X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Lord of The Rings :: The Fellowship of The Ring

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Çar Oca 11, 2006 8:07 pm    İleti konusu: Lord of The Rings :: The Fellowship of The Ring Alıntıyla Cevap Gönder
From: trustno13 10/11/2001 12:12 am
To:
TRARAGORN

Selam Aragorn! :)) yaw bunu yazmak bile tüyleri diken diken ediyo! Ben nası seni görmemişim yaw? Başta sen olmak üzere bu konuyu diğer tüm LOTR hayranları için açtım. Hazır şunun şurasında 21 Aralık'a ne kadar kalmışken,şööle bi Yüzük Kardeşliği bilgilerini check edelim istedim :) Harika bi kitap.Okumayan herkes okumalı. Benim favori karakterler Aragorn,Gandalf,Frodo ve Sam. Aslında yazacak o kadar şey warki,neyi yazacağımı bilemediğimden aptal aptal geveliyorum.

"One ring to rule them all,
One ring to find them
One ring to bring them all,
And in the darkness,bind them."

Murat

From: TRARAGORN 10/11/2001 2:28 pm
To:
trustno13

Murat (nickini yazmak bayagi kasiyor da) al sana "Aragorn" un yani "dağın kralının" şiiri...
Bu arada bende bilgisayar ortaminda yani text olarak lotr serisi,hobbit,silmarillion vb. tolkienin tum eserleri var.bu şiiri de oradan aldım.
not:şiir benim imzam aslında ama cogu kez sadece son kıtayı kullanıyom...bu kez hepsini yazıyom...

---------------------------------------------------------------
~Bir Gün Döneceğim~(bu aralık ayı içinde aslında) -Aragorn

The King beneath the mountains,
The King of carven stone,
The lord of silver fountains
Shall come into his own!

His crown shall be upholden,
His harp shall be restrung,
His halls shall echo golden
To songs of yore re-sung.

The woods shall wave on mountains
And grass beneath the sun;
His wealth shall flow in fountains
And the rivers golden run.

The streams shall run in gladness,
The lakes shall shine and burn,
And sorrow fail and sadness
At the Mountain-king's return!

From: trustno13 10/13/2001 12:43 am
To:
TRARAGORN

Hey! textler ingilizcedir heralde?? onlara bi bakmak isterim açıkçası.Icq no'n var mı listede? Benim no 76371972. Bu arada sen John Howe'un resimlerini bilyosundur kesin. LOTR filmindeki karakterler onun çizimlerine uygun yaratıldılar. Way be,dedim ya konuşucak çok şey var! :)
Bu arada ismini hala bilmiorum,yoksa Aragorn yeterli mi? :p

Murat

From: TRARAGORN 10/13/2001 1:17 pm
To:
trustno13

adim hasan...

From: trustno13 12/3/2001 11:28 pm
To:
ALL

Bu Konuyu tekrar açmamın 2 nedeni var: Hem artık saadece 17 gün kaldı hem de X-Files'la bağlantılı bir durum var:
Kitabı okuyanlar bilecektir,Kitap boyunca tüm yaşanan olayları etkileyen kilit olaylardan biri Elrond'un Divanı'dır. ışte Elrond'u,Filmi dublajlı izleyenler kim'ın seslendirmesiyle izleyecek dersiniz? Bizim Mulder'ın sesinin ta kendisi Sayın Ali Düşenkalkar!
www.yuzuklerinefendisi.com.tr'den aynen alıntıdır:"FıLMıN ÇEVıRıSı, KıTABIN DA ÇEVıRıSıNı YAPAN ÇığDEM ERKAL ıPEK TARAFINDAN BÜYÜK BıR ÖZENLE GERÇEKLEşTıRıLDı. FıLMıN SESLENDıRMESı ıÇıN BELıRLENEN SESLENDıRME SANATÇILARI, PETER JACKSON TARAFINDAN BıZZAT TEK TEK DıNLENıP ONAYLANDI."
Sanırım filme 2 defa gitmekte fayda var...(zaten sadece 1 defayla kim yetinebilirki?)

Murat

From: incig 12/4/2001 12:38 am
To:
trustno13

Murat bu mesajinla bizleri bilgilendirdigin için çok ama çok tesekkürler!

Simdi filmi orijinal izleyemeyecegimiz için üzüldüm. Ama herhalde orijinal için yine her zaman oldugu gibi geç seanslari ayirmislardir. Ya da uzak sinemalari. Ama ne yapip yapip orijinal de izlemenin bir yolunu bulacagim. Çünkü aksanlari çok merak ediyorum. Umarim Amerikan aksani yoktur. Ama izleyiciler açisindan iyi olan galiba Türkçe izlemek. Neden derseniz, çünkü kitabin Ingilizcesi çok zor ve karisik. Hem alt yazi takip edip hem de o olaganüstü görüntüleri takip etmek korkunç derecede zor bir is olacakti. Bir sevindirici olay da kitabi çeviren kisinin filmin çevirisini yapmasi. Zaten mantikli olan da buydu.
Tipki Peter Jackson'in Tolkien evreni konusundaki en bilgili ve de ilgili iki ressama basvurmasi gibi. Kitabi çeviren de zaten üç kitap sonunda bu evreni su gibi ezberledi. Baska birinin en bastan bu evrene yeniden girmeye çalismasi kadar abes bir sey olamazdi.

19 aralik'a kadar nasil bekleyecegim bilemiyorum. Netten indirdigim LOTR resimlerini beyaz perdede canlandirilmis olarak görebilecek olmak beni nasil heyecanlandiriyor anlatamam. Alan Lee ve John Howe en sevdigim LOTR ressamlaridir. Yönetmenin onlarla çalistigini duyunca "bu is oldu!" demistim zaten. Filmde hayal kirikligina ugrayacagimi hiç sanmiyorum. Biraz önyargili gidecegim filme ama olsun.
Kitabin filme çekilecegini duydugumdan beri oyuncu kadrosuna kimler aliniyor hep dikkatle takip etmistim. Adlar teker teker ortaya çikinca heyecandan yerimde duramaz olmustum. Çünkü bütün isimler de kafamda canlandirdigim karakterlere tipatip benziyorlardi. Liv Tyler mükemmel bir Arwen, Cate Blanchett mükemmel bir Galadriel, Elijah Wood mükemmel bir Frodo. Legolas öyle. Bütün kardeslik üyeleri için ayni seyleri söylüyorum. Beni hayal kirikligina ugratan kimse yok. Aragorn'da önce adi duyulmamis bir Ingiliz secildi. Sonra onunla anlasilamadi, Viggo Mortensen oldu. O Ingiliz'i duyunca nette buldugum resimlerinin karsisinda gözlerimi kisip nasil bir Aragorn olacagini hayalimde canlandirmaya çalismistim. Sonra o degisip de, V.M. olunca bir türlü onu Aragorn yapamadim hayalimde. Ama tipin bitmis halini görünce yakinlarda, "Vay canina!" demekten kendimi alamadim.
Gandalf'da 1.kitabi okurken hep gözümün önünde Sean Connery vardi. "Gülün Adi"ndaki tipinden etkilenmistim. Sonra bu rol için en basta onun adi gecince havalara uçmustum. Sonra o da degisti. Ama su andaki Gandalf da benim için OK.
Böylece "film iyi olmus" önyargisi ile filme gidiyor olacagim, ama benim için hiç sakincasi yok. Bir yerlerden VCD'lerini koleksiyonuma katmam gerek. Müzikleri nasil acaba bu arada?

(Ay inanmiyorum. Az önce baktim da, Enya'nin iki sarkisi varmis filmde. Biri "May it be". Olamaz. Valla aklimdan onun adi geçiyordu! Ama müzigi yapan Howard Shore'u çok tanimiyorum. "Gladiator" gibi bir müzik istiyorum ya. Ya da Titanic!)

Biraz uzun oldu bu mesajim. Ama dayanamiyorum n'apayim? Tüm dünyayla ayni anda izleyecek olmanin verdigi heyecan bu. bagislayin.

Tabii bu arada Mulder'in sesini burda da duyacak olmak harika! Keske daha genç birini konuºtursalardi. Elrond biraz yasli geldi bana. Mesela Aragorn'u...:-))Demek yönetmen Türkçe sesleri dinleyip onaylamis ha! Bu dogruysa inanilacak gibi degil.
(Bu dediklerimi geri aliyorum. LOTR sitesinde Elrond'un tipine baktim da, o kadar da yasli degilmis. Ben kitabi okurken daha yasli birini düsünmüstüm gerçi. Ayrica oynayan adam "The Matrix"deki bas ajan.)

From: rukish 12/18/2001 9:22 pm
To:
trustno13

Olm sen ne diyosun..Ben her reklam çıktığında çığlık atıyom ne hikmetse... :)) O kadar da manyak diilim, annamadım valla..

Bakalım Hobbit'i bitirmiştim, şimdi LOTR'nin ilk 100'ü bitmek üzere, bu gece sabahlıycam zaten :). Belki son kısımları bırakırım heyecan olsun diye (Hiç sanmıyom ya neyse)

Diğer mesajda yazdıım gibi, ben senden önce girecem olm, çatlaaaa :))). Telefonunu kapa istersen, sen bilirsin yane ..Ehehuueee

Mileetttt, nette görünmiycem, kendimi LOTR kampına alıyorum, haberiniz olsun. Cuma gecesi burdayıımmm artık.

See u soon
Rookie

From: TRARAGORN 12/18/2001 9:51 pm
To:
trustno13

ben silmarillion'dan baslayip guc yuzukleri,hobbit,lotr 3'lemesi,son olarak tom bombadil, peri masallari uzerine ,roverandom bitirdim.simdi unfinished tales'i okuyom.bu sonuncusu biraz kasti.:))
cumaya kadar bitirip tam moda girmis olarak gidecem filme...

bu arada reklamlarin her birinde bir karakter uzerine yogunlasiliyor.mesela bir reklamda frodo birinde gandalf...
ozellikle ARAGORN reklami cok hosuma gitti :))))P

From: ful_pri 12/18/2001 10:03 pm
To:
ALL

puhaha siz daa cumayı bekleyin arkiler ama sanırım burda ilk olarak ben izliycem bu filmi!!!!kuzenim yine yaptı yapıcaını we yasal olmayan yollardan(her zamanki gibi!)filme ait bi dvd getirdi!!!$imdi izleyemem ama yarın mutlaka izliycem her ne kadar ewde izleyince bi tadı olmasada,we uyuycak olsamda en azından herkesten önce izlemi$ olmanın götü kalkıklıı her$eye değer zuhahahahahahaaaaaaa!!!

From: rukish 12/19/2001 3:38 pm
To:
ful_pri

Aman da amannn hemşooo.. Naapalım kısım, bis ayı gibi sinema ekranında isliyces seninki en fazla ne kadar olabilir ki 120 ekran mı? Bis daha güselini şsliyces işteaaa!!!

Hem ben zaten alt yazılı olmassa anlayamam dooru dürüst.. Sen zevkini çıkar, kalksın bi tarafların, lam bari uyuyakalcam deme beaaa.. Kırk yılda bi geliyo bööle filmler sinemaya olmuyo ama...

Yaaa.... Bu arada ben hala kararsızım bu kitabın sonunu getirmek konusunda.. 230 sayfayı devirdima ama bilmeden gitsem diyom, ööle yapiim ben de mi? Hem burda herkes, madem bilmiyon olayları, filmi izle soora okursun daha zevkli olur diyolar, hem de kafanda belirli bişiler olmas, senin kurduğun bişiler olmas, daha inandırıcı gelir falan diyolar.. Yaaa ben naapıcam şimdi yaa. :(((..

Hemşooo sence???

Ay bu kadar kararsız kaldııma inanamıyorum. Murat, Pelin kusura bakmayın amma kararsızım beaaa. UFFFF

From: ful_pri 12/19/2001 10:47 pm
To:
rukish

yaw bugün kafa falan yoktu bende wala koydum dvdyi açtım ama dvd olmasına rağmen görüntü kalitesi kötü we diorum ya kafam yerinde diildi 15-20 dk.soora kapattım..zaten kesin sinemadada izliycem yaaaa!!
hem$ocum wala ne diyim bence LOTR nin büyüsüne kapılırsan o kitap gidio..ama benim gibi bi türlü büyüsüne kapılamadıysan git filmi gör soora oku derim:)bide okurken kırk saat gözünde canlandırma olayını ya$amazsın,seyret soora bitirki daa akıcı geçsin kitap..ben kendimi kaptırmadıım için normal bi film gibi gelio bana wala..
zewklerrr,renkler olayı tabi:))

En son auroriel tarafından Çar Oca 11, 2006 8:15 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Oca 11, 2006 8:08 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: rukish 12/21/2001 2:09 pm
To:
ALL

Meraba millet. Gördüğünüs üzere kurstayım. LOTR'e yer bulamadım :(((.. Eh Murat, çok sevinceksin bu duruma...:PP. ıki saat kuyrukta bekledim. 14.30'da boş yer vardı ama, ben 18.15'e almayı tercih ettim. Yer takıntım vardır da biras :P. Neyse işte 4 saat sonra acayip eğlenecem. Çok sabırsızlanıyom yaaa, dün gece uyuyamadım zaten.

Artık akşam Murat'la chatte koparıs. Ehheheuuue. Neyse Murat'cım sen benden daha fanatiktin, yakışır. şu dört saat içinde bişi yazarsan okumıycam, spoiler falan yaparsın imdi sen. Ehehh

Giden ve gidecek olan herkese iyi eğlenceler.

Ruki

From: TRARAGORN 12/21/2001 4:09 pm
To:
rukish

gittim,gordum,begendim...Peter Jackson kendisine 100 milyon yeni hayran kazandirdi.Arkadaslar bu film gise rekoru kirar bence.Potter'i falan gecer,gerci Potter'da temelde yuzuklere dayaniyor,onun yarattigi fantezi dunyasina.
Filmdeki artilar eksiler...Bunlar hakkinda yazilacak bir ton sey var.Ama simdi sirasi degil.Henuz seyretmemisler icin bunlari yazmayacagim,burayi okuyanlarda en az 2-3 gun filmin bu yonlerini yazmasin,gidecek arkadaslarin sevki kirilir.Sahsen bana oldu,hic iyi bir sey degil...Ha Murat ???Yorumlarini bekliyorum.Icq'da bulusalim.Aksam.Sadece sunu soylemek istiyorum son olarak:sirf Gandalf'in balrogla kapismasini gormek icin gidilir :)))
bir de tabii Aragorn icin.

Senin icin kardesim,
Komutanim,
KRALIM !!!

From: ful_pri 12/21/2001 4:27 pm
To:
TRARAGORN

ewttt artılar eskiler soora tartı$ılsın ben sadece geyik yapcam!!!!puhahahaaaaa olleyyy ulen war ya bu filme gidi$imi dönü$ümü her bokumu annatcam çok sıkıldım çünkü..ben geyiğini yapıyım çünkü $imdi siz filmi ciddi(!)$ekilde incelemeye ba$larsanız yeni gelenler korkup kaçabilir ben ortamı sulandırıyım siz katıla$tırın..$imdi sınıfa girdim uyuz uyuz ilk 2 ders coğ...bizde dedikki bari ööleden soora topluca asalım LOTR ye gidelim..aradık tüm sinemaları hangisinde yer warsa 2 seansına bi yerde 19 ki$i ayırttık..ama soora ewi uzak olanlar 5ten soora ordan dönemezler falan geyiği çıktı.ko$a ko$a biri markete gitti,gazeteyi aldı baktık en yakın sinemaya en uygun seans 11.15 çünkü saat 10.45ti!bi bağırdım "millet kalkın hoca gelmeden tüyüyoruz!"..eehue 19 ki$i tam okul kapısından çıkıoruz ing.ceci arkamızdan "nereye yaaaa aloo ders i$licem noldu" die bas bas bağırıo bizde hocayı siklemeden "hocam sinemaya gidioruz isterseniz sizde gelin görü$ürüz" dierek çıktık okuldan..(tabi bu arada ewe tel.gelmi$ pzt disiplinde bi görü$memiz war muhahaha)yaw kıl payı yeti$tik sinemaya oturduk falanda..koltuklar uçuk pembe!$imdi bunu nie söledin diceksiniz,açıklayınca özellikle kızlar durumumu çok iyi anlıycak:oturdum 5 dk.geçmedi bende bi gariplik war..$imdi eer adet zamanınız belli olmuosa,sinemada olduunuzu fark ediosanız,yanınızda ped falan yoksa,film 3 saat sürcekse we koltuklar *uçuk pembe*yse o 3 saat boyunca nası oturduumu, yani çeken anlar!:)))e öle raatsız bi durumda kendini filme kaptırıp rahat rahat oturamıosun,yanındada tüm sınıf war napcaksın?GEYıKKKKK!!!arkiler war ya hayatımda bu kadar eelendiim nadir filmlerdendi bu!$imdi spoiler gelebilir i$tee eer filme gitmediyseniz okumayın altı sakınnnn!!!!

Alıntı:

ehueheue!!!ewttt filmde bazı yerler kitaptan farklıydıııı...oyunculuk,ses,görüntü güzelll..ama bazı görüntülerdeki yapmacıklık adamı deli edio ayrı konu!tabi ben bu kadar incelediim için öle..film öle "aman tanrım hayatımın filmi harika!"dencek türden bi film diil yani bence:)geli$mi$ masal misali..kitabını okuyunca pek öle gelmio ama sinemada garip garip yaratıklar gördükçe "allahımm çocuk filminemi geldim ben yaa taam harry potterada gidioruz haftaya buna geldikten soora"geyiği dönmeye ba$lıo..ben fantezi sewmem yani hele öle garip garip yaratıklar,görüntüler gördükçe beni kimse tutamadı malesef!bugün on sinemasında 11.15 seansına gelen herkes sanırım filme bi daa gitmek zorunda kalcak çünkü bizim çene durmayınca millette geyiğe katıldı çok eelendik tüm izleyiciler olarak!:)))ben $ahsen ilk ba$ta filmde yakı$ıklı herif bulamayınca atlara takıldım!bi an gözüme çok sexy gözüktüler siyah siyahhhhh!:)))tabi sooradan tam aazıma layık bi $ekilde aragorn we boromir gelince atları unuttummm!allahım o ne karizmaydı onlardaki ya!bağırdım zaten bi ara "of of yerim seniiii tutmayın atlıycam üstüne aragornun!" die arkadan bi herif tutan yok zaten meydan senin dedi kırıldı tüm sinema:)))bizim grupta kitabını okumayanlarda wardı..muabbettler süperdi:"yaw $u garfield mıydı neydi wardı ya bi büyücü hani öldü i$te o gençken ne yakı$ıklıdır kim bilir ya..."diye ba$layan cümlelermi ararsınız,"$imdi bu filmin nie sonu yok?"," ay $u salyalı sümüklü yaratıklar çok sexy neydi adları onların?"dienlermi, hepsi mewcuttu yani..boromirin "halkımı korumam lazım" gibi saatlerce süren geyiklerine tek tepkim $uydu "koru yawrum arkandayım,bensiz olmaz,ne demi$ler her ba$arılı erkeğin arkasinde bi kadın wardır!"..ühühühüüüü boromir ölürken begüme sürekli "gidio gidio gittii gittiiiii ama karnımdaki çocuk nolcak böğüeee"die konu$urken sesim fazla çıkmı$ galiba,millet "kim bu ya sabahtan beri dırdır konu$uo,yeterrr"die isyan bayraklarını çekti:)tabi bide coğ dersinden çıkmı$ olmanın we bi önceki gün coğ sınawı olmu$ olmanın dezawantajlarını sinemadaki dier izleyiciler çekti çünkü paso coğrafi geyikte yaptık:))i$te boromirin cesedini dü$ürolar ya çağlayandan a$ağı geyik $u "akarsular yüksek yerden dü$tüü zaman suyun tam dü$tüü yerde, dipte bi a$ınma meydana gelir we buna dewkazanı denir..boromir $u an dewkazanında RIP modunda..allah rahmet eylesin.." "aa bakın sert kayaçlar a$ınıoo demekki $imdi horst-graben olu$cak!"...gandalf tepede bas bas büyü yaparken bizim anlayı$ tarzımız: "öölen ezanı okunuo galiba.."..hmm bide karakterlerimizin temacı olduunu unutmayalım boyunlarındaki yapraklardan:)))) ayrıca bu film pekçok filmi çağrı$tırıo,görüntü we müzik açısından.sayıyım; vertical limit,alice in wonderland,titanic,gladiator,vs gibi..ay hele o filmin sonu..yani frodo sam'e "i promise,i will never let go..jackkk i love u" dicek sandım ya!titanicin sonu gibyidi ne o öle müzik çağrı$tırıo sahne çağrı$tıro falan!ay tüm film boyunca geyik wardı $imdi çok uzun yazdım arada gelince aklıma yazarım..eheue bu kadar $eyden soora filmden çıkardıımız sonuç:asla ewlenmemeliyiz!!yüzüün normal hali alyansa benzio ya ondan:)))
yaaaa i$te böleee..kısacası(!)bu kadar geyiği sittir edersek güzel film..ama çok abartıldıı kanaatindeyim olay bu..türüne göre harika sayılır tabi ama benim tarzım olmadıı için..hayır kitabını okuyun en azından daa normal gelio görüntüler çocuk filmini çağrı$tırıo çünkü(mortal kombat falan gibi:) )..hadi millet $imdi sizin ciddi(!)ele$tirilerinizi alıyımmmmm
p.s:koltukmu?muhaha wala hiçbi$i yoktu üstündee o kadar kasarak oturdum tabi 3 saat boyunca bide olsaydı!:))))

From: incig 12/21/2001 6:28 pm
To:
TRARAGORN

Bugün LOTR'a gittim. Sabahın ilk matinesinin doluluguna inanamadım. Ya
herkes kitapları okumuştu, ya da yapılan reklamlardan etkilenip "bu da
neymiş?" deyip gelmişlerdi. Ben filmde hayal kırıklığına uğramayı
zaten beklemiyordum, uğramadım. Kitaptan farklı çekilmiş bölümler var. Yönetmenin neden değişiklikler yaptığını tam anlamadım ya, neyse. Ama filmdeki manzara ve dekor çalışmaları OSCAR'lık. Bu kesin. kesinlikle aday gösterilecek.

Ressam Alan Lee'nin "Rivendell" çalışmasını aynen görüntüye aktarmışlar. Gözlerime inanamadım. Sonra John Howe'un "Frodo'nun nehirde Kara Süvarilerden kurtulması" temalı çalışması da aynen görüntü efektleriyle ordaydı. Dün kendimi Tolkien kampına aldım ben de ve nette Tolkien ressamlarının LOTR resimlerini gözden geçirdim. Hepsi ama hepsi de ordaydı. Çok duygulandım dogrusu.

Film 3 saat sürdü. 4 saat de olabilirdi. Nasıl bittiğini anlamadım. Kimse anlamadı. Sanki filme tekrar ara vermişler de 5 dakika sonra yeniden başlayacakmış gibi bitti doğal olarak. Son sahneden sonra ekran kararıp da, "Director: Peter Jackson" yazınca millette bir hayal kırıklığı uğultusu oldu. Artık devamı 2.filmde. Ya bir yıl nasıl bekleyeceğim ben? Gerçi herkes aynı şeyi söyleyecek ya.

Film öyle hızlı kurgulanmış ki, kitapta konunun bu kadar hızlı ilerlediğini farketmemiştim. Görüntüler tam algılanmadan değişiveriyorlar. Bu tabii ki yönetmenin bir seçimi, ama çok iyi olmuş. Tam bir fantastik action movie çekmeyi başarmış adam. %100 saf adrenalin olmuş. :-))

Aragorn'a bayıldım. Hiç bu kadar role oturacağını sanmamıştım Viggo
Mortensen'in, ama başkası olmazmış gibi geliyor bana şimdi. "Bu rolde bu olmamış" dediğim kimse yok neyse ki.

Boromir'de Sean Bean de çok iyiydi. Henüz degeri anlasilmamis bir aktör o bence. Her filminde ölüyor nerdeyse. "Ronin"de daha film yarilanmadan ölmüstü. Geçenlerde gittigim ve neden o filmde oldugunu anlamadigim "Don't Say a Word"de bu sefer filmin sonunda öldü. Burda da öldü iste. Hep ona IRA militanlarini veya katilleri oynatiyorlar. Bir tek "Anna Karenina"da iyi adamdi yanlis hatirlamiyorsam.

Arwen'da Liv Tyler tam bir Xena kompozisyonu çizdi dogrusu kitaptan farkli olarak. Frodo'yu Kara Süvarilerden kaçirdigi sahne enfes çekilmis dogrusu. Kitapta Arwen'li böyle bir sahne yok, ama filme gitmis diyebilirim. Kitapta bu sahnede baskasi var ve erkek. Bu degisiklige ne gerek vardi anlamadim. Bir de o sesi...O kadar etkileyici miydi onun sesi? O Aragorn ile Elfçe konustuklari sahne harikaydi ya.

Golden Globe adayi da oldu film. En Iyi Film, En Iyi Yönetmen, En Iyi Müzik ve En Iyi Sarki...Bu da Oscar için iyi bir başlangıç. Bakalim Oscar'larda ne olacak? Su olacak: Görüntü, Sanat Yönetmenligi, Set Dekorasyonu, Kostüm, Makyaj ödüllerinin hepsini de toplayacak. Büyük ödüllerde de en azindan adayliklari olacak.

Valla ben çok memnun kaldım. Pazar günü de kuzenimle gideceğim. Sonrasını bilmem. Birkaç kere daha gidebilirim. Belli olmaz.

Herkese bol LOTR'li günler dilegiyle...

From: PELIN77 12/21/2001 7:03 pm
To:
rukish

Ya arkadaşlar kusura bakmayın ama ben filmden büyük bir heyecanla konuşmaya geldim ve chate giremediğim için (sizler gibi) konuşacağım ..Eğer duymak istemeyen arkadaşlar varsa aşağı kısmı okumayın!!!! Bakın uyardım sizi :))))

hayatım filme yer bulamamana çok üzüldüm :(( .. Ben sabah saat kurup filmin biletlerini almaya gittim çünkü aptal insanlar ne yer ayırıyor ne bilet satıyorladı önceden :pppp

Neyse filme geçelim .. Bilmek istemiyorsanız aşağıyı okumayın millet :))))

Alıntı:

Fuldencim sana katılarak başlıyorum canıms.... Ne adamlar ya onlar öyle ben Boromir'i daha kısa ve daha şişman hayal etmiştim ama Sean cuk oturmuş ..Ya neredeyse ağladım valla o ölürken ..Nedense aklıma Krycek geldi :ppp ne alakaysa ???

Aragorn ise mükemmeldi. ınci'ye katılmamak elde değil. Viggo Mortensen'i bende hayal etmemiştim o rolde ama muhteşemdi. Karizması ,oyunculuğu çok iyi oturmuştu. ahhhhhh

Görüntülerin ne kadar hayal gücüme uygun olduklarını anlatamam bile .Bu filmi bu kadar iyi çekecek başka biri çıkarmıydı bilemiyorum ama Peter Jakson inanaılmaz bir iş çıkarmış . şimdiden Oscar 'a aday olur diye düşünüyorum. Görüntü Yönetmenliği oscarını da başka kime verebilirler ki bu film varken??

Tüm hobbit'lerin çok iyi seçimler olduğunu düşündüm. Özellikle Elijah Wood çok iyiydi. Hobbitt'lerin dünyasını bu kadar iyi anlatabileceğini düşünmezdim .Oyunculukları çok iyiydi. Bilbo'nun yeşil kapısını görünce bir ahh çektim ,görmeliydiniz :)))

Bana tuhaf gelen yerler de vardı tabii ,elrond'u daha yaşlı bekliyordum.Daha bilge görünüşlü. Tabii Elrond bir Elf ama ben kafamda öyle çizmiştim. Bu arada Ali Düşenkalkar'ın sesinin ona Mulder'dan çok daha fazla gittiğini söylemeliyim..

Arwen'i oraya sokmaları da ilginçti. Kitapta yoktu ama konuyu bozmamıştı. Kaçış sahnesi ve suların atlar şeklinde gelip atlıları götürmesi de harikaydı..

Tabii Tom Bombadil 'in olmaması sizde bir boşluk bırakıyor onu ve evini görmek isterdim :(( Bree'ye gelmeleri o kadar çabuk olduki çoğu insanın altı ay geçtiğini anladığını sanmıyorum.

En garip sahne herhalde galadriel'in yüzüğü almak istediğinde büründüğü o tuhaf şekildi. Bana kopuk geldi çok..

Film bitince herkes gibi ben de bir rüyadan uyanır gibi oldum.Bu filmin devamını nasıl 1 yıl bekleyeceğim konusunda hiç fikrim yok :((

Neyse bu kadar yeter ,gerisini siz de yorumlarınızı yazınca konuşuuruz :))))

From: trustno13 12/21/2001 10:22 pm
To:
ALL

Bu cuma X-Files'ın önüne geçeebilecek tek bişey vardı,ve geçtide! LOTR her dakikasına ayrı ayrı 2,5 milyon verilecek bi film bence!(ama o kadar param yok ayrı:pp neyse günün geyiğini de bitirelim burda) Söylenecek çok şey var,ama kelime yok.Ama tabi tüm bunları kitabı okuduum için yazıyorum.Bence kitabı okumadan filmi görenler,kitabıda okumak zorunda.O görselliği,kendi hayal güçleriyle daha da zenginleştirsinler o olayları daha da *yaşasınlar* die...
Hepiniz Oscar falan demişsiniz...Eğer aday olursa hesini alır.Bu kadar yani.Ama şööle ama bööle yok.
Benim hayran kaldıım detayları sıralarsam:
1)Lothlorien.ınanılmaz olmuş.Orda yaşamak isterdim.
2)Galadriel.Eğer Arwen bir Elf Prensesi ise Galadriel,Elf Kraliçesinden çok daha öte ve üstün bir yaratık olmalı! O ne asaletti yaa!Kardeşlik Lorien'den ayrılırken,Galadriel'in yüzüne dikkatle bakın,o gülümsemede bütün duyguları bulacaksınız.Sevinç,umut,keder,hüzün...Cate Blanche (yannış da yazmış olabilirim) bu kadar yakışabilir yani.
3) Merry ve Pippin. Onları hep seviodum zaten. 2. kitabın,dolayısıyla da 2.filmin tadı tuzu onlar! :) o kadar umutsuzluğun içinde gülmek şart yani!
4)Gollum.Gözlerini görmek yetti yani.
5)Moria ve Khazad-Dum Köprüsü. Dolayısıyla Gandalf ve balrog. Balrog da harika olmuş. Aslında burada çizeleri övmek lazım.
6)Aragorn!Yurtsuz Kral! Senin kaderin daha çizilecek!

Bu arada size bir soru,kitapta olupta filmde olmayan yada tam tersi olaylar hakkında: Olayların akışını değiştirmek,yüzüğün kaderini ve Orta Dünya'nın da geleceğini etkilemez mi? Bu daha çok kitabı okuyanlar için bi soru oldu!Özelliklede Hasan için ;)

Murat

From: rukish 12/22/2001 1:32 am
To:
trustno13

Var yaaaa... O kadar dedik "Süreyya'da bu kadar heyecanla beklediğim bi filmi isliycem, manyak olcak" diye, eh tabee bööle heyecan yaparsak bi b..luk çıkar diye. Çıktı da. Eğer aranızda bugün (dün) Süreyya Sineması'nda 18.15 matinesine giren varsa o bağıran şişko kıs bendim haberinis ola :PP.. Boromir'in yüzüğün etkisiyle Frodo'ya saldırdığı sahnede ses gitti arkadaşlar. Legolas'ın geldiği ve oklarıyla inanılmaz hareketler yaptığı sahneye ve sonraki 5 dakikaya kadar da geri gelmedi!!! Legolas hünerlerini gösterirken bana geldiler, millet yuhlamaya falan başlamıştı, ayağa kalkıp merdivenlerden kapıya yöneldim "Düzeltemiyosanıs kesin şunu yaa!!!" diye bağırdım tam çıkarken ve arkadan bi alkış bi tezahürat koptu sormayın.. Çıktım görevlilere dert anlatmaya çalışıyom, neyse 5-6 kişi de çıktı benim arkamdan (iğrenç az bi rakam) film devam ediyo SESSıZ bi şekilde. Adamlar yapmaya çalışıyos diyolar ben "yaa bu nası olur makinist midir nedir yok mu orda, kapatsın makinayı, düğmesine bassın, kardeşim olmuyosa fişini çeksin! bu kadar olmas" diye hala bağırıyom. Neyse ses yerine geldi, ama 20 dakika falan izlenmedi tabee bu arada.. Bu sefer millet ayaklandı (eh, bis de o kadar dırdır ettik, susarsak olmas) "BAşA SARIN O SAHNELERı!" diye gene çıktık. Sonra ben salondakilere "çıkmıyoruz arkadaşlar, başa sarıp izletmiyolarsa burdayıs" falan dedim, gerisini sis düşünün :PP. Manyak görevliler "o zaman yarın yeniden gelin" diyolar, bozukmuş düzelmezmiş(tabii yemiyo salonda söölemek, dışarda beni buldular bana sayıyolar). Ben paramı istiyom "vezne kapandı" diyolar.

Hayatımda bööle iğrençlik görmedim yaa... Sinirlerim bozuldu, sonunu nası isledim bilmiyorum. Güselim sahneler gözümün önünden öölesine kaydı gitti yaaa. UHUUUHHHBAAAAAA. Bi daha gitmek istiyom ama nerde gidecem, orjinal gösterim her sinemada yok ki bu yakada, olsa da pahalı, aman ben deliyim giderim yani.. Ay hala başım ağrıyo, nası sinirlenmişim yaa. ızleyenler de bi manyak, "sis gidin o zaman bis izliycez" diyenler bile vardı yaa. Bi de ben fanatiği olsam yırtardım ağızlarını ve 250 kişilik sinemada benden daha fanatik olan insanlar da vardı, kapıştılar mı bilmiyom, görevlilerle dalaşıyodum ben dışarda.

Yani, ikinci yarıda olaydan koptum ben. Yine de kesinlikle çok güseldi film. AÇıkçası kitabı bitirmediğime sevindim, ilk 1 saat falan aşina sahneler gibi geldi ama sonradan daha bi heyecanla isledim diziyi, tam havaya girmişken ööle bi aksilik çıkmasaydı süper olcaktı.

Kesinlikle hepinise katılıyorum, görüntüler harikaydı, kurgu harikaydı (değişiklik yapmasalarmış kesin 4 saat sürermiş fiilm yaa), kimse söölememiş ama müziğe de bayıldım ben yaaaa. ENYA döktürmüş, özellikle Boromir'e ağıt!!! Tek kelimeyle müthişti, çok kısa sürdü :(..

Rivendell, Galandriel'in Elf şehri falan çok güseldi, ay nası imrrenerek isledim oraları yaa. Yannız Elflerin dış görünüşlerini bırakın, sesleri asil olduklarını kesinlikle vurguluyordu. Galandriel'den çok Arwen'in sesine bittim. Yemin ederim ağzım açık dinledim Liv Tyler'ı yaa. Pek sevmezdim hayran kaldım kadına.. Elfçe konuştukları yerler hele, bi yolu varsa kesin öğrenecem ben o dili yaa :PPP

En çok Pippin'e bayıldım ben yaa, ne şirin şeydi o ööle :)). Karakterler çok iyi oynanmış. Harika iş çıkarmış oyuncular. Legolas'la Aragorn'un dövüş sahnelerine ayriyeten bayıldım (Zaten Legolas'ın okunu önce birinin gözüne, sonra yayla arkadaki yaratığa yolladığı sahneyi izledim, bu bööle izlenmes dedim ayaklandım..Ehheheue)

Okumayınca daha zevkli geldi bana valla. Tom Bombadil önemli bi şahsiyetti, hala kavrayamadım kitaptaki tarihi akışın içindeki rolünü ama, aramadım yane. Diğer değişiklikler, yine de sürükleyici hale getirmiş filmi, güsel olmış hem de çokkk..

Ay anlat anlat bitmes, ben bi daha gidecem filme gerçekten, sonunda istediğim gibi ayrılamadım sinemadan.

Nese görüşürüz. Hemşonun yazısını okiim bakiim, o nası kopmuş sinemada (chatte hala dönüyo geyiği, merak ettim :P)

See ya!
Ruki

From: rukish 12/22/2001 2:14 am
To:
ful_pri

EHEHEUEUUEEUEEEEEEEEEEEE

Ay hemşo kopardın beni be güselim. Yani ben burda filmi şööle adam akıllı izleyebilmek için yırtmışım bi taraflarımı sen neler yapmışın, benimle birlikte gelsen sinemaya ne olurdu sonumus, düşünmek bilem istemiyom haa.. :PPPP. Bis en iyisi beraber sinemaya gitmeyelim, gidersek te komedi filmine gidelim güselim, gerisi kasar bisi canımm :))

Hele o coğrafik! esprilerin öldürdü beni resmen yaaa, bi de Aragorn.. Taam gelirse senindir Viggo abimis, iste yeter ki (mi desemmmm:PPP)

Yaa ööle bişi ki sisin yanınısda olmak istedim yane, o kadar manyağımdır sinema konusunda ama çok eğlenmişinis kıskandım bak şimdi hemşom beaa.. Nese bi gün bi komedi filminde fıstıkk :PPP

Öptüm seniee
Ruki

From: ful_pri 12/22/2001 2:20 am
To:
rukish

wala hem$ocum özendirmek gibi olmasın ama ben asıl olayları anlatmadımki burda!muhahhaa 3 saat boyunca dü$ünsene daa neler döndü orda!:)))--ayy uyaklıda oldu!!:))--coğ konusundada yani sınawdan 100 bekliorum yapıyım o kadar geyiğini!:ppp yok yaaa ben komedi filmlerine gülmüorum,korku filmine gidelim bak nası kopcan bizle birlikte muhahha!!asıl komedi onlar oluoooo zuahaha!!muucxx hem$ocummmmm!!!!

From: okatmer 12/22/2001 8:21 am
To:
rukish

Bende kitabı bilmediğim halde sizin heyecanınıza kapıldım ve hemen filmi görmeye gittik Pelin'le. Olayı,kahramanları vs. bilmediğim için film benim için havada kaldı. Saolsun Pelin film esnasında beni bilgilendirdi. Ama şu bir gerçek hayal gücü korkunçtu. Kitabı okuduğumu düşündümde herhalde bana afaganlar basardı okurken. O sahneler kimbilir nasıl tasvir edilmiştir kitapta. Devamını merakla bekliyorum

From: TRARAGORN 12/22/2001 1:21 pm
To:
trustno13

-------
Bu arada size bir soru,kitapta olupta filmde olmayan yada tam tersi olaylar hakkında: Olayların akışını değiştirmek,yüzüğün kaderini ve Orta Dünya'nın da geleceğini etkilemez mi? Bu daha çok kitabı okuyanlar için bi soru oldu!Özelliklede Hasan için ;)
-------
Benim varolan ve X'ci olan kardesim.Sahsen Arwen'e kisisel bir giciklik disinda filme oyle buyuk elestirim yok.Yaw kimsin sen kizim beni gafil avlarsin oyle?Elf prensesi felan dinlemem carparim iki tane oturursun yerine.Kardesler onceki mesajda soyledigim yorum yok lafina benim degilmis gibi davraniyorum ve yorumlara geciyorum.

1-Hobbitkoy,Pelennor ovalari savasi (ozellikjle sauron)lothrein ormani ve orthanc super olmus.Adamlar resimlerle birebir uyumlu yapmislar oralari.

2-Orclar cok taktik hareketler yapiyor.Atttigini vuruyo,sutunlara falan tirmaniyo...Olmamis hocam...

3-Senin soruna geliyorum EXIST .Arwen'in savasci prenses Zeyna'ya donusturulmesinden baska bence onemli bir degisiklik olmadigindan,savaslarin sonucu etkilenmez.yine de aklina takilan yer varsa soyle,tartisalim.

4-Saruman Gandalf'a "yavrum bak sauron cok guclu hade onun tarafina gecem,ona karsi koyamayiz"diyo.olmaz.olamaz.en bastan Sauron'da Saruman ve Gandalf'la ayni soydan geliyo.Hobaa direkt onun tarafina gecmek istemez.en azindan "once" kendisine katilmaya cagirir,eger tum kitaplari incelerseniz saten bu boyle olmustur.

5-Su iki kapisma bayagi guseldi,:Saruman-Gandalf ve Gandalf-Balrog(bu arada balrog hayallerimin otesinde meydana getirilmis)

6-Tamam pekcok sahne kesilmis ama bildigim kadariyla ormanda trollerle karsilasma sahnesinin olmasi gerekiyodu.Insafsizlar bunu da kesmis.

daha soylecek cok sey var ama ilginc bir dipnotla sona eriyo bu yazim:
biz filmi seyrettigimizde ABD'de daha vizyona 1 gun vardi.Arkadaslar oradaki akrabalarina filmi anlatip herifi gicik etti. :)))

Xist yorumlarini bekliyom.(Lutfen sende bana nickimle hitap et)

Ne laf bea:Seninle gelirim kardesim,Komutanim,KRALIM !!!

From: PELIN77 12/22/2001 2:38 pm
To:
TRARAGORN

Herkesin fikrine kafamı sallaya sallaya buradaki insanlara gülme konusu olmuş olabilirim .Arkadaşlar hepinizin görüşlerine katılıyorum .

Gollum'dan bahsetmeyi nasıl unuttuğumu bilemiyorum. En çok onu nasıl canlandıracaklarını merak ediyordum ve muhteşem olmuştu. Cam gibi ,karanlıkta parlayan gözleri..*o benim canımssss..kıymetlim.sss* harikaydı.

Moria ve açılıştaki savaş sahneleri muhteşemdi. Özellikle de Sauron..O muhteşem zırhı. Efektlere söyleyecek kelime bulamıyorum .devamlı olarak muhteşem ,harika kelimelerini kullanıyorum ama başka kelime bulamıyorum.

Merry ve Pippin'i unutmuşum. Sahneleri o kadar iyi oynanmış ve o kadar iyi yönetilmişti ki kitap gözlerimin önünde canlandı diyebilirim. ıkisini de çok severdim zaten .Ve Legolas!!! Tıpkı hayal ettiğim gibiydi. Okçuluk sahneleri büyük bir ustalıkla çekilmişti.

Yalnız sana birşey sormak istiyorum Aragorn* , kitabı ıngilizce okumuştum ama eğer ben yanlış hatırlamıyorsam troller ya da orglar ormana saldırıyorlar ve Elf'lerle savaşıyorladı .Bizim *kardeşlik*te ancak ondan sonra ayrılıyorlardı. Ben rahat rahat kayıklarına binip Galadriel'e veda etmeleine şaşırdım. yanlış mı hatırlıyorum? Buradaki en büyük LOTR fan'ı sen olduğuna göre uzman da sen sayılırsın :)

bye

From: rukish 12/22/2001 4:48 pm
To:
TRARAGORN

Arkadaşlar aranısda dublajlı izlemiş olanlar varsa uyarıyorum, alt yazılı islediğim yerlerde biçok hata yakaladım. Nası yapmışlar anlamıyorum valla ama gıcık oldum, mümkünse alt yazılı izleyin, tabee ıng'yi, anlayanlarınıs için geçerli bu. Hani Aragorn "Seni koruyacağıma yemin ettim" diyo da, Frodo "kendinden koruyabilir misin peki?" diye soruyo, orası "kendimden" diye çevrilmiş, yani hiç bilmeyerek giden insanlar nası bi mantık kurabildiler merak ettim açıkçası. Bazı cümlelerde kullanılan kelimeleri sevmedim ve bazı yerlerde de ıng cümle farklı, Türkçesi bambaşka bi halde kullanılıyo. Sonuçta Tolkien'in kullandığı dil farklı, biraz daha ağdalı bir dil ama Türkçe'ye çevirirken konuşma diline çevrilmeye çalışılmış gibi geldi. Tabii bazı yerlerde!

Neden gıcık olduğumu anlıyosunus di mi? ORTA DÜNYA bizim dünyamıs diil. Tamamıyla farklı bi dünya . Tamam belki bisim dünyamıs bu dünyanın geleceği olabilir (ki ben bunu düşünmeyei yeğlerim). Ama o zaman kesinlikle çok çok farklı ve kelimelerinde bile bu farklılığın olması gerekiyor. Peter JAckson Elf'leri, hobbitleri, vs, vs. yaratırken, her farklılığa özel olarak değinmiş, bu çok güsel bişi ama açıçası ben Türkçe dinlerken bile normal Türkçe olmadığını hissetmeliyim. Karakterler, görüntüler dünyamızdan ne kadar farklı olursa olsun, ufacık bi lafla bu dünyaya dönmek istemiyorum yane.

Nese bunu burda kesiim, Aragorn'un söylediklerini ele almak istiyom bi de..Hemen hemen söylediklerine katılıyorum Aragorn'cum ama orclar hakkında söylediklerini bilemiycem, taktik olayları falan, sen daha iyi bilirsin tabee. Ama Saruman'la ilgili söylediklerine katılmıyorum. Adam ilk başta zaten Gandalf'ı etkilemeye çalıştı, tamam belki az geldi sana ama direk "hade sen de katıl" tribine girmedi valla. Yanlıs, böylesine önemli bi kişiliğin Sauron tarafından nası ele geçirildiği, nasıl karanlık gücün etkisinde kalabileceği mevzusuna fazla yer verilmemiş, ben bunu sevmedim mesela.

Arwen'e gelince, yaa nası Zeyna rolüne bürünmüş bu hatun gerçekten anlamadım. Bi yerleri kaçırdım galiba, çünkü arkasında kara süvariler varken at koşturuyodu sadece, başka ne yaptı ki? Benim aklımda kalan tek özelliği saflığı oldu Arwen'in, (sesini hiç unutamam). Sanırım "Gelin ve alın" dediği yerler kitapta yokmuş, bu da ufak bişi, insanı Zeyna yapmaz. Ki nehiri Elfçe bişiler söyleyerek (büyüyle heralde) süvarilerin üstlerine göndermesi de Zeyna imajıyla bağdaşmayan bişi. Bence Arwen'i Zeyna'ya benzetmenis çok yanlış.

Film kitaptan ne kadar farklı olursa olsun, yine de asıl amacını gerçekleştirebiliyo.O güselim Orta Dünya'yı ve halkını en güsel şekilde tasvir etmiş olması, izleyiciyi 3 saatliğine bu dünyadan soyutluyo.Bana bu yeter de artar bile, hiç bi zaman kitabıyla aynı kefeye koyamam, kitaba tamamen sadık kalsaydı yönetmen, o zaman kesin başka bi boyuta falan geçerdik , ama elindeki kısıtlı zamanı da çok güzel kullanarak bunu becermiş yine de.

Valla bu tartışmalar iyi geldi bana, sinemadan çıktığıımda bu kadar beğendiğimin farkında diildim ama şimdi üç dört kere daha gidebilecek haldeyim. :PPP

Nese görüşürüs
Ruki

From: rukish 12/22/2001 5:27 pm
To:
PELIN77

ARKADAşLAARRRRRR

şU AN ENYA'NIN MAY IT BE'SıNı (FıLMıN SONUNDAKı şARKI) DıNLıYORUM, BÖYLE GÜSEL Bışı OLAMASSSSSSS!!!! HEMEN YÜKLEYıN DıYORUMMMM.. SESı ıNANILMASSSSSS ÖTESıııııı. TÜYLERıM DıKEN DıKEN şU AN YAA..

ALLAH'IM AğLIYCAM şıMDııııı..AY BEN BU AKşAM GıTSEM BOş YER VAR MIDIR KıEEEE :PPPP...

From: TRARAGORN 12/22/2001 6:27 pm
To:
PELIN77

Yalnız sana birşey sormak istiyorum Aragorn* , kitabı ıngilizce okumuştum ama eğer ben yanlış hatırlamıyorsam troller ya da orglar ormana saldırıyorlar ve Elf'lerle savaşıyorladı .Bizim *kardeşlik*te ancak ondan sonra ayrılıyorlardı. Ben rahat rahat kayıklarına binip Galadriel'e veda etmeleine şaşırdım. yanlış mı hatırlıyorum? Buradaki en büyük LOTR fan'ı sen olduğuna göre uzman da sen sayılırsın :)
*o sozunu ettigin orman lothrien yani galadriel"in ormani...ondan once o kadar cok yeri atladilar ki vallahi oradaki savasi canlandiracaklarini hic beklemezdim netekim olmadi da.yalniz bir onceki mesajimda soyledigim ayinlayacaklardi ama yayainlamadilara bir baska ornek (!dikkat!bunun yayinlanacagi soylenmistifotolar felan vardi ama yayinlanmadi.!)te: o ormana girdikten sonra gimli cuce oldugu ve elfler ozellikle orman elfleri agaclari kesen baltalar tasidiklari icin cuceleri hic sevmedikleri icin onun gozleri baglanacakti ve sadece o degil legolasinda gozunun baglanmasi gerekiyordu(yeniden dikkat bu dedigim kitapta herkesin gozunun baglanmasi olarak geciyo.ama filmde sadece bu ikisi olacakti o sahnede yok olmus)ayrilmalari ise bir iki ayrinti haric dogru ama galadriel sadece frodoya degil digerlerine de armaganlar veriyordu.bu da baska bir eksiklik.

*eksiklikler biraz dusununce olabilir cunku bu kesilmis(yayinlanacak denilen yerler bile yayinlanmamis hgaliyle bile 170dak. film eger hepsini yayinlasalardi bence film 3 degil 4-5 bolum olurdu.bu da ne bizim ne de onlari hosuna giderdi.)

*mantiksizlik:hadi frodonun yuzugu alip gitmesiyle bilbonun terkedisini biraraya koydunuz (oysa aradan 50 yoksa (60 miydi)sene geciyor.)bunu kabul ettik ama nasil oldu da gandalf taaa gondora gidip (not:kardesligin filmin sonunda geldigi yerden biraz daha uzak)
geldi ve tum bunlar ayni gece de oldu?yapma Jackson baba,yeme bizi...

*kayiklar bizim normal kayiklarin hic ekleme yapilmamis haline benziyodu.kardesim bu elf kayigi insan biraz sus koyar be.

**Bana ok-yay kullandirmalari cok sacmaydi.O isi sadece Legolas yapmaliydi.

*Legolasin geldigi yerden hic bahsedilmedi oysa bilbonun macerasinda onemli bir yer tutuyor ve legolasın gimli ve galadriel le olan iliskilerinin de onemli bir kısmını olusturuyor.

*bu arada simdi maile gelmis okudum fox firefly diye 400-500 sene gelecekte gecen sci-fi yapcakmis ve x-f nin saatinde olcak(mis)

*arwen hakkindaki yanlisliklar kesinlikle kabul edilemez.bir kere o buyu yapmiyo ,yane o su olayi felan baska bir elfin isi.frodoyu kurtaranda ayni elf.ne yazikki tipki bombadil ve ragadast gibi o da ucmus.oyle uzuuun muhabbetler yoktu benimle.bence bolye yaparak gercek fanlarin gozunde arwenin sayginligini dusurduler...

devami gelecek....

bu arada:tum muzikleri kazaa'da bulabilirsiniz.

herkes paylasirsa pc dunyasi daha kolay bir yer olur.

From: rukish 12/22/2001 8:12 pm
To:
TRARAGORN

http://www.elvish.org sitesinde filmde geçen Elfce cümlelerin anlamı var arkadaşlar. Gidin bi bakın acayip geniş bi site.
aşağıda filmden bikaç sahne var. Ben manyaklaştım bu Elfçe mevzusuna hade hayırlısı. Kitabın ıngilizce'sini bile okusam bu kadar merak sarmazdım ama Galadriel'le Arwen'deki o müthiş tınıyı duyunca sapıttım resmen yaa. Aşağıya bikaç tane sahneyi koyuyorum.

Bu arada jeton geç te olsa düştü, bunlar önceden bikaç filmde rastladığım gibi Türkiye kopyalarını kesip biçmişler. Ve eğer NEW LINE şirketinden gelen kopyalarda bu işlem yapılmışsa, kesilmiş sahneleri hiç göremiyces demektir. Bence DVD işinden de parayı toplamak istiyolar ve Aragorn, senin belirttiğin fotoğrafları olduğu halde oynatılmamış sahneleri ancak DVD'sinde görüces demektir. Bu da benim hemen bi DVD player için para biriktirme olayına girmem gerektiğini gösteriyor :)). Malum daha X sezonlarının da DVD'leri var sırada. Yedim ayvayı offf..

[Introduction]

The song of Galadriel:

Galadriel (Sindarin):

I amar prestar aen
'The world is changed'
Han mathon ne nen
'I feel it in the water'
Han mathon ne chae
'I feel it in the earth'
A han nostron ned wilith [sic!]
'I smell it in the air'

Arwen: Frodo. Im Arwen. Telin le thaed.
Frodo, I am Arwen. I have come to help you.

Arwen: Lasto beth nin, tolo dan na ngalad.
'Hear my voice, come back to the light.'

Aragorn: Dartho guin berian. Rych le ad tolthathon.
'Stay with the hobbits. I'll send horses for you.'

Arwen: Hon mabathon. Rochon ellint im.
'I'll take him. I'm the faster rider.'

Aragorn: Andelu i ven.
'The road is too dangerous'
...
Arwen: Frodo fir. Ae athradon i hir,
tur gwaith nin beriatha hon.
'Frodo is dying [?]. If I can get across the river
the power of my people will protect him.'

From: PELIN77 12/23/2001 2:27 pm
To:
rukish

"HEMEN YÜKLEYıN DıYORUMMMM"

"ALLAH'IM AğLIYCAM şıMDııııı"

Yaaaa..ben de ağlıyacağım şimdi :''(( Nereye yükleyeceğim ben bunu???? öhhöhöhöhöhöhööh..Bu filme Salı günü tekrar gitsem diyorum ama Moulin Rouge 'u da kaçırmak istemiyorum ..öffff

From: PELIN77 12/23/2001 2:55 pm
To:
TRARAGORN

Lothrien.. adını bir türlü doğru hatırlayamıyorum :) Ormandaki o sahnenin olmaması benim (Bombadil ve Legolas'ın hikayesi dışında )gözüme batan şeylerden biriydi.Ormana girerken Gimli'nin söylenmesi dışında Orman Elf'leriyle onun arasında hiçbir tartışma (öyle diyelim) çıkmaması da çok garipti. Sonuç olarak gözleri bağlı girmemeleri tabii.

Tabii tüm kitabı tek tek anlatsalardı film ne kadar uzardı bilemiyorum. herhalde bir 5 saat olurdu ama filme kendimi o kadar kaptırdım ki 3 saat nasıl geçti hiç anlamadım.

Arwen benim gözüme o kadar batmadı açıkçası. Fazla sırıtmıyordu belki de onu çok uzun sahnede tutmadıkları içindir. Galadriel'le karşılaştırınca çok daha *insan* gibi duruyor.

Christopher Lee'nin Saruman olünde , Tabii ki Ian McKellen'ın Gandalf rolünde ne kadar harika olduklarını söylemeye gerek bile yok.

Ben Türkçe seslendirmeden izledim ve bugüne dek en iyi seslendirmelerden biri olduğunu düşündüm.

Not : Firefly ? Gelecek yıl mı gösterime girecekmiş? Ne diyeyim mutlu bile oldum diyebilirim :))) yeter ki biz filmi izleyelim.

From: TRARAGORN 12/23/2001 4:13 pm
To:
rukish

arkadaslar bu olay hakkinda daha cok bilgi icin www.lordoftherings.com.tr'de bir fan club adresi var.oraya gidin su an hatirlamiyorum adresi a yuzden sizi buraya yonlendiriyorum adamlar bir fan klup yapip uyelere ozel dvd gibin seyler cikarcakalr orada sadece uyelerin adlari dvdye konca kfiyor ama sanirim ozel dvd de cikarirlar....saten dvd versiyonunun toplu cikacagini ve 3 seneden once cikmayacagini dusunuyorum.Aurora_X sanirim bu dvdler icin cok biriktirmemiz gerekecek.tipki x-files gibi.ben onun yerine isdn baglanti icin para biriktiriyorum...filmi cuma gunu sabah 12de izledim internette kazaaya baktim cok kalityeli ceimler orada yerini almisti bile ...dvd 'i de bir gusel riplerler o zaman baglantimizda cok iyi olur ...saten x-f nin perfect ripleri piyasada yani internette dolasiyor ben onlari alinca bir de buyuk hdd olunca dvd'ye gerk duymama sahsen.bir dvd ni (xf) 80-120 dolar arasi oldugu dusunulurse....
ayrintili bilgi icin sorun...

From: trustno13 12/25/2001 12:29 am
To:
TRARAGORN

Genel istek üzerine Galadriel'in yaşadığı ormanın adı: LOTHLORıéN arkadaşlar :)
Aragorn (yazması bile güzel) kardeşim,ilk film açısından Arwen konusunda sana pek katılamıycam. Yani Arwen'i onayladıım anlamına gelmio bu tabi ama bu filmde çok sırıtmadı. Yalnız şunu farkettim pek çok dialog sahip değiştirmiş.Mesela aragornun kitapta söölediklerini filmde gandalf söölüyo vs vs...Aslında filmdeki eksiklikleri saymak çok uzun sürer...Lothlorien'den ayrılırken Galadriel'in kardeşliğin her bi üyesine verdiği hediyeler,özellikle gimli'nin ondan bir bukle saç istemisi o kadar dokunaklı ve güzelki,nasıl atlanılmış anlayamadım... Sonracııma orklar; evet artistik falan olmuşda ,ben yadırgamadım hiç,ork yani ne yapsa yeridir :) Bu arada Saruman-Gandalf savaşı yoktu kitapta...orayı çok şaşırtıcı buldum..o yüzden de sana sorduum soruyu sordum.
Tüh yaaa yazacak çok şey var ama cafe kapanıo..devam edecek diyip burada bitiriyorum...Bi sonraki msjda elfçe bişiler yazıcam...çok feci taktım o dile,fransızcanın yanında bide onumu öğrensem? :)

Murat

From: incig 12/25/2001 11:45 am
To:
trustno13

1.Kitaba ben de söyle bir göz attim da yeniden, gerçekten de eksiklikler var. Kitabi 1998'de okumustum. Epey olmus ya. Bence de Galadriel ile olan diyaloglari Frodo ile sinirli tutmasalardi keske. Hediyeleri verisini gerçekten de gösterebilirlerdi. Lothlorien'den ayrilis sahneleri beni hayal kirikligina ugratti.

Filmdeki Arwen'li sahneler güzeldi ve siritmiyordu, ama neden bu kisimda kitaba sadik kalmamayi tercih etmis yönetmen anlamadim. Glorfindel'i neden çikarmis acaba? Nehirdeki at seklinde gelen sel sahnesi çok güzeldi, ama orada keske Glorfindel olsaydi. Sadece Arwen ve atlilar ile sahne çok bos görünüyordu. O sel baskininda Elrond ve Gandalf'in da rolü varmis megerse. Gandalf Rivendell'de hasta yatagindaki Frodo'ya olayin ayrintisini anlatiyor da...Bu sel baskinini yaratmaya Arwen'in tek basina gücünün yetmemesi gerekiyordu. Ha bir de, Arwen'da böyle bir güç var mi ki zaten? O sadece Elrond'un kizi, halkinin aksam yildizi Arwen Undomiel (Evenstar) ve ilerde Aragorn'un kraliçesi olacak. Onun kitapta ilk ortaya çikisi Frodo'nun sağ salim Rivendell'e varisinin kutlandigi ziyafette olmaliydi. Yönetmen sirf Liv Tyler'a iltimas geçmek için Arwen'i filmin Xena'si yapmissa teessüf ederim dogrusu.

Umarim ikinci filmde Aragorn ile Rohan'li Lady Eowyn arasindaki güzel sahneleri yok etmemislerdir.

Gandalf'in Saruman'la olan düello sahnesi, yanlis hatirlamiyorsam Elrond'un divaninda anlatiliyordu.

Nette bir yerlerde yönetmenin filmdeki kitaptan sapan noktalari neden öyle yapmayi tercih ettigini bulabilmek için yirtiniyorum. Bilgisi olan var mi?

Karar verdim, kitaplari bastan yeniden okuyacagim. Bu arada Amazon'dan filmin Official Guide'ini getirtiyorum. Bakalim onun içinde ayrintili bilgi var mi?

Murat, konus konus. Sen konustukça ben de bazi seyleri yeniden hatirliyorum.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Oca 11, 2006 8:15 pm    İleti konusu: DVD Alıntıyla Cevap Gönder
From: TRARAGORN 10/27/2002 8:15 pm
To:
ALL

****Lord of the Rings, The: The Fellowship of the Ring--Special Extended Edition Platinum Series****

Special features:

4-Disc Set: Director's Cut featuring over 30 minutes of never-before-seen footage incorported into the film and new music scored by composer Howard Shore
Exclusive Decipher trading cards
DISCS ONE & TWO: Four audio commentaries director Peter Jackson and writers, the design team, production team and cast featuring more than 30 participants. DISC THREE: "From Book To Vision"
Book adaptation
Designing and building Middle Earth
Storyboards
Workshop visit
"Atlas Of Middle Earth": tracing the journey of the Fellowship
Interactive map
Galleries of art
Wardrobe guided tour
Early meetings footage. DISC FOUR: "From Vision To Reality"
Bringing the characters to life
A day in the life of a Hobbit
Stories from the set
Creating the illusion of size
Behind-the-scenes galleries
Editorial and visual effects multi-angle progressions
Sound design demonstration

Audio and video:

VIDEO Anamorphic widescreen in a 2.35:1 aspect ratio
AUDIO MIX Dolby Digital 5.1 EX, DTS 6.1 ES, DD 2.0 surround
LANGUAGES English
SUBTITLES English

Movie facts:

NEW LINE
LORD OF THE RINGS, THE: THE FELLOWSHIP OF THE RING--SPECIAL EXTENDED EDITION PLATINUM SERIES
ELIJAH WOOD, SIR IAN MC KELLEN, VIGGO MORTENSEN, SEAN ASTIN, CHRISTOPHER LEE, SEAN BEAN, IAN HOLM, LIV TYLER, ORLANDO BLOOM, CATE BLANCHETT, JOHN RHYS-DAVIES, HUGO WEAVING, DOMINIC MONAGHAN, BILLY BOYD

PETER JACKSON

Genre: Fantasy, Action, Adventure
Prod. Year: 2001 | Runtime: 208 min.

-------------------
RUNTIME'A BAK. HıZAYA GEL ...

ıSTıYORUM BU DVD Yı.

VE YUZUKLERıNEFENDıSı.COM.TR 'DEN GELEN MESAJA GORE NORMAL DVD Yı GETıREN FıRMA BU DVD DORT DıSK OLDUGU ıCıN TOPLAM 30 SAAT!!! VERı VARMıSH VB. COK PAHALIYA GELıRMıS .. TR YE GETıRıLMEYECEKMıSH...

DıVX ı CıKAR ıNSALLAH...

From: xfiles_4ever 10/28/2002 10:44 am
To:
TRARAGORN

Bu müthiş dvd'yi almaya o kadar hazırdım ki... Sonra birden mail geldi, yok neymiş maliyet karşılanamazmış, kopyayı önlemek için Amazon'dan alcakmışız. Ya bu nasıl bişeydir? Sen hem dvd'yi getirme, hemde kopyayı önlemeye çalış. Umut Sanat, LOTR'in ağırlığını taşıyamıyor mu yoksa? Neyse bunu geçip harika dvd hakkında bişeyler söyliyim. 208 dakika ne demek? Harika bişey! Mutlaka ama mutlaka izlenmesi gerekli! Eğer lordoftherings.net'deki videosunu izlediyseniz silinmiş sahnelerin muhteşemliğini görebilirsiniz.

AşAğIDA SıLıNMış SAHNELER HAKKINDA SPOILER'LAR OLABıLıR
Alıntı:

Video'nun daha en başı beni deli etmeye yetti. Frodo ve Sam elfleri Gri Limanlar'a giderken görüyor! Sonra Moria'da daha fazla sahne. Videoda dağ trolü Boromir'i fena pataklıyodu. Sonra Galadriel'in hediye sahnesi. Ve asıl filmde göremeyince çok üzüldüğüm bir bölüm. Gimli ve Galadriel'in konuşması da bu dvd'de var. (Hani "Bir cüce bir elften ne isteyebilir?" konuşması...)

Kısaca bu dvd mutlaka bir şekilde izlenmeli diyorum!

From: TRARAGORN 10/28/2002 6:15 pm
To:
xfiles_4ever

jackson'ın hersey bittikten sonra daha once de yazdigim gibi 6x3=18 saatlik bir director's cut yapması bekleniyor .... ben bekleyemiyorum ...

From: PELIN77 10/29/2002 4:26 pm
To:
TRARAGORN

ışte ben tam anlamıyla oınu bekliyorum ..sanki bu 3 film trailer olacakta gerçek muhteşemlik orada bekliyormuş gibi ..:))) Sonuç onlar burada ya da dünyanın herhangi bir yerinde piyasaya çıkana kadar birşey almıyorum :)))
Başa dön
man of the west
Çaylak
Çaylak

İletiler: 59

İletiTarih: Pts Mar 26, 2007 1:08 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Belki filmin üzerinden uzun bir süre geçti ama bir Lord of the Rings fanı olarak yazmadan geçemeyeceğim.

Elbette serinin en güzel filmi Yüzük Kardeşliği'dir.

O sıcaklığı, duygu yoğunluğunu, kardeşliğin kuruluşu, muhteşem bir şekilde tasarlanmış mekanları, ırkları, karakterleri, kitabını ezbere bilen yada ondan bi haber olan herkesi ilk görüşünde büyüleyen tabii ki serinin bu ilk filmidir.

Film bitip sinema salonundan çıkıp giderken içimde hala, Shire'ın kanımı ısıtan sımcıcak atmosferi, Moria'nın dehşete düşüren yüceliği, Lorien'in asaleti, birbirini hiç tanımayan o farklı ırklardan gelen topluluğun sadakat içinde ki ilerleyişi, kısaca o üç saatlik film sonunda bir insanda bulunabilecek her türlü duyguyu içinizde birer parça canlandırıp uğurladı sizi o koltuktan.

Yüzük Kardeşliği'nin bir üyesi olmaktan, hayatımın sonuna kadar büyük bir mutluluk ve minnet duyacağım.

Man of the West
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız