X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
2x19: Dod Kalm

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Cum Nis 15, 2005 10:38 pm    İleti konusu: 2x19: Dod Kalm Alıntıyla Cevap Gönder

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 5/31/2004 12:46 pm
To: ALL

Bu da sezonun en güzel stand alone'larından biri bence. Diziyi 6. sezondan itibaren izlemeye başlayanlara hafiften Triangle'ı anımsatabilir (gerçi pek alakası yok ama) fakat triangle'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir ayağı çukurda Mulder ve Scully'yi izlemek isteyenler kaçırmasın. bi de makyaj dalında emmy mi kazanmıştı bu bölüm? emin değilim.

From: Overkill (Vincent_Vega) 6/7/2004 7:25 pm

ben bu bölümü tam anlamadım, yaşlanmalarının sebebi tam olarak neymiş. Denizsuyuyla gelen bir hede olduğunu anladım ama nereden bulaşmış. Bilen bir açıklasın..

From: jto85 Feb-11 4:04 pm

Hayal gücü olur da bu kadar mı olur dedirten, en uçan, kaçan, aşmış hayal gücü ürünü xf standalonenudur bence Howard Gordonla Alex Gansa bir araya gelmişler işi bitirmişler...

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Per Kas 02, 2006 5:45 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Senaryolar sayfasından okudum...Bayağı güzeldi...Cevapsız kalan soru sayısı azdı Very Happy Philedelphia Deneyine karşı bir ilgim vardır zaten...(Rainbow Project de denir.)Bu deneyde bir gemiye güçlü jeneroterler yerleştirerek büyük bir manyetik alan oluşturmaya ve gemiyi radardan kaybetmeye çalışmışlar.Ancak gemi gerçekten de kaybolmuş ve bir kaç saniye sonra Norveç kıyılarında görülmüş.şalter kapatılıp gemi eski haline döndüğünde gemiye çıkmışlar ve akıl almaz bir manzara ile karşılaşmışlar.Deneyden haberi olmayan mürettebat,geminin manyetik alan içinde plazma haline geçmesiyle duvarların geçirgenleştiğini farketmişler.Duvarlardan geçerlerken şalter indirilmiş ve bir çoğu geminin duvarları içinde feci şekilde can vermiş...Tabi bunların gerçek olup olmadığı bilinmez....Bölüme dönecek olursak,suya karışan madde fikri iyi düşünülmüş.Scully yine aynı Scully,kuşkucu bilim insanı..Ama olayı çözen yine oydu...Fazla uzatmadan 10 üzerinde 7.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 4:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
film tadında bölümmüş gerçekten..makyajlara hayran kaldım...hem güldüm izlerken hem de acayip bir hüzne kapıldım ikisini yanyana yaşlanmış görünce Sad ..ayrıca senaryo triangleı hatırlatsa da ikisi arasında ayrım da yapamam..Scully o anlarında bile not tuttu ya şaşmakla birlikte saygıyla eğilesim geldi resmen...o deftere noldu acaba?her neyse ben bayıldım kısacası
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 7:57 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu bölümün adını duyunca aklıma hep şu sahne geliyor,hani Scully kalan son suyu toplayıp gösteriyor ya, işte o sırada Mulder ne kadar iştahlı gözüktüğü yer.Bu bölümdeki makyaj da Amor Fati makyajından daha iyi bence.2.sezondaki sevdiğim bölümlerden biri(zamanında tgrt bu bölümün reklamını salı gününden göstermişti de nasıl sevinmiştim; tabi cuma gününe kadar epey meraklanmıştım ama.Reklam tam Scully kalemi düşürürken bitiyordu çünkü)
Bir de çekim hatalarında GA "Howard Gordon is dead man" diyor,çok komik ya. Razz

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
paranoid android
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 8:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
yıllar önce tgrt'de ilk kez izlediğim zaman "ajan mulder bu sabaha karşı bilincini kaybetti/bayıldı/öldü"(tam olarak hangisiydi hatırlamıyorum ama nedense aklımda öldü diye kalmış)cümlesiyle beni şok eden ve son reklamlar bitene kadar ömrümden ömür götüren bölüm.makyajlar özellikle yaşlılık "hastalığının" son evresinde kötüydü.scully ile mulder artık izole edilmiş bir şekilde ölümcül ancak görünmez bir düşmanla karşı karşıya kalıp kurtarılmayı beklemeye alıştıklarından belki(ice,firewalker),olması gerekenden daha soğukkanlı göründüler bana bu bölümde.
bir XF klasiğidir,izlenmelidir ve finalinde derin bir oh çekilmelidir.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Sal Arl 19, 2006 8:45 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
yuppi beşinci sezon maratonu yapan paranoid android 2'ye de gelmiş Very Happy ya biz aylinle haberleşip 2. sezondan bölümler izliyoruz. sende varsa sende katılsan da burada bir yorum çevirsek, ne güzel olur Razz

bu arada dod kalm'a bişiler yazayım Cool
ben en çok bölüm sonlarına doğru scully'nin günlüğüne yazdığı norveç halk masalını sevmiştim. onun dışında ilk izlediğimde felaket itici gelmişti Confused can't stop growing old Sad
Başa dön
canan
Çaylak
Çaylak

İletiler: 81

İletiTarih: Cum Tem 13, 2007 12:37 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
en güzel standalone'lardan biri. mulder'ın henüz daha ölmek için erken diye isyan edişi ve bir kavanoz pis suyun kıymetiyle akılda kalacak bir bölüm. özellikle o su sahnesinde, kavanozun kırılmasıyla rahatladım sanki, ikisinin de birbirlerine verdiği değer ve izleyenin de ikisine de kıyamayacak olmasını çok iyi kullanmış senaristler. ama scully'nin çabaları tam takdirlikti.
makyajlar etkileyiciydi, bunun yanında her ayrıntı özenliydi. bu yüzden tekrar tekrar izlenebilir.
gemiye çıktıktan sonra, geminin tabelasında 1991 tarihini görüp geçtiler ve sonrasında o tabelanın anında paslanması hikayenin geri kalanında gerilimi hep en yüksek seviyede tutan bir detaydı.
makyaj, efekt, oyunculuk vs. hepsi muhteşem bir bölümdü Cool
Başa dön
beatlefan
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1144

İletiTarih: Pzr Tem 15, 2007 3:51 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Geçen gün bölümü özlediğimi farkettim ve yeniden izledim. Çok güzelmiş, nedense kaç kez daha izlesem sıkılmayacağım kadar güzel. Bana çok koyan Scully'nin su yapışıydı ve Mulder'a verişiydi bunu. O dönemki dostlukları beni çok etkiliyor. Çok güzel aralarındaki o ilişki. X-Files'ın gemi bölümleri hep muhteşem zaten, Triangle da harikaydı.

Yalnız tv'de 7-8 kez izlerken farketmedim de, dün izlerken farkettim de, bölümde kendine suyu saklayan sarışın adamı oynayan Hair adlı muhteşem müzikalde Claude'u oynayan oyuncu. Nasıl bunu farkedemedim nasıl dikkatimi çekmedi bilmiyorum. Dün görünce adamı sevindim resmen.

Forwardly On LOST
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Tem 07, 2009 11:33 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Sezonun en iyi stand alone bölümü hatta X Files'in en iyi 10 stand alone bölümlerinden biri bence.Philedelphia Deneyinden bahsetmesi de bölümü tavana vurdu.Biliyorsunuz Einstein de bu deneyin bir parçasıydı.Paranormal dediğin böyle olmalı dedirten mükemmel bir bölüm..Herşey mükemmel olmuş..
Başa dön
DarkSpooky
Çaylak
Çaylak

İletiler: 139

İletiTarih: Çar Ağu 19, 2009 12:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Scully ve Mulder'ın bunadıktan sonraki halini görmek isteyenlere:D,Bir kavanoz suyun değerini bilmeyenlere,daima bencilce düşünenlerin başına neler gelebileceğini bilmeyenlere ve sarsılmaz dostluklara inanlara Dod Kalm izlemeleri şiddetle tavsiye olunur:DVery Happy...
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Per Şub 27, 2014 9:16 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dod Kalm hayalet gemide hızla yaşlanarak adım adım ölüme yaklaşan Mulder ve Scully'nin çaresizliğini çok iyi veren bir bölüm.

Yalnız merak ettiğim bir nokta kaldı. Şu yaşlanmayan norveçli balina avcısı adam nereye kayboldu? Onları hayalet gemiye getiren balıkçının ise sonunu net olarak göstermedi.

Son kısımlar yine hızlıya geldi sanki.

Hastanede iyileşme teması bu bölümlerde çok sık tekrar edildiği için kahramanlarımız 9 canlı kedi izlenimi yaratmaya başlıyor bu da gerçekçilikten biraz uzaklaştırıyor sanki...
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız