X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
2x25: Anasazi
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
Bloody_Wolverine
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 444

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 6:04 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bölüm şahane. Erlenmeyer Flask'ten daha iyiydi bence. En azından Mulder'a hayran kaldım. Taptım koltuğumda ona. Olmadı gece tekrarını izledim. Mulder! Duy beni.. Çok sağlam gerçekten ya. ılk defa tam izleme şerefine ulaştım çok mutluyum
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 7:04 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
aky125 yazdı:
aky125 yazdı:
bu bölümün devamını izleyemeyeceğiz.en iyi 10 listesinde üçüncü bölüme geçiyor...bölüm özetleri sayfasında da özeti yok...birisi ikinci bölümü özetleyebilir mi?

yardımcı olabilecek kimse yok mu?lütfen...

Üçlemenin son iki halkası Blessing Way ve Paper Clip bölümlerinin özetleri burada var, ıngilizce ama..

http://xfiles.wearehere.net/series3.htm

Ve ayrıca site için çevirdiğim dökümanı gene kaybetmişim nalet ossun Sad

özeti var da Mulder'ın o vagondan nasıl çıktığı yazmıyor...
The Blessing Way' da güzel bölümmüş özetten anladığım kadarıyla...Scully'nin ensesindeki çip olayı falan varmış...CNBC-e keşke bu bölümü de verseydi... Crying or Very sad
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 7:09 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Zaten o vagonun yakınlarında bulunuyor Mulder, nası çıktığı belli değil ki. Çıkmamış ta derinlere gitmiş olabilir, başka bi çıkış bulmuş olabilir, falan filan
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 8:39 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Zaten o vagonun yakınlarında bulunuyor Mulder, nası çıktığı belli değil ki. Çıkmamış ta derinlere gitmiş olabilir, başka bi çıkış bulmuş olabilir, falan filan

yani ben günlerdir boş yere kafa yoruyorum,"Mulder nasıl kurtuldu?" diye Rolling Eyes Very Happy
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 7:24 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aky125 yazdı:
auroriel yazdı:

yani ben günlerdir boş yere kafa yoruyorum,"Mulder nasıl kurtuldu?" diye Rolling Eyes Very Happy

Bazı ayrıntılara takılmamak daha sağlıklı sanırım Smile
Başa dön
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 7:31 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Detaylarda boğulma tehlikesi var.Doğru diyorsun ama ne bileyim...Ucu çok açık kalmış anladığım kadarıyla...Neyse...
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Haz 28, 2007 7:53 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ucunun açık kalmış bir yanı yok ama.. Mulder o vagon patlatıldığında yakınlardaydı sonuçta, vagondan çıkmayı başarsa da başaramasa da o patlamadan etkileneceği aşikarken bence çıkıp çıkmadığının bir önemi yok. Önemsiz bir ayrıntı olduğu için takılmanın da anlamı yok bence.. Onu demeye çalışıyorum.

Neyse çok uzadı bu mevzu yaaa, öyle işte.
Başa dön
Bloody_Wolverine
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 444

İletiTarih: Pzr Tem 01, 2007 3:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Söylemeyi unutmuşum...Mulder'ı uyuşturdular falan ya suyuna ilaç mı ne katmışlar. Adam dengesizleşti, uyuyamadı, asabi oldu...Üzüldüm ya...Cidden üzüldüm...Dedim ki kendime dizi bu dizi n'apıyosun?....yok laf geçiremedim...bir içim parçalandı..taktım ben oralara...ara sıra ben de uyuamam geceleri..bir garip olurum. Mulder'ı görünce öyle.... Sad çok kötüydü ya..bölümü izlerken izlediğim için muyluydum...Mulder'ı gördükçe içim parçalandı hep.
Çok esaslı oynuyor demek ki.
kitsunegari
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 289

İletiTarih: Pzr Ağu 31, 2008 12:02 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dün akşam bölümü tekrar izleme şerfine nail oldum.Anladım ki En iyi 10 bölümde gösterildiğinde izlediğimde "sadece" izlemişim ben bu bölümü..Önceki mitolojileri izlemeyince işte..Dün her şey oturdu yerine Very Happy
Gelelim bölüme:Mulder'ın Scully'ye olan güvensizliği çok sinirimi bozdu ilk başta.Dedim hikaye miydi o zaman Little Green Man'de dedikleri.Sonra işte o ilaç meselesi, o dengesizliğin sebebi o..
Scully'nin hızlı ve bir o kadar da zekice hareketi ağzımı açık bıraktı resmen..Helal olsun Scully! diyorum burdan.. Razz O sahneyi önceden izlemiş olmama rağmen gene heyecanlandım,gene etkilendim, gene korktum sol tarafından vurması nedeniyle..
Üçlemenin diğer iki bölümünü de izlemek lazım tabi ama mevcut değil ne yazık ki 3. sezon.Bir gün benim de 3. sezonum olacak, evet... Razz
Sonuç olarak süper bir sezon finaliydi diyebilirim...

İletiler: 1

İletiTarih: Cmt Eyl 13, 2008 4:42 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ya bu bölümde noldu ben bulamadım
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Çar Tem 08, 2009 3:31 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
patient x yazdı:
Hopiler,Kachinalar,Anasaziler vs. Geçmişte bilinmeyenlerle dolu tarihleri ve dünya dışı uygarlıklarla belkide temasa geçmiş olmaları ile ilgimi çeker. Tabii birde X-Files'ta bu konular işlenince bu diziyi sevme nedenlerimden biri daha ortaya çıkmış oldu.

Daha önceki yorumlarımda demişimki;

Alıntı:

Bu üçlemede atalarımızın uzaylı olma ihtimalinden daha çok ilgimi çeken Amerikan Yerlilerinin halk inançları oldu. Scully?e ulaşan kitabı okumak isterdim. Scully kitaba göz atarken ,DVD ‘de bölümü tekrar izleyerek, bir başlık dikkatimi çekti;

KACHINA SOCIETY INITIATOIN

şöyle bir araştırdım,kısaca şu bilgileri buldum.

Hopiler kuzaybatı Arizona?da yaşamaktadır. ınançları ile çevreleri arasında çok sıkı bağları vardır. Bu inancın nedeni Kachina grubudur ve bu grupun temeli kütle ve enerji ikili inancıdır. Kachinalar gerçek dünyadaki her şeyin aslının anlamıdır. Hayvanlar,böcekler,bitkiler,bulutlar,yağmur,kül,güneş,ölüm ve ve diğer insanlar Hopiler tarafından anlatılan Kachinasların sadece bir kısmıdır. Kachinaslar ibadet etmezler fakat Hopiler gibi davranılar.

Kachinalar yılın bir bölümünde ortaya çıkarlar.Aralık ayının sonunda Kivas?ın açılış töreniyle süre başlar. Bu törenler yer altı dünyasının girişi olarak inanılan toprağın altındaki tören odalarında yapılır. Kachinaslar Temmuz ayının sonunda kadar gelmeye devam ederler. Bu gelişleriyle çocuklardan başlayarak dünyayı yenilerler, dünyaya su ve bolluk getirirler

Kachina dansına katılan erkekler tihu denen küçük bebekler yaparlar. Bunlar çocuklara ve kadınlara (çoğu evlilik yaşına gelmiş kızlara) sunulur. Bebekler oyuncak değildir, Kachina?nın ruhuna bağışlanır. Tören yapılan yerin duvarlarına veya çatı kirişlerine bağlanır.

Çok da ilginç bir mitolojik hikayeleri var

ıki Erkek Kardeşin Görevişef Bow Clan?ın iki yetişkin oğlu vardır. Oğullar babalarının kötülüklerini öğrendiklerinde,çok kızarlar. Babalarından öğrendikleri bilgiler onlar için çok önemliydi. şimdi oğullar babaları öldükten sonra diğer insanlara liderlik yapmak için yaşadıkları yeri terkettiler.

Diğer Navajo hikayesini zaten biliyorsunuz. The Red And The Black (5x14) bölümünden;

ıkiz savaş tanrıları dünyadaki canavarları yok etmekle ilgili sihir ve silahlarını sormak için babalarına geldi.

CSM?in Mulder?ın babası olduğunu da öğrendikten sonra. Mulder ve Jeffrey Spender?a ne kadar da uyan bir hikayeler olduğunu düşündüm.

Bu kachina konusunda Burak Eldem?in Marduk?la Randevu kitabında şöyle bir bölüm var;

..Diğer yandan, Machholz'un geliş zamanının deprem ve tsunami afetleriyle çakışması, renginin de parlak mavi olması nedeniyle, kimi çevrelerde eski Hopi ve Navaho efsanesi "Blue Kachina"ya gönderme yapan yorumlara da rastlanıyor. Kuzey Amerika'nın güneybatısında yaşayan bu kabilelerin folk kültüründe, "Mavi Kachina" olarak adlandırılan bir yıldızdan söz edilmekte. Bu, çok seyrek görülen, uzun aralıklarla ortaya çıkan, parlak mavi renkleriyle çok büyüleyici olmakla birlikte "çağları sona erdiren" ve bu geçişi yıkımlar getirerek gerçekleştiren bir yıldız. Hopi kehanetlerine göre Mavi Kachina binlerce yıl aradan sonra çok yakında yine göklerde belirecek ve afetlere neden olurken, yeni bir "altın çağı" da başlatacak.

Navaholar,Anasaziler, Kachinalar, Hopiler nekadar inanılmaz ve kaynağı belli olmayan inançları var. Anasazilerin ortadan yok olması ayrı bir muamma zaten.

CIGARETTE SMOKING MAN: Oh, we've made entire cultures disappear

CSM?in bu sözüyle Anasazileri kastettiğini düşünüyorum. Biz derken neden biz dediğine de dikkat edilmeli.

Anasazilerle ilgili bakabilirsiniz;

Anasazilere Ne Oldu? http://www.byturk.us/anasazilere-ne-oldug-t12295.html?s=369fccb36ffcf7db281a3d84b577b400&

Anasazi Kaya Resimleri http://www.ufonet.be/UZAYLISANATI/anasazi/anasazi.htm

Hopiler http://forum.ufonet.be/viewtopic.php?t=1064

X-Files'ta Amerika Yerlileri http://www.encyclopedia.com/doc/1G1-53437060.html (bunu çevirmiştim daha önce ama yarım kaldı)

Bunları koyman süper olmuş linkler de çok sağlam ve her zaman dikkatimi çekmiştir.
Anasazi X Files'in en güzel bölümlerinden biri şüphesiz 2.sezonun en iyi bölümü.Mulder'in Skinner'e yumruk atması,Scully'in Mulder'a silah çekmesi,Bill Mulder'in ölümü ve uzaylılar..Anlatılmaz izlenerek yaşanması gereken muhteşem bir bölüm
Başa dön
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1239

İletiTarih: Çar Tem 29, 2009 1:30 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Burada XF tarihinin en sevdiğim yan karakterlerinden biriyle tanışıyoruz Albert Hosteen!! Ve ayrıca Scully'inin şifre çözümü için konuştuğu kadın daha 1. sezon Shapes bölümünde ölen kızılderilinin kardeşini oynayan hatun. Renae Morriseau. Bu izleyişimde tekrar oynatılan oyuncuları fark etmeye başladım..Smile
Bir de Mulder'a sesleniyorum burdan kızınca çok seksi oluyorsun! Razz

http://ruyasam.blogspot.com/
Başa dön
DarkSpooky
Çaylak
Çaylak

İletiler: 139

İletiTarih: Per Ağu 27, 2009 6:25 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ahhh.ahhh...Eğer bu bölümü bugün izlemeseydim,X Files'tan bayağı bir soğuycaktım.Çünkü dizide hiçbir zaman bu kadar ara verilmemişti mitoloji bölümlerine.Neyse ki yıllar önce bir bölümüyle x-files ile tanışmış biri olarak bugün 2.sezonu bitirmiş bulunuyorum.Mitoloji bölümlerinde büyük bir yer tutacağa benziyor bu bölüm.Durdular durdular bir anti-standalone olarak beni sinirlendirdiler ama sonra bombayı patlattılar.Şimdi devam niteliğindeki bölüme geçicem tabii akşama bırakıyorum onu.Paperclibi de yarına.Çok yorum yapılmış o yüzden onu yarına saklıyorum:D

Bu arada Chris Carter hangisiydi bu filmde oynuyo demişsiniz.O kızılderili adam değildir herhalde:S
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1239

İletiTarih: Per Ağu 27, 2009 6:41 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
FBI ajanlarından biriydi yamulmuyorsam..Smile

http://ruyasam.blogspot.com/
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Per Ağu 27, 2009 6:50 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
elisa day yazdı:
FBI ajanlarından biriydi yamulmuyorsam..Smile

Evet ben de öyle hatırlıyorum,Scully'i sorgulayanlar arasındaydı galiba.Repliği de mi vardı ne? Very Happy

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki »
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız