X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
1X09 : Fallen Angel

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Pzr Nis 17, 2005 8:36 pm    İleti konusu: 1X09 : Fallen Angel Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/12/2004 10:07 am

Bu da şahsen 1. sezonda en sevdiğim bölümlerden biri. Pek çok şeyi ima eden, bir sürü gelişmenin sinyalini veren şahane bir Ufo-kaçırılma-mitoloji bölümü. Ayrıca ve en önemlisi 4. sezondaki "Tempus Fugit" ve "Max" bölümleriyle direk bağlantılı zira max fenig ile tanıştığımız bölüm.

Haftayı da böylece bitirmiş olucaz.

Murat

Gönderen: Orkun1 4/16/2004 9:38 pm

Mulder'ın UFO'nun düştüğü yere gizlice geceleyin gittiği ve ormanda ilerlediği bazı sahneler Fight The Future'daki mısır tarlalarını andırıyor...Ya da bana öyle geliyor...

Gönderen: ufoozgur 4/17/2004 7:34 pm

Space gibi bir felaketten sonra bünyeye iyi geldi. Saf X-Files aldık damardan...1. sezonda şimdiye kadar izlediğim en iyi bölüm.

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/21/2004 3:16 pm

bu bölümün bu kadar az dikkat çekmesi beni üzdü. Fallen Angel, birinci sezonun sonuyla ilgili çok önemli mesajlar veriyor satır aralarında. Mulder'ın sorgu sahnesi beni ilk izlediğimde müthiş etkilemişti, yürü be diyerek feci gaza gelmiştim. Deep Throat'ın Mcgrathle olan diyaloğuda yarıp geçirmişti; aslı Godfather filminde olan "dostlarını yakın tut ama düşmanlarını daha da yakın tut" cümlesi Deep Throat'u efsaneleştiren sloganlardan biriydi.(bu cümle nerde sarfedilirse o efsane oluyo heralde)
Ve tabiki "enigmatic dr. Scully" cümlesi var Fenig'in sarfettiği, ben bunun E.B.E bölümünde söyleneceğini sanıyodum. Mulder'ın da sonra Scully'ye imalı bir şekilde aynı iltifatı tekrar etmeSi hep çok sevimli gelmiştir bana. Hani dur daha dün bir bugün iki Scully'i nasıl hemen fark edip bir de enigmatic sıfatını yakıştırmışlar diye hayret etmiş gibidir hem mulder hem de scully.
Bölümün x-files mitolojisiyle bağı sezon sonuna yaptıkları göndermeden ibaret denebilir. Çünkü Fenig'le tekrar karşılaştığımız 4. sezon bölümleri Max ve Tempus Fugit'te de süregelen mitoloji hikayesinden farklı, ilk sezonun UFO konseptini ele alan bir yapı vardı. Max'in dizi için önemi, sanırım dışardan bakıldığında Mulder'a yakın bir tip olması. Yani Mulder FBI ajanı olmasa, kişisel bir derdi olmasa Fenig veyahut Lone Gunmen üçlüsünden herhangi biri kolaylıka olabilirmiş diyebiliriz.

Bnece çok güzel bir ufo stand-alone bölümüydü, 4. sezona kadar bunlardan başka izleyemiycez.

Murat
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
paranoid android
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Per Şub 02, 2006 8:02 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu bölüm gerçekten de 1.sezonun en iyilerinden.Çok sevdiğim Max Fenig karakteriyle tanışmamız bir yana,Max'in Scully'e ettiği iltifat ve Mulder'ın kariyerini takip etme olayı çok iyi.Max'in söylediklerinden Mulder'ın bilinmeyen ile çok çeşitli yönlerde uğraştığını çıkartıyoruz(dergilere makale yollamak gibi Smile )

Mulder: "How did you recognise me?"
Max Fenig: "I saw your picture in a trade publication once. And of course I read your article in 'OMNI' about the Gulf Breeze sightings."
Mulder: "I published that under a pseudonym."
Max Fenig: "MF Luder. I know. MF Luder's a anagram for F Mulder. You really didn't think that would fool us, did you?"
Mulder: "I didn't think anybody was paying attention."
Max Fenig: "Somebody's always paying attention, Mr Mulder."
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pts Eyl 04, 2006 8:33 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"The last detail, starring Dana Scully" nedense bu sahneye çok gülmüştüm...Mulder'ın kendini sorgulayan adamlara çıkışmasını tekrar tekrar izleyebilirim.Keşke Deep Throat o kadar erken ayrılmasaymış diziden çünkü onun gözüktüğü an resmen dizinin akışı değişiyormuş...

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
netevin
Çaylak
Çaylak

İletiler: 133

İletiTarih: Pzr Kas 26, 2006 5:48 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölümdeki uzaylılardan ziyade arkadaşlarında belirttiği gibi sorgu sahnesi çok güzel. Mulderın isyankarlığı çok hoşuma gidiyor . Maxinde Lone Gunmende olmasını isterdim

"Üzerinde resmi mühür olan yalanları nasıl ortaya çıkarabilirim ki ?"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Sal Kas 28, 2006 7:48 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ice'dan sonra izlediğim ne iyi 1.sezon bölümüydü..sorgu sahnesinde mulderın sözleri gerçekten çok iyiydi..1.sezonda bu tür bölümlere umarım daha çok rastlarım.. Confused
hakancen
Çaylak
Çaylak

İletiler: 98

İletiTarih: Cmt May 03, 2008 2:27 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
sezonun en iyi bölümlerinden birini tekrar izlemiş oldum. bu dizi öyle bir bağlıyor ki kendisine bırakmak ne mümkün. Exclamation
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Haz 30, 2009 10:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
çok güzel bir mitoloji bölümüydü.Samanthanın kaçırılmasından sonra Max Fenig'in kaçırılmasını görmüş oldu Mulder.Sorgu esnasında Mulder her zamanki gibi Mulderdi.Ama asıl bombayı Deep Throat patlattı; Dostlarınızı yakın bulursunuz ama düşmanlarınızı daha yakın bulursunuz...Hükümet komploları bu bölümde kendini iyice göstermiştir.Sonuç olarak x files'ın anlamak için izlenmesi gereken mitoloji bölümlerdendir.
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız