X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
2x25: Anasazi
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 5:36 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yukarıdaki ilk mesajda da yazmışım, The X-Files tarihinin sadece en iyi sezon finallerinden biri değil, genelde en iyi bölümlerindendir Anasazi. Bu akşam (yarım saat sonra) bu bölümü ilk defa izleyecek olanlara çok imreniyorum. O heyecanı ilk kez tatmak apayrı bir duyguydu Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
şeboist
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 255

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 6:54 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Malesef ben geceyi bekliyorum Sad
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:09 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Daha önce izlemiş olma şansına eriştiğim ender bölümlerden...Kelimelerle anlatmak çok zor...Gerçekten...Daha önce fark etmediğim bir şey gördüm.Story by David Duchovny&Chris Carter diyordu.Hoşuma gitti. Mr. Green
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:15 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Oyy oyy oyyy!!Sadece belgesellerden videolardan filan biliyordum bu bölümü.ızlerken hopladım resmen yahu! Neymiş X-Files zamanında da, sonradan ne olmuş..
Hala daha bütün sezon finallerini bilmediğim için gene en i söyleyemiycem ama benim izlediğim sezon finallerinden en iyisi buydu! The Erlenmeyer Flask'i de geçti bu benim için.
Çok çok zekice yerler vardı "vay be!" dediğim.Scully'nin Mulder'a ateş ettiği yere zaten ilk izlediğimden beri bitmişimdir.Kendini tehlikeye atışıysa takdire değerdir zaten.Yalnız bundan sonra 3. sezonu izlemek lazımdı ya, kader utansın, altyazı yok.. Mad
Bir de bölümde Chris Carter oynuyormuş.Bilmediğim bir ayrıntıydı, şaşırdım bir anda Smile

Not:Uzun zamandır foruma uğramıyor kimse, hiç değilse bugün biraz yorum okuyabilicem sanırım, böyle bir sezon fianlinden sonra! Very Happy

Edit:Scully'nin adının dosyalarda olduğunu söylediği yerde uçukladım resmen.Bilmeme rağmen...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:20 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bu bölümün devamını izleyemeyeceğiz.en iyi 10 listesinde üçüncü bölüme geçiyor...bölüm özetleri sayfasında da özeti yok...birisi ikinci bölümü özetleyebilir mi?
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:23 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Navajo ne garip dil.A ve e harflerinden oluşuyor gibi sanki...
edt.Öğrenilecek en ilginç dillerden olurdu sanırım.
42
Çaylak
Çaylak

İletiler: 51

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:30 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten en güzel bölümlerden biridir Anasazi. ılk izlediğim zamanı hatırlıyorum da ne kadar heyecanlanmıştım gerçi gariptir uzun zamandır izlemememden olsa gerek bir kez aynı heyecanı yaşadım.X-Files philelığı Laughing

Tgrt zamanlarında X-Files ile ilgili bişeyler bulmak çok zor olduğundan o zamanlar sadece X-Files'ın oyununu bulmuştum içinde de ilk izlediğim görüntü Scully'nin Mulder'ı vurması olmuştu. Ne kadar garipsemiş, şaşırmıştım. Hatta kendimden utanarak söylüyorum ki o zamanlar Scully'i hiç sevmez, casus gibi görürdüm. Laughing Tabi kısa sürdü bu durum.Özellikle de Anasazi'yi izledikten sonra. Scully-Mulder arasındaki güvenin tam olarak oluşması açısından da önemlidir Anasazi.Senaryo, aksiyon, komplo hat safhadadır. Mulder, Scully, CSM'yi söylemiyorum bile. Uzun lafın kısası gerçek X-Files'tır bu bölümler. Hatta benim gibi uzun süre sonra izlenince bünyede nostaljik etkiler yaratabilir. Neyse yeter bu kadar...
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:39 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Anasazi hakkında ne söylenebilir bilemiyorum,tek kelime ile harika.Bölümde temponun düştüğü tek bir saniye bile yok!Bana göre üçlemenin de en sağlam halkası...Mulder'ın daha da artan paranoyasının karşısında Scully'nin soğukkanlılığı...( Kontrolünü bir an bile kaybetmeyen Scully'i görünce son zamanlarda izlemek zorunda kaldığımız bölümlere bir kat daha sinir oldum )
Chris Carter'ı ilk gördüğümde tanıdığımı sanmıyorum,daha sonra özel bir bölüm yayınlanmıştı,orada konuşurken görmüştüm ilk kez...
Bu arada bölümün müziklerini kesinlikle dinleyin,xfilesmusic.de'de vardı--site hala aktif mi bilmiyorum-- "anasazi music suite 1-2",her dinlediğimde bölümü tekrar tekrar izlemiş gibi oluyorum.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
canan
Çaylak
Çaylak

İletiler: 81

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 12:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
artık kaç defa izlediğimi hatırlamadığım, her izleyişimde bir sonraki sahneyi ezberlemiş olmama rağmen yine de şok olabildiğim ve bu akşam x files'ın mitolojisinin gözlerimin önünden bir film şeridi gibi akmasına neden olan bir bölümdür.anasazi-blessing way-paper clip bölümleri x files hakkında hiç bilgi sahibi olmayanları diziye bağlamaya yetecek kadar güçlü ve "x files izleyen paranoyak olur" diye diziyi eleştirenlere zorla izlettirilmesi gerekilen bölümlerdir. (denenmiş ve sonuç alınmıştır)
Very Happy arka arkaya izleyebilseydik keşke bu akşam!!
Scully'nin mulder'ı vurmasına, bu şekilde onu kurtardığının dahice bir kurguyla anlatılmasına ve Mulder'ın o vagonun içindekileri gördükten sonra halen daha ileriki bölümlerde uzaylılar var diye tutturmasına arada bir şaşmama neden olan bölümdür.(nedense x files diğer sezonlarda bir müdahaleye mi uğradı şeklinde bir paranoya da yaratmıştır bende)
ayrıca bölümde bahsedilen belgelerin gerçek olması ise ayrı bir olay! bu bölümden sonra birkaçını internette bulmuştum yanlış hatırlamıyorsam!!
Başa dön
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 5:48 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hopiler,Kachinalar,Anasaziler vs. Geçmişte bilinmeyenlerle dolu tarihleri ve dünya dışı uygarlıklarla belkide temasa geçmiş olmaları ile ilgimi çeker. Tabii birde X-Files'ta bu konular işlenince bu diziyi sevme nedenlerimden biri daha ortaya çıkmış oldu.

Daha önceki yorumlarımda demişimki;

Alıntı:

Bu üçlemede atalarımızın uzaylı olma ihtimalinden daha çok ilgimi çeken Amerikan Yerlilerinin halk inançları oldu. Scully?e ulaşan kitabı okumak isterdim. Scully kitaba göz atarken ,DVD ‘de bölümü tekrar izleyerek, bir başlık dikkatimi çekti;

KACHINA SOCIETY INITIATOIN

şöyle bir araştırdım,kısaca şu bilgileri buldum.

Hopiler kuzaybatı Arizona?da yaşamaktadır. ınançları ile çevreleri arasında çok sıkı bağları vardır. Bu inancın nedeni Kachina grubudur ve bu grupun temeli kütle ve enerji ikili inancıdır. Kachinalar gerçek dünyadaki her şeyin aslının anlamıdır. Hayvanlar,böcekler,bitkiler,bulutlar,yağmur,kül,güneş,ölüm ve ve diğer insanlar Hopiler tarafından anlatılan Kachinasların sadece bir kısmıdır. Kachinaslar ibadet etmezler fakat Hopiler gibi davranılar.

Kachinalar yılın bir bölümünde ortaya çıkarlar.Aralık ayının sonunda Kivas?ın açılış töreniyle süre başlar. Bu törenler yer altı dünyasının girişi olarak inanılan toprağın altındaki tören odalarında yapılır. Kachinaslar Temmuz ayının sonunda kadar gelmeye devam ederler. Bu gelişleriyle çocuklardan başlayarak dünyayı yenilerler, dünyaya su ve bolluk getirirler

Kachina dansına katılan erkekler tihu denen küçük bebekler yaparlar. Bunlar çocuklara ve kadınlara (çoğu evlilik yaşına gelmiş kızlara) sunulur. Bebekler oyuncak değildir, Kachina?nın ruhuna bağışlanır. Tören yapılan yerin duvarlarına veya çatı kirişlerine bağlanır.

Çok da ilginç bir mitolojik hikayeleri var

ıki Erkek Kardeşin Görevişef Bow Clan?ın iki yetişkin oğlu vardır. Oğullar babalarının kötülüklerini öğrendiklerinde,çok kızarlar. Babalarından öğrendikleri bilgiler onlar için çok önemliydi. şimdi oğullar babaları öldükten sonra diğer insanlara liderlik yapmak için yaşadıkları yeri terkettiler.

Diğer Navajo hikayesini zaten biliyorsunuz. The Red And The Black (5x14) bölümünden;

ıkiz savaş tanrıları dünyadaki canavarları yok etmekle ilgili sihir ve silahlarını sormak için babalarına geldi.

CSM?in Mulder?ın babası olduğunu da öğrendikten sonra. Mulder ve Jeffrey Spender?a ne kadar da uyan bir hikayeler olduğunu düşündüm.

Bu kachina konusunda Burak Eldem?in Marduk?la Randevu kitabında şöyle bir bölüm var;

..Diğer yandan, Machholz'un geliş zamanının deprem ve tsunami afetleriyle çakışması, renginin de parlak mavi olması nedeniyle, kimi çevrelerde eski Hopi ve Navaho efsanesi "Blue Kachina"ya gönderme yapan yorumlara da rastlanıyor. Kuzey Amerika'nın güneybatısında yaşayan bu kabilelerin folk kültüründe, "Mavi Kachina" olarak adlandırılan bir yıldızdan söz edilmekte. Bu, çok seyrek görülen, uzun aralıklarla ortaya çıkan, parlak mavi renkleriyle çok büyüleyici olmakla birlikte "çağları sona erdiren" ve bu geçişi yıkımlar getirerek gerçekleştiren bir yıldız. Hopi kehanetlerine göre Mavi Kachina binlerce yıl aradan sonra çok yakında yine göklerde belirecek ve afetlere neden olurken, yeni bir "altın çağı" da başlatacak.

Navaholar,Anasaziler, Kachinalar, Hopiler nekadar inanılmaz ve kaynağı belli olmayan inançları var. Anasazilerin ortadan yok olması ayrı bir muamma zaten.

CIGARETTE SMOKING MAN: Oh, we've made entire cultures disappear

CSM?in bu sözüyle Anasazileri kastettiğini düşünüyorum. Biz derken neden biz dediğine de dikkat edilmeli.

Anasazilerle ilgili bakabilirsiniz;

Anasazilere Ne Oldu? http://www.byturk.us/anasazilere-ne-oldug-t12295.html?s=369fccb36ffcf7db281a3d84b577b400&

Anasazi Kaya Resimleri http://www.ufonet.be/UZAYLISANATI/anasazi/anasazi.htm

Hopiler http://forum.ufonet.be/viewtopic.php?t=1064

X-Files'ta Amerika Yerlileri http://www.encyclopedia.com/doc/1G1-53437060.html (bunu çevirmiştim daha önce ama yarım kaldı)
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Pts Haz 25, 2007 7:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
cidden yararlı olacağını düşündüğüm linkler,şu aralar Marduk'la Randevu'yu da okuduğumu düşünerek bi de Smile ben de "Amor Fati" deki bu kitabı hep okumak istemişimdir:

http://xfphotos.fredfarm.com/season7/amorfati/amorfati135.jpg
kitsunegari
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 289

İletiTarih: Sal Haz 26, 2007 12:35 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ızledim izledim izledim Razz Tüm engellere rağmen izledim.Valla izleyemeyip de sabah bu yorumları okusaydım kafayı yerdim. Razz Tek kelimeyle süperdi Laughing
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Sal Haz 26, 2007 5:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aky125 yazdı:
bu bölümün devamını izleyemeyeceğiz.en iyi 10 listesinde üçüncü bölüme geçiyor...bölüm özetleri sayfasında da özeti yok...birisi ikinci bölümü özetleyebilir mi?

yardımcı olabilecek kimse yok mu?lütfen...
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Sal Haz 26, 2007 6:30 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
x-files'ın erken dönemini bitirip klasik dönemine geçişini yaşadığı bölümdür bence Anasazi. tüm elemanları ile, tüm mitolojisi ile, tüm klasik karakterleri ve hikaye yapısı ile tipik bir X-Files bölümünü göster deseler Anasazi'dir derim. belki on kere izledim ama yine de büyük zevk aldım dün izlemekten.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Çar Haz 27, 2007 12:19 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aky125 yazdı:
aky125 yazdı:

yardımcı olabilecek kimse yok mu?lütfen...

Üçlemenin son iki halkası Blessing Way ve Paper Clip bölümlerinin özetleri burada var, ıngilizce ama..

http://xfiles.wearehere.net/series3.htm

Ve ayrıca site için çevirdiğim dökümanı gene kaybetmişim nalet ossun Sad
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki »
2. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız