X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x06 Terms of Endearment

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:43 am    İleti konusu: 6x06 Terms of Endearment Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/20/2003 12:18 pm

Bu, merak ettiğim bir bölüm. Konusu hakkında pek bir şey bilmesem de Garbage'in olağanüstü güzel ve depresif şarkısı "I'm Only Happy When It Rains"in kullanılması kafadan artı bir puan kazandırıyo.

Gece görecegiz..

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/20/2003 12:37 pm

6.sezonda izlemediğim yada izlemek için TGRT'yi beklediğim bölümlerden biri. Bende merakla bekliyorum umarım Mulder Scully ,damar bi xfiles üzerinde beraber çalışırlar

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 10/21/2003 12:03 am

bir de tabi yeni dublaj var...

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/21/2003 1:29 am

Önce dublaj: Skandal'dan başka bir şey değil...keşke 4. sezondakilere verselerdi, o bile daha iyiydi. tez vakit çare bulmalıyız.

şimdi gelelim bölüme: Nı-HA-YET!! Klasik bir X-Files Stand-alone bölümü! Eğer bir X-Files bölümü, ben salondan ışıkları kapatıp çıktıktan sonra karanlık koridorumda bilgisayar odama doğru yürürken "lann..lann..betsy çıksa karşıma şimdi depar atmazsam şerefsizim" dedirtiyorsa sağlam bir bölümdür, iyi bir bölümdür, güzel bir bölümdür. ayrıca tabiki bir "i'm only happy when it rains" olayı varki, daha önce dediim gibi kafadan artı puan.

CC ve ekibi yine bebek öldürmeye başladıına göre bu işte bi hayır var demektir.

yanlız tekrarlamadan edemeyeceğim. dublaj bir facia. mulder hadi neyyyyyyse de, Scully...naaptınız yaa, kaç yaşında bu kadın(kız) bi de r'leri hr'şeklinde söylemesi hasta etti beni ."muldehrrr sana kötü habehrlehrim vahrr." bi dur ya bi titre ve kendine gel! nası bi karakteri seslendirdiğini önce iyi anla ve kavra bre kadın!
neyse.. bölüm güzeldiiii, dublaj sucks!

Murat

Gönderen: TheMartyr 10/21/2003 9:24 am

Konu itibariyle nasıl sansürlememiş TGRT hayretler içerisinde kaldığım bir bölümdü.Öyle şeytan meytan...Tövbe deyin bre kafirler :]]
Ama iyi bir bölümdü ve sansürlemediklerine[hatta yayınladıklarına] sevindim.
Dublaj olayına gelince;geçen seferki gibi ben birşey anlamadım :]] Yani nasıl oluyor da bu kadar batıyor size anlma veremiyorum.Heralde bende kulak yok[müzikçilerde olan cinsten] veya konuşmaların kimin yaptığından çok nasıl konuşulduğuna dikkat ettiğim için rahatsız etmiyor beni pek.
Neyse umarım Ali abi ile Oya abla tekrar dublaja döner de siz de mutlu olursunuz :]]]

Sadun

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/21/2003 9:43 am

Yorumlar daha sona AMA DUBLAJ REZALET HELE SCULLY!!

Oğuzhan

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/21/2003 10:13 am

Bu yorum dublaj skandalı düşünülmeden yazılmıştır. Her ne kadar özellikle Scully'nin yeni sesi yüzünden, yokya bu Scully değildir,olamaz sendromu taşıyarak izlemiş olsamda yorumlarımı yazacağım :)

ışte özlediğim bölüm buydu. Belki eski stand alonlar kadar etkileyici değildi ama 6.sezonun başlangıcından beri (drive ve beginning hariç) şu light bölümlerin devamı canımı sıkmıştı yani bu bölüm iyi geldi.

Hamile kadın, bebek, şeytan hemen aklıma Millenium geldi,. Nasılda özlemişim keratayı :) Mulder yerine Frank olsaydı bu bölüm çok daha etkileyici olurdu. Frank'ın adamı şeytan olarak görmesi falan.

Scully az göründü bölümde film falanmı çekiyodu,bilgisi olan varmı? Daha önce bir yorumda, bu bölümde 17 dakika 45 sn Mulder-Scully sahnesi geri kalan 28 dkda o şeytan adamın göründüğünü okumuştum. Ne fanlar var be ellerinde kronometre ile seyrediyolar diziyi

Başta spenderın görünmesi iyi oldu xfiles ofisinde neler oldu gördük. Ama kimbilir kaç xfiles o kağıt kesme makinesinde kayboldu gitti, neyse Mulder çöpleri karıştırıyor :)

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/21/2003 10:25 am

Dublaj dizide öyle bir duruyor ki, sanki Mulder 3. sınıf bir aksiyon filminin kaslı maslı silahlı milahlı adrenalin fışkıran kahramanı, Scully'de ona vermeye hazır baş kadın karakter...(öfkemin kusuruna bakmayın).
yine de şimdi düşünüyorum da, ses rezaletti ama bazı vurgulamalar fena da sayılmazdı. fakat ne olursa olsun bu dublaj değişmeli.

bölüme tekrar dönersek,m&s'in olaya hiç müdahale edemediğini ve seyirci kaldığını görüyoruz. Scully zaten tarım bakanlığına aday seçmekle meşgul, Mulder can sıkıntısından spenderın çöpünden kendine dosya çıkarmış..ama güzeldi işte :)

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/21/2003 11:00 am

Mulder'ın sesini duydum "neyse" dedim.. Ki ona gele kadar Spender'ın sesi var o bile byük bi hüsran, yane adamı takmam etmem, nefret ederim ama sesini duyunca hüsrana uğradım..

Ama Scully'nin sesini duyduğumda Mulder'la telefonla konuştukları sahnede, Mulder telefonu kapadı ve ben de başka kanala geçtim. Hayır yaa inanılmaz iğrenç bir sesti o.. Çok kötüydü, inanılmaz kötü! O Scully değildi, olamazdı yaa!! Bi ara gene döndüm, "only happy when it rains" çalıyodu. mulder bişiler dedi adama.. en sevdiğim hallerinden biriydi o, adamın başına ekşimesi fln, tamamıyla *baş ağrısı* havasında bi Mulder..

o kadardı.. izlemedim.. kapadım..

Ne yapacağımı ben bile bilmiyorum ama önceki değişiklikte gene izlemiştim de bu sefer..!!??? Ali abi ve Oya abla olmıycaksa izlememin bi anlamı yok diyorum ve noktayı koyuyorum...

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/21/2003 11:35 am

Ruki haklısın dublaj felaket ama bu benim için diziyi izlememe sebebi olamaz.

Oğuzhan
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:46 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 10/21/2003 11:40 am
Önce klasik dublaja değinelim:

Önce birşeyi belirtmek istiyorum yan karakterlerin dublaj performansları bu sezonun başından beri kötüydü bence.Ana karakterlerin değişikliğide bu bölümle beraber beter olmuş.Hadi Mulder yine bir nebze ama Scully gerçekten kötü...şunuda belirteyimki dublaj değiştiği için diziyi izlemeyi bırakmam...

Bölüme gelince, daha ilk sahnelerden birinde Scully'nin ''dün Rosenmary's Baby'i izledim demesiyle bölümün havası daha bir güzel oldu ama şeytanın gözüktüğü sahne beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı.ılk bölümdeki uzaylının ardından bu şeytan tiplemesi aptal Buffy yada Angel'dan kaçmışta diziye girmiş gibiydi...Genel konu olarak ortalamın üzerindeydi ve Betsy karakterinin üzerinde biraz daha durulsa çok daha iyi bir bölüm olabilirdi kanımca...

Sonuç olarak geçen seneki stand alone'lara göre kötü olsada bu sene için iyi bir stand alone denebilr...

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/21/2003 1:44 pm

benim için yeterli bir sebepmiş demek ki...

bardağı taşıran son damla olayı işte. buraya kadarmış!

Gönderen: incig 10/21/2003 2:27 pm

Öncelikle dublajda yeni Scully sesinin iyi bir Scully eğitimine ihtiyacı var gibi görünüyor. Mulder'ın yeni sesi iyi, fena değil. Çünkü ona zaten 4.sezonda alışmıştık biraz. Ali Bey ile kıyas götürmez ama, yokluk içindeki en uyumlu ses denilebilir. Ama neden Scully için daha önceki değişiklik tercih edilmedi diye düşünüyorum. Çünkü Mulder'ın yeni sesi, 4.sezondaki yeni ses ile aynı kişi. Scully için de o zamanki Müge Oruçkaptan tercih edilebilirdi. Bunun dışında dublaj değişti diye diziyi izlemeyi bırakacağımı sanmıyorum.

Gelelim bölüme. Hakkında hiç bir şey bilmediğim bölümlerden biriydi. Bölümdeki iyi şeylerden biri, iki karakterin neden olduğu bir kötü espriler silsilesi olmamasıydı. Kötülerden biri de, bölümün yıldızının ajanlar değil de, sevimli şeytan adam olması ve ajanların göründüğü sahneleri azlığıydı. Yine aynı sorun. Mulder ile Scully birlikte değiller. Scully yine tel ile yardımcı olmaya çalışıyor.

Normal bir hayat ve bebek isteyen kötü olmayan bir şeytan fikri ilginç bir düşünceydi. şeytan rolündeki Bruce Campbell (XENA'da da izledik kendisini hoş bir bıyıkla, ama burdaki saç kesimi de neydi öyle ya?) de onun bu arzusunu iyi hayata geçiriyordu. Eşlerinden Laura'yı çok sevdiğini anlayabiliyorduk, ama diğerini, Betsy'yi, daha iyi tanıması gerektiği de apaçık ortadaydı. Sevimli şeytanımız biraz beceriksizdi. Bebekleri hep de derin olmayan mezarlara gömüyordu. Ve nedense hep aynı evde oturuyordu. Bir şeytan olarak bebeklerden kurtulmanın daha iyi bir yolunu da bulabilirdi gibime geliyor.

Bu bölümdeki Spender yorumunu beğenmedim. Her ne kadar bu karakteri çok da sevmiyorsak da, şerifin o dokunaklı öyküsünü dinledikten sonra Spender bile dosyayı kırpma makinesine atacak kadar kalpsiz olamazdı, olamalıydı. Ben kendi adıma Spender'dan bu hareketi hiç mi hiç beklemediğimi itiraf ediyorum. Bu ancak, Mulder'ı olaya sokmak için bir araç olabilrdi. Ama bu yolu sevimli bulduğumu da yine itiraf edeyim. Yani evrakın kağıt kırpma makinesine gittikten hemen sonraki sahnede seloteyple tutturulmuş olarak Mulder'ın elinde belirmesi çok komikti. Çöp karıştıran bir Mulder fikri, çok hoşuma gitti. Bürosuna arka kapıdan girmeye çalışan Mulder...:)))
Burdaki Spender yorumuna geri dönersek, Spender eğer gelen bütün vakalara aynı şekilde davranıyorsa, Fowley ile orda oldukları süre içinde hangi olayları incelemeye değer bulduklarını da görmek isterdim doğrusu. Yani orda oturdukları yerde maaşları ceplerine indirmekle mi meşguldüler acaba?
Spender önüne gelen X dosyalarının araştırılmasına engel olmakla görevliyse eğer ve bu şekilde kariyerinin heba olmasına izin veriyorsa, bu durumda daha yüksek bir maaş istemeye de hakkı olabilir. Ama Spender böyle bir insan gibi de görünmemişti bana baştan beri.

Bölümde Mulder'ı Laura'nın evinin önünde arabada uyuklarken gördük. Herhalde artık büro hesabından otelde kalamıyor olsa gerek. Ve Allahaşkına Scully ona bilgileri "nereye" fakslamaktan bahsediyordu?

Bir senaryo boşluğu daha: Laura Wayne'e bebeğin ölüsünü onun geceliğine sardığını gördüğünü söyüyordu, ama uyandığında kadının üstünde gecelik vardı yine de. Bu imkansız olsa gerek, değil mi?

Keşke Betsy Wayne'i boğazından yakalayıp "ne yapıyorsun sen?" diye bağırdıktan sonra sahnenin devamını da gösterselerdi. Betsy eve heyecanla dönen Wayne'e ultrason sonuçlarını söylerken, hiç de telaşlanmış görünmüyordu. Burda Betsy'de bir gariplik hissetmiştim, ama adını koyamamıştım bir türlü.

Mulder bir ara Scully'ye "Bilmem, ben psikolog değilim" dedi, değil mi? Yoksa bana mı öyle geldi? Oxford'da ne okumuştu bu? Yoksa sadece şaka mı yapıyordu? Yoksa bu o kadar geçmişte kalmıştı ki, onun aslında psikolog olduğunu herkes unuttu demeye mi getiriyordu?

Klasik bir X Files bitirişi oldu yalnız. Asıl suçlumuz olan Betsy, mutluluk içinde istediğini, yani şeytan bebeğini elde etmiş olarak, üstü açık arabasıyla geleceğe doğru yol alırken. Ama keşke Betsy karakteri hakkında daha fazla şey bilseydik, Oğuzhan'ın dediği gibi.

Bölümü kurtaran X file'a benzer bir olay oldu. Bu bölüm 1., 2. veya 3.sezon bölümü olsaydı daha kabul edilebilir bir bölüm olacaktı. Çünkü ajanlar birlikte çalışacaklardı. 6.sezona asla yakışmayan bir bölüm olduğunu itiraf edelim hep birlikte.

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/21/2003 2:39 pm

Dizi ilk 100'de 100. oldu :)

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/21/2003 3:36 pm

diziyi izlemeyeceklere;
vazo kırıldı diye vazoya kızıp onu bi daha yere fırlatmanın alemi yok...

ınci, Mulder'ı seslendiren kişinin aynı olduğundan eminsen kulaklarına sonsuz saygım olacak :p 2 sene geçmesine rağmen nası tanıdın?
Ayrıca bölümü bu sezona yakıştırmamışsın. ne açıdan? bunu biraz daha açarsan sevinirim çünkü açıkçası, ben bu bölümün 6. sezon için iyi bi bölüm olduğunu düşünüyorum ama geçmiş sezonlarda çok hafif kalırdı o zamanki stand-alone'ların yanında.

bir de, betsy'nin şeytanın yakasına yapışıp "naapıyosun sen" demesi bence komikti. o esnada betsyde bierslik olduğunu biliyorduk ama ne olduğuna dair bi bilgimiz yoktu. O sahne beni gülümsetti. sanırım beklediğim xf mizah anlayışı bunun gibi bi şey. yada o sahnenin komediyle alakasıyoktu da benim gülesim geldi..ne bileyim.

Murat

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/21/2003 4:02 pm

Az önce Oğuz ile konuştum. aktarıyorum:
1) TGRT de (dahi anlamındaki de) Scully'nin sesinden rahatsız olmuş. Değiştirmenin yollarını arıyorlar.
2)TGRT'nin Sinetel'le arası baya bozukmuş. şu anki dublajı da yapan Sinetel'miş. ancak Sinetel'le bir daha çalışmayı düşünmüyorlarmış.
3) Dolayısıyla, artık Ali Abi ve Oya Abla'nın Mulder ile Scully'yi seslendirdiği muhteşem bir dönem kapanıyor.
4) TGRT, anasayfamızdaki bölüm özetlerini gazete ilanlarında kullanmak üzere bizden yardım istiyor.

Ali abi ve Oya abla ile ilgili planlarımızı önümüzdeki günlerde kararlaşırıp burada duyuracağız.

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/21/2003 4:13 pm

Yahu telefonu kapattım,forumu açtım bu ne hız.. olayı Murat yazmış kutluyorum kendisini :)

Murat'ın da dediği gibi TGRT Dış Alımlar ile görüştüm .Sinetelle araları çok bozuk. Oradan gelen kasetleri tekrar TGRT'de düzeltiyorlarmış. Ama Sinetel'e dublaj parasını peşin ödedikleri için devam etmek zorundalar. Scully'nin sesi konusunda dublaj firmasıyla görüşecekler.

Bölüm özetlerini en kısa sürede hazırlarsanız memnun olurum bu arada.. ehüm ehüm

Dublaj olayı sanırım açıklığa kavuştu ve nokta kondu.

Oğuzhan

Gönderen: WeCToR 10/21/2003 4:47 pm

Millet ne adamsınız yaww!!! yazdıklarınızı okurken kimi gülüyorum kimi şaşırıyorum. Diziyi ben de izliyorum ama yalnızca sevdiğim için. Sizler gibi diziyi atomlarına kadar ayırıp incelemiyorum sadece bana hoç vakit geçirtiyor. Oysa siz neymiş şöyle olsaymış yok böyle olsaymış; bana bi garip geldi bilmiyorum. Sanki gerçekmiş gibi kaptırmışsınız kendinizi!!! Ne diyeyim size?????*

Gönderen: TheMartyr 10/21/2003 6:46 pm

Aha sonunda forum'da benim gibi düşünen biri :]]
Yaw sen yeni misin?Daha önce görmemiştim seni[veya hatırlamıyorum].Yeniysen seni TXFTR ve forum duyuruları başlığı altındaki "Olmazsa Olmaz Yeni Katılımcı Anketimiz"e alalım[tabi daha önce almadıysak :]].
Ay nasıl mutlu oldum benim gibi düşünen biri daha çıktığı için :]]]]]]

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/21/2003 7:41 pm

Aydınlatıcı analizin için teşekkürler.

her insanın eğlenme ve hobi edinme gibi son derece doğal bir hakkı olduğunu varsayarsak, ve her insanın ilgi alanının birbirinden tamamen farklı olduğunu kabul edersek nasıl ki bazı popüler kültür öğelerinin hastaları vardır (örnek veriyim fazla yormadan mesela bir frp olayı) işte sen de şu anda ilgi alanı, hobisi ve eğlencesi x-files olan bir gruba denk geldin. gerçekmiş gibi kaptırmak saçma bir laf, ben kendi adıma konuşıyım, x-files'ı gerçek hayatta edindiğim bilgileri denemek için izliyorum.bazı şeyler vardır, takdir etmek ya da yermekten daha fazlasını hak eder. buradakiler için bu dizi, o şeylerden biri.

neyse; ne diyeceğini bilemiyor olabilirsin ama güle güle demek istersen biz de buna bir şey demeyiz.

Murat
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:48 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: TheMartyr 10/21/2003 7:59 pm

Amanın!Yani sen şimdi adamı kovmuş mu oldun?
Bu forum'dakilerde son günlerde bir asabilik mi var?
şimdi ben de aşağı yukarı aynı düşüncede olduğuma göre ben de mi gideyim?Admin olarak değil de forum'daki herhangi bir kişi olarak cevap verirsen sevinirim.Yani demek istediğim admin olduğun için gerçek fikrini söyleyemeyebilirsin,bunu yapmanı istemem.

Sadun

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13 10/21/2003 8:52 pm

yoo ben kimseyi kovmadım. bizi biraz garip karşılamış bende ona izah ettim. tercih kendisinin.
ben forumun adminiyim diye kimseyi tehdit etmem ya da asarım keserim felsefesi yürütmem, yürütümem. o zaman burda kimse istediğini söylemekte özgür olamazdı heralde.

kimseyi burada zorla tutmadığımız gibi, kimseyi de zorla kovamayız sonuçta.

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 10/21/2003 9:35 pm

Öncelikle renkler ve zevkler diyorum...
Birde şunu eklemek istiyorum, tamam burda herkes görüşlerini istediği gibi belirtebilir tabii bazı kuralları aşmayarak.Fakat benim bildiğim birşey vardır ki yeni gelen biri girdiği ortama kendini tanıtmalıdır...Bu yüzden seni Martry'nin de dediği gibi olmazsa olmaz yeni katılımcı anketi topiğine davet ediyorum...

Gönderen: TheMartyr 10/21/2003 10:44 pm

Öncelikle topic'le alakasız bir konuyu burda konuştuğum için üzgünüm...
Murat'çığım hafif yanlış anlamışsın gibi geldi bana.Ben orada ünvanından bağımsız düşünerek daha rahat hareket etmeni istemiştim.Yoksa senin o ünvanın arkasına saklanmadığının ben de farkındayım.
Ayrıca "ıstenmediğim yerde durmam" sözünden hareket ederek sormuştum o soruyu.Yani "Beni kovuyor musun"dan çok[ki böyle demiştim galiba] böyle düşünenleri aranızda görmekten hoşlanmıyor musunuz[istemiyorsunuz değil bak] demek istemiştim[Türkçem hep kötü olmuştur zaten :]]].şimdi bu soruya yanıt alabilir miyim?[senden veya başkasından fark etmez]

Sadun
PS:Ula sizin için account aldık herkes buraya mesaj yazıyor msn'den tık yok ne iş?Bir daha tekrarlıyim adresi; kamilsadunkaracaatli@hotmail.com

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 10/22/2003 12:53 am

Forumun amacı, iletişim kurmak genelde.Bilgi almak/vermek için kullanılıyorsa sadece, duygusallığa yer vermenin gereği yok diye düşünüyorum.
Öte yandan bu forumun adı da sol üst köşede görüldüğü üzere X Files Türkiye: Fan Forum. X Files ile ilgi ve alakası olmayan birisi olsaydım eğer kendime burada ne işim var, zamanıma yazık değil mi diye sorardım. Bu tip bir fenomenin varlığından bile haberdar olmayıpta, siz XF'ı gerçek mi sanıyosunuz.niye analiz ediyosunuz tarzında yorumlar getirmeyi sadece komik bulabiliyorum.
Bu arada SAdun umarım kişisel algılamazsın, şahsına yönelik bir eleştiri getirmedim sadece sığ gözlemlerden meydana gelen rahatsızlığımı belirtmek istedim

Gönderen: 44malik 10/22/2003 1:00 am

bütün gelişmeler bizim alehimize olsada yılmamalıyız.sonuna kadar devam.Endearmant,te kaç tane şeytan vardı?kırmızı arabayla cocuğu alıp giden kadın neyın nesiydi.şeytan neden normal hayat sürmek isterki aile gibi şeylere özlem duyar.sanırım ben konuyu toparlayamadım.çarşamba gecesi tekrarını dikkatle seyretmem gerekecek.

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 10/22/2003 12:28 pm

Dublaj konusunun herkesi rahatsız edtmesi ( TGRT de ) ne kadar güzel..

Bu arada 4.sezon'da Mulder'ı seslendiren adamla aynı kişi fakat scully tamamen facia. Fakat ben yine de ikisini de hatta scully'nin seslendirmesini 4.sezonda yapan kadını da katarsak 3'ünü de kesinlikle kabul etmiyorum.

Büyük ihtimalle zaten bölümleri daha önceden bilenler bunu pek iyi farkedemeyebilir ama KESıNLıKLE ne mulder ın anlatmak, ,fade etmek istediklerini ifade edebiliyor ne de scully 'nin o ciddi havası kalıyor...

Yukarıda dublaj işine nokta konmuştur, Bir dönem kapanmıştır falan yazıyor ama ben anlayamadım. Ne yani bundan sonra Ali Bey ve Oya hanım hiç mi seslendiremeyecek???

Yoksa tamam zaten bu sezondan vazgeçtik yani. Bunu da yazıyorum çünkü TGRT diziyi devam ettirecek galiba..

Ama bi dakka TGRT'nin sözleşmesi bu sezon bitiyor değil mi? Peki ya başka bir kanal daha çok para verirse?? Mesela çok zor bir dönemde de olsalar star diziyi alıp, Prime-time a koyup araya da Cem UZAN'ın konuşmalarını yayınlayabilir mesela. Belki de dizi reyting almaz ve yayın hakları star da olmasına rağmen yayından kaldırılır..

Yani sözleşmi bitti mi, bitmedi mi??

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/22/2003 1:22 pm

yok yok dizinin sözleşmesiyle ilgili bi durum yok ortada. tgrt pek bırakmaya niyetli görünmüyor, tek bildiğimiz bu.
dünün o panik havasında alınan haberler doğrultusunda Ali abi ve Oya ablanın (her seferinde abi abla yazmak ne zor; A&O dicem artık:) )gerçekten de bir daha seslerini duyamayabilme olasılığı epey yükselmişti. ancak bu sabah ali abi ile yaptığım konuşmada bir umut ışığı yandı. o ışığı takip edicez şimdi. ne olursa olsun A&O'yu geri istiyoruz ve onlar da istiyor ve umarız isteğimiz gerçekleşecek...

Murat

Gönderen: incig 10/22/2003 4:38 pm

Valla, Murat, bölümün bu sezona yakışmadığını söyledim, evet. Tam nasıl açıklayacağımı bilemiyorum, ama, bir şöyle genel bakarsak gerçekten de bu sezonda daha derinlikli bölümler, daha güçlü senaryolar istiyor insan. Çok hafif bir bölümdü stand-alone olarak. Yani ilk sezonlarda olsaydı, kabul edilebilecek hafiflikteydi. Bence. Yani ilk sezonlarda böyle hafif stand-alone'lar çok izledik. Benim fikrim tabii. Kızma lütfen.
Sanki DD de GA de başka şeylerle uğraştıkları için (sinema filmi falan gibi) bölümde yeteri derecede yoklarmış gibiydi. Tam da bilmiyorum ama. Ben öyle hissettim yani.

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/22/2003 5:12 pm

eheh inci neden kızayım ki?
demek istediğini sanırım anladım. ayrı bile olsalar nulder ve scully'nin bölümde az yer kaplamasından şikayetçisin galiba. ve 6. sezonun gidişatından. bu kadar hafiflik ağır geliyor di mi? daha oturaklı, daha ciddi şeyler istiyor insan. ama malesef 3-5 bölüm dışında bu isteğimiz karşılayacak bir sezon değil bu malesef. Terms of Endearment'ı taa 1. ve 2. sezondaki "deneysel bölümlere" benzetmişsin anladığım kadarıyla. yani "bir de şöyle yapalım bakalım tutacak mı?" gibisinden. çünkü şahsen ben başka türlü bu bölümü ilk sezonlardaki stand alone'rın kalitesi ile karşılaştıramam, o bölümlere hakaret olur(beyond the sea, tooms, ice, die hand die verletzt, calusari, humbug ve daha niceleri..)
yine de 6. sezonun ilk 4 bölümdeki hafif atmosferle kıyaslarsak nispeten daha ciddi kalıyor ToE. o yüzden hoşuma gitti.

neyse mesajını daha fazla analiz etmiycem :))

Murat
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:51 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 10/22/2003 11:15 pm

Ehem Dublaj sıkıntılarından bahsetmek şart oldu sanırım.Scully değişmeli!!!!
Ancak 4. sezon ve Fight the Future Mulder?ını nasıl tanımazsınız şaşıyorum.ınci?den başka kimse anımsamadı mı yani? O zamanlar memnuniyetsiz görünüyordum bende ama Scully sesiyle kıyaslandığında, fevkalade. Ali beyden sonraki Next best Mulder.Bir de çok değişip laçka olmaması da sevindirdi beni Mulder?ın sesinin. Sonuçta FTF?de de bu bey seslendirmişti Mulder?ı...Hatta orada Oya hanımla karşılıklı seslendirmişti... Eğer Ali Bey gerçekten meşgul ise, (zaten sanırım bu Mulder sesini de kendisi bulmuştu) 2. Mulder?a (bu arada bir allahın kulu yok mu ismini bilen yeni Mulder sesinin?)fazlasıyla alıştığımı belirtmek isterim. kırıcı olmak istemiyorum ama Scully?i seslendiren hanımefendi çok anti Scully.Hatta o bile değil...Müge Hanım (O da Oruçkaptan mıydı?Buna da bir açıklık getirin ne olur) yine bir dereceydi.
Bölüme geçecek olursam, ilk 15 dakikayı kaçırdım(Uyudum iyi mi!Sabah ki derste uyumamak için, zira geçen Perşembe öyle yapacaktım neredeyse:pp) Güç bela, şans eseri(şans değil biyolojik saat/içselleştirme) uyanmışım rötarlı fln. Uyku mahmuru izledim
Haftanın canavarı,sezonun şeytanı bölümünü... Bruce Campbell, Evil dead?den, (Xena?da da Sam Raimi dolayısıyla görünmüş olmalı.) Sonra Scully?nin Rosemary?nin Bebeğine atıfı... (Ki Scully?nin özellikle birinci sezonda üzerinde durdukları korku filmi merakına bir geri dönüş yapmışlar.Hatırlarsınız, Exorcist en sevdiği filmdi..Shadows? ta da Poltergeist ve Carrie? ye göndermeler yapmıştı.) Bunu da XF?ın bir saygı duruşu olarak addedebiliriz.Hem kendi içinde, erken sezon şeytanlı bölümlerine, (Betsy?nin son sahnesi Die Hand die..yi anımsattı bana) Hem de genel olarak türe... Yalnız beni rahatsız eden birkaç nokta vardı... Bahsi geçmemesine rağmen, Omen misali bir konu ekseni üzerinden gidiyor “şeytanın çocuğu” teması dolayısıyla...Daha yaratıcı olunabilirdi.Ama ne bekliyorum ki. Zaten öcü sezon, kötü sezon bu...
Bir ikinci rahatsızlık kaynağım, ışık!!!Gözümü alıyor, çok aydınlık fazla parlak... Yapabileceğimi sanıyordum ama yok.Ancak yağmur yağarsa mutlu olabilirim. Vancouver XF?ını, kasveti özledim:(

Aha Garbage! XF ile bu kadar mı uyum sağlanır??? Ben I think i?m paranoid?i Mulder?la özdeşleştirirdim.Ya da başka birisi yapmıştı bunu, Music Videosu mu vardı? Emin değilim...Yalnız yağmur özlemimizi anlamış görünüyorlar.Zira sonraki bölümün adı Rain King.

Gelelim konsepte. “Normal” bir bebek isteyen “Norm dışı” şeytan. Buffyimsiliği beni de rahatsız etti.Bu konuda tancan?a katılıyorum. Ama Bruce abimizin de hakkını yemeyelim, iyi oynamış. Özellikle karakterin iyi ya da kötü, her hangi bir kalıba sokulamaması, ki bu usta oyunculuk talep eder, bir artı puan. Alt metinler her bölümde mevcut, bu bölümdekilere de girersem çıkamayacakmışım gibi geliyor ama deneyeyim bir:)

Aile kurumuna yönelmiş bir bölüm daha...Çokeşli bir şeytanımız var ama kendisine bir harem kurma niyetinde değil. (Nedense aklıma Cher ile Jack Nicholson?un (şeytanı) oynadığı benzer konsepti işleyen bir film geldi.Bilmem nerenin cadıları mıydı neydi?)ışin garip yanı bu çünkü adamın tek amacı normal bir aile sahibi olmak. “Amerikan rüyasını” gerçekleştirmek... Bir göçmen olduğuna göre, bu çok şaşırtıcı olmasa gerek.Ancak sonu hüsranla biten pek çok amerikan rüyası takipçisinin hatasına düşmüş görünüyor. Bireysel gayretlerle bu hedefine ulaşılabileceği inancı. Oysa hedefi hoşlansın ya da hoşlanmasın,zaten kendisiyle bağdaşmıyor. Kendisinden kaçmasına zaten kanımca imkan yok.O neyse o! Buna rağmen denemekten kendisini alıkoyamıyor. Ancak kültürün bu aslanlar gibi cin abimize allem edip kallem edip empoze ettiği hedeflere, meşru araçlarla ulaşmasına (bildik evlilik, seri halinde, <aynı anda değil bir ilişkinin bitmesinin ardından gelen bir başkası> tekeşlilik) imkan yok. O da doğal olarak o araçları reddedecek. Bu yaklaşımı, Yenilikçilik olarak adlandırılıyor Merton tarafından(Bu da bir sosyolog, bu bölüm bir parça sosyoloji yönelimli sanıyorum)Genelde suçluların davranışlarını açıklamak için kullanılan bir kuramın parçası bu yenilikçilik. Ama çokeşlilik ve yeni doğmuş çocuğu kötüye kullanma haricinde, Bruce abimizin “Amerikan rüyasını” gerçekleştirme yolunda hiçbir cürüm içeren davranışa yöneldiğine şahit olmuyoruz. Efendi efendi sigortacılığını yapıyor, (ki bu da amacına uygun bir meslek(ve Xfda da oldukça bahsi geçiyor; Clyde Bruckmanda da:)Zaten söylemek istediklerimi dile getiriyor bölümde pek çok diyalog...
Mulder mesleki ünvanından vaz geçmiş olsa bile, dosyalarından vaz geçmiş görünmüyor. Sondan bi önceki kapanışta, (sezon 2 civarları hatırlamayanlar için) Scully zor ikna etmişti kalması için, oysa şimdiki şartlarda, birinci elden arkasını kollayan AD?si yok. Senatör Matheson?dan haber de yok... Çok daha beter bir durumda, ama yine de çaba gösteriyor. ıbret verici olmalı Mulder?ın güdüleri diyorum. Umarım ödeyemeyeceği bedellerle son bulmaz...(Spoiler fln bilmiyorum.Serbest atıyorum) Bir Scully?e mal olmuştu önceki yeniden açılma....
Mulder?ın ben psikolog değilim demesi hep kafamı karıştırmıştır. Eğer o David Amann olacak yazarın bilgi eksikliğiyse yuh diyeceğim, başka bir şey demeyeceğim.Bir önceki bölümde gözümüze sokuldu Mulder?ın diplomaları...Bence orada mulder ya bir espri yaptı.(Ama kardeşim bu ne ciddiyet!) Ya da bıkkınlığını ifade etti, yahut Bir şeytanın Amerikan rüyası peşinde baba olma ihtiyacının hangi özendirici uyaranlar tarafından tetiklendiğini ortaya çıkarmanın iş tanımı dahilinde olmadığını düşündü... Zira bana kalırsa Suçla mücadeleden çok akademik hatta klinik uğraş isteyen bir mevzu Wayne?nin “Niçin” öyle davrandığını ortaya çıkarmak...Gecenin bu saatinde bunu yapabileceğimi sanmıyorum.Daha eşya toplayacağım 10 gün tatil yapacağım:) şeytanınız bol olsun(Iyy iğrenç !şeytan bebekten de iğrenç!:P)

Gönderen: 44malik 10/23/2003 1:31 am

bende sizlere katılıyorum şu ana kadar seyrettiğımiz bölümler tat vermedi.bunların ustüne düblaj değişiklikleri eklenince ne oluyoruz durumu oldum.ben hala şeytanın normal olma isteğini anlamadım.uykum var.tgrt yakyın bizi.

Gönderen: TheMartyr 10/23/2003 8:01 am

Bu şeytanın normal olma isteği hakkında birşeyler söylemek istiyorum.
Bu bölümdeki şeytan tiplemesi fark ettiğiniz gibi Lucifer gibi birşey değil.Bir kere sadece 1 tane şeytan yok ortada.Yani bir şeytanlar kümesinden bahsetmek mümkün.Bu durumda da aralarından birkaç tanesinin diğerlerinden farklı düşünmesi ve davranması doğal.Bu bölümdeki şeytanın üreme doğal dürtüsüne sahip olduğunu görüyoruz fakat bu şeytan normal bir çocuk istiyor.Belki de kendi yaşadıklarını yaşamasını istemiyor çocuğunun[kendisi bir curse altında olabilir mesela].Yani klasik 'şeytan' karakterinin yaşadıklarından çok daha farklı şeyler yaşamış olması oldukça muhtemel.

Sadun

Gönderen: WeCToR 10/23/2003 9:03 am

"ilgi alanı, hobisi ve eğlencesi x-files olan bir gruba denk geldin" ; "x-files'ı gerçek hayatta edindiğim bilgileri denemek için izliyorum"; gülerim sana. ayrıca daha yeni ısınıyorum biryere gitmeye niyetim yok

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/23/2003 10:21 am

"ilgi alanı, hobisi ve eğlencesi x-files olan bir gruba denk geldin" ; "x-files'ı gerçek hayatta edindiğim bilgileri denemek için izliyorum";

Bende bu görüşlere aynen katılıyorum zaten burdaki arkadaşlarında çoğu böyle düşünüyor.

Ama her xfiles izleyen böylemi dersen, Tabiki hayır. XFiles mantığını,konuların ve karakterlerin derinliğini anladığında hayatının ayrılmaz bir parçası haline geliyor dizi.

Bu gitme kalma işi içinde hiç birşey söyleyemem. Gelene kapımız sonuna kadar açık,gitmek isteyeni de burda zorla tutamayız. Aramıza katılman bizi sevindirdi forumda her zaman yeni seslere,fikirlere ihtiyacımız var

Oğuzhan

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/23/2003 10:38 am

milleti garip buluyosan bi zahmet kendine saklar mısın bu düşünceni? muhabbete katılacaksan katılırsın, madem yeni ısınıyosun yorum yapmadan okursun, yorum yapmak istiyosan yaparsın ama lütfen gereksiz gözlemlerinle sırf tartışma başlatmak için bişiler yazma.. ilk mesajında "ne diyeyim size?" diye sormuştun, o zaman sustum ama yazdığın lafın saçmalığını hiç düşündün mü? bize bişi de diye yırtınıyo muyduk ta böle bişi yazıyosun?

Arkadaşlarımın daha önce belirttiği üzere forumun adına bakmaya davet ediyorum seni tekrardan.. XF konuşuluyosa isteyen istediği kadar derinlemesine tahlil edebilir, şaşırmak istiyorsan şaşır ama bunu bizim bilmeye ihtiyacımız yok. Hayret bişi biz de sevdiğimiz için izliyoruz ama sadece izlemekle yetinmiyoruz, olamaz mı yane? Sen istediğin gibi izle ve davran biz de kendi istediğimiz gibi izleyelim ve davranalım, yane sen dedin diye şimdi "aaaa silkelenip kendimize gelelim, naapıyos bis?" mi diyces? Yane sölüyosun da sölediklerin ne işe yarıycak onu bi düşünsen.. yok! Ölesine atın ortaya lafı, maksat konuşmak ne de olsa..

Burası forum diyorum, isteyen istediğini söyler diyorum her zaman... Geyikse geyik te yapılıyo .. Ama bu nedir yaaa?!!! Gel adam gibi fikrini söyle söliyceksen de beni garip bulduysan, bizi garip bulduysan, bize anlam veremiyosan, ortak bişi bulamıyosan ne diye bunu bize sölüyosun?Naapıcaz biz "garibiz, düzelelim" mi diyces? Onu bıraktım madem böle düşünüyosun "neyimize ısınıyosun???!!!!" Git atomlarına ayırabileceğin bişi bul o zaman !"Ben sizin gibi izlemiyorum diziyi" de kapat muhabbeti bi de "güler"miş! Peki! Sırf ortamı kızıştırmak için yapıyosun ki bunun sen de pekhala farkındasın! Aferin devam et!' Alıştık zaten..

Hoşgeldin!

Gönderen: turbey 10/23/2003 12:32 pm

rukicim 2 cumle yazan adama tenezul edip yazmissin paragraflarca...sinirlerini bozmana gerek yok, degmez. adam gibi yapsin elestirisini okur degerlendiririz, oyle gulmeyle sasmayla yaklasan adamalari dikkate almamak gorusundeyim, en iyisi gormezden gelmek...
kendisinin gulme, sasma, atom parcalamama disinda cok onemli islerde, cok degerli vakit harcadigini zannediyorum...

:))

byes...
gokmen

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/23/2003 2:58 pm

Tekrar bölüm ilk yüzde 75. oldu.

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 10/23/2003 3:22 pm

Ruki bu tip adamlara her yerde rastlanır:)Mesala bi forumda frp konuşulur bunlar gelir:ahahahah olm bu ne sanki gerçekte bu yaratıklar bilmemneler.Yok mana almışım yok büyü yapmışım gülüyorum size...Bir sinema foruma girerler:Ahaha bu ne ya sanki Edward Norton'ında çok umrundaydı sizin onun hakkındaki yorumlarınız.Bu film bunu anlatmıyo bunu anlatıyo amma irdeliyosunuz yaw gülüyorum size...Bu böle uzar gider...

ışte yıllardır böle tiplere rastlaya rastlaya bu tip bir gözlemim oldu:)Ruki hiç sıkma canını sinir yapma takıl gitsin...

Not:Burası her konunun konuşulabildiği özgür bir forumdur tabiki kurallar çerçevesinde...

Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 10/24/2003 2:57 pm

slm dostlar.

bolumu ancak dun seyredebildim.sadece netim degil;bir ara tgrt de kayboldu bizim burada :(

guzel bir bolumdu.konu degisikti.hakikaten tgrt nasıl sansurlemeden yayınladı;karambolemi gitti;yoksa bu berbat dublajdan sonra bir de sansur koyarsak bu sonumuz olur mu dediler ?

spender spender spender bu adamın bi amacı var.

:)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:53 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: VooDoo_83 10/26/2003 10:33 pm

tamamen katılıyorum.

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-3 10:44 am

MULDER: I don't know why; I'm not a psychologist but this is the best explanation for how that I've heard.

Bu ne demektir şimdi?

Oğuzhan

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Oct-3 11:39 am

VALLA BU bölüm hakkında hiçte iyi şeyler düşünmüyorum,
o kadınlardan ikiside adamdan daha korkunçtu bence(tip olarak),birinin gözleri kırmızıya döndüğünde ki bence mavi gözleride korkunçtu aha dedim en güzel yanı bu bitiş oldu

Gönderen: jdenton Oct-3 12:44 pm

Bu bölümü izleyemedim.Kötü de olsa izlemek isterdim.Yurtta kaldığım için bayrama kadar (eğer bir yolunu bulamazsam) hiç bir bölümü izleyemeyeceğim.
Neyse hiç olmazsa (eğer hesabım doğruysa) one son bayramda yayınlanacak.Two fathers'ın da tekrarı cumartesi olur.Böylece en merak ettiğim iki bölümü izlemiş olurum.

Gönderen: Elsa_moon Oct-3 6:00 pm

Niçin polduğunu bilmiyorum, bir psikolog değilim, ama bu "nasıl" sorusu için duyduğum en iy cevaptı.
Çeviriyorum ama anlamıyorum ben de, ne yalan söyleyeyim. Zaten Scully' nin ne demeye çalıştığını da anlayabilmiş değilim. Bölümü henüz izlemedim. Cumartesiyi bekliyorum.

Gönderen: scully_mania Oct-4 6:54 pm

dürüst olmam gerekirse;bu bölüm beni dizi hakkında olumsuz bir tespitte bulunmaya itti::::the x files'ın senaryosundaki esinlenmelerde sıklıkla çamura yatma durumu oluyor....

böyle bi iddiada bulunurken evire çevire dövülme ihtimalini göze aldım:P(en azından iddiamın temelsizlikle suçlanması riskini..)..merak etmeyin ben de bunu ispatlamak için "aaa,Bad Blood(5.sezon) bölümünde vampirler teması işlenmiş;tamam,bu tema kesin Dracula romanından arak!! " gibi hakikaten temelsiz bi misal vermiycem ama şuna inanın,bölümün daha ilk sahnelerinden Rosemary's Baby kokusu aldım;jenerikten hemen önceki kabus sahnesinde ise resmen dejavu yaşıyor gibiydim!!!....Roman Polanski'nin harikulade yapıtı Rosemary's Baby filmini defalarca ve her defasındatapınma modunda izlemiş biri olarak diyorum ki:ben o sırada adeta txf'ı değil,R.B. 'ni izliyordum!!!

"eh",diyeceksiniz,"şeytanın kendi tohumunu dünyaya ekme çabası gibi süper seyirlik bir mistik temayı ilk keşfededen R.Polanski miydi?"diyeceksiniz, "isteyen böyle şahane bir malzemeyi alır,kullanır,script eder,allahallaahhh!!....sana n'ooluyor ki??" de diyeceksiniz belki ama bilen bilir,R.B. filminde de iblisin ereğine katalizörlük yapan elemanın masum görünümlü koca tiplemesi olması bir yana Laura'nın bebeğinin çalındığı kabus sahnesi tasvirinin filmdekine anormal derecede benzetilmiş olduğu su götürmez....kaldı ki beni asıl üzen nokta bu da değil...

olay şu ki;zaman zaman dizide herhangi bir sanat eserinden esinlenme olduğunda mutlaka o bölümdeki konuşma metinlerinde esinlenilen filmin adı bir şekilde diyaloga dahil ediliyor...wayne'in üst katta bebek telsizinden dinlediği telefon konuşmasında mulder, scully'ye "önceki akşam rosemary'nin bebeği'ni izledim" diyordu....bakınız 5. sezonun nadide parçalarından Chinga'da da 'katil oyuncak ' konusu işlenmiş ve bu 'x-case'in klasik bir chuckie hikayesi olduğu, yine bir mulder-scully telefon konuşmasına eklenmiştir!:....

elbet daha aklıma gelmeyen örnekler var;söylemek istediğim,böyle bir ritüel, bana çok kompulsif bir davranış gibi geliyor...o telefon konuşmalarında öykünülen filmlerin isimlerinin geçmesi;sanki malum filmden esinlenme filan olmadığını kanıtlama telaşı ve tedirginliğini ortaya koyuyor...''alın görün;herhangi bir öykünme olmadığı konusunda o kadar kendimizden emin ve rahatız ki,güya(!) alıntı yapmış olduğumuz filmin adını bölümün hjerhangi bir sahnesinde çekinmeden seyirciyle paylaşacak kadar cesur davranabiliyoruz'' tarzı bir kamufle kaygısı sezinliyorum...çamura yatmayla kastettiğim budur;herhangi bir eserden elini kolunu sallaya sallaya öykündükten sonra böyle sözde cool bir tavır oluşturunca,yaptığın alıntı ortadan kalkmış olmuyor ki,di mi ama?

ancak şu ahaliden bana katılan kaç kişi çıkar,tartışılır;zira ben bu mevzuuda aşırı hassas olduğumu düşünüyorum...belki verdiğim örnekler çoğunuzun dikkatini bile çekmemiştir...

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Oct-4 8:26 pm

Öncelikle bana batmadığını, bilahare böle göndermeler olduğunda daha hoşuma gittiğini belirterek söze başlayayım. Nerede durduğum buradan anlaşılır heralde..

Ama şöyle bişi de var ki, başka bi dizi olsa, aynı şeyi yapsa, ben de senin gibi rahatsız olurmuşum gibime geliyor ne yalan söyleyeyim..

XF bu tip göndermeleri başından sonuna yapmış bir dizi, ha yapmadığı da olmuştur kesin kafamı o kadar zorlayamıycam..

Ayrıca üşenmedim gittim bakındım kompülsif'in anlamına, "saplantı" manasına geliyor sanırsam.. Kanımca bu duruma saplantı gözüyle bakmak yanlış kaçıyor. Yani XF'ın gerçekdışı konularını gerçeğe yakın hale getirmek için kullanılan yollardan biri de bu bana kalırsa,.. XF genelde geçrekdışı temaları işliyor, ancak bu tip popüler kültür öğelerine parmak basan göndermelerle biraz daha "gerçek" oluyor, anlatmak istediğim bu.. (Herşeyden önce Mulder ve Scully'nin karakterlerindeki karmaşıklık,insansılık vs'dir bu gerçekliği katan diziye bence -ha bi türlü ölmeler onu geçiyoruz :P-, ama bu kadarı yeterli olur mu her zaman bunu sormak lazım kendimize)

Çamura yatmak mıdır yoksa "alın biz de bundan yola çıkarak böle bişi yaptık, ne diyosunuz bakalım" tarzında, hava atmaktan ziyade kendi konularını, ilham aldıkalrı konularla karşılaştıralım diye özellikle o konuyu belirtmek midir bir de bunu düşünmek lazım bence..

Ben XF'ın bölümleri bişilere benzediği zaman hep bunu aklıma getirim şahsen, karşılaştırırım, konu harbiden diğerinden başarılı mı, diğeri kadar iyi mi diye..

ICE mesela, THE THING'ten esinlenilmiş bir bölümdür.. Sanırım sürüyle "thing" lafı geçmiştir bölümde de direk gönderme sayılmaz bence.. Herneyse, THE THING'i severim ama ICE'ın da filmin konusunu aratmayacak bir iş çıkardığını düşünürüm ..

Benim yaklaşımım da bu kısacası.. Duruma ne yönden bakmak isterseniz o tarafa çekebilirsiniz sonuçta, saygı duymak lazım :) (Dövdüm mü şimdi? :P)

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) Oct-4 10:06 pm

X Files'ın üzerinde yorum yapmaya bile değmeyen 4 bölümünden biri.

Gönderen: guzeldere1 Oct-4 10:12 pm

katılmıyorum.en azından bir önceki bölümden daha iyiydi. sürprizleri vardı, oyunculukları iyiydi, ve senaryo özgündü...

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) Oct-4 10:27 pm

Dedim ya bence tam tersi. Scully'nin bebek cesetlerini bulduğu sahnenin sinematik güzelliği ve sondaki Garbage'ın "I'm only happy when it rains" dışında herşeyiyle berbat bir bölüm.
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:55 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-5 9:01 am

şimdi scully_mania'cım (ismini unuttum üzgünüm, onun yerine ziya şengül moduna geçtim) yazdıkların gayet güzel şeyler ama bence olaya çok farklı bir açıdan bakmayı (180 derece) tercih etmişsin. The X-Files, özellikle de ilk 3 sezonunda pek çok filmden esinlenmiş, onlara saygı duruşunda (tribute) bulunmuştur. Bunu hiç saklamazlar, hatta XF ile ilgili kitaplarda bölüm yazarlarının "kafamda x-files için (atıyorum) bir "the omen" yazmak vardı, oturdum Chris Carter'la konuştum bunun harika bir fikir olduğunu söyledi ve böylece bölümü yazmaya başladım" tadında söyleşileri mevcuttur. şu da bir gerçek ki, bu tür göndermeler veya saygı duruşların yapıldığı eserler (sinema, tv vs.) genelde bunu kendilerini o "aslından" "soyutlamak" için değil de, o yapıttan esinlendiklerini göstermek için kullanırlar.

Ha bu durum XF'te normalden biraz daha "gözümüze gözümüze" yapıldığı için dikkat çekiyor olabilir ama yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi bu bence iyi niyetle uygulanan bir harekettir. Yoksa senin dediğin gibi aslını inkar etmeye çalışmak seyirciyi aptal yerine koymaktır. Terms of Endearment'taki Rosemary's Baby göndermesini ve diğer tüm bölümlerdeki göndermeleri "bunun onla bir alakası yok" mesajını vermek için yapmak, seyirciyi aptal yerine koymaktır ki, The X-Files bunu hiç yapmamıştır.
(Belki 9. sezonda yapmış olabilirler, bilemiyorum.)

Murat

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Oct-5 9:04 am

6. sezonda özene bezene yapılmış bölümler haricinde (Triangle ve HTGSC-öküz gibi ev setini inşa etmek özenmektir kanımca- gibi) az da olsa 2. sezon tadını verebilen vasatın üstü bir bölümdür ToE bana göre. Önümüzde Drive, Rain King, Alpha, Arcadia gibi örnekler mevcutken ToE'nun çok üstüne gitmemek gerekir. Hem Garbage kaç dizinin kaç bölümünde soundtrack olarak yer almıştır ki? :)

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Oct-5 1:42 pm

Garbage'nin şarkısını geçen haftalarda dinlemiş ve çok beğenmiştim meğer bu bölümde geçiyormuş bu şarkı

Oğuzhan

Gönderen: layaki Oct-6 5:42 pm
To: Our genesis is alien (okatmer) (54 of 55)
1354.54 in reply to 1354.53

ıyiydi be!.. Ben zevk alarak izledim. Bir kere şeytanın yatak kenarındaki görüntüleri hiç fena değildi. Beni en çok korkutan düşüncelerden birisi karanlıkta yatağımın başında ya da altında bir canavar görmektir. O kadının yerinde olmayı hiç istemezdim doğrusu. Bölüm boyunca bence çok iyi bir gerilim ve ayağı yere sağlam basan bir şeytan hikayesi yayılmış. Betsy?e bayıldım. O mavi gözleriyle hem çok güzel, hem çok masum, hem de çok şeytaniydi. Hele Wayne?e “sen ne dediğimi duymadın galiba” deyip başını eline aldığı sahne müthiş traji-komik bir sahneydi. Çok etkilendim.

TV programlarında bebekleri böyle boynuzlu kıyruklu filan göstermek her babayiğidin cesaret edebileceği bir şey değil. XF?cıların bazan limitleri çok aştıklarını düşünüyorum. Benzer sahnelerin Türkiye?de çekildiğini filan düşünsenize(ya da çekilemediğini). Rosemary?nin Bebeği?ni yıllar önce izlemiştim. Konsept olarak benzese de burada bir XF öyküsü var. Çok önemli farklarla ayrılıyor hikaye. Bence benzerlik kurmamak lazım. Bölüm sonunda Betsy?nin arabayla giderken bebeğine baktığı sahne de hiç fena değildi. Hani bebek-canavarın elinin göründüğü sahne. Etkileyiciydi.

Bölümün Çizgi Romanlarla ilgisi bu sefer Amerika?nın efsane klasiklerinden geldi. Kadının çocuğu düşürmek için kullandığını bahsettikleri bitkinin adının gerçekten Mandrake olup olmadığını bilmiyorum. Ama Mandrake benim bildiğim Amerikalı efsane çizgi roman ve oyun yazarı Lee Falk?ın dünyaya Kızılmaske(The Phantom)?den sonra armağan ettiği en muhteşem ÇR lardan ikincisidir. Falk, Mandrake?yi yaratırken ressam Phil Davis?e modellik yapmıştır. Mandrake?nin yüzü, aslında yaratıcısı Falk?ın yüzüdür. 1930?larda yaratılan Muhteşem Sihirbaz, Fred Fredericks?in çizgileriyle King Features Sayfalarında hala yaşamaya devam ediyor. Bütün dünyada sihirbazların ve sihirbazlık mesleğinin simgesi haline gelmiş Mandrake?nin ismi de zaten dizide “Halüsinasyon Görmeye” aracılık eden bir bitki için kullanılmış. Tesadüf olduğunu sanmıyorum. Mandrake?yi ülkemizde önce Ceylan Yayınları 1001 Roman?da sonra da 1973?den itibaren Tay Yayınları 1990?lara kadar inatla yayınlamıştır. Her biri birer klasik olan Mandrake maceralarını okumak hala bana aynı heyecanı veriyor. Mandrake, Abdullah(Lothar), Narda, Karma, Hojo, Inter-Intel kavramları dünyanın çeşitli köşelerindeki ÇR fanlarını da çok heyecanladırıyor olmalı ki, www.deepwoods.org ve www.ipcomics.net adreslerinde hem ustaya hem de ustanın iki efsanevi kahramanına özlem ve hayranlıklarını dile getiriyorlar her gün.

Bölümün en çok hoşuma giden tarafı da Mulder?ın şeytanla dalga geçtiği kedi fare oyunu oynadığı sahnelerdi. “Seninle yarış yapacağım”, “kim olduğunu biliyorum” diyerek adeta Wayne?in tozunu attırdı bölümde. Wayne hiç aklından geçirmedi belki ama Betsy?den önce de pek dişine göre olmayan Mulder isimli bir rakip bulmuştu zaten.

Hay Allah… Sizlerden pek reyting almadı ama ben bu stand alone bölümünü pek sevmişim.

Selamlar
Lami

Gönderen: jdenton Oct-10 7:21 pm

Cumartesi sırf bu bölümü izliyim diye baya yol kat edip bir tanıdığın evine gittim ve bir süprizle karşılaştım.cnbc-e bölümün tekrarını yayınlamadı.Sanırım smallville uzadığı için simpsons ı yayınladılar.böylece bu bölümü izleme hayallerim suya düştü.
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Sal Tem 21, 2009 1:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
CC ve ekibi yine bebek öldürmeye başladıına göre bu işte bi hayır var demektir
Very Happy
Bölüm vasat bir bölümdü bana göre.Hatta o müzik olmasa da bölümün tadı kalmayacaktı.Bu bölümü sevemedim..
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Sal Haz 17, 2014 10:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
6.sezon ne yazık ki zayıflıkları ile devam ediyor. "Terms of Endearment" davasında Wayne isimli Slav kökenli bir adamın, şeytanın kontrolünde olduğunu ve omurgasında ve kafatasında çıkıntılar olan çocuklar yapabildiğine tanıklık ettik.

Kadınları kandırarak bu şekilde devil çocuklar doğurtan bir aşamada da onları kadınlardan söküp toprağa gömen ve ya yakan Wayne'in aslında Betsy isimli bir kadın tarafından kontrol edildiğini de öğrendik.

Özlük işleri gibi sıkıcı ve saçma sapan angaryalarla boğuşmak zorunda kalan Mulder ve Scully bir kez daha Kersh'i atlatıp olaya el atarlar... Sonunda Betsy herkesin öldü sandığı devil çocuğu alarak gözünde kırmızı ışıklarla yoluna devam eder...

Ne yazık ki Garbage'ın "Only Happy When It Rains" parçası dahi kurtarmıyor bu zayıf bölümü...

Psikoloji ve gerilim unsurları arayan gerçek bir başyapıt için Polanski'nin "Rosemary's Baby" klasiği mutlaka izlenmelidir. Hiç olmazsa Mia Farrow gibi bir şahaser var.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız