X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
2x17: End Game

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Cum Nis 15, 2005 10:33 pm    İleti konusu: 2x17: End Game Alıntıyla Cevap Gönder

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 5/31/2004 12:39 pm
To: ALL

Colony'nin devamı, gelişmelerin sonucunu gördüğümüz bölüm. Bu bölümdeki denizaltı, haftayı kapatırken izleyeceğimiz dod kalm'da da kullanılmış. O değil de, bu bölümleri yıllardır izlemiyorum, nasıl da canım çekti şimdi eheh. harbi güzel bölümlerdi bunlar.

From: kaan61 6/2/2004 2:28 pm
To: the Unseen, the Eternal... (trustno13)

kaan,

vcd, divx, video gibi alternatifler var, forumda sık sık duyuruları yapılıyo zaten, bölümü ordan temin edebilirsin belki, bu biiir

mitoloji açısından ne oldu ne bitti bilmek istiyorsan, sitenin mitoloji bölümünü okuyabilirsin (bol spoiler var ama uyarıyım) bu ikiiii

bölümle ilgili yorumlar içinse burayı takip edebilirsin (gerçi bu günlerde epey azaldı yorumlar) bu da üçççç

gördüğün gibi çareler tükenmiyor Smile

From: kaan61 6/9/2004 5:00 pm
To: the Unseen, the Eternal... (trustno13)

Valla saol. yazıları zaten yavaş yavaş sindirerek okuyorum.
Bölümü izlemeyi başardım ama kuzenlerimin evine yetişmek için neler yapmadım. otobüs kovala çukurlardan atla ve eve ulaştım TV yi açtım ve Scully'i yüzü kanlı bir şekilde arabada gördüm. Bu cnbc-e de diziyi zamanında yayınlayacağı gün olarak o günü seçmiş herhalde 5 dakika geç yayınlasalar yetişecektim başına ama bu da yeter şimdilik.
Bu arada haklısın demokrasilerde çare tükenmez bilirim.

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 7/5/2004 11:38 pm
To: ALL

çook uzun zamandır the x-files yorumu yazmamanın ve epeydir bölüm izlememenin getirdiği gaz ve heyecanla "end game"i izleyip bir nevi açığımı kapamaya karar verdim. Ne de iyi etmişim.

End Game, The X-Files'ın ne olduğunu, dizinin vermek istediği mesajı ve bunu nasıl yaptığını özetleyen çok güzel bir bölüm. Colony'le birlikte peşpeşe izlenirse, konunun biraz da yavaş ilerlemesinin etkisiyle 3 saatlik bir film izlemiş gibi olabilirsiniz. Herşeyi tüm detaylarıyla ama çok da fazla abartılmadan önümüze sunarak özellikle End Game'de Mulder ve Skinner'ın karakterlerinin en uç noktalarını görme fırsatını vermişler biz x-files hayranlarına. Scully ise biçare, olayların gidişatı ve sonuçları doğrultusunda kendini X-Files'ın ve Mulder'ın hayatında daha da derine gömülmüş buluyor kendini.

Bölüm Colony'nin kaldığı yerden, Scully ve Bounty Hunter Mulder'In yüzleşmesiyle başlıyor. şimdi herkes hemfikirdir ki Scully minyon bir kadın evet, e ama david kardeşim bu senin Gillian'ı hallaç pamuğu gibi ordan oraya fırlatman için yeterli bir sebep midir? değildir. ınsan biraz acır be, bariz "duvardan duvara Scully" oldu ortağın. Neyse kısacası Scully'le birlikte dayak yemiş gibi oluyor, bölümün aksiyonuna atmosferine birden dalıyoruz.

Sonra biraz yavaşlıyor ve mitoloji bombardımanına tutuluyoruz. Samantha'nın hikayesi, uzaylıların dünya'da kendi toplumlarını kurmak istedikleri, ve klonlar sayesinde melezleştirme araştırmaları falan filan bazen ben bile koptum gittim takip etmeye çalışırken. Kısaca şöyle toparlamaya çalışayım (tabi mitoloji notlarımı kontrol etmeden yazdığım için bu yazıyı, yanlış bilgi verebilirim, kusura bakmayınız) Uzaylılardan habersiz olarak yürütülen bazı melezleştirme deneylerinin öncüleri olan klonlar (ki bunlar uzaylılar tarafından klonlanmıştır) neredeyse başarılı denecek gelişmeler kaydettiklerinden dolayı Bounty hunter dediğimiz izbandut yavrusu bey tarafından dere tepe demeden aranmaktadırlar. Sanırım mitolojinin bu temasını 6. sezona kadar bi şekilde götürmeyi başarmışlar, bir de tabi burda ufak bir detay ve Mulder'ı kurtaran bilgi olan soğukta virüsün yavaşlama hadisesi Fight The Future'da uzaylıların neden antartika'yı üs olarak seçtiklerini açıklıyor.

Karakterlere gelirsek... Tabi ki bir Mulder bölümü ve psikolojisi açısından çok önemli sahneler var, başta babasına Samantha'yı kaybettiğini söylediği sahne olmak üzere. Babasının yüzüne bakamaması, açıklayacak hiç bir şeyi, bir mazereti bile olmaması pek çok şey söylüyor bize, oysa ben bunları nigar'ın bize açıklamasını isterdim..Buluşmada soralım bunu evet.
Bi de Mulder'ın klon Samantha'larla karşılaştığı sahne çok güzeldi, hatta bölümde favori sahnem diyebilirim zira yaşadığı hayalkırıklığı, öfke, peşinde koşturduğu yalanın ortaya çıkması falan hepsini normalde yüzünde bir mimik bile göremediğimiz Duchovny nası yansıtabilmiş ekrana pek şaşırdım. Hele bi yerde bir bakışı vardı bu klonlara, bir Donnie Darko tandansı yakalamadım değil.

Scully, Mulder'ın bir kez daha kişisel hayatı ve iş hayatı arasındaki tek bağ olarak bu bölümde yer bulurken, özellike Skinner'dan yardım istediği sahne beni bundan 4 sezon sonrasına "triangle" bölümüne götürüverdi. Burda Scully Skinner'dan nasıl çekiniyorsa nasıl korkuyorsa Skinner'da bir o kadar otoriter ama emir kulu olmanın getridği çaresizliği yüzünden sınırlı yardımda bulunabilirken, Triangle'da hani harbiden "enseye tokat gte parmak" bir ilişki içinde olmaları X-Files'ın nereye doğru gittiğinin güzel bir göstergesidir. Bununla birlikte bölüm kapanışında Mulder'ın yanıbaşında elleri çenesinde beklerken ki pozu hasta bir pozmuş. Fakat esas değinmek istediğim nokta, yazının başında belirttiğim X-Files'In amacını anlatan bölüm olarak End Game tezimin çıkış noktasıdır. O da Scully'nin Mulder'ın hayatını kurtaranın, virüsü tanımlayanın bilim olduğunu söylediği monoloğudur. Dava da doğaüstü veriler olabilir ki X-Filesda çalıtığı süre içersinde bu veriler onun evrene bakış açısını değiştirmiştir ama bilim her zaman bir şeyleri bir yere kadar cevaplayacaktır.

Onun ötesini "aramaya devam etmek için gereken inanç" getirecektir.

Bölümün iyice yavaşladığı yerde imdada Skinner ve Mr X'in yetişmesi son 15 dakikaya gerçekten pür dikkat girmeme neden oldu. Öncelikle her ne kadar Mr X'i sevmesem de Scully'ye bilgi vermemesi son derece karizmatik ve doğru bir karardı. Ha sonra Skinner'dan dayağı yedi beter olsun şerefsiz ama o an için +1 puan verdim kendisine Smile Skinner'sa burda kimin için kendini tehlikeye attı tam olarak bilemiyoruz. Scully'mi yoksa Mulder mı? Ben oyumu Scully'den yana kullanıyorum, maksat kıllık olsun, shipperlar gıcık kapsın diye. Skinner zaten Mulder'ı kurtarmak için kutuplara gidemeyeceğinden ama Scully'nin bunu yapmaya hazır olduğunu bildiğinden belki de o anda ona Mulder'In Scully'ye güvendiğinden daha çok güvenerek ortağını kurtaracağından emin, koordinatları vermiş olamaz mı? Bence burda en iyisi Skinner payına düşeni yaptı demek.

Sonuç olarak End Game önümüzdeki 3 sezonun mitolojisinin temelini oluşturan çok önemli bi bölümdü. Fazla vaktim olmadığı için hakkını vererek bir yorum yazamadağımın farkındayım; aklımda olup da buraya aktaramadığım noktalar var, onlar da malesef bana kalsın madem Smile

Murat

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pts Tem 06, 2009 8:00 pm    İleti konusu: Re: 2x17: End Game Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
End Game, The X-Files'ın ne olduğunu, dizinin vermek istediği mesajı ve bunu nasıl yaptığını özetleyen çok güzel bir bölüm. Colony'le birlikte peşpeşe izlenirse, konunun biraz da yavaş ilerlemesinin etkisiyle 3 saatlik bir film izlemiş gibi olabilirsiniz. Herşeyi tüm detaylarıyla ama çok da fazla abartılmadan önümüze sunarak özellikle End Game'de Mulder ve Skinner'ın karakterlerinin en uç noktalarını görme fırsatını vermişler biz x-files hayranlarına. Scully ise biçare, olayların gidişatı ve sonuçları doğrultusunda kendini X-Files'ın ve Mulder'ın hayatında daha da derine gömülmüş buluyor kendini.

Bölüm Colony'nin kaldığı yerden, Scully ve Bounty Hunter Mulder'In yüzleşmesiyle başlıyor. şimdi herkes hemfikirdir ki Scully minyon bir kadın evet, e ama david kardeşim bu senin Gillian'ı hallaç pamuğu gibi ordan oraya fırlatman için yeterli bir sebep midir? değildir. ınsan biraz acır be, bariz "duvardan duvara Scully" oldu ortağın. Neyse kısacası Scully'le birlikte dayak yemiş gibi oluyor, bölümün aksiyonuna atmosferine birden dalıyoruz.

Sonra biraz yavaşlıyor ve mitoloji bombardımanına tutuluyoruz. Samantha'nın hikayesi, uzaylıların dünya'da kendi toplumlarını kurmak istedikleri, ve klonlar sayesinde melezleştirme araştırmaları falan filan bazen ben bile koptum gittim takip etmeye çalışırken. Kısaca şöyle toparlamaya çalışayım (tabi mitoloji notlarımı kontrol etmeden yazdığım için bu yazıyı, yanlış bilgi verebilirim, kusura bakmayınız) Uzaylılardan habersiz olarak yürütülen bazı melezleştirme deneylerinin öncüleri olan klonlar (ki bunlar uzaylılar tarafından klonlanmıştır) neredeyse başarılı denecek gelişmeler kaydettiklerinden dolayı Bounty hunter dediğimiz izbandut yavrusu bey tarafından dere tepe demeden aranmaktadırlar. Sanırım mitolojinin bu temasını 6. sezona kadar bi şekilde götürmeyi başarmışlar, bir de tabi burda ufak bir detay ve Mulder'ı kurtaran bilgi olan soğukta virüsün yavaşlama hadisesi Fight The Future'da uzaylıların neden antartika'yı üs olarak seçtiklerini açıklıyor.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Sal Şub 25, 2014 10:15 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dizimax SciFi'de dün yayınlandı bölüm... Colony'yi de bu bölümü de heyecanla izledim. XF mitolojisinin altyapısı ne kadar şahaneymiş bu bölümlerle görmüş olduk. Eskisi gibi uzun uzadıya birşeyler karalamak istesem de şimdi birşeyler çıkmayacak gibi ama finali falan çok güzeldi yaa Smile

Skinner'ın mevzuya tüm heybetiyle dalması da ayrı güzeldi belirtmeden geçmeyeyim..

Yıllar sonra TV'de tekrar izledim ve gördüm ki 2. sezon aşmış bir sezonmuş, Little Green Men, Duane Barry, Ascension, One Breath, Colony, End Game ve Anasazi .. Bölümlere bak bee, taş gibi mitoloji Very Happy

Ve tabii standalone bölümler de harika..Stand alone'lar açısından en favori sezonum demesem de bölümlerin hakkını yememek lazım.. Mitoloji bölümleri çok efsane olduğundan stand alone'lar biraz onların gölgesinde kalmış. Yoksa bir Irresistible, bir Blood, bir Dod Kalm, gözden kaçırılacak bölümler değiller. Sezonun sonuna doğru daha iyi standalone'lar bizi bekler.. Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Sal Şub 25, 2014 4:23 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Colony'nin devamı niteliğindeki bölümdü. Araya haftasonu girmesi heyecanından birşey kaybettirmedi.

Mulder'ın kardeşi Samantha'nın ortaya çıkışı ile Colony'de umutlanan ama bir yandan da acaba mı? hissiyatına kapılan izleyicinin tahminlerinde yanılmadığı gerçeğini izliyoruz End Game'de.

Gerilim dozu yine çok güzel ayarlanmıştı. Özellikle Scully'nin telefondaki Mulder'ın sesi ile karşısındaki Mulder arasında kısa süreli korku ve tereddüt yaşadığı bölüm çok güzel düşünülmüş.

Sondaki denizaltı kısımları biraz hızlı geçildi gibi geldi bana. Klonların sırrını öğrendiğimiz, Skinner'ın Mr X'le olan kavgası ve beni öldürürsen iki kişi daha ölür diyaloğu etkileyiciydi.

Dizimax Sci'nin en iyi tarafı reklamsız tek solukta yayınlaması oluyor. 45 dakika yerinize çivilenerek efsaneye tanıklık ediyorsunuz.

Dip Not: Dil ayarları opsiyonundan ötürü @auroriel'e teşekkürler bu arada.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız