X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Battlestar Galactica (***spoiler***)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 57, 58, 59  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Mar 23, 2009 1:12 pm    Post subject: Reply with quote
benimkiler eksik ouz'cum nereye katklarn renirsem PM atcam sana Wink tam olan arkadalar vardr ama ..

o deil daha kt bii yazan kimseyi grmedim orda burda, daha ne diyim. deli gibi merak ediyorum bir yandan da oturup izleyesim gelmiyo. neden ble gsel eyler erken biter ya neden Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Mon Mar 23, 2009 7:54 pm    Post subject: Reply with quote
nsafszlk bu baka hibirey deil.
nsan "u da olmam" desin deil mi, ama yok diyemiyor. Yuh yahu...
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Mar 24, 2009 1:09 pm    Post subject: Reply with quote
Vallahi. neresinden balasam, nas anlatsam.. Roslin-Adama sahnelerinde salya smk aladm. hereyiyle o kadar gzeldi ki.. ne diyim ya.

RDM, sen hi lme olur mu Sad
Back to top
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Tue Mar 24, 2009 1:25 pm    Post subject: Reply with quote
auroriel, Caprica mjdesi ver, ne olur Very Happy
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Mar 24, 2009 1:50 pm    Post subject: Reply with quote
Tigh wrote:
auroriel, Caprica mjdesi ver, ne olur Very Happy

21 Nisan'da DVD'si kyor.. Smile

ben syliyim 21 Nisan'a kadar ben kendime gelemem, BSG'nin ortaya attklarn sindiremem.. Hi sindirecekmiim gibi gelmiyo, hayatm boyu o sonu dnsem o bile yetmez..

yle nk, insanlk adna binlerce yl dn, cevap belli deil, olmayacak..

ah be RDM.. naaptn sen Sad((
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Mon May 18, 2009 1:19 am    Post subject: Reply with quote
Kafam kart imdi benim...Saul'un sorgulad saylonun Ellen'la bir alakas yok deil mi?Ve de gerekten 5.saylon o mu? Confused

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon May 18, 2009 3:23 am    Post subject: Reply with quote
Evet ve evet Wink
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Sun May 24, 2009 11:40 pm    Post subject: Reply with quote
Gaeta'yi severdim ben ya Sad
Baltar'n kast ettii sr New Caprica'da Gaeta'nn Saul ve grubuna gizlice yardm etmesi miydi ?

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 8:49 pm    Post subject: Reply with quote
4.sezonun soundtrack'i kt m?Ben hazirann sonuna doru kacakt diye hatrlyorum ama tam da emin deilim.

Back to top
xsinekkkx
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Mon Jul 06, 2009 11:30 pm    Post subject: Reply with quote
Bear McCreary'nin bloguna gre 4.sezon soundtrack albmnn k tarihi 28 Temmuz . Dizinin box setiyle ayn gn olmu k tarihi...
http://www.bearmccreary.com/blog/?p=2107
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 12:54 pm    Post subject: Reply with quote
Teekkrler Razz
"Assault on the Colony" 15 dakikadan uzun olacakm,hepsini ok merak ediyorum.
Albm kapanda Sam de var,yanl hatrlamyorsam dierlerinde yoktu.(Galiba o da dier blmlerde gzken melez gibi bir eye dnt artk,yani lmedi ama Sam'likten de km oldu bylece:( Kara'nn dedii gibi.Ho,Starbuck'n da ne olduunu daha tam anlayamadm ama)

Back to top
science_live25

PostPosted: Sun Jul 12, 2009 4:46 pm    Post subject: Reply with quote
yeni dizi sper. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 17, 2009 9:39 am    Post subject: Reply with quote
son 10 blm izlemeye nihayet balayabildim. 3. sezon finali ve 4. sezonun ilk 10 blmn yeniden seyrettim ki tekrar o atmosferin iine gireyim. hatta dn 4x09 ve 4x10'u pepee izledikten sonra dayanamayp 4x11'e baladm planmda olmamasna ramen...

27 Temmuz 2007'de, 3. sezon finali sonrasnda buraya da eki szle de bir yorum yazmtm. Sadece bir ksmn alntlyorum:
Quote:

cylon'larin dunya'yi neden aradigini henuz tam olarak bilmiyoruz. benim fikrim "all of this happened before and will happen again" sozunden hareketle 13. koloninin aslinda cylon (veya benzeri bir insan-yaratimi irk) oldugu yonunde. eski yazitlarin yazildigi zamanlarda benzer bir irk'i yaratan insanlar, kendi "urunlerinin" bu sefer savas acmak yerine goc etmeleriyle karsi karsiya kalmis olabilirler. ve 13. koloni, dunyaya giden yolu bulmasi icin "kardeslerine" ipuclari birakmis olabilirler. cunku sonucta cylonlar'in dunyayi bulmak icin gecerli mazeretleri yok; new caprica'da insanlarla uyumlu sekilde yasayamayacaklarini gorduler, oncesinde de zaten hedefleri insanligi yok etmekti-ki buna karsi cikan modeller var.

2 sene nceki teorimin byk bir ksmnn tuttuunu grmek(tabi bu blm itibariyle) beni ok mutlu etti ama ilk defa bir dizi iin yrttm teorinin gereklemesi ekstra dumura srkledi beni.
Blm inanlmazd. Herkesi iine srkleyen o umutsuzluk, hayal krkl, karanlk ve depresyonu en figuranndan en yldzna kadar btn oyuncular kusursuz yanstmlar ekrana. Roslin'i, Adama'y grdke alayas geliyor insann...ve Dee. Tm dizinin en byk oklarndan biriydi heralde (ilk sezon finaliyle birlikte) sanki kendi gzlerimin nnde, kendi dostlarmdan biri gerekten hi tereddt etmeden ekti tetii o an. Hala daha tam olarak atlatabildiimi sanmyorum, aklma geldike neden Dee, neden? diye sorarken buluyorum kendimi..
Starbuck'n yeniden douunu nasl aklayacaklar?? lk aklma gelen Lost adas gibi bir olay var bu dnyann! (Bu arada Lost 5. sezona da daha balamadm eheh) Kara'nn cesedini bulmas akllara onun son cylon olduunu getirse de D'Anna'nn son 5'ten sadece 4'nn filoda olduunu sylediini hatrlyoruz. Starbuck byk ihtimalle BSG'nin Sophie'si (Murat'n bitmek bilmeyen BSG-Carnivale zdeletirme sevdas) olduundan son 10 blmn kilit ismi o olacaktr diye dnyorum ki zaten Harbringer of Death sfat yle sokaktan geen herkese verilen bi nvan olmasa gerek.
Ellen...hi beklemediim yerden geldi bu darbe de Very Happy te yandan Son 5'linin resurrection yeteneini hi bilmediimiz iin akbetini mehul olarak gryorum kendisinin. Tamam Hub yok edildi ama Ellen ondan ok nce New Caprica'da lmt. Belki hala oralarda bir yerdedir...
Mzikler her zamanki gibi kusursuz, ynetmenlik ve grnt ynetmenlii mkemmel'in bile az kalaca seviyede...Muhteem. 3. sezonda, 4. sezonun ilk 10 blmnde daha ne kadar karanlklaabilir bu dizi, moral olarak daha ne kadar dibe kebilir diye sorardm, tek blmde 30 blmlk depresyon yklediler bnyeye.
Frak Earth! Ben Dee iin gzya dkmeye gidiyorum...sizi de eer okumaya vaktiniz olursa, tv.com'dan alntladm harika bir izleyici yorumuyla babaa brakyorum:

Quote:
And so finally, the Sci-Fi Channel quits playing ceaseless, self-obsessed ratings games with their most ardent viewers and delivers the second half of Battlestar Galactica's final season, a year since it was actually made. The wait has been absolutely perilous: between the end of the third season and the start of part one of the fourth, there was an agonising ten month gap and then, ten episodes in, the bastards cut our viewing enjoyment short for another ten months. The wait has been so great that, arguably, the weight of expectation on these final instalments is too much to bear. Can the production staff deliver the goods? Will they answer all the outstanding questions they've left dangling for the past four years? Will we get a regrettable happy ever after or a more satisfying, and realistic, emotional and physical bloodbath? From the trajectory that the narrative begins to take in 'Sometimes A Great Notion', it looks like the latter is far likelier. No question about it folks, this is damn tough viewing. If you like your characters to be one dimensional black and white ciphers, turn away now. If you want to see everyone picking up the pieces, holding hands and 'getting on', I really don't think the remainder of this season is going to be for you. You see, things have gone completely and utterly **** up. The Universe is fracked. There's no hope. We're all going to Hell in a hand basket and the best we can do to blot out the pain is give in to the illnesses already ravaging us (Roslin), drink ourselves into oblivion (Adama) or shoot ourselves in the head and have done with it (Dee). Jesus Christ, this is depressing stuff. The rock that the Galactica crew's hopes have been pinned on since she first uttered the word 'Earth' in the pilot is now burning the prophecies that formed the backbone of her beliefs and ain't taking anyone's calls. When your President's given up the ghost, you know you're in trouble. Kudos to Mary McDonnell for giving a superb performance throughout: she's particularly excellent when she confronts the Galactica crew (and the fleet) immediately upon her return from the nuked Earth. All it takes is a stuttered sigh and a whispered 'get me out of here' and the emotional effect is magnified twentyfold. Then there's the other major authority figure, the Old Man, who goes completely off the rails after one of his crew tops herself and has an alcohol-fuelled 'heart to heart' with Sol, which ends with him getting the XO to point a gun to his head, goading him on to pulling the trigger. Not easy stuff to watch but it's effortlessly brilliant all the same. You feel every nuance of these characters' pain and that's no small feat. The successful combination of superb dialogue and out-of-this-world performance really cannot be understated: someone give Bradley Thompson, David Weddle, Edward James Almos and Michael Hogan all the awards the world can muster. Now. And spare a thought for Kandyse McClure who manages to pull the wool over the eyes of every single one of us in depicting Dee's final moments. Granted, this is as much to do with the scripting as anything else but she's magnificent anyway. The fateful moment where she pulls the trigger is among the best, and most shocking, in the show's history. I'm still not sure I've quite recovered.

Some have accused 'Sometimes A Great Notion' of being slow to start; I couldn't disagree more. The narrative movement certainly isn't fast paced but that's hardly the point. This episode is about the repercussions of having all of your hopes and beliefs completely and utterly obliterated in an instant. Time is therefore needed to take stock of the situation (the opening ten minutes), work through the pain (the next thirty) and come to some form of conclusion (last five). The considered narratalogical structure, to this writer, is exactly what is needed. And in any case, amongst all of the emotional trauma, we discover that the 13th tribe were all Cylons (didn't see that one coming), that the final five lived on Earth in its last days, that Starbuck's Viper is on Earth with Starbuck's body in it (how is THAT one possible?) and, possibly, the identity of the final Cylon. If it is Tigh's ex-wife, I'm happy. It could be a red herring, of course, but time will tell. So yeah, a pretty darn packed hour, all things considered. And when you combine these revelations with the unquestionable strength of the character-led material, you have an absolute corker of an episode. As if any further evidence were needed that Battlestar Galactica is the best science fiction show on TV, here it is in one bitter, twisted, difficult package. Watch and weep.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Jul 17, 2009 8:03 pm    Post subject: Reply with quote
Daha ok alayacaksn Murat. Bundan sonraki her blm bir tokat, her blm bir bomba, her blm bir haner!!! Shocked

Yazn grnce askerden dndm gn nasl koa koa Carnivale'in ikinci sezonunu aldm hatrladm. Ama ben senin gibi sabr gsterememi ve o gn izleyip bitirmitim kardm tm blmleri Very Happy
Back to top
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 17, 2009 8:54 pm    Post subject: Reply with quote
Ahahahah Sancar yuh bir gnde mi? Tebrik ederim..Very Happy

http://ruyasam.blogspot.com/
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 57, 58, 59  Next
Page 58 of 59

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum