X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Harry Potter
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
x-phile
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 348

İletiTarih: Pzr Tem 15, 2007 1:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ıngilizcesi 21 temmuzda çıkıcak çeviri ne kadar sürer acaba?Hayır dayanamayıp ingilizcesini okuycam bu sefer bi yandan sözlükle uğraş bi de heycan yapıp elimden bırakamayıp kendime işkence ederim diye korkuyorum Smile zaten filmini de ertelediler Crying or Very sad
alin
Çaylak
Çaylak

İletiler: 67

İletiTarih: Cmt Tem 21, 2007 9:03 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Kitabın çıktığı konusundaki haberleri dikkatli okuyun bence;en büyük gazetelerimizden birinde kitabın sonunu yazmışlar...Umarım yanlış ya da aldatmaca filandır yoksa gitti kitabın heyecanı...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Pzr Tem 22, 2007 7:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
16 yaşından küçüklerin nasıl okuyacaklarını anlayamıyorum. Dehşetlerden dehşetlere düşüyorsunuz. Beni ağlattı, ağlattı, ağlattı.

Mutheşem bir kitap ama çok çok acı. Kafam bir yerine gelirse daha net yazacağım.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Çar Tem 25, 2007 10:59 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Beni de deli gibi ağlattı...Kafamı toplayıp birşeyler yazamıyorum bile...

Ama eminim 16 yaşının altındaki bir çok insan da anlayıp bununla yaşayabilir,ben 16 yaşındayım,şimdiye kadar neler neler okudum.Belki daha küçükler için,9-10 filan,problem olur.

Ama Harry Potter'a çocuk kitabı diyen herkesle tartışmaya da hazırım Razz
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Tem 25, 2007 11:44 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yok artık. çocuk kitabı? Bu?

Tamam 16 çok fazla oldu. 12 yaş altı diyeyim.

Live long and prosper
Başa dön
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 12:37 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
E genel promosyonu o yönde.Ben de kızıyorum buna biraz.Hehe
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 443

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 12:57 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
darkness yazdı:
Yok artık. çocuk kitabı? Bu?

Laughing Walla bu tepkiyi etrafımdaki bazı insanlara vermek zorunda kalıyorum. "Ay bi çocuk kitabı için bu kadar heyecan yapmaya değer mi?" gibisinden cümleler kurulmuyor değil...
Ama cidden bu son kitaba çocuk kitabı demek şuursuzlukların en son noktası olsa gerek.
SPOILER!!!!! (UZAK DURUNUZ.)
Alıntı:
"17 yaşındaki çocuk resmen intihar ediyor (gerçi başarısız oluyor -neyse ki...) kitapta. Sen kitaba çocuk kitabı diyosun.Bravo!!!!" diye cevap vermek lazım o tip insanlara tabii.

En son amor fati tarafından Cum Tem 27, 2007 10:23 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
x-phile
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 348

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 4:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
şu spoiler kutusunu okumamak için irademi baya bi zorladım Laughing çatlamak üzereyim bir iki gün içinde kavuşucam kitaba ama ingilizce ya..nolurdu şöle sular seller gibi konuşabilseydim şu dili Rolling Eyes
AslIhan
Çaylak
Çaylak

İletiler: 96

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 4:27 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ben kutuyu okudum.ama böyle bi şey olmamalı.
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 6:29 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Öyle bir şey ben hiç hatırlamıyorum? Neutral
ıçimde öyle bir boşluk var ki şimdi...Ahh ahhh.
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 11:00 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ee ne olursa olsun okumamanızı tavsiye ediyorum. direkt kitabın sonu çünkü.

Live long and prosper
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Tem 26, 2007 11:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Benim kitap gelmezse yakında Amazon'a zehir zemberek bişiler yazıcam. Bu sefer allem ve kallem ettim spoiler okumıycam diye, az daha ekşi sözlük yüzünden patlıyodu..

Nese yaa, bu başlıktan uzak durmalıyım ben.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Cum Tem 27, 2007 1:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Aaaa şimdi o spoiler kutusunda neden bahsedildiğini anladım Surprised Evet,okumayın!
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cum Tem 27, 2007 2:06 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Benim kitap gelmezse yakında Amazon'a zehir zemberek bişiler yazıcam. Bu sefer allem ve kallem ettim spoiler okumıycam diye, az daha ekşi sözlük yüzünden patlıyodu..

Nese yaa, bu başlıktan uzak durmalıyım ben.

Bu yazı spoiler içermez

Ben çok direndim ve büyük bir başarıyla spoilersız okudum. Kesinlikle tavsiye ederim çünkü her bölümde sizi şok edecek şeyler oluyor, özellikle de sonu bilirseniz okumanın manası kalmıyor çünkü kitapta giderek artan gerilimi yok etmiş olur sonunu okumak. Hele en sona göz atmayın, benim alışkanlığımdır kitabın ortalarına doğru gidip okuduğum kitabın son satırlarına bakmak. Bu kitapta bu spoiler almanızdan bile daha kötü olur çünkü sonunda bir epilogue var. Savaştan yıllar sonra hayatta kalanlarla ilgili ufak bir bölüm, 7 sayfacık. Tabii size ne oldu, kim yaşadı, kim öldü direkt söylüyor bu bölüm. Ondan sonra okumayın daha iyi.

Kitaba gelince, HP serisinin neresinde durduğuna ikinci kez okuduktan sonra karar vereceğim. Kesinlike en karanlık, en üzücü kitap ona şüphe yok. Ancak gereksiz yere yapılan pek çok şey var bence. Rowling'in üzerindeki baskıyı kitabı okurken anlamamak mümkün değil. Sanki bir an önce yazılıp bitmesi için çok hızlandırılmış gibi ancak bu kitabın kötü bir kitap olduğu anlamına gelmemeli. Çok güzel, dokunaklı anlar, unutulmaz diyaloglar var ancak tüm seri gözönüne alındığında serinin bugüne kadar verdiği mesajı toparlamakta yetersiz kaldığını düşünüyorum. Bu da bugüne kadar HP serisini tuttuğum yeri ister istemez aşağıya çekiyor. Ancak buna kesin olarak kitabı ikinci kez okuduğumda karar verebilirim. Bazı cevaplarıi sadece cevap vermek uğruna bu kadar hızlı geçiştirmek pek benim hoşlanacağım bir tarz değil ya da drama yaratmak, karanlık olmak adına gereksiz karakter öldürmek. Bu kitaptaki iyi veya kötü ölen karakter sayısı vücudunuzdaki parmak sayısı kadar ki abes bence. Ukala olmak istemiyorum sonuçta ben bir yazar değilim, Rowling gibi bir hikaye yazabileceğimi de asla iddia etmem, düşüncesi bile komik ama benim hayal ettiğim son çok daha karanlık ve daha manadardı (ve bu kadar ölüme gerek yoktu hatta hiç ölüme gerek yoktu) Oysa ben arkadaşlarıma diyordum ki, "böyle bir son yazamaz ne de olsa bir çocuk kitabı olarak başladığını unutamaz ve ilk kitaptan itibaren takip eden, bugün artık 18-19 yaşında olan ve yeni başlayan ilk okur kitlesi çocuklara anlatamaz böyle bir karanlığı" . Oysa ne yapıyor Rowling? Çok daha düz manada bir karanlık yaratıyor ölüm, işkence, ölüm, işkence, tecavüz, ölüm, ölüm ve daha çok ölümle. Karanlık oluyor kitap olmasına da yeterince iyi olamıyor bence, kişinin içindeki ahlaki çatışma açısından. Bunu az da olsa gösterdiği karakter ise kendisinin sesi olarak tanımladığından bugüne kadar, hemen geçiştirilebiliyor. Çok daha yi olabilecek bir kitapken bence seriyi garip bir şekilde tatminsiz sonlandırıyor.

Herşey mi kötü, hayır elbette değil. Hatta pek çok insanın serinin en iyisi olduğuna dair söylediklerinde gerçeklik payı yok değil - biraz-. Yıllardır sorduğumuz pek çok soruya yanıt alıyoruz, hiç beklemediğimiz arada geçiştirilen karakterlerin aslında ne kadar önemli olduklarını görüyoruz, sevdiğimiz karakterlerin nasıl değiştiklerini, savaşın nasıl herşeyi yokettiğini görüyoruz. ılk bölümden itibaren girdiğimiz karanlık giderek artıyor ta ki son bölümlerde sizi ağlamaktan okuyamayacak duruma gelene kadar. Bu diğer tüm kitaplardan daha çok bir Harry-Ron-Hermione kitabı. Diğer hiçbir kitapta olmadığı kadar sadece onlarla berabersiniz kitabın 2/3'sinde ama diğer karakterler de inanılmaz vurucu şekillerde karşınıza çıkıyorlar. Herkes var bu kitapta, tüm kadro. Harry muhteşem. Hermione de (tek teşekkür edecek şeyim olsa bu olurdu Rowling 6. kitapta yok ettikten sonra Hermione sevgimi geri getirdi) Ron da. Aralarındaki ilişki de muhteşem, tüm iniş ve çıkışlarıyla. Diğer karakterlerle ilgili yorum yapmıyorum spoiler olacağından, onları ayrı bir mesajda yazacağım.

Live long and prosper
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Çar Ağu 08, 2007 12:49 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle cesareti, sevgiyi böyle yücelttiği için teşekkür ediyorum Rowling'e... Smile

Harry Potter'ın geldiği yeri düşündükçe ne kadar coşsam azdır. Birçok karakterin , özellikle de Potter'ın okul arkadaşlarından bazılarının nasıl olgunlaşmış olduklarını görmek gözlerimi yaşarttı gerçekten... Bazı karakterlerin beklenmeyen *öbür* yanlarını görmek gerçekten güzel oldu, hem de çok güzel oldu... en çok buralarda gözlerim doldu zaten.. Yine de Harry Potter demek istiyorum. En çok, en çok o beni benden aldı. Harika bir çocuk yaaa..

Beklenmedik ölümler çoktu gerçekten... Bazıları oldu bittiye getirilmiş gibi durduğundan ilk başta rahatsız oldum ama Rowling'in bir şeyler anlatmaya çalıştığı belli gibime geldi. Zira bu son kitapta, en fazla ölümle oynamış Rowling.. Ne kadar ani, ne kadar beklenmedik bir şey olduğuna değinmiş ölümün... Böylece hayatı yüceltmiş gibi geldi bana... Ölümün bazı durumlarda kaçınılmaz olduğunu göstermiş, ama en önemlisi ölümden korkmamak gerektiğine değinmiş bence... Güzel de yapmış. Ve açıkçası bir çocuk kitabı olmadığını düşünebilirsiniz siz, tamam belli bir yaşın altına hitap etmiyor doğru ama bence ergenliğe yaklaşan her çocuğun okuyabileceği bir kitap bu... Çok kötü şeyler de olsa içinde, kitabın *asıl* anlatmak istediğini yakalayabileceklerine inanıyorum. Okutup okutmamak çocuğunun algılama kapasitesini en iyi bilecek ebeveynlere kalıyor tabii gene de... Bazı yönlerden ağır bir kitap ama sadece yetişkinlere hitap ettiğini söylersek hata etmiş oluruz bence.. Çünkü anlattıkları o kadar değerli ki Smile

Bunun dışında, oldukça sürükleyici olduğundan aksayan yönlerini pek farketmediğimi söylemem gerek.. Sadece sonunun daha *açıklayıcı* olmasını beklerdim. son bölüm olmasaydı diyenler var bildiğim kadarıyla, ben olmasına sevindim ama çok az şeye değinildiğinden o bölümden pek memnun kalamadım. Hatta sanki Rowling o anlatmadıklarını serilerden sonra bir başka kitapla anlatacakmış gibi geldi ama ben hep böyle umarım Razz

Bir de kabul etmeliyim ki, kitabı okurken bayağı bir spoiler'ı çok öncesinden beri aldığımı farkettim, zaten ortaya dökülenler dökülmüş, sonlara doğru çoğu şeyin nasıl olabileceğine dair az da olsa fikrim olduğundan çok fazla etkilenemediğimi kabul etmeliyim. Ben de son sayfayı kitabın ortasındayken okuyarak olayın içine ettim tabii, ama neden kendimi spoil ettiğimi anladığımda, o spoiler'ı daha önceden bildiğimi farkettiğimden fazla üstünde durmadım.. Herşeye rağmen çok heyecanlı bir yolculuktu ve hepsinden önemlisi, sevgi, cesaret, paylaşım, arkadaşlık, dostluk dolu bir kitap olmuş Deathly Hallows.. Sevdim.. Nedense hala daha 5. kitap daha karanlıktı gibi geliyor bana.. Baştan sona bütün kitapları okumadan bir şeye karar veremem aslında..

amor fati, şunu da belirtmem lazım, söylediğine kesinlikle katılamayacağım. Belirttiğin yer verdiği anlamlar açısından çok değerli.. Çok üstünkörü bir tanımlama olmuş bence seninkisi. Neyse, herkese göre farklı anlamlar çıkması normal tabii, ben katılmadığımı belirtiyorum.

Velhasıl, iyi bir son olmuş. Karakterlerin gelişimini görmek beni en çok mutlu eden yanı oldu bu kitabın... Yer yer gözlerim doldu (Kara Kule'in son kitabında ağladığım gibi ağlamadım hiç), gerçekten çok güzel ele alınmış çok duygusal sahneler vardı.. Bazı yerlerde çok eğlendim, Ron'un buna katkısı inanılmaz Very Happy Ron demişken, onun da karakteri inanılmaz! Neyse, tekrar belirtmek istiyorum , sevgiyi ve cesareti bu kadar yücelttiği için tekrar teşekkür ediyorum Rowling'e... Harry Potter gibi eşsiz bir çocuğu hayatımıza kattığı için teşekkür ediyorum.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki »
6. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız