X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
1X23 : Erlenmeyer Flask
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Trust No One - Sezon 1
View previous topic :: View next topic  
Author Message
agharta
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Apr 17, 2005 9:32 pm    Post subject: 1X23 : Erlenmeyer Flask Reply with quote
Gnderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 5/3/2004 4:26 pm

Bence 4. sezon finali Gethsemane ile X-Files tarihinin en iyi sezon finali erlenmeyer flask'tir. Daha ilk sezonunda, stelikte srpriz bir ekilde ratingleri yksek gelen bir diziye bylesine cesur ve ayn zamanda riskli bir sezon finali yapmak gerkten byk i ve baar. daha dizinin deil 9, 5 sezon bile srp srmeyecei belli deilken, bu kadar dumur bir final...ahsen tavsiyem, 6 sezon boyunca izlememi gibi davranp bu finali yle izlemeniz.
hay allah, insanlar etki altnda brakmadan bieyler yazmaya alcaktk ama neyse, 2. sezonda hallederiz!

Murat

Gnderen: kuzuboregi (vududi) 5/3/2004 6:14 pm

yok yok bence devam.. ben memnunum tam bir rehber iste daha ne olsun.. Herkes senin gibi derin XF fani olamaz. Kendi payima ben yuru derim, arkandayiz.. :)

Gnderen: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/8/2004 12:35 pm

Cuma gecesi izlerim diye dnmtm ama sanrm kayseride
cnbce yok :(

Ouzhan

Gnderen: layaki 5/10/2004 10:25 am

Arkadalar Erlenmeyer Flask isimli 1. sezon finali konusunda iinizde en ansl olanlardan biri sanrm benim. nk ben 1. sezonu bir blm hari izlememitim. Cumartesi gn nefis bir hava vard. Aldm ay erezi nme ve final blmnn izlemek iin altrdm videoyu.

Bu blm, benim iin gerek bir srpriz oldu. u ana kadar izlediim belki de en iyi bir ka blmnden biriydi. Son derece gerilimili bir senaryo, tm mitolojiyi zetleyen mthi olaylar zinciri, nereden geldii belirsiz katiller, uzayl melezleri ve son sahnede yaanan ok. Sanrm bu blm diziyi bir sezonluk ekecekler gibi yapmlar. Uzayl melezine ulatklar aratrma, XF aratrma yntemlerinin ne kadar gelitiini, bu blmde gsterdi bize. Akclk R tadndayd. Mulder' depodaki akvaryumlarn arasnda dolarken sanki Martin Mystere'ye bakyormuum gibi geldi. rgt suikastilerinin melezi ldrdkleri sahne, Martin'deki Kara Adamlarn infaz sahnelerinden farkszd. Ayrca tam hatrlamyorum ama bir yerde "hkmet iindeki Kara rgtlenmelerden" szediliyordu. Benzerlik houma gitti.

Blmn bir baka gzel taraf, Scully'nin ilk defa ciddi ciddi inandn belirtmesi ve daha nceki yaklam iin Mulder'dan zr dilemesiydi. Ben ok etkilendim. Derin Grtlak'n kendini feda etmesi, ve ajanlara iin peini brakmamalar iin gsterdii gayret seyre deerdi dorusu. Ve nihayet finaldeki XF blmnn kapatldn Scully'ye duyuran Mulder'in cmlesi, "Gerek orada olduu srece peini brakmayacam" ok anlamlyd.

Sanrm hi bir sezon iin bu kadar iddial ve seremoni havasnda bir final yapmadlar. Yllardr XF izlerim ama sanki hi izlememiim gibi sanki ilk defa izlemiim gibi haz aldm. 2. sezona balamadan bu akam blm yeniden izleyip detaylar gzden geireceim. Yarn akam da 2. sezon balang keyfi yapacam.

Selamlar, sevgiler
Lami

Gnderen: Commala Come Come (rukish) 5/10/2004 1:05 pm

Blmn sonunda Scully'nin baucu saati uyandnda 11:21'dir.. Pilot blmndeki gibi..

Telefon alar ve arayan Mulder'dr.. Pilot blmndeki gibi..

Son sahnede sigara ien adam Pentagon'da, o byk *oda*da kant kutusuna yerletirir ve kp gider. Kapnn zerinde bulunduu yeri belirten bir kroki vardr.. Pilot blmndeki gibi..

"In Case Of Fire Or Emergency
Know Your Exits
PENTAGON
Evacuation Procedure"

Ne gsel bir blmdr bu yaa ne gsel bir blmdr cidden :)

Gnderen: HisFearLady 5/13/2004 5:05 pm

gerekten guseldi,dedinis kadar varr.yanns o blmde olanlardan sora scully bu kadar phe etmeyi brakr saniodum.hala pheci ama le olmas gerek,her eyden nce o 'scully'..eer o da birden mulder gibi olsa hem dizi iinde baz eyler ksrlar,hem de dtan baktmzda imdi olduu kadar sorgulama hissimiz kalmazd.dizinin zellii kalmazd.kendimi ikna ettim 2. sezon banda, nk bazen hasta bi kafa olarak scully i ikna etmek iin kendi kendime konuuodum.olmazsa sinirleniodum..
bu arada ruki(ye abla?),hafzandan ikayet ediosun ama bak konu x files olunca baya ii hatrliosun..heh hee

Gnderen: Commala Come Come (rukish) 5/13/2004 5:41 pm

ne abla's bea, bi tek kardeim der bana onu hade ordan... geri diyin benim bi sorunum yok ama millet ruki diyo zaten, ruki abla garip deil mi ha? bana garip geliyo.. :PPP

Her neyse, hatrlama olayna gelince, imdi 6. sezonu izliyor olsaydk ve ble her gn ilk sezonlar gsterilmeseydi, o zaman grrdn sen beni, "ama Mulder le bii demiti u bl.. hangi blmd bea? Hangi sezondu hatta lan?... Bi dakka u u olay ne zaman olmutu , hay s... , scriptler nerde beaaa!!!?? hhhh! nas bulcam ben imdi bunuuu?? ". triplerine girerim normalde, ve bika ay sora gene le olcam hi pheniz olmasn, sonra Pelin, Murat, Ece, vs. kimi bulursam kafasn ekiticem iyicene sorgu sualle, eheh... O yzden fazla uzatmadan diyceimi hemen dyip keme ekiliyorum ben.. Ayn performans ilerde gemie dnp baktmzda bulamazsnz bende :P

Ha bi de slediin ok doru o "Scully" ..Gerekten O'nun sorgulayc,pheci tavr olmasayd XF, XF olmazd... Scully'de sezonlarla birlikte ne deiti uzun hikaye olur imdi, ama ilk sezonlardaki gibi deil, yoksa Mulder'a hibi zaman tam olarak katlmad, hep pheci oldu vs. bunu bildiim halde kzmamam gerekirdi ama sezonlar ilerledike daha abuk kzar oldum... te neyse bu iin br taraf :)

Gnderen: spooky (spooky_tr) 5/13/2004 11:52 pm

yaplan typo yu dzeltelim:

ne abla's bea, bi tek kardeim der bana onu hade ordan... geri diyin benim bi sorunum yok ama millet ruki teyze diyo zaten, ruki abla garip deil mi ha? bana garip geliyo.. :PPP

hmmm..

Gnderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 5/14/2004 8:07 am

sena, madem yan kk ne rukisi, ne ablas? nine diceksin nine! :))

Murat

Gnderen: Commala Come Come (rukish) 5/14/2004 9:37 am

bak sen ne gsel eleniyolar geneeeee...

bozmuyorum sinirimiiii.. grcez yaknda nas olsaaaaa... sizi *veletler!* ...

hade len yamla bark bi insanm ben abla, teyze, yenge, nine farketmez, buyrun buyrun..

Ama sora i muhabbete geldiinde aaznza ederim sizin... o zmaan anlarsnz hep bi *tak* ile hitap etmek ne zormu bana!!...

Hh!

Gnderen: HisFearLady 5/14/2004 4:04 pm

ya torun olujak kadar da kk diyliz :)hem ben saygl bi gen olaraktan sordum, yani kt bi niyetim yoktu...her ey ne diceimi dnmemle balad...hala ne dicemi bilmiorum ben; rukiye mi ruki mi rukish mi?her ei brakalm da,..sizi ok sevdim , baba diebilir miyim?

Gnderen: Commala Come Come (rukish) 5/14/2004 6:51 pm

eeee. tercihimi Ruki'den yana kullanyorum Sena'cm :))

abuk karar ver hade ne diyceksen bak sora alakasz balk altnda bd bd yapmaktan azar yiyces :PPP

mod bey sevgileeeerr sayglaaarrrr

Gnderen: HisFearLady 5/15/2004 12:06 pm

tmam.lese..ne diodum,ha ok gsel bi finaldi.(bitti).

Gnderen: sophron 5/21/2004 4:28 pm

bu blmn sonundaki "oda" bana indiana jones birinci filmdeki yeri hatrlatt. Bu depo indiana'da nerede olduu syleniyormuydu??? Bence ayn eye gnderme yaplo. Hatta bi zamanlar nette gezinirken bir komplo sitesinde grmtm; hertrl gizli eyin saklnd ve "warehouse" takma adyla anlan bir yer olduuna dair komplo teorileri vard.. ne dersiniz?? duyannz varm?

Gnderen: sophron 5/21/2004 4:34 pm

ahada buldum linki.. http://www.bahneman.com/liem/x-files/warehouse.html

ban bakalm sizce buras orasm???
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
amor fati
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Sat Jun 10, 2006 1:11 pm    Post subject: Reply with quote
Ne kadar mthi bir blmdr bu blm. Sonrasndaki 5 sezonun mitolojisinin hepsine yn vermitir. Uzayl-insan melezi fikrinin bu blmde aa ktktan sonra taaa One Son'da iin zme ulam olmas aslnda bu bmn ne kadar zekice bir blm olduunu gsteriri. yle ki XF bu blmn mitolojiye verdii ynle XF bu derece "byk" bir dizi olmutur bence. rnein ben Mulder'n uzayl-insan melezlerinin bulunduu odaya girdiindeki ekimi ve mzii unutamam. hele de sonunda kprnn stnde Scully+Deep Throat ve Mulder yerde kprnn( kpryd di mi?) iki yannda ylm halde...
Yalnz o sahnede Scully'nin Mulder'dan nce Deep Throat'un yanna gitmesi( Mulder da minibsten atlmtr, Deep Throat vurulmutur) hep tuhafma gider, ilgin bulurum Scully'nin tepkisini nedense...(edit: hm hm, nerden karmm bunu ben allah allah insan bi bakar di mi yorum yazmadan ckckck Embarassed )
Ah CC ah sen neler dktryorsun istedin mi az deilsin sen Smile

Last edited by amor fati on Mon Jun 18, 2007 7:15 am; edited 1 time in total
Back to top
f0xmuld3r
aylak
aylak

PostPosted: Sun Jun 18, 2006 10:49 pm    Post subject: Reply with quote
Bu aralar skntdan yle bi geriye dn yapp erlenmeyer flask i tekrar izledimde gerekten tuhaf bi havas var Smile gzel nostalji oluyo

Deep throatn ilgin lm, olayla balantlar, mulder iin yapt takas gerekten ilgin olmasnn yan sra bu blmde en sevdiim ikinci sahne CSM nin blm sonunda gen rnei alnan minik uzayly pentagonun esrarengiz blmnde dier yzlerce numunenin arasna souk kanllkla ok doalm gibi koymasyd.

Little green men de walter n CSM yi odasndan kartmasda ilgin bir ayrntyd. Tm xf blmlerinde waltern bo baklar ve suskunluunun arkasnda planc bi ruhu grmekte tuhaf.

Daha ilk sezonun finali olmasna ramen senaryoda Deep throat n lmesi ok artc. O yllarda flaski izlerken muldern gzlerinin yanmasn tuhaf bulmutum ayrca ksa srede dzelmeside pek ho olmad. Bence durumu green mende renseydik daha ho olurdu. Tabi bi battal gazi senaryosuna dnmeden Smile
netevin
aylak
aylak

PostPosted: Sun Dec 03, 2006 1:56 am    Post subject: Reply with quote
ok gzel bir final olmu. Deep Throatn lmesi ve gizli dosyalarn kapanmas insan zyor... nsan tuhaf eden hep en can alc noktalarda Scullynin olmamas. Uzayl insan melezlerini grememesii Fallen Angelde Maxin havada asl kalams ve akabinde kaybolmas. Hi ans yok bu kzcazn Smile

Birde Deep Thorat ldren vatanda ileriki sezonlarda sk sk gzken bazen insanlar yakan u gzleri kapal uzayl deilmi ? yoksa banam yle geliyor...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Fri Dec 08, 2006 7:41 pm    Post subject: Reply with quote
amor fati wrote:

Yalnz o sahnede Scully'nin Mulder'dan nce Deep Throat'un yanna gitmesi( Mulder da minibsten atlmtr, Deep Throat vurulmutur) hep tuhafma gider, ilgin bulurum Scully'nin tepkisini nedense...
Smile

zellikle forumu okuyp izledim de baktm; sanki Scully nce Muldern yanna gidiyor sonra da deep throatun yanna gidip "trust no one" deyiini duyuyor Question yani yle grdm ama bir daha bakcam emin olamadm Smile
valla the x files mitolojisinde ne kadar zayfm diye zlyordum..bu blm bana baya faydal oldu gerekten.ama hala Deep Throatn amacn tam anlamadm.bende bi sorun mu var yoksa gerekten mi kark dnyorum..uzayl-insan karm o eyler(yaratklar) yani grnce cidden garip oldum..ne kadar harika bir zekadr bu CCdeki Surprised
Scully ilk kez gerekten byle bir durumua ahit oldu sanrm ve grmesine cidden sevindim...off 1 bitti...2 nasl olacak meraktan lyorum..
margikleinjan
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Dec 11, 2006 10:01 pm    Post subject: Reply with quote
aylinkumm wrote:
amor fati wrote:

Yalnz o sahnede Scully'nin Mulder'dan nce Deep Throat'un yanna gitmesi( Mulder da minibsten atlmtr, Deep Throat vurulmutur) hep tuhafma gider, ilgin bulurum Scully'nin tepkisini nedense...
Smile

zellikle forumu okuyp izledim de baktm; sanki Scully nce Muldern yanna gidiyor sonra da deep throatun yanna gidip "trust no one" deyiini duyuyor Question yani yle grdm ama bir daha bakcam emin olamadm Smile
valla the x files mitolojisinde ne kadar zayfm diye zlyordum..bu blm bana baya faydal oldu gerekten.ama hala Deep Throatn amacn tam anlamadm.bende bi sorun mu var yoksa gerekten mi kark dnyorum..uzayl-insan karm o eyler(yaratklar) yani grnce cidden garip oldum..ne kadar harika bir zekadr bu CCdeki Surprised
Scully ilk kez gerekten byle bir durumua ahit oldu sanrm ve grmesine cidden sevindim...off 1 bitti...2 nasl olacak meraktan lyorum..

gzel nokta aylincim, senelerden sonra yine dndrdn beni Very Happy erlenmeyer de izlerken hop oturtup hop kaldran canmdan ok sevdiim bir mitoloji blmyd. imdi 2'de ilerledike greceksin, ok temel, hereyle balantl....
Deep throat haval bir son sz yapt. ama kime gvendi onu da anlayamadm :S
Back to top
View user's profile Send private message
netevin
aylak
aylak

PostPosted: Mon Dec 11, 2006 11:11 pm    Post subject: Reply with quote
Son sahnede nce Muldern yanna gidiyor gzlerine bakyor sonra deep throatn yanna...

49 saniye sculynin arabadan kp komas ile balyor trust no one ile bitiyor...

http://www.youtube.com/watch?v=J1WJEkqsl6o
Back to top
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 5:07 am    Post subject: Reply with quote
The X-Files'n bence en gzel 2 finalinden biri. bu akam izleyeceimiz blm ayrca. 1. mitoloji bulumasndaki altyaz senkronizasyonluunu yaayanlar iin yeniden izleme ans, ilk defa seyredecekler iinse esiz bir XF nostaljisi. Blm izlerken tavsiye; daha ilk sezonu yaynlanan, pek ad san duyulmam ama hem kritikler hem de bi ekilde XF'i duyup izlemeye balam seyirci tarafndan azdan aza yaylan ve gelecei belli olmayan bir dizinin sezon finalini izlermi gibi hissetmeye aln. Mulder'n muhbirinin(Deep Throat) ok sevildiini ve bu sezon boyunca Mulder ve Scully'ye neredeyse tm davalar onun gizlice verdiini, Scully'nin kesinlikle ama kesinlikle uzayllara inanmad bir dnemde olduumuzu unutmayn. Blmn tadn maksimuma karn! Smile
Back to top
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:02 am    Post subject: Reply with quote
the 8th endless wrote:
The X-Files'n bence en gzel 2 finalinden biri.

Bencede, neredeyse en gzel sezon finali. X-Files Mitolojisi nedir deseler aln bu blm izleyin derim. X-Files'n bilim-inan-komplo genini nasl ince ince ilediini,tm komployu dnnce Mulder'la Scully'nin nasl orab skmeye baladklarn anlatan bir blm. Mulder'n depoda grdkleri, Scully'nin orjinal dokuyu bulmas, Deep Throat'n vurulmas... bu akamda izlerken tylerim diken diken oldu

Maymunlar zerindeki testler (Bkn Biogenesis), Su altnda yaayabilen insanlar (bknz NIHT), Zeus Storage (Bknz Permanum-?) hep bu blmden km. Ne diyim ite sper tesi bir blm
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:14 am    Post subject: Reply with quote
Gerekten gzeldi.En gzel snav hediyesi bu oldu. Very Happy 10 zerinden 10
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jtt0331613
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:17 am    Post subject: Reply with quote
Ne kadar muhteem bir blmdr bu ya...Defalarca izleyebilirim sadece finali iin bile.
amor fati
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:36 am    Post subject: Reply with quote
Muhteem bi blm bence. Hele de 1. sezonun o gne kadarki hikayesi gz nnde bulundurulunca. Dizinin btnl asndan da muhteem bir blm, btn mitolojinin temeli bu blmde. Zehirli yeil kan meselesi, uzayl-insan melezi ve klonlama deneyleri, Fort Marlene tesisi, CSM'in Pentagon tnellerine girmesi (geri o pilotta da var) vs. Btn detaylar ince ince dnlm bir blm. Dava adm adm zlrken karakterlerin nasl fikir deitirdiklerini gryor, Scully'e ve Zeus Storage'n nnde Mulder'la yapt konumaya ak oluyoruz bi kere daha (ya da ben oluyorum Wink ) Mulder'n dedektiflik zekasna da bi kere daha hayran braklyoruz.
lk sezonlardan bir mitoloji blm ite en hafif tabirle. Bence bu bile blmn harika, olaanst ya da muhteem olmas iin yeterli ki burada XF tarihinin bence en iyi 3. sezon finalinden bahsediyoruz. XF'e ak olmak iin 1001 sebepten sadece bir tanesi Smile
Foruma da yazmyordum uzun zamandr yaw zlemiim Rolling Eyes
Back to top
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:54 am    Post subject: Reply with quote
geenlerde tekrar izleyip,imdi tekrar ve tekrar izleyip de hala sklmadm bir blmdr.
gerekten de XF tarihinde,mitolojisinde bir eyleri anlamak iin fazlasyla yol katettirecek kadar ok ey var...yeil kan,uzayl-insan melezler,Deep Throat ve anlattklar-ki bence Roswell'e gzel bir gnderme yapyor kendileri ondan ok daha baarl enkaz kaldrmalar gerekletirdiklerini sylerek-ve elbette Scully'nin ahit olduklar karsndaki bocalamas Smile ...muhteem bir blmd her anlamda.
jtt0331613
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 8:04 am    Post subject: Reply with quote
Beni u konuda dndrmt blm ilk izlediimde,imdi yine aklma geldi - hep Mulder "inanan", Scully "pheci" dinamii zerine gidiyoruz,ama aslnda her ikisinde her ikisnden de var.Scully srekli "pheci" deil,kendisi de syledii gibi, bilimi kutsal kabul ediyordu.Bir bakma,bilimsel verileriden ve yntemlerden herhangi bir phesi yok,bu konuda verilen bir aklamaya sonuna kadar "inanabilir".phecilii alternatif aklamalara.Mulder'n "inananl" ise ite tam bunlar,onun "phecilii" de kat bilimsel verilere kar.
Bilmiyorum samalam da olabilirim,ama bunu ilk izlediimden beri daima ikisinde de iki ekilllendiri karakter zelliinden de neredeyse ayn derecede bulunduunu dnyorum.Yalnzca farkl eylere ynelik.
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 8:09 am    Post subject: Reply with quote
Bu blm benim iin gerekten de ok zel,ilk izlediim X Files blm olduu iin.ncelikle blm bal bana unutulmaz sahnelerle dolu,Mulder'n depoda grdkleri--ki ilk izlediimde korkmutum Laughing --Deep Throat'n ortaya kt sahneler,Scully'nin bulduklar...Blmn sonunda Mulder'n syledikleri neden bu karakteri bu kadar ok sevdiimi bir kez daha hatrlatyor( her ne kadar sonraki sezonlarda hi tanmayacanz hale getirilse de ) Sanrm daha ilk sezonunda bu kadar salam bir finali olan yapm says azdr,ki bundan sonra olanlar da XF glgesinde olacaklar,belki daha da iyileri kacaktr ama XF faktrn hatrlayanlar sanrm hep olacaktr,abartyor muyum bilmiyorum ama blm o kadar iyi ki ne desem az kalyor...

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Trust No One - Sezon 1 All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum