindan, veya oyunculuklarin dusuk duzeyde olmasindan.

Ama ayni ilgiyle izlenen bir dizi biliyorum. William Shatner, Leonard Nimoy'un rol aldiklari ilk original "Star Trek". Bunu cok denedim, her seferinde ayni ilgiyle izleyebiliyorum bu diziyi. Dekorlarin komik olmasinin hic bir onemi yok nedense bu dizi soz konusu oldugunda. Bunun nedeni belki de senaryolarin iyi olmasi. Emin degilim. Bu konulari belki sizler daha iyi analiz edebilirsiniz.

Son not: Yeni "Battlestar Galactica" Turkiye'de yayinlanacak mi?

Gorusmek uzere,

INCI"

nci Merhaba,
Bildiim kadaryla Battlestar Galactica trk TV'larnda yeniden yaynlanmad. Kabloluda bir ara RTL kanalnda gsteriliyordu. Dilini anlamasamda oturup izliyordum ara ara. BSG'da beni en ok cezbeden Apollo, Starbuck ve sava gemilerinin dnda Galactica'nn ta kendisiydi. Dikkatini ektimi bilmiyorum devasa gemi Uzay 1999'daki Kartallar andryordu. lgin bir biimde iki diziyle arasnda bir ba kurmutum gemiler dolaysyla. Tabii bir de muhteem Bonanza'nn baba Cartright' Lorne Greene vard. BSG'nn Star Trek'e gre daha yzeysel kalmasnn nedeni senin de belirttiin gibi senaryolar bence de. Ancak dier dizilere gre ok daha iyi oturmu karakterlerin de byk rol vard diye dnyorum. Star Trek'te her bir karakter kendine mnhasrdr ve bir dier karakter brn ezmez ezemez. Uhura'y, Kaptan' Spock' biz ayr ayr seviyorduk. Hepsi biraraya geldiinde Star Trek'i tamamlyordu bence sihir burada. Oysa BSG'da tm karakterler biraraya geldiinde diziyi oluturabiliyordu ancak. Benim gzlemim byle. Hatrlarsan dizinin sonlarnda dnyaya geldikleri hikayeler vard. Orada bizimkilerin varlnn farkna varan dnyallarn birdenbire yaadklar ok ve "bu insanlar biziler iin peygamberler kadar nemli olabilir" gibi laflar ilginti. Bence konunun o taraf zerine nefis gizemli hikayeler kabilirmi.

BSG'nn bir de filmi var. Bzim VCD'ci maalesef iindeki diskleri aldrm. O yzden kopya yaptramadm. Senin bahsettiin yeni versiyonun da bir filmi var. Onu da yenice alp koydum arive henz izlemeye zaman bulamadm.

Biliyor musun nci, bizler o zamanlar yaam insanlar olarak bu dizileri izlerken farkl eyler alglyoruz. Mesela ben BSG'tann ya da Space 1999'un maket gemilerini grdmde iim bir ho oluyor. Daha ok seviyorum. Bein gemie gtren taraf en ok o maketler. anaktaki eski bilim kurgu filmlerini yaynlayan kanallarda da en ok bu ilkel efektleri seviyorum.

Uzay 1999 iin yeniden bir ka kelam edeyim: Dizi 3 deil iki sezondan oluuyor. Her biri 24 blm olan iki sezon. lk blm daha "ucuz ekilmi". Tony ve Maya gibi sofistike karakterler yok. Bir koridor ve salondan ibaret sette daha ok insan ilikileri n plandayd. kinci sezon ise daha ok bilim kurgu daha ok aksiyon daha ok d uzay ieriyordu. 2. sezonun 10. blm New Adam New Eva'y hatrlyor musun? Kenig ve Tony bir grev srasnda gl bir uzaylnn telkinleriyle sevgili deitiriyor Kenig Maya'y Tony Helena'y pyordu. Sonra da insan duygularnn deiebilirliini tartyorlard.

Dizinin ekilip hi yaynlanmayan 11 blmlk ek bir sezonu olduunu duymutum. Ayrca tane de sinema filmi ekilmi. Bunlardan bir tanesi 1986'da yanlmyorsam TRT'de gsterildi.

Selamlar
Lami

From: layaki Aug-23 8:58 am
To:
layaki

"Ama bir ara dizide jenerik muzigi falan degistigini farketmistim. Acaba 3.sezonda mi degismisti jenerik?"

Hmm buray atlamm. Hemen hatrladm kadaryla anlataym. lk sezonun ilk 6 blm elimde mevcut. Her blm baladnda XF'a benzer bir giri sahnesi oluyor. Bu genelde arc bir sahne oluyor. Daha sonra karakterleri gstererek isimleri yazmaya balyor. Kenig Helena ve Victor'u gsteriyor. Dierlerini gstermiyor. Yalnz jenerik geerken dizinin iindeki baz sahnelerden de alntlar gsteriyor. Yani hangi akla hizmet bilmiyorum resmen spoiler ediyorlar diziyi. Nerde patlama olacan bildiiniz blm izlemeye balyorsununz mesela. Ben ilk blmde olay farkedince jenerii atlayp izlemitim dier blmleri. 6. blm kald bir tek izlemediim ona da kyamyorum bir trl. Neyse...

kinci sezonda jenerik farklyd. Spoilerlar kaldrlmt. Daha ekici jenerik grntleri vard. Kenig'in at anl silahyla ate ederek grnd sahne, Alfa grntleri daha ok yer tutuyordu. Br de ok nemli bir detay her blm balangcnda Helena'nn sesinden bir seyir defteri okunuyordu. Star Trek'ten esinlenilmi sanrm. "Dnyadan kopuumuzdan bu yana... gn geti" diye balayp Alfa'nn o zamanki durumu hakknda ayrntl bilgi veriyordu. Msik aynyd diye hatrlyorum ama emin deilim. Bir de hatrlarsan ikinci sezonda Victor yoktu.

Selamlar
Lami

From: rukish Aug-23 10:26 am
To:
layaki

Bu diziyi ya harbiden unutmuum ya da izlememiim.. Ancak yaptm aratrmalara gre ben bayaa kkken gzterilmi bu.. O zaman izlememiim demek daha doru olur.. Nedense biiler hatrlyor gibiyim ama zaten o zamanlar herey birbirine benzemiyo muydu?? :PP

Neyse bir site buldum aratrrken, onu bari sizinle paylaaym :

http://www.space1999.net/~catacombs/index.html

Valla benim eski deyince bilimkurgu olarak tek hatrladm dizi Ziyaretiler'dir.. Hatta bi sene nce fln bu dizinin "V" adndaki film versiyonunu almtm.. zlediimden aklma kald kadaryla son blmleri film haline getirimi.. imdilerde DVD'sinin ktn biliyorum da ka sezon onu bilmiyorum..

Hollywood Reporter'n bir aratrmas vard daha nce burda sz etmitim.. Madem Delphi Advanced yesiyis (Plus myd yoksa yaf.. :P) bi gzellik yapp direk kopyalym oradaki dizileri buraya.. Ben baknca "aa bu da vard dimi?" diyorum, siz de dersiniz kesin :)

From: rukish Aug-23 10:32 am
To:
rukish

1960s: Daydream believers
Escapism was the name of the game in programming

My Three Sons

Premiere Date: Sept. 29, 1960
Networks: ABC, CBS
Prod. Companies: ABC, CBS Television, Don Fedderson Prods., Gregg-Don Inc., MCA Television Entertainment Inc.
Episodes: 380

This series featured widower Steven Douglas (Fred MacMurray) raising his three boys (Tim Considine, Don Grady, Stanley Livingston) in a womanless house. Uncle Charlie (William Frawley, William Demarest) handled the domestic duties. When eldest son Mike moved out, the balance was restored when Steven adopted Ernie (Barry Livingston), who became the youngest of the three.

The Flintstones
Premiere Date: Sept. 30, 1960
Network: ABC
Prod. Companies: ABC, Hanna-Barbera Prods., Screen Gems Television, Warner Bros. Television
Episodes: 166

"Yabba Dabba Do!" Fred (Alan Reed) and Wilma (Jean Vander Pyl) Flintstone were animated and used a B.C. calendar, but for all intents and purposes, they were similar to other sitcom couples populating the TV dial. Along with their wacky neighbors, Barney (Mel Blanc) and Betty (Bea Benaderet) Rubble, "Flintstones" featured gags that were anachronistic twists on modern conveniences, poking fun at 20th century life.

The Andy Griffith Show
Premiere Date: Oct. 3, 1960
Network: CBS
Prod. Companies: CBS Television, Mayberry Enterprises
Episodes: 249

Andy Griffith brought his whimsical humor to television and struck ratings gold as the folksy sheriff of Mayberry. Life moved slowly in this small North Carolina town, but its parade of characters -- especially Andy's hyperactive deputy, Barney Fife (Don Knotts) -- were hilarious.

Route 66

Premiere Date: Oct. 7, 1960
Prod. Companies: Lancer-Edling Prods., Screen Gems Television
Episodes: 116

When your ride is a classic Corvette convertible, what else are you going to do but crisscross the country looking for action, romance and trouble? That's exactly what Tod Stiles (Martin Milner) and Buz Murdock (George Maharis) did in this adventure series.

The Defenders
Premiere Date: Sept. 16, 1961
Prod. Companies: CBS Television, Plautus Prods.
Episodes: 132

The family that sues together, stays together. Lawrence (E.G. Marshall) and his son, Kenneth (Robert Reed), were the two main partners in the law firm of Preston & Preston. The father's experience versus the son's youthful exuberance often led to heated exchanges, especially when cases were controversial -- as they often were.

The Joey Bishop Show
Premiere Date: Sept. 20, 1961
Networks: NBC, CBS
Prod. Companies: Bellmar Enterprises, CBS Television
Episodes: 123

"Son of a gun!" Joey Bishop took the deadpan comic delivery that made him a hit on the nightclub circuit to the small screen and fit easily into the sitcom world. Although the format changed over the years, the majority of laughs came from his misadventures as Joey Barnes, a New York talk show host.

Dr. Kildare
Premiere Date: Sept. 28, 1961
Network: NBC
Prod. Companies: Arena Prods., MGM Television
Episodes: 191

Dr. James Kildare (Richard Chamberlain) was a handsome, young intern learning the ins and outs of his noble profession at Blair General Hospital. Guiding him along the way was the wise senior physician Dr. Gillespie (Raymond Massey).

Hazel
Premiere Date: Sept. 28, 1961
Prod. Companies: CBS Television, NBC, Screen Gems Television
Episodes: 154

Who says good help is hard to find? Straight from the comic pages, Hazel (Shirley Booth) was the world's most efficient maid. Her organization skills and controlling nature usually led to havoc -- and hilarity -- for any family who employed her.

Mister Ed
Premiere Date: Oct. 1, 1961
Prod. Companies: CBS Television, Filmways Pictures, the Mister Ed Co.
Episodes: 143

"A horse is a horse, of course, of course. That is, of course, unless the horse is the famous Mister Ed." Silliness ensued after Wilbur Post (Alan Young) bought a country estate that came with a most unusual feature: a horse that could talk. Unfortunately, though, Wilbur was the only one Mister Ed (Allan "Rocky" Lane) would verbally communicate with.

Ben Casey
Premiere Date: Oct. 2, 1961
Prod. Company: Bing Crosby Prods.
Episodes: 153

Young, idealistic, and, of course, ruggedly handsome, Dr. Ben Casey (Vince Edwards) was a young resident surgeon dedicated to battling both disease and the system at County General Hospital. With guidance from his mentor, Dr. Zorba (Sam Jaffe), the idealistic doctor advanced the science of medicine.

The #### Van Dyke Show
Premiere Date: Oct. 3, 1961
Prod. Company: CBS Television, Calvada Prods.
Episodes: 158

#### Van Dyke became a TV star playing Rob Petrie, the successful head writer of the fictional "The Alan Brady Show." He spent the day writing funny sketches with Buddy Sorrell (Morey Amsterdam) and Sally Rogers (Rose Marie) and the night living in suburban bliss with wife Laura (Mary Tyler Moore) and son Ritchie (Larry Mathews).

The Virginian
Premiere Date: Sept. 19, 1962
Prod. Companies: Revue Studios, Universal TV
Episodes: 249

Relying less on action and more on character-driven stories, this popular Western chronicled the exploits of the mysterious Virginian (James Drury) and his young colleague, Trampas (Doug McClure), as they practiced their own brand of justice in Wyoming's wild frontier.

The Beverly Hillbillies
Premiere Date: Sept. 26, 1962
Prod. Companies: CBS Television, Filmways Pictures, Filmways Television
Episodes: 274

You couldn't find a more backwoods family than the Ozark-based Clampetts -- Jed (Buddy Ebsen), daughter Elly May (Donna Douglas), Granny (Irene Ryan) and cousin Jethro (Max Baer Jr.). When Jed found oil on his land, they moved to California's poshest address. Audiences loved the cultural clash of the country bumpkins and L.A. snobs.

The Lucy Show
Premiere Date: Oct. 1, 1962
Prod. Companies: CBS, Desilu Prods. Inc., Paramount Television
Episodes: 156

After her breakup with Desi Arnaz, Lucille Ball proved here that she was still the funniest lady on television. Not surprisingly, the situations were heavy on slapstick as she played widow Lucy Carmichael, who was struggling to make ends meet while raising two children with the help of best friend Vivian Bagley (Vivian Vance).

Combat
Premiere Date: Oct. 2, 1962
Prod. Company: Selmur Prods.
Episodes: 152

World War II action was served up in large doses in this realistic re-creation (which included actual newsreel footage) of a U.S. Army platoon -- led by Lt. Gil Hanley (Rick Jason) and Sgt. Chip Saunders (Vic Morrow) -- battling through Europe after the D-Day invasion.

McHale's Navy
Premiere Date: Oct. 11, 1962
Prod. Company: Sto-Rev-Co Prods.
Episodes: 138

PT boat crews just want to have fun. So why should they let a little thing like World War II get in the way of drinking, gambling and quick-buck schemes? That was the premise of this wartime comedy that featured Lt. Commander Quinton McHale (Ernest Borgnine) and his con-artist crew, countered by their long-suffering superior, Capt. Wallace Binghamton (Joe Flynn).

The Fugitive
Premiere Date: Sept. 17, 1963
Prod. Company: Quinn Martin Prods., United Artists
Episodes: 120

Forced on the run to avoid being jailed for a crime he didn't commit, Dr. Richard Kimble's (David Janssen) life became a constant struggle for survival and justice. He raced to stay one step ahead of Lt. Philip Gerard (Barry Morse) as he searched desperately for the true murderer of his wife -- the mysterious one-armed man. The final episode, which resolved this dilemma, held the record for the most-watched episode for 13 years.

The Patty Duke Show
Premiere Date: Sept. 18, 1963
Prod. Company: United Artists Television
Episodes: 104

"They laughed alike. They talked alike." Patty Duke took the sitcom world by storm by playing not one but two characters in her series debut. As Patty Lane, a typical American rock 'n' roll teenager, and Cathy, her prim and proper cousin from Scotland, Duke generated laughs from the constant confusion that was bound to happen when "cousins are two of a kind."

The Farmer's Daughter
Premiere Date: Sept. 20, 1963
Prod. Company: Screen Gems Television
Episodes: 101

A naive but comely country girl of Swedish descent, Katy Holstrum (Inger Stevens) came to our nation's capital looking for help and instead wound up being hired as a governess for her congressman (William Windom). Her sweet, unassuming take on the hypocrisy of Washington politics provided enough fun for 101 episodes.

Petticoat Junction
Premiere Date: Sept. 24, 1963
Prod. Companies: CBS Television, Filmways Pictures, Filmways Television, Wayfilms
Episodes: 222

The town of Hooterville made its first appearance in this comedy about widow Kate Bradley (Bea Benaderet) and her three daughters -- Billy Jo (Jeannine Riley, Gunilla Hutton, Meredith MacRae), Bobbie Jo (Pat Woodell, Lori Saunders) and Betty Jo (Linda Kaye Henning). Generating more giggles than guffaws, most of the laughs came courtesy of Edgar Buchanan as Uncle Joe.

Bob Hope Presents The Chrysler Theatre
Premiere Date: Sept. 27, 1963
Prod. Companies: Hovue Enterprises, Morpics
Episodes: 101

"I wanna tell you." Bob Hope, the king of the one-liner, headlined this mix of dramatic programing, variety and special-event offerings. Known for its star power, the series showcased such notables as Fred Astaire, John Cassavetes, William Shatner, Robert Stack and Shelley Winters.

My Favorite Martian
Premiere Date: Sept. 29, 1963
Prod. Companies: CBS Television, Jack Chertok Television Prods.
Episodes: 107 This series proved not only that there's life on other planets but that it can actually be funny. Ray Walston was the alien who could do shtick, playing the antennaed, spaceship-flying man from Mars who gets stranded on Earth. Tim O'Hara (Bill Bixby) was the hapless Earthling who took him in and presented him as Uncle Martin.

Voyage to the Bottom of the Sea
Premiere Date: Sept. 14, 1964
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Cambridge Prods. Inc.
Episodes: 110 Curious as to what was going on at the bottom of the ocean, Adm. Harriman Nelson (Richard Basehart) led the crew of the Seaview, a glass-nosed atomic submarine, under the waves and around the seven seas. The science-fiction bent of this adventure series had them unearthing a slew of unusual sea creatures.

Peyton Place
Premiere Date: Sept. 15, 1964
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, ABC
Episodes: 524 Television's first primetime soap opera, "Peyton Place" was a small New England town brimming with illicit and amoral secrets. Playing three times a week at the height of its run, this series featured countless stories of romance and heartbreak, as well as such familiar faces as Mia Farrow, Ryan O'Neal, Dorothy Malone and Ruth Warrick.

Bewitched
Premiere Date: Sept. 17, 1964
Prod. Companies: ABC, Ashmont Prods., Screen Gems Television
Episodes: 252 The Stephens were the picture of a typical 1960s suburban newlywed couple. So what if Samantha (Elizabeth Montgomery) happened to be a witch? Despite her magical ways, she tried to be a loving "normal" wife to husband Darrin (#### York, #### Sargent). But what fun would a sitcom be if she didn't use her powers once in a while?

The Man from U.N.C.L.E.
Premiere Date: Sept. 22, 1964
Prod. Companies: Arena Prods., MGM Television
Episodes: 105 Spies were all the rage in the 1960s, and few were better at international intrigue than Napoleon Solo (Robert Vaughn) and Illya Kuryakin (David McCallum) -- the suave superagents of U.N.C.L.E. (United Network Command for Law and Enforcement). They made the world safe for democracy as they constantly thwarted the efforts of their chief nemesis: the crime-syndicate THRUSH.

Daniel Boone
Premiere Date: Sept. 24, 1964
Prod. Company: 20th Century Fox Television
Episodes: 165 Fess Parker brought American legend Daniel Boone to life on the small screen, blazing a trail of high adventure that included fighting Indians and helping homesteaders in America's wild frontier.

Gomer Pyle, U.S.M.C.
Premiere Date: Sept. 25, 1964
Prod. Companies: Andy Griffith Enterprises, Ashland Prods., CBS, T&L Prods.
Episodes: 150 "Well, surprise, surprise, surprise!" The goofy grease monkey from "The Andy Griffith Show" became one of television's first spinoffs and one of its most successful. It wasn't hard to miss with this surefire device of putting the naive, countrified Gomer Pyle (Jim Nabors) in the no-nonsense, few-good-men milieu of the Marine Corps, especially when pitted against bulldog commanding officer Sgt. Vince Carter (Frank Sutton).

Big Valley
Premiere Date: Sept. 15, 1965
Prod. Companies: Four Star Prods., Margate
Episodes: 112 The show's title referred to the San Joaquin Valley, home to the sprawling Barkley ranch, a majestic homestead during the 1870s. Heading the household was the feisty matriarch Victoria (Barbara Stanwyck), whose strong will helped keep her three sons (Richard Long, Peter Breck and Lee Majors) and beautiful daughter (Linda Evans) in check.

Green Acres
Premiere Date: Sept. 15, 1965
Prod. Companies: CBS Television, Filmways Pictures
Episodes: 170 Yearning to experience the thrill of dirt between his fingers, Manhattan attorney Oliver Wendell Douglas (Eddie Albert) turned his back on his successful law practice and elegant penthouse to become a farmer in Hooterville -- much to the chagrin of his socialite wife, Lisa (Eva Gabor). Oliver soon discovered his new home was a slightly surreal, quite silly locale.

Hogan's Heroes
Premiere Date: Sept. 17, 1965
Prod. Companies: Bing Crosby Prods., Bob Crane Enterprises Inc., CBS Television
Episodes: 168 Set in Nazi Germany, this sitcom plays life in a World War II concentration camp for laughs. Col. Robert Hogan (Bob Crane) and his band of mischievous POWs (Robert Clary, Richard Dawson, Ivan Dixon and Larry Hovis) created havoc for the enemy while under the not-so-watchful eye of the clueless camp commander Klink (Werner Klemperer) and the "see nothing" Sgt. Schultz (John Banner).

The Wild Wild West
Premiere Date: Sept. 17, 1965
Prod. Companies: Bruce Lansbury Prods., CBS Television, Michael Garrison Prods.
Episodes: 104 Secret service agent James T. West (Robert Conrad) is assigned to the heart of America's Western frontier, providing a slightly different twist on the spy-mania genre that was spreading through television thanks to James Bond.

Get Smart
Premiere Date: Sept. 18, 1965
Prod. Companies: CBS Television, NBC, Talent Associates Ltd.
Episodes: 138 "Sorry about that, chief." At the height of the '60s spy craze, Mel Brooks and Buck Henry gave us Agent 86 Maxwell Smart (Don Adams), the most bumbling secret agent ever to be involved in foreign intrigue. No caper was too kooky and no gadget too inane to stop Smart and his ever-loyal partner, Agent 99 (Barbara Feldon).

I Dream of Jeannie
Premiere Date: Sept. 18, 1965
Prod. Companies: Screen Gems Television, Sidney Sheldon Prods.
Episodes: 139 Astronaut Tony Nelson (Larry Hagman) got more than he bargained for after finding an old bottle on the beach. Out popped Barbara Eden as Jeannie, a magical genie. But Jeannie's magic often got Tony into a world of trouble, and he spent most of his time trying to explain the crazy things happening around him.

The F.B.I.
Premiere Date: Sept. 19, 1965
Prod. Companies: Quinn Martin Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 240 Based on actual files from the FBI, this police drama was led by Inspector Lewis Erskine (Efrem Zimbalist Jr.), who came to embody the cool, calculating persona of our country's federal agents.

Batman
Premiere Date: Jan. 12, 1966
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Greenway Prods.
Episodes: 120 Holy pop culture explosion! The country went batty in the mid-'60s when this popular comic book superhero was re-created on the small screen. During its run, it became the "in" thing among Hollywood stars to put on an outrageous costume and become one of the devious villains who battled the Caped Crusader (Adam West) and his sidekick, Robin (Burt Ward).

The Avengers
Premiere Date: March 28, 1966
Prod. Company: ITC
Episodes: 161 British secret agent John Steed (Patrick Macnee) did his sleuthing in such a prim and proper manner that he made James Bond look like a slob. Aiding him were his two beautiful colleagues -- Emma Peel (Diana Rigg) and Tara King (Linda Thorson).

That Girl
Premiere Date: Sept. 8, 1966
Prod. Companies: ABC, Daisy Prods.
Episodes: 136 As Ann Marie, a struggling actress trying to make it in New York, Marlo Thomas came to embody the independent, single woman of the 1960s. Audiences were charmed as they followed her romance with boyfriend Don Hollinger (Ted Bessell).

Family Affair
Premiere Date: Sept. 12, 1966
Prod. Companies: CBS Television, Don Fedderson Prods.,Family Affair Co.
Episodes: 138 Bill Davis (Brian Keith) was a devil-may-care bachelor living the New York high life, complete with a staid English butler, Mr. French (Sebastian Cabot). His world was set on its ear with the arrival of his late brother's three children, whom he must care for.

Mission: Impossible
Premiere Date: Sept. 17, 1966
Prod. Companies: Desilu Prods. Inc., Paramount Television
Episodes: 171 They took the assignments that no other government agency dared to even consider. Led by Jim Phelps (Peter Graves), the Impossible Missions Force received its supersecret tasks from a taped message that self-destructed in five seconds. Each mission was built on an intricate web of intrigue and executed with split-second precision.

The Saint
Premiere Date: May 21, 1967
Prod. Companies: Bamore, Incorporated Television Co., New World Prods.
Episodes: 118 A man of the world, Simon Templar (Roger Moore), aka the Saint, had impeccable taste and charm to spare, all of which he used to ply his trade as a master thief. But Templar was a good thief, a modern-day Robin Hood of sorts, stealing from those who deserved it to help those in need. Although the series produced 118 episodes, only 32 aired on American television.

Ironside
Premiere Date: Sept. 14, 1967
Prod. Companies: Harbour Prods. Ltd., Universal TV
Episodes: 197 Although an assassin's bullet put Det. Robert Ironside (Raymond Burr) in a wheelchair, his days of fighting crime were not over. His injury forced him to resign from the San Francisco Police Department, but he continued as a special investigator, tracking down his fair share of bad guys and wheeling them off to jail.

Mannix
Premiere Date: Sept. 16, 1967
Prod. Companies: Desilu Prods. Inc., Norway Corp., Paramount Television
Episodes: 194 Some TV heroes had a trigger finger with a gun, but private investigator Joe Mannix (Mike Connors) had a trigger fist. His M.O. for keeping bad guys in check was to beat them to a pulp.

Adam 12
Premiere Date: Sept. 21, 1968
Prod. Companies: Adam-12 Prods., Mark VII Ltd., NBC, Universal TV
Episodes: 174 Another of the "Dragnet"-style police dramas, "Adam 12" was taken from real-life police files. The twist was that this show followed two uniformed police officers (Martin Milner, Kent McCord) as they patrolled the streets of Los Angeles.

Here's Lucy
Premiere Date: Sept. 23, 1968
Prod. Companies: CBS, Lucille Ball Prods., Paramount Television
Episodes: 144 Lucille Ball continued her winning streak with this sitcom that was basically a reworking of "The Lucy Show." As with her previous effort, she was a widow struggling to raise two children, but now, the kids were played by her own real-life children: Lucie and Desi Arnaz Jr. Lucy managed to get into just as much slapstick trouble during this series, often entangling her poor brother-in-law, Harry (Gale Gordon), in the mess.

The Doris Day Show
Premiere Date: Sept. 24, 1968
Prod. Companies: Arwin Prods., CBS Television
Episodes: 128 America's cinematic sweetheart finished out the '60s in a sitcom that continually changed during its run. It started as a fish-out-of-water comedy when a widow and her two sons move back to the country to live with her rancher father (Denver Pyle). By the end of its run, Doris had evolved into a Mary Tyler Moore clone as a working woman in San Francisco. No word on what happened to the kids.

The Mod Squad
Premiere Date: Sept. 24, 1968
Prod. Company: Thomas/Spelling Prods.
Episodes: 124 They were the hippest law enforcers at the height of the hippie movement. Pete (Michael Cole), Linc (Clarence Williams III) and Julie (Peggy Lipton) were three kids on probation who were recruited to make up a special youth squad to fight for justice among those who distrusted "the man."

Hawaii Five-O
Premiere Date: Sept. 26, 1968
Prod. Companies: CBS Television, Leonard Freeman Prods.
Episodes: 285 "Book 'em, Danno!" "Hawaii Five-0" was a special crime-fighting division of the Hawaiian State Police that reported directly to the governor. Led by no-nonsense detective Steve McGarrett (Jack Lord) and Det. Danny Williams (James MacArthur), the squad chased crooks in some of the most beautiful locales on television to the beat of one of the most well-recognized theme songs to ever hit the small screen.

Room 222
Premiere Date: Sept. 17, 1969
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, ABC
Episodes: 113 Thanks to the insightful instruction of teacher Pete Dixon (Lloyd Haynes), "Room 222" was the happening place to be in high school during the 1970s. Unafraid to tackle controversial topics -- from drugs to prejudice -- this drama appealed particularly to teens.

Marcus Welby, M.D.
Premiere Date: Sept. 23, 1969
Prod. Company: Universal TV
Episodes: 173 The last of the doctors who made house calls, general practitioner Dr. Marcus Welby (Robert Young) was a firm believer that a healthy dose of kindness was essential to any diagnosis. However, his homey way was a constant irritation to his young partner, the more pragmatic Dr. Steve Kiley (James Brolin). In all, this series served up the right medicine from 1969-76.

Medical Center
Premiere Date: Sept. 24, 1969
Prod. Company: MGM Television
Episodes: 170 Set at a busy medical facility on a L.A. university campus, this doctor drama revolvedaround the life of hunky practitioner Joe Gannon (Chad Everett). As he taught surgery to doctors-in-training, Dr. Gannon also picked up a thing or two about his profession from the hospital'schief of staff: his mentor, Dr. Paul Lochner (James Daly).

The Brady Bunch

Premiere Date: Sept. 26, 1969
Prod. Companies: ABC, Paramount Television, Redwood Prods.
Episodes: 117 This traditional sitcom followed two widowed people (Florence Henderson and Robert Reed) who get married and blend a family consisting of three sons (Barry Williams, Christopher Knight, Mike Lookinland) and three daughters (Maureen McCormick, Eve Plumb, Susan Olsen). This family of nine -- including housekeeper Alice (Ann B. Davis) -- became a cultural phenomenon, ultimately spawning several spinoffs, a telefilm in '88 and a '95 feature film.

Love, American Style
Premiere Date: Sept. 29, 1969
Prod. Companies: Paramount Television
Episodes: 108 Consisting of three to four separate "episodes" within each show, "Love" told comic tales of amour. Notably, "Happy Days" spun off as its own show from this series.

Last edited by auroriel on Thu Jan 12, 2006 1:19 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:14 am    Post subject: Reply with quote
From: rukish Aug-23 10:39 am
To:
rukish

1970s: Missing think
Programming begins reflecting society, rather than offering an escape from it.

The Mary Tyler Moore Show
Premiere Date: Sept. 19, 1970
Prod. Company: MTM Enterprises Inc.
Episodes: 168 The women's liberation movement was in full force and Mary Richards (Mary Tyler Moore), a single career woman, became its poster child. Determined but vulnerable, independent but looking for love, Mary found success as the assistant news producer at a Minneapolis TV station. She formed a surrogate family with co-workers that included such classic comedy characters as surly boss Lou (Ed Asner), dimwitted anchorman Ted (Ted Knight) and lovable writer Murray (Gavin MacLeod).

The Odd Couple
Premiere Date: Sept. 24, 1970
Prod. Company: Paramount Television
Episodes: 114 Neil Simon's comedy about a slob and a compulsive neatnik was a smash on both the stage and the big screen, so it made perfect sense to turn it into a sitcom. Jack Klugman and Tony Randall slipped into the roles of Oscar Madison and Felix Unger like gloves and proved that opposites do attract.

All in the Family
Premiere Date: Jan. 12, 1971
Prod. Companies: Bud Yorkin Prods., CBS Television, Norman Lear/Tandem Prods.
Episodes: 210 Up to his ears in the era's controversies, ultraconservative Archie Bunker (Carroll O'Connor) was convinced that minorities, woman's liberation, gays and the too-liberal '60s generation were ruining his lily-white, traditional, blue-collar world. He wasn't afraid to express his opinions at every chance -- much to the chagrin of his naive wife, Edith (Jean Stapleton), his liberal daughter, Gloria (Sally Struthers), and her hippie husband, Mike (Rob Reiner).

Cannon
Premiere Date: Sept. 14, 1971
Prod. Company: Quinn Martin Prods.
Episodes: 125 Breaking the mold of television's typical good-looking badge carrier, Frank Cannon (William Conrad) was balding, middle-aged and had an ever-expanding waistline thanks to his addiction to fine dining. But you'd be hard-pressed to find a better crime solver than this big guy, who relied more on brains than brawn to get the job done.

Sanford and Son
Premiere Date: Jan. 14, 1972
Prod. Companies: Bud Yorkin Prods., NBC, NorBud Prods., Norman Lear/Tandem Prods.
Episodes: 135 A re-creation of the popular British sitcom about a cantankerous junkyard dealer, it was often hard to tell where Redd Foxx ended and the character of Fred Sanford began. But that is what made this irascible character even more endearing and hilarious, especially when he butted heads with his son and business partner, Lamont (Demond Wilson), who was always scheming to turn their mountain of refuge into a gold mine.

Emergency
Premiere Date: Jan. 22, 1972
Prod. Companies: Emergency Prods., Mark VII Ltd., Universal TV
Episodes: 134 Paramedics and emergency room doctors took center stage in this Jack Webb-produced action series that did for these life savers what "Dragnet" did for cops. Each week, the cast -- which included Robert Fuller, Julie London, Kevin Tighe and Randolph Mantooth -- faced life-and-death situations as part of Squad 51 of the Los Angeles County Fire Department's Paramedical Rescue Service and the staff of Rampart Hospital.

Maude
Premiere Date: Sept. 12, 1972
Prod. Companies: Bud Yorkin Prods., Norman Lear/Tandem Prods.
Episodes: 141 Edith Bunker's liberal-leaning cousin, Maude (Beatrice Arthur), proved such a good match for Archie on "All in the Family" that she received a spinoff series of her own. Strong-willed and opinionated, Maude dominated her household, which included husband Walter (Bill Macy) and divorced daughter Carol (Adrienne Barbeau). Her outspokenness also allowed the series address such hot-button topics as politics, abortion, menopause and rape.

The Waltons
Premiere Date: Sept. 14, 1972
Networks: CBS, NBC
Prod. Company: Lorimar Television
Episodes: 221 "Good night, John Boy." Big families were big on television back in the early 1970s, and none was more popular than the Depression-era Waltons. Living in the beautiful Blue Ridge Mountains of Virginia, the 11-member, three-generation household didn't have much money, but they managed to get by on the love they had for each other.

The Bob Newhart Show
Premiere Date: Sept. 16, 1972
Episodes: 142 Bob Newhart's low-key delivery thrived in the sitcom format as he portrayed respected Chicago psychologist Robert Hartley, who tried to keep his cool amidst the insanity that surrounded him both on and off the couch. Neurotic patients aside, exasperating Bob's life were his wife, Emily (Susan Pleshette), crazy next-door neighbor Howard (Bill Daily), wacky office partner Jerry (Peter Bonerz) and nutty receptionist Carol (Marcia Wallace). But as true fans of the show know, the real question was how many times someone would say, "Hi, Bob" during each episode.

The Streets of San Francisco
Premiere Date: Sept. 16, 1972
Prod. Companies: Quinn Martin Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 119 Take San Francisco police veteran Mike Stone (Karl Malden), team him with headstrong young Inspector Steve Keller (Michael Douglas), and you have a formula that kept Bay Area bad guys on the run for five seasons. Shot on location, the colorful locale of this Northern California city was just as big a factor in this series' success as its fast-paced plot lines.

M*A*S*H
Premiere Date: Sept. 17, 1972
Episodes: 255 War is hell, but it can also be pretty darn funny at times, too. Such was the message of this edgy anti-war comedy set during the Korean War in a mobile Army surgical hospital. Each week, its dedicated doctors, led by Hawkeye Pierce (Alan Alda), struggled to stitch back together wounded combat soldiers as the surgeons protested the war and military bureaucracy in their own subversive way.

Barnaby Jones
Premiere Date: Jan. 28, 1973
Prod. Companies: Quinn Martin Prods., Woodruff Prods.
Episodes: 178 Heading into his golden years, Barnaby Jones (Buddy Ebsen) was ready to hang up his private investigator's badge for good, leaving the business to his son. But when his son is murdered, Barnaby comes out of retirement to hunt down the killer. After doing so, he continued to solve mysteries, despite his senior-citizen status.

Police Story
Premiere Date: Sept. 25, 1973
Networks: NBC, ABC
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, David Gerber Prods., Screen Gems Television
Episodes: 104 Created by ex-LAPD cop Joseph Wambaugh, this anthology celebrated the exploits of the brave men and women in uniform. Dwelling on both the high and low facets of a cop's life, this drama was lauded for the authenticity of its "you are there" feel.

Kojak
Premiere Date: Oct. 24, 1973
Episodes: 119 "Who loves ya, baby?" TV viewers loved the lollipop-sucking, always cynical Theo Kojak (Telly Savalas), who made bald sexy and sarcasm hip. Rarely playing by the book, he made life a living hell for both the bad guys and his superiors at New York's 13th Precinct.

Happy Days
Premiere Date: Jan. 15, 1974
Prod. Companies: ABC, Henderson Production Co., Miller-Milkis Prods., Miller-Milkis-Boyett Prods., Paramount Television
Episodes: 255 America longed for simpler times after Watergate and the Nixon resignation, and this easygoing sitcom, depicting life in the 1950s, did just that. As typical teenagers of the era, Ritchie Cunningham (Ron Howard) and his pals were fixated on chasing girls, listening to rock 'n' roll, hanging out at the local burger joint and trying to emulate the Fonz (Henry Winkler) -- the supercool biker with the James Dean swagger who made girls swoon.

The Six Million Dollar Man
Premiere Date: Jan. 18, 1974
Prod. Companies: Harve Bennett Prods., Silverton Prods. Inc., Universal TV
Episodes: 101 Talk about an extreme makeover! After a near-fatal accident, Col. Steve Austin's (Lee Majors) life was saved by replacing several key body parts with atomic-powered mechanical devices. The results left him with superhuman powers, including extraordinary strength and speed.

Good Times
Premiere Date: Feb. 1, 1974
Prod. Companies: Bud Yorkin Prods., CBS, Norman Lear/Tandem Prods.
Episodes: 133 "Dy-no-mite!" Maude's hard-working maid, Florida (Esther Rolle), was spun off into a sitcom of her own, centering around the struggles of a working-class black family trying to make ends meet on Chicago's Southside. Most of the laughs were supplied by Florida's oldest son, J.J. (Jimmie Walker), a hopeless optimist who was always dreaming up schemes to lift the family out of poverty.

Rhoda
Premiere Date: Sept. 9, 1974
Episodes: 110 Rhoda Morgenstern (Valerie Harper) broke out from under the wing of best pal Mary Richards and flew to New York in this successful spinoff that had her finding love and marrying Joe Gerard (David Groh). She also was reunited with her overbearing mother, Ida, (Nancy Walker) and dowdy sister, Brenda (Julie Kavner), which kept the laughs coming for five seasons.

Little House on the Prairie
Premiere Date: Sept. 11, 1974
Prod. Companies: Ed Friendly Prods., NBC
Episodes: 203 Taken from the popular series of books by Laura Ingalls Wilder, this frontier adventure went heavy on the wholesomeness as it depicted the fact-based saga of the Ingalls family and its struggles to make a go of its Minnesota farm during the latter part of the 19th century. Michael Landon served as the family patriarch as well as the show's executive producer, with Melissa Gilbert taking on the role of Laura Ingalls herself, serving as narrator for many of the episodes.

The Rockford Files
Premiere Date: Sept. 13, 1974
Prod. Companies: Cherokee Prods., NBC, Roy Huggins-Public Arts Prods., Universal TV
Episodes: 123 Jim Rockford (James Garner) was not your typical TV detective. Imprisoned for a crime he didn't commit, this investigator specialized in closed cases where it appeared the police had overlooked evidence. Needless to say, he was often at odds with both the good and bad guys alike.

The Jeffersons
Premiere Date: Jan. 18, 1975
Prod. Companies: CBS Television, Embassy Television, Ragamuffin Inc., TAT Communications Company, the NRW Co.
Episodes: 253 George (Sherman Hemsley) and Louise (Isabel Sanford) proved so popular on "All in the Family" that producer Norman Lear gave them a show of their own. In this series, the working-class Jeffersons find success and move on up to New York's Eastside and into a posh high-rise. Money changes some things for the Jeffersons, but the one thing that remained the same was George's obstinateness and mistrust of the white man.

Barney Miller
Premiere Date: Jan. 23, 1975
Prod. Company: Four D Prods.
Episodes: 170 At New York's 12th Precinct, Barney Miller (Hal Linden) led an ethnically diverse squad of detectives whose whimsical idiosyncrasies provided the lion's share of this sitcom's laughs. Oftentimes, it was hard to tell who was odder -- the criminals brought in for processing or the cops (Abe Vigoda, Gregory Sierra, Max Gail, Jack Soto, Ron Glass, Steve Landesberg and Ron Carey) who arrested them.

One Day at a Time
Premiere Date: Dec. 16, 1975
Prod. Companies: Allwhit Inc., Embassy Television, TAT Communications Co.
Episodes: 209 This sitcom was one of the first to mine laughs from the subject of divorce. Bonnie Franklin starred as Ann Romano, a feisty, independent lady who, after 17 years of marriage, finds herself single and scrambling to make ends meet as she raises two equally feisty teenage daughters (Mackenzie Phillips and Valerie Bertinelli).

Laverne & Shirley
Premiere Date: Jan. 27, 1976
Prod. Companies: Henderson Production Co., Miller-Milkis Prods., Paramount Television
Episodes: 178 Viewers couldn't resist these two goofy, working-class girls from Milwaukee who, despite the trappings of their blue-collar life, were determined to make all their dreams come true. Unfortunately, for Laverne DeFazio (Penny Marshall) and Shirley Feeney (Cindy Williams), their efforts to this end usually led to slapstick-laden results, often abetted by their even daffier neighbors, Lenny (Michael McKean) and Squiggy (David L. Lander).

Alice
Premiere Date: Aug. 31, 1976
Prod. Companies: CBS Television, Warner Bros. Television
Episodes: 202 She really wanted to be a singer, but widow Alice Hyatt (Linda Lavin) paid the bills by waitressing for cantankerous Mel (Vic Tayback) at his Phoenix-based diner. Based on the film "Alice Doesn't Live Here Anymore," the sitcom served up laughs in the workplace from Alice and her co-workers: shy, reserved Vera (Beth Howland) and the sassy Flo (Polly Holliday), known for her signature line, "Kiss my grits!"

Charlie's Angels
Premiere Date: Sept. 22, 1976
Prod. Company: Spelling-Goldberg Prods.
Episodes: 116 What better way to create an elite, undercover crime-fighting team than to recruit three sexy policewomen? At least that was the reasoning behind this action series, which helped spawn a new TV genre dubbed "Jiggle TV." The never-seen Charlie delivered assignments over a speakerphone, and his Angels -- who at various times included Kate Jackson, Farrah Fawcett, Jaclyn Smith, Cheryl Ladd, Shelley Hack and Tanya Roberts -- would get on the case, usually wearing as little clothing as the network censors would allow.

Quincy, M.E.
Premiere Date: Oct. 3, 1976
Prod. Companies: Glen A. Larson Prods., Universal TV
Episodes: 148 Quincy (Jack Klugman) was not your typical criminologist. As a member of the Los Angeles County Coroner's Office, his job as a medical examiner was to investigate recent deaths in the city. Curiously, most of his autopsies often led to the same conclusion -- murder. And this always led Quincy into an investigation to unravel the mystery.

Eight Is Enough
Premiere Date: March 15, 1977
Prod. Company: Lorimar Prods.
Episodes: 112 They were eight energetic children ranging in age from 8-23, a life that was a nonstop roller coaster of laughter and tears. Dick Van Patten as Tom Bradford ruled the roost -- adding his own story of intrigue as the character went from being a happily married family man to widower to single parent back on the dating scene.

Three's Company
Premiere Date: March 15, 1977
Prod. Companies: DLT Entertainment, the NRW Co.
Episodes: 172 Sexual tension was the source of endless hilarity when Jack Tripper (John Ritter), desperate for a place to live, finds himself sharing an apartment with two sexy girls (Suzanne Somers, Joyce DeWitt). Although this sitcom was all talk and no action, audiences loved the show's naughtiness and innuendo.

CHiPs
Premiere Date: Sept. 15, 1977
Prod. Companies: MGM Television, Rosner Television
Episodes: 139 They were the brave men and women of the California Highway Patrol. And because theyfought crime while riding motorcycles, they were the coolest cops on the small screen. Led by Officers Jon Baker (Larry Wilcox) and Frank "Ponch" Poncherello (Erik Estrada), this unique uniformed patrol found action and adventure all over Southern California's sprawling highways.

Lou Grant
Premiere Date: Sept. 20, 1977
Episodes: 114 The popular character from "The Mary Tyler Moore Show" switched from comedy to drama when he took on his own spinoff series. Lou Grant (Ed Asner) also moved from Minneapolis to Los Angeles and went back to his newspaper roots as the city editor of the Los Angeles Tribune. The one thing that didn't change as Lou fought for journalistic integrity was his gruff, grizzly bear persona.

The Love Boat
Premiere Date: Sept. 24, 1977
Prod. Companies: Aaron Spelling Prods. Inc., Douglas S. Cramer Co., the Love Boat Co.
Episodes: 253 It was comedy and romance on the high seas as this cruise ship sailed each week with a boatload of guest stars to act out the various scenarios. But despite any rough water, Capt. Stubing (Gavin MacLeod) and his crew (Bernie Kopell, Fred Grandy, Ted Lange, Lauren Tewes) were always on hand to steer all to a happy ending by the hour's end.

Fantasy Island
Premiere Date: Jan. 28, 1978
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, Spelling-Goldberg Prods.
Episodes: 154 Imagine a far away, exotic locale where, for the mere cost of admission, your most outrageous desire can come true. For a while, such a place did exist. Each week, the mysterious Mr. Roarke (Ricardo Montalban) and his pint-sized assistant, Tattoo (Herve Villechaize), greeted an endless parade of movie and TV stars, leading them into adventures filled with romance, comedy and drama.

Dallas
Premiere Date: April 2, 1978
Prod. Company: Lorimar Television
Episodes: 357 Like the state in which it was set, this primetime soap was known for doing everything in a big way. Depicting the power struggles of the oil-rich Ewing family, the delicious story lines were composed of equal parts deception, betrayal, lust, greed and larceny. And its most loathesome character, J.R. Ewing (Larry Hagman), led the way. When he was shot at the end of the second season, the series' popularity skyrocketed. J.R., of course, survived, and the episode in which the shooter was revealed set a ratings record.

Taxi
Premiere Date: Sept. 12, 1978
Networks: ABC, NBC
Prod. Companies: John-Charles-Walters Prods., Paramount Television
Episodes: 114 Who knew that driving a cab in New York could be so much fun? Maybe it helped that an ensemble cast of zany characters -- including Judd Hirsch, Danny DeVito, Andy Kaufman, Marilu Henner, Tony Danza and Christopher Lloyd -- was behind the wheel.

Diff'rent Strokes
Premiere Date: Nov. 3, 1978
Prod. Companies: Embassy Pictures Corp., Embassy Television, Norman Lear/Tandem Prods.
Episodes: 189 An 8-year-old lightning bolt by the name of Gary Coleman became a star in this sitcom about two young black boys who come to live with a white millionaire (Conrad Bain) when their mother, his housekeeper, dies. The clash of cultures fueled the comedy, but it was the diminutive Coleman's outrageous retorts that kept viewers coming back.

The Dukes of Hazzard
Premiere Date: Jan. 26, 1979
Prod. Companies: Lou Step Prods., Piggy Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 147 Good ol' boy humor didn't get any better than this. The Duke cousins -- Luke (Tom Wopat), Bo (John Schneider) and Daisy (Catherine Bach) -- lived to raise hell down in Hazzard County as they ran moonshine in their classic Dodge Charger. They also drove the local authorities crazy, especially "Boss" Hogg (Sorrell Brooke) and Sheriff Roscoe P. Coltrane (James Best).

The Facts of Life
Premiere Date: Aug. 24, 1979
Prod. Companies: Embassy Pictures Corp., TAT Communications Co.
Episodes: 209 This "Diff'rent Strokes" spinoff found former housekeeper Edna Garrett (Charlotte Rae) playing housemother to a group of impressionable girls at a prestigious boarding school. Although Rae was the star, the series primarily focused on four teenagers (Lisa Whelchel, Kim Fields, Mindy Cohn and Nancy McKeon) as they faced the traumas of young womanhood.

Hart to Hart
Premiere Date: Aug. 25, 1979
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, Rona II, Spelling-Goldberg Prods.
Episodes: 110 Jet-setting millionaires Jonathan (Robert Wagner) and Jennifer (Stefanie Powers) Hart traveled the globe in search of fun and adventure. More often than not, this husband-and-wife team would stumble over some type of mystery, which, of course, they would have to solve --always doing so with the utmost style and grace.

Benson
Premiere Date: Sept. 13, 1979
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, Witt/Thomas Prods.
Episodes: 158 Although he was only the butler, Benson (Robert Guillaume) was usually smarter and more sensible than the people he served. In this "Soap" spinoff, Benson was employed by Gov. James Gatling (James Noble), whose heart was in the right place, but his mind was sometimes missing in action. This meant Benson, who was eventually elevated from butler to budget director, was often responsible for supplying the voice of reason.

Trapper John, M.D.
Premiere Date: Sept. 23, 1979
Episodes: 151 This medical drama was built around the character made popular on "M*A*S*H," revisiting the rebel doctor 28 years after the Korean War. Pernell Roberts played Trapper, now a chief surgeon in San Francisco. The years had mellowed the maverick, who was faced with trying to tame his young protege: George "Gonzo" Gates (Gregory Harrison).

Knots Landing
Premiere Date: Dec. 20, 1979
Prod. Companies: Lorimar Television, Roundelay
Episodes: 344 The steamy goings-on in and around a California cul-de-sac were hot enough to fuel one of primetime's most successful soap operas. A spinoff of "Dallas," "Knots Landing" featured Gary Ewing (Ted Shackelford), an outcast of the double-dealing Texas clan, and his long-suffering wife, Val (Joan Van Ark). But there was so much dirt being dished in this neighborhood that it required more than 100 cast members to handle it during this series' 14-season run.

Last edited by auroriel on Thu Jan 12, 2006 1:22 am; edited 1 time in total
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:15 am    Post subject: Reply with quote
From: rukish Aug-23 10:40 am
To:
rukish

1980s: Style over substance
Glitzy soaps and squeaky-clean sitcoms pepperedthe schedule

It's a Living
Premiere Date: Oct. 30, 1980
Networks: ABC, Syndication
Prod. Company: Witt-Thomas Prods.
Episodes: 119 The plight of working women was the focus of this sitcom set in one of Los Angeles' most exclusive restaurants. Although they were waitresses, these five women (Susan Sullivan, Gail Edwards, Wendy Schaal, Ann Jillian and Barrie Youngfellow), couldn't have been more different. Their personal quirks provided most of the laughs, as the girls bonded together to form a unique surrogate family.

Too Close For Comfort
Premiere Date: Nov. 11, 1980
Prod. Companies: DLT Entertainment, Metromedia Production
Episodes: 121 When Henry Rush (Ted Knight) and his wife (Nancy Dussault) agreed to let their two grown daughters (Deborah Van Valkenburgh, Lydia Cornell) stay in the downstairs unit of their San Francisco townhouse, little did anyone know it would be their father's blood pressure that would hit the roof. Overprotective and overbearing, Henry couldn't stand the thought of his two beautiful darlings entertaining gentlemen callers literally under his nose and therefore spent most of the series trying to prevent that from happening.

Magnum, P.I.
Premiere Date: Dec. 11, 1980
Prod. Companies: Bellisarius Prods., Glen A. Larson Prods., Universal TV
Episodes: 162 Thomas Magnum (Tom Selleck) was a little more laid back than most of the private investigators on television. Perhaps it was his base of operations -- the lush, tropical Hawaiian isle of Oahu. Or maybe it was the fact that his cushy job for a never-seen millionaire offered him a plush lifestyle, including use of a Ferrari, for little work. Whatever it was, Magnum's easygoing appeal was distinctive enough to make this series one of the genre's more successful entries.

Dynasty
Premiere Date: Jan. 12, 1981
Prod. Companies: Aaron Spelling Prods. Inc., Richard & Esther Shapiro Prods., the Oil Co.
Episodes: 217 Lifestyles of the rich and devious were celebrated weekly in this glorious, unabashed primetime soap. Fans couldn't seem to get enough of the backstabbing and machinations of the Carrington clan -- led by patriarch Blake (John Forsythe), his spouse, Krystle (Linda Evans), and his ruthless manipulative ex-wife, Alexis (Joan Collins).

Hill Street Blues
Premiere Date: Jan. 15, 1981
Prod. Companies: MTM Enterprises Inc., NBC
Episodes: 146 Featuring a large ensemble cast that included Daniel J. Travanti, Michael Warren, Charles Haid, Veronica Hamel, Michael Conrad, Bruce Weitz and Dennis Franz, this series revolutionized the cop genre with its stark, fast-paced approach that gave viewers a frontline perspective on inner-city crime. Edgy and gritty, it was hailed for daring to mix comic moments with high emotional drama.

Gimme a Break
Premiere Date: Oct. 29, 1981
Prod. Companies: Alan Landsburg Prods., Mort Lachman & Associates, Reeves Entertainment Group
Episodes: 137 Nell Carter shone as Nellie Harper, a sassy, oversized housekeeper who brought order to the home of a widowed California cop and his three daughters. Although she had a heart as big as her frame, no fool was she, and no matter what trouble her charges would get into, Nell always remained in control.

The Fall Guy
Premiere Date: Nov. 4, 1981
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Glen A. Larson Prods.
Episodes: 113 The stuntman -- the unsung hero of the movies -- was the star in this action series. Not content with the danger he faced on a film set, Colt Seavers (Lee Majors) augmented his earnings by moonlighting as a bounty hunter -- a sideline that often got him in trouble. Aiding him in both jobs were sidekicks Howie Munson (Douglas Barr) and Jody Banks (Heather Thomas).

Simon & Simon
Premiere Date: Nov. 24, 1981
Episodes: 156 They were brothers who investigated crime together, but A.J. (Jameson Parker) and Rick (Gerald McRaney) Simon couldn't have been more different. Kind of the "Odd Couple" of the detective world, these two siblings squabbled as they chased bad guys and hustled to keep their agency afloat.

Falcon Crest
Premiere Date: Dec. 4, 1981
Prod. Companies: Amanda & MF, Lorimar Television
Episodes: 227 Although they lived in California and made their money from the wine business, the characters of this primetime soap proved they could rival the sleaziness of their "Dallas" cohorts. After all, there was the powerful Channing family, led by its loathsome matriarch Angela (Jane Wyman) and augmented by sexy, young stud Lance (Lorenzo Lamas). There also was enough backstabbing and deception to more than satisfy viewers' ever-growing thirst for this genre.

Cagney & Lacey
Premiere Date: March 25, 1982
Prod. Companies: CBS Television, Filmways Pictures, Orion Television
Episodes: 125 A female police detective was a rarity, so why not push the envelope with a pair of badge-carrying women? But pity the fool who underestimated Mary Beth Lacey (Tyne Daly) and Christine Cagney (Sharon Gless). They could catch criminals with the best of them, and week after week, the distaff crime-fighting duo proved they could do the job just as well as any man.

Family Ties
Premiere Date: Sept. 22, 1982
Prod. Companies: Paramount Television, Ubu Prods.
Episodes: 180 A product of the Reagan years, the twist of this family comedy was that the parents -- Elyse (Meredith Baxter) and Steven (Michael Gross) Keaton -- were aging flower children with liberal leanings, and their three children -- Mallory (Justine Bateman), Jennifer (Tina Yothers) and Alex (Michael J. Fox), in particular -- tilted toward the materialistic, conservative right.

Silver Spoons
Premiere Date: Sept. 25, 1982
Networks: NBC, Syndication
Prod. Companies: Embassy Television, Lightkeeper Prods., NBC
Episodes: 116 Role reversal was the basis for the laughs in this domestic sitcom about a highly intelligent, intensely disciplined 12-year-old (Ricky Schroder) who is reunited with his father after years of separation, only to discover that dad (Joel Higgins) acts more like a child than he does. Together, they learned from these differences and grew as a family.

Cheers
Premiere Date: Sept. 30, 1982
Prod. Companies: Charles/Burrows/Charles Prods., Paramount Television
Episodes: 275 The sitcom world finally hit the bar scene with this ensemble comedy about a Boston-based tavern where "everybody knows your name." Run by Sam Malone (Ted Danson), Cheers was a magnet for an assortment of characters who came there to down a few, and in the process, formed an oddly and very funny surrogate family.

Newhart
Premiere Date: Oct. 25, 1982
Episodes: 184 Bob Newhart proves that lightning can strike twice. Bringing his buttoned-down style of delivery back to television after his successful 1970s sitcom ended, he generated even more laid-back laughs as the owner of a Vermont inn whose never-ending quest was to bring order to insanity that surrounded him.

St. Elsewhere
Premiere Date: Oct. 26, 1982
Prod. Companies: MTM Prods., NBC
Episodes: 137 Taking its cue from "Hill Street Blues," this series invigorated the TV medical drama by emphasizing gritty realism, highly emotional story lines and the less-glamorous side of saving lives. One of Boston's seedier hospitals, St. Eligius was staffed with an odd assortment of doctors (played by such familiar faces as Mark Harmon, William Daniels, Ed Flanders, Denzel Washington and Howie Mandel), who constantly struggled to maintain a profession attitude even in the most trying of times.

Mama's Family
Premiere Date: Jan. 22, 1983
Prod. Company: Joe Hamilton Prods.
Episodes: 130 Vicki Lawrence took the sharp-tongued, cantankerous character she had popularized on "The Carol Burnett Show" and brought her into the sitcom world with lasting success. Although Eunice (Burnett) and her husband, Ed (Harvey Korman), did show up on occasion, Mama was mostly kept in top squabbling form by her bumbling son, Vinton (Ken Berry), and his tarty wife, Naomi (Dorothy Lyman).

Webster
Premiere Date: Sept. 16, 1983
Networks: ABC, Syndication
Prod. Companies: Emmanuel Lewis Entertainment Enterprises, Georgian Bay Prods., Paramount Television
Episodes: 150 You'd be hard-pressed to find a more precocious kid in primetime than Webster (Emmanuel Lewis). The undersized 12-year-old generated the laughs in this sitcom as he traded clever quips with his adoptive parents, George and Katherine Papadapolis (Alex Karras and Susan Clark).

Hotel
Premiere Date: Sept. 21, 1983
Prod. Company: Aaron Spelling Prods. Inc.
Episodes: 116 Viewers checked into the St. Gregory for a weekly dose of romance, drama and comedy courtesy of the guests of this prestigious San Francisco hotel. James Brolin, Connie Sellecca and Anne Baxter were among the hotel staff that made sure everyone's stay ended happily, in spite of the drama that always came before.

Night Court
Premiere Date: Jan. 4, 1984
Prod. Companies: Starry Night Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 193 New York's Manhattan Night Court drew its fair share of oddballs, but they all met their match in the presiding judge -- the baby-faced, wisecracking Harry Stone (Harry Anderson) -- whose whimsical approach to dispensing justice kept the laughs flowing in this courtroom comedy.

Kate & Allie
Premiere Date: March 19, 1984
Prod. Companies: Alan Landsburg Prods., Reeves Entertainment Group
Episodes: 122 Another TV twist on the surrogate family, Kate McArdle (Susan Saint James) and Allie Lowell (Jane Curtin) were childhood friends and recent divorcees who decided to pool their resources and live together to raise Kate's daughter (Ari Meyers) and Allie's son and daughter (Frederick Koehler, Allison Smith). Their attempts at finding romance as they lent each other emotional support led to a long run.Miami Vice

Miami Vice
Premiere Date: Sept. 16, 1984
Prod. Companies: Michael Mann Prods., Universal TV
Episodes: 114 Style was just as important as substance in this fast-paced cop show that followed Miami's vice squad through the eyes of Sonny Crockett (Don Johnson) and Ricardo Tubbs (Philip Michael Thomas). Chasing down criminals to the beat of a funky soundtrack, they managed to influence fashion trends almost as much as they eradicated sin in the city.

Hunter
Premiere Date: Sept. 18, 1984
Prod. Company: Stephen J. Cannell Prods.
Episodes: 153 You'd be hard-pressed to find a tougher cop on the airwaves than Rick Hunter (Fred Dryer). Wielding a giant Magnum revolver and with the help of his just-as-tough partner, Dee Dee McCall (Stepfanie Kramer), he always got the job done, even if it meant knocking a few heads or crashing some cars along the way.

Highway to Heaven
Premiere Date: Sept. 19, 1984
Prod. Companies: Michael Landon Prods., NBC
Episodes: 111 Before there was "Touched by an Angel," there was Michael Landon's heavenly drama. Here he played a probationary angel who roamed the Earth spreading hope and kindness. Landon, who also executive produced and wrote many episodes, performed enough good deeds to give him his third successful series in a row.

The Cosby Show
Premiere Date: Sept. 20, 1984
Prod. Companies: Carsey-Werner Co., NBC
Episodes: 201 Everyone thought the sitcom was dead, but then came the ever-charming Bill Cosby to prove that even the sophisticated viewers of the 1980s would embrace a show about the banalities of family life as long as it had warmth and wit. As Dr. Cliff Huxtable, he and his TV wife, Clair (Phylicia Rashad), ruled over a roost of too-cute kids while launching a new renaissance of TV family comedies.

Who's the Boss
Premiere Date: Sept. 20, 1984
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, Embassy Pictures Corp., Hunter-Cohan Prods.
Episodes: 196 A comedy of role-reversal, this sitcom concerned Tony Micelli (Tony Danza), an ex-baseball-player-turned-live-in-housekeeper for frenetic advertising executive Angela Bower (Judith Light). Add his daughter and Angela's son and mother into the mix, and the domestic turmoil of this unusual extended family generated years of laughter.

Murder, She Wrote
Premiere Date: Sept. 30, 1984
Prod. Companies: Corymore Prods., Universal TV
Episodes: 264 Pity the poor residents of Cabot Cove. This small Maine town undoubtedly had the highest-per-capita murder rate in the country. Perhaps it had something to do with its most famous citizen -- Jessica Fletcher (Angela Lansbury). A renowned mystery writer and amateur detective, she attracted dead bodies like a magnet. Good thing she was so adept at uncovering killers, or her hometown would be empty by now.

Charles in Charge
Premiere Date: Oct. 3, 1984
Networks: CBS, Syndication
Prod. Companies: Al Burton Prods., Scholastic Prods., Universal TV
Episodes: 126 College student Charles (Scott Baio) was so flat broke that in an effort to earn room and board, he took a job as a governess for a busy working couple (Julie Cobb, James Widdoes). Pursuing a higher education while taking care of three rambunctious kids proved to be quite a challenge for Charles.

Last edited by auroriel on Thu Jan 12, 2006 1:24 am; edited 1 time in total
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:15 am    Post subject: Reply with quote
From: rukish Aug-23 10:41 am
To:
rukish

1980s: Style over substance (2)
Glitzy soaps and squeaky-clean sitcoms pepperedthe schedule

Mr. Belvedere
Premiere Date: March 15, 1985
Episodes: 117 Mr. Belvedere (Christopher Hewitt) epitomized the traditional English butler -- prim and proper and a stickler for propriety. As this was a sitcom, of course, he ended up in the employ of a manic, harried American family brimming with precocious kids. He served up four seasons of laughs bringing order to this house.

The Golden Girls
Premiere Date: Sept. 14, 1985
Prod. Companies: Touchstone Television, Witt/Thomas/Harris Prods.
Episodes: 180 Striking a blow for both women and senior's lib, this comedy explored the relationship of four ladies in their golden years who lived together, forming their own unique family unit. While Dorothy (Bea Arthur); her mother, Sophia (Estelle Getty); Rose (Betty White); and Blanche (Rue McClanahan) were as different as night and day, their friendship knew no bounds.

Growing Pains
Premiere Date: Sept. 24, 1985
Prod. Company: Warner Bros. Television
Episodes: 166 Another affable look at family life, this series dwelled on the home life of the middle-class, suburban-bound Seavers. The typical traumas of three growing kids (Kirk Cameron, Tracey Gold, Jeremy Miller) were dealt with with patience, love and wisdom by their father, Dr. Jason Seaver (Alan Thicke), a psychiatrist, and mother, Maggie (Joanna Kerns).

MacGyver
Premiere Date: Sept. 29, 1985
Prod. Companies: Henry Winkler/John Rich Prods., Paramount Television
Episodes: 139 Look under ingenuity in the dictionary and don't be surprised if you see a picture of MacGyver (Richard Dean Anderson). A former U.S. Special Forces agent, he could take a paper clip and a pack of matches and bring down a bad guy without mussing his hair. He used these talents righting wrongs for the Phoenix Foundation, a private organization dedicated to doing good around the world.

The Hogan Family (aka Valerie)
Premiere Date: March 1, 1986
Prod. Companies: Lorimar Television, Miller/Boyett Prods.
Episodes: 110 For the first season, Valerie Harper starred as Valerie Hogan, the harried mother of a hectic household with a busy, often-absent husband (Josh Taylor) and three boys (Jason Bateman, Danny Ponce and Jeremy Licht). But this sitcom took a turn when Harper left after a disagreement with the producers. Mom Hogan was killed off, dad stayed home more and dad's sister, Sandy (Sandy Duncan), came in as the family's surrogate mother. As long as the laughs kept coming, fans didn't seem to mind. They kept the series in business for another four seasons.

Perfect Strangers
Premiere Date: March 25, 1986
Prod. Companies: Lorimar Television, Miller/Boyett Prods.
Episodes: 150 Take a stranger from a strange land, mix him with a neurotic American cousin and you have the formula for sitcom hilarity. Balki Bartokomous (Bronson Pinchot) was a spirited but sheltered sheepherder from Europe whose lack of understanding of American culture often exasperated his cousin, Larry Appleton (Mark Linn-Baker). Balki's constant confusion and Larry's constant embarrassment were funny enough to ensure a constant supply of viewers.

Head of the Class
Premiere Date: Sept. 17, 1986
Prod. Companies: Eustis Elias Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 114 The teacher was cool -- an aging child of the '60s (Howard Hesseman). The students were nerds -- overachievers who thought they knew more than anyone could ever teach them. Together, they challenged each other and provided enough of a twist on the standard classroom comedy to stay in session for five seasons.

Matlock
Premiere Date: Sept. 20, 1986
Prod. Companies: Dean Hargrove Prods., the Fred Silverman Co., the Matlock Co., Viacom Prods. Inc.
Episodes: 195 He looked like a simple, easygoing country lawyer, but have no doubt, Benjamin L. Matlock (Andy Griffith) could chew you up and spit you out in a court of law without blinking an eye -- especially if you were trying to deceive him. Atlanta's top defense attorney, this silver-haired, silver-tongued devil became the courtroom hero for the senior set.

Alf
Premiere Date: Sept. 22, 1986
Prod. Company: Alien Prods. Inc.
Episodes: 102 It's not that often a puppet becomes a TV phenomenon. But, then again, there aren't many marionettes like ALF (Paul Fusco). Short for Alien Life Form, the furry little being from the planet Melmac crashed on Earth and took up residence with a typical suburban family. His jokes about the strange customs of these odd creatures called earthlings, as well as his culinary interest in the family cat, made ALF a TV sensation.

Amen
Premiere Date: Sept. 27, 1986
Prod. Company: Carson Prods.
Episodes: 111 Set in the First Communion Church of Philadelphia, this sitcom turned to piety for comedy, as it depicted the antics of the irascible Deacon Ernest Frye (Sherman Hemsley), a blustery, bullying man of God, whose manner was often diametrically opposed to the church's soft-spoken but wise Rev. Reuben Gregory (Clifton Davis). Although his intentions were always good, the Deacon's methods were often suspect and usually good for plenty of laughs.

Designing Women
Premiere Date: Sept. 29, 1986
Prod. Companies: Bloodworth-Thomason, Columbia Pictures Television, Mozark Prods.
Episodes: 163 These four sexy, sassy, Southern women (Delta Burke, Dixie Carter, Jean Smart and Annie Potts) might have been single, but together, they made an unbeatable force as they ran a successful interior design business in the suburbs of Atlanta. Sharp wits and words kept fans laughing -- and watching -- for seven seasons.

L.A. Law
Premiere Date: Oct. 3, 1986
Episodes: 171 Like he did a decade before with the crime genre, Steven Bochco, with the help of Terry Louise Fisher, turned the courtroom drama on its ear with this riveting ensemble series that didn't shy away from any aspect of the law -- nothing was too noble, controversial or sleazy. Harry Hamlin, Susan Dey, Jimmy Smits, Corbin Bernsen, Alan Rachins, Richard Dysart, Michael Tucker and Jill Eikenberry were only a few members of the ever-evolving cast that kept us tuning in as they kept the wheels of justice turning.

Married ... with Children
Premiere Date: April 5, 1987
Network: Fox
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, ELP Communications, Embassy Television
Episodes: 262 Never before in TV history was there a family more crass and cynical than the Bundys (Ed O'Neill, Katey Sagal, Christina Applegate and David Faustino). The creme-de-la-creme of losers, they lived each week to proved that marriage was the ultimate hell on Earth, and family sentimentality was for suckers. The more the misery befell them, the more the audience loved it.

21 Jump Street
Premiere Date: April 12, 1987
Network: Fox, Syndication
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Patrick Hasburgh Prods., Stephen J. Cannell Prods.
Episodes: 103 Four baby-faced police officers fought crime among the young by going undercover in schools and posing as their peers. Johnny Depp, Peter DeLuise, Holly Robinson and Dustin Nguyen were among the cops in this LAPD special unit who fought for justice among the juvenile set.

Full House
Premiere Date: Sept. 22, 1987
Prod. Companies: Jeff Franklin Prods., Lorimar Television, Miller/Boyett Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 192 Television thrived on creating unusual family units, and one of its best efforts was this sitcom. Danny Tanner (Bob Saget), a widowed father of three young daughters (Candace Cameron, Jodie Sweetin, Mary-Kate and Ashley Olsen), turned to his freewheeling, single brother-in-law (John Stamos) and his goofy friend (David Coulier) for help. Hilarity ensued as these three clueless guys banded together to try and exert some kind of parental authority over the girls.

A Different World
Premiere Date: Sept. 24, 1987
Prod. Companies: Carsey-Werner Co., NBC
Episodes: 144 The title referred to the world of college academia and how different it was for Denise Huxtable (Lisa Bonet) from her life at home with mom and dad on "The Cosby Show." But as this sitcom evolved and Bonet was eased out, it turned into an ensemble comedy finding humor in the diversely different students (Jasmine Guy, Kadeem Hardison, Darryl Bell) attending the primarily black Hillman College.

Jake and the Fatman
Premiere Date: Sept. 26, 1987
Prod. Companies: Dean Hargrove Prods., the Fred Silverman Co., Viacom Prods. Inc.
Episodes: 106 Mixing a rotund district attorney (William Conrad) with a sexy private investigator (Joe Penny) provided just the right chemistry for this legal drama, which began its run chasing crooks in Southern California and ended hunting them down in Hawaii.

In the Heat of the Night
Premiere Date: March 6, 1988
Prod. Companies: Fred Silverman Prods., JADDA Prods., MGM Television
Episodes: 142 Adapted from the explosive 1967 movie, this drama focused on the tumultuous relationship of a white police chief (Carroll O'Connor) and his new black head of detectives (Howard Rollins) forced on him by the mayor. Although at first they were at each other's throats, the duo began forming a mutual respect for each other as they captured lawbreakers in their sleepy Southern town.

The Wonder Years
Premiere Date: March 15, 1988
Prod. Companies: New World Television, the Black/Marlens Co.
Episodes: 115 Pubescent angst at its heartwarming best, this family comedy featured Kevin Arnold (Fred Savage) leading an idyllic suburban life as a kid growing up in the 1960s. While he agonized over his unrequited love for Winnie Cooper (Danica McKellar) and coped with his typical sitcom family (Dan Lauria, Alley Mills, Jason Hervey and Olivia d'Abo), viewers were certain of one thing -- each episode represented a formative event in Kevin's life.

Empty Nest
Premiere Date: Oct. 8, 1988
Prod. Company: Touchstone Television
Episodes: 170 Despite this sitcom's title, the home of pediatrician Dr. Harry Weston (Richard Mulligan) was anything but empty. Although he was a widower, Harry was rarely lonely because two of his grown daughters (Kristy McNichol, Dinah Manoff) had opted to return to the roost. The laughs flowed easily as each character meddled in others' personal lives.

Roseanne
Premiere Date: Oct. 18, 1988
Prod. Companies: Carsey-Werner Co., Wind Dancer Prods.
Episodes: 222 Roseanne Conner (Roseanne) was not your typical TV mom. She was sarcastic, a bit sadistic and her home was always a mess. But despite her constant threats of bodily harm to her husband (John Goodman) and kids (Lecy Goranson, Sara Gilbert, Michael Fishman), deep down, she had a kind, loving heart. Viewers related, relishing her sardonic humor for nine seasons.

Murphy Brown
Premiere Date: Nov. 14, 1988
Episodes: 247 Poking fun at the Washington political scene at every turn (just ask Dan Quayle), this sitcom focused on Murphy Brown (Candice Bergen), a senior correspondent at a "60 Minutes"-type magazine. Outspoken, contemptuously witty and exceptionally intelligent, Murphy took no prisoners in the world of TV journalism as she struggled to keep her personal life from falling into complete disarray.

Coach
Premiere Date: Feb. 28, 1989
Prod. Companies: ABC, Bungalow 78 Prods., Universal Network Television, Universal TV
Episodes: 200 The jokes were on the jocks in this sitcom about the coaching staff of a not-too-successful college football team. Craig T. Nelson played Hayden Fox, the bullheaded title character who was often clueless when it came to his relationships with his girlfriend, Christine (Shelley Fabares), and daughter, Kelly (Clare Carey). But Hayden looked like a genius compared to his dimwitted assistants -- Luther (Jerry Van Dyke) and Dauber (Bill Fagerbakke).

Baywatch
Premiere Date: Sept. 22, 1989
Prod. Companies: The Baywatch Co., Tower 12 Prods., Tower 18 Production Co.
Episodes: 243 They kept the beaches of Southern California safe from any and all danger. So what if they did it in tight bathing suits? David Hasselhoff starred as Mitch Bucannon, the head of a team of Malibu lifeguards in this action series. Despite its cancellation on NBC, it became one of television's most popular programs after moving into syndication.

Family Matters
Premiere Date: Sept. 22, 1989
Prod. Companies: ABC, Bickley-Warren Prods., Lorimar Television, Miller/Boyett Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 215 Homestead humor was dished up in healthy doses by this middle-class Chicago family headed by good-natured Carl Winslow (Reginald VelJohnson) and wife Harriette (Jo Marie Payton). A few kids, an aunt and a sassy grandma added to the hilarity, but the real laugh-getter of this show was its quintessential nerd -- the Winslow's neighbor and constant annoyance, Steve Urkel (Jaleel White).

The Simpsons
Premiere Date: Dec. 17, 1989
Prod. Companies: Gracie Films, Film Roman Prods., 20th Century Fox Television, Klasky-Csupo
Episodes: 335 (still tracking) Although they are simply animated drawings, this comedy series, starring television's most dysfunctional family, has not only become one of the media's best pop-cultural gauges but one of its best representations of the changing family dynamic. The hilarious adventures of Homer (Dan Castellaneta), Marge (Julie Kavner), Bart (Nancy Cartwright), Lisa (Yeardley Smith) and Maggie (no voice) often border on the absurd, but the show remains a staple.
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:16 am    Post subject: Reply with quote
From: rukish Aug-23 10:43 am
To:
rukish

1990s: Freedom of choice
Networks use brand identity to compete with each other -- and cable -- for viewers.

Wings
Premiere Date: April 19, 1990
Prod. Companies: Grub Street Prods., Paramount Television
Episodes: 172 Revolving around a cast of crazies, this comedy was led by aviator brothers Joe (Timothy Daly) and Brian (Steven Weber) Hackett, who ran a shuttle service, and their friend, Helen Chappel (Crystal Bernard).

Seinfeld
Premiere Date: May 31, 1990
Prod. Companies: Castle Rock Entertainment, West-Shapiro
Episodes: 180 Jerry Seinfeld brought his unique observational stand-up routine to the sitcom world and created a show that became famous for being about nothing.

Northern Exposure
Premiere Date: July 12, 1990
Prod. Company: Universal TV, Falahey/Austin Street Prods.
Episodes: 110 New Yorker Joel Fleischman (Rob Morrow) spends the first four years of his doctor practice in the middle of nowhere -- Cicely, Alaska.

The Fresh Prince of Bel-Air
Premiere Date: Sept. 10, 1990
Prod. Companies: NBC Prods., Quincy Jones Entertainment, Quincy Jones-David Salzman Entertainment, the Stuffed Dog Co.
Episodes: 148 Will Smith, in the guise of his popular rapper Fresh Prince, came to the sitcom world with a roar as a streetwise teen who moved in with his snooty, materialistic relatives living the high life in Bel Air.

Law & Order
Premiere Date: Sept. 13, 1990
Prod. Companies: Wolf Films, NBC Universal TV
Episodes: 326 (still tracking) Dick Wolf ingeniously combined the police and the courtroom drama into one show. "L&O" follows a homicide through the eyes of New York's detectives and district attorneys -- from its inception to the final verdict. This series has been so successful, it has produced two spinoffs: "Special Victims Unit" and "Criminal Intent."

Evening Shade
Premiere Date: Sept. 21, 1990
Prod. Companies: MTM Enterprises Inc.
Episodes: 100 As Wood Newton, Burt Reynolds brought a kinder, gentler persona to television in this good-natured sitcom set in Evening Shade, Ark. The ensemble cast included Marilu Henner, Hal Holbrook, Charles Durningand Ossie Davis.

Beverly Hills, 90210
Premiere Date: Oct. 4, 1990
Prod. Companies: Spelling Television, Torand Prods. Inc.
Episodes: 293 Proving that just because a kid comes from a privileged background doesn't mean life is a cakewalk, this series centered around fraternal twins Brandon (Jason Priestley) and Brenda (Shannen Doherty) Walsh, who were Midwest transplants trying to assimilate into the "right" crowd (Luke Perry, Jennie Garth, Ian Ziering, Tori Spelling, Brian Austin Green) at West Beverly High.

Blossom
Premiere Date: Jan. 3, 1991
Prod. Companies: Impact Zone Prods., Touchstone Television, Witt/Thomas Prods.
Episodes: 114 Blossom (Mayim Bialik) was a child whose life reflected the turbulent '90s. Although the youngest in her family, she seemed so much more mature than her divorced dad (Ted Wass) and her two older brothers -- the girl-crazy Joey (Joey Lawrence) and recovering addict Anthony (Michael Stoyanov).

Sisters
Premiere Date: May 11, 1991
Prod. Companies: Cowlip Prods., Lorimar Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 127 Four sisters (Swoosie Kurtz, Sela Ward, Patricia Kalember and Julianne Phillips) provided emotional support for each other as they dealt with the death of their father and cared for their despondent mother (Elizabeth Hoffman). Despite their vastly different personalities, these siblings could always be counted on to stick together as they faced a range of traumas -- from infidelity to cancer.

Home Improvement
Premiere Date: Sept. 17, 1991
Prod. Companies: Touchstone Television, Wind Dancer Prods.
Episodes: 204 Tim Allen became a star extolling the virtues of power tools in his stand-up comedy act. His sitcom was basically an extension of this shtick, featuring Allen as Tim Taylor, a bumbling family man with a "how to" handyman TV show who became a safety hazard whenever he had a tool in his hands.

Step by Step
Premiere Date: Sept. 20, 1991
Prod. Companies: Lorimar Television, Miller/Boyett Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 160 She (Suzanne Somers) was a widow with three young children. He (Patrick Duffy) was divorced with the same number of offspring. And in typical sitcom fashion, it was love at first sight, a quick marriage and ensuing hilarity as they figured out how to become one big, happy family. Although a familiar twist on an old theme, this family comedy earned its share of fans thanks to the chemistry of its two likable stars.

Melrose Place
Premiere Date: July 8, 1992
Prod. Companies: Darren Star Prods., Spelling Television
Episodes: 222 The locale was a hip L.A. apartment complex filled with beautiful, young up-and-comers whose lives were filled with infidelity, deceit and endless bed-hopping -- all deliciously portrayed by its ever-evolving cast, which, at times, included Heather Locklear, Courtney Thorne-Smith, Grant Show, Andrew Shue, Jack Wagner, Rob Estes, Josie Bissett, Thomas Calabro and Alyssa Milano.

Martin
Premiere Date: Aug. 27, 1992
Prod. Companies: HBO Independent Prods., You Go Boy! Prods.
Episodes: 132 Martin Lawrence played Martin Payne -- a brash, in-your-face radio talk show host. Martin's outspoken manner seemed to get him in constant trouble -- especially with his girlfriend (Tisha Campbell).

Hangin' With Mr. Cooper
Premiere Date: Sept. 22, 1992
Prod. Companies: Bickley-Warren Prods., Jeff Franklin Prods., Lorimar Television
Episodes: 101 With his career as an NBA hoopster at an end, Mark Cooper (Mark Curry) turned to teaching at his hometown high school.

Mad About You
Premiere Date: Sept. 23, 1992
Prod. Companies: In Front Prods., Nuance Prods., TriStar Television
Episodes: 164 The trials and tribulations of a couple just starting out on matrimony's long road was played for laughs through the exploits of Paul (Paul Reiser) and Jamie (Helen Hunt) Buchman.

Dr. Quinn, Medicine Woman
Premiere Date: Jan. 1, 1993
Prod. Companies: CBS Prods., Sullivan Co.
Episodes: 147 Serving as an example for independent frontier women everywhere, Dr. Michaela "Mike" Quinn (Jane Seymour) ignored the skepticism of Colorado Springs' townsfolk and hung her shingle in their 1860s Wild West town, all while raising three orphaned chiildren.

Homicide: Life on the Street
Premiere Date: Jan. 31, 1993
Prod. Companies: Baltimore Pictures, Reeves Entertainment
Episodes: 122 Ned Beatty, Richard Belzer, Daniel Baldwin and Andre Braugher headlined the ever-evolving cast of regulars in this series best remembered for its intricate, engrossing story lines that occurred around the city of Baltimore.

Walker, Texas Ranger
Premiere Date: April 21, 1993
Prod. Companies: Amadea Film Prods., Cannon Television
Episodes: 203 Chuck Norris starred in this modern-day Western that celebrated Texas' elite crime-fighting Rangers. As Cord Walker, he relied on his lightning-fast fists and high-flying kicks over more modern methods of law enforcement to rope in the bad guys.

Living Single
Premiere Date: Aug. 22, 1993
Prod. Companies: SisterLee Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 118 Khadijah (Queen Latifah), Synclaire (Kim Coles), Regine (Kim Fields Freeman) and Max (Erika Alexander) were four successful, independent single girls living together as they looked for love in the big city. Helping the girls understand the male side of things were their neighbors, Kyle (T.C. Carson) and Overton (John Henton).

The X-Files
Premiere Date: Sept. 10, 1993
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Ten Thirteen Prods.
Episodes: 202 Special Agents Fox Mulder (David Duchovny) and Dana Scully (Gillian Anderson) comprised the FBI's most unusual branch. They headed the X-Files -- a division dedicated to investigating any and all strange, domestic phenomena -- from UFOs to unearthly mutants.

Frasier
Premiere Date: Sept. 16, 1993
Prod. Companies: Grub Street Prods., Paramount Network Television Prods.
Episodes: 264 When "Cheers" ended its run, fastidious psychiatrist Dr. Frasier Crane (Kelsey Grammer) left Boston, moved back to his hometown of Seattle and began a new career offering therapeutic advice over the radio. But entering his new life came his psychiatrist brother, Niles (David Hyde Pierce), blue-collar dad, Martin (John Mahoney) and Martin's physical therapist, Daphne (Jane Leeves).

NYPD Blue
Premiere Date: Sept. 21, 1993
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Steven Bochco Prods.
Episodes: 242 (still tracking) In his never-ending quest to push the small-screen envelope, Steven Bochco revisited the genre that had established him two decades earlier and devised another taut, engrossing look at the men and women dedicated to keeping the peace.

Boy Meets World
Premiere Date: Sept. 24, 1993
Prod. Companies: Michael Jacobs Prods., Touchstone Television
Episodes: 158 Getting a jump on teenage angst, this sitcom featured 11-year-old protagonist Cory Matthews (Ben Savage), whose hormones were just beginning to rage. Viewers tuned in to see Cory grow up and face most of the typical traumas that rear their ugly heads during young adulthood. Making the journey particularly uncomfortable was the ever-present George Feeny (William Daniels), who was not only Cory's teacher but also his next-door neighbor.

Grace Under Fire
Premiere Date: Sept. 29, 1993
Prod. Company: Carsey-Werner Co.
Episodes: 112 Brett Butler let her tough-talking, acidic comic style run wild as the title character whose name may have been Grace Kelly but whose life was anything but a fairy tale. Having broken free of an abusive, redneck husband, she was struggling to raise three kids on her own while trying to make ends meet with a grueling blue-collar job at an oil refinery.

Diagnosis Murder
Premiere Date: Oct. 29, 1993
Prod. Companies: The Fred Silverman Co., Viacom Prods. Inc.
Episodes: 178 An amateur sleuth, Dr. Mark Sloan (Dick Van Dyke) augmented his duties as chief of internal medicine at Community General by serving as a consultant to the Los Angeles Police Department. Not only did he get to work side by side with his son, Steve (played by Van Dyke's real life son, Barry Van Dyke), a detective on the force, but the good doctor also received the satisfaction that his medical expertise was often the key to unraveling a murder mystery.

The Nanny
Premiere Date: Nov. 3, 1993
Prod. Companies: Highschool Sweethearts, Sternin & Fraser Ink Inc., TriStar Television
Episodes: 146 Can a slightly daffy, always outlandish Jewish girl from Queens find love and happiness as the governess to the children of a slightly stuffy but very successful British theatrical producer? Who cares as long as they find laughs? As Fran Fine, Fran Drescher managed to find both in this successful sitcom where her New York sensibilities endeared her to her employer (Charles Shaughnessy) and his three children (Nicholle Tom, Benjamin Salisbury and Madeline Zima).

Ellen
Premiere Date: March 30, 1994
Prod. Companies: Black-Marlens Co., Touchstone Television
Episodes: 109 Starting out as a vehicle to showcase the sly, verbal ramblings of comedian Ellen DeGeneres, this sitcom did a total turnaround in 1997 when its star came out of the closet. Before, Ellen Morgan was a slightly manic, free-wheeling single owner of a bookstore who could never seem to find a decent man. Afterwards, she was a befuddled lesbian coming to grips with her sexual orientation and wondering how to go about finding a decent woman. Helping Ellen make sense of it all were her friends: Paige (Joely Risher), Joe (David Anthony Higgins) and Audrey (Clea Lewis).

Sister, Sister
Premiere Date: April 1, 1994
Networks: ABC, WB
Prod. Companies: De Passe Entertainment, Paramount Television
Episodes: 120 Separated at birth, twin sisters Tamera Campbell and Tia Landry (Tamera and Tia Mowry) were not even aware of each other's existence until a chance meeting in their early teens. Once reunited, they vowed never to part. The question was, would the same happen to their adoptive parents -- Tamara's widowed dad (Tim Reid) and Tia's widowed mom (Jackee Harry)?

Party of Five
Premiere Date: Sept. 12, 1994
Prod. Companies: Columbia Pictures Television, Keyser/Lippman Prods.
Episodes: 142 Their parents were dead, but the five Salinger children were determined to remain together as a family. Eldest son Charlie (Matthew Fox) became legal guardian and patriarch to siblings Bailey (Scott Wolf), Julia (Neve Campbell), Claudia (Lacey Chabert) and Owen (Brandon and Taylor Porter). Although the arrangement was unusual, the determination of this young clan made it work.

Chicago Hope
Premiere Date: Sept. 18, 1994
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, David E. Kelley Prods.
Episodes: 141 Although mostly known for his legal acumen, David E. Kelley created this memorable medical drama abounding with offbeat doctors (including Mandy Patinkin, Adam Arkin and Christine Lahti) who thrived on the unorthodox. Despite the constant threat of closure -- and the fact that the series premiered opposite the very similar but much more popular "ER" on NBC -- these doctors did gain enough fans to stay in practice for five seasons.

ER
Premiere Date: Sept. 19, 1994
Prod. Companies: Constant c Prods., Amblin Entertainment, Warner Bros. Television
Episodes: 226 (still tracking) Sure, there had been plenty of doctor dramas throughout TV history, but this one kicked it up a notch by setting it in a hospital emergency room where the pace seemed 10 times quicker and the stakes 10 times higher when it came to life-and-death decisions. The team of doctors -- led by Mark Greene (Anthony Edwards), Doug Ross (George Clooney), Susan Lewis (Sherry Stringfield), John Carter (Noah Wyle) and Peter Benton (Eriq LaSalle) -- tried to keep their cool as they coped with life in constant crisis.

Touched by an Angel
Premiere Date: Sept. 21, 1994
Prod. Companies: CBS Entertainment Prods., Moon Water Prods.
Episodes: 212 Never underestimate the power of heavenly intervention. Monica (Roma Downey) was sent down from the Almighty above to provide aid, comfort and, if need be, a miracle to those at the brink of emotional or spiritual collapse. Accompanying her was Monica's immediate supervisor, Tess (Della Reese), who was always at the ready to lend support and advice to her young protege. The success of this sacred series was no miracle. Fans flocked to its uplifting message of hope and love, making it a ratings winner.

Friends
Premiere Date: Sept. 22, 1994
Prod. Companies: Warner Bros. Television, Bright/Kauffman/Crane Prods.
Episodes: 238 The concept was simple -- six single friends in New York band together to form a surrogate family. The impact was enormous. Couch potatoes couldn't get enough of the trials and tribulations of Rachel (Jennifer Aniston), Ross (David Schwimmer), Monica (Courtney Cox), Chandler (Matthew Perry), Phoebe (Lisa Kudrow) and Joey (Matt LeBlanc) as they searched for love and happiness in the Big Apple.

The Wayans Bros.
Premiere Date: Jan. 11, 1995
Network: The WB
Episodes: 103 Brothers Shawn and Marlon Wayans played brothers Shawn and Marlon Williams who constantly hoped for a better life but whose dreams and schemes usually ended up in a slapstick mess. Marlon was often the one causing the trouble, and it was up to the more stable Shawn to try and get them out of it. But no matter what happened, blood remained thicker than water, and these two brothers remained together.

Unhappily Ever After
Premiere Date: Jan. 11, 1995
Prod. Company: Touchstone Television
Episodes: 100 The producers of "Married ... With Children" took their cynical bent on matrimony a step further with this sitcom that mined laughs in the breakup of a long-term marriage. There was no love lost as Jack (Geoff Pierson) and Jennie (Stephanie Hodge) Malloy parted ways after 16 years. Even their kids (Nikki Cox, Kevin Connolly and Justin Berfield) didn't seem to care that their family was falling apart. The only ones who liked it were the fans. They laughed at this family's misery for four seasons.

Star Trek: Voyager
Premiere Date: Jan. 16, 1995
Network: UPN
Prod. Companies: Paramount Network Television
Episodes: 172 One of entertainment's most successful franchises finally had a primetime network hit with this series about the outer-space adventures of the Starship Voyager. Led by Capt. Kathryn Janaway (Kate Mulgrew) and First Officer Chakotay (Robert Beltran), this Star Trek fleet vessel faced a most unusual problem. Trapped in a plasma storm, it was transported thousands of light-year's away from home. The run of the series was spent trying to get back as the crew encountered all kinds of alien life-forms and perilous situations along the way.

The Drew Carey Show
Premiere Date: Sept. 13, 1995
Prod. Companies: Mohawk Prods. Inc., Warner Bros. Television
Episodes: 210 The good-natured, round-faced comedian celebrated the trials and tribulations of the everyday man trying to make ends meet in a blue-collar world. Playing himself, Carey spent his days toiling in a department store, trading insults with his co-worker and arch enemy, Mimi (Kathy Kinney), and his nights drinking beer with buddies Lewis (Ryan Stiles), Oswald (Diedrich Bader) and Kate (Christa Miller).

JAG
Premiere Date: Sept. 23, 1995
Prod. Companies: Bellisarius Prods., Paramount Network Television
Episodes: 205 (still tracking) The acronym for Judge Advocate General, the JAG Corps was a dedicated group of Navy officers in charge of all legal matters within its branch of the military. Led by Lt. Cmdr. Harmon Rabb Jr. (David James Elliott) and Maj. Sarah MacKenzie (Catherine Bell), the JAG Corps was always on the move investigating suspicious activity in the field and prosecuting any inappropriate or illegal actions in the courtroom.

3rd Rock From the Sun
Premiere Date: Jan. 9, 1996
Prod. Company: Carsey-Werner Co.
Episodes: 139 Four aliens (John Lithgow, Kirsten Johnston, French Stewart and Joseph Gordon-Levitt) travel to Earth on a research expedition to study the unusual habits and customs of its inhabitants. Their quest would be noble, if this quartet weren't so silly. But their antics and their humorous take on human foibles just made their visit all the more fun for TV viewers.

Moesha
Premiere Date: Jan. 23, 1996
Prod. Companies: Big Ticket Television, Jump at the Sun Prods., Regan-John Prods., Saradipity Prods.
Episodes: 127 Built around pop-sensation Brandy, this urban-oriented family sitcom was typical of the genre, focusing on the title character's relationships with her family and friends. Butting heads with father Frank (William Allen Young), stepmother Dee (Sheryl Lee Ralph) and bratty little brother Myles (Marcus T. Paulk), Moesha proved to be not much different from any other typical teenager.

Nash Bridges
Premiere Date: March 29, 1996
Prod. Companies: Carlton Cuse Prods., Don Johnson Co., Rysher Entertainment
Episodes: 122 Perfecting the laid-back approach to crime solving, Don Johnson scored a second hit series playing this title character who would rather joke than fight. As head of an elite special investigations unit of the San Francisco Police Department, Nash used his wiles and charm to keep trouble in check, hoping that all would go well by calling everybody "bubba."

The Steve Harvey Show
Premiere Date: Aug. 25, 1996
Prod. Companies: Brillstein-Grey Communications, Stan Lathan TV, Universal TV, Winifred Hervey Prods.
Episodes: 123 Playing a former soul singer forced to take a job as a music teacher in a Chicago inner-city high school, popular stand-up comedian Steve Harvey proved to be just as popular as the star of his own sitcom. Most of the laughs came from Harvey's breezy one-liners and the antics of Cedric "the Entertainer" as the school's lethargic athletic director.

7th Heaven
Premiere Date: Aug. 26, 1996
Prod. Company: Spelling Television
Episodes: 180 (still tracking) How's this for a wild concept? A series about a family that is actually functional! That was the idea behind this drama about the Camden family -- whose wholesome ways hearken back to television's earlier times. Dad (Stephen Collins) is a minister, mom (Catherine Hicks) stays at home and their five children (Barry Watson, Jessica Biel, Beverley Mitchell, David Gallagher and Mackenzie Rosman) are normal kids. They even have a lovable family dog! And that's just the way their legion of fans likes it.

The Jamie Foxx Show
Premiere Date: Aug. 28, 1996
Prod. Companies: Bent Outta Shape Prods. Inc., Foxxhole Prods. Inc., Warner Bros. Television
Episodes: 100 Jamie King (Jamie Foxx) was a struggling actor making ends meet by working at a hotel owned by his uncle (Garrett Morris) and aunt (Ellia English). Most of the comedy revolved around Jamie's romantic pursuit of the hotel's sexy front-desk clerk (Garcelle Beauvals) and his uncle's uncontrollable bent for gambling.

Everybody Loves Raymond
Premiere Date: Sept. 13, 1996
Prod. Companies: Worldwide Pants, HBO Independent Prods.
Episodes: 193 (still tracking) Adapting his stand-up act about his wife, kids and overbearing parents, Ray Romano struck sitcom gold with this long-running series. As Ray Barone, his life breeds dysfunction thanks to his overly intrusive mother, Marie (Doris Roberts); overly slobbish father, Frank (Peter Boyle); and overly neurotic older brother, Robert (Brad Garrett), who agonizes over the fact that Ray is the favorite son. All of which just adds to the tension of his own relationship with wife Debra (Patricia Heaton).

Spin City
Premiere Date: Sept. 17, 1996
Prod. Companies: DreamWorks SKG, Lottery Hill Entertainment, Ubu Prods.
Episodes: 145 The inner workings of the political machine were played for laughs in this sitcom that starred Michael J. Fox as Michael Flaherty, the deputy mayor to New York's main man, Randall Winston (Barry Bostwick).

Sabrina, the Teenage Witch
Premiere Date: Sept. 27, 1996
Networks: ABC, The WB
Prod. Companies: Hartbreak Films, Viacom Prods. Inc., Finishing the Hat
Episodes: 163 Everyone's favorite comic book witch made the transition to sitcom with long-running success. Melissa Joan Hart played the part to perky perfection as she not only dealt with raging hormones but raging magical powers as well. As her spells often went awry, it was usually up to her two aunts (Caroline Rhea and Beth Broderick) and her talking cat, Salem (Nick Bakay), to get Sabrina out of trouble.

King of the Hill
Premiere Date: Jan. 12, 1997
Prod. Companies: Deedle-Dee Prods., Judgemental Films, 3 Arts Entertainment, 20th Century Fox Television, Film Roman Prods.
Episodes: 169 (still tracking) The rednecks and good ol' boys who inhabit the wilds of suburban Texas are lovingly played for laughs in this animated sitcom from the man who gave us "Beavis and Butt-head." Mike Judge also lends his voice to the lead character, Hank Hill, a fortysomething propane salesman who strives for normalcy but continually seems to be unnerved by his wacky family and neighbors.

Just Shoot Me
Premiere Date: March 4, 1997
Prod. Companies: Universal Network Television, Brillstein-Grey Communications, Columbia TriStar Television
Episodes: 148 The superficial world of fashion served as the setting for this office comedy revolving around Maya Gallo (Laura San Giacomo), an issue-oriented journalist forced to work at a glossy woman's magazine owned by her father (George Segal), a shallow womanizer. Maya's struggle to give the publication a conscience often put her at odds with her co-workers (Wendie Malick, Enrico Colantoni and David Spade) but delighted the show's fans.

The Practice
Premiere Date: March 4, 1997
Episodes: 168 Many TV lawyers have been noble defenders of justice and champions of the oppressed. Such is not the case with the attorneys of this courtroom drama from David E. Kelley. The clientele of this Boston-based law firm is often so sleazy, no one else would defend them. But its legal team -- Bobby Donnell (Dylan McDermott), Eugene Young (Steve Harris), Ellenor Frutt (Camryn Manheim) and Jimmy Berluti (Michael Badalucco) -- doesn't care, just as long as the bills are paid. And guilty or not, they have delivered the best and sometimes the most unorthodox defense money could buy.

Buffy the Vampire Slayer
Premiere Date: March 10, 1997
Networks: The WB, UPN
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, Mutant Enemy Inc., Kuzui Enterprises, Sandollar Television
Episodes: 144 Buffy (Sarah Michelle Gellar) may have looked like a typical high school student, but she answered to a higher calling -- killing vampires hellbent on wreaking havoc on the world. Just her luck, her high school was at the epicenter of these evildoers' entrance to our world. But it did keep her busy and kept the fans of this cult series coming back for more.

Ally McBeal
Premiere Date: Sept. 8, 1997
Episodes: 112 She was cool and confident when it came to legal matters but a mess when it came to matters of the heart. But the endless contradictions that made up attorney Ally McBeal (Calista Flockhart) made her all the more real. As a result, fans rooted for her every step of the way as she battled the constant frustrations of her life.

Dharma & Greg
Premiere Date: Sept. 24, 1997
Prod. Companies: 20th Century Fox Television, 4 to 6 Foot Prods., Chuck Lorre Prods.
Episodes: 119 Dharma (Jenna Elfman) was a free-spirited love child of two aging hippies. Greg (Thomas Gibson) was a reserved attorney and product of the bluest of blue-blooded parents. Can the ultimate of opposites find love? Well, as we've come to learn, anything can happen in the sitcom world. So, it's no surprise these two got married and tried to live happily ever after.

Dawson's Creek
Premiere Date: Jan. 20, 1998
Prod. Companies: Columbia TriStar Television
Episodes: 128 Teen hormones in overdrive fueled the drama of this primetime soap opera set at Massachusetts' Capeside High School. The emotional turmoil of Dawson Leery (James Van Der Beek), Joey Potter (Katie Holmes), Pacey Witter (Joshua Jackson) and Jen Lindley (Michelle Williams) as they grew into young adults enthralled its youthful audience.

That '70s Show
Premiere Date: Aug. 23, 1998
Prod. Companies: Carsey-Werner-Mandabach Prods.
Episodes: 150 (still tracking) Set in the era of disco and leisure suits, this sitcom started out as a satire of the decade. But as it grew in popularity, it turned to finding laughs in the trials and tribulations of its teenage hero, Eric Foreman (Topher Grace), and his goofy but lovable friends -- Donna (Laura Prepon), Kelso (Ashton Kutcher), Jackie (Mila Kunis), Hyde (Danny Masterson) and Fez (Wilmer Valderrama).

King of Queens
Premiere Date: Sept. 21, 1998
Prod. Companies: Hanley Prods., CBS Prods., Sony Pictures Television
Episodes: 149 (still tracking) Doug Hefferman (Kevin James) is the epitome of the New York blue-collar working man, delivering packages for a UPS clone while enjoying domestic bliss with his wife, Carrie (Leah Remini), and tolerating her dad (Jerry Stiller), who lives in their basement.

Will & Grace
Premiere Date: Sept. 21, 1998
Prod. Companies: KoMut Entertainment, Three Sisters Entertainment, NBC Studios
Episodes: 148 (still tracking) No two friends could be any closer than Will Truman (Eric McCormack) and Grace Adler (Debra Messing). So what if he's a fussy gay man and she's a neurotic who has trouble attracting a man? Joining the duo are their friends Jack (Sean Hayes) and Karen (Megan Mullally).

Charmed
Premiere Date: Oct. 7, 1998
Prod. Companies: Spelling Television, Northshore Prods. Inc.
Episodes: 137 (still tracking) Separated at birth, sisters Pru (Shannen Doherty), Phoebe (Alyssa Milano) and Piper (Holly Marie Combs) are reunited, only to make a startling discovery: They are all witches with magical powers. This knowledge seems to have also brought an endless slew of supernatural evildoers into their lives. Although Pru is no longer with them and has been replaced by a cousin (Rose McGowan), the trio continues to spread its magic.

Becker
Premiere Date: Nov. 2, 1998
Prod. Companies: Dave Hackel Prods., Industry Entertainment, Paramount Network Television Prods.
Episodes: 130 His bedside manner usually made patients feel worse than their ailments, but Dr. John Becker (Ted Danson) brought crankiness to new comic heights. And despite his gruff exterior, the good doctor did reveal a softer side and heart when it really mattered.

The Parkers
Premiere Date: Aug. 30, 1999
Prod. Companies: Big Ticket Television, Regan-John Prods., Saradipity Prods.
Episodes: 110 Kim Parker (Countess Vaughn) had decided to leave her best friend, Moesha, and start life as a freshman at Santa Monica College. But her mother, Nikki (Mo'Nique), had the same idea, deciding the time was perfect to complete the education she had stopped 18 years ago to have a baby daughter. Despite the fact that, at times, Kim would like to strangle Nikki, she comes to like having her mother next to her as she pursues a higher education.

Judging Amy
Premiere Date: Sept. 19, 1999
Prod. Companies: Barbara Hall/Joseph Stern Prods., 20th Century Fox Television, CBS Prods.
Episodes: 117 (still tracking) When her marriage falls apart, New York attorney Amy Gray (Amy Brenneman) moves back to Connecticut and in with her mother, Maxine (Tyne Daly), a caseworker for the state's foster care program. While trying to put her life back together, Amy stumbles onto a new career path as a judge for the court's juvenile system.

Law & Order: SVU
Premiere Date: Sept. 20, 1999
Prod. Companies: Wolf Films, NBC Universal Television
Episodes: 116 (still tracking) Led by Capt. Donald Cragen (Dann Florek), the Special Victims Unit is made up of Det. Olivia Benson (Mariska Hargitay), Det. Elliot Stabler (Christopher Meloni), Det. Odafin "Fin" Tutuola (Ice-T) and Det. John Munch (Richard Belzer).

The West Wing
Premiere Date: Sept. 22, 1999
Prod. Companies: John Wells Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 112 (still tracking) The inner workings of the White House are laid bare in this show that follows the administration of fictitious President Josiah Bartlet (Martin Sheen) and those who run his political machine.

Third Watch
Premiere Date: Sept. 23, 1999
Prod. Companies: John Wells Prods., Warner Bros. Television
Episodes: 111 (still tracking) The title refers to the brave firefighters, police officers and paramedics who keep New York running smoothly on the 3-11 p.m. shift -- the third of the day. Anything can and does happen in the Big Apple on any given day, but this ensemble is more than up to the task.

Angel
Premiere Date: Oct. 5, 1999
Prod. Companies: Mutant Enemy Inc., Sandollar Television, 20th Century Fox Television
Episodes: 110 He gained fame as a rehabilitated vampire fighting the forces of evil alongside his vampire-slaying girlfriend Buffy. When he spun off into his own series, Angel (David Boreanaz) formed his own team to combat the dark forces threatening Earth.

Last edited by auroriel on Thu Jan 12, 2006 1:28 am; edited 1 time in total
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 1:16 am    Post subject: Reply with quote
From: rukish Aug-23 10:59 am
To:
rukish

Eh.. 2000'leri de almayaym artk dedim.. :PP Temas "Reality's Might" yanlz 2000'lerin.. Relity Show diyince midem bulanyo :(

Ancak Space 1999'u gremedim.. Hatrladm kadaryla 100 blm deviren dizileri almlard sadece bu sralamaya.. Ve aratrmalarm gsteriyor ki 2 sezon srm Space 1999 ..

Yani bu sralamada olmayan baz dizileirn olmas normal.. Mesela benim hatrladm FREEKS AND GEEKS var bi tane.. Sper bi diziydi, 70'leri mi anlatyodu ne.. Nostaljisi acayip gzeldi.. 70'leri sevmeyen ben yapmtm mesela.. GET REAL vard ki.. Dawson's Creek'den ok ok gzel olmasna ramen bitirilmiti. Diyorum ya, Amerikan izleyicisi salak diye.. Neyse grdnz zere genelde 90'lar hatrlyorum bendeniz.. ahsi oyumu 90'lardan yana kullanyorum pek tabii ki.. :))) Tamam ok yakn tarihler ama napaym.. Northern Exposure (Kuzeyde Bir Yer), Dharma & Greg, ER, Chicago Hope, The Practice vs. vs.. Tabe ki hepsinin banda The X Files.. Yanlz XF' eski addetmek pek garip geliyor bana..

Ama bakn 80'ler deyin, Kara imek diyim, McGayver diyim, Airwolf (Hava Kurdu) diyim..

Yine de hatrladm en eskisi Ziyaretiler'dir. Ha tabe War of The Worlds de vard ona yakn zamanlarda..

From: layaki Aug-23 1:10 pm
To:
rukish

<<ahsi oyumu 90'lardan yana kullanyorum pek tabii ki.. :))) Tamam ok yakn tarihler ama napaym..>>

Eh Ruki sen imdi bize yal demek istiyorsun deil mi? Hh..

Heh hee akas bir yana senin listene baknca hafzalarmza kaznm pek ok dizinin lkemizde TRT sayesinde tanndn farkettim. Eletiriyoruz filan ama adamlar seme diziler yaynlam vakti zamannda. San Fransisco Streets, Magnum P.I. vs hala yabanc kanallarda klasikler arasnda tekrar tekrar gsterimi yaplan diziler. Sonraki dnemlerde CNBC-E hari zel kanallarmzn hafzalarmza kazandrd herhangi bir dizi yok gibi. Bir miktar ilk dnem Star'da yaynlanan komediler vard(o da rnek alabilecei tek kuruluun TRT olmasndan kaynaklanr zannmca... Sonradan ii salya smk magazine dndrmtr ya...) baka da hatrlamyorum. Bir de bizde nostalji duygusu fazla geliemiyor nedense. Avrupa kanallarnn hepsinde eski diziler srekli arz endam ederken bizdeki dizi kanalnda zel TV'lerin Ebru Gnde'li ne id belirsiz diziler tekrar tekrar gsterilip duruyor. Vakti zamannda Kanal D'de Kaak yaynlanmt bir sre. Sonra reyting basksyla yayndan kaldrld. En iyi hatrladm istisna bir ara CNBC-E'de yaynlanan Tatl-Sert'ti. Trke dublajl nefis bir nostalji dnemi oldu benim iin.

imdi aklma geldi Ziyaretiler, Galactica vs dneminden kalma nemli bir dizi daha var. Bizde orijinalinden ok daha gzel bir isimle yaynlanan Uzaydan Gelenler, nam- dier UFO. Dnyay istila etmeye alan uzayllar ve onlarla gizli gizli mcadele eden birleik devletler(Amerika deil) gleri arasndaki savan hikayesi. Mcadele deniz altnda, karada, havada ve uzayda ya da ayda geiyordu. Ay ssndeki avc gemileri hala aklmdadr. nsana benzeyen uzayllarla ilgin bir de iletiime girer bizimkiler. Bir blmnde ay stne den bir UFO'dan sa kurtulan uzayl bir astronot bizimkilerden birini esir alr ve ay yzeyinde gezintiye balarlar. Bu arada aralarnda tuhaf bir iletiim kurulur. Dierleri olay yerini bulup uzayly ldrrken insan olann umutsuzlukla engel olmaya almasn hatrlyorum. Gzel diziydi. Gelen uzayllarn bizim atalarmz filan olduu gibi ilgin almlara da gidebilecek gzel hikayeleri olabilirdi. Ama konu biraz savruk kalmt. Mcadele slerinin ok dank olmas karakterlerin bir trl biraraya getirilememesi diziye dank bir hava vermiti. Dolaysyla ok uzun mrl olamad gzelim dizi. Yine de benim gibi klasik bilim kurgu hayranlar iin unutulmaz tatlar brakmt.
Selamlar
Lami

From: incig Aug-23 7:48 pm
To:
layaki

UFO adli diziyi de hatirliyorum. Ordaki beyaza yakin sari sacli kahramanin yuzu hala aklimda. O da bir Ingiliz dizisiydi. Onun da jenerik muzigi guzeldi. Bu diziden bolum hatirlamiyorum ne yazik ki. Ben de daha cok jenerik muzikleri kaliyor aklimda.

Original hikayeli BK dizisi az ne yazik ki dediginiz gibi. Space 1999 ve BSG nispeten original oykuleri olan dizilerdi. Neden yillarca ve sezonlarca surmedikleri anlasilmaz. 8-9 sezon suren baska dizileri dusununce onlarin nesi eksikmis demek geliyor insanin icinden.

BSG'nin pilot bolumunun CDleri var bizim Ist'daki evde. Meraktan bir arkadasima rica etmistim. Onlar da internetten indirmeye meraklilar da, bana vermislerdi CDleri. Ama hic memnun kalmadim bu yeni versiyondan. Adina BSG demeye utanir insan. Original dizinin temel oykusune dayanan ama bambaska bir senaryo. Kahramanlarin cinsiyetleri kimlikleri ve kisilikleri degistirilmis...Original dizinin sadik hayranlari bu yoruma karsi cikmislar once ama simdilerde onlar da bu yeni yorumun yaninda yer aliyorlarmis. Ratingleri super dizinin. SciFi kanalinda en yuksek ratinge sahip Stargate SG-1 ile birlikte. Basabaslar denilebilir. Bir seferinde gazetede bu yeni BSG hk.bir elestiri okudum. Guclu senaryosu ve dramatik ozellikleriyle dizinin Amerikan TV'lerindeki en iyi drama oldugunu falan yaziyordu. Original dizide Yuzbasi Apollo'yu oynayan ve yillarca diziyi yeniden canlandirmak icin kampanyalar yuruten Richard Hatch'in bile bu yeni versiyonda duzenli bir rolu var. Ne yazik ki ben izlemiyorum bu diziyi. Konusu bana ters dustu. Ben eski dizinin en sadik hayranlarindanmisim demek ki. :))

Ben bir de "Stargate SG-1" hastasiyim. 9.sezon devam ediyor. Ilginctir ki, bunca sezondan sonra hala mitolojiyi ilgincligi bozmadan ve tekrarlara dusmeden devam ettirebiliyorlar.
Bu diziden dogan "Stargate Atlantis" de cok cekici bir spin-off.
SG-1'dan cok guzel bir gecis yaptilar bu diziye. Her zaman boyle olmuyor. Ille de spin-off yapacagiz diye cok zorlama senaryolar yaziyorlar ama burda bu soz konusu degil. Gayet mantikli bir oykuyle Atlantis'i dogurdular.
Karakterleri ilginc. Konusu ilginc. Tavsiye ederim. 2.sezon yeni basladi SciFi'da. Netten indirebiliyorsaniz bir bakin derim.

"Visitors" da unutulmaz nostaljik dizilerden biriydi, evet. Marc Singer'in karakteriyle, Michael Ironside'in karakteri ve uzaylilardan biri olan kadin karakter (adini unuttum) beni etkilemisti. Ayni aktris daha sonra "Mission Impossible"in yeni bolumlerinde de rol almisti. Jenerikteki dev "V" harfini unutamiyorum nedense.

"Mission Impossible" dedim de, onu da unutmak mumkun mu?
Yeni cekim bolumler de ilgincti, ama bizde bagimlilik yaratan yine Peter garves, Martin Landau ve Barbara Bain'in rol aldigi original versiyondu. Ordaki zenci aktorun karakterini de cok severdik ailecek. :)) Muzigi ise artik bir klasik. Tom Cruise'un "Mission Impossible" serisini ise sadece kiniyorum! Phelps karakterine ihanet ettikleri icin.

Peki, bir ara Star'da yayinlanan "Alien Nation"i hatirlayan var mi? O da uzaylilarin dunya nufusuna, daha dogrusu ABD nufusuna harmoni icinde uyum saglamalari uzerine kurulmus bir diziydi. Bu noktada ilginclik doguruyordu bu dizi. Galiba bu ayni adli sinema filminden dogmus. Emin degilim.

Daha hatirlayacak cok dizi var. Devami sonra...

INCI

From: rukish Aug-24 10:14 am
To:
incig

Oley.. ALIEN NATION evetttt :)))).. ok gzeldi o dizi yaa.. Visitors'tan sonra resmen bi boluk olmutu, bu dizi knca direk atlamtm zaten..

ok deiik bir yaklam vard uzayllara.. Dediin gibi nci, uzayllar ve insanlar bir arada yayor.. Nas insanlar arasnda uzayllar sevmeyenler varsa, uzayllardan da insanlar sevmeyenler vard.. Tabi uzayllar daha ok seviyodum ben :PPPP Ordaki detektif ile uzayl hatun arasndaki ak ok enteresand, merakla izlerdim bir araya gelebilecekler mi gelemeyecekler mi diye :).. Uzayllarn insanlardan farkl zellikleri vs. o kadar ilginti ki.. ok sevmitim bu diziyi de..

Stargate SG1 ise iimde bir yaradr.. Filmini ayla bayla izlemitim.. Dizide Richard Dean Anderson (aka McGyver) olduunu duyunca atlamtm zaten.. AMa hatrlamyorum hangi kanal iine etmiti, ardndan Digiturk'e geince adam gibi zilemek nasip olmad tabe.. Atlantis te kesin gzeldir ama o kadar geride kaldm ki, nas toplycam bilmiyorum :((((

Battlestar Galactica'nn eski versiyonu ile hi karlamadm.. Yeni versiyonundan da yeni haberim oldu, baya reyting alyormu.. CNBC-e yaynlar diye hala umuyorum valla ..

From: incig Aug-24 9:30 pm
To:
rukish

Rukicigim, Stargate'leri yakalamak istiyorsan sen yakalarsin, ben biliyorum. Sana yardimci olacak iki adres var. Ordan heryere gidebilirsin.

a href=http://www.gateworld.net target=_blankwww.gateworld.net/a
a href=http://www.sg1archive.net target=_blankwww.sg1archive.net/a

Dun aksam SciFi'da Stargate Atlantis'in yeni baslayan 2.sezonunun ilk 6 bolumnun maratonu vardi, zevkle izledim. Karakterler cok sevimli ya. Mitch Pileggi de kadroya katildi Dunya'ya ait bir uzay gemisi komutani olarak. Zaman zaman arz-i endam ediyor. :))

Bu arada demissin ki, SG-1'i hangi kanal icine etmisti? O da TGRT idi, hatirlamiyorsun ama. XF ile ayni anda SG-1'a da baslamislardi, ilk sezonu nedense yarida biraktilar.

From: rukish Aug-25 10:30 am
To:
incig

h... Ya ben ben... Bakyorum bu siteye ve aman yaaa 9 sezon nas yakalnr beee :PPPP

le harbiden ciddi spoiler'lara girmeden bi bakndm da.. Neler neler yapm bu adamalr yaf le , eheh.. Richard Dean Anderson'n olayn biliyodum zaten.. ;)

O deil de bizim Gibson Praise'i canlandran JEFF GULKA'y grdm demin.. 2. sezonda bi blmde oynam.. Vay be :)

Nese bak TGRT imi demek, yle bir gmmm ki hatralarm bu adamlarla, normal tabe hatrlamamam.. Neyse yapcam biiler.. Bira dalaym bu diziye artkn.. Eer dediin gibi mitolojisi de 9 sezondur hala adam gibi devam edebiliyosa (maallah diyim:P) izlenmesi gerekir demektir ..

From: okatmer Aug-25 1:40 pm
To:
rukish

Benim hatrladm en eski dizi Girdap. Acayip korkuyordum o diziden gl kenarnda bir ev vard,birde cocuk sanrm

Ouzhan

From: layaki Aug-25 2:56 pm
To:
incig

The Visitors(Ziyaretiler) yaynland dnem itibariyle ilgin bir dizidir. TRT'nin saltanatn zel TV'lara kaptrmasndan nceki son klt dizilerinden birisidir Visitors. Hem yayn dnemi hem de kullanlan efektler, yklan baz tabular vs itibariyle(uzayllarn fare yemeleri ve bu sahnelerin TRT ekranlarnda bile ekinmeden gsterilmesi) bir gei dnemini temsil eder Visitors. Diana rolndeki Jane Badler(nci senin yazdn gibi daha sonra Mission Impossible'da da izledik kendisini ve bir ara Miss America seilmi diye de okudum bir yerlerde) izlendii zaman dizi hakknda en ok konuulan karakter olmutu. Badler, acmasz uzayl komutan Diana rolyle benzersiz bir kompozisyon izmitir bu dizide. Diziyle birlikte bizde de tannan ve nl olan iki isim daha var. Bunlardan birisi Ham Tyler isimli sert uzayl avcs rolyle Michael Ironside ve dieri mehur Kabuslarn Efendisi Freddy karakterini yaratan Robert Englund'dur. Englund bu dizide dnyallar tarafnda yeralan sevimli uzayl Willie'yi oynuyordu.

ki sezon halinde yaynlanan dizinin 13 blmlk ilk sezonu hakikaten yaynland dnem itibariyle tyler rperticiydi. lk defa dnyamz istilaya gelen uzayllar bu kadar yakndan ve gereki biimde gryorduk. Aslnda dizinin bu kadar ok etkili olmasnn bir nedeni de jeneriidir. Siyah beyaz ekranda grnen o karanlk "V" harfi(aslnda krmz renktedir) ve arka fondaki jenerik mzii insan bir ekilde geren iini korkutan bir yapya sahiptir. Benim aklmda en ok bu jenerik mzii kald. Dnem itibariyle TRT ekranlarnda ilk kez izlediimiz uzayl melezlerinden birini (ikiz olan ocuklardan birisi o korkun grnml olan) sanrm ok tepki ekmemek iin doumda ldrmlerdi. nsana daha ok benzeyen dieri de son blmdeki zafer annda ok ie yaramt. Uzayllarla ibirliki rolndeki dnyallardan nefret ederken Donovan ve Julie'yle birlikte asi gruplarn tarafnda kalplerimizle mcadele ederdik uzayllarla.

Dizi ilk sezonun bitimindeki zaferden sonra zorlama bir uzatma sezonu halinde yaynlanmaya devam etti. 3. snf uzayl-insan kavgalarna dayanan ve daha ok action iin ekilmi bu devam blmlerine hi snamadm. Sanki ilk dnemdeki o gerilim ve korku yok olmutu. Sadece Tyler'un sert pozlarn grmek iin seyrettiimi hatrlyorum.

Daha sonraki dnemlerde dizi, benzeri pek ok yapma esin kayna oldu. 80'lerin ortalarndan hafzalarmza kaznd gitti. Geen yl son 7 blmn kolaj halinde yaynlanm 4 CD'den oluan bir VCD'sini grp almtm bir yerlerde.

Selamlar
Lami

From: layaki Aug-25 3:10 pm
To:
layaki

Geenlerde ATV kanalnda Zamana Kar isimli barolnde Johny Depp'in oynad bir film izledim. Depp olmas yeterliydi filmi izlemem iin. Filmin cast'n okurken birden Peter Strauss ismini grnce heyecanlandm. Hatrlar msnz ocukluumuzda Zengin ve Yoksul diye bir dizi vard. Dizideki Senatr Rudy Jourdache rolnde Strauss'u izlerdik. Kardei boksr Tom Jourdache rolnde de sonradan epey n kazanacak olan Nick Nolte oynuyordu. Eskilerin siyah beyaz ekranlarnda Falconetti isimli bir kt adam btn dnyamz karartmt bu dizide. ki sahnede o bacak kadar boyumla gzlerimin yaardn hatrlyorum. Birisi Tom'un Falconetti tarafndan ldrld sahne dieri de final sahnesiydi. Rudy'nin tam Falconetti'yi hakladktan sonra ekip giderken can ekien Falconetti tarafndan vurulmas ok zmt beni. Zengin ve Yoksul sadece klt deil efsane bir diziydi.

Filme bakarken bunlar hatrladm. Sonra Strauss'u grdmde ardm. Adam hi yalanmam sanki. Ben ocukluumdan kp 35'imi devirmiim adam hala ayn grntsn koruyor. Yalnz filmde kt adam oynuyor olmas beni ileden kard. O benim iin hep iyi kalpli senatr Jourdache olarak kalacak.

Selamlar
Lami

From: incig Aug-25 5:19 pm
To:
layaki

Zengin ve Yoksul da bizi cocuklugumuzda TV karsisina kilitlerdi, elbette. Daha bu sabah aklimizdan gecti bu dizi esimle. Tom'un oglu Wesley'nin gorunecegi sahneleri iple cekerdim. Ona biraz ilgim vardi dogrusu o zamanlarda. :))

"Visitors" hk.bilgilerin icin cok sagol valla. Hafizami tazeledin. Ne yazik ki "V"nin jenerigi aklimda kalmamis.

Ben cocuklugumda jenerik muzigi guzel olan dizilerin muziklerini kaydeder saklardim. Aslinda 7-8 kasetten olusan bu koleksiyornum hala duruyor, onlara gozum gibi bakiyorum. 78'den galiba 89'a kadar olan TV donemini kapsiyor bu koleksiyonum. Bu donemde TV'a karsi asiri bir ilgim ve takintim vardi, sonra yavas yavas bu ilgiyi ve takintiyi kaybettim. Ta ki XF baslayana kadar. :)) Icinde neler neler var bu kasetlerin bir bilseniz. Bazen nostalji yasamak adina onlari dinlerim. Ama burda yanimda degiller ne yazik ki. :)) Bir onlara baksam, sizlere neler hatirlatirdim..:)))

Bye...

INCI

From: incig Aug-25 5:29 pm
To:
rukish

Simdi sen soyleyince hatirladim, evet, G.Praise'i oynayan cocuk bir bolumde yer almisti. Hatta gecen aylarda rerun yaptilar o bolumu.

Uzayli, goze gorunmeyen bir cici annesi oldugunu iddia eden ve Stargate ile dunyaya gelen kel kafali bir cocuk rolundeydi. SG ekibi ona basta inanmiyorlardi, ama sonra dediginin gercek oldugu ortaya cikti. Korkunc anne (insanlara yardim etmek istiyordu) goze gorunmemesine ragmen devamli cocugun yanindaydi. Ilginc bir bolumdu.

Ben TGRT'nin biraktigi yerden 4.sezon ortalarina kadar olan bolumleri, SG1archive.net adresinden (sana verdim ya) download ederek izlemeyi basarmistim. Bir bolum 1,5 saatte iniyordu (dial-up baglantiyla) ve .asf formatliydi. Ama bu site diziyi o zamanlar gosteren Showtime kanali tarafindan kesfedilince bu faaliyetine son vermek zorunda kaldi. Sonra da dizi SciFi kanalina gecti. Cok rahat bir download idi valla, artik yapilamaz hale gelince cok uzulmustum. Ama simdi gateworld.net adresinde gordugun gibi tum sezonlarin download edilebilecegi adresler de var, ama parali anladigim kadariyla.

Bu arada "Medical Investigation" adli bir dizi daha kesfettim. CSI tipi bir sey ama bu sefer inceleme arastirma yapanlar doktorlar ekibi ve "The Practice"deki Lindsay'i oynayan aktris de var.

Bu arada Emmy odulleri ne zaman veriliyor?

From: Orkun1 Aug-25 7:03 pm
To:
incig

Daha nceki birok balkta bahsettim burada da bahsedeyim.

Beni kkken en ok etkileyen diziydi Dnyalar Sava.Ara sra Cuma geceleri misafirlie gittiimizde TRT'de grrdm.Kazan iine sokulan bir uzayl insan olarak dar kyordu(bu sahneyi yanl hatrlyor olabilirim).
Uzayllar buz hokeyi oyuncularnn bedenlerini ele geiriyordu ve ilerinden biri bir insan kolunu ortada gezdiriyordu.
Hatrladm en korkun ey ise insan bedenine girmi bir uzaylnn bir niversite rencisinin suratn yrtmasyd(abartmyorum).

E tabii ben bunlar 7 yanda grnce bu dizi kafama bir korku esi olarak yerleti.ok yakn zamana kadar TRT'yi geceleri atmda,eer bilmediim bir dizi/film varsa 'acaba bu Dnyalar Sava m,hemen geeyim kanal' gibi bir paranoya vard.Yani beni bu kadar etkilemiti.
Dnyalar Sava demek korku demekti.nsan hayatna kar saygs olmayan uzayllar demekti.nsanlarn vcutlarn elbise gibi kullanan dnya-d varlklar demekti.

En fazla hatrladm blm uzayllarn bir kasabadaki insanlar,vcut depolamak iin ele geirmeleriydi.Blmn sonunda uzayllar kazanyordu nk kasabaya askeri harekat dzenleyenler kasabay bombo buluyordu.nsanlar vcutlar kullanlmak iin gtrlmt.
Bir iki yl nce internette dolarken u diziyi bir aratraym dedim.Hala iimde bir korku vard.ocuklukta iine szan korkular kolay kmyordu.
Aradm ve dizi ile ilgili bir iki site buldum.Tedirgin bakyordum fakat iyice incelediimde ayn korkuyu yaamadm.Demek ki biraz yamn kkl ile alakalym.Ama gene de korku esinin dizide varolduu bir gerekti.
Bu arada yz yrtlan gencin akbetini yllar sonra grdm.steyen alttaki linkten grebilir.
http://www.waroftheworldsmovies.info/Series/Brain.jpg
Spielberg'n filmi ile birlikte diziyi iyice aratrdm.Dizi 1953 yapm War of the Worlds filminin devam niteliindeymi.Mikrop yznden len uzayllar varillere konuluyor.35 yl sonra bir kaza sonucu uzayllar uyanyor ve yeni bir sava balyor.Bu sefer sava gizli bir ekilde oluyor.Uzayllar insan vcutlarn kullanma zelliklerinden yararlanarak istila etmeye alyorlar dnyay. Dizinin aslnda ben de byk bir yeri olduunu farkettim.
Hibir zaman bu dizinin bir blmn tam izlemedim fakat hissettirdii korkuyu hibir zaman unutamadm.
Dizinin ilk sezonunun DVD'si Kasmda kyor,imdi bu DVD'ye ulamak iin hazrlklar yapyorum.
Eski dizilerden bende en byk etki brakan bu diziydi...

From: Turke_1 Aug-25 11:06 pm
To:
Orkun1

Benim gibi adam ne izler ? Elbette "Star Trek" :) Ben lisedeyken, TGRT miydi neydi, yaz dnemi sabahlar yaynlad yemek program tatile girince, yerine eline heralde o geldiki adamn, "Star Trek - Next Generation" yaynlamaya balad. Hani kaptanmz keldi ya, ite o :) Sabahn kr okula gitmek iin yataktan zorla kaldrlan ben, srf o diziyi izlemek iin "tatilde" sabah 8'de frlardm yataktan. Nas zevkli olurdu bi bilseniz. Sonra yemek program tekrar balad, dizi de yarda kesildi. Ne belalar okudum arkasndan, ama duyan yokki. imdi ayn heyecan bi trl iimde hissedemiyorum. X-files izlerken bile. Ona zlyorum... Gene Roddenberry'i saygyla anyoruz.

Star Gate SG-1 de ok iyi diziydi. O da gitti...

McGyver gibi adam gelmez bidaha bu dnyaya... Ama o da gitti.

Bir de geceyars ATV'de yaynlanan "Poltergist, The Legacy" diye bi korku dizisi vard. Hatrlayan varsa bilir, o da ok houma giderdi. rpertirdi beni gece gece. Ama o da kesildi...

Daha neler vard kim bilir, hatrlamadm, ama benim ben olmama yardm eden, "aptal kutusundan kan akll grntler"...

Sonuta hepsi gitti. Zaten bi avu dizimiz vard. Geriye bi tek "X" kald. O da bitince ne yapcaz bilmiyorum ? En azndan benim "X"in yerine koyacak bir "bilim kurgu" dizim yok. Bilim kurgu laf subjektiftir bu arada :)

From: layaki Aug-26 9:34 am
To:
Turke_1

<<Ben lisedeyken, TGRT miydi neydi, yaz dnemi sabahlar yaynlad yemek program tatile girince, yerine eline heralde o geldiki adamn, "Star Trek - Next Generation" yaynlamaya balad. Hani kaptanmz keldi ya, ite o :) Sabahn kr okula gitmek iin yataktan zorla kaldrlan ben, srf o diziyi izlemek iin "tatilde" sabah 8'de frlardm yataktan. Nas zevkli olurdu bi bilseniz. Sonra yemek program tekrar balad, dizi de yarda kesildi. Ne belalar okudum arkasndan, ama duyan yokki.>>

Trke, ST-Next Generation'un TGRT'de yaynlanan sezon(lar)u-ka sezon olduunu net hatrlamyorum-daha nce ilk kurulduu dnemde Star TV'de gsterilmiti. Star' o zamanlar her yerden izleyemediimiz iin dizinin tamamn izleyememitim. Yllar sonra TGRT'da tantm fragmanlarn grdmde zevkten drt ke olmutum. Derken TGRT NG'a pilot blmden balad. Far Point'te Karlama(hani u mehur Q ile tantklar blm)'dan balayp blmleri tek tek gsterdiler. Ama TGRT ite illa bir yerden iine edecek dizinin. Kandildir, bayramdr, mevlttr filan derken zel bir gn olduunda derhal ST gzden karlp yaynlanmyordu. Geri dizi genelde her gn yaynlanyordu. Ama yine de alnca insan aryordu ite. Sonra Ramazan geldi ve dizi sabah saatlerine alnd. Sahur saatlerine uygun grmediler galiba. Senin izlediin o dneme denk gelmi sanrm. Sonra hem sabah hem akam tekrarlayarak verdiler diziyi. Yani TGRT'la srekli ke kapmaca oynayarak izledim diziyi. Allahtan videom vard ve hemen hi bir blmn karmadan izleyebilmitim. Saatleri tutmad iin bazan 6 saat kayt yaptm hatrlyordum. Tam hi bir blmn karmadm derken bir ara bir ka defa TGRT'nin yayn kesildi ve yine baz blmleri kardm. Hemde bir tanesi sanal gvertede geen western arlkl olan blmd. Hala iimde uktedir. Data'y delloda arprken silahr kyafetleri iinde izleyememek nasl koymutur bana.

Bir de gzel bir uygulama balatmt Tgrt. Hafta iin Next Generation, hafta sonu Cumartesi gnleri de klasik diziyi ilk sezondan itibaren gstermeye balamt. Ancak klasik dizi yarda kald. Next Generation'i bir yla yakn her gn gsterdiklerine gre pek yarda braktklarn sanmyorum. Bunu aramzda ST uzmanlar varsa onlara sormak lazm aslnda. Ama vakti zamannda TGRT bana mthi ST keyfi yaatmt ve XF'la yanyana yaynlanyordu. Bunun iin mteekkirim kendilerine. Bolluu dnebiliyormusunuz, bazan 5 blm kasetlerde biriktirip hafta sonu hepsini birden izliyordum. Ne keyifti be. Bir de hi unutmam Diane Troy'la Riker'n pme sahnesini de gstermiti TGRT. Helal demitim.

En ok unutamadm blmler arasnda sanal gvertede mahsur kaldklar blm de vard. Ekip sanal gvertede-1800'l yllarn ngiltere'si galiba-bir yerlere geliyorlard. Orada bir cinayeti sorutururken(blm bir tr Sherlock Holmes hikayesiydi) bir bilim adamnn evine konuk oluyorlard. Bilim adam bir sre sonra bunlar tutsak alyordu. Adam "bir eyler kefettim. Siz kimsiniz bir eyler saklyorsunuz" diye dostlarmz sorguluyordu. Bizimkilere bir takm izimler gsterip "siz bunun ne olduunu biliyorsunuz. Bana anlatn diye " gsterdii vakit tylerim diken diken olmutu. Tahtaya izdii Atlgan'n resmiydi. Dostlarmzn bilgisayardan nasl kurtulduklarn hatrlamyorum. Ama ok ilgin blmd. Ha tabii bir de Borglarn olduu blm. Nefisti. Daha sonra film serisindeki muhteem 8. film The First Contact'e esin kayna olmu hikaye gerek bir klasiktir.

Star Trek muhabbeti uzun i. Anlat anlat bitmiyor. Daha sonra Show-Cine 5'deki Deep Space Nine, bizde hi yaynlanmayan Voyager ve Enterprise filan var. Uzun hikaye. Bir yaz akam tr ktr yanan sobann yannda konuuruz belki uzun uzun...

Selamlar
Lami

From: _xxmerlinxx_ Aug-26 1:28 pm
To:
layaki

kaptan power vard bir ara, ok gzel ilgin bir bilim kurguydu.
sonra deniz fatihide harika bir yapmda ve kaliteli oyuncularda vard. bir dizi daha vard ama ismi tam aklmda deil. adamn bir kredi kart gibi bilgisayar ipi ward yapay zekas vard ipin hatta bir kadn eklinde ilzyon haline bile geerdi..

From: layaki Aug-26 2:08 pm
To:
_xxmerlinxx_

Peki Devler lkesi'ni hatrlayannz var m? Bir tr Glivervari bilm kurgu dizisiydi. Uzayda yolculuk eden ve insana benzeyen bir aile gnmz zamannda dnyaya gelir ve mahsur kalrlar. Ancak ciddi bir problemleri vardr. Uzayllarn boylar 5-10cm civarndadr ve insanlarn arasnda yaamalar hi te kolay olmayacaktr!..
Selamlar
Lami

From: Conduit0103 Aug-26 2:24 pm
To:
ALL

Selam arkadalar :) ler nedeniyle sizlerden uzak kaldm ama bu sizi takip etmiyorum anlamnda deil..

Snrl vaktim olduundan hemen konuya girecem.

Eski dizilerle bym bu en ansl kuaktan biri olarak ok sevdiim bir arkadam sayesinde ans eseri elime geen bir CD var.

Konumuz eski dizilerden almken tabee ki Apdullah "Papur'dan iki iki baba" albm deil (geri o da var :))

100-120 ye yakn eski dizi mzikleri... Eveet!

Alien Nation'da, Love Boat'a.. Alf'den Dr.Who'ya varncaya kadar..

Sizlerle paylamak isterim..

Sevgiler, Mutluluk glgeni olsun...

Emre

From: Turke_1 Aug-26 10:50 pm
To:
layaki

Alf'in mzii ok harikadr. Dizinin ilk sezonlarnda sadece piyanoyla alnyodu. Sonra saksafon da soktular mzie manyak bii oldu. ndirip dinleyeyim, iyi hatrlattnz.

Bu arada Layaki,
TGRT hi bir zaman, ne Next Generation, ne de Star Trek orjinal seriyi tamamlamad. Orjinal serinin sadece son blmn yaynlamad. Next Geneartion ise ikinci sezondan sonra kesildi. Dediin gibi bi zamanlar Star'da yaynlanyordu ama ben o zaman ok kktm, hi hatrlamyorum. Fakat oturup her blm izlediimi hatrlyorum. O zamandan belliymi ne olacamz :) Star diziyi bitirmi midir ? Sanmyorum. Star daha sonra Deep Space 9'u yaynlad, ama onu da yarda kesti galiba. Bence DS 9 skc bi diziydi. Ben duraan istasyon olayn pek sevmemitim.

"Voyager" diye bi Star Trek daha var. Kaptan "hatundu" ilk defa. Ama o da bitti. Hi izlemediim iin yorum yapamcam.

imdi "Enterprise" diye biey var. Federasyonun gemiini, "ilk temas" sonrasn anlatyor. Bir ka blm izledim, akas ok skc buldum. Zaten suyu kt iyice. Bence en iyisi "NG" idi.

Bu arada "Captain Power" gerekten ok iyi bi diziydi. Hatta sanrm Kaptan Power' oynayan adam, u anda "4400"deki erkek ajan. Ben dizideki "Soron" denen makineye takmtm kafay. Pek severdim kendisini :) Hey gidi ya, hatrlatmayn olm unlar :)

From: _xxmerlinxx_ Aug-26 11:38 pm
To:
Turke_1

haturlayamyom ama soron hani u kanad olan makinemiydi? sonra bunu baka ktler yeniyodu bacaklarn karyorlar sonra bu kendine palet mi ne yapyodu neyse ite bu tiplememiydi o?

From: Turke_1 Aug-26 11:51 pm
To:
_xxmerlinxx_

Soron kanatlyd doru. Ama hi bi zaman yokedilemedi. nk kendini yenileme zellii vard. O senin paletli dediin "Blaster" olabilir. Ama o da insan modelindeydi. Paletli filan deildi yani. "Blaster" yapm aamasnda Kaptan Power'n g kesintisine sebep olmas sonucu biraz aptal oldu :) zleyenler hatrlar. Bu arada Kaptan Power'n u anda 4400'de oyanayan erkek ajan olduu konusundaki iddiam yanlm. Bakn ne buldum:

http://www.captainpower.com/

From: margi13 Sep-9 1:56 am
To:
ALL

birde, kimse bahsetti mi bilmiyorum ama eski bir ocuk programi vardi. pepin la bulle (pepenin balonu) izgi film degildi, fantastik bisiydi. uan bir kpkten balon ile o fantastik yere gider kibrit yapmayi falan grenirlerdi... 69 fransiz yapimiymis, burada 80'lerin basinda yayinlamayi bitirmisler... herhalde tekrar gsterimine yetistim ben...

From: layaki Sep-11 10:32 pm
To:
margi13

Benim evde bir ktphane odam vardr. inde 7000 ksur para R koleksiyonu ve pek ok dz kitap barndrr. Uzanp okumak iin konforlu bir kanepe ve pamuklu yastk ta var. Odaya girdiimde Alice In Wonderland boyutuna gemi gibi olurum. Dnyalar benim olur...

Ancaak... Ktphane odasna gitmeden nce yorgunluk attm TV'de ne var ne yok diye mutlaka uradm bir de salonum vardr. Olduka da konforludur. ou kez salondan ktphaneye geerken bir son dakika gol yemek iin-mazoistliin bylesi!-mutlaka Discovery kanalna bakar yle karm. Ve ne zaman hevesle ktphaneye gidecek olsam Discovery'de mutlaka ya gizemli bir belgesel ya sinema belgeseli ya da beni cezbedecek bir eyler mutlaka olur ve benim ktphane keyfimin iine edilir bizzat kendim tarafndan. Zaten kstl olan vaktimi oturup belgesel izlemeye ayrrm. Siz siz olun aman TV d aktivitelere dalmadan nce Discovery kanaln es gein. Noolur noolmaz, benden sylemesi.

Btn bunlarn bu balkta ne ii var diye sorar gibi olduunuzu hissediyorum. Efenim az nce yukarda anlatageldiim ekilde bir mazoistlik rnei yaadm da. Tam fitness sonras gidip ktphanede rahatlamak geerken aklmdan(XF&In To The West kasete ekiliyor bu arada) elim gitti kumndann 1 numaral tuuna dokundu. Bilin bakalm ne var Discovery'de. Alfred Hitchkok belgeseli. Benim gibi klasik sinema delisi hele Htchkok delisi birisi nasl braksn imdi bu mis gibi program. Eti kraxla filan efenim daldk aynen. Zaten adamn filmlerini ezbere biliyoruz filan demeyin sakn ciddi kritikler, syleiler ve hepsinden nemlisi ustann bizzat kendisiyle sylei var. Kaar m? Kamad tabii. Slyeiden anekdotlar(ne esprili adam yahu!):

Muhabir:Efendim sizin oyuncular gdlmesi gereken inekler olarak grdnz syleniyor. Bunu biraz geniletebilir misiniz?
Usta:Daha geni inekler mi istiyorsunuz?

Muhabir:Efendim sizin filmlerinizin bir sahnesinde mutlaka grndnz biliyoruz. Hi oyuncu olmay dndnz m?
Usta: O kadar dmedim daha!.. (Bu yantlarn aka olduunu belirterek rportaja devam eder usta...)

Sra ustann bence en ekici filmi olan Gizli Tekilat'a(North By Northwest) gelir. Burada syleiye Uzay 1999'un efsane komutan Martin Landau girer. (Landau'yu bir kez daha grmek beni yine bir tuhaf yapt. Bu adam ne zaman grsem sanki Alexander Gilespie Raymond ya da Born Hogarth' grm gibi oluyorum karmda.) Gizli Tekilat'n bir sahnesinde Landau'nun, Cary Grant'den bir yumruk yemesi gerekiyormu. Usta yapmcya Landau'nun ertesi gn ve dier gn almasnn olup olmadn sormu. Nedeni sorulunca sahnenin kritik olduunu bu sahneyi film hilesi eklinde ekemiyeceini belirtmi. Cary Grant'in, Landau'nun enesini datmasn istiyormu. aka m gerek mi belli deil. O sahnenin nasl ekildiini Landau dahil kimse anlatmad. Sonra araya reklamlar girdi.

Gizli Tekilat ekilirken usta bir yandan da "Alfred Hitchkok Sunar" isimli TV dizisini ekiyormu. Biliyorsunuz bu dizinin sadece banda ve sonunda usta grnyor aka ile kark bir eyler anlatyor ve sonra gerilim hikayesi ieren bir blm gsteriliyordu. Bu dizi u anda hatrlamyorum ama ya TRT'de ya Star'da bir ara gsterildi(TRT olmas muhtemel..) Ve ben o dizinin tm blmlerini izlemitim. u anda ykleri hatrlamyorum ama srprizli sonlara sahip mthi hikayeler ekiliyordu bu dizide. Dizi, ekil itibariyle 1950 ncesinin sineamalarnda gsterilen seriyalleri andryordu. Ustann sessiz sinemaya ilgisinin bykln dnrsek bu benzerliin tesadf olmadn da dnebiliriz.

Sonra belgesel devam etti gitti. Arada bu diziden bahsedilince buraya hatrlatmak iin yazmay dndm ama ustadan bahsetmeden de geemedim. Sr lisan ettimse affola!

Selamlar
Lami

From: layaki Sep-11 10:37 pm
To:
layaki

Ya bu aralar sinemalardan geti gitti ama kimseni dikkatini ekmedi galiba. Nicole Kidman' bir zamanlarn Tatl Cads rolnde izledik.

Tatl Cad'y hatrlayan varm? Hani Samantha isimli bir cadmz vard. Bir insanla evliydi ama kocas onun bu zelliini bilmezdi. Sam'in annesi onun bu evliliini asla onaylamazd. Bir dolu komik olay yaanrd. Dizi 1960'lara ati. Yam gerei TRT gsterimini karmm. Ancak daha sonralar yine ya Star ya da TRT'de yeniden gsterildi. Ve ben tm blmleri izleme ans bulmutum. ok gzel ok sevimli bir diziydi. Bizde de Kanal D'de daha ok ocuklara ynelik yerli bir uyarlamas gsteriliyordu yakn zamana kadar.

Selamlar
Lami

From: BeAtLe_FaN Sep-11 10:53 pm
To:
layaki

yeni bewitched' izlemedim,ama filmin hikayesini baya bi okudum denebilir.bir kere benim yam gerei dizinin farkna ok ge vardm ama benim epey houma gitmiti.elizabeth montgomery ok da tatl bir oyuncuydu. nicole kidman'n da bir rportajnda syledii gibi,kendisi gerekten montgomery'e ok ama ok benziyor tip olarak.bunu herkes ona yllardr sylyormu,bir de burun oynatma kabiliyeti de hi de fena deilmi.filme gitmek istiyorum,sonuta benim ocukken izlediim bir diziye atfta bulunan bir film,sanrm hala vizyondadr,karmamak gerekir hatta,nk ocukken izlediim bir diziydi sonuta bewitched,film versiyonunu merak ediyorum hala.

From: BeAtLe_FaN Sep-11 11:07 pm
To:
ALL

eski diziler deyince,aklma direk who is the boss geliyor.kendim kadar fanatiini bulamadm o diziye u ana kadar ama ben ok fazla severdim,her blmn de karmadan izlemitim.
sonra married with children var.al bundy karakteri efsanedir ve kendisini sevmemem mmkn deildir.
yine ok az kiinin hatrlad bir dizi var.
benim yatlarm pek hatrlamyor,ama belki benden bykler hatrlar bunu,robin williams' mehur eden dizidir kendileri:Mork&Mindy.
williams dizide uzayly canlandrrd,krmz komik bir kyafeti vard,elini beline koyard,sevgilisi de dnyalyd.
o diziyi ok severdim.
bir de trke bir dizi var eski diziler deyince aklma gelen. hatta iki tane var. birincisi glen abi. barolnde haluk bilginer vard. gzin abla gibi bir kesi vard karakterimizin,glen abla ad altnda yazar ve erkek olduunu saklard okuyucularndan.
ocukken bu diziyi izlerken ok elenirdim.
bir de yine bir trke dizi var.bir kazada(tv patlyordu da),karakterimiz beyin okuma gcn kazanmtr insanlarn gzlerine bakarak,klyutmaz'd sanrm karakterin de ad,psikiyatr' ile konuurdu her blmde,gne gzlkleri takard,insanlarn dncelerini okumak istemezdi ve o da epey elenceliydi.
hatrlayanlar var m???

edit:sinbad' hatrlayan var m?
ocukken ciddi ciddi baylrdm o diziye,zellikle de barol oyuncusuna:)

From: PELIN77 Sep-11 11:24 pm
To:
layaki

Bu onu baln atn iin Allah raz olsun sizden demek geliyor iimden. Hem eskiden hatrladm diziler hatrlyorum hem de duymadklarm reniyorum. Tatl Cad hatrladklarmdan biri, ok kktm ok detay aklma gelmiyor ama ocukken Samantha ibi burnumu oynatarak dondurma yapmaya almam hi unutmam.

Digiturk'n RetroMax isimli kanalnda tekrar gsteriliyor, imkan olanlar izlemesi gereken ok eker bir dizi.

From: Dilay75 Sep-12 6:32 pm
To:
layaki

"Alfred Hitchkok Sunar" dan bi blm hayal meyal hatrlyorum ne trsmtm bi ben bilirim o zamanlar abim merakla izler hi karmazd. Galiba alkolik bi adam barda bi yabancyla tanyodu tabi adam alkol yznden sevdii hereyi kaybetmiti. Dier adam ona ikiyi braktracan vaad edip son iikisini smarlyodu o ksm iyi hatrlayamyorum ama daha sonra kahramanmz her iki iiinde ierisinde bir yaratk byyor onu dayanlmaz aclar iinde brakyodu. ki imedii zamanlar sa ortadan kayboluyodu. Adam bu ekilde ikiyi brakmt sanrm... Grntler hayal meyal aklmda Hitchkokun giriteki grnts falan belki de tamamen baka yerden hatrlyorumdur bilemiyorum. Bide Uzay 1999'dan bahsetmisiniz filmi hi hatrlamyorum ama bir oyunu vard bahsettiiniz kahramanlarn hepsini ordan biliyorum. Abimler benden fellik fellik saklarlard. Monopoly tarz bi oyundu karakterlerin karton zerinde resimleri vard herkes birini seer oynard ve bilin bakalm abim hala saklyomu o oyunu.

From: incig Sep-13 4:56 am
To:
BeAtLe_FaN

Bewitched'in sinema versiyonunu kacirmanizda bir sakinca yok, arkadaslar. Bence gormeye degen bir film degil. Zamaniniza ve paraniza yazik. Diziyi yeniden yorumlayacagiz diye rezil etmisler bence. imdb'ye girip bir kac review okuyun isterseniz gitmeden. Giderseniz de ne demek istedigimi anlayacaksiniz. Ben buyukheveslerle gitmistim, pisman oldum. Cunku ben de o dizinin koyu hayranlarindan biriydim bir zamanlar.
Simdi burda kablo kanallarindan birinde bir kac eski bolumu izledim, bayagi nostalji yaptim. :))

From: incig Sep-13 5:04 am
To:
ALL

Peki, "The Lost Islands" adli Cumalari TRT'de yayinlanan genclik dizisini hatirlayan arkadaslar var mi? 1979'lardan bahsediyorum. Eger hatirlayan varsa bile pek fazla oldugunu sanmiyorum. "Kaybolan Adalar" adiyla gosterilmisti ve super guzel bir jenerik sarkisi vardi. Benim dizi jeneriklerini kasede kaydetme sevdam da o diziyle baslamisti zaten. :))
Dizide "United World" adli bir yelkenli okul gemisi vardi; bu gemi firtinaya tutuluyor (bu da jenerikte anlatiliyordu) ve cesitli ulkelerden 5 genc (ABD'li David, Ingiliz Mark, Avustralyali Tony, Alman Jane ve Cinli bir kiz daha) bir adaya cikiyor ve burda gecmis yuzyillari yasayan uygarliktan uzak bir kabile buluyorlardi. Bu adada yonetici Q idi ve herkesin soyadi Q ile basliyordu. Bu ada halkindan Helen adli bir kizla dost olan kahramanlarimiz adadan onun yardimiyla kurtulmaya calisiyorlardi.

Nedense bu dizinin hastasi olmustuk kardesimle. Ee, hatirlayan?

From: layaki Sep-14 3:24 pm
To:
Dilay75

"Alfred Hitchkok Sunar" deyince aklma derhal nl "Alacakaranlk Kua-Twilight Zone" geldi. Benim gibi R ve gizem delisi birisi iin mthi bir diziydi. Anlatlan tuhaf ykleri, bilim kurgunun snrlarn zorlayan hikayeleri peynir ekmek yer gibi izlerdim. Yallara genlik suyu satan firmalar, zaman bir gn ileride yaayp sonraki saatleri "ren" ustalar ve daha neler neler. ok ilgin bir hikaye net olarak aklmda kalmtr.

Barolnde Stacy Keach oynuyordu. Adammz, salar dkld iin bunalma girmi are aryor. O zamanlar sa ekimi pek moda deildi anlalan. Sonra kahramanmz bir yerlerde dklen salara zm bulan bir irketin ilann grr ve soluu orada alr. Kahramanmza bir sr deiik sa modelleri gsterirler. Adammz hippi tarz Bar Mano stili bir sa tercih eder ve hemen operasyona alnr. Aradan bir sre geer ve kahramanmz uzpuzun salaryla mesut utlu yaarken grrz. Bir gn lavaboda salarn tararken bir kl kopar ve azna kaar. Sa g bela karp lavaboya atar. Sonra birdenbire sa klnn hareket ettiini grr. Alp bir byte altnda incelediinde sa klnn aslnda solucanms canl bir organizma olduunu farkeder. Dehete kaplan adam soluu sa ekim irketinde alr. Orada aslnda irkettekilerin uzayl olduklarn ve bu yolla insanlar asimile etmeye altklarn renir. Sonunda ne olduunu hatrlamyorum. Ama byle pek ok tuhaf ve ilgin hikaye anlatlrd "kuakta".

Geen yl Kanal 7'de dizinin yeni blmlerinin yaynlandn grnce merak edip tekrar izlemeye baladm. Ama malum kanal dizinin bir ok sahnesini keserek yaynlyordu. Bir de anlatc(tm Twilight Zone blmlerinde Hitchkok gibi bir anlatc blmn banda ve sonunda konuurdu) iyi deildi. ok souk geldi ve izlemeyi braktm.

Alacakaranlk Kua hatrladm klt dizilerden bir tanesidir.

Selamlar
Lami

From: trustno13 Sep-14 3:41 pm
To:
layaki

Bu posta "byklerimiz" anlarn serpitiriyor diye fazla mdahale edemedim, ne de olsa ben kck ufackken izlenen dizilerden bahsediliyor burda ama geen gn bayla bayla izlediim bir dizi aklma geldi ilkokul dnemlerinde...Ya bu tarihle ilgili bir eydi, ok iyi hatrladm bir blm kara vebayla ilgiliydi, o dnemi dizi tadnda anlatan belgeselimsi bir yapmd ksacas. ismini hatrlamyorum ama tarih sevgimin filizlenmesine neden olan bir programd. hatrlayan kesin vardr diye dnyorum, yardmlarnz bekliyorum :)

aktrmadan "Clementine" de diyorum bu arada, ama o zaten ayr bir yede inceleniyor.

Murat

From: okatmer Sep-17 8:58 pm
To:
ALL

Arkadalar VCD satan bir yerde Stargate-Atlantis diye bir film aldm. Bu film deil sanrm? dizimi yoksa?

Stargate ile atlantise gidiyorlar,ehir sular altnda. Ordan kmadan bir ekipte baka bir gezegene gidiyor. Robert Patrick'te var

Ouzhan

From: PELIN77 Sep-17 11:28 pm
To:
okatmer

Eski diziler balnda biraz alakasz olmu. Yeni balayan, bildiimiz Stargate SG1'n spin off'u bir dizi..

From: incig Sep-18 8:16 pm
To:
okatmer

Bu dizi, yani "Stargate Atlantis", "Stargate SG-1"dan dogan yeni bir dizi. Bu sezon ABD'de 2.sezonu gosteriliyor. Senin aldigin bu dizinin 2 saatlik Pilot bolumu. Evet, Robert Patrick de var ama uzun omurlu olmayacak. Sadece Pilot'da yer aliyor. Gorunce ben de sevinmistim ama...
Oldukca ilginc bir dizi. Umarim Turkiye'de de gosterilir.

From: layaki Sep-28 9:37 am
To:
incig

Sinema blmnde ISLAND filminden bahsedilmi. Bu film ilgin konusuyla ve aksiyonuyla ok nemli ve gzel bir film. Bu arada bizim eski dizilerden biriyle de tam olarak deil ama yaklam itibariyle bir benzerlik dikkatimi ekti.

Logan'n Ka'n(Logan's Run) hatrlayannz var m? erik olarak The Island'a yakn duran bir diziydi. Gelecekte bir sava olmu ve insanlar yeraltndaki ehirlerde yaamaya balamlardr. Yerstne kmann ok tehlikeli olduu ve kanlarn bulunup cezalandrld sk kurallarla yaayan bu ehirlerin zorba yneticilerinin getirdii korkun bir kural daha vardr. Nfus artnn nlenmesi ve kaynaklarn daha efektif kullanlmas iin 30 yan dolduran herkes, szde kutsal bir trenle hayata veda etmektedirler. Yzey kaaklarn yakalamakla grevli gvenlik timlerinde biri olan Logan, 30 yanda bu treni kabul etmeyerek yzeye kaar. Ardndan kendisini yakalamakla grevli Francis ile bitmek bilmez bir kovalamacayla hikayeler devam eder gider. Dizinin ilerleyen blmlerinde ok ilgin mthi bilim kurgu hikayeleri vardr. Savatan harap olmu yzeyde yaayan ilkel insanlar, androidler, robotlar fantastik yaratklar filan vardr. Bir blmde ilkel bir kyde ilgin bir tanrya tapan bir halk bulan Logan ve arkadalar, tapnlan tanrnn bir bilgisayar ss olduunu ve enerji kaynaklarna sahip olduunu kefeder.

Klasik bilim kurgu tarihinin en keyifli dizilerinden biriydi Logan'n Ka. Hala heyecanlanarak hatrlarm.

Selamlar
Lami

From: incig Sep-28 6:04 pm
To:
layaki

Logan's Run'i benden heyecanla hatirlayan yoktur herhalde. Benim en ama en favori dizimdi bir zamanlar. Onun yuzunden Gregory Harrison'a delicesine hayrandim. Dizi 15 gunde bir "Zaman Tuneli" ile donusumlu yayinlanirdi Cumartesileri ve ben o 15 gunu nasil gecirecegimi bilemezdim. Bolum bittiginde ise kendimi inanilmaz bir sekilde depresif hissederdim. Simdi bu 15 gun nasil gececek diger bolume kadar diye. :))
Kisaca bir zamanlar beni cok fazla etkilemis bir dizidir "Logan's Run". :)) Konudan cok etkilendigimi hatirliyorum. Tabii, bu dizinin aslinda ayni adli bir sinema filminden dogdugunu da biliyorsundur Lami kardesim, degil mi? Logan 5'i Michael York ve Jessica 6'yi Jenny Agutter oynamislardi. :)) Bak, numaralarini bile hatirliyorum. Peslerindeki kimdi? Francis 7...:))) Logan'in yakin arkadasi...

Bu arada "Zaman Tuneli-The Time Tunnel" adli dizinin de simdiki "Stargate"e benzerligi kafama takildi bir anda dusununce. hatirliyorsundur sen Lami kardesim onu da. "Logan'in Kacisi"ni hatirliyorsan onu da hatirliyorsundur. Orda iki zaman yolcusu bir tunelden gecerek gecmie veya gelecege giderlerdi. Onlarin tunelin icinde kayboluslari SG-1'in Stargate'den gecislerini hatirlatti bana.
Gecenlerde "Zaman Tuneli"nin etkileyici jenerik muzigini, ki bayilirdim, hala bende vardir nostalji jenerik kasetlerimde, :)) John Williams'in yapmis oldugunu ogrendim ve cok sasirdim.

Aman Tanrim, amma nostalji oldu ya!

From: rukish Sep-28 7:27 pm
To:
incig

Ben sadece yeni evrimi olacakm, onu biliyorum.. Konusunu rendiimde o zamanda ble bi dizinin ekilmi olmasna armtm..

Neyse Brian Singer'n ekecei rivayeti geziniyodu bi ara, imdi ne durumda bilemiycem , inallah ekilir.. Konu ho nk.. Ursula LeGuin kitaplar gibi sankii.. eheh..

From: layaki Sep-28 11:55 pm
To:
incig

Ooo nci Karde... Dorusunu istersen ben Logan's Run hakknda yazarken "imdi sevgili nci girip Zaman Tneli'ne balayacak" diye dnmyor deildim. Tabii ya.. Logan's Run, Zaman Tneli ve hatta ayn zamanlarda gsterilen Lee Majors va Farah Fawcett'l 6 Milyon Dolarlk Adam birbirlerinden bamsz dnlemeyecek sinema-TV rnekleridir ve her biri birer nostalji harikasdr.

Zaman Tneli ve Logan's Run beni zamann tnelinde baka bir yerlere daha gtrd. 70'li yllarda ben ortaokuldaydm. Kk kardeimle beraber Urfa ktphanesinde gnll alrdk. Bz rencilere sonsuz kitap raflarnda rehberlik ederken memurlar ay iip sohber ederlerdi. Emeimizin karln istediimiz kitaplar alp serbeste eve gtrmek eklinde alrdk. O zamanlar yaynlanan mthi bilim kurgu dergisi X-Bilinmeyen'le tanklm bu sayede olmutur. Sadettin Topuzolu, Selma Mine gibi duayen isimlerle gencecik bir Blent Akko'un kardklar dergide o zamanki TV dizileri blm blm anlatlr, rportajlar yaynlanrd. Uzay 1999, Uzay Yolu, Zaman Tneli, Ufo gibi dizilerin oyuncularyla yaplan rportajlar ilk elden okumak bize nasip olurdu. Ne mutlu ki 20 yl sonra Blent Akko'la birlikte stanbul'da Atlgan bilim kurgu dergisinin yaynnda grev aldm. eitli yazlarla dergiye katkda bulundum.

O zaman okuduum X-Bilinmeyen'in baz saylarn zmit'te bir sahafta bulmutum. O yazlar bir grsen kesin iinin yalar erir. Siyah beyaz sayfalarda nostalji rzgarlar esiyor... Grup daha sonra Sadettin Amca'nn lmyle dalm ve Selma Hoca kendi grubuyla Evren'i karmaya devam etmi. Ben o dnemi kardm ne yazkki.

Logan's Run' sinemaya William Nolan, George Clayton Johnston'n romanndan uyarlamt galiba. Filmin zgn ad Fransa'da L'Age de Cristal(Kristal a) diye evrlmi ve film yle gsterilmiti. Filmin mziklerini Jerry Goldsmith yapm ve barollerde Michael YOrk, Peter Ustinov, Jenny Agutter, Farah Fawcett Majors oynamlar. Farah Fawcett' hatrladnz deil mi? Charlie'nin nl sarn melei. Ayn Zamanda 6 Milyon Dolarlk Adam dizisinin barol oyuncusu Lee Majors'un o zamanki kars...

Hay Allah... Nerelere gittim yahu... Bu dnem bilim kurgu dizi ve filmleri hakknda yazlacak o kadar ok ey varki... Neresinden girsem buzdann st gibi duruyor...

Saolasn nci Karde... Forumun nostalji rzgarnn dier tarafnda uuyorsun.

Selamlar
Lami

From: layaki Sep-29 12:03 am
To:
incig

Bu arada henz hatrlamayan ya da izlememi olanlara biraz Zaman Tneli'nden bahsetmek gerekir. Zaman Tneli(The Time Tunnel) aslnda Amerikallara tarih retmek iin ekilmi izlenimi veren bir dizidir. 1967 tarihli dizide bir zaman yolculuu kompleksinde gnll yolcular olarak grev alan Dr. Douglas Philips(Robert Colbert) ve Dr. Tony Newmann(James Darren) tesisin arza yaparak srekli bozulmas nedeniyle zaman iinde bir oraya bir buraya savrulur dururlar. Onlar geri getirmek iin rpnaa s komutan General Hayword Kirk(Whit Bissel) arada birisini geri getirmeyi baarsa da dierine yardm etmek ya da dier sebeplerle(aslnda sadece dizinin devam iin senaryo gerei) hi bir zaman ikisini birlikte geri getirmeyi baaramaz. Tm mantk ve bilim hatalarna ramen yayn zamanna gre dnldnde kymeti sonsuz bir yapmdr The Time Tunnel.

Selamlar
Lami

From: incig Sep-29 12:41 am
To:
layaki

:)))
Epeyce bir zaman "Bilinmeyen" diye bir dergi aldigimi ve zevkle okudugumu hatirliyorum. Ama basinda X var miydi, onu cikaramiyorum. Belki de o baska bir dergidir. :))

Zaman Tuneli'ni de hatirlayacagini biliyordum. :)) Dizinin ayrintilarini (isimler, vs.) tam hatirlayamiyorum, ama tekrar izlesem hemen hatirlarim. Bir de o merkezde gorevli guzel gozlu esmer bir kiz da vardi.

Herseyi hatirliyorsun da, su "The Lost Islands"i hatirlayamadin mi, merak ettim.

From: incig Sep-29 12:44 am
To:
layaki

Bu arada Farrah Fawcett'i nasil hatirlamaz insan? "6 milyon $'lik adam" dizisinden sonra tabii ki "Charlie's Angels" ile bir kult haline geldi o aslan yelesi saclariyla. O saclari kendime de uygulayacagim diye az ugrasmamistim. :)) pek basarili oldugumu soyleyemeyecegim. :))

Umarim "Logan's Run"in yeni cevrimi beni hayal kirikligina ugratmaz.
Logan, vs. basrollerde kimler olabilir sizce?

From: rukish Sep-29 10:20 am
To:
incig

Bakn yazlarnz takip ettike benim aklma da baka diziler geliyo..

Mesela bu Time Tunnel konu itibariyle QUANTUM LEAP adl diziye ne kadar da benzemekte.. :P Sanrm Quantum Leap'n ilham noktas bu Time Tunnel ha? B 10 yl erken dosaymm keke yaf dedirtiyosunuz valla.. :(

Bakndm biraz IMDB'ye QL ile ilgili.. Ne gzel bir diziydi bu diye ilendim sora.. Adammz Sam kadn bile olurdu farkl zamanlarda.. Ziggy vard bunun elindeki zmbrt, ona akl verirdi. Yanl hatrlamyorsam hangi zamanda ne giyilir, nas davranlr, neler kullanlr fln hep Ziggy ve Al yardm ederdi bu konularda... Ama o devaml puro mu ne tttren ve hereyi "bover canm geer nas olsa" modunda yaayan Al komikti aslnda, ok tandk ta biri o oyuncu.. :) Hele elindeki alete devaml bakp biiler slemesini, hatta alete bakarken kafasn garip garip sallamasn, arnca gzlerini ksmasn fln hi unutamam.. :)

A aaa.. Hatrladm baya bii, aferin bana ya :P

From: okatmer Sep-29 10:59 am
To:
rukish

Ben bunlar hi hatrlamadm alala sanrm ozamanlar kle isaura izliyordum :p

Ouzhan

From: layaki Oct-12 3:18 pm
To:
okatmer

Eski deil de yeni diziler. CNBC-E'de bu yeni dnem balayal beri dizi hastas oldum ktm yahu. Kolay deil 5 adet dizi. Smallville'i, 4400', X-Files', Carnivale', Nip Tuck' filan derken gnlk 45 dakikadan 4 saate yakn bir zaman ayrmam gerekiyor. Bir yandan zevk alrken bir yandan da zamanla saklamba oynuyorum. Ya bizim ocukluumuzda iler ne kolaym. Yediimiz nmzde yemediimiz arkamzda, izgi roman ve televizyonla rl bir dnya... Fantastik mi fantastik, alabildiine zgr. Ne halt etmeye bydk ki sanki. 5 tane dizi izlemek iin bin trl dolap eviriyoruz. g filan diye diye mr trpleyip duruyoruz. Ama geriye dnp baktmzda o ii gc deil de hayal nesnelerimizi hatrlyoruz en ok. Neyse...

u ara izlediim dizilerin hepsi birbirinden gzel. Nip Tuck biraz ly karm durumda. Bu sezon "sert" szc biraz hafif kalyor neredeyse. X-Files bildiimiz gibi. 4400 durgunlat iyice ama bir ekilde de izlettiriyor kendini. Bunlarn iinde beni en ok sabretmek zorunda brakan Carnivale. Hakikaten izlemek iin sabr istiyor. Dizi bir trl ilerlemiyor. Konu akmyor. Lynchvari bir anlatm var ama Lynch'in geriliminden eser yok dizide. Gizem desek, seyirci anlamasn ya da zevk almasn diye zellikle gstermiyorlar gibi. Bir rahibin dnyasyla bir sirkte geen olaylar diye zetlesek pek te bir ey kaybetmeyeceiz. Bakalm olay nereye varacak. lk balarda pek te kulakta kalmayan mzii rahibin kiliseyi istemek iin o adn hatrlamadm adama sbyancln izlettirdii sahnelerde n plana kmaya balad. O inli kadnn yrmeye baladndan itibaren nefis bir otantik mzik yayld ortala ve hala kulaklarmda. Ama o kadar ite... Neyse bekliyoruz bakalm. imdi bu muhabbetin eski diziler blmnde ne yeri var diye soracak olursanz. Aslnda ok az bir ilgisi var ama elim klavyeye bulat bir kere. Durdurmas zor artk bu saatten sonra.

Carnivalde Nick Stahl'n canandrd karakterin adn ok seviyorum ben. Niye mi? nk ad baka bir Hawkins'i artryor bana. Ona her "Ben" ya da "Ben Hawkins" dendiinde sanki "Jim Hawkins" diyorlarm gibi hissediyorum. Jim Hawkins'i bileniniz var m? Jim Hawkins, Robert Louis Stevenson'un nl Define Adas isimli klasik romannn ba kahramannn addr. lgintir Define Adas'ndan bahsettiimde roman ya da filmlerini duymayana rastlamadm. Ama bu gzel klasik eseri okumu olana ok az rastladm. Harika bir ykdr. Korsanlar, defineler, adalar, macera, kahramanlk her ey var ykde. Televizyonlarde gemite izgi film uyarlamalar defalarca gsterildi. Arada bir uyarland saysz filmlerden rnekler de gsterilmitir. Her birini tek tek izlemiimdir hemen hemen. Her birinde adadaki arpmay, Uzun John Silver' Jim'i tekrar tekrar sevmiimdir. Ama bu klasik eserden TV uyarlamas olarak en ok aklmda kalan bir bilim kurgu dizisiydi. Ne yazkki detaylarn ok iyi hatrlayamadm bu diziyi bir kere izleyebilmitim. Roman birebir bilim kurguya uyarlamlard. Uzun John Silver'n kesik bacann protezi bile aslna uygundu. Defineyi bulmak iin uzak gezegenlere giden Jim ve korsanlarn yks basit ama ok etkili bir dille anlatlyordu... Bu diziyi hatrlayan var mdr bilmiyorum. Ama Define Adas'nn saysz uyarlamalarndan birini mutlaka izlemisinizdir. zlemediyseniz ya da kitabn okumadysanz en ksa zamanda bulup okumanz tavsiye ederim. Okuyup klasik macerann tadna varn...

Selamlar
Lami
Back to top
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 5:01 pm    Post subject: Reply with quote
doru bala m yazyorum bilmiyorum.
Quantum Leap izleyen,bilen var mdr?bana biraz n bilgi verecek olan kar m?
zaman yolculuu varm diyerekten,aratrmadan edindim 5 sezonunu da,piman olmam diye umuyorum imdi Razz
ksacas Quantum Leap nedir ne deildir;ne umulmaldr ne umulmamaldr gibi sorularma cevap aramaktaym Smile
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 7:01 pm    Post subject: Reply with quote
he Quantum Leap. Cocuklugum tekrar canlandi birden 1980'lerin sonunda ABD'nin en populer dizilernden biriydi. Gelecekte Sam Beckett adli bir bilimadami ( Scott Bakula ) Quantum kopugu teknolojisini kullanarak zaman yolculugu yapiyor ve tarihin degisik noktalarinda herhangi bir sahsin yerine gecerek , o kisinin kimligini alarak o zaman dilimindeki bir olayi duzeltmeye calisiyordu. ( dogmamis bir bebegi dogurmak , bir kazayi onlemek vs ) ZIGGY diye de bir bilgisayar mi ne vardi bir de gorevleri o secip veriyordu Sam'a. Isin kotusu ilk Quantum/Zaman sicramasindan sonra Sam hafizasini da kaybetmisti kim oldunu hatirlamiyordu. Gelecekten sadece onun gorebildigi 3 boyutlu bir goruntu olan Al isimli bi adam ( Dean Stockwell canlandiriyor bunu kendisini Battlestar Galactica'dan hatirlarsiniz ) ZIGGY ile Sam'in temasini sagliyordu.

Ilk bolumde kim oldugu konusunda hicbir fikri olmayan ve 1950'lerde bir pilotun yerine gecen Sam'in ciglini hala duyar gibiyim : "BEN UCMAYI BILMIYORUUUUUM...."
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Oct 03, 2007 7:37 pm    Post subject: Reply with quote
ahhahaa..elenceli grnyor,o halde piman olmucam demektir Razz
ki zaman yolculuu varm deil,tamamen dizinin konusuymu meer.
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Oct 05, 2007 6:19 am    Post subject: Reply with quote
yle bir detay var ki Sam kuantum sramasn bedenen deil dimaen yapyordu. yani her seferinde tarihte nemli bir kilit noktas olacak baka bir insann(ahsn kendisi nemli olmayabiliyordu ama ziggy'nin hesaplamalar sonucu Scott'n dm zmesinin bir hadiseyi engelledii v.s. anlalyordu) bedenine giriyordu. Buna karlk olarak o ahsn zihni de gelecekte Sam'in bedenine giriyordu. Sam olay zp bir sonraki sramasn yaptnda ahs bedenine dnyordu. Sam'in tm amac bir sonraki sramasnn bir bakasnn deil kendi zamannda kendi bedenine olmas idi. bu beden deiiklii meselesi dizideki en ilgin temalardan da biriydi ve baya espriye de neden oluyordu. mesela zihinsel engelli veya deli birini vcuduna atladnda o kiinin arazlarna hatta karakterine brnyordu. bir keresinde Nasann uzaya gnderecei bir maymunun bedenine, bir blm Elvis'in baka bir blm ise kennedy suikastinden az nce Lee Harvey Oswald'n bedenine atlamt. bir keresinde bir aileyi rehin alm ve polis emberi iindeki bir seri katilin bedenine atlam, daha kts gelecekte Sam'in bedenindeki seri katil kaarak cinayetler ilemeye balamt.
Sam'in gelecekten arkada olan ve ok elenceli bir karakter olan Al sadece Sam'in grebildii holografik bir grnt olarak Sam'le temas kuruyor ve ziggy'e bal bir el bilgisayar vastasyle Sam'e bir sonraki srama iin zmesi gereken grevini anlatyor ve o dnemdeki arivleri v.s. tarayarak bilgi veriyordu. ok acayip bir blmde elektromagnetik bir frtna yznden Al ve Sam yer deitirmiti.
imdi byle hatrlaynca benim de tekrar izleyesim geldi. Mr. Green iin acayibi bu diziyi hem trtde hem starda izlememe ramen finalini hi hatrlamyorum. sanrm yaynlamamlard finali. zaten ok dzensiz olarak yaynlanyordu.
Back to top
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Fri Oct 05, 2007 6:30 am    Post subject: Reply with quote
Dogru durust bir finali olmadi zaten dizinin. Aynen Farscape gibi bir sezonun ortasinda sak diye kesiverdiler. Devami gelmedi.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Oct 05, 2007 10:04 am    Post subject: Reply with quote
Ya Sancar nas bu kadar eyi hatrlyosun vallahi benim aklmdan herey uup gitmi. Sen ble anlatnca benim bile izleyesim geldi diziyi Razz

Finale gelince, onu da hatrlamyodum ama biryerlerden duymutum, imdi kontrol ettim wiki'den, yleymi hakkaten.. Cliffhanger ile sezon kapan olarak ele almlar aslen final blmn, kanal yenilemeyince de ortada kalmasn diye deitirmiler finali yle yaynlamlar ama pek olmam galiba. Durum u:

Quote:
Al kars ile bir araya geliyomu. Sam ile ilgili de "asla evine dnemedi" denilmi. Ama iin garibi, Sam Beckett olan ad Sam Becket olarak verilmi. nsanlar da speklasyona girmi; Quantum Leap projesinin hi gereklemedii, Sam ve Al'in hi bir araya gelmedii konusunda... Dizinin yaratcsndan da kesin bii kmadndan kimse emin olamyo tabe.. ok ezik ve dehet bi son bence.. Zavallnn hi geri dnememesi.. Tylerim diken diken oldu birden yaf ...
Back to top
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Oct 05, 2007 2:36 pm    Post subject: Reply with quote
auroriel wrote:
Ya Sancar nas bu kadar eyi hatrlyosun vallahi benim aklmdan herey uup gitmi. Sen ble anlatnca benim bile izleyesim geldi diziyi Razz

Finale gelince, onu da hatrlamyodum ama biryerlerden duymutum, imdi kontrol ettim wiki'den, yleymi hakkaten.. Cliffhanger ile sezon kapan olarak ele almlar aslen final blmn, kanal yenilemeyince de ortada kalmasn diye deitirmiler finali yle yaynlamlar ama pek olmam galiba. Durum u:

Quote:
Al kars ile bir araya geliyomu. Sam ile ilgili de "asla evine dnemedi" denilmi. Ama iin garibi, Sam Beckett olan ad Sam Becket olarak verilmi. nsanlar da speklasyona girmi; Quantum Leap projesinin hi gereklemedii, Sam ve Al'in hi bir araya gelmedii konusunda... Dizinin yaratcsndan da kesin bii kmadndan kimse emin olamyo tabe.. ok ezik ve dehet bi son bence.. Zavallnn hi geri dnememesi.. Tylerim diken diken oldu birden yaf ...

aslnda yazmaya balayana kadar ben de pek birey hatrlamyordum. ocuk halimle heralde biraz karmak geldiinden pek de nemsediim bir dizi de deildi aslnda Quantum Leap. amma velakin yer etmi dimamzda demek ki. yi dizi de byle belli ediyor kendini herhalde. o kadar dikkatli takip etmesen dahi 15-16 sene sonra blmlerinin ayrntlarna dek kendini hatrlatyorsa o diziyi pp baa koymak lazm. Vak'a sen bahsedince wiki'ye girip yle bir baktm da o zaman dzensiz ve eksik yayn yznden takip edemediimiz ne gzel ne sofistike hikaye dngleri varm iinde. Vallahi keke tekrar yaynlansa da adam gibi izlesek. yoksa en sonunda dayanamayp dvdsini almak zorunda kalcam:D
Back to top
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Feb 13, 2008 10:46 am    Post subject: Reply with quote
http://www.ew.com/ew/gallery/0,,20176618,00.html

mezarndan geri dndrlesi 30 diziyi sralam entertainment weekly. hepimizin sevdii diziler de var aralarnda; carnivale, farscape, angel, boomtown, arrested development, freaks and geeks falan. arivini geniletmek isteyenler iin ilgin bir liste, zira adn hi duymadm ama konusu oldka ilgin olan diziler de var.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Wed Feb 13, 2008 12:36 pm    Post subject: Reply with quote
bildiimiz ve sevdiimiz be, alt dizi dnda amerikan televizyonlarndane harcanm ne mkemmel projeler varm byle. bu iptal edilen dizilerin bir, iki tanesi bile bizde ulusal bir kanal zirveye karr.

yalnz listede Firefly'n olmamas da da byk eksiklik bence.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum