X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x15 Monday
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
Bloody_Wolverine
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 444

İletiTarih: Pts Tem 02, 2007 11:33 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Mulder ve Scully'nin özgür irade ve kader üzerine yaptıkları konuşmalar takdire şayandır
kitsunegari
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 289

İletiTarih: Pts Tem 02, 2007 1:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hakikaten FBI toplantı sahnesini tekrar tekrar izlemek çok sıkıcıydı.Bir de refleks olarak o sahnede her seferinde altyazıları okudum Razz. Ama Scully'nin toplantıdaki mimiklerini ve Mulder'ın yatağının delindiği yerini kapatma çabalarını tekrar tekrar izlemek de bir o kadar keyifliydi. Laughing(6.sezonda Mulder başka bir yakışıklı,Scully de başka bir güzelmiş yav Laughing)

İletiler: 34

İletiTarih: Pts Tem 02, 2007 4:05 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
çok hoşuma gitti bu bölüm..ilk başta ben bunu bi yerden hatırlıyorumm falan oldum.bölüm bittikten sonra kaçıncı bölüm olduğuna baktığımdaysa fark ettim 6.sezondan olduğunu..yani izlemişim daha önce Very Happy ..süperdi bence..zaten hep ilgimi çekmiştir şu deja-vu meselesi...
şeboist
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 255

İletiTarih: Pts Tem 02, 2007 7:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dün akşamki bölüme bayıldım yaa gerçekten çok güzeldi.. Smile
Mulder'ın düşüşleri ve düşerken tavayı kafasına geçirmesi... Very Happy
Scully'in bakışları Cool Sürekli aynı cümleleri tekrarlamak zorunda kalmaları..
Süperdi Süper Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Nom Anor
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Pts Tem 09, 2007 8:54 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Çok sevdiğim bir bölüm bu. Çok iyi bir fikirden yola çıktığını ve oldukça da iyi yazıldığını düşünüyorum. Ve özellikle bir pazartesi gününde geçmesi(salı ya da perşembe falan değil de) üstüne tuz biber ekiyor. Eğer cehennem diye bir yer varsa, muhtemelen bu bölümde gösterildiği gibi olurdu! Pam'in ne kadar büyük bir çıkmazda olduğunu ve ne kadar çaresiz hissettiğini cidden anlıyor insan. Ve son "ölümünden" hemen önce Mulder'ın kendi kendine, bir şansı daha olması umuduyla "üstünde bomba var üstünde bomba var" diye tekrarlaması akılda kalan bir detay.

Bir yandan da çok esprili bir bölüm Monday. Mulder'ın tekrar tekrar sırılsıklam güne başlaması, bundan Scully'e bahsettiğinde(I woke up all wet!) Scully'nin suratındaki ifade, Mulder'ın su yatağının nerden geldiğini bir türlü hatırlayamaması harikaydı.

Ve böylece dosdoğru "Dreamland" bölümlerindeki alternatif evren olayına gönderme yapmışlar, bu da dizinin devamlılığı açısından çok iyi olmuş. Ve tabii şundan eminim; Monday'deki işlerin ters gitmesinin tek sebebi Mulder'ın hiç varolmaması gereken su yatağı! Laughing Onun yüzünden olaylar ters gidip duruyor ve uzay-zamandaki bu saçmalık devam edip duruyor.

Böyle diyerekten, merak da etmiyor değilim: Belki de Pam'in ölmesi gerekmiyordu. Mulder su yatağını tuttuğu gibi camdan dışarı fırlatsa sorun çözülürdü belki Mr. Green

Scully ile Skinner arasındaki o korkunç toplantıdaki bezmiş bakışmalar da süperdi. ılk defasında henüz o kadar sıkılmış görünmüyorlardı, ama ikinci veya üçüncü toplantıda, sanki onlar da bugünün tekrar yaşadıklarını farketmeye başlamış gibi daha bir baymış görünüyorlardı.
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Pts Tem 09, 2007 12:50 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Nom Anor yazdı:
Scully ile Skinner arasındaki o korkunç toplantıdaki bezmiş bakışmalar da süperdi. ılk defasında henüz o kadar sıkılmış görünmüyorlardı, ama ikinci veya üçüncü toplantıda, sanki onlar da bugünün tekrar yaşadıklarını farketmeye başlamış gibi daha bir baymış görünüyorlardı.

aynı replikleri tekrar tekrar söylemek zorunda kaldıkları için o kadar sıkkın görünüyorlardır.yani sıkılan karakterler değil,oyunculardır Very Happy
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
Nom Anor
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Pts Tem 09, 2007 4:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aky125 yazdı:
Nom Anor yazdı:

aynı replikleri tekrar tekrar söylemek zorunda kaldıkları için o kadar sıkkın görünüyorlardır.yani sıkılan karakterler değil,oyunculardır Very Happy

Heheh o da mümkün Laughing Gene Anderson ve Pileggi şanslılar, sadece sıkılmış görünüyorlar. Esas o anlaşılmaz istatiksel raporları dron gibi tekrarlayıp duran oyuncular naapsın!
the_rocket

İletiler: 15

İletiTarih: Per Tem 17, 2008 11:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ya bu bölüm iyi güzeldi ama neden aynı şeyi tekrar tekrar yaşadıkları hiç anlatılmamış.O zaman aralıpında sıkışmalarının bir nedeni olması lazım.kaçırmadıysam böyle birşeyden bahsetmemişler.
Başa dön
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Cum Tem 18, 2008 2:59 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
the_rocket yazdı:
Ya bu bölüm iyi güzeldi ama neden aynı şeyi tekrar tekrar yaşadıkları hiç anlatılmamış.O zaman aralıpında sıkışmalarının bir nedeni olması lazım.kaçırmadıysam böyle birşeyden bahsetmemişler.

Bölümde sanırım Pam, "Yanlış giden şey düzelene kadar bu döngü devam edecek" şeklinde bir cümle demişti. -ya da ona benzer birşey, şu an tam hatırlamıyorum-. Sanırım bu yanlış giden şey, Scully'nin ölmesi... Gün her tekrar edişinde ölenlerin arasında Scully de vardı. Bildiğiniz gibi, "Clyde Bruckman's Final Repose" ve "Tithonus" bölümlerinden Scully'nin ölümsüz olabileceği fikrini edinmiştik. Scully ölemeyeceğinden bu Pazartesi günü sürekli tekrar ediyor bence. Ta ki Scully ölmeyene kadar...
Başa dön
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 443

İletiTarih: Cum Tem 18, 2008 10:10 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Scully ile ilgili teorinin dışında bir de su yatağı teorisi var- ki bana daha mantıklı gelniştir hep. Dreamland'daki olaylar aslında yaşanmamış olması, Morris Fletcher'ın aldığı su yatağı aslında alınmamış olması, kısacası aslında yaşamadıkları bir geçmiş zamanın geleceğini, kısmen yaşıyor olmaları nedeniyle ( nasıl ifade edeceğimi bilemedim ama anlatabildim umarım) böyle bir döngü içine hapsolmuş olmaları mümkün. Zaten bu bölümde Mulder'ın o bankaya gitmesinin nedeni de su yatağının patlamış olması. O nedenle bu teori bana hep tatmin edici gelmiştir.
Hatta bu teori bu başlıkta da bir yerlerde yazıyor olmalı. Öbür forumdan buraya kopyalanan entrylerde bir yerde ama bulamadım, ama okuduğumu hatırlıyorum eski forumdayken.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cum Tem 18, 2008 8:55 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
birinci sayfadaki eski forum mesajlarından aktarıyorum buraya Wink

Alıntı:
"Gönderen: isatay Nov-21 1:38 pm

bu bölüm benim de en sevdiğim bölümlerden biridir(stand alone-mitoloji ayrımı yapmadan) daha önce tgrtde izlediğimde hayran kalmıştım, şimdi tekrar izleyince pekişti kanaatim. ama asıl önemlisi bu izlediğimde NEDEN O GÜNÜN TEKRAR ETTığıNı FARKETTıM!!!

teorim şöyle: herşey aslında Mulder'ın su yatağı ile alakalı. Delinerek Mulder'ın geç kalmasına sebep olan ve tüm olaylar zincirini başlatan o su yatağı. "e bunde ne var, sonuçta sıradan bir yatak" diyebilirsiniz ama Fox'un o yatağa nasıl sahip olduğunu bir hatırlayalım. hatırlarsanız yatak zaman/mekan olgusunun bölünerek F.M ve bir N.S.A ajanının vücut değiştirdiği meşhur hadise sırasında Mulder kimliğindeki N.S.A ajanı tarafından alınmıştı. o hadise sırasında gerçekliğin saparak bir paralele evren oluştuğu kuvvetle muhtemel. daha sonra bu paralel evren kapandı ve zaman/mekan dokusu hiçbirşey olmamış gibi eski haline geldi; bir küçük ayrıntı dışında:
SU YATAğI YERıNDE KALDI!!! halbuki herşey eski haline gelince o yatağın da hiçbir zaman alınmamış olması gerekirdi.

zaman/mekan dokusundaki bu çatlak bir süre sonra yeni bir sapma yarattı. hiçbir zaman orada olmaması gereken yatak aslında normalde o gün geç kalmayacak olan Mulder'ın geç kalmasına ve gitmeyeceği bankaya gitmesine sebep oldu ve yeni bir neden-sonuç ilişkisi ve olaylar zinciri doğdu. ancak bu bir paradokstu ve evren kendini düzeltmek için bozuk plak gibi kendini tekrar etmeye başladı.

teorim biraz karışık da olsa kısaca böyle. kusursuz bir teori değil, neden herşey kızın ölmesi ile düzeldi bilmiyorum.
yazarlar böyle düşünmüş müdür bilmiyorum ama Mulder ve Scully'nin ytağın nerden geldiğini hatırlayamamalarına yapılan özel atıf bana onların da benim gibi düşündüklerini hissettirdi.

sizin de görüşlerinizi bekliyorum; doğru birşey yakaladım mı, yoksa fazla X-Files izlemekten iyice paranoyak mı oldum:)))))
Başa dön
the_rocket

İletiler: 15

İletiTarih: Cmt Tem 19, 2008 9:21 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bana da su yatağı teorisi daha mantıklı geldi ancak yine bazı sorular cevapsız kalıyor.
Başa dön
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Cmt Tem 19, 2008 10:02 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bazı sorular her zaman cevapsız kalır Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Pzr Tem 20, 2008 2:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
iki teoriyi birleştiriyorum

eğer DREAMLAND'da yaşananlar hiç yaşanmasaydı, yani Mulder'ın evinde bir su yatağı olmasaydı, normalde sadece Pam ölecekti, yani Mulder ve Scully bankaya gitmeselerdi, belki Pam bankaya erkek arkadaşını durdurmak için girecek ve adam Pam'i yanlışlıkla vuracaktı. ama paralel evren oluştuğu için Mulder ve Scully'nin bankaya gitmesi gerekti, bu ndenle de herkes öldü, ama bunun olmaması gerekiyordu, Scully ölümsüz olduğu için orada ölmemesi gerekiyordu. Bu yüzden olaylar döngüye girdi, ta ki asıl olması gereken şey olup, Pam ölene kadar...
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Pzr Tem 20, 2008 10:16 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aky125 yazdı:
iki teoriyi birleştiriyorum

eğer DREAMLAND'da yaşananlar hiç yaşanmasaydı, yani Mulder'ın evinde bir su yatağı olmasaydı, normalde sadece Pam ölecekti, yani Mulder ve Scully bankaya gitmeselerdi, belki Pam bankaya erkek arkadaşını durdurmak için girecek ve adam Pam'i yanlışlıkla vuracaktı. ama paralel evren oluştuğu için Mulder ve Scully'nin bankaya gitmesi gerekti, bu ndenle de herkes öldü, ama bunun olmaması gerekiyordu, Scully ölümsüz olduğu için orada ölmemesi gerekiyordu. Bu yüzden olaylar döngüye girdi, ta ki asıl olması gereken şey olup, Pam ölene kadar...

Mantıklı...ama şurasını anlamadım doğrusu: "Scully ölümsüz olduğu için orada ölmemesi gerekiyordu" Neutral
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3  Sonraki »
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız