X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x03 Triangle
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:01 am    İleti konusu: 6x03 Triangle Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/29/2003 6:21 pm
To: ALL (1 of 102)
1319.1
geçen haftaki faciadan sonra yillardir merakla beklenen bir bölüme sira geldi...bakalim, geçen hafta da drive'in ilk mesajini ben atmistim, bölüm feci çuvalladi umarim bu sefer aynisi olmaz.
olursa, bundan böyle ilk mesajlari ben atmiycam :p

gece 01:30'da görüsürüz

Murat

Gönderen: spooky (spooky_tr) 9/30/2003 1:05 am

allahımmm!!! allahımmm!!! bunlar nası uzun sahnelerdir, bunlar nası geçişlerdir..hastasıyımmm..ayrıca seslendirme çok iiydi ve amerikalılar cidden almanca konuşamıyor.. :))) scully için de son derece verimli geçen bi bölümdü..skinner, mulder falan..ohhhh.. :P tez zamanda yazılarınızı döşersiniz zaten artık böööööyle..

Gönderen: ...: M & S :... (xferhat) 9/30/2003 1:34 am

Mulder: Seni seviyorum
Scully: Olamaz

:::::::::: Mükemmel :::::::::::

cc yine harikaları birleştirmiş.mükemmel geçiş efektleri, mükemmel oyunculuk performansları ve akıllarda bir sürü soru işareti.

scully i ilk defa böyle görüyorum.çaresizken yaptığı davranışlar, kağıdı eline vurması ve muratın o an skinner in yerinde olmak istemesi.Bu kadın yüne efsaneler yaratıyor.

Lone gunmen ' den : bu ilacı bende almalıyım.

PS: bir dizinin içine ancak böyle edilir.3 reklam.adamlara bak yaa!

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/30/2003 1:37 am

muazzam bir yönetmenlik. CC nasi kasmis anlatilamaz, yasanir.
Ve BU BIR SCULLY BÖLÜMÜDÜR. aksini iddia eden dombilidir, taocudur. Scully vs. FBI sahnesi heralde tüm zamanlarin en muthis scully sahnesidir, Skinner'i öpmesi hariç. O çok gereksizdi.
Ayrica bölüm XF olarak düsünülmedigi takdirde doruga ulasiyor. yoksa ,1939 yilinda "her eve bir CSM, Skinner, Scully, Spender kampanyasi" varmis gibi ayni insanlari hemen hemen ayni misyonlarda görmek çok "lame" bi fikir.

Yazacam ulen, yarin yazacam. ama scully var yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :)) belirtmeden geçemeyecegim modern scully bin basar. ki zaten 1939 versiyonu Scully diil, Mulder öyle zannediyo. "tek bildigim kus kjargadir, o da yesil kanatli olacak" misali.

Bir de gece 01:30'da dizi sansürleyen zihniyet na böle olsun.

Murat

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 9/30/2003 1:59 am

Eğilin faniler ve tanrıçanıza tapının !!!!!!!!!!

*
*
*
*

O ne muhteşem bir FBI'ın içinde adam kovalamadır. O Spender ne girişmektir.(ki orjinalini MUTLAKA izlemelisiniz)(adi weasel spender) Skinner bile karşısında duramıyor bu 3te biri büyüklüğündeki muhteşemliğin :) /tamam Scully aşkım kabardı/

Gillian tam anlamıyla döktürmüştü... My favori bölümüm : " Save your own ass sir maybe you'll save your head along with it " Tabii böyle bir cümleyi TGRT ekranlarında "yumuşatılmadan" görmeyi beklemiyordum..

Kahraman ekibimizin diğer üyesi ise kendini yine belanın en dibinde buluyor. Gemide geçen konuşmaların yarısını almanca olduğunu,birçok kişinin herzaman aynı anda konuştuğunu ve bu nedenle çok daha etkileyici olduğunu beliteyim . Yine de elde olan imkanlarla seslendirmenin en iyisi yapılmaya çalışılmış..

*
*
*

Mulder bu rüyayı neden bu şekilde görüyor bu beni hep düşündürmüştür. / Bu arada rüya olmadığını düşünmeyen yok değil mi ? /

Scully her zamanki gibi - Kill Switch mesela - MUlder'ın rüyalarında -gerçekte olduğu gibi - çok güçlü,bağımsıZ,cesur ve ???? Mulder'a pek kulak asmayan ??? ınanmayan ?? ınanan ? Bu sezon gerçekten GÜVEN hakkında değil mi ? Mulder umutsuzca Scully'nin ona inanmasını istiyor ve bu Scully sonunda ona inanıyor.... Bu arada Mulder eğer bir ilişkiyi ateşleyecek birşey yaparsa Scully tarafından reddedileceğini de düşünüyor... KESıLDığı için göremeyenler vardır.. GEMıDEN ATLAMADAN ÖNCE Mulder Scully'i öpüyor ve karşılığında bir yumruk yiyiyor..

Mulder tanıdığı hemen herkesi de beraberinde gemiye getiriyor.

CSM---herzaman şeytan

Krycek---Her zaman hain

Spender---Her zaman aptal ve piyon

Skinner---Her zaman sistem adamı ama her zaman DOST ıYı adam

Kersh --- ??? Mulder aslında Kersh'e inanmak mı istiyor ??? Henüz Kersh "yeni" olduğundan mı ?

Kersh'ün sekreteri -- güvenilmez ama Mulder'a "sinyaller" gönderen ? BKZ. Dreamland

*
*
*
*
**

I love Skinner ....:)

Gönderen: ...: M & S :... (xferhat) 9/30/2003 1:59 am

Sansür?

nereler kesilmiş?

Gönderen: spooky (spooky_tr) 9/30/2003 2:14 am

en sonda ateşli bi öpücük sahnesi vardı o gitmiş..ayrıca her ne kadar CC gözümde artı puan kazandıysa da kim manners hala 1.dir kalbimde, belirtmeden geçemeyecem..tam da bugün uzuuuunnnn sahneler hakkında uzuuunnn bi çeviri yaptıktan sonra burda aynı şeyi görmek hoş oldu..aaaahhh ah şeytan diyor otur teknik yazı döşe foruma, ama zaman yok..he he hee..sizi seviyorummm!!! (bütün forum ahalisi: Ohhh, brother!!! :P)

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/30/2003 8:54 am

DIE WAHRHEIT IST IRGENDWO DA DRAUßEN
(The Truth is Out There Somewhere)

Sanırım tagline'dan önce gördüğümüz en kısa sahne bu bölümdeydi.

Diğerlerinden çok çok farklı,ayrı,harika bir görsellikle ve oyunculukla çekilmiş bir bölümdü. Mulder'ın gene Scully'siz başı dertteydi.

Murat'ın dediği gibi bu bölümü bir xfiles bölümü olarak düşünmediğinizde daha keyif veriyor, ama xfiles tadı ararsanız yok bu bölümde. Belki zaman yolculuğu,einstein fikirleri olayı biraz bilimsel kılıyor.

XFiles'ta sevdiğimiz sevmediğim tüm karakterinden bir xfiles masalı izledik. Bu arada neden Krycek ve Diana yoktu bölümde. Tamam Diana'nın sadece adı geçti.Acaba Mulder nefret ettiklerini bu hayale almadımı??

Dizideki sahneler ne kadar da uzundu hele FBI sahnesi. Acaba o sahneyi gerçekten bir defadamı çektiler. Muhteşem oyunculuk yani. Scully'nin en iyi sahnelerinden biriydi.

Dikkat ettinizmi artık Scully'nin bir masası var. Sanırım Never Again'de Scully'nin dedikleri Mulderı etkilemiş olacak, hayalinde Scully'e bir masa vermişti.

Asansördeki öpüşmede gerçekten çok gereksizdi. Scully'e yakışmadı

Scully'nin 30'lu yıllardaki hali muhteşemdi.

O lanet arının geçen yaptığını bu seferde TGRT yaptı. Güzelim sahneyi kesti biçti. Bu ne perhiz ne lahana turşusu git ebru gündeşe program yaptır gecenin köründeki sahneyi kes. Zaten TGRT'den mantıklı bir hareket beklenemezdi.

Son sahne üzerine:

MULDER: I love you.

SCULLY: Oh, brother...

Eğer brother'ın bilmediğim başka bir anlamı yoksa (erkek kardeş,başka bir anlam varsa lütfen düzeltin ) bi bayana Seni Seviyorum diyorsunuz, oda size oh,brother diyo-suratını buruşturup odadan çıkıyor. Sonra Mulder'a kızıyosunuz adam ne yapsın ne zaman bişiy dese Scully tersliyo alalala. Başka birşey söylemek istemiyorum..

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/30/2003 9:17 am

Oguzhan, "bir x-files masali" dedin ya bölümü anlatirken, tüylerim harbiden diken diken oldu! bu kadar güzel anlatilamaz Triangle, tebrik ediyorum!

Triangle: Bir X-Files masali :)

diger soruna gelince, "oh, brother" bir deyim ve bizdeki "öfff", "hey allam yaa" ya da "baba nelerle ugrasiyosun sen, git isine allaskina" ve hatta "bana bunlarla gelmeyin" gibi anlamlar ifade ediyor. walla bak, noromolugumdan degil.

O müthis Scully vs. FBI sahnesinin en müthis ani ise kesinlikle Scully'nin Skinner'in ofisinin kapisini ÇAT die kapatip Skinner'in agzina etmesidir. YOU GO GIRL!

ayrica, Mulder'a gayet basit bir "oh brother" cevabi geliyorsa "seni seviyorum"lara, bana heralde bi "allah belani versin senin be, ne igrenç herifmissin birakmadin yakami" uygun düser :p

Esas yorum aksama, hadin görüsürük!
Ha Ferhat, o öpüsme sahnesinde Skinner'in yerinde olmak istemedim kesinlikle :)

Scully: Saving Mulder's pity ass since 1993.

Murat

Gönderen: turbey 9/30/2003 9:42 am

valla baya bi sasirtti dizi beni. ama CSMi SS subayi olarak gorunce koptum patlattim kahkahayi :)
finalde beni baya bi sasirtti :)
hehe
gokmen
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:03 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: incig 9/30/2003 10:16 am

TGRT'nin bana yaptığını anlatayım da önce, review sonra.

Ben XF'i, yayın saati geç olduğu için her zaman uydu sisteminin ve Digitürk'ün bağlı olduğu büyük TV'de değil de, herkes yattığı için oda anteniyle çalışan odamdaki ufak TV'de izlerim. Dün gece de öyle yaptım ve ne oldu dersiniz?
Mulder ve 39 Scully'si arasındaki o ateşli öpücük sahnesinin tam başlangıcında yayın gitmesin mi?!!! Ve normale döndüğü zaman Scully çoktan "Oh, brother..."ını bitirmişti!!!
Kımse bu yayın kesilmesinden bahsetmediğine göre, bu aksaklığın uyduda olmadığı sonucunu çıkarıyorum. Demek ki yerüstü vericilerinde bir sorun oldu. Ama tesadüfe bakar mısınız? TGRT kesecek mi, verecek mi diye merakla beklediğim sahnede olsun aksaklık! Ama demek ki kestiler bu sahneyi, öyle mi? Ama o zaman neden Skinner'ı öptüğü sahneyi de kesmediler? O çok mu masum geldi acaba?

Hasan'dan bir ricam var: Ne olur, bir yerlere bu ateşli öpücük sahnesinin başladığı yerden sona kadar olan kısmın videosunu bir yerler koyuver de, seslendirmeli halini izleyebileyim. Lütfen!!

Neyse ki, bizim Filiz sayesinde bölümün originalini CD'de izlemiştim. Yine izleyebilirim, ama yayında izlemek gibi olmuyor tabii.

Neyse, sonra da review'umu yazacağım.

Gönderen: incig 9/30/2003 12:24 pm

Sanırım bu bölüm sezonun en iyi ve orijinal bölümlerinden biri.

En başta çekim tekniği çok yaratıcı bir düşünce. O uzun sekanslar...CC bu kez iyi bir iş yapmış bence. Yani bu teknik kimseye hata yapma şansı tanımıyor. Basit bir hata dahi yapsalar, sahneyi en baştan çekmek zorunda kalacaklardı. Olmayan yerleri sonradan kesme biçme de yapamazlardı. Aktörler tiyatro sahnesinde imişler gibi rol ezberi yapmak zorunda kalmışlar. Bu da onlar için de, bizim için de değişik bir tad.

Scully'nin FBI'daki o uzun sahnesini kaç kez çekmek zorunda kaldıklarını ben de merak ettim Oğuzhan gibi. Bu sahneyi nerde çekmişler acaba? Gerçek bir bina idi, değil mi? Katlarıyla, asansörüyle...Film çekimi değil de bir reality show gibi çektikleri için (Scully'yi izleyen bir kameraman vardı sanki), bir anlamda Scully'nin bir gününden bölümleri izledik gibi de oldu.
Bu sahne, bence de GA'in ve Scully'nin en başarılı sahnelerinden biriydi. Bu uzun sekans süresince yüzünde izlediğimiz çeşitli duygular, anlatılmaz güzellikteydi.

Scully'nin masası tabii olacaktı. Bu bölümde gördüğümüz Scully'nin masası, Mulder'ın ona aldığı bir masa değil. Yanılma olmasın. Artık XF bürosunda değiller ve Kersh'e bağlılar. ıkisinin de artık başka katlarda kendi masaları var. Bu şaşırılacak bir şey değil. Bir de galiba "Tithonus" adlı bölümde bunu göreceğiz. Yani öyle tahmin ediyorum. Bölümü izlemedim ama...

Mulder bu bölümde rüya görüyor. Ben hep öyle olduğunu düşündüm. Jenerik öncesindeki bölümde Mulder suda yüzerken, hayalinden geçenler olmalı bunlar, öyle değil mi? Mulder kendi hayalinde bile kendini beceriksiz, Scully'yi kahraman olarak hayal ediyor, bu da çok acıklı geldi bana onun adına. Yani beceriksiz değil de nedir: Nazi dolu bir gemide tutuyor tek kelime Almanca bilmeden Alman üniforması giymeye kalkıyor, ve bütün Alman askerlerinin birbirlerini tanıyor olabilecekleri gerçeğini görmezden geliyor; sonra tutuyor gemide bir bilim adamı olduğunu bir Nazi casusuna söylüyor, balo salonuna Alman üniforması ile giriyor ve Scully'yi görünce hiç düşünmeden maskesini indiriveriyor, vs...Almanlarla iken şakalarına bir son vermiyor, onlarla bir Indiana Jones gibi savaşmak hoşuna gidiyor. Demek ki Mulder kendini bir Indy olarak görmek istiyor zaman zaman.

Mulder bilim adamının kimliğini açık etmediği için, Almanların yolcuları öldürmeye başladıkları sahnede, 39Scully'nin de hayatı tehlikeye girdiği anda vazgeçip Almanları ilk öldürdükleri adamın bilim adamı olduğunu söylemesinden, Mulder'ın kendisini hep böyle zor bir karar vermek zorunda kaldığı bir durumda hayal ettiğini ve hayalinde bile Scully olaya karıştığı anda direncinin kırıldığını anlıyoruz.

Bu bölümde dikkatimi çeken bir konu da, Almanca konuşmalara alt yazı koymamaları oldu. Bu ayrıntı hoşuma gitti. Daha önceki bölümlerde yabancı dildeki konuşmalara alt yazı koyduklarını bir kaç kez görmüştük, ama burda alt yazıyı tercih etmemişti CC. Bu da oldukça ilginç. Mulder Nazilerin Almancalarından bir şey anlamıyordu; biz de bu sahnelerde en az onun kadar karanlıktaydık. En azından Almanca bilmeyenlerimiz. Sonra 39'daki Scully Almanca anlıyor ve tercüme ediyordu. Bunun nedeni, "Unruhe" adlı bölümdeki Scully'nin okulda Almanca dersi aldığı bilgisi olabilir.

Bu bölümde Mulder'ın hayalinde bütün kötü adamları yine kötü adam olarak görmek hoştu, ama neden Krycek yoktu? Bölüm kesinlikle bir Krycek'i de barındırabilirdi.

Evet, gelelim dün akşam izleyemediğimiz TGRT tarafından kesilen öpüşme sahnesine...
Bu sahne hakkında daha önce çok konuşuldu. Görmeyen arkadaşların bir şekilde görmeleri gerekiyor. Nette bir yerlerde en azından resimlerini bulmak mümkün.
Bu sahnede, 39Scully öpücükten sonra Mulder'a bir yumruk savuruyor ki, Mulder hayalinde öykünün esas oğlanına tam da böyle olacağını hayal etmektedir. Yani ondan o kadar çekiniyor bu konuda. Normal yaşamda böyle bir şansı olabileceğini düşünmüyor, hayalinde olsun onu bir kez öpmek istiyor ve Scully'den karşılık göreceğini ummadığı için 39Scully ona bir yumruk savuruyor. Bu sahnede Mulder'ın Scully'ye karşı güçlü duygular beslediğini bir kez daha anlıyoruz ve onu sevdiğini itiraf etmek için bir dolu uyuşturucu hap alması gerekiyor ne yazık ki. Çünkü kendiliğinden böyle bir şey yapmaya cesareti asla yok. Böyle bir durumda Scully'den başka türlü bir davranış bekleyemezdik. Ne yapacaktı? "Oh, Mulder! Ben de seni!" mi? Asla uygun düşmezdi. Öyle bir tavırla "Oh, brother..." diyor ki, sanki "bir iyileş, ben sana bunu ayrıca sorarım" gibi...
Bu konuşmanın dublajlı halini duymak isterdim. Bir imkan varsa, rica edebilir miyim küçük bir klipçik?
Bir de sormak istediğim, öpüşme sahnesini nerden itibaren kestiler? Yani konuşmaların ne kadarını?

Sonuç olarak, CC bu kez zor bir işi başarılı bir şekilde kotarmış. Komikti, dramatikti, iyi oynanmış, yönetilmiş ve yazılmıştı. Yanılmıyorsam, bölüm birkaç Emmy almıştı bu konuda.
Herkesin ellerine sağlık.

şimdi sizlerin review'larınızı bekliyoruz.

Gönderen: xfbug 9/30/2003 12:39 pm

o ne tatlı bolumdu oyle..."tatlı" yetersiz bi sıfat oldu ama cooook tatlı,eglenceli ve zekice bi bolumdu.alısmadığımız kadar action vardi bi kere.fondaki 1930ların müziği de ayrı bi hava katıyordu.csm,skinner,spender....."trustno1"nasihatı..hele de scullynin mulder'ı aradığı sahnede 1930 versiyonu scully ile gecişme yerinde sanki birbirlerini görmüşçesine şaşkın davranışları...hepsi çok güzeldi...gece gece cok keyif aldım çok:))

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/30/2003 2:08 pm

RATING INFO

Dizi ilk 100'de 98. oldu

Oğuzhan

Gönderen: spooky (spooky_tr) 9/30/2003 3:28 pm

incii?? maşallah..bi an nigarın yorumunu okuyormuşum gibi geldi valla.. :) süper açıklama, süper irdeleme..10 üzerinden 9 veriyorum..(1 puanı da nazar boncuğu olsun, hevesini kaybetme diye kestim ha.. :P)

Gönderen: incig 9/30/2003 4:45 pm

Sağol da, daha diğerlerininkini okumadık. Bir de onlarınkini okuyalım bakalım.
Ben mitoloji bölümlerinden çok da anlamadığım için, bağımsız bölümleri eleştirmeyi seviyorum. Sevdiğim bölümlerde daha da kalemim açılıyor. Hepsi bu.

Gönderen: Uroboros4 9/30/2003 6:23 pm

of ya yazılanları okuyunca bi kötü oldum, okadar sürükleyici sahnelerden sonra dizinin son 3-4 dakikası sürekli kesildi görüntüde sesde gidip durdu ve güzelim dizi piç oldu resmen hiç bişi anlamadım!
müzik, kamera açıları, dinamizm derken finali göremedim ya cidden moralim bozuk
Incid dışında bundan kimse bahsetmemiş? ki ben izlerken sonlara doğru herhangi bi düzelme olmadı, dizi sonrasındada kısa süreli aynı aksaklık devam etti
not:jenerik öncesi kısmı kaçırdım orda eşşeklik bende ama finali göremedim:((

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/30/2003 6:57 pm

HARıKA HARıKAAAAAAA!!!

XF izlerken bu kadar eğlendiimi hatırlamıyom hiç yaf.. Ya tabe Bad Blood fln var da.. Bu Triangle farklıydı.. Burda konuyu geçin bölümün çekiliş şekli acayip hoşuma gitti.. O uzuuuunnn Scully sahnesi kesinlikle eşsizdi... Ama geminin içindeki sahnelere de ayriyeten bayıldım.. Kameramanın yada kameramanların alnından öpesim geldi beaa!!! Pekhala pekhala eşsiz bi yönetimdi taam verelim birilerine hakkını şimdi :P
39Scully harikaydı “Amerikan bayrağı?ndaki yıldızları saymak ister misin?” eheheh! Baya bi bu tür iğneli esprileri vardı.. sevdim çokk!. Diğer XF karakterleri uymuş cidden pek bi sırıtmadılar ama Spender XF?ta da sırıttığı için onun karakterini sevdim diyemicem :P

şimdi asıl sorunlara gelelim..

Birincisi… Mulder?ın “seni seviyorum” lafı ve arkasından Scully?nin cevabı… Ben Oğuz?a katılıyorum dicem sadece… Ama kim buna izin veriyo?? CC tabe ki.. Scully “ben de seni” deseydi kendi açımdan sölüyorum hiç yakışık almazdı. Ama böle bi lafın arkasından tartışmalarını beklerdim ben.. Yada başka bi söz.. Ama şimdi tutup ta gülseydi Mulder?ın lafına naapardınız ha? O da var.. Ne biliyim alaycı bi şekilde bişiler demesini beklerdim ben Scully?nin o kadar..”Ah tabii Mulder.. şu aklından neler geçiyo merak ediyorum cidden” fln deyip uzaklaşabilirdi.. ama biras gülümsese fena olmazdı yane.. Yane bu “oh, brother” kısmı “saçmalamasana be” ile aynı anlama geliyo benim açımdan. Bilmiyorum ben adam gibi bi tartışma beklerdim mesela Mulder?ın lafından sora. Ama Triangle bunun gerçekleşeceği bölüm de olamazdı. Ay nese farklı farklı şeyler geliyo aklıma, kısacası Scully?nin cevabından hoşlanmadım ben ama durumun absürdlüğü karşısında böle bi tepkiyi kabullenebilirim yane..

ıkincisi… Rüya mı değil mi??? Bence değil.. Neden değil açıklamaya çalışiiim.. :P

1.Ufak ayrıntılardan biri : Scully "oh brother" diyip arkasını döndüğünde suratını tutup sırıtyo hane Mulder'cım.. çoğunluk *göremedi* ama 39 Scully'nin yumruğunu geçirdiği yer eliyle sıvazladığı yerdi.. tamam şimdi bütün aksini düşünenler denize düşerken bi tarafa kafasını çarpmıştır fln dicek biliyom.. Ben de bunu düşündüm yane...Ama ne alaka aynı yere kafasını vurcak sora onu Scully'nin yaptığını hayal edicek.. şimdi “Rüya nasıl görülür” dersi vercek dilim bi halt bilmem göremiyom zaten ama şunu biliyorum ki mesela siz hala uyumaktasınız telefon çalıyo, uyanma dönemi vardır RAM uykusu mu ne diyolar, o evreye geldiğiniz zaman o telefon sesini duyarsınız ama hala rüyada olduğunuz için o sesin gördüğünüz rüyayla alakalı olduğunu düşünürsünüz, yane rüyaya dahil olur o ses, sonra uyanıklık evresine geçince fark edersiniz olayı taam mı? Acı olayını da birisi sis uyurken sisi dürtüyo diye düşünün, önce rüyada bu bi anlam kazanır, uyanırken anlamını kaybeder ve gerçeğe dönüşür vs. vs.. Ve şimdi Mulder?ın olayına gelelim.. Adam bi şekilde gerçekte teknesinden düşse, kafasını çarpsa, baygınken rüya görse ve sonunda Scully?yi öpse o da ona yumruk atsa??? Zieh!!! yok daha neler?? Baygınken rüya görürken suda yken bişeye kafasını çarpmış olması lazım ki açık denizde bu nası oluyo diye sorarım sise.. Yok abi inandırıcı diil işte bi de sis düşünün. Suratına bişi çarptığı anda rüyanın şekillenmesi lazım demek istediğimi anlatabiliyo muyum? Sen rüyanda Scully?yi öpüyosun sonra gerçekte suratına bişi çarpıyo ve bilincinde kurup onun Scully?nin yumruğu olduğunu düşünüyosun. Ha bi de sonra Mulder “bunu bekliyordum” gibi bişi diyor.. nası???? Bunu a mı kuruyor yane beyni.. ?? bilemiyom benim inanasım gelmiyo… ama gene de beyin gizemli bi organdır ona bulaşmak yeterli kanıt vermez bise diyorum ve kesiyorum

2. Ortada bütün XF karakterlerinin dolanıyor olması bu olayların bir rüya olduğunun en önemli göstergesi değil mi? Peki Bermuda?ya gidip zaman yolculuğuna da yeltenmediğimize göre zaman yolculuğunun kimi nasıl etkilediğini nerden bilebiliriz.. ?? En mantıklısı Mulder?ın baygınken rüya gördüğü fikri ama ? Ama!! Kesin karara varmayın, ben bu konuda çok düşünmedim belki ama rüya diye kestirip atmıyorum ÇÜNKÜ:

3. Mulder ve 39Scully gemi koridorlarında kaçarlarken zamanımzıda bizim Scully ve Lone Gunmen de aynı koridorlardalar.. Ve sonra sol taraftaki 39?a ait koridordan 39 Scully geliyo. Sağdan da bizim Scully, bizim zamanımızda, sonra iki Scully köşeyi dönüyorlar, bzzzt sol taraf günümüzdeki koridor, sağ taraf 39?daki koridor halini alıyor… DERKEN ıKı SCULLY DE BıR GARıPLıK SEZıNLıYOR VE DURUP DÖNDÜKLERı KÖşEYE BAKIYORLAR…Peki Mulder?ın ayakları yerden baya bi kesilmiş heralde günümüze gelip Scully?nin orada durup döndüğünün de rüyasını görüyor. Sonra 39 Scully?nin aynı yerde durup arkasına dönmesini de görüyor… Mantıklı bi açıklama bulun buna, ben de inanıcam rüya gördüüne Mulder?ın tamam lan! Hade bakalım…

şimdi rüya dersen bişiler düşünüyosun, rüya değil dersen olaylara bakış açın değişiyo, o yüzden Mulder-Scully dinamiğini yapmaya gerek duymuyorum çünkü önce bi bu konu açıklığa kavuşsun diyorum ben.. Yada ben kendim bi açıklığa kavuşturiim.. Belki o zaman devam ederim.. Çünkü eğer gerçekse Mulder bilinçaltı diil bilinç düzeyinde artık Scully?ye kesin kes abayı yakmış derim.. Ama rüya ise, “oho adam daha işin rüyasında.. bu adam kabullenene kadar ölme eşeğim ölme” diyip bitiririm.. Bi bölümüm stand alone olması o MSR açısından da bişi olmıycağı anlamına mı gleiyo yoksa? O zaman uğraşmiim dicem de :P

Vay bea! Ne bölümmüş :PPP

Gönderen: molier 9/30/2003 8:54 pm

zaten acık acık oz büyücüsüne atıfta bulunulmuş, nasılki oz büyücüsünde de o kız ruyamı gordu yoksa gercekmiydi hersey anlaşılamıyo, burda da oyle. iki olasılık için saglam kanıtlar sunulabilir tabi... (bence rüyaydı ama farketmez onmeli olan keyifli bi bolum olmasıydı)
deginmeden gecemiycem, scullynin karizmayı tavana vurdurmuşlar cidden.
Bi de mulder bole seni seviyorum falan diyince ondan nefret ediyorum ne diyim, o kimseyi sewmesin yaaa:))

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 10/1/2003 2:28 am

Bu bölümün en kısa açıklamasını çok klişe bir sözle yapıcam:Güldürürken az biraz düşündüren bir bölümdü:))))))))))))))))))

Yaw şimdi bölüme direkt rüya dersek Oğuz'un tabiriyle güzel bir masal havası yakalıyor.Değil dersekte bence oldukça mistik oluyor:)))))))
Neyse esas konuya gelelim bu aşmış bir SCULLY! bölümüydü:)Fbi'ın koridorlaronda koşuşturerken benimde koşuşturasım geldi,39Scully dans ederken,hiç sevmediğim halde, benimde dans edesim geldi:)

Karakterlerin özleri açısından da onları farklı şekillerde ve almanca konuşurken görmek oldukça zevkliydi;

-Skinner:Allah dedim(imana geldim:)elden gidiyo koca adam dedim fakat yine bize yanıltmadı ve yapacağını yaptı...Yalnız şey düşündüm demekki Scully'nin birini öpmesi için Mulder'a o kişinin yardım etmesi lazım...Hımm eğer Mulder gerçek hayattaki gibi bir David bıyığı bıraktırabilseydik ve onu kesmesine bizzat yardımcı olsaydım beni kesin öperdi:)))))))))))))

-Spender:Saolsun Scully bu bölümde sağlam bir posta koyduda bizde rahatladık Scully'de...Valla elleri öpülesi, tapılası kadın...
-CSM ve Alvin'i de yakmak lazım!!

Bu rüya mı değil mi meselesine fazla kafa yormayı düşümüyorum açıkcası.Zira ben olmadığını düşünerek izledim daha bi zevk aldım...

Bölümün teknik konuları hakkında da söyliyecek pek birşey kalmamış:)Beri gerekli açıklamaları yapmış:)))

Mulder:I love You...
Scully:o brother...

Yaw mulder bunu hep yapıyor, kendine göre doğru olduğu zamanlarda sadece kendine göre doğru olanları söylüyor...Bence yeterli bir açıklama oldu bu, Scully'ide cevabından dolayı kutluyor sevgi saygı dileklerimi gönderiyorum...

Kesilen sahne içinde;artık sıkıldım tgrt'ye küfür etmekten!!Bir yerlerden bulup izlicez artık...

En son olarakta 39Scully'e taptım bittim!!!!
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:05 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Staff DelphiPlusMember Icon 10/1/2003 9:14 am

Millet, ne kadar dogru bilmiyorum ama vatan gazetesinin tv sayfasina göre:
BU GECE 00:30'DA TRIANGLE TEKRARI VAR!
KAÇIRANLARA DUYURULUR!!

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 10/1/2003 10:03 am

TGRT sitesinde her çarşamba 00:15 diyo

Yeter!!! Başım döndü artık

Oğuzhan

Gönderen: incig 10/1/2003 11:25 am

ne yani? asıl yayın günü mü çarşamba oldu? pazartesi yok mu artık?
bir sorsanıza?
niye tgrt sitesine bakma gereği duydun oğuz? bakmasaydık bilemeyecektik yani. bunlar ne yapmak istiyorlar ya?

Gönderen: TuringCOP (mcYaki) 10/1/2003 2:16 pm

hay allaaam. nabar bu ticiarti. bu sezon da moku cıkacak bu işin.
bu aksam ki yeni bölüm mü yoksa benim müdürümle command conquer oynarken kacırdığım triangle mi? yok mu bi delikanlı bişi diecek...
bana ikisi de uyar yaw ama triangle olursa ii olur. bu postu okuduktan soora aazımın suyu aktı kafamı duvarlara vurdum.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/1/2003 4:16 pm

eeee. DRIVE NERDE O ZAMAN!!! GERZEKELR DUYURMADILAR DIMI TEKRARINI.. !!!

yokk yaa sus sus konuşma rukiye yaa!!!

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/1/2003 4:22 pm

aradım.. BU GECE TRIANGLE TEKRARI VAR!

kaldıkları yerden devam ediceklermiş. öteki bölümler sonra düşünülcekmiş.. canlarım benim! ne *düşünceli* insanlarsınız!!!!

yok ama.. yayıncılara kızmıyorum.. kesinlikle onların bi suçu yok.. kesinlikle yok.. benim muhataplarım zaten kendilerini biliyo.. bilmese de öörencekler!

Gönderen: VooDoo_83 10/1/2003 7:08 pm

ya hangi gece tekrarlar yaaa?? :((

Gönderen: VooDoo_83 10/1/2003 7:56 pm

evet ya tgtr'de çarşamba diyo, ne bu ya yalama oldu valla.
karar verseler de biz de rahat etsek.SIKTILAR YANı!!!!
ciddi ciddi istanbula gelip basacam tgrtyi yaaa........

Gönderen: VooDoo_83 10/1/2003 8:00 pm

saat 1'i geçiyor scully skinner'i ÖPÜYORRRRRRRRRRR,ben komaaaaa. :))))))))))))). ne güldüm bea.

Gönderen: 44malik 10/2/2003 2:25 am

e ne yapacaksın katlanacağız.tekrarı benim için iyi oldu boylelikle kayıt yapabildim.tgrt bu sefer reklamları başa koymuş.
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:08 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 10/2/2003 9:40 am

TGRT'^nin sitesi hergün güncellendiği için çarşamba diyor. Ama yayın günü asıl P.tesi.

Gönderen: VooDoo_83 10/2/2003 5:25 pm

şimdi anladığım kadarıyla pazartesi normal yayın günü,çarşamba da tekrarlar var. bu arada tgrt'de hala tık yok,ne günü değiştiriyorlar ne de yayın saatini.Offfffff of!!!

Gönderen: incig 10/3/2003 12:03 pm

Çarşamba tekrar günü olduğu kesin değil. "Triangle"ı yayındaki bozukluklar nedeniyle tekrarlamış olabilirler. Yani ben öyle anladım.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 10/3/2003 2:28 pm

aloo.. telefonla konuştum dedim.. tekrarlar bundan böle çarşamba gecesi dedim.. kimse dinlemiyo muuuuaaa??? ühhüaaaa

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/19/2003 5:47 pm

evet! EVet! EVEt! EVET! EVEEEEEEEEEEEETTTTTTTTTTTTTTTT!!!

ah ulen insan arayınca neler buluyomuş Öncelikle Nigar'cım senin sayende webarchive2in nimetleirnden faydalanmayı öörendim. Önce sana teşekkürü borç bilirim!!

şimdi.. Triangle'ın yayınlanmamış, kullanılmamış, kesilmiş kısmını şurdan okuyabilirsini arkilerim:

http://web.archive.org/web/20010413022321/members.home.net/laurawitte/sd_06x03.html

Bölüm girişinde Mulder suda yüzmekteydi biliyosunuz. Kesilen sahnede Mulder'ın voiceover'ını dinlemekteyiz aynı zamanda.. Bu soırada kamera Mulder'a yaklaşmıyo..Mulder'ın sesi duyulurken su altında hareket ediyo kamera..

Ve şöle bi ayrıntı var kamera Mulder'a yaklaşmaya başlarken (EVEEEEEEEETTTTTTTT!!!)

"During this, CAMERA IS DRIFTING PAST A PIECE OF WRECKAGE which is painted with a boat's name: LADY GARLAND. Then past a 1930s period LIFE PRESERVER on which is painted the name: S.S. QUEEN ANNE. Then DRIFTING TO AGENT MULDER. He's dresses in a BROWN T-SHIRT, face down in the water. Dead for all we know. Sinking TOWARD CAMERA. As we go to:

MAIN TITLES"

Çevirelim efem:

"Bu sırada (yani Mulder'ın sesini sinlemeye devam etmekteykene) kamera üzerinde botun ismi LADY GARLAND'ın yazılı olduğu bir enkaz parçasının yanından geçer. Sonra da 1939'lar zamanına ait bir can simidinin yanından geçer, simidin üzerinde S.S. QUEEN ANNE yazmaktadır (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Sonra Ajan Mulder'a yaklaşır. Kahverengi tişörtünü giyinmiş, yüzü suyu içindedir. Öldüğünü düşünürüz. Kameraya doğru batmaktadır. Biz ana jeneriğe geçerken...."

Ne dedim benn? Ne dedim bennn????... Ahahaha! Rüya müya deil işte, bu sahnenin kesilme sebebi belli, milletin rüya mı deil mi diye muallakta kalmasını istemiş CC.. Ah ulan az cin deil bu adam. Ama ben biliyodum. Demek Pelin'de izlerken TV ekranına yapıştığım halde göremediğim o ayrıntılar doğruymuş.. :DDDDDDDDDDDD... Hayatta kimse rüya olduuna inandıramaz beni artık!!

AHAHHAHHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHHAAAAAAAAA!

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 12/19/2003 8:00 pm

Ruki ben hiçbişiy anlamadım,nasıl oldu şimdi ruya olmadığı

Oğuzhan

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/21/2003 2:37 am

hımm...ruki... Scully zaten o gemide geziniyor ...yani teorinn çürütüldü :P

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/21/2003 1:23 pm

ama ama!!!!... :(((

bi kere 39 yılına ait can simidini kim attı ?? 39 Scully. Bizim zamanın Scully'si zaten orda gezinio tamam da Mulder'ı çekip çıkarıyolar denizden alooo!!! Bizim Scully niye can simidi atsın denizde yüzen, hatta suratı denizin içinde olan birine? "Aloooo!!! Uyan!! can simidine tutun!!!" mu diycek.. Scully hem de???

ıkinci ayrıntı.. Mulder denizde yüzerken gün ışığı var.. Ama dizide twilight'ta kurtarıldığı yazıyor. yane alacakaranlıkta.. Daha Scully ve dierleri onu bulmamış bölümün başında..

Buyrun bölümün başı:

http://xfphotos.fredfarm.com/season6/triangle/cap002.jpg
http://xfphotos.fredfarm.com/season6/triangle/cap003.jpg

Buyrun bölümün sonu:

http://xfphotos.fredfarm.com/season6/triangle/cap275.jpg

CC bilerek o 39 yılına ait can simidinin görünmesini engelliyo.!! Bis muallakta kalalım diye.. Ama kesilen sahnede var!..

Bana ne bana ne! rüya deil işte bana ne!

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/21/2003 4:08 pm

Güzelim gemi zaten hayalet gemi 39'daki haliyle kalmış , Scully ve diğerleri içeride gezerken tüm eşyaların aynı olduğunu görüyorsun ,dolayısıyla 39 yılına ait can simidi de bugün düşüyor.Ayrıca Mulder'ı hemen bulamıyorlar zaten , gemide tur attıktan sonra bulabiliyorlar ,hatırlarsan Scully ve Lone gunmen gemiye ukaştığında gün daha yeni ağııyordu .

SOnu ç . Gerçek değildi !!! :D

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/21/2003 11:50 pm

çok fazla tesadüften sözediyonus...

hayı abi niye durduk yere düşsün geminin can simidi canımm? aaaa??

ya rüya deildiii.. bittiii :PPP
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:10 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 12/22/2003 1:07 am

tamam herşeyi geçtim. madem şu paralel/bölünmüş sahnede, nasıl oluyor da (psişik) 98 Scully 39 Scully'siyle aynı anda duraksıyorlar. Bu sahne Mulder'ın rüyasında mı? Kedi buysa et nerde???

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/22/2003 9:21 am

Ya Nigar işte ben onu tee başından beri savunuyom ama deja-vu diye içinden çıkıyolar kaadeşim. olmas ki ama:(((

deil ya deil işte. rüya deil gerçekkk! o kadar!

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/22/2003 9:24 am

yaw ruki'cim benim , bak şimdi koca gemi oradayken bir tane can simidinin olması niye farketsin? Gemi tekrar ortaya çıktığında düşmüş olabilir , fırtına çıkmıştır,rüzgar esmiştir vs.vs.. Burada çok eski bir gemiden bahsediyoruz.

Nigar'cım bence birbirini kesiş sahnesi Scully'nin yaşadığı bir deja-vu hepsi o kadar. (Aslında cool olsun diye CC tarafından eklenmiş bir sahne :P)

Madem ,gerçek diyorsunuz,o zaman siz bana 1939'sa Scully, CSM,Skinner, Kersh ve Spender'ın nasıl olup ta aynı gemide olduklarını açıklayın :)

Rüyaydı...... Nigar,bir el atsan Mulder'ın rüyalarına bak neler çıkar altından.

Gönderen: spooky (spooky_tr) 12/22/2003 1:12 pm

uleeaayyynnn!!hepsi sizin rüyanızdı anasını satiim..aslında böyle bi bölüm çekilmedi..siz böyle bi bölüm izlemediniz..hepsi bilinçaltınızda yer alan bazı olayların açığa çıkmasından ibaret..hatta ve hatta bu yazıyı da okumuyorsunuz, ama okuduğunuzu sanıyorsunuz..sizi gidi açığa çıkmış şeyler sizii..

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 12/22/2003 1:15 pm

beri naaptın yaaaa!! :)))))

birden kendimden bile kuşku duydum amanın :PPP

rüya müya deildi be deildi işte deildi ulen!

Gönderen: spooky (spooky_tr) 12/22/2003 1:35 pm

olur öyle arada..

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 12/22/2003 11:57 pm

yalnız xf evreninde deja vu ne anlama geliyor, monday çok güzel açıklamış bunu. yoksa chris carter'ın hoşlukları bitmez...
bence bu tartışmada bitmez. kesinlikle rüya ya da kesinlikle rüya değil diye kesip atmamalı... Belirsizlik içinde durum zaten.

Ama öte yandan madem XF evrenindeyiz neden paralel bir boyut/evren içine girmiş olmasın Mulder??? Bu da mantık hatalarını ortadan kaldırır. Donnie Darko tarzında, bir olasılık mümkün değil mi yani? Derin fizik bilgisi gerektiriyor benimde dezavantajım bu:))

O script differences sayfasında, The Field where i died'a bakmanızı şiddetle öneririm. Orda, Mulder'ın "geçmiş hayatını" nasıl kafasında kurgulayıp birleştirdiğini, başka deyişle, Mellissa'nın çoğul kişilik bozukluğunun ispatı yatıyor.... Kısaca, kesilen sahnelerde, Mulder'ın o isimleri aslında yol tabelasından gördüğünü, yani tüm o hipnoz hikayesini uydurduğunu buluyoruz... Hani orada anlattıkları yorumlanabilir ama Triangle fazla muğlak:)
Bu Rüya deyince, bende rüyamda Spike'ı gördüm, hayırdır inşallah:))

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 12/23/2003 12:46 am

Bak başka bir boyut olayı olabilir ,sonuçta bermuda şeytan üçgeninin başka bir boyuta açılan bir portal olduğu iddiası her zaman tazeliğini korumuştur. Ama bu onu '39 da gerçek yapmaz rukicim atlama ! :P

Melissa konusunun MUlder'ın ynılsaması olduğu zaten açık.

"Bu Rüya deyince, bende rüyamda Spike'ı gördüm, hayırdır inşallah:))"
(/%/&%+%++%&%!!!

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Aug-26 5:07 pm

ah ah yakında çok yakında en en en sevdiğim bölümü tekrar izlemenin haklı sevincini yaşayacağım
bir nihayettir bu bölüm biz shipperlar için ama ondan da önce çok güzel kurgulanmış bir bölüm,müzikleri geçişli sahneleri vs.....

Gönderen: Elsa_moon Aug-26 5:34 pm

kaç gndür bu mesajı atmamak için kendimi nasıl tutuyorıum... nasıl tutuyorum anlatamam. hevesle bekliyorum o kırmızı elbiseyi ...
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:12 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: guzeldere1 Aug-27 12:13 am

evet, 6.sezonun en iyi stand alone'udur "TRIANGLE".lynch tarzıyla çekilmiştir.anderson'un 12 dakikalık kesintisiz sekansına dikkat...

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Aug-27 6:44 pm
To: guzeldere1 (52 of 102)
1319.52 in reply to 1319.51
Lan bi durun sabırlı olun ya :) Önce bölüm bi yayınlansın. Hatırlayamadım zaten :)

Gönderen: sinekkk Sep-1 4:20 pm

illa heyecan yapılacak :)))
ben de ilk defa izleme güzelliğine erişeceim,,ama bölümün enstantenelerini araştırmadan edemedim 1 ay önce,,nolcak benim bu halim??

Gönderen: SpookyspookX Sep-4 3:10 pm

Ben de unutamıyorum be..:)

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-4 4:06 pm

Hah, şimdi sitedeki reklamını görünce hatırladım. Benim için X-files'ın bittiği andır bu bölüm. Bence son derece gereksiz, boş bir bölümdü. Bermuda Üçgeni işlenmemişti şimdiye kadar belki, tamam ama, bu şekilde mi işlenmesi gerekiyordu. Bütün bir bölümü Mulder'ın rüyası olarak düşünmek ancak içimi rahatlatıyor. Allahtan mitoloji bölümü değildi bu. Yoksa mitoloji de gidiyordu elden.

Gönderen: Elsa_moon Sep-4 6:03 pm

benim en eğlendiğim bölümlerden biri bu. scullynin bölüme girdiği anı takip eden o 10 dakika ve tabi son dakikalar çok hoşuma gidiyor... ehehehe

Gönderen: spooky (spooky_tr) Sep-4 8:33 pm

Teknik açıdan X Files'ın en iyi bölümü diyebiliriz buna. Kesilmeden çekilen uzun sekanslar, yaratılan atmosfer vs vs.. Ama yine de ha gayret arkadaşlar, bölüm biter bitmez bu başlık altına "Yaaa Mulder ne güzel baktı Scully'ye de miii??" ya da "Scully'ye böyle saç makyaj çok yakışmış, canım benniiieemm" tadında sığ mesajlar atmanızı bekliyorum. Valla sırf bunun için bugün X Files'ın bitmesini dört gözle bekliyorum. Bakalım bu bölümden sonra kendinizi ne kadar aşabileceksiniz...

Tabi bu arada bölümü gerçekten izlemiş olup bütün içindeki ayrıntılar olarak bunlara da dikkat eden arkadaşları tenzih ediyorum.

Gönderen: SpookyspookX Sep-4 9:04 pm

Allahım nassı güzel bir bölüm bu böyle ya!!MUHTEşEM!MUHTEşEM!MUHTEşEM!MUHTEşEM!!

Hem shipper olarak, hem konu olarak, hem de teknik olarak..Gillian'nın performansı olarakk muhteşem ötesi bir bölüm bu!!!!

Biri bana tokat atsın!!!!!!Çünkü kendime gelemiyorum!!!!!!:)))

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Sep-4 9:16 pm

Pekala işte başlıyorum öncelikle almanca TRUTH ıS OUT THERE harika bir giriş olmuş.
MULDER spender a gerçek hayatta atmadığı dayağı burda attı ya içimin yağları eridi doğrusu.Mulder yakalnadığında soru değil almanyaya gidebilirsiniz harika arabalar yapıyor dediğinde ve savaş sonrası olanlara kendince yorumlar getirdiğinde onu daha çok sevdim.
Bu aradA gemi işgal edilmiş ama balo salonunda parti devam ediyor bu ne.
Scully ve lonegunmen konuşmalrı temposu harikaydı lng aşkım kabardı yine.
Scully nin kesintisiz temposuda harika.skinner ı öpmeseydi daha iyiydi.
Jamaikalı zencinin TRUST NO 1 demesi çok güzeldi.Müzikler harika geçişli sahneler de öyle.mulder öpücükten sonra o yumruğu gerçektende bekliyordu mesafeden anlaşılıyor scully e gerekli arayı bırakmıştı.belkide böyle bir tepki alacağını bildiği için asla bu kadar cüretkar olmadı.gerçi sonundaçok cüretkar olup seni seviyorumdedi ama....scully ciddiye alsaydı be
ılaçlar yüzündensöylemedi kesinlikle

NOT:DıKKAT ETTıYSENıZ SKıNNER MULDER A ÇıÇEK GETıRMışTı YA çiçeği kafasına atar gibi sehpaya attı çok komikti

Gönderen: sinekkk Sep-4 9:53 pm

öyle bir bölümdü kiii,,bu hafta 2defa daha izleyeceim için midemde hala kıpırdanmalar oluyor,,gerçekten scullynin performansa bittim,''YESSS,,,''
ve müziklerde çok ilginç kılmış bölümü,,zaten dublajdan sonra izlediim ilk bölüm olduu için daha bir baygınlıkla seyrettim :)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:14 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Sep-4 10:13 pm

Teknik açıdan bakacak olursak gerçekten de en başarılı XF bölümü diyebiliriz rahatlıkla, ama XF olarak değerlendirirsek 6.sezonun geneli gibi bu da ilk sezonları mumla aratan, XFvari bir konusu olmayan (adı Bermuda Üçgeni ama o kadar..), yine de ilk izlediğimizde Oğuz'un yazıp benim de %100 katıldığım üzere tam bir X-Files masalı denebilecek bir bölüm Triangle.
Chris Carter nasıl kasmış bu bölüm için. Bütün sahnelerde minimum kesinti var ama tabi ki en büyük özen "Scully vs. FBI" sahnesine gösterilmiş. Bence Carter'ın düşüncesi şuydu: "Bu sezon yaratıcılık ve performans'tan ödül kazanamıycaz bari teknik kasalım."

Gelelim şu meşhur "hayal miydi gerçek miydi?" tartışmasına. Bence gerçek değildi ve insanların sırf 39 Mulder-Scully öpüşmesini geçerli göstermek için bütün bu olayları gerçek olarak kabullenmesi çok abes. Oysa çok güzel ipuçları ve kanıtlar var:

1) Mulder daha en başta "ölü gibi" gösteriliyor. Suda kim bilir kaç saat kalmış, yorgun kendinden geçmiş bir halde yatıyor. Susuzluk, açlık, fiziksel yetersizlik gibi unsurları da dikate alırsanız, Mulder'ın hayal görebieceğini, hayal değilde bilinçaltının ona bir oyun oynadığını anlayabilirsiniz. Çünkü bir de "inanmak" gibi bir altyapı mevcut. Adam oraya Bermuda Üçgeni'nden aniden ortaya çıkan Queen Anne'i görmeye gidiyor.

2) Hayal veya halüsinasyon olduğunun bir diğer göstergesi 39 karakterlerinin hiçbirinin Mulder'ı tanımaması. Oysa Mulder hepsine isimleriyle hitap etmesine rağmen hiç biri onu tanımıyor. Bu da tıpkı rüyalarda olan bir durumdur. Siz herkesi tanırsınız ama onlar sizi tanımaz. Bu ayrıca "Olay gerçekti" diyenler için de bir antitez oluşturuyor. Madem gerçekti, madem oradakiler gerçekten Scully, Skinner, Spender vs. neden Mulder'ı tanımadılar?

3) Chris Carter'ın gözümüze soka soka gösterdiği bir an var: Modern ve 39 Scully yer değiştirdikten sonra modern Scully tam da aynı anda devam eden kavganın yaşandğı balo salonuna geliyor. Ve ne görüyor: Hiç bir şey! Sadece terkedilmiş, bomboş, üzerinden zamanın yıkıcı gücü geçmiş bir salon! Queen Anne bir hayalet gemi, ve bu da Mulder'ın hayal görmüyorsa hayaletler gördüğü anlamına geliyor. E tabi o zaman yine karşımıza 2. madde çıkıyor: Hayaletler neden Mulder'ın tanıdığı kişiler olsun?

4) Paralel evrenler, zamanda bir noktada takılmak gibi konular ilgimi çekse de çok da bilgim yok. Yine de Mulder hapsedildiği odada telsizden yardım ararken ıngiltere'nin savaş kararını duyup dumur olması bana bunun gerçek olamayacağının bir kanıtı daha gibi geliyor. Ne de olsa eğer gemi ortaya çıktıysa demekki bugünün frekanslarını algılayabilir telsiz. dolayısıyla hem yardım mesajını alabilirdi hem de Savaş ılanı'nı duymazdı. Bunu Tuçe'me bırakıyorum o daha bir vasıflı bu konularda :)

5) ıki Scully'nşn yer değiştirmesi ve ikisininde bir gariplik hisstemesi yine olayların gerçek olmadığına işaret ediyor. Bir kere tekrar dikkatle izlerseniz, o sahneler boyunca 39 olayları ve gerçek zamanda yaşananlar hiç çakışmıyor, Scully'ler yer değiştirene kadar. Zaten modern Scully o olaydan hemen sonra 3. maddede bahsettiğim sahne geliyor. Burda iki Scully'nin duraksaması belki de paralel evren iddiasını güçlendirebilir. Ama paraler evren ne kadar gerçektir o ayrı bir konu :)

6) Ve son olarak Mulder kendini gemiden aşağı atarak başladığımız noktaya geri geliyoruz. Burda ruki zamanlar farklı demiş ama ilk maddede dediğim gibi mulder saatlerce suda kalıp bitap düşmüş olabilir
gayet tabi.

7) Bir şey daha aklıma geldi: Mulder Sclly'ye seni seviyorum dedikten ve Scully'nin "öeh" tepkisinin ardından beyimizin elini çenesine götürmesi "ayayayay işte gerçek hepsi işte ben demiştim" gibi sevinç çığlıkları attıracak bir olay değildir. Hepimiz o kadar gerçekçi rüyalar görmüşüzdür ki, kimi zaman etkisi günlerce haftalarca sürmüştür. Ben bir zamanlar Scully'nin beni öptüğüne yemin edebilirdim, hissi o kadar gerçekti ama rüyaydı işte!(kahretsin) B da aynı olay, öyle abartılacak bir durum değil.

Böyleyken böyle işte.

Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Sep-4 11:03 pm

Oldies seven bir insan olaraktan,sahnelerde çalan oldies
şarkılar ve eski tarz kıyafetler beni benden aldı.
Kaç bininci izleyişim bu bölümü,ama hala aynı hazzı
alıyorum.
Bölümün temposu gerçekten çok çok çok dinamikti.
Her saniye koşuşturma,yeni bişeyler oluyor,siz de heyecanla e
sırada ne var diye bekliyorsunuz.

Gillian da David de oyunculuğunu konuşturmuş,Ayrıca CC'yi de senaryonun zekasından dolayı tebrik etmeli.
Görüntü yönetmeninin ise alnından öpesim var.

Scully'nin Mulder için kimlerden yardım istediğini görünce
üzüldüm,çünkü gerçekten çok çaresiz kaldı.
Spender ise adi herifin teki olduğunu bininci kez
kanıtlamış oldu.

Mulder'ın gördükleri rüyaydı muhtemelen,ama çok eğlenceli
bir rüya olduğu kesin.Rüyada farkındaysanız hep kötüler
kötü tarafta iyiler de iyi taraftaydı.
Scully yine Mulder'ın kurtarıcısı oldu,ki bu da alışık
olmadığımız bir durum değil.

Wizard of Oz göndermelerine şaşırdım,çok sevdiğim müzikallerden biridir,Judy Garland da beğendiğim bir oyuncudur,bölüm hem oldies ağırlığı açısından,hem wizard of oz göndermeleri ile,hem esprili anlatımı,kostümleri,senaryosu ve oyuncuların oyunculuklarının mükemmelliği ile benim en sevdiğim bölümlerden biridir ve sanırım hep böyle de kalacak.

Gönderen: Beatlefan the paranoid android (BeAtLe_FaN) Sep-4 11:16 pm

kesinlikle gördüklerinin rüya olduğuna inanıyorum.
mulder da hayal gücü gayet gelişmiş bir kardeşimiz
olduğundan bu rüyayı gördü ve kendini geminin baş
kahramanlarından biri yaptı,scully'i ve tanıdığı herkesi gemiye
yerleştirdi ve olaylar gelişti.
ama gördüğü halüsilasyon ya da rüyadan başka bir şey bence de
değildi. hem gerçek olmasa bile,mulder
gerçek olduğunu düşünmekte inat ediyor tabii ki.
bu arada skinner'a ne kadar hak verdiğimi anlatamam bir konuda.
mulder'ın yaptığı düşüncesizlik,scully'e bile haber vermeden
çıkıp gidip işler çeviriyor,hayır scully olmasa ölüp gidecek,
skinner düşüncesiz deyip tavır koymakta gayet de haklıdır bence.
mulder yüzünden scully zor durumda kaldı çünkü.
şu adam keşke arada sırada daha bir düşünceli davranda diyorum
ama mulder bu,düşünmek mi,asla!

Gönderen: guzeldere1 Sep-5 12:32 am

"mulder da hayal gücü gayet gelişmiş bir kardeşimiz" allah iyiliğini vere oya ehe...bölümde açık seçik david lynch teknikleri kullanılmış.bilmem fark eden oldu mu...

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-5 12:56 am

Ya bu bölüm sanki "24" gibi gerçek zamanlı çekilmiş. O olay çok hoşuma gitti. Bir de en sonda, Mulder Scully'e seni seviyorum diyince, Scully'nin tepkisine bayıldım. Nasıl da kaçtı hemen :) Demekki kendisi noromo'ymuş :) Tebrik ediyoruz. Bunların haricinde tipik bir 6. sezon bölümüydü. Sevmedim yani.

Gönderen: jdenton Sep-5 1:55 am

Bence bu bölümde Mulder'ın başından geçenler gerçekten yaşandı.Rüya falan değildi.
1-Mulder hayal gördüyse geminin içini nasıl ayrıntısıyla biliyordu.
2-Scully gemiyi gezerken Mulder diğer scully ile aynı koridordan aynı anda geçiyorlar fakat karşılaşmıyorlar.Ama hemen sonra 1939'daki scully bir şey hissetmiş olacak ki dönüp arkasına bakıyor.
3-mulder hastanede uyandığında scully'nin attığı yumruğun izinin hala durduğunu görüyoruz.
4-scully gemide ne bir insan ne de bir cesetle karşılaşıyor. Yolculardan en ufak bir iz bile yok.

Tüm bunların tek bir cevabı var.O yolcular paralel bir evrende sıkışıp kaldılar.Mulder ise bir şekilde onlara ulaşmayı başardı.

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Sep-5 9:55 am

tabi kide rüyaydı yok gerçekte scully nin csm in skinner ın benzerleri var ve gemideler o zaman mulder ın benzeri nerde.ayrıca rüya olduğu zaten bize verildi scully boş salona girdi boş gemiyi gezdi daha ne olsun.mulderın scully nin vurduğu çenesine dokunması ise hoş bir enstantene olmuş okadar.
ama öpücük ve seni seviyorum gerçektiii
yani öptüğü kişi gerçek olmasa bile...

Gönderen: scully_mania Sep-5 11:55 am

teknik olarak en iyi bölümü değerlendiriyorsak triangle a direkt gazı vermektense (5.sezon) postmodern prometheus adli şaheser bölümü de göz önüne almakta fayda var saniyorum...ve yine saniyorum ki p.p. tvde izlediğim en iyi şeydi...

Gönderen: jdenton Sep-5 3:51 pm

scully salona girdiğinde salonun boş olduğunu gördük.Çünkü o kendi gerçekliğindeydi.Herhengi bir zaman bükülmesi ya da kırılmasına uğramadı.Mulder ise 1939'da sıkışıp kalmış yolcularla birlikteydi.Yani teknik olarak aynı yerde değildiler.

Gönderen: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) Sep-5 4:51 pm

ya olay şudur:kendisi sevilesi,izlenince sevinilesi,coşulası,uçulası,izlendikçe izlenesi,hatta bıkılmayıp 42 kere izlenip hayata,yaşama ve herşeye dair nihai sorunun cevabına ulaşılası,süper komik,gülünesi,kopulası,hayran olunası bi bölümdür:))var mı bundan ötesi:)))ya bilmiorm bu sezonu sevmeyen çok kişi var ama bu sezon ne kadar geyik olsa da çok güzeldir yaw:))arada mitoloji vardır ama bi sezonda eğlencelik olsun araya yaw,o kadar taşlamayalım bu sezonu:))triangle,how the ghosts stole christmas fln yane.sonuç olarak izledikçe hepimiz yarılmıo muyuz ztn:))yine keyif verio yane:)))
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:17 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Sep-5 5:50 pm

Aynı mekanda iki farklı gerçeklik olmasını ve bu gerçekliğin içiçe geçmesini nasıl açıklıyorsun peki? meraktan sordum, dediğim gibi çok bilgim yok bu konuda.

Murat

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-5 9:30 pm

Ya siz adamı fıtık edersiniz :) Bütün shipperlar ağız birliği yapmış, yaşananlar gerçekti diyor. Madem gerçek, CSM'nin, Spender'ın, Skinner'ın 1939'da ne işi var ? Bunu anlatın bana. Hem zaman kırılması ve benzeri konular, malesef zamanın göreceliğine aykırı diye biliyorum. Zaten Einstein bile zamanı doğru dürüst çözememişken, bilim kurguda, zamanın fazla kurcalanması pek de hayırlı olmuyor. Bu abartının en büyük örneğini "Back to the future"da görebiliriz. Ha güzel bi seriydi, o ayrı bi konu.

Gönderen: spooky (spooky_tr) Sep-5 9:52 pm

Post-modern Prometheus anlatım şekli bakımından oldukça değişik bir bölümdür cidden, severim ben de. Ama benim dediğim teknik olaylar, görüntünün siyah-beyaz olmasından daha çetrefilli. O bakımdan Triangle'ın teknik açıdan en iyi bölüm olduğunu söylüyorum.

Ve ben de Tufan gibi 6. sezonun kesinlikle kendi içinde değerlendirilmesi gereken, süper geyik bir sezon olduğunu düşünüyorum. Arada insanlara ve karakterlere rahat bir nefes alacakları hikayeler yaşatmak ve izletmek de iyi bir seçim, bence. Bayılırım 6. sezona, en sevdiğim sezondur.

Ve ayrıca bu konu başlığının altına yazılacak olan yazılarla ilgili önyargılarımın ve beklentilerimin doğru çıktığını gördüm. Beni utandırmayan herkese teşekkürler.

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-5 10:49 pm

E Beri ne yapalım ? Biz senin gibi yönetmen değiliz. En fazla geyik yapabiliyoruz :) Hadi ben kendi adıma konuşayım. Senin beklentilerini karşılayamadığımız için üzgünüm demek isterdim ama, diyemiyorum.

NOT: Aman kızma, gülerek yazdım.

Gönderen: jdenton Sep-6 12:40 am

Zaman pek çok fizikçiye göre 4. boyuttur.Bizim algıladığımız gibi düzlemsel değildir.Einstain'in teorisinde de aynı anda var olduğunu düşündüğümüz kişilerin zamanı farklı şekilde algıladıklarından bahsedilir.Çünkü aslında zaman film şeridi gibi akmaz.
Dizide anlatılan ise aynı kişinin farklı düzlemlerde farklı şekilde var olabileceği ve bu düzlemlerin iç içe olabileceği.
Bir birlerini görememeye gelince:Stephen Hawking'e göre ışık kendi paralel evrenini terkedemez.Bu yüzden iki ayrı evrendeki iki kişi birbirini göremez.
Mulder'ın benzerinin gemide olmamasının nedeni:Zaten paralel evrenler bizim yansımalarımız(belkide biz onların).Mulder oraya geçtiğinde benzeri haliyle var olmaktan çıktı.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Sep-6 1:53 am

24 mesaj haaa. Vay anam vay.. Ulen bi yayınlansaydı dedim şu mesajı yazarken de ben uzayda mıydım acep, yayınlandı tabe.. Yuh! Bugün Pazartesi.. Ya insan tatildeyken harbiden zaman farklı işliyor olsa gerek..

DVD'den tez elden izleyip bişler çiziktirmem gerek..

Ama bence gerçekti Mulder'ın yaşadıkları diyebilirim hemencecik.. Bu kadarını iyi biliyorum, az savunma yapmadım bu konuda..

Neyse.. Bi izliyim yaa..

O deil de tatilde dizi mi kaçırılırmış yaaa.. Hem de XF yaa.. Ben ne diyim kendime artık bilmem ki. Cık cık cık.. :P

Gönderen: BlizzardTR Sep-6 1:06 pm

Bence Rüya değil gerçekti... Nedenini sonra açıklayacağım...
Edited 9/7/2005 4:27 am ET by BlizzardTR

Gönderen: Dilay75 Sep-6 3:19 pm

Rüyamı gerçek mi konusunda tamamen sana katılıyorum bence de rüya değildi bu bölümü ilk izlediğimde de aklıma gelen soru -eee cesetler nerde olmuştu?- gemi birden ortaya çıkmıştı ve içinde daha önce yaşam olduğuna dair tek bir kanıt bile yoktu. Rüya ve gerçek arasında ki en büyük ikilem, rüya gerçekliğini yalanlayan en büyük delik bence de bu. Teknik konusunda söylenebilecek şeyleri zaten anlatmışsınız. 6. sezonun bence en iyi stand alone'u dur kendisi. Scully'nin o brother tepkisi ise harikadır ( skinner öpücüğü kesinlikle yersizdir.)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:21 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: BlizzardTR Sep-6 4:39 pm

"Triangle" bölümü kim ne derse desin benim çok hoşuma gitti... Hatta dizinin ilk kısmının adını "Scully'nin FBI'daki enformasyonel maceraları" olarak bile değiştirebiliriz. Yahu o kadar süre görüntü geçişi olmadan Scully'nin ve diğerlerinin çok iyi rol yapması, bana haftanın en güzel golü, haftanın en güzel bayanı kadar hoş geldi Smile

Ben "gerçekti" diyenlerdenim, gelelim bunun nedenlerine;

1) Olayın "Bermuda şeytan Üçgeninde" (BşÜ) geçmesi bir kere herşeyin fitilini ateşliyor. Dolayısıyla BşÜ'nde normal dünya kanunları ve bazı fizik kanunları geçmiyor.

şöyle ki; BşÜ dünyada yer alan 9 manyetik alandan biri ve her türlü metal ıcığı cıcığı (gemi, tank, uçak, iron man) kaybetmesiyle ünlenmiş güzide bir yer.

Başka bir görüşe göreyse; bölgede yüksek dozda metal gazı sirkülasyonu olduğu söyleniyor. Bu zımbırtı suyun kaldırma kuvvetini yok ederek suya çekim etkisi kazandırıyor. Su da boş durur mu, ne geliyorsa içine alıyor, ıslak kara delik gibi bişi...

2) Mulder geminin içini nasıl biliyordu. Garibim yoksam suda baygınken astral seyahat mi yaptı. Siz hiç gitmediğiniz bir yeri nasıl birebir bilebilirsiniz kü? Böyle bişey hem bizi bozar hem de fizik kanunlarını...

3) Yumruk işine hiç girmeyeyim. Ben rüyamda öldürülsem bile, sabah tek parça ve deliksiz uyanıyorum Smile

4) Agree to disagree'nin; Einstein'in görecellik kavramı kişiden kişiye değişken bir olgudur. "Dizide anlatılan ise aynı kişinin farklı düzlemlerde farklı şekilde var olabileceği ve bu düzlemlerin iç içe olabileceği." dediklerine aynen, bire bir katılıyorum.

5) Dizinin sonunda Mulder "gemiyi çevir, gemi oraya varmalı, yoksa gelecek değişecek, gelecek değişirse sen ve ben hiç olamayacağız" diyor. Bu olay, benim fenomenlerimden biri olan "Geleceğe dönüş" filmini hatırlattı. Ne filmdi be Smile O filmin sürpriz yumurtalarına, üç filminde aynı yerde aynı kişilerle geçmesine hayrandım.

Fikir babında uçuşa geçtiğimi, sonlara doğru saçmaladığımı kabul ediyorum. ıdare ediverin artık.

Not: Skinner öpücüğü fevkalede gereksiz bir hadise idü. Raconaaaa terssssss bir hadise olarak bende vuku buldu. Yahu bari yanağından öpseydi.

Not: Scully'nin "Oh, brother.." olayı, beni oturduğum koltukta parende attırdı vallahi. Bu hadise; Olayın bittiği, benim koptuğum yegane anlardan biri olarak tarihe geçti.

Gönderen: Elsa_moon Sep-6 5:44 pm

Bu bugüne kadar bu bölüm hakkında okuduğum en güzel mesajdı öncelikle bunu belirtmek istedim. Scully' nin performansı beni bu bölüme o denli bağlıyor ki, bölümün sadece o kısmını yayınlasalar yeterde artar. Scully' nin Skinner' ı o şekilde öpmesi ise gereksizden öte şahane gelmektedir bana. Zira Scully' i duygularını bu denli dışa vuruken görmek beni mest ediyoır. O kadar uzun zaman oldu ki şöyle bir şen kahlaha attığını görmeyeli. Zaten kaç bölümde müsade edildi ki onun öyle kahkaha atmasına.
Mulder açısından ise radyoda tarihi duyduğu andaki tepkisi, tanrım hala kocaman bir gülümseme beliriyor yüzümde. yani içine düştüğü duruma tepkisini bu kadar güzel belirtebilirdi.
ışin gerçek ya da rüya olmasına aldırmıyorum. Çok keyifili bir bölüm olduğu için olsa gerek rüya kabul etmek de istemiyorum. Scully'i o şekilde yumruk atarken görmek üstüne de "sol bekliyordum" diye cevap alışını izlemek keyifli idi. Eğer rüya idiyse bende Mulder' ın aldığı haplardan istiyoruımmm
Bu dizi hakkında noromo takılmam imkansız. hele "oh brother"dan sonra imkansızdan bile öte. bu dizi benim için requiem' de sona ermekte. Bir nebze "existence"da devam etmekte. o kadar.

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-6 6:16 pm

Ya meğerse forumda ne çok komplocu varmış. Ben bilim-kurgu manyağıyım. Ama bilimin öngördüğü şeyler haricinde "kurgu" hoşuma gitmiyor. Sizin sürekli söylediğiniz zaman'ın kırılması, yok paralel evren, dediğiniz şeyler bilim tarafından sağlam bir biçimnde ele alınmamış şeyler. Zaten alınması mümkün değil bu zamanda. Ortada daha zaman'la ilgili mantıklı bir açıklama bile yokken, bu gibi konular hem bilimi, hem de "gerçek bilim-kurgu"yu fazla zorluyor. Ha eğlenceli oluyor mu ? Elbette oluyor. Ama beyin fırtınasından öteye gitmiyor bu gibi konular. şimdi X-files'ı bilim kurgu olarak görüyorum diye beni topa tutacaksınız hepiniz ama, benim dizide en sevdiğim taraf bu bilim-kurgu olayı.

şimdi 1.- Paralel evren nedir ? Neden 2. dünya savaşı'nın bir paralel evreni oluyor. Evren dediğiniz şey, zaman değilki, sonu, ucu bucağı olmayan bi boşluk (şimdilik).

2. Hadi diyelimki Mulder zamanda yolculuk yaptı. (ki bu zamanki bilgimize göre mümkün değil bu). O zaman gemiye giren herkesin o zamana gitmesi lazım. Oysaki bizim silahşörler ve Scully gemiyi bomboş ve enkaz halde buldular. Mulder da ortalarda yoktu. Ayrıca Mulder gemiden atlayarak mı bu zamandan çıkıp kendi zamanına döndü ? Bunlar bana çok saçma geliyor ama illaki gerçek diye direttiğiniz için yazıyorum. Biriniz cevap versin.

Bence en mantıklı açıklama, Mulder'ın rüya gördüğüdür. O kadar istekliydiki gemiyi görmek için, fırtınada kafasını çarptı, bi güzel rüya gördü. Hem de rüyasında dizinin karakterlerini gördü. Onların orada ne işi var ? hemen paralel evren olayını gündeme getirmeyin, paralel evren neymiş bi açıklayın önce. M teorisine göre zaten milyonlarca evren var. Bizimkisi de bunlardan biri. Bilimsel somut açıklama istiyorum sizden. Bilim-kurgu'nun da bi adabı var canım Smile

Gönderen: BlizzardTR Sep-6 7:34 pm

@Elsa_moon
Teşekkürler...

@Türke " Tear drop in god's eye "
Nihahahha, foruma ayak bastığımız gün adı komplocuya çıkanlardan biri de benim. Bunu başarı olarak saysam mı ki Smile Komplo teorisi iyidir, tansiyona, kolestrole iyi gelir, The Offspring'in 5.albüm kapağında yer alan bir kelime, 13.şarkıdır, insan beynine de iyi bir ayar çeker Smile Zati komplo teorisi bir nevi beyni boşaltmak, kuşku ve endişeleri paylaşmak değil midir?..

Hocam sen ....."izin sürekli söylediğiniz zaman'ın kırılması, yok paralel evren, dediğiniz şeyler bilim tarafından sağlam bir biçimnde ele alınmamış şeyler. Zaten alınması mümkün değil bu zamanda"..... diyorsun ama,,, Mistikler ve filozoflar görülebilir evrenin ötesinde, bu evrene paralel başka evrenler olduğunu öne sürüyorlar. Bilim adamları ise yakın zamanlara değin böyle bir şeyin olanaksız olduğunu düşünüyorlardı.Fakat bugün fizikçiler paralel evrenlerin olabileceğini matematiksel olarak ortaya koyabiliyorlar Wink

Cevapz:
1 - 2'nin ortaya karışık cevapları) Paralel Evreni bulan ilk kişi Albert Einstein amca. Üstadın genel rölativite teorisinde paralel evrenleri birbirine bağlayan ''köprülerden'' söz edilir ve genel rölativite teorisi çekim, uzay ve zaman konularını kapsayan oldukça karmaşık bir teoridir. Yani ben bunu burada açıklamam, çok dağlara taşlara bir konudur ve benim gücüm buna yetmez, zaten açıklayabilsem şu anda burada değil Harward'ın Fizik bölümünde ABD başkanı olurdum. Ohh miss...

Kısaca Paralel evren: Evrenlerin, zamanın sinerjik görünümlerinden biri olan paralelizm, ve diyalektik uzantısı olan kognitif bağlamda difraksiyona bağlı çoğalımlarıdır...

Smile)) Çok kötü bişi dimi,,, en basit anlamda Paralel evren: Bu evrende biz yaşıyoruz ya öbür evrende aynımız farklı konumlarda yaşıyor. Dizide anlatılmak istenen mesele bu idi... Öbür evrenin stargate'i ya wormholeler (ki o ayrı konudur ya, ama her eve lazım) ya da bermuda şeytan üçgeni oluyor. Bunu CC diziye iyi oturtmuş

Evreninde zamanı vardır. Doğar, büyür, ölür. Zaman sadece Allah katında yoktur...

Asıl 2. sorunun cevabı) Paralel evrende aynı mekanı farklı boyutlarda paylaşma oldu. Zaten Scully'ler karşılaşınca bir ürperti hissettiler. Bu boyutta hareket çakışması gibi bir durumu ortaya çıkardı ve ruhlar birbirlerinin içlerinden aynı noktada geçince etkilendi. Bence CC burayı harika düşünmüş.

Son olarak; Herkes dizinin başında ve sonunda Mulder'ın denizde olduğunu ve rüya gördüğünü söylemiş. Yahu bir insan sudan çıkıp (Mulder sudan Almanlar tarafından çıkardı) tekrar suyun içine düşebilir (Gemiden atladı, zaten atladığı yerde dizinin başındaki gemi enkazı yoktu)

Not: Yahu ben bunu üniversitede tez olarak verseydim kesin Profesör yaparlardı beni Smile)))))))

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-6 8:15 pm

"Kısaca Paralel evren: Evrenlerin, zamanın sinerjik görünümlerinden biri olan paralelizm, ve diyalektik uzantısı olan kognitif bağlamda difraksiyona bağlı çoğalımlarıdır..."

Bu yazdığını sen anladıysan, bana da anlat. Ayrıca paralel evrende, bizim aynımızın ne işi var. Madem bizim aynımız, niye farklı bişey yapıyo ? Kafam almıyor bu konuları, üzgünüm. Aslında benim gibi "septik" bi adamın her bi şeye şüpheyle bakması lazım ama, bu konuda reddeden tarafım ağır basıyor. Çünkü bi türlü mantıklı bişeyler duyamıyorum. Evet dediğin gibi, aynı konu Stargate'de de işlenmişti. Hatırlıyorum.

Zaten Beri'yi de kızdırdık, acayip şeyler konuşuyoz Smile

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Staff DelphiPlusMember Icon Sep-7 9:31 am

şunu sormak istiyorum Umut:

2) Mulder geminin içini nasıl biliyordu. Garibim yoksam suda baygınken astral seyahat mi yaptı. Siz hiç gitmediğiniz bir yeri nasıl birebir bilebilirsiniz kü? Böyle bişey hem bizi bozar hem de fizik kanunlarını...

demişsin, paralel evrenler teorisini savunan maddelerden biri olarak sanırım.

Paralel evrenlerde paralel insanların da olduğunu görmedik mi? Nazi CSM, 1939 Scully, Amerikancı Skinner vs. Ama paralel Mulder yoktu. Bizim evrenimizdeki Mulder, paralel evrendeki "tarihi" yaşıyordu. Dolayısıyla geminin içini bilmesi gerçekten ilginç. Bence bu da paralel evren teorisini ve yaşananların gerçek olduğu iddiasını çürütüyor. Ben her şeyin rüya olduğunu düşünenlerdenim, ve Mulder'ın geminin içini epey iyi bilmesi de rüya savını destekliyor bana kalırsa. Ne de olsa hepimiz heyecanlı, aksiyon dolu rüyalar gördüğümüzde her bi haltı sanki 40 yıllık kahramanmışcasına bilmiyor muyuz sanki?Smile

Bence bu paralel evren teorisinin tek güçlü dayanak noktası iki Scully'nin yer değiştirdiği sahne. Ama o da tartışılır. Daha önce de yazdığım gibi geçiş yaşandıktan hemen sonra modern Scully bomboş ve eskimiş balo salonunu görüyor çünkü.

Murat

Gönderen: layaki Sep-7 9:43 am

Program başlıyor Eti Krax?la! şimdii kıvrık Krax?la. Krax yiyip kafa sallayan yeni kahramanımızı pek bir sevdim. Ne de olsa Angara?lıyık… Neyse geçelim efe?m…

Gerçek Bilgi : Mayıs 1915?te ıngiliz Transatlantiği Lusitania New York?tan Liverpool?a gitmek üzere yola çıkar. Döneminin en büyük ve muhteşem yolcu gemisi olan (Ocean Liner) Lusitania, I. Dünya Savaşı?nın başlarında savaşın dışında kalmaya kararlı ulusların yolcularını taşımaktadır. 2000?e yakın yolcunun 300 kadarı Amerika?lıdır. Sakin geçen yolculuğun sonlarına doğru gemi, Irlanda açıklarında bir Alman U-20 denizaltısıyla karşılaşır. Denizaltı kararlı bir şekilde pozisyon alır ve iki torpille talihsiz Lusitania?yı tam ortasından vurur. Gemi, saldırıya uğramadan önce ıngiliz Deniz Kuvvetleri'nden tesizle uyarı mesajı gönderiliyor ve U-20'nin pozisyonuyla ilgili bilgi veriliyor. Ancak halen bilinmeyen bir nedenle Kaptan William Turner, filikaların çoğunu denize salıveriyor ve geminin hızını 21 knot'tan 18 knot'a indiriyor. Böylece geminin vurulması kolaylaşıyor. Böylece devasa Transatlantik şiddetli bir patlamayla denizin dibini boyluyor.

200?den fazlası Amerikalı olmak üzere 1000?den fazla insanın can verdiği Lusitania?nın acıklı öyküsü kısaca böyle.

Bu olay Amerika?nın Savaşa müdahalesini başlatan, döneminde Titanik faciası dolayısıyla “perdelenmiş” çok önemli bir olaydır. Hakkında belki de en çok komplo teorileri üretilen ve konuşulan sivil gemi saldırısının baş aktörüdür Lusitania. ırlanda?nın güneyinde Kelt Denizi?nin 90 metre dibinde yatan enkazda yapılan çalışmalar konuyla ilgili yeni fikirlerin üretilmesine yol açmıştır. Lusitania niçin batırıldı? Bazı kaynaklara göre gemi yolcu transatlantiği perdesinin ardında aslında silah ve muhimmat taşıyordu. Gemi batarken oluşan şiddetli patlamanın geminin makina dairesinin havaya uçmasından kaynaklandığı belirtildiği halde sonradan yapılan çalışmalar, makina dairesinin sağlam olduğunu kanıtlamıştır. Bu da geminin çok güçlü silah ve mühimmat taşıdığını ve patlamanın mühimmattan kaynaklandığını kanıtlıyordur belki de. Bazı kaynaklara göre ıngiltere, Amerika?yı savaşa dahil etmek için gemiye silah ve mühimmat yerleştirmiş, haberi bizzat Almanlara sızdırmış ve saldırıyı kolaylaştırmıştır. Olay günümüzde hala güncelliğini koruyan bir muamma olmaya devam etmekte.

Gerçek bilginin sonu.

Martin Mystere?nin yaratıcısı Alfredo Castelli ve XF?ın yaratıcısı Chris Carter Lusitania olayından ilhamla iki mükemmel fantastik hikaye kurgularlar. Birini Triangle başlığıyla geçen hafta CNBC-E?de tazece izlemiş bulunuyoruz. Martin?deki hikaye XF?a göre(kusura bakmayın dostlar!) çok daha ilginçtir. Bermuda şeytan Üçgeni?ndeki kayıp gemileri araştırmaya giden Martin ve Java, Bahamalarda küçük bir adanın üzerinde bir fidye çetesi keşfederler. Kaybolduğu bildirilen gemilerin saklandığı mağarayı ve mağarada esir tutulan zengin rehineleri kurtarmaya çalışırken birdenbire kendileri av olmak durumuyla karşı karşıya kalırlar. Güç bela motorlardan birini çalarak kaçmaya çalışırlar. Ancak açık denizde haydutlar altlarındaki çalıntı sahil koruma botuyla onlara yetişir. Tam dostlarımıza ateş edip batıracakları sırada kara bir bulut oluşur ve hayduların gemisini içine çeker. Deniz olması gereken yerde değildir. Ve mekan dünya gibi görünmemektedir. Haydutlar ve bot, dostlarımızın önünde yavaş yavaş kaybolurlar ve sonra her şey sakinleşir. Bermuda şeytan Üçgeni bütün gerçekliğiyle dostlarımızın önünde endam etmiştir.
Spoiler
Alıntı:

Hikaye birden gerilere Mayıs 1915?lere gider. Lusitania Transatlantiği'yle yolculuk eden Frank Morton, 7 yaşındaki oğlu ve annesiyle tanışırız. Frank endişelidir. Birilerinin peşinde olduğunu düşünüp bir an önce ıngiltere?ye varmayı hedeflemektedir. Kamarasında gizemli bir sandık taşımaktadır. Birden önlerine bir Alman denizaltısı çıkar ve gemiyi torpiller. Gemi denizin dibini boylarken, saldırıdan kurtulanlar arasında Frank?in 7 yaşındaki oğlunun da olduğunu görürüz.

Morton yıllar sonra Bermuda şeytan Üçgeni?nde Martin tarafından haydutların elinden kurtulan rehinelerin arasında ortaya çıkar. Sonraki günlerde Martin?in evine bir ziyaret yapar. Ziyaretinin sebebinin sadece teşekkür için değil 7 yaşından bu yana kendisinde saplantı haline gelen Lusitania olayından kaynaklandığını da belirtir. Ailesinin ölümünün ardındaki sır perdesini aralamayı kendine görev bilmiş bu arada epey de zenginlemiştir. Martin?e babasının yola çıkmadan önce başından geçenleri anlatır. 1915 Mayıs'ında ıngiliz Ateşesi Frank Morton, özel bir görevle Bahamalara çağrılır. Nassau?da “R” isimli MI 5 yöneticisiyle bir şeyler konuşur. Onu sıradan bir hapishanedeki bazı mahkumlarla tanıştırırlar. Sonra Morton, bir sandıkla oradan New York?a gelir ve süratle ıngiltere?ye dönmek için yola çıkarlar. Öyle ki yanlarına hiç bir eşyalarını almaya vakit bulamazlar. ılginç olan taraf, bu operasyonun adıdır. “MARTIN MYSTERE OPERASYONU!”. Olay, Martinin doğumundan tam 27 yıl önce geçmektedir!..

Morton, Martin?e tüm masraflarını karşılamak kaydıyla Lusitania batığından babasının hatırasını çıkarmayı ve bu gizemi çözmeyi teklif eder. Tabii Martin(=Mulder) hiç düşünmeden kabul eder. Böylece ırlanda açıklarında uzun ve zorlu bir batık tarama çalışması başlar. ılginç ve bazıları gerçek enkaz tarama çalışmalarının anlatıldığı bölümlerden sonra dostlarımız nihayet gemiyi bulur ve içine girmeyi başarırlar. Biraz uğraşıdan sonra da sandığı bulup çıkarırlar. Sandığın içinde 1976 üretim tarihli Amerikan malı otomatik tüfekler, kutu kolalar, bir hesap makinesi, bir radar anteni ve radar cihazı ve benzeri “gelecekten gelmiş” eşyalar vardır. Bir de dokümanter dosya vardır. Dosya?nın adı Martin Mystere Operasyonu?dur. Dosya?dan 1983 tarihli bir gazete çıkar. Gazete?de "ünlü araştırmacı Martin Mystere Bahamalarda" isimli haber birinci sayfadadır. Sonra olayın hikayesini okurlar.

Frank Morton Bahamalara gittiğinde “R”, onu bazı mahkumlarla tanıştırır. Adamlar delirmiş gibi şuurlarını kaybetmiş vaziyettedirler. Zamanın ötesinden gelen bir geminin içinde birdenbire Nassau?ya yakın, açık denizde ortaya çıkmışlardır. Gemi ve içindekiler ilginçtir. Dakikada pek çok mermi atan teknoloji harikası silahlar vardır. Üzerindeki düğmelere basıldığında rakamların belirdiği cam bir penceresi olan ve uzun rakamlarla matematik hesaplamalar yapan ilginç bir makina vardır. Cola isimli su altı bombalarına benzeyen ama içinde lezzetli içecekler olan kutular mevcuttur. Mürettebat bir süre sonra gizemli bir biçimde yanarak ve toza dönüşerek ölürler. ıçlerinden bir tanesi ölmeden önce yarı bilinçli bir halde onlara radar dediği bir cihazın marifetlerini gösterir. Bu cihazla uzaktaki gemileri saptamak olasıdır. “R”, bu teknolojinin onlara savaşlarda çok önemli avantajlar sağlayacağından bahseder. Almanların konuyu haber aldıklarını ve bu kıymetli yükün bir an önce ıngiltere?ye gitmesi gerektiğinden bahseder. Esrarengiz gemiden çıkan geleceğin tarihini taşıyan bir gazete haberinden hareketle, harekata “Martin Mystere Operasyonu” adı verilir.

Martin ve dostları Lusitania belgelerini okurken olayın sırrını çözmüşlerdir. Bu arada denizin dibinde zamanımıza ait olmadığı belli olan bir denizaltı aracı da dolanıp durmaktadır!..
Tay Yayınları: 31?lik Seri Sayı:8-10 (1984)

şimdi iki hikaye arasındaki benzerlikleri bir düşünelim. CC hikayesinde olayı 1939?a taşımıştır. Her iki hikayede de Almanların saldırısı söz konusudur. ıki hikayedeki saldırının amacı da gemilerin taşıdığı gizli bir silahın ele geçirilmesi ya da yok edilmesidir. CC?nin öyküsündeki Thor?un Çekici(Thor?s Hammer) ve Lusitania?daki Frank Morton?un gizemli sandığı Almanları ürkütmektedir. ıki hikayede de bir zaman ve boyut değiştirme söz konusudur. Ancak Martin?deki hikaye çok daha kapsamlı ve sağlam temelli bir hikayedir. CC hikayeyi bir miktar absürd boyutlara taşımış.

Triangle olsun diğeri olsun, sözkonusu olay Bermuda şeytan Üçgeni?ne atıf yapılan bir olaydır. Paranormal olayların yaşandığı bir bölgeden bahsediyoruz. şimdi böyle önemli bir mekan seçilmiş olup, tarihi belgelere dayalı bir kurgu üzerine oturtulmuş bir XF hikayesine ben CC?ın basit bir rüya deyip işin içinden çıkacağını hiç sanmıyorum. Zaten yorumu bizlere bırakmış. Triangle, ön planda absürd bir vitrini olan ama arka planında muhteşem bir derinliğe sahip olağanüstü bir gizemin varlığını işaret etmiş. Bu bölümde bize fazla ipucu bırakmamış Lynch?vari bir tarzla arka plandaki ürkütücü gizemi görmeyi bizlere yüklemiş. Scully?nin Hitchkok?a methiye(ıp) babında çekilmiş çok hoş FBI sahnelerini aşıp Üçgen?de olan bitene XF mantığı ve kafasıyla bakabildiğimiz zaman olayın göründüğü kadar basit olmadığını farkedebiliriz. Mulder bir zaman atlaması yaşamıştır. Scully ve LG, Queen Anne-Lusitania?ya yaklaşırken geminin tüm ışıkları yanık duruyor ve içerisi hayalet kasabaları andırıyor. Ancak aynı mekanda Mulder farklı bir macera yaşıyor. ıki ayrı zamanda(ve mekandaki) karakter birbirlerinin içinden geçiyor ve kendilerini bir tuhaf hissediyorlar. Burada çok ilginç bir paranormal olay döngüsü mevcuttur. Geçmişin gemisine bildiğimiz karakterleri yerleştirmek ise hakikaten şimdiye kadar gördüğüm en enteresan CC buluşudur. Bence hikayeyi anlamakta zorlanalım ve kafa yoralım diye CC?nin yaptığı bir hinlik ve hoşluktur. O konu üzerinde durmamak gerekir.

Sonuç olarak gerçekten ilginç bir konu, ilginç bir hikaye ve muhteşem bir stand alone bölümüdür Triangle. Skinner ve Mulder?ın yerinde olmak isterdim bu hikayede.

Bir de mesajlarda hikayenin rüya mı yoksa gerçek mi olduğu konusundaki tartışmaları böyle bir olayın gerçekliğine bağlanarak açıklanmaya çalışılmasını okuyorum deminden beri. Yahu yapmayın arkadaşlar, XF?dan bahsediyoruz Discovery belgeselinden değil. Kurt adamlar, vampirler, uzaylılar, zihinleriyle cinayet işleyenler, görünmez adamlar vs vs… Bütün bu konuların içinden Tirangle?ı mı buldunuz gerçeğe uygunluğunu tartşacak. Biz hayal ürünü konuların olabildiğince cesur anlatımlarına sahip bir dizi izliyoruz. Bence CC az bile uçmuş bu hikayede. Çok daha derin ayrıntılar da olabilirdi ama işte 45 dakikalık hikaye. Neresinden tutacaksınız ki… Hayal kurmak güzeldir. Boş verin gerçeklikleri. ışte birazdan laboratuvarda formülasyonlarla ve ahşap uygulamalarla dolu müthiş bir gerçekliğe gireceğim. Onun yerine bir XF hikayesi izlemeyi tercih ederdim.

Selamlar
Lami

Gönderen: layaki Sep-7 9:55 am

Ya arkadaşlar özür dilerim mesaj bayaa uzun olmuş. Eh özenerek yazmıştım da...
Selamlar
Lami

Gönderen: Elsa_moon Sep-7 11:02 am

şimdi paralel evrenler söz konusuysa, o zaman geminin dönmemesi halinde bizim dünyamızın değişme olaılığı var mı? Mulder geçiş yaptığı evrende hapsolup kalmaz mıydı?

Gönderen: BlizzardTR Sep-7 11:58 am

@Agree to disagree.
Bir önceki yazımda, kitaplarımda belirttiğim gibi (Yaşar Nuri gibi bir giriş oldu), Bu evrende biz yaşıyoruz ya, öbür evrende de aynımız farklı konumlarda yaşıyor. Dizide anlatılmak istenen mesele bu idi. Öbür evrenin stargate'i ise; sollama ve geçiş imkanının bulunduğu wormholeler ya da bermuda şeytan üçgeni (BşÜ) oluyor. Dizinin başında ise bizim Mulder BşÜ vasatasıyla bu geçişi yaşadı.

Olay dünyanın başka yerinde, Tibet'te, Nişantaşı'nda geçse amenna, ama olayın BşÜ'nde geçmesi bütün işi bozuyor. CC olayı zaten BşÜ'nin üzerinde geçer bir vaziyette yazıyor ki olay muallakta kalıyor, bazı arkadaşlar ise buna rüya diyor. Aman arkadaşlar yapmayın etmeyin. CC bu, adamı senaryosu ile duman eder. (Bizi duman ettiği gibi)

Hiç gitmediğini geminin, ufonun vs. içini nasıl birebir bilebilirsin ki? Hangi rüyadan kalkınca bilmeyerek rüyanda gittiğin yeri daha sonra gerçekte birebir gördük ki? Bu mümkün değil. Yani Agree to disagree, senin dediğinin aksine Mulder'ın gittiği geminin içini bilmemesi, aynı anda ve mekanda farklı boyutlarda, aynı kişiler ile, farklı olayların yaşanması paralel evrenleri kanıtlar nitelikte.

Farklı Scully'lerin iç içe geçme ve ruhlarının kesişerek ürpermesi konusu bence paralel evren olayının en büyük kanıtı...

+ Olayı şöyle açıklayayım. Kişi öldükten sonra gömülme anına kadar bizimle aynı dünyayı ve boyutu paylaşması onun bizi görmesi, bize bağırması vs. fakat bizim bunun farkında olmamamız bu konuya örnek teşkil edebilir... Ancak bazı üstün nitelikli insanlar, evliyalar vs. bu ruhları sezebilir niteliğe sahiplerdir.

@layaki
Yemedim içmedim yazını okudum. Yorum kısmında dediklerin gerçeği savunan birçok kişinin ve benim dediklerimizle PARALEL'lik taşıyor Smile (Olayın BşÜ'de geçmesi, CC'nin olayı rüya diye bırakacak biri olmaması vs. vs...)

@Elsa_moon
Dizinin sonunda Mulder "gemiyi çevir, gemi oraya varmalı, yoksa gelecek değişecek, gelecek değişirse sen ve ben hiç olamayacağız" diyor. Mulder işi çoktan çözmüş Elsa_moon... (Mulder'ın burada kastettiği Scully ile FBI'da gelecekte olamayacağı olsa gerek yoksa orada ölüp gitmeyecekler...)

+ Mulder'ın geçiş yaptığı evrende kalması elbetteki geleceği değiştirirdi. Çünkü geçmişte olacak ufak bir değişiklik geleceğe giden yolda bir zaman kırılmasına neden olacak. Meydana gelen bu zaman kırılması ise gelecekteki zamanın rotasını değiştirecekti.

Mesela düşünelim; senin geçmiş gitme olanağın oldu ve Allah korusun orada kolun koptu. Asıl olan senin, geçmişte kolunun kopması gerçeği geleceği değiştirdi ve sen geçmişe geldiğin zamanda (şimdi) kolun kopuk yaşamaya başladın. Yine Allah korusun diyorum. Olay böyle birşey Smile

Not: Sana tavsiyem bu konuda; Geleceğe Dönüş I-II-III (ki benim fenomenlerimden biridir) Kelebek Etkisi filmlerini imkanın varsa izlemen.

Herkese saygılar...

Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:24 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: BlizzardTR Sep-8 7:22 pm

Cevap veren yok, herkes susuştu :) Demek ki neymiş,,, efendiiimmm,,, Gerçekmiş :)))

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-8 8:30 pm

Sen rüya görmeye devam et :)

Gönderen: incig Sep-8 9:38 pm

Hangi sahne kesilmisti, merak ettim. Opusme sahnesi mi?

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Sep-9 5:36 pm

Ben de merak ettim dediğin yeri ınci.. Ama CNBC-e'de kesilmiş sandım, cevap attığın mesajı görünce anladım...

TGRT komple MS öpüşme sahnesini uçurmuştu.. CNBC-e'de direk yayınlandı tabe (ızlemedim ama yane forumda başlığı bile açıldığına göre.. eheh )

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Sep-9 11:14 pm

ay evet ya hatırlıyorum tgrt nin yaptığını acayip dumur olmuştum be.aaaaaaaaaaaa işte şimdi öpüşeceler diye bekliyodum kiiiiiii
MULDER SUYA ATLAMIşTI
AAAYYYYY NE KORKUNÇ DÖNEMLERDı acyip küfür etmiştim

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Sep-10 12:13 am

TGRT yöneticileri noromo oldukları için böyle bi şey yapmışlardır heralde :p

Gönderen: scully_mania Sep-10 4:49 pm

bence skinnerla öpüşme mevzuuu cook iyiydi be...özellikle skinner'ın olaya tepkisizliği...yiihaaa!!...skinner'a karşi fetişsel bi sempatim war niyeyse..bu arada o kersh dangalaği da iyice irrite etmeye başladi şahsımı!!!!

Gönderen: they lie we die (emily_71) Sep-10 10:19 pm

Bu da Mulder ve Spender dövüşürken çalan parça :

http://www.amazon.com/exec/obidos/clipserve/B000002TG7001003/107-9063677-1064559

Gönderen: SpookyspookX Sep-12 6:28 pm

Aslında gerçek olması ,X Files konulurı içinde,çok olası bir durumdur bu bölümün...Paralel evrenler, bilmem kaçıncı boyutlar, uzay - zaman bükülmeleri..Bir çok açıklama getirilebilir..Ama ben olaya CC tarafından yaklaşmayı teklif ediyorum..Bu kadar senedir izliyoruz bu diziyi..Ortada paranormal bir durum varsa dizinin kahramanları görmese bile bize gösterir illaki CC..Ki zilyon tane mantıklı mantıksız vaka oldu burda..Kurt adamlar, vampirler, canavar deniz kızları..Uzun lafın kısası eğer bu olanlar rüya değil de gerçek olsaydı CC mutlaka bunu gözümüze sokardı..Bence adam bu bölümde güzelce eğlenmiş, oyun oynamış ve bize de muzurluk yapmış hepsi bu..:)
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 3:25 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: THe_TRuTH_IS_OuT_THeRe(Tornadoo) (tornadoo) Sep-15 12:19 pm

yok türke onlar noromo deil MORONo MORONo:D

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Sep-30 3:48 pm

BULDUM BULDUM
ne mi buldum
bölümde kovalamaca sahnesinde ve kavgada çalan şarkıyı
benny goodman,şarkı adı ise swing swing swing
daha önce sölendimi yoksa ben boşamı uğraştım
Başa dön
keany
Çaylak
Çaylak

İletiler: 166

İletiTarih: Cmt Şub 04, 2006 5:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
arkadaşlar yorum için çok geç olmuş olabilir ama bu bölümü çok sevdiğimi söylemek istiyorum özellikle son bölümdeki hastane kısmını.mulder ın scully e seni seviyorum deyişi scully nin oh tanrım demesi ondan sonra çenesini tutması,seviyorum bu diziyi
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
mrs.x
Çaylak
Çaylak

İletiler: 132

İletiTarih: Pzr Şub 05, 2006 9:46 pm    İleti konusu: MRS:X Alıntıyla Cevap Gönder
keany haaklısın bence Exclamation Exclamation Exclamation
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Pzr Ağu 27, 2006 11:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bu bölümü sonradan yarım yamalak izledim ve bir şey dikkatimi çekti.son sahnede mulder "I love you" dedikten ve dana gittikten sonra mulder'ın kolu mu ne acıyo sonra da gülüyo ya,orda gülmesinin sebebi hissediyo olması mı?hani uyuşturucu bir şey verince hissizleşirsin filan ya.o yüzden mi??yani I love you derken filan ciddi miydi?
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
x-phile
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 348

İletiTarih: Pzr Ağu 27, 2006 11:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
hayır orda yanağı acıyo 1930 versiyon scully yumruk atmış ya o
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız