X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
1X06 : Ghost in the Machine

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Pzr Nis 17, 2005 4:47 pm    İleti konusu: 1X06 : Ghost in the Machine Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/12/2004 9:55 am

Bu hafta tüm zamanların en kötü x-files bölümlerini de izleme fırsatını bulcaz, bu da onlardan ilki. Anlatmak istediklerini anlatamadıklarını herkes söylüyor bu bölümle ilgili olarak. yine de ilkler var, Scully'nin silahını ilk defa ateşlemesi gibi. bu da spoiler olsun eheh.

Murat

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/14/2004 9:49 am

heralde herkesin aklı hala geçen haftaki şahane bölümlerde olacak ki, 2 gündür bölümlerle ilgili kimseden tık yok. gerçi nigar en güzelini söylemiş, az zaman çok bölüm diye..

Ghost in the machine'i ben izlemedim dün gece, onun yerine her zamanki gibi videoya kaydettim ve sabah evden çıkmadan bu akşamki bölüm için videoyu ayarlarken bölümün sonundaki mulder-deep throat konuşmasına denk geldim. Bölümü izlemediğim için konuyu ve olayların gidişatını unuttuğum bir gerçek ama o konuşmada DT baba, Mulder'ın aslında bir piyon ve kullanılan bir ajan olduğunu söylediği ilk sahneydi. Tabi Mulder bunun ne kadarıı özümsedi bilinmez ama tıpkı muhbirinin söylediği gibi bilgisayarı yapan adamın iki kişiyi öldürdüğünü itiraf etmiş olmasına rağmen gerçeğin bu olduğunu bilen mulder, bu itirafı çürütecek ve gerçeği ortaya çıkaracak tek kanıt olan bilgisayarı yok etmek ozrunda kalıyor davanın gidişatı doğrultusunda.(yani öyleymiş, deep throat anlattı tüm bunları)

neyse, bu akşam kaçmamalı kesinlikle!

Murat

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/14/2004 4:43 pm

Tık yok mu? Hade canım! Yazıyos işte bakıns :PPP

Umarım bu gece uyuya kalmam ya baya zorladım 2 gün boyunca bünyeyi :(

Her neyse bölümü izledim ve gene sevdim, yapay zeka olayı fln benim favorilerimden biridir. Bi Kill Switch'in konusu farklı ama hastadır ona ayrı biterim ama bu bölüm de güseldir. Terminator filmlerinin etkisi büyüktür tabe bu konudaki düşüncelerimde... Ama itiraf ediyim şu COS sistemi daha bi böle korkutucu yapılabilirdi, öle daha güsel olabilirdi :P.. Çağ dışlılık var sanki biras kendisinde. Her neyse..

şimdi yapay zeka olayı fln alın işte böle korkutucu bişidir. Wilczek gibi dehalar, öğrenme, ilerleme, keşfetme dürtülerinin etkisinde süper şeyler yaratırlar ama olay hiçbi zaman onların saf istekleri ile kalmaz, gidişat inanılmaz bir yöne kayar, her şey tepe taklak olur bi anda. Atom bombası en güzel örnektir yani, zincirde *bencil* bir halka, olayın bütün insanlığı en iğrenç biçimde etkilemesine neden olur. Bilmiyorum böyle yaratıcı beyinler yarattıkları şeyin yanlış ellerde kullanılması sonucunda ne hissediyorlardır. Bence bununla ilgili bi film çekilsin abicim… Geç bile kalındı hatta.. (Çekildi de hatırlamıyosam benim ayıbım olsun :P)

Her neyse konu itibariyle aklımda kalanlar çoğunlukla Wilczek?in içinde olduğu sahneler oldu… Çünkü yukarıda bahsettiğim yapay zeka olayının beni ilgilendiren kısmına ancak buralarda adam gibi değinildi.

Wilczek?ten yarattığı programı bir virüsle yok etmesi istendiğinde asıl can alıcı mevzu gündeme geldi aslında, atom bombasını yaratan adam gibi hayatının bundan sonrasını hiçbişi yaratmadan geçirmek ve icat ettiği şeyin yol açtığı, kendisinden bağımsız olarak yol açtığı hasarın verdiği suçluluğu gidermek için kendini feda etmek mi, yoksa yarattığı şeyi yok ederek ileride daha fazla cana mal olmasını engellemek mi? Wilczek?in kaçışı, kendine göre anlamlı olabilir ve olmalı da aslında, düşünsenize, bir amaç belirliyosunuz, bir hayaliniz var ve sonunda ona ulaşıyosunuz ama sizden onu yok etmeniz isteniyor. Onu yok etmek yerine başka şeyler düşünmez misiniz? Düşünürsünüz tabe, ama Wilczek ahlaki açıdan neyin doğru neyin yanlış olduğunun ayırdına çabuk varıyor ve yok etmeyi seçiyor. Bu her yiğidin harcı değildir yani.. Deha olup ta bir de *güç aşığı* tipler var mesela, Bill Gates böyle bir adam, saman altından ne sular yürüttüğünü düşünmek istemiyorum şahsen…

Yapay zeka muhabbeti ile ilgili kısım baya bi sönük kaldı aslında, daha güsel işlenebilirdi, yazdıkça bunun böle olduğu fikri kuvvetleniyo bende. Hatta scripte de şöle bi baktım, aslında ben Mulder ile eski ortağı Jerry arasındaki muhabbete kilitlenmişim bi yerden sonra.. :)

ışin deriiin yanını Nigar?a paslıyorum (pasladıkça da acıyorum, nası yetişicek bilimiyom valla :P) ama Mulder?ın Jerry?nin yaptıklarını tasvip etmediği halde ona fazla karşı çıkmaması ilginç geldi bana. Yani ben iş konusunda böleyim, kendimle ilgili abartı bi kazık olmadığı sürece yapılan onca şeye ses çıkarmam ama Mulder öle değildir, hiç olmazsa alaycılıkla lafları patır patır oturtur gediğine.. ılk başta Jerry?ye tepkisinin az olması şaşırttı beni, gene de eski ortağına iyilik olsun diye yaptığı bi iş olduğu için fazla üstelemedi gibime geliyo, ki öle büyük ihtimalle.. Kendimi onun yerine koymaya çalışıyorum da ortağım benden dosyamı nası çalabilir ki mevzusundan ileri bi adım atamıyorum.. Ya çalsaydı kısmını düşünemiyorum bile, sölerdim heralde yaf :P

Scully?ye değiniyim biraz da, Jerry öldükten sonra “biriyle konuşsan iyi olur” lafı haricinde sinirlerimi geren bişeyi olmadı açıkçası, yani biliyorum bunu sölememesi garip olurdu belki ama bu kadar da değil demeye devam ediyorum(hep etmedim mi sanki :P).. Ama gece bilgisayarına girildiğini anladıktan sonra Mulder ile aynı tarafa geçiyor, olayın *düşünen makine* den kaynaklandığına inansın yada inanmasın, Peterson yerine Mulder?ı tercih ediyor ki bi süre düşündüğüne göre kendilerinin dışındaki mercilere güvenmemesinin yerinde olacağına karar veriyor demek ki.. Bu, Conduit?teki hareketine ters düşüyor değil mi? Düşüyor, neyse pek bişi demiyorum bu konuda şimdilik dağıtmiim olayı. Ama bu konuyu mantıklı bulması daha kolay, bence olay bundan ibaret diyorum, yoksa Mulder2ın devamlı yanını tutmayacak tabe Scully?den bahsediyos alloo :PP

Neyse çok konuştum yazasım tuttu hayırdır, aslında ICE için böle
döktürmem gerekirdi, ay inşallah, sabırsızlanıyorum valla. Arghhhh döktürmeliyimmm :PPP (tamam kesin uyuyakalıciim :P)

Daha Nigar'ın şu güsel yazısına bişiler çiziktiresim var da kafa kalmadı yaf, du bakim :P

Gönderen: TheMartyr 4/14/2004 5:20 pm

Biri Kill Switch mi dedi?Invisigoth mu?Ha,hani,nasıl,nerede???
:)))

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/14/2004 5:47 pm

COS'un ilham kaynağı için 2001: A Space Odyssey'den HAL'e bakınız.

ayrıca invisigoth minvisigoth boş şeyler bunlar. ;)

Murat
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1239

İletiTarih: Cmt May 30, 2009 10:43 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu bölümde Mulder dünyayı resmen bir Skynet olayından kurtardı...Very Happy Ayrıca Hal dışındaki ilham dışında Dean R. Koontz'un Şeytan Tohumu diye bir kitabı vardır... Ona daha bir çok benziyordu gibime geldi... Kitapta evi yöneten bir A.I. vardı ve sağlam kafayı çizmişti kendisi..Smile

http://ruyasam.blogspot.com/
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Haz 30, 2009 3:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
wow x files'lık bölümüydü resmen.Ama neden en kötü bölümlerden biriydi anlamadım gerçekten enfes bir bölümdü.Ah Jerry işi tek başına yapacağına Mulder'la beraber devam etseydin başına bir şey gelmeyecekti.Brad'in makinesi gerçekten olağanüstüydü.Mulderla Deep Throat'la ilk kez işbirliğe girdiğini görüyoruz.COS; Savunma Bakanlığını çok etkilemiş(olmasa şaşardım zaten).Yok böyle bir virüs,hiç bir zaman ölmüyor.Genel olarak herkesin aksine mükemmel bir bölümdü bence..
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
UYGary

İletiler: 33

İletiTarih: Çar Tem 01, 2009 3:35 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Evet, pek sevilmez; ama ben de severim bu bölümü.
Seçilen tema hoşuma gitmiştir hep. Hattâ Lone Gunmen'lik bir tema olması özellikle hoşuma gitmişti belki de. Özledim onları şimdi..
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Trust No One - Sezon 1 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız