X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Memento :: Akıl Defteri

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Çar Oca 11, 2006 8:05 pm    İleti konusu: Memento :: Akıl Defteri Alıntıyla Cevap Gönder
From: rukish 7/31/2001 5:22 pm
To:
ALL

Arkadaşlar Pazar günü kurs arkadaşlarımla buluştum Capitol'de. ıstanbullu philelara sözüm olduğu için iki saat dil döktüm Evolution'a girmeyelim diye (hiç bööle bişi için yalvaracağım aklıma gelmezdi yaf). Aslında benim kafamda Memento vardı. Murat bilir, başka kime sööledim bilmiyorum ama bu yaz beklediğim sıı filmlerden biriydi. En sonunda Memeto'yu izlemeye karar verdi arkadaşlar.

HAYATIMDA BÖYLE BıR TECRÜBE YAşAMAMIşTIM VALLA YAAAA!!! Tanıyanlar bilir :)) bir filme gitmeden konusunu bayaa iyi bilirim ben, hatta bazen sonunu da bilirim ama yine de giderim, yani yine de zevkini çıkarırım filmin. Ama sonunu bilmemek ne kadar da heyecanlı oluyomuş off beee!!!

Filmin en muhteşem yönü olayların sondan başa doğru gitmesi. Konuyu illaki duymuşunuzdur, o yüzden bişi anlatmıycam. Sonunu Fulden bile tahmin edemez yane (Eheheehhhh!!) Sanki hiçbir sürpriz olmayacakmış gibi geliyor size ama o kadar çok yerde şaşırıp kalıyosunuz ki "NE OLUYO YAA!! " diyosunuz. Ve filmin sonunda artık hiç bişeyin sizi şaşırtamayacağını sandığınızda, ancak şööle dersem hislerimi açıklayabileceğim : DUMUR OLUYOSUNUZ!!

O kadar kastım ki konsantre olabilmek için, yine de bişiler eksik gibi geliyor. Bişileri atlamışım galiba, o yüzden yeniden gideceğm filme. Beraber gittiğimiz dostumla tartıştık bazı yerleri ama sonuca ulaşamadık çünkü, konuşmalar kadar karakterler ve görüntüler de önemliydi filmde. Bazı yerleri yakalayamamamışız işte..

Uzun lafın kısası: YENı SEZONUN EN ıYı FıLMLERıNDEN BıRı şU AN VıZYONDA!!!! ALLAH AşKINA KAÇIRMAYINNNN!!! Bence sezon bittiğinde izlediğim EN ıYı FıLM hala MEMENTO olacakk.. Sixth Sense'i sevdiyseniz, kaliteye bişi diyemem ama kurgu ve senaryo açısından ondan kat kat iyi bir film bu, bayılacaksınız...(Belki abartıyorumdur ama ben aşırı beğendim)

Neyse bir kerede izleyip herşeyi anlayan arkadaşlara şimdiden helal ossun. Senaryo ilk izlenimime göre kusursuz ama ikinci defa izelemden bişi diyemiycem.

ızleyin işte yaaa. Aman çok konuştum yine .
Hade byesss
Rookie

From: satanscully 7/31/2001 10:56 pm
To:
rukish

FıLME GıDıCEM AMA SONUNU ANLATMA.ÇÜNKÜ "SıXTH SENSE"IN SONUNU OTOBÜSTE ıKı Kışı KONUşURKEN-DAHA FıLMı GÖRMRMEMışTıM-KULAKLARIMI TIKAMIşTIM AMA BıR TÜRLÜ KESMıYORLARDI SESLERıNı NEYSEKı SONUNDA Bı SANıYE DEYıP ONLARA DERDıMı ANLATMIşTIM.BU TARZ FıLMLERE BAYILIYORUM.
HOşÇAKAL

From: agharta_1 7/31/2001 11:15 pm
To:
rukish

kısss capıtole gelıpte benı aramadın haa cık cık cık heuhe
neyse bende bugun gittim mementoya rahatlıkla hayatımda gittim en iyi filmlerden biri diyebilirim yane saten bu film festivaline gelmişti bi arkim gitmişti ve manyak benmişti(ki kendisi pek kolay kolay beenmes)bende yane bgn gittim vallla harbi sonunda DUMUR oluosunus kesinlikle oneriririm yane

From: incig 8/19/2001 4:55 pm
To:
rukish

Ben bugün yeni gittim MEMENTO'ya. Ve ben de bittim filme. Epeydir insanın hafızasını böyle yoran bir filme gitmemiştim. Herşeyi anladığımı sanarak finale gelmiştim ki, herşey altüst oldu. Korkunc ilginç bir filmdi. Filmin finalinde 6.His'te yasadigim o sürprizi yasadim ki böyle bir sey asla beklemiyordum. Gercekten sasirtici bir finaldi. Bir kurgu ve original senaryo OSCAR'ini hakediyor bence.

Simdi uyarilarda bulunuyorum. Filmin konusu hakkinda bir sey duymak istemeyenler bundan asagisini okumasinlar lütfen!!

Alıntı:

Teddy'nin boşyere öldürüldüğünü ortalardan itibaren anlamıştım, ama ortaya çıktığı gibi bir öykü beklemiyordum açıkçası. Natalie beni şaşırttı. Kızın Leonard'ı bu şekilde kullanabileceği aklıma gelmemişti. Senaryonun Sammy kısmı da ilginçti. Yanlis anlamadiysam aslinda Sammy Lenny'di, degil mi? Yoksa kacirmis miyim? Ama açıklamayı unuttukları noktalar da yok değildi. Örneğin, Lenny'nin boynundaki ters dövme ne zaman ve ne sekilde yazıldı? Ve yanağındaki iki tırmalama izi nasıl oldu? Bunu merakla bekliyordum, ama orası açık bırakıldı.
Bu arada Lenny'nin karisini oynayan kizi tanidin mi? ER'daki genc bayan doktoru oynuyor. Karakterin adini unuttum ama...

From: incig 8/19/2001 5:12 pm
To:
ALL

Alıntı:

ınternet Movie Database'de filmin elestirilerini falan okudum da az önce, bir nokta dikkatlerini cekmis insanlarin. Düsününce dogru söylüyorlar.

"Although I loved the film, I don't understand one key plot-point. If the last thing the main character remembers is his wife dying, then how does he remember that he has short-term memory loss?"

Dogru. Aslinda böyle bir rahatsizligi oldugunu hatirlayamamasi gerekmez miydi?

Ayrica film Bütün zamanlarin En iyi 250 filmi siralamasina da girmis. 11.siradaymis su anda.

From: nagme 8/19/2001 5:47 pm
To:
incig

selamlar. ben nağme. filme bir arkadaşımın ısrarıyla gittim. film hakkında fazla birşey de bilmiyordum. izleyenler bana sadece çok dikkatlı olmamı, hiçbir kareyi gözden kaçırmamı söylüyorlardı. o kadar dikkat etmeme rağmen bazı kaçırdığım şeyler de var. şimdi incig'in sorduğu bazı soruları yanıtlamak istiyorum. izlemeyenler okumasınlar lütfen!!!!!

1-leonard'ın yara izi natalie'nin sevgilisini öldürmeden az önce meydana geldi. onlar boğuşurlerken.

2- sammy lenny olamaz. teddy'yle konuşması sırasında teddy lenny'ye sammy'nin evli olmadığını söylemiştir. ama belki, lenny gerçekte varolan, kimsesiz ve bakımevinde yaşayan sammy'yi bilinç altında kendisine çevirmiş olabilir.

benim sormak istediğim bazı sorular var
1. sizce lenny'nin ölen eşi şeker hastası mıydı? iğneyi yapıp öldüren o muydu karısını? böyle bir tecavüz olayı başlarına gerçekten geldi mi yoksa lenny'nin hayal gücü mü bunu yarattı? o zaman lenny'nin kısa süreli hafıza kaybına sebep olan neydi?

2.teddy'nin lenny'ye verdiği kanlı ve çıplak resmi bir şantaj aracı mıydı kirli ve pis işlerini sürdürmesine zorlamak içinlenny'yi?

asıl beni kurcalayan lenny neden koluna telefonlara cevap vermemesini hatırlatmak için bir tatoo yaptırmıştı ve telefonda KıMLE konuşuyordu??

From: incig 8/24/2001 12:13 am
To:
nagme

Nagme, benim anladigim kadariyle söyle:

Lenny'nin karisi gercekten seker hastasiydi ve onu Lenny öldürdü. Belki yanlislikla. Eger öyleyse, nedenini anlamadim. Bu hafiza kaybinin nasil meydana geldigini anlatmiyor bu açiklama ama...(belki de burası bir film hatasidir)

Bence Teddy'nin verdigi açiklamalar dogruydu. Zaten film boyunca baska açiklama yoktu. Onun cektigini söyledigi resim de gercekti. Teddy'nin açiklamasindan sonra Lenny'nin onun anlattiklarini unutmak için baskasinin arabasini kendi arabasiymis gibi hatirlayabilmek için arabanin resmini cekmesi, Teddy'nin anlattiklarini kabul etmek istemedigi için onun resminin altina "yalanlarina inanma" yazmasi...Hepsi de Teddy'nin dogruyu söylediğini ortaya kokuyor.

Lenny'nin telefonda kiminle konustugunu ben de anlamadim. Teddy olabilir miydi, ya da kiz? Zaten baska karakter tanimiyoruz. Telefonlara cevap vermemesi gerektigini söyleyen dövmeye gelince, galiba onu bir yerde açiklamisti: Telefonda karsi tarafin yüzünü görmedigi için konusmaya konsantre olamadigi, mutlaka yüzleri görmesi gerektigi gibi bir sey söylemisti.

Kesinlikle 2.kez izlenmesi gerekli bir film....

From: satanscully 8/24/2001 11:24 pm
To:
ALL

BEN FıLMı HıÇ AMA HıÇ BEğENMEDıM.FıLM KENDı ıÇıNDE YANILGIYA DÜşMÜş.EVDE ıKı KERE ıZLEDıM.SES- GÖRÜNTÜ BENCE BERBATTTTT.

From: trustno13 9/14/2001 8:59 pm
To:
ALL

Wayy beee!! ne film bu yaa!! Ya arkadaşlar bu bölümü açtığınızdan beri hiçbi mesajı okumamıştım ve okumadığımada değmiş...Spoil olmadan izlediğim en dumur ve en müthiş filmlerden biriydi...ınanın,şu an bu yazıyı yazarken bile kafamda filmi "sondan başa" oynatarak parçaları yerleştirmeye çalışıyorum...Fırsat bulursam tekrar gidicem,olmazsa vcd'sini alırım naapıyım...

Sorduğunuz sorulara kendimce cevap vermeye çalışıyım:

1) Leonard'ın("my wife used to call me Lenny...I hated it")durumunun farkında olması belki polislerin ona anlatması sayesinde olabilir.

2) Ben Leonard'ın karısını öldürdüğüne inanmıyorum. Yani,gördüklerimiz ortada...Ama ortada müthiş bi komplo olduğu kesin...Ve bunun altında da Teddy var...Teddy kendi pisliğini temizlemek için Leonard'ı kullanmıştı,ve bu yüzden ölmeyi haketmişti bence.

3) Sammy'yi neden hatırlamak istemişti? Bence bunu hatırlamasını isteyen kişi Teddy'di...Çünkü o Leonard'ın karısını kendisinin öldürdğüne inandırmaya çalışıyordu. Ama sonra onun "durumunu" bahane ederek John G. yi öldürttü...

Benim anlamadığım bikaç şey var:
1) Sanırım esas film hatası şu: Leonard önce 5. sonra 6. dövmeyi yaptırdı.Filmin anlatımına göre önce 6 sonra 5 olmamalımıydı?(ne acaip bi kelime bu?)

2)Natalie ile buluşmasını belirten bardak altlığına kim yazdı...Eğer Natalie yazdıysa Leonard geldiğinde niye onu tanımamazdan geldi??

Natalie'de az değilmiş yani...ben onun iyi olacağını düşünmüştüm :(

Neyse şimdilik bu kadar...Muhteşem bi filmdi ne diyim...

Murat

From: agharta_1 9/14/2001 10:58 pm
To:
trustno13

ehueheh tek bi soruya cvp vermek istedim
notu yazan natalie idi ama notu sevgilsiine yazmıstı leonard da o oldurdugu adamın elbiselerinin alınca ceketin cebinde olan not ona gecti ve notun kendisine yazıldıgını sandı...
benim merak ettigim natalienin sevgilisi leonardı nerden tanıyordu?

From: ful_pri 9/14/2001 11:42 pm
To:
trustno13

bi soruya moduma uygun olarak geyik cwp wercem..5.den sonra 6.döwmeyi yaptırdı ha?ama 6 dan sonra 5 mi olması gerekiyodu?her seferinde senin gibi bi sazan atladı bu soruya yawrucum..ama yalnız diilsin..elimde kabarık bi liste war..dünyanın çe$itli yerlerinden sazanlar diye..onlarla mektupla$ıcaksın..sazan pen-friend olarak..geli$mi$ sazan teknikleri nelerdir?wb..sayılarla çok ilgilisin bakıyorum..intikamım acı olucak!ehe 6 dan sonra 5 ha..niise soora yönetmen demi$ki neden ileri gidiyoruzz??...öghhhhh imza cem yılmaz arkilerrrr bugün manyak modumdayımdaaaa:))))

From: rukish 9/15/2001 12:30 am
To:
trustno13

Murat geç kaldın yaaa. Ben unutmaya yüs tuttum filmi yaf!

Ama şundan eminim Leonard karısını öldürdü çünkü Sammy o! Filmin sonlarına doğru, bak bunu Ece'yle de tartışmıştık, Sammy 'nin akıl hastanesinde bi sandalyedekki görüntüsü çok çok kısa bi süreliğine Lenny'ye dönüşüyodu. Bence şeker hastası olan karısını, o öldürdü. Teddy bunu biliyodu ve Lenny'yi kullanmayı seçti. Lennny'de filmin sonunda anlaşıldığı gibi işler karışınca uydurma eğilimi var.. Çünkü kendi doğruları gerçek, zaten olmasa o doğrular tutunamaz, hep bi amaç içinde olması lazım yoksa amaçsızlık tüketir onu.

Daha da iyi kurgulamam için ikinci kez izlemem lazım ama VCD'si ortalarda yok yaaa.. Film de bitti sinemalarda. Kahretsin. Unutulmayacak film bu ama benim de uzun süreli hafıza kötü işte :)))..

Benim aklımı hala daha kurcalayan şey ınci'nin mesajındaki soru: son hatırladığı şey karısının ölümüyse, kısa süreli hafızasının olmadığını nası hatırlıyo? Düşündüm taşındım ama çürütülebilir bişii çıktı sadece ortaya: Yok yaa düşününce çürümes bu iddia..

Teddy anlattığı üzere karısını o öldürmüş değil mi? Sammy karakterini düşünün, karısı onun gerçekten kısa süreli hafızasının olmadığını test etmek için onu denedi ve kendini öldürttü. Demek ki karısı ölmeden öncesine dayanıyor bu rahatsızlık. Nasıl hatırlıyor? Bir şekilde her gidiş gelişinde bunu kendisine hatırlatması lazım, uzun süreli hafızası varsa bile bu rahatsızlık ortaya çıkınca bunu hatırlaması imkansız. Ya elindeki polis kayıtlarından hatırlıyor, ya da başka bişi (Kesinlikle izlemeliyiimmmm)..

Bi de şööle bişi var. Adam bayaa uzun bi zamandır anılarını pat diye kaybediyo. Bu devamlı olduğuna göre, yani monotonlaşıyo, hep yeniden yaşanıyo her şey, bu uzun süreli hafızaya etki etmez mi? EZgiiii????? Ne olur bişiler bildiini sööle!! :))) HAA! Murat sen hatırlıyoon mu ya da hatırlayan var mı? Herkese sööledi mi bu adam rahatsızlığını yaa?

Arkadaşlar kaffayı yemeden bu işi burda bitiriyom. Yoksa sonu gelmiycek cidden yazdıkça açılıyom yaf!

Nese ben yatarken kafa patlatırım gene..

See ya!
Rookie
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
emremektup
Çaylak
Çaylak

İletiler: 126

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 10:53 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
izlediğin en iyi 10 filmi say deseler kesinlikle listeye adını yazdırtır bu film. hatta ilk 5'e bile girer.
kurgusuyla zaten 1. sırada.
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Sal Haz 19, 2007 8:43 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ilk başlarda karmaşık gelse de sonradan her şey yerli yerine oturmaya başlıyor.tabi oturmayan şeyler de yok değil ama neyse ...
bu tarz filmler hep ilgimi çekmiştir zaten,bir de sonu sürpriz olunca...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Çar Haz 20, 2007 12:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten çok güzel bir filmdir.Gecenin dördünde yakalayıp izlemiş olmama karşın sonuna kadar ilgimi canlı tutmuştu ve hiç de unutmadım Mr. Green
emremektup
Çaylak
Çaylak

İletiler: 126

İletiTarih: Per Eyl 11, 2008 5:13 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu başlıktaki bütün mesajları okumadım ama gördüğüm kadarıyla Following'den söz edilmemiş.
Christopher Nolan'ın ilk filmidir ve kurgusu ile Memento'yu anımsatır. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız