X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
2x16: Colony

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Cum Nis 15, 2005 10:28 pm    İleti konusu: 2x16: Colony Alıntıyla Cevap Gönder

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 5/31/2004 12:35 pm
To: ALL

Sezonun kilit bölümlerinden biri, Mitolojiye yeni bir boyut katan, Samantha'yı da oyunun içine dahil eden, şok edici başlangıcı ve dumur edici finaliyle (tu bi kontinyud) güzel mi güzel bölüm. devamı iyi ki ertesi gün.

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 5/31/2004 3:32 pm
To: the Unseen, the Eternal... (trustno13)

Samantha'nın yüzünün erimesi beni şok etmişti ozamalar heheh
. Bu arada bu bölüm yayınlandımı yaa spoiler ettim de

Oğuzhan

From: Commala Come Come (rukish) 5/31/2004 5:06 pm
To: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer)

yayınlanmadı tabe, aferin oğuzz.. daha iki dakka önce dier tarafa yazıyodum şöle yapın böle yapın die, bizim site kurucmus böle yaparsa bis needelim ha sorarım sise :PPP

bugün pazartesi hayırdır? eheheheh.. hoşgeldin canımmm.. naber nası gidiyo dicem de cevap alabilcem mi bilmiyom Razz

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 6/4/2004 1:58 pm
To: ALL

çok ama çok sağlam bir bölüm bu. Mitolojinin kontrolünü hnüz kaybetmemişlerken Chris Carter ve David Duchovny, nasıl olayları bir adım daha ileri götürebileceklerinin adeta dersini vermişler. Öyle ki, bu bölüm hazırlanırken sanki kafalarında sezon finali Anasazi'nin senaryosunu bitirmişler bile.

Bi kere açılışı süper. Kmsenin beklemeyeceği türden bir olayla başlıyoruz. Mulder donarak ölmek üzere ve monoloğu öyle etkileyici ki, adam inandığı herşeyi buldu gördü ama bedel olarak ölecek işte gibi bir ruh haline bürünüp hem keder hem de heyecanla ekrana bakıyorsunuz.

Sonra yakın geçmişe dönüyoruz ve klon profesörlerle tanışıyoruz. Herşey yolunda ve gayet normal bir "bilim gelişimi paranoyası"nı konu alan bölüm gibi görünürken işin içine Kelle Avcısı giriyor ve birdenbire Mulder'ın açılışta söylediği uzaylılar, sömürgeleşme, hükümet komploları ve yüksek dozda paranoya barındıran nefis bir hikayeye dönüşüyor Colony.

Kelle Avcılarının misyonları bu bölümde henüz belli değil, şimdilik klonları öldürmekle görevliymiş gibi gözüküyor ve bu görevinde hiç bir engel tanımayacağını da anlıyoruz.

Mulder ve Scully'yi kısaca incelemek gerekirse, Mulder paranoyası bu kez Scully'de toplanmış, Mulder'sa aslında hiç bir kesin delil yokken büyük bir azimle bu davanın peşinden gitmeyi istediğinden kendisinin de alaycı bir şekilde belirttiği gibi herkese güvenmekte sakınca görmüyor.

Colony'nin hiç şüphesiz en ilginç ve şaşırtıcı kısmı, Mulder ailesiyle tanıştığımız sahneler. Bill Mulder'ın oğluna karşı olan müthiş soğukluğu (o nasıl bir tepkidir ya, oğlun sana sarılmaya geliyor, sen onun elini sıkmakla yetiniyorsun), Teena Mulder'ın yıllar sonra kavuştuğu huzur ve şaşkınlık (o şaşkınlık henüz unutkanlığa dönümemiş) ve tabiki Samantha'nın geri gelmesi. Samantha sayesinde CIA ajanında bir terslik olduğunu anlayan Mulder, ondan ilk bakışta şüphelenen Scully ile aynı bilgilere ulaşınca birbirleriyle temas kuramamalarının bedelini ödüyolar. Scully paranoyak bir halde evinden kaçıyor, Mulder Scully'i bulmak için çırpınıyor ama nihayetinde kazanan, kusursuzca planını uygulamaya koyan ve öldürmesi gereken tüm klonlara ulaşmayı bilen Kelle Avcısı oluyor. Bu arada epeydir Scully'nin güzelliğinden bahsetmemiştim, özellikle otobüste açları topluyken ve başında kapşonuyla sinsi sinsi fabrikaya giderken gerçekten nefisti, aklımı yine başımdan aldı Smile

Bu arada Erlenmeyer Flask'i henüz izlemediğim ve bölümü unuttuğum için soruyorum: Scully'nin canlı cenini bulduğu fabrika Erlenmeyer'daki değildi di mi? Sanki EF'de o fabrika yok edilmişti diye hatırlıyorum, tabi yamuluyor da olabilirim.

Evet, Colony mitolojiyi bir adım daha ileriye taşıyor. Oyuncular artıyor, olaylar iyice karmaşık ve ilgi çekici hale geliyor. End Game kadar hareketli olmasa da çok başarılı, heyecanlı ve paranoyak bir bölüm. rahatlıkla 5 üstünden 4 yıldız verilebilir yani.

Murat

From: kaan61 6/8/2004 10:54 pm
To: the Unseen, the Eternal... (trustno13)

Bu yazı bölümle ilgili değil onu baştan söyleyeyim. Neyse sen yazdığıniçin ben de kendi fikrimi söyleyeyim dedim. Ben bu diziyi üçüncü sezondan sonra izlemeye başladım. Ve tam bir Scully hastasıyım ama onu hiç çekici biri olarak görmemiştim. Beni bu kadar etkileyeceğini haytta tamin edemezdim. yani saç rengi, seç kesimi ,boyu, göz rengi... hiç benim tarzım deil ama onu gördüm mü eriyorum ya belki psikolojiktir. Karaktere kendini yakın hissettiğindendir. Nedenini bilmiyorum ama ondan hakikaten hoşlanıyorum ya...........Bundan ötesi yok...

From: TheMartyr 6/9/2004 6:47 pm
To: kaan61

1.Sizi Scully/GA başlığına davet ediyorum.
2.Valla bu forum sınırları dahilinde böyle "Ben Scully'den hoşlanıyorum" tarzı cümleler kurmak yürek ister;helal olsun.Mazallah moderator beyimiz kıskançlık krizlerine girip bir şey yapmasın Smile) Razz
şaka bir tarafa inan yalnız değilsin.Burada senin gibi çok adam var Smile

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
TriNeo

İletiler: 8

İletiTarih: Pzr May 25, 2008 12:55 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Çok mükemmel bir bölüm. Benim için ilk 10'a bile girer.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
serap
Çaylak
Çaylak

İletiler: 59

İletiTarih: Per Şub 05, 2009 10:10 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu bölümde Mulder'ın normal insan olmadığını düşünmeye başladım, ona çarpan araba dağıldı ama adamımız taş gibi Shocked yoksa Mulder uzaylı mı ? Rolling Eyes
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Per Şub 05, 2009 8:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ehe,sen sadece arabanın çarpmasına mı takıldın burada Razz
(Geri kalan kısımda neler olacağını hesaba katarsak)

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pts Tem 06, 2009 7:01 pm    İleti konusu: Re: 2x16: Colony Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:

çok ama çok sağlam bir bölüm bu. Mitolojinin kontrolünü hnüz kaybetmemişlerken Chris Carter ve David Duchovny, nasıl olayları bir adım daha ileri götürebileceklerinin adeta dersini vermişler. Öyle ki, bu bölüm hazırlanırken sanki kafalarında sezon finali Anasazi'nin senaryosunu bitirmişler bile.

Bi kere açılışı süper. Kmsenin beklemeyeceği türden bir olayla başlıyoruz. Mulder donarak ölmek üzere ve monoloğu öyle etkileyici ki, adam inandığı herşeyi buldu gördü ama bedel olarak ölecek işte gibi bir ruh haline bürünüp hem keder hem de heyecanla ekrana bakıyorsunuz.

Sonra yakın geçmişe dönüyoruz ve klon profesörlerle tanışıyoruz. Herşey yolunda ve gayet normal bir "bilim gelişimi paranoyası"nı konu alan bölüm gibi görünürken işin içine Kelle Avcısı giriyor ve birdenbire Mulder'ın açılışta söylediği uzaylılar, sömürgeleşme, hükümet komploları ve yüksek dozda paranoya barındıran nefis bir hikayeye dönüşüyor Colony.

Kelle Avcılarının misyonları bu bölümde henüz belli değil, şimdilik klonları öldürmekle görevliymiş gibi gözüküyor ve bu görevinde hiç bir engel tanımayacağını da anlıyoruz.

Mulder ve Scully'yi kısaca incelemek gerekirse, Mulder paranoyası bu kez Scully'de toplanmış, Mulder'sa aslında hiç bir kesin delil yokken büyük bir azimle bu davanın peşinden gitmeyi istediğinden kendisinin de alaycı bir şekilde belirttiği gibi herkese güvenmekte sakınca görmüyor.

Colony'nin hiç şüphesiz en ilginç ve şaşırtıcı kısmı, Mulder ailesiyle tanıştığımız sahneler. Bill Mulder'ın oğluna karşı olan müthiş soğukluğu (o nasıl bir tepkidir ya, oğlun sana sarılmaya geliyor, sen onun elini sıkmakla yetiniyorsun), Teena Mulder'ın yıllar sonra kavuştuğu huzur ve şaşkınlık (o şaşkınlık henüz unutkanlığa dönümemiş) ve tabiki Samantha'nın geri gelmesi. Samantha sayesinde CIA ajanında bir terslik olduğunu anlayan Mulder, ondan ilk bakışta şüphelenen Scully ile aynı bilgilere ulaşınca birbirleriyle temas kuramamalarının bedelini ödüyolar. Scully paranoyak bir halde evinden kaçıyor, Mulder Scully'i bulmak için çırpınıyor ama nihayetinde kazanan, kusursuzca planını uygulamaya koyan ve öldürmesi gereken tüm klonlara ulaşmayı bilen Kelle Avcısı oluyor. Bu arada epeydir Scully'nin güzelliğinden bahsetmemiştim, özellikle otobüste açları topluyken ve başında kapşonuyla sinsi sinsi fabrikaya giderken gerçekten nefisti, aklımı yine başımdan aldı Smile

Bu arada Erlenmeyer Flask'i henüz izlemediğim ve bölümü unuttuğum için soruyorum: Scully'nin canlı cenini bulduğu fabrika Erlenmeyer'daki değildi di mi? Sanki EF'de o fabrika yok edilmişti diye hatırlıyorum, tabi yamuluyor da olabilirim.

Evet, Colony mitolojiyi bir adım daha ileriye taşıyor. Oyuncular artıyor, olaylar iyice karmaşık ve ilgi çekici hale geliyor. End Game kadar hareketli olmasa da çok başarılı, heyecanlı ve paranoyak bir bölüm. rahatlıkla 5 üstünden 4 yıldız verilebilir yani.

Bu bölüme ayrıca Erlenmeyer Flask'ın devamı da diyebiliriz.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Deny Everything - Sezon 2 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız