X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
6x01 The Beginning

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 202

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:18 am    İleti konusu: 6x01 The Beginning Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/15/2003 2:30 pm

Yeni sezonun ilk bölümünün ilk postunu ben açayım bari :))

Bu bölümü yüzlerce kez izlememe rağmen yine akşamı sabırsızlıkla bekliyorum.

-Büro yandı ortaklık bozuldumu?
-FTF'dekileri gördükten sonra M&S neler yapacak? (Akşama daha var FTF birkez daha izleyenebilir aslında)
-CSM-Spender...Bakalım baba oğul neler yapacaklar?
-Diana-Mulder ilişkisi nereye gidecek?
-Gibson tekrar ortaya çıkacakmı?
-Sendikada neler oluyor?
-Kızılcıklar oldumu? selelere doldumu?? :)

Bilmek,anlamak ve inanmak için yeni sezon hayırlı uğurlu olsun. Murat yeni sezon kokteyli falan yapmıyomusun

Oğuzhan

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 9/15/2003 3:43 pm

bu bölümü ilk kez izleyecek ve hiçbir şekilde hakkında hiçbirşey bilmemenin verdiği keyif ve heyecanla bekliyorum bu geceyi. TABıı TGRT BıR SÜRPRıZ YAPIP YAYINLAMAMAZLIK YAPMAZSA :))

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/15/2003 5:11 pm

ehem! valla ben de merak ediom.. yane o kadar tuttum tuttum kendimi "izlemeden yorum yapmıcam" desem de hep Mulder aşkına şamar oğlanına döndüm..böle demiyim, kimse beni dövmedi ama çoğunlukla dövülcem sandım :P taam izlemiştim izlemesine de bişi anlamamıştım. (ing.:P) ve tabe hatırlamıyom..

benim için de yeni sayılır her şeyi bilmesem de.. bildiklerim bayaa bi gözümü korkutuyo yane :P

oğuz'cum murat izmir'den gelsin kokteyl mokteyl hak getire.. dün muhabbeti oldu da. bölüm sonrası chat partisi olayı çok sakata bindi bea!.. üzüldüm bak şimdi.. Hatta kudurmiim gene ama.. haksızlık bu, ne güsel cuma günleri toplaşıyoduk biiiiirrr zamannnlaaaarrr... gene yapıyos biliyom da bu *bölüm sonrası chat* olayı idi... hafta sonları çalışıyodum diye giremiyodum ya bi ara.. nası koyuyodu bana.. şimdi daha beter oldu yaa..ühühü!!!

Gönderen: ...: M & S :... (xferhat) 9/16/2003 2:54 am

süperrr...

tgrt yanlış yok.
bu bülümde dublajda sorun yok..
giriş kısa bir 5.sezon turu.
virus olayları devam.

ilk izleyiş.bu diana, sim(csm) ile spender s ne yapmak lazım arkadaşlar. fazla sinir oluyorum.ıııııgh.

yarı uzaylıyız haa.ilginç.olabiliriz.ama bunu açıklayabilirmiyiz.hastanelerde özel aşılarla mı yoksa yiyeceklerle mi dna mız değişiyor.yiyecekse bu kesin coca-cola.

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/16/2003 9:37 am

Harika bir bölüm,harika bir BAşLANGIÇ.

Bölümün başındaki 5.sezon ve finali ve FTF hatırlatmaları nefisti. FTF'nin sonundaki " xfiles tekrar açıldı" telgrafından sonra Mulder'la Scully'nin tekrar işe başlama hevesini gördük. Sanırım en heyecanlı Mulder'dı yılların emeği yandıktan sonra, elindeki küllerden xfiles'ı yeniden açmak için uğraşıyordu zavallı.

Yanlız bir ara Scully'i boğmak istedim. Sanki FTF'deki uzay gemisine binmeleri,orda olanlar kısaca FTF'dekiler sanki hiç olmamış gibi hala inanmayan modunda. Sanırım gibson'ın da dediği gibi inanmak istiyordu ama inanmayı kendine yediremiyordu.

"""MULDER: Ne önemi var ki? Gelip seni kıçından ısırması mı gerekir? Ben o yaratıkları gördüm. Yaşamı yok edişlerini gördüm. Sen de görmüş olmalıydın, ama virüse yakalanmıştın. Onların arasından benim omuzumda geçtin.

SCULLY: Mulder, ne yaptığını biliyorum. Bana ne olduğunu biliyorum, ama bilimi inkar ederek olmaz, ben yapamam... Dinle, Mulder... (yakından MULDER?ın elini kavradığını görürüz) Bilimselliğimin seni dürüst kıldığını söylemiştin. Bu yüzden varsayımlarını sorguluyorsun. Bu yüzden, ben seni bütün bir insan yapıyorum. Eğer şimdi değişirsem... bu doğru... veya dürüstçe olmaz.

MULDER: Tüm varlığımız süresince bu gezegende dünyadışı yaşamın da süregeldiğinden bahsediyorum. Bu cüceler ve üstün olanlar tüm insanlık tarihine hükmettiler. Üzgünüm, Scully, fakat bu defa senin bilimin hatalı (ondan uzaklaşır)."""

şu diyaloga bakın ya nefis nefis. YAşA VAROL MULDER!!! ağzına sağlık

Ajan Spender'dan bir kez daha nefret ettim (Diana'dan bu kadar nefret etmiyorum). Diana ile ikisinin XFiles'a (Spenderın uzaylı ve paranormal mambo-jambolara (doğrumu yazdım) inanmadığı,hemde annesinin yaşadıklarına rağmen) xfiles'a atanması bunun en büyük kanıtı. Hatırlarsanız Spender ile ilk tanıştığımızda ne kadarda masumdu. FBI'da kariyer yapmak istiyorum annemle olanlar açıklanmasın diye ortalarda geziyordu. Mulder nerden bilsin işini elinden alacak adam bu...

Vaybe CSM torpilli yeni bir xfiles. Spender-Fowley...

Diana zaten ayrı bir konu. Mulder'ın eski iş arkadaşımı,eski kız arkadaşımı artık neyse Mulder'a karşımı, onla birliktemi anlamadık. Diana bu sağı solu belli olmaz tabiki . Gibson'ı hastahaneye götürürlerken Diana'nın gelipte Mulder'ı alıp götürmesi sırasında Scully'e içim sızladı gene. Ama sonuçta o 'şEY' orda ve Mulder oraya gitmeli. Bence Mulder en doğrusunu yaptı.

"""DIANA: Dinle beni. O şey, Dört Numaralı reaktör binasının içinde bir yerlerde. şimdi, bulup yok etmelirine izin verebiliriz veya onu kendimiz buluruz. Kanıta ihtiyacın var, Fox. Çok yaklaştın. Neden bunu göremiyorsun?"""

Diana'nın bu sözünü çok beğendim afferim ona (bazen)

Birşey dikkatimi çekti şu nükleer reaktör şehrin 60 mil doğusunda,uzaylı nasıl oraya gitti. Kimse görmedimi onu. Signs'taki gibi ortalarda gezmedi sanırım. Belkide onu bir görünmez UFO aldı ve oraya götürdü.

Hepimizde olan şu atık DNA ve hepimizin bir parça uzaylı olabileceği olayı gerçekten çok ilginç. Sanırım ezgiden bir açıklama almamız gerekecek.

şöyle bir toparlarsak gene inanmayan bir Scully, Gerçeğin peşinde MULDER,ıyimi kötümü Diana, Saf Spender, Bu virüs ve ortaya çıkan önce yeşil sonra gri uzaylıyla şaşıran sendika,acıların çocuğu Gibson... One Son-Two Fathers'da görüşmek üzere hehehe

Oğuzhan

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/16/2003 10:01 am

Scully'nin yaptıklarına kızıyoruz ama Scully'de inanan olsaydı dizi biterdi sanırım. Bu CC'nin bir oyunu,zaten adam bizide Cancer Man gibi kanser edecek :)

Oğuzhan

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/16/2003 12:14 pm

MÜT-Hış-Tıııııı!!!!
ınternet kafeden bu satırları yazdığım için benden tam teşekküllü bir review beklemeyin ama tabiki söylemek istediğim bir kaç şey var:

1)TGRT'ye sırf bu bölüm için kocaman bir bravo! Digitürk'ün de etkisi olabilir ama uzun zamandır bu kadar berrak ve net bir sesle izlememiştim diziyi. Ayrıca görüntü kalitesi de çok iyiydi, tgrt zaman zaman digi'de bile bozuk çıkıyordu bu sefer öyle bi sorun yaşamadık.
2)Gözlemlerim gösterdi ki, yeni sezon tanıtımını baya bi kişi izlemiş ve çok beğenmiş. Eğer bu insanlar üşenmeyip de bu bölümü izlediyse önümüzdeki hafta kesinlikle yine ekran karşısında olacaktır. Bölüm ilk kez x-files'la tanışanlar için son derece ilgi çekici merak uyandırıcı ve vahşiydi! çeşitli gazetelerde "bir korku klasiği x-files" söylemine baya bi gülmüştüm ama bu bölüm yeteri kadar kan ve vahşet barındıryordu! harika!
3)Los Angeles'a taşınmak yaramış bizimkilere...Hayvan gibi bir görüntü yönetmenliği söz konusuysdu bana kalırsa, çekimler falan süperdi. Bununla birlikte, FTF'yi anımsatan renkleri kullanarak aşırı bir filtreleme yapmışlar. özellikle tüm bölüm neredeyse yeşildi.
4)Gibson Praise. Bu çocuk x-files'ın en ilginç karakteri olabilirdi. geçmişini incelemek diziye apayrı bir renk katardı. Scully'nin hemen kendini ona adaması çok iyi bir fikir. emily'den sonra kaybetmemesi gereken biriydi.
5)Scully...dizinini ilk yarısında kulaklarıma ve gözlerime inanamadım! evet bilim falan herşey OK de, bu ısrar neden?..derken sebebini anladık. Sondan bir önceki sahnede öyle bir ayar verdi, Mulder'ın ağzına öyle bir etti ki, sadece Mulder anlamadı. Yok ajan fowley aşağı, yok ajan fowley yukarı! maloğlu mal, kadın bölümü kapatmak için seni kullanıyo alooo!!!
6)Mulder...ilk yarı Scully'ye nasıl şaşırdıysam, Mulder'a da o kadar hak verdim. Ama onun da hala görmek istemediği bir şey var. Ortada bir komplo olduğu apaçık ortada ve geçmiş sezonlardan bildiği gibi bu komplo yalanlarla dolu. kendisi de bu yalanın bi parçası. ama bunu inkar etmeye devam ediyor ve yalanlara inanmakta ısrar ediyor.(gethsemane, redux, redux2...kısaca 5. sezonun mitolojilerine bakın. mulder'ın ayakları ilk kez bu kadar yere basıyordu ve gereçeğe çok daha sağlam adımlarla yaklaşıyordu. oysa heralde FTF'den sonra eski haline bir geçiş yaşamış olmalı.) Bu ısrarı da onu en nihayetinde inanması gereken en son kişiye, fowley'e inanmasını sağlıyordu.
7)Spender..zaten mulder'ı sevmiyor. FBI'da yükselmek için tek şansının Mulder'ı aşağı çekmek olduğunu düşünüyor. Arkasında da babasının (CSM) torpili var zaten. Oğuz'a katılıyorum; Spenderdan daha çok nefret ediyorum.
8)Bölümün son sahnesi. Tüm zamanların en mükemmel X-Files sahnelerinden biri diyebilirim rahatlıkla çünkü 6 koca sezonu ve mitoojisini tek bir sahnede bu kadar güzel özetleyemezlerdi. nefis bir görüntüydü, vahşi uzaylının kabuk değiştirerek "küçük gri adam"a dönüşmesi. 6 sezondur peşinde koşuşturduğumuz bu ufaklıklardı, oysa ortalıkta dehşet saçan çok daha vahşi bir yaratık var..ama endişe etmeyin, bu bir aşama...kesinlikle mükemmel. hasan'dan bu sahneyi de videolar arasına koymayı rica ediyorum! :)
9)Scully Mulder'a ayar verdi dedik. güven meselesi. ışte bunu açıklamak için 4. sezona kadar geri gitmemiz gerekiyor. Kanser yalanlar ve gerçekler. ve bunlar için nelerin kurban edildikleri...hepsi bir araya gelince scully'nin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor. ve zaten son cümle ölümcül: "bana güven". eh biz de boşuna demiyoruz "In Scully we trust." diye..
10)herşey bu kadar mükemmel başlamışken, bu sezonun nasıl çuvalladığını anlamak çok zor...yine de belki ben yanılıyorumdur, belki dış mihraklardan etkilenmişimdir..bekleyip göreceğiz. 10 üzerinden 11 veriyor, haftanın tartışmasız en şık dizisi ilan ediyoruz.

Scully-Mulder güveni ile ilgili ayrı bi yazı yazıcam, görünen o.

Murat

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/16/2003 12:54 pm

Evet Murat gibi benimde TGRT'nin ses kalitesi dikkatimi çekti. Dublajdanmı anlamadım. Sesler orjinalinin birebiri denilebilirdi. Hatta CSM sigarasını yakarken tütünün yanma sesinin bile duydum.(Abartmıyorum ses kaybolmamıştı)
Birde reaktörde Mulder'ın Gibson Gibson diye bağırışı tamamem orjinali gibiydi. Ali Bey'in ağzına,sesine sağlık..

Hastahanede Scully'nin Gibson'ı kaybettik sonra ordaki hasta bakıcıya bağırması (burda ses daha güçlü olabilirdi) FTF'yi hatırlattı bana. Hani polise diyoduda konuşma,yap!!!!

Bu arada TGRT sürekli altyazı ile bölüm özetini verdi. şaşırdım kaldım umarım iyi bir rating alır dizi.

Sezonun bundan sonrasının çuvalladığını yazmışsın murat. Aslına bakarsan çuvallama değilde hafifleme diyebiliriz. Hani bad blood vakası gibi. Spoiler etmiyimde geleceğe dair. Genede harika bir sezon bizi bekliyor.

Oğuzhan

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 9/16/2003 2:15 pm

Valla 24 gibi hızlı ve set bir açılıştan sonra X-Files'tan da böyle birşeyler bekliyodum ve yeterince tatmin oldum.6. sezon için oldukça iyi bir başlangıç oldu, gerçi Diana, Spender derken sinirlerim harap oldu ama olsun:)

ılk olarak söylemek istediğim şey Gibson'ın Scully'e ve Csm'e soktuğu laflar olcak.Bu çocuk dizi için oldukça sağlam bir karakter olcak...

--Biliyorsun ama inanmak istemiyorsun!!(ya böyle alırsın ayarı:)

--Nasıl olsa beni öldürceksin!

Spender ve Diana ise ayrı bir illet!Diana istenmeyen tüylerime benzeyen suratıyla hala ortalıkta dolaşıp Mulder'ın kafasını yiyo.Böyle giderse daha çok cekcez bu yaratıktan.

Spender ise babsının torpiliyle bizi ve Mulder'ı hasta eden ayrı bir şahsiyet...Onu biraz daha izleyip öyle topa tutcam:)

Scully ile Mulder arasındaki güven sorununa gelince, burda ikisnide kızamıyorum çünkü Carter olayı öyle bir yerde tutmuş ki tam ortada kalıyorum...Tabii ilerleyen bölümler bakalım neler göstercek...

Kapanışa gelince, ilk bakışta kostüm tasarımı pek hoşuma gitmedi ama düşünce olarak oldukça güzeldi...Birde şu hepimiz Dna'sında var ama aktif değil tezi Van Daniken tezlerine benziyordu:)
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:23 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/16/2003 2:20 pm

Heyoooo dizi çok iyi bir başlangıç yaptı ve ilk 100 programda 44. oldu. Bu en iyi rating şuana kadar.

Oğuzhan

Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 9/16/2003 3:11 pm

cok guzel bir haber ; zaten dunku bolumun kalitesinden boyle birsey beklerdim ; tgrt iyi basladi bence.tanitim zamaninda yayina girilmesi,iyi dublaj iyi goruntu bir de iyi bir bolum boyle birseyi gercekten bekliyordum :)

Gönderen: murtt 9/16/2003 4:50 pm

arkadaslar ben tgrt de 5. sezon da yayinlanan tum bolumleri izledim (en azindan ole saniyodum dun geceye kadar) ama bu bolumun acilisindaki "hatirlatma"larin uzayli, virus, sera ve uzay gemisi kisimlarini izledigimi hic sanmiyorum.... ben mi kacirdim yoksa tgrt benle dalga mi gecti?

her neyse bu eksiklerimi kapatmak icin okuyabilicegim bi kac adres verebilirseniz cok iyi olur..

saolunuuz. :)

Gönderen: Banu_ 9/16/2003 5:24 pm

arkadasım o gördüğün sahneler filme aitti.
diana yı öldürmek artık farz oldu diyebilirim. bir insandan daha fazla nefret edemem herhalde. CSM bile ondan daha iyi be...
inanılmaz bir sekilde film tam vaktinde basladı. hersey mükemmeldi. tgrt dogru dürüst bir iş yapmıs. tebrikler
ne diyim mutluyum cok mutluyum :)))

Gönderen: incig 9/16/2003 5:24 pm

Oguz yine döktürmüşsün. Devamını dileriz.
Murat, gerçi internet kafeden bağlandığını, ayrıntılı review yazamayacağını söylüyor, ama bundan iyisi can sağlığı değil de nedir?

Valla ben o kadar uzun yazabileceğimi sanmıyorum, kusura bakmayın. Ben artık dikkatimi fazla yoğunlaştırarak izleyemiyorum bu diziyi. Galiba artık sonucu dahil, geleceği bilmemden kaynaklanıyor bu. 6.ve 7.sezonlarda merakla beklediğim bir kaç bölümün dışında artık bu dizi benim için bitti. şimdi sinema filmlerini dört gözle bekliyorum.

Bu bölüme gelince; TGRT'yi öncelikle zamanında başlayabildiği için kutluyorum. 5.sezon finalinin ve FTF'nin özetleri iyiydi. Bir ara Dallas patlamasını görünce bir an için "acaba filmi mi gösterecekler bir kaç bölüme bölerek?" diye de fazla iyimser bir düşünce de geçmedi değil kafamdan. ıyi de olmaz mıydı sizce? 6.sezon açılışından önce TGRT bir güzellik yaparak filmi de yayınlayamaz mıydı? Acaba hiç mi aklından geçmiyor? Acaba farkındalar mı, 5.ve 6.sezonlar arasında olanlar sinemada devam etmişti? Eminim filmi satın almak akıllarında yoktur? Ne dersin Oğuz, bu konuda tiyolar var mı?

Ali Bey'in ilerleyen bölümlerde olmayacağını bilmek biraz canımı sıkıyor. Oya Hanım'dan ne haber? O da mı yok yoksa?

Bölümde ilginç sahneler vardı. Çekimler farklı gibi geldi bana. Ayrıca sanki Kanadalılardan daha fazla tanıdık görebileceğiz bu sezonda. LA'e dönmelerinin iyi yanlarından biri de bu herhalde.

Bu bölümün senaryosunu okumamıştım. O yüzden merakla izledim. Teaser'da ve reaktörde yaratığın görevliyi öldürdüğü sahnede bayağı bir gerildim denebilir. Hele görevlinin elini kapıya doğru uzattığı ve yaratık tarafından içeri çekildiği yerde birden "Signs"ı hatırladım. el Gibson'ın aynaile uzaylının bulunduğu yan odayı kapının altından görmeye çalıştığı sahne. Aynı gerilimdi...Yani yeterince rahatsız edici...

Son sahneyi siz söyleyince anladım. Filmdeki o sümüksü yaratıklar nerden çıktı demiştim zaten. Demek onlar bu grilere dönüşüyorlarmış ha. ılginçti bu gelişme. ınkar etmeyeyim. Onların bu dönüşümünü ilk görüyoruz değil mi? Daha önce bunun öyle olduğu ortaya çıkmamıştı yanılmıyorsam. Ama sadece insanları öldüren yaratıklar olmalarından ziyade onlarda bir miktar "zeka" da görmek isterdim. Konsorsiyum onlarla nasıl anlaşma yapabildiler acaba sağ kalmayı başararak, değil mi? Yani bu yaratık işini fazla kattılar karıştırdılar. Tek tip bir yaratıkta anlaşsaydık iyi olacaktı.

Filmi ve filmdeki Mulder ve Scully'yi düşününce, bu açılış çok yavan kaçıyor bence. Biraz daha duygusallık olsa aralarında daha iyi olmaz mıydı? Mulder'ın apartmanının holünde Scully'ye söylediği bütün o duygusal laflar, silindi gitti Scully'nin bu bölümde söyledikleri karşısında.

Diana'ya gelince bu diziye onu neden soktukları meçhul. MUlder'ın nesi olduğunu tam olarak aydınlatmalarını isterdim bir ara. Bir Mulder'a yardım ediyor, bir onun karşısında. Reaktörde ona silah da çevirdi.Yani bence onu ne yapacaklarını şu aşamada CC ve arkadaşları bilmiyor durumdalar. M ve S arasındaki seksüel tansiyonu artırmaya yarıyor sadece şurda. Ama neden onu XF'in başına getirdiler anlamadım yani. Büroyu Mulder ile başlattıkları için mi? Yoksa büroyu kendi emelleri doğrultusunda daha rahat kullanabilmek için mi? Belli değil, yani bence.

SPOILER olabilir....

Zavallı Gibson...şimdi artık 9.sezonu kadar ortaya görmeyeceğiz onu değil mi? Diziye soktular, yeterince geliştiremediler karakter. 9.sezonda ne diye tekrar ona döndüler onu da anlayabilmiş değilim doğrusu.

Filmin son sahnelerinden birinde Scully FBI kuruluna bir arı getiriyordu kanıt olarak. O arıya ne oldu acaba? Pentagon'un kanıtlar odasına mı gönderildi acaba?

Yöneticilerden biri Mulder'a yol masraflarını sordu ya sonunda. Çok güldüm yani. O Antarctica seyahatini Mulder ömrü boyunca maaşından kesilerek ödeyecek gibi duruyor.

Neyse, uzun süredir ayrı kaldığımız ajanlarımıza yeniden kavuşmak iyi geldi. Devamı dileğiyle...

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/16/2003 6:09 pm

MURTT:

Filmin senaryosu sitede senaryolar bölümünde mevcut. Bi okursan bu bölümle bağlantıyı anlayabilirsin. Filmin VCD'side mevcut türkçeside var.

ınci'ye:

Ben taaa 5.sezonun başında FTF konusunda TGRTyi uyarmıştım ama cevap gelmedi. Sanırım pahalıdır filmi.

Dublaj konusu hala belli değil Ali Bey'de ilk 5 bölümün gösterimin bitmesini bekliyor. Ondan sonra belli olucak durum

Oğuzhan

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 9/16/2003 6:10 pm

Zaten TGRT 5.sezonun başından beri dünkü gibi süper ses ve görüntü kalitesiyle yayın yapıyor. Diğer sezonların sesleri çok kötü.

Dizinin yeşil olması da ya kasetlerden ya da TGRT'nin yayınından kaynaklanıyor. Çünkü elimdeki ALL SOULS divx'iyle TGRT nin yayınını karşılaştırdığımda da aynı yeşillik çok belli.

Tam bir başlangıç olmuş gerçekten müthişti. TGRT'nin bu sefer tanıtım yapmasının meyvesini almış olması umarım onları akıllandırır.

Bunun dışında keyfimi kaçıran tek şey var: Dublajı Ali BEy'in yapmayacak olması. Ben tam olarak anlamadım neden yapmayacağını ama sanırım bizim yapabileceğimiz birşey yok. Bu çok kötü işte :(((

Ali BEy'ni tekrar dublaj yapmasını diliyor ve herkese iyi seyirler diliyorum. Öyle ki pazartesi yayınlanması bile moralimi bozamadı.

NOT:Uzaylı canavarın küçük gri uzaylıya dönüşmesi ise muhteşem bir final olmuş.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/16/2003 6:28 pm

yaa! meğer yazacak ne çok şey varmış :PPPP arkadaşlar bunu kaç saatte yazdım bilemicem kontrol de edemedim zaten, işyerinde ara ara yazabildim. ama kusura bakamyın döşedim ki ne döşedim. allah sise sabır versin okurken. (ama okuyun yane :PPPP). Yannız görceksiniz, ilk tepkim aşşadaki gibi diildi ama scripti okudukça dellendim biras. eheh :))

ULAN ULAN!!! Abi sen tut 5 sene boyunca izle, sora üstüne filmini seyret. XF bürosu yansın her şey bitsin, filmde XF'ın yeniden açıldıını öğren , sevin.. Ama ne???? 5 SENE BOYUNCA BıZıMKıLER BıRBıRLERıNE GÜVENMEYı ÖÖRENEMEMışLER!!!!

zzzzzzttt!!! buyrun baştan tekrarlayalım. Bu Scully: Bilim kadınıdır. Bilimin katı süzgecinden geçirmeden hiçbişeye inanmaz. Bu Mulder: ınanmak için yaşar! Ortağı ona inanmadığı zaman inanıcak başkasını bulur, onunla oyuna devam eder. Bu mudur? Budur!! . Görüyo musunuz CC ordan işaret çekiyo.. Nası? Hoşunuza gitti galiba??!!

Kısacası.. Mitoloji hakkında konuşucam önce (çok eleştiri aldım da :P). Ne biliyoduk? XF-Movie'yi hatırlayalım. Kara yağ mı virüs mü hala çözemediğim (sanırım kara yağın olayı içinde uzaylı virüsü taşıması kısaca, özet olarak budur dimi, lütfen daha fazla bulamaç haine getirmek istemiyom bilgileri kafamda.. hayır :( )bişi bulaşan insanlarda uzaylı yaşamı başlıyo. Arkadaş adamın bütün sisteminin kendi gelişimini tamamlamak için kullandıktan sonra adamı parçalayarak dışarı çıkıyo ve posasını bırakıyo tabiri caizse.. Sonra bunnar sıçağı seviyolar, sonra bunnar katiller. sonra bu virüsün aslında bi aşısı var ama bizim kötü adamların elinde maalesef.. sonra bu scully'ye bulaşıyo ama aşıyla kurtuluyo vs. vs. çok şey biliyoruz yane..

Ne öğrendik? Mulder ve Scully'nin öğrendiklerini öğrendik. Bize bişi katmadı yane.. Son sahne hariç tabe. Bi de Scully'nin genler hakkında söledikleri ki ne anlatmaya çalıştı pardon.. ınsan- uzaylı kırması mı ? ben mi yanlış biliyom? yada bildiğim bişi diil miydi bu afedersiniz? Ahah! CC şöle der: "Kimin kafası karıştı pardon? Bişiler tekrarlanıyo gibi geldi mi diyolar. Bazıları evet işte aynen öle, tekrar ediyo kendini mi diyolar benim için?. Demek öle diyolar... Hemen hemennn bi çare bulmalıyız. Hımm .. hımmm. haaa. ööö.. evet!! Mulder ve Scully! MSR'yi yeniden ele alıcaz. Ama önce bütün sezolarda filmde geliştirdiğimiz her şeyi çöpe atıyoruz.. Boşverin mitolojiyi şimdi önce MSR !" ÇOTANNNNKKKK!!!! izleyici "EEEEE!!! NOOOLDU ABııııı??? Bışı HıSSETTıM SANKı AMA..EEE GEÇTıııı!! GARıP??!!"

Birincisi; Scully'ye ne oldu da bu kadar kuşkucu olmaya başladı. ınanamıyorum yaa. 5. sezonda Cassandra olayındaki Scully nerde bu Scully nerde? Senden zaten bi onay beklemiyo ama gözünün önündekini görmemeyi bırak ta bak be kardeşim. Bak yane. ınanmaktan da korkuyosan bak önce, ortağına bak neler yapmaya çalışıyo. Bi zamanlar Mulder için yalan da sölemiş bi insan bunu mu yapamıycak? Yane inanmak istiyosun da neden *kanıt* bekliyosun. inanıp ta *kanıt* bulmak ne oldu yaa? Bi bu yane.. Nedir yane* Onurlu olmayan neresidir bunun? Kendi değerlerin mi? Değerlerini hiçe say diyen mi oldu. Altı üstü ordaydım de, gördüm de, inanıyorum Mulder ama kanıt bulmalıyız de kimse inanmıycak yoksa de. şimdi nooldu ya? "Bana güven!" demek kolay da güvenin bi de altyapısı vardır bilmem annatabildim mi. E be Scully sen bana güvendiğini doru dürüst belli ettin mi de ben şimdi ... Kaç senelik ortağının ağzından bi onaylayıcı cümle duymamış en kritik zamanda. Ki bunun geçmişi de var. Scully önceki sezon hep kendini uzak tuttu Mulder?dan.. Hep yane.. Kanser vakası, o vaka bu vaka. Tamam kendi içinde de halletsin kimse bişi demiyo da yane anlayın işte yaaa. Ayhhh

Bi diğer öküz de Mulder tamam kabul.. Ama kimse bana Diana?nın arkasından dilini sarkıta sarkıta, salyalarını akıta akıta gittiğini kabul ettiremez.

1. Diana?ya ağzına geleni sölüyo.. Beni arkamdan da vurcakmışsın vs. vs… Hiç öle “Ah sen benim ruh ikizimsin Boşver scully?yi beraber dağları devirces!” triplerine de girmiyo.

2. Diana?ya güvenerek hareket etmiyo. Kendisi o durumda ne yaparsa aynen onu yapıyo… Mulder?ın her zaman Mulder olarak yapmış olduğu bişeyi yapıyo. Kanıt peşinde gidiyo. Orda adamın *uzaylı* sı dururken Gibson?un yanında Scully varken kendisi bunu yapabilir değil mi? *Mulder* bunu yapar değil mi. Ne deseydi Diana?ya “Hayır, Scully ile gitmeliyim.. Gibson?u korumalıyım. Scully beceremez” mi deseydi..

3. En kritik yer: Scully ile onun hakkında tartışmaları. Direk lafını sokuyo burada Mulder. Ben burada öküzlük yaptığı kanaatindeyim. Scully böle şeylere açık bi kadın diil. “Diana hiç olmazsa gördüklerinin bilim tarafından kanıtı olmadığı için gerçek olmadığını söyleyerek ortalıkta gezinmiyor” Bunun içinde kıskandırma manası da var. Ki Scully hiç öle şeylere pabuç bırakacak bi kadın diil. Yok aslında kıskanır da hayatta Mulder?a belli etmez (THE END)… Yane o amaçla sölemiş gibi geldi, öleyse bence Mulder?ın yaptığı dediğim gibi çocukluktur, hatta öküzlüktür. Bi de Diana?yı koruyo Mulder. Ki imkan vermezdim ama yane bana da haklı bi sebep gibi göründü. Diana ya orda Mulder?a silahı doğrultmasaydı? O zaman XF Spender?ın elinde ne hale gelirdi düşünen var mı? Diana Mulder?ın fikirlerine sahip bi kadın…. Ah, bunu Mulder?ı yanına çekmek için koz olarak kullanmıyo mu? Kullanıyo.ışte o yüzden or.pu! Ama bu bölümde elinde koz namına bişi yok… Burada ortaya attığı şeyler Mulder?ın onun yanına geçmesine neden olmamıştır. Mulder verilen imkanlar karşısında bildiği yolu uygulamıştır. DEEP THROAT?tı, Mr. X?ti oydu buydu, hatırlayın.Ne zaman eline bi bilgi verilse onun arkasından gitmiştir. (bi yer var sadece, orda Scully ölüm döşeğindeydi, bilmiyom yanlış mı hatırladım.). Ve Fowley sayesinde Mulder “geçmişte gördüğü ama Scully?nin kabul etmediği şeyleri” tekrar görmüştür. Bunu anlayabilirim. Fowley?in verdiği raporu da kabul edebilirim. Ama Fowley?e hiç bi zaman güvenmem. Fowley hakkında istediğini söle ama Scully ile karşılaştırma! Bu yanlış. Kıskandırmak diil de olay bu gibi geldi.. Laf sokmanın asıl olayı bu idi yane. O yapıyo sen yapmıyosun. Ama bu Scully?nin en güvendiği insan olduğu gerçeğini değiştirmez. Değiştirmemeli, değiştirmeyecek te! Ama Mulder?ın tek bi sorunu var. Alınganlaşınca yanına yaklaşılmıyo. Bişi anlamıyo sanki. Umarım o durumlara düşmez.

Bi de şu var: Eğer Mulder Fowley hakkında öle yada böle bi fikir sahibi ise, Scully?nin onun *tekinsiz* bi tip olduğu fikrini devamlı Mulder?ın başına kakması çok yanlış. Birincisi – keşke yaptıklarının sonuçlarını değerlendirebilseydi- Fowley onun rakibi değil ama böyle davranarak O?nun senin rakibin olduğu izlenimini yaratıyosun karşı tarafta. Sonra da laf dalaşı, yok o laf soksun yok bu karşılık versin gider gideceği kadar. Üfff yane!
SCULLY: Mulder gördüklerinden şüphe etmiyorum. Senin hakkında şüphe etmiyorum. ınanmak istiyorum ama bir yalana yada kanıtlayabileceğimin tersi olan bir şeye değil. Bu da güven meselesine geliyor. Sanırım bu her zaman vardı.
MULDER: Benden seçim yapmamı mı istiyorsun?
SCULLY: Senden yargılarıma güvenmeni istiyorum. Bana güvenmeni…
MULDER: Doğru olduğunu bildiğim (inandığım değil, *bildiğim*) bir şeyi inkar edecekse senin yargılamanı kabul edemem..

Kabul edemem diyo alooo!!! Birincisi sana güvenip güvenmeme olayı diil bu Scully.. O senin ortağın! Bi de sarsarak anlatayım. MULDER SENıN ORTAğIN!!! o sana XF MOVIE?de işi bırakacağını sölediğinde, senin yargılamalarınla ayaklarının yere basmasını sağlayan insan olduğunu söyleyen adam. Ki bölümün başında Scully bu olayı gündeme getiriyo.. şimdi arada bi hatun *yalan* rapor verdi, bilimi kanıtlayamadığı şeyin yalan olduğunu kabul etmedi diye ortaya güven sorunu mu çıkıyo? Sana güvenmediğini düşünemezsin. Ama aynı oranda, onun kendi gördüklerine, yaşadıklarına rağmen senin yargılamana güvenmesini de bekleyemezsin.. Çünkü bildiklerini inkar etmesi gerekir ki insan kendine yalan söylemek istemiyosa genelde böle bi davranışta bulunmaz..

Yanlış! Yanlış! Yanlış! 5 senelik bi ilişki(dostluk, ortaklık kastımdır) ancak bu kadar boş yaşanmış olabilir yane. Bu insanlar onca şey yaşamış, paylaşmış insanlar olamaz. Mulder Scully?nin tavırlarını sanki yeni görmüş gibi davranamaz, ama aynı zamanda bunca senelik Scully daha esnek bi yaklaşımda bulunmaya başlamışken birden kuşkuculuğa adım atamaz! Böyle bir ortaklığın 5 sene sonraki hali “güven” sorunu ile gölgelenemez. Eften püften bi karı bu iki insanın arasını açacak şeylere imza atamaz.. Kendi kendileriyle dalaşsınlar ama Fowley bu konunun dışındadır. Ha eğer Fowley?i katarsanız işin içine ben de derim ki asıl güvensiz Scully?dir! Bana ne! Derim işte! ıyi düşünün diyorum sadece..

Bu CC?ın salaklığıdır diyorum. Bu CC?ın sanki anlatacak konu yokmuş gibi MSR olayının içine etmeyi kafasına koymuş olmasıdır diyorum. Ha şu da var: BAD BLOOD?u her zaman anarım. Gene anıcam. Mulder ve Scully arasında her zaman süre gelen “BıRBıRıNı ANLAMAMA” mevzusu bu sezonda ayyuka çıkmıştır derim, belki CC haklıdır derim ama işi *güven* olayına getirmek çok salakça yaa derim! Yazık derim! Bu yönden düşününce diyorum da! Ama. Amaaaaaaaa… Yukarıya bakın.. Bi paragrafta mitolojiye değindim. Gerisi MSR. MSR MSR… Bu XF?a yapılmış bi haksızlıktır. Ben her zaman bi shipper oldum bunu saklıycak dilim. Ama ilk defa bi shipper olarak Mulder ve Scully ilişkisini bu kadar didiklemekten rahatsızlık duydum bunu belirtmek isterim! Madem mitoloji ayakta duramıycaktı, XF?ı bu şekilde yaşatalım diye kim düşündüyse helal yane ne diyim! Cık cık cık!

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/16/2003 7:02 pm

SPOILER

Alıntı:

ınci, Gibson 8x02 Without'ta ortaya çıkacak 8x01'de varmıydı şuan hatırlamıyorum. En sonda 9.sezonda görüyoruz.

Çok özel bir karakter gerçekten Scully'ninde dediği gibi o XFiles'ın en büyük kanıtı olabilirdi ama üstünde pek durulmadı. 8.sezona kadar nerdeydi napıyodu M-S neden tekrar onunla ilgilenmedi bilinmez. Sendika içinde önemliydi ama garip işte unutuldu..

Oğuzhan

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 9/16/2003 8:17 pm

Bu arada Skinner'a da yazık oldu, ben Mulder'ın bu bölümde Skinner'a karşı tavırlarına da ayrıca uyuz oldum.Sonuçta onlar yüzünden bok yoluna gitti...Bakalım ilerleyen bölümlerde Skinner'ın akibeti ne olacak...
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:26 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: 4 8 15 16 23 42 (TRARAGORN) 9/16/2003 8:36 pm

durden M ne dedi Ski'ye ?Bilmiyorum d,kkat etmedim sanirim Ski'nin gecen seneki yedigi haltlarda bi işe yarayacakmi ben asil onıu merak ediyom ; birde Ski. bu bolumde Scully den daha cok inaniyodu !!! Hayret bi olaydi hakketen yani scully deki bu degisimi elestirdiginix kadar var :)

Gönderen: gillian1610 9/17/2003 4:57 pm

hayatımda gördüğüm en iyi başlangıç.......
diana ile spender kılları öte yandan scully ile mulder arasındaki olanlar ve gibsonun scully'e 'sen ne olduğunu biliyorsun ama inanmak istemiyorsun' sözü

DAHA NE SÖYLEYıM Kı

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/18/2003 9:00 am

bu arada oguz yazmamis ben atliyim bari:
The Beginning, ilk 100 program arasinda 1,2'lik rating ile 44. olmus!! bu bugüne kadar ki en yüksek oran ve siralama! tamam isin içinde star yok ama starinda ilk 100'de 40 programi yoktur heralde! süper! hep böyle devam etsin!

Murat
(999)

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/18/2003 9:06 am

Ayıp ediyosun Murat, hemen yazdım sen atlamışsın eski mesajlara bi bak :))

42 GOKKUSAGI ALTINDA [NET] ATV 1,40 11,40
43 TEKE TEK [NET] KAND 1,40 8,40
44 GIZLI DOSYALAR [NET] TGRT 1,40 6,70

Tek tek'i bile zorlamışız

Oğuzhan

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 9/19/2003 2:24 am

Direkt konuya girecegim arkadaslar cinuku cok az vaktim var diger konulari donunce degerlendiririm ........

*
*
*

Goyuyorum ki pek cogunuz 6. yilinizi izlemenize ragmen ne Scully`i anlamisiniz ya da onun deger yargilarinin ne oldugunu.. Aslinda X files`i anlamamissiniz diyecegim ama o kadar acimasiz olmak istemiyorum .

Bildiginiz gibi X Files Bilimle -inancin carpismasi .. Iki tane `backround chek` yapan inanan ajanin hikayesi degil !!!!!!!! Get your facts straigth !!!!

Demek Scully elinde `kesin` kanit olmadan direkt FBI `a gidecek `evet ben donuyordum ama partnerim onayladi ,elimde kanit yok ancak evet budur` diyecek oyle mi ?????? Siz allahaskina benden farkli bir dizi mi izliyorsunuz ?

Dana Scully ne olursa olsun KANIT arar. Mulder`in aksine . Mulder daima OLAY arar . Eger Scully veya FBI zorlamasaydi kanit aramazdi neden arasin ki ? Zaten inananiyor ; zaten biliyor . O kendi icin yasamaya ' SAamantha`yi bumaya calismaya ve eger uzaylilari aciga cikarabilirse CNN`e aciklama yapmaya hazirlanmaya devam edecekti. Evet olaylari arastiriyor ama KANITlamak icin degil'digerlerini kendine inandirmak icin ..

Bana burada Fox Mulder`in kotu taraflarini saydirmayin simdi.. Duygusalligi birakip filmdeki gerceklere donelim . Hani su ` Scully`i bir an bogmak istedim ` ` Boyle ortagim olsa yaratiklari degil once onu vururum ` dediginiz ve tamamen gozardi ettiginiz gerceklere ..

Filmde Scully CIPLAK ve 3 gundur bir BUZ kupunun icindeydi . Mulder onu kurtardiginda nefes alamiyordu hatta bir ara kalp masaji yapildi kendisine (tum solunumu ve kalp atisi durdugu icin ) ..Hic gormedigi yaratiklar ( iyi izleyin scully asla onlari gormuyor) peslerindeyken Mulder tarafindan disari tasindi ' yuksek bir yerden dustu 'bayildi ' ayildiginda yaninda uyumak uzere olan Mulder`i buldu ve onu kucakladi.. OPR`a filmin sonunda bildigi herseyi soyledi...``

Simdi lutfen soyleyin bu sahnelerin hangisinde Scully UZAY GEMISI ya da UZAYLI gordu . EVet MUlder soylediginde ona inanmali ama MUlder bunu 5 yildir soyluyor ne degisti neden aniden kanit aramaktan vazgecsin ?

VE mulder SCully`le SON konusmayi yapmadan board`a `Ajan scully uzayli hayati kesin kanitlayacak dataya sahip `diyor.. Nasil boyle bir SALAKLIK yapar ? Mulder cocuk degil . Ve burada Scully kesinlikle hakli . Tanimlayamadiklari bir virusu KESIN kanit olarak sunamaz..

Mulder`in kizginligini anliyorum ona hak da veriyorum . Kotu bir durum ama Scully `de kanit yok diye eskiden YATAGA ATTIGI ESKI ORTAGININ guzel yalanlarina kanip kendisi icin ( kurallara ragmen ) FBI` a yalan soyleyen ; yillardir ailesinden kopmus olan , bu ugurda kardesi oldurulen , kacirilan , ustunde test yapilan ,tibben tecavuz edilen , kisir birakilan , tibBi kizi olen , pesinden Porto Riko`ya giden , ormanlarda sabaha kadar basinda bekleyen ; 'ona guvenen', onun yuzunden kanser verilen GERCEK ORTAGINA sirtini doner ...

WHY ?

BECAUSE IT`S EASIER TO BELIEVE THE LIE....

that`s the reason ...

Scully`nin dedigi gibi hepsi sonunda GUVEN`e geliyor.. Ne yazikki Mulder icin yuzune guzel bir yalan , bundan daha onemli .. En azindan bu zaman zarfi icinde...

Ve Rukiye .. demek Diana`ya hak veriyorsun ???? Ve raporuna guvenebilirsin ? Anlayabilirsin ?

Diana`nin NE ve KIM oldugunu bilen birinden bunu duymakda ayrica hos.. Cok yazik cidden ..

*
*
*
*

Yazmak istediklerimin yarisini dahi yazamadim .. Daha sonra devam edecegim . Bunu giris kabul edin .

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/19/2003 7:54 am

Selam önce Pelin.. tatil nasıl gidiyo?

"VE mulder SCully`le SON konusmayi yapmadan board`a `Ajan scully uzayli hayati kesin kanitlayacak dataya sahip `diyor.. Nasil boyle bir SALAKLIK yapar ? ""

Filmin sonundaki şişe içindeki arı,mısır tarlalarının ortasındaki yapılar..bence kanıt derken Mulder bunları Scully'e anlatmaya çalışıyordu.

Oğuzhan

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 9/19/2003 10:59 am

Evet ama ellerinde bunlar yok oyle degil mi ? Tipki PIlotda oldugu gibi ellerindeki kaniti patronlarina sundular (ari) .. Sonucta ari ya normal gorunuyor cunku Scully virusu tanimlayamadiklarini soyluyor ya da ari hasir alti ediliyor..

Hic inanmayana birini ikna edecek bir kanit degil ve burada Scully`den degil dunyanin geri kalanindan bahsediyorum ...

HARD ROCK PROOF ihtiyaci var .. O da henuz ellerinde yok ...

Kabul ediyorum SCully kendisinin de kabul edecegi/ettigi gibi inanmaya korkuyor ama elinde kanit varsa onu reddedecek kadar degil una ne kisiligi izin verir ne Mulder` a olan guveni ne de bilime olan saygisi..

Ama bunu yapiyormus gibi davraniliyor.. Once Mulder tarafindan sonra da muLDER `TARAFTARLARI` tarafindan ki bence bu dupeduz haksizlik !

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/19/2003 11:05 am

Scully'i arı soktu ee bi zahmet bi kan tahlili yaptırsaydı. Ama şu uzay gemisindeki panzehirden sonra vucudunda virüs kalıntısı kalmamış olabilirdi. Ama gibson'ın DNA testleri,raporları var. Onlar kanıt değilmi??

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 9/19/2003 11:08 am

Oguz zaten dizinin basinda bundan bahsediyorlar.. Scully testi 3 kere yaptiriyor ama herhangi birsey saptiyamiuyorlar.. Mulder`in kesin kanitimiz var demesinin ve Scully`nin kesin kanit sunamamasinin nedenleri bunlar..

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) 9/19/2003 1:59 pm

Peliiiiinnnn !!!!! Meraba canım.. Telefon çok boş kaldı yaaa biliyon mu :((( :)

Tamam tamam böle bişi bekliyodum... Ama biraz yavaş yaaa. Diana sempatizanı kesilmedik heralde... Diana'nın ne ve kim olduğu konusunda da senin kadar bilgili olmamı bekleyemezsin. Çok fazla şey konuştuk . onun hakkında bişiler biliyo olabilirim ama ben 6. sezonu yeni izliyorum yaaa? Beginning'i izledim ve düşüncem bu... Ortada *yazık* olmuş bişi göremiyorum ben. Hiç te öle düşündüğünüz gibi (yada ben öle düşşünebileceğinizi farzediyorum) *ah ben her haltı unutuyom, yane insaf edin* ayaklarına yatmıyorum ve açık açık diyorum yane. adam gibi ing. konusunda kasmadan, sırasıyla TV karşısına geçip izliycem ve gelecek bölümleri düşünmeden yorum yapacam elimden geldiğince.. neyin ne kadarını izledim hem, ne sanıyosunuz ki sanki 6.sezonu yaladım yuttum geçmişte. yok öle bişi!!!! diana'dan cidden nefret ediyorum ama şunu da bilin nefretimin %50'sinin kaynağını hatırlamıyorum (hah burda itiraf edebilirim unuttuğum şeyler var!). Bi bırakın da yane *ben bu karının neyinden nefret etmişim bu kadar?* sorusunun cevabını kendim buliim yaa..

Hem ben o kadar kendimi hazırlamıştım, Mulder harbiden içine etçek herşeyin diye, ama gördüğüm bu değilse yalan mı sölicem sise yaa!!! mulderist'iz diye etrafta at gözlüğüyle dolaşıyoruz sanki herkesin bana tepkisi bu yönde.. hanginiz ne zaman karar verdi de ben bilmiyodum "shipperlar ve özellikle mulder'cılar, hatta özellikle RUKI objektif bakamaz olaylara " diye ???? yok kardeşim mulder?ı tutuyo olabilirim, tamam belki çok hatalar yapmıştır da ben biçoğunu elimine etmeye yatkınımdır ama bi bakın kendinize adama demediğinizi bırakmıyosunuz bi ben mi subjektifim yaaa!!! mulder?a kolayca *salak* yaftası yapıştırılıyo ama Scully?ye bişi denilince *haksızlık* oluyo. Nedir yaaa Mulder?a sölediklerinizin yarısı bile sölenmedi burada Scully?ye bea!

mulder diana'ya inanmayı seçmiş? Nerde? Ne zaman olmuş bu ta gözümüzden kaçmış ha? Mulder Diana'ya inanmayı diil, "ıNANMAYI SEÇTı" SADECE.... Başkası gelip Diana'nın sölediklerini söleseydi *yok len sen karı diilsin, neyine inancam, hade hade uza!gelmiyom seninle bi yere! yürrrüüüüüü"* mü diycekti yane. Bu kadar nası küçültebilirsiniz adamı yaa?

Adam kendi gözleriyle gördüklerinine inanmak istiyo diye, ortağına nası sırtını dönmüş olabilir yaa? neyin güveni ne sorunudur bu yaaa??? Sen tut filmde o kadar şey söle, *sen benim yere sağlam basmamı sağlıyosun* de, onu söle bunu söle, ama "bu sefer senin bilimin yanlış Scully" de her şey bitsin gelsin *güven* sorununa..??? Sana *araştırma!* mı dedi, git istediğina araştırmayı yap, yapıyosun zaten, ama benim inandıklarımın aksini savunmalarına izin veremem, bu seçimi yapamam, ben gördüm onları çünkü! ben gördüm! ordaydım! biliyorum! bu kadar... ama ne? lütfen canım o kadar küçük bişi diil ortada BÜYÜÜÜÜKKK Bı GÜVEN SORUNU VAAARR!!!

Yapmayın yaaa!! Mulder hep aynıydı, hep kendi bildiğini okudu. Her zaman böleydi, bizim sevdiğimiz yanı, bu adamın her zaman söyleyecek bişileri vardı.. Scully ile her zaman fikirleri çatıştı. Ama ne zaman ki karının teki çıktı, Mulder bencil, iki yüzlü, sadakatsiz adam oldu!!! Hayır pardon zaten hep öle diyodunuz, şimdi hepsinden iki kat daha fazlası oldu. Asıl bu Mulder?a haksızlık!

<<<Simdi lutfen soyleyin bu sahnelerin hangisinde Scully UZAY GEMISI ya da UZAYLI gordu . EVet MUlder soylediginde ona inanmali ama MUlder bunu 5 yildir soyluyor ne degisti neden aniden kanit aramaktan vazgecsin ? >>>

Cassandra Spernder olayında pek bi kanıt için çabalamıyodu sanki? Mulder o zaman *inanmıyodu* demek ki insanlar değişebiliyo, Scully?nin sölediklerinde mantık yok demiyorum. Scully?nin olması gerekenden farklı bi insan olmasını da istemiyorum…. FBI?da Skinner haricinde kimse onlara yüz vermiyo,inanmıyo, kimse onları kaale almıyo, Scully de çok iyi gördü bunu, biliyo... Scully o toplantıda o insanlara bişiler kanıtlamak zorunda diil. Mulder istedi diye diil, XF?ın geleceği açısından bile Mulder?ın yanını tutması gerekirdi, madem inanmak istiyo ama korkuyo *bunu Mulder?a kişisel olarak ta belirtebilirdi” yane.. Benim burada Scully?nin bilimselliğiyle, kuşkuculuğuyla bi derdim yok yaaa!!! Aslında birden başımıza kuşkucu kesildi gibi geliyo hala daha ama asıl sorun cidden bu değil! Bu kadar kuralcı nasıl olabilir, onca badireler atlattıktan sonra FBI bilmem ne toplantısında gerçeği sölemenin ona ne kazandıracağını düşünebilir? Bunu aklım almıyo. Al işte al! Zamanında ortağı için neler söledi, şimdi sorun *ortağı da değil* iken “doğru söölemeliyim, bu benim amacım” deyip gitti Fowley ile Spender?ın eline tutuşturdu XF dosyalarını aferin bravo!! Yok yane başka zaman olsa aralarından biri kanıt bulmak için çabalarken (LITTLE GREEN MEN, GETHSEMANE sanırım ) FBI?ı oyalamayı biliyolar. Ama burada bu yok. Bunun nedeni nedir Allah aşkına yani benim mi gözümden kaçıyo. Ya tamam Scully?yi savunuyosunuz ama bi düşünün geçmişten farklı olan ne? Ne değişti burada… Neden böle bi kritik zamanda *doğruyu sööleyesi tuttu ha???* Neden????????? Sonra da Mulder hanfendinin istediği kanıtı bulmak için gitsin Fowley?in peşinden, nooldu, Scully?ye sırtını döndü olsun.. Evet! Peki! Buyrun şamar oğlanınız Mulder hazır!

Tek bişi daha. Scully Mulder için onu yaptı bunu yaptı şunu yaptı diyosunuz da… Pardon zorlayan mı vardı? Madem bu kadar abartıyosunuz hep Mulder?ın istediği oldu diyosunuz.. O da öle deseydi o zaman??? Nedir??? O da nası istediyse öle davransaydı… Ha bu arada bravo yane Mulder da oturdu karpuz topladı evet!ha yok bencildi pardon! Tabi canım Scully?nin hayatını kurtarabilmek için kanıtlara ulaşabilecekken vazgeçti, kardeşi kaçırıldı, babası öldü, annesinin başına gelmeyen kalmadı, .. Ama evet. her şeyi o küçük yeşil adamları bulabilmek için yaptı. Diana?nın peşinden koşuyo çünkü o kadar bencil ki, Scully için küçücük minicik bişi bile diil kendisi için kanıt arıyo. Yok canım Emily vakasında ortağına bi dayanak olmak istemiyodu zaten, o adam Mulder olamaz. Scully ölüm döşeğindeyken yatağının bşaında ağlayan da o değildi tabii.. Hep bencildi Mulder, hep bencil oldu. Evet.. Scully de o kadar bencil olduğunu hala göremiyo ondan hala Mulder?ın yanında… Her şeyi bırakın, Mulder?ın yaptığı hata bile olsa yapmaya hakkı yok! Scully hata yapsa da sevilir, sayılır ama Mulder dayaktan gebertilmelidir.. Sonra da hep Scully?ye yazık olur değil mi? Asıl haksızlık Mulder?a yapılıyo da gören yok ne yazık ki!!!
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:28 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) 9/19/2003 2:25 pm

Kötülükse kötülük, komploysa komplo, dolapsa ne dolaplar vs..hepsi CSM'de var neden Diana lanet oluyoda CSM ,Krycek karizma oluyo anlamıyorum. Diana maşa sadece yılanın başı CSM..

Diana kadın, Mulder-Scully ilişkisinin içine ediyo asıl nefret nedeniniz bu. Ben CSM'in nasıl karanlık yönünü seviyorsam Diana'yıda o yüzden seviyorum

Oğuzhan

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/19/2003 3:01 pm

Rukicim, duygularıma, düşüncelerime tercüman oldun çok teşekkür ediyorum.
Bölüm hakkında herhangi birşey demeden önce, uzun zamandır benimde rahatsızlık duyduğum ve kendimce dile getirmeye çalıştığım "engellenme"nin/çatışmanın ya da herneyse onun bir çözüme ulaşmasını istiyorum...Çok fazla şey istiyormuşum gibi geliyor, çünkü bazı noktalar oldukça kemikleşti. Mulder üzerine yapıştırılan yaftalar/etiketler damga halini aldı... Konuya ve bölüme daha derinlemesine girmek niyetindeyim ama zamana ihtiyacım var kafamı toparlayabilmek için...Ne avukatım ne de Mulder'ın ama şartlar onu savunmaya itecek gibi gösteriyor...

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/19/2003 3:07 pm

Diana nefretim üzerinde kafa yorarken bi sonuca vardım... Diana amaca giden yolda bir engel teşkil ediyor. Her ne kadar intelli geçinsekte shipperız sonuçta... Utanarak söyleyeyim kötülük mötülük o kadar umrumda değil gibi...Yani tamam o kadarda değil ama TheEnd'i izlerken içimde oluşan Diana nefreti kadar yoğun kızmamıştım uzun zamandır bi XF karakterine...
Sonuçolarak evet, MSR'nin içine ettiği için pek hoşlaşmıyor gibiyim şuan için Diana'yla...Ama alışıyorum sanırım...

Gönderen: " inan'mak istiyorum " (erdemisik) 9/20/2003 1:55 am

peki bunlar arıdan hiç mi örnek almamışlar? ya da hastane morgundan, cesetten çıkarttıkları virüs kalıntısı nerede? aslında elleri boş değil gibi geliyor bana. Hem filmde scully mulder'ın söylediklerine inanmış ve kendi de yaşamış gibi koydu arıyı kadının masasına ve bir de laf soktu kadına. EE şimdi noldu? Scully "Tamam Mulder sana inanıyorum. Yaşadıklarımın farkındayım. şimdiye kadar gördüklerimiz bir deneme uçuşu yapan hava kuvvetlerine bağlı çok özel jetler olabilir ama sen bir uzay gemisinin içine girdiğini ve yaratıklar gördüğünü sonra da uzay gemisinin altımızdan havalandığını söylüyorsun. Bu da bir hava kuvvetleri jeti değildir herhalde. Ama bunu kanıtlamak için elimizde hiç bilimsel ve geçerli bir kanıt yok. ıspat edemeyiz." demir ki. Mulder da kaç yıllık ajan neyin kanıt olup neyin olmayacağını bilir herhalde küçük bir çocuk gibi tutturmaz "bana ne bana ne" diye.

Ama yook.. Bizim SCULLY aynen bir buzdolabı hatta bir derin dondurucu pozisyonunda kasılmış ve hane gülmemek için kendini zor tutarsın ya işte öyle duruyor MULDER'ın karşısınde. Çok yanlış çoook..

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/21/2003 3:41 pm

Yavs şu Homer Simpson göndermesini görmedi mi kimse?? Sözlükte direk yazmışlar onu ben çok güldüm o sahneye....
Bölümün son sahnesi süperdi de...Genel olarak baktığımda çok çok çok beğenmediğimi söylemek zorundayım. Ya bu biraz kişisel de aslında, nükleer reaktör direk kaçınma yaratıyor bende..Çık Mulder oradan! diye bağırmadığım kaldı.Sonuçta çernobil kuşağını yaşamışlığımız var ucundan kıyısından.Bi de Meryl Streep'in konuyla alakalı bi filmi vardı ondan dolayı bir ürküntü dalgası kapladı beni...
Bölümün ilişkisel yönüne girmeyi düşünmüyorum henüz, çünkü girsem çıkamam.... Biraz daha kafamı toparlayayım(Hala OS'nin kapanması şokundan olsa gerek) O zaman anlarız hanyayı konyayı....

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) 9/21/2003 3:48 pm

Valla Nigar bölüme öyle bir kaptırdıkki Homer Simpson göndermisini unuttuk.Ayıpsın görmezmiyiz, görmeyi bırak bizzat yarıldıkta:):)))))

Gönderen: xjustitia 9/22/2003 5:03 pm

Yeni sezona merhaba...Mulder ve Scully severler tartışmaya başlamış.Ben daha önce The End yazımda da belirtmiştim,ikisinin de benim gözümde değeri aynı, taraf tutamam.Bu yüzden ben de şöyle düşünüyorum: Bu olaylarda tek tarafa yüklenmek yanlış.Hatta taraf tutsaydım bile bunu yapmazdım.Çünkü hiç kimsenin bir olayda tamamiyle haklı ya da tamamiyle haksız olduğu görülmemiştir.ıki tarafı da incelemek gerekir.Burada esas önemli olan nokta, ilk başta birbirine çok zıt olan bu karakterlerin, bu 5 yıl içinde karakterlerindeki değişimle birlikte birbirlerinin fikirlerine daha yakın dururken, en azından birbirlerini anlamaya çalışırlarken,(Scully'nin daha ılımlı olması, Mulder'ın gerçekler hakkında kendini daha fazla sorgulaması gibi)neden 6. sezon başında, bu yaşananlar hiç yaşanmamış gibi davrandıklarıdır.(Amma uzun cümle oldu:))Bu durumda iki taraf da hatalıdır.

Scully hatalıdır, çünkü başına gelenler, her ne kadar ne olduğunu tam bilmese bile "normal" olaylar değildir.Ayrıca daha önce bu başına gelenleri kendisi de sorgulamıştı. Filmin sonunda o kurulun karşısına geçip meydan okumuştu,o gün de elinde daha fazla bir şey yoktu.Fakat Scully kanıt olmadan ortaya çıkmanın yarar getirmeyeceği konusunda haklıdır.Sanırım başına gelenlerin ilk şokunu atlattıktan sonra yine mantığını ön plana çıkarmaya karar verdi ve öyle davrandı.Bu değişimi ancak böyle yorumlayabiliyorum.Bu andan sonraki davranışları da kendi karakterine uygundur, tutarlı davranmıştır kendi içinde. Onun kanıt araması bu dizinin özelliğidir.Bilinen formül uygulanmıştır burada:Tez-antitez- sentez..Madem ki bu dizi, her şeyi sorgulamak amacı taşıyor, Mulder'ın fikirleri de sorgulanacaktır.Tezin antitezi olmadan senteze, yani doğruya, gerçeğe ulaşılmaz.Eğer XF böyle olmasaydı diğer bilim kurgu dizilerinden bir farkı kalmazdı.O zaman Scully'ye de gerek olmazdı.Burada Scully'nin hatası, aslında Mulder'ın gördüklerinden şüphe duymadığını, kanıtın kendisi için değil, başkaları için gerekli olduğunu Mulder'a anlatamamasıdır.ışin içinde Diana'nın olması onun şüphelerini arttırmış.

Mulder hatalıdır, çünkü o da yine hiç bir şeyi dinlemeyecek kadar eski haline dönmüş durumda.Sanki filmde Scully'e o sözleri söyleyen o değilmiş gibi.Scully bunu ona hatırlatmakta haklıydı.Mulder," beni tam bir insan yapıyorsun, kendimi sorgulamamı sağlıyorsun, dürüst olmamı sağlıyorsun" dememiş miydi? şimdi "hiç bir şey söyleme, bana inan" diyor.Yani Scully'nin onun yanındaki değerini, ona inanıp inanmamasıyla mı ölçüyor? Mulder elbette ki ne gördüğünü biliyor ama Scully'nin şüphelerini de anlayışla karşılaması gerekirdi.Ve Diana'yı Scully'e karşı savunması..."O bana inanıyor, sen inanmıyorsun" durumu çok yanlış.Bu kadar çok şey yaşadığı bir kadına bunu söylememeliydi.Sanki onunla ortak hiç bir idealleri yokmuş, bu görevi Diana üstlenmiş gibi..Bu bir anlamda "Diana bana senden daha yakın" demektir.Çünkü iki insan ne kadar yakın olursa olsun ortak hedefleri yoksa, bu onları uzaklaştırır, ortak hedefleri olanlar birbirine daha çok yaklaşır.Üstelik Mulder Diana'nın yüzüne karşı hiç de sevecen davranmadığı halde, neden Scully ile böyle nispet yapar gibi konuşuyor? Scully bu kadarını kesinlikle haketmiyordu.Bana mı öyle geldi bilmem, Scully'nin gözleri doldu o sahnede.Ve barışma yolunu arayan da yine kendisiydi.Fakat bölüm öylece bitti, bir açıklığa kavuşmadan. Yani Scully bulduklarını gösterdikten sonra aralarındaki soğukluk birdenbire yok mu oldu? Bu kadar kolay mı? Fazla bir şey bilmiyorum ama, 6. sezonda komedi bölümleri ağırlıkta sanırım.Yani hiç bir şey olmamış gibi devam edilmiş. Bence CC bir çok eksik parça bıraktı bu dizide.Sonuçta ben taraf tutamıyorum, onların birbirlerini tamamladıklarını düşünüyorum.Hata varsa da iki taraftadır ve bunda Diana'nın rolü büyüktür...

Bu arada konuyla ilgili değil ama dizi saat 00.30' a alınmış.Hem reytinglerden memnunlar, hem gazetelere yarım sayfa ilan veriyorlar, ama diziyi geç saate atıyorlar.Bunu mantıkla bağdaştıramadım doğrusu...

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 9/22/2003 7:57 pm

sibel, bence son derece güzel açiklamissin olayi, sahsen utanip kizardim bu kadar laf salatasi yapip senin kadar açiklayici yazamadigim için :)

ben yine de taraf tutmaya devam ediyorum ve yazdiklarin dogrultusunda ibrenin yine ve hala scully'den yana oldugunu iddia ediyorum. zaten her mantikli insan bu yaziyi okuduktan sonra scully'yi biraz daha anlayacaktir.

mulder ve scully arasinda ayrim yapmadigini biliyorum ve seni böyle bir ayrimin bir parçasi olarak kullandigim için de özür dilerim ama olay budur kardesim...mulder diana etrafta oldugu sürece beyniyle degil baska bi seyiyle düsünüo!

Murat

Gönderen: nervewreckingacrobaticbackwardsband (margi13) 9/26/2003 12:48 pm

Sibel'e bende katılıyorum bir noktada... Yalnız zaten eğer ilişki tartışalacaksa, (dikkat edin ilişki diyorum) hiçbir tarafın tutulmaması gerekir, zira iki kişi arasındaki ilişki o iki kişinin bütününden farklıdır. Bir sorun yaşanıyorsa ,ya da ne bileyim çok güzel bir şekilde gidiyorsa bu taraflardan birinin alttan alması ya da mükemmel insan modeli olması yahut diğerinin insanlıkla alakası olmayan her türlü aşağılanmayı hakeden bir kimse olması dolayısıyla değil, o ilişki bağlamında ikisinin uyumlu ya da uyumsuz bir bütün olması nedeniyledir. bütün onu oluşturan parçalardan daha fazlasıdır...

ARtık gerçekten bi karakteri yerden yere vuralım diğerini göklere çıkaralım teranesinden sıkıldım,ama devam edilmek isteniyor sanıyorum.
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:33 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) 10/7/2003 9:57 am

Sezon ilerledikçe The Beginning'i mumla arayanlar elime mum diksin.

Murat

Gönderen: theafl 2/23/2004 11:04 am

allahı allahım
hem bu bölümü izleyememiştim izledim ve süper olduğu kanaatine vardım
hemde scully nin sesini o kadar çok özlemişimki valla her konuşmöasını hat,yranlıkla izlemişim
sinetel sinetel

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Aug-21 9:19 pm

Uzun bi aradan sonra ilk mesajı ben yazayım. Efendim güzel bir mitoloji bölümüdür. Hatta filmle beraber mitolojinin ana hatlarının tam olarak açıklığa kavuştuğu bölümdür. Ama 6. sezonun sonunda olanlar aklıma "acaba bunlarda mı yalandı ?" sorusunu getirdi......de şimdi bunları geçelim, konumuza dönelim.

DD'nin vasat oynadığı bir bölümdü bence. Öyleki bazı ciddi sahnelerde gülerek konuştuğuna dikkat ettim. Yönetmenin hatası mıdır, nedir bilmiyorum. Ama zaten oyunculuğunu hiç sevemedim ben DD'nin.

Ayrıca Mulder-Scully ayrılığı yavaştan başladı. Scully Mulder'ı kaybetmemeye çalışıyor. Çünkü biliyorki onu ancak kendisi koruyabilir. Ama Mulder öküz olduğu için :) anlamaması normal.

Son olarak da bişey dikkatimi çekti. Çok güzel bi ayrıntı, daha önce farketmemiştim, "sömürgeci" uzaylı, doğumunda koruyucu donanımlı kaslı ve yırtıcı bir doku ile doğuyor. Son derece saldırgan ve kendini koruma eğilimli. Ama bölüm sonunda görüyoruzki, bu onun tam olgunluğa ulaşıp normal bir "gri" olana kadar kendini korumak için oluşturdu bir zırh. Ve bu zırhı atıyor. Benim "bilim-kurgu" hastalığıma ilaç gibi gelen bir ayrıntı. Tebrik ediyorum yazarları. Böylece filmdeki uzaylının neden "canavar" gibi olduğunu da anlamış oldum.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Aug-21 10:36 pm

Hehehehe.. Nasıl güzel bir *başlangıç* tır bu... Mitoloji açısından sonu sağolsun, nasıl adamı dumur etmiştir :)

şimdi öncelikle, mitolojinin bu kısmısı henüz kafamda tam oturmamış olduğundan ne düşünecğeim şaşırmış haldeyim.. UZaylıların bu dünyada olması fikri başka bişi, bizim de onlarla aynı kökten gelmiş olmamız fikri bambaşka.. Tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan sorusu var ya.. Sanki bana böyle bir soru sorulmuş ta afallayıp kendimi kaybetmiş gibi hissediyorum.. Yani? Eğer hepimiz dünya dışı isek? ıllaki birimiz birimizden önce varolmuştur .. Hangisi? Açıkçası bu katil yaratıklarla kardeş olabilme ihtimalimiz pek içaçıcı bir düşünce değil.. Hehe.. ınandığımdan değil, alternatif bir düşünce olarak uzaylıalrın bizim atalarımız olabileceği fikri hoşuma gittiğimden irdeliyorum bunu aslında.. Tabii burada CC ile pek fena halde ayrı düşünüyoruz.. Bu şekidle düşünmemin tek nedeni insanlardan daha üstün olabilecek ataları olması fikridir. Yoksa bulduğu canlıyı parçalayan bir yaratık fikri hiç hoş gelememeke bana.. Ama sağlam bir önerme.. Sezonun bu yaklaşımını sevmekteyim..

Tam umduğum gibi, Diana ile ilgili tek düşünebilidiğim ne kadar aciz, küçük ve kaltak (:P) olduğuydu.. Mulder'ın verdiği ayarlarda pek bir sevindirik oldum.. Ama pek bir güzel kullanıyor kozlarını, pek bir güzel Mulder'ın zayıf yanını bulup onu deşiyor.. Başarılı da oluyor.. Acayip kıl oluyorum bu duruma ama hayır! Hayır güselim sen hiçbişeysin.. Bir piyondan ne bekleniyorsa işte onu yapıyosun.. O kadar..

X Files bölümüne atanmalarına izin verilmemiş, Scully'nin elinde olduğunu düşündüğü *kanıt* ile bunu becerebileceğini düşünürken bütün çabası hüsranla sonuçlanmış, üstüne bölüme en uygunsuz kişinin, Spender'ın Diana ile atandığını öğrendiğinde daha da kötü olmuş, kırgın, bozuk bir adam olarak O'nu izlemek nasıl da koyuyor bana.. Elinde kalan tek şey gördükleri.. Ve onlara sıkı sıkı sarılmaktan başka yapabilecke bişeyi kalmıyor.. Skinner ile tartışması bittiğinde kapıdan çıkarken izin vermesi için "Afedersiniz" diyor ya.. Çok kötü oldum o sahnede..

O kadar sıkı sarılıyor ki görüdklerine, Scully'nin kendisine uzattığı dosyayı ilk başta "gördüklerinin yanlış olduğunu ortaya çıkaracaksa kabul etmeyeceğini" söylüyor..

"Bu sefer senin bilimin yanılıyor" dediğinde doğal oalrak FTF'de Scully'ye söyledikleri aklıma geliyor, Scully'nin de bölümün başında belirttiği gibi..O uzaylıları görmüş bir adam, hayatı boyunca aradığının geçrek olduğunu gözleriyle onaylamış bir adam başka ne diyebilir ki???

Diana'yı koruması olayına gelince.. Mulder'ın tek düşüncesinin X Files bölümünün o olmadan da devam edebilmesini sağlamak olduğuna inanıyorum burada.. "ışim benim hayatım" diyen bir adamdan bahsediyorsak eğer, o iş elinden alındığında ve Spender gibi bir adam o işe kapağını attığında, geçmişte kendisi gibi düşündüğünü bildiği bir başkasının orada olması fikrinin O'na makul gelmediğini söylemek pek büyük bir hata olur.. Herne kadar o kişi düşündüğü gibi biri olmasa bile..

Scully'ye de kızmıyorum.. Gerçi Gibson'ın "biliyorsun ana inanmak istemiyorsun" lafı sinirimi bozmuyor değil.. Ancak Mulder ile ortaklığında bölümün başında da dediği gibi yere basan taraf, mantıklı taraf olmak, bilim ile ilerlemek gibi bir sorumluluğu var.. Bu da O'nun gerçeği, kanıt olmadan asla yane.. Tabii burada benim tek ve değişmez fikrim "bilimin yanıldığı" olacaktır, gördüğüme inanırım şahsen.. Mulder'lık var bünyede naaparsınız :P

Vay anasını, Diana'yı tehdit olarak algılamayınca ne güzel şeyler söyleyebiliyomuşum ben yaa :PPPP

Açıkçası Spender'ın nükleer santralde hiç işi yokmuş gibi koştura koştura bizimkileirn yanına gelip "burada işiniz yok, çabuk gidin" diye dayılanması Diana'dan daha çok sinirimi bozdu... ınanılmaz sinir bozucu bir şahsiyet bu adam..

Bi de Skinner'a şahsi bravo.. Durduğu yer açısından kendisini alkışlamışımdır, gelecek sezonlarda ne olduğu ile ilgili tam net bişi aklıma gelmeid şimdi, ama KERSH'in devri başladığı için fena halde üzüldüm kendisine.. Tabii ki Mulder ile Scully'nin yanında olacak ama .. ühü işte :(

EDIT:

Ya şu CNBC-e'nin olayına değinmeden geçemeyeceğim.. Daha bölüm yeni başlamış, mefta olacak adam eve girmiş iş arkisini arıyor, klima kumandası mıdır ne haltsa ona bakıyor.. HIGH (yüksek, ısı yüksek demek , ısı, yuh artık) 'ın kısaltması HI yazıyor.. Çeviri "Merhaba" ????!!!! ızleyin be, bi kere de çevirmeden izleyin bari şu diziyi.. Ya da okuduğunuzu anlayın abi.. Termostat niye sana "merhaba" desin???

Bi tane daha böle gudik bi çeviri vardı.. Aklıma gelmiyor şimdi...

Gönderen: Elsa_moon Aug-22 11:49 am

Dün bir haftadır Mulder' a kızgınsın kızım akıllan Scully' kız biraz "bu ne inat de" diyerek oturdum bölümün başına. Gene kızamadan kalktım. Son dakika da "inanmak istiyorum" deyişi var ya.

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Aug-22 1:23 pm

termostat sana niye merhaba desin....
ay sen çok yaşa emi.manyak gibi güldüm işte herkes bana baktı
mulder gibi süper zeki bir kişi diana gibi bir kadına karşı bu kadar kör olsun bu bize ne anlatıyor erkekler kadınlar karşısında aynı başarıyı gösteremiyor
scully diananın raporu sen hariç heşeyi koruyordu dedi mulder sa o bizi koruyor diyo diretiyor.
scuul ye senin b,ilimin yanlış diyecek kadar saldırgan
g,bson da dedi aslında oda gerçeği biliyor ama inanmıyor gerçi artık inadığı aşikar...
scully yine bilimiyle gibsonın ve virusun benzer yapılarını buldu yani istenen kanıtları gerçi kime neyi kanıtlıyorsun onlar zaten biliyor.mulder utansın azcık
iyiki bir müdet diana yok zira forum çökerdi valla

Gönderen: guzeldere1 Aug-22 1:28 pm

türke bence david duchovny farklı ve kaliteli bi oyuncudur.onu diğerlerinden farklı kılan tek özellik "oynamamasıdır".çok rahattır duchovny.oynadıını hissettirmez.ama gillian anderson yırtınır rol yapabilmek için...basmakalıp aptal mimikler...neyse bu tartışmaya girilmemeli bence...ben zaten her zaman duchovny'nin iyi bi oyuncu olduunu belirttim bu sitede, anderson'un da tam tersi kötü bi oyuncu olduunu...

Gönderen: guzeldere1 Aug-22 1:32 pm

seda selam hatırlarsın belki bu sakallı ucubeyi genel buluşmadan heh
:))))))????
neyse, mulder için "saldırgan" sıfatını kullanmışsın.bana göre müthiş bir yanlış bu...çünkü scully bu kadar şeye tanık olduktan sonra inanmalı bence mulder'a ve doğa üstü olaylara...çünkü hakikaten "be defa senin bilimin yanılıyor scully"...

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) Aug-22 2:44 pm

<<<<
türke bence david duchovny farklı ve kaliteli bi oyuncudur.onu diğerlerinden farklı kılan tek özellik "oynamamasıdır".çok rahattır duchovny.oynadıını hissettirmez.ama gillian anderson yırtınır rol yapabilmek için...basmakalıp aptal mimikler...neyse bu tartışmaya girilmemeli bence...ben zaten her zaman duchovny'nin iyi bi oyuncu olduunu belirttim bu sitede, anderson'un da tam tersi kötü bi oyuncu olduunu... >>>

Errr..emrah bence de bu tartışmaya girmeyelim :):):)

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Aug-22 4:40 pm

X-Files'ın birçok anlamda değişeceğini gösteren bir sezon başlangıcı. Hepimizin dikkatini çekmiştir giriş sahnesi güneş. Bu da gösteriyorki bu sezon X-Files'ın o karanlık havası yok, neşeli eğlenceli bir sezon başlıyor.

Cnbce'nin HI çevirisi süperdi gerçekten,klima SELAM diyor ozaman bizde aleyküm selam diyelim :))

CSM ,Roush Tech. çalışanlarının kendi adamları olduğunu söylüyordu. Acaba filmde bulunan mağara ile adamların çalıştığı yer aynı yerlermi. Biri Teksas, biri Arizona. Araştırdım aralarında baya mesafe var. Demekki bu iş oldukça geniş bir alanda işliyor. Ne ilginçtirki Navajo bölgesi de Arizona'da

Mulder'ın yanmış dosyaları tekrar birleştirme çabası muhteşem, bir insan ancak bu kadar azimli olabilir. Acaba Mulder'ın hazırladığı kutupta olanlar ile ilgili raporunda büyük çöküntü ile ilgili bir resim varmıydı. Belkide kurula bu ozaman bu olay daha inandırıcı gelirdi. Ama kurul niye inansınki; virüs bulamış, uzay gemisine gitmiş, kendisine aşı yapılmış, aşının etkisi göstermesiyle normale dönmüş, hatta geminin içinde Mulder'a şaka yapmış (bunu özellikle yazıyorum Scully'nin aklı yerinde demekki) Scully bile inanmadıkça Mulder ne yapsın. Tabi Scully için gördükleri değil bilimsel kanıt önemli. Ama kuruldan çıkarken Mulder'ın Scully' e içimi cızz ettiren sözleri;

MULDER: Bir dahakine, palyaço elbisesi giyip, balon hileleri yapacağım.

Scully neden bu kadar acımasız, bilimsellik diye gördüğü o kadar şeyi nasıl yok sayıyor. Patient X- TRTB nerede oradaki inanan Scully. Gene denge olayı devrede bu sefer Mulder inanıyor, Scully inanmıyor

Sanırım Diana kadar Jeffrey Spender'da nefreti hakediyor. Yoksa değilmi, Diana kadar tepki görmedi nedense. Halbuki Mulder'ın yerine geçti onun görevini elinden aldı. Bende bu adamdan nefret ediyorum,asıl kişiliksiz, menfaatçi, beceriksiz ama bir yerlere gelmek isteyen biri varsa J.Spender'dır.

Scully, bu kez bilimin yanılıyor. Süper bir söz Mulder belki daha önce gördüklerinden emin değil,somut kanıtlar yoktu elinde ama şimdi böyle değil. Artık Scully'nin bilimsel sözleri onun için önemli de değil, çünkü artık gerçeğe çok yakınlar. Scully'nin kanıt tutkusu Mulder'ın tutkusundan daha fazla. Scully zaten tutumunu şu sözde anlatıyor;

SCULLY: Mulder, ne yaptığını biliyorum. Bana ne olduğunu biliyorum, ama bilimi inkar ederek olmaz, ben yapamam... Dinle, Mulder... (yakından MULDER?ın elini kavradığını görürüz) Bilimselliğimin seni dürüst kıldığını söylemiştin. Bu yüzden varsayımlarını sorguluyorsun. Bu yüzden, ben seni bütün bir insan yapıyorum. Eğer şimdi değişirsem... bu doğru... veya dürüstçe olmaz.

Not; şu al tutma olayı Diana ile aynı şekilde dikkat!

Gibson'ın dediği gibi Scully'de inanıyor,ama söylemeye korkuyor. Kendiyle zıtlaşmaktan çekiniyor. Belkide Mulder'a yenilmek, sen haklıydın demek zoruna gidiyor.

Murat yazmıştı sanırım ,Gibson harcandı diye. Gerçektende öyle; bu kadar önemli bir karakter nasıl birkaç bölümde silinir gider. Acaba sendika Gibson'ı nasıl öğrendi-satranç başarıları dikkatlerini çekmiş olabilirmi-, annesi babası kim. şimdi bir dakika; Gibson'ı öldürmek isteyen kimdi, sendika değil herhalde. CSM için Gibson çok önemli. Amacıda onun güçlerini ele geçirmek. Gibson'ın beyni açılmıştı sanırım ama gözleri açıktı,bu mümkünmüdür. O kadar önemli bir operasyonda lokal anestezi yapılmış olabilirmi?

SPOILER
Alıntı:

Mulder'a Tunguska'da, Biogenesis'te olanlar onun 7.sezondaki anormal beyin aktivitlerini neden olduysa aynı şeyler Gibson'a daha önce olmuş demektir. Mulder'da Gibson gibi olacak yani.CSM bu sefer beynini almak için Gibson'a ilerde Mulder'a ihtiyaç duyacak

Genel olarak Mulder-Diana diyaloglarına baktığımızda Mulder'ın nasılda sinir olduğunu göreceksiniz. Bunları tekrar yazmıyım buraya.

Diana'nın Jeffrey yerine Mulder'ı reaktöre götürmesi sadece bir aldatmaca.Diana'nın oyunlarından biri Mulder'ı kazanmaya çalışıyor. En başından beri ve sürekli yaptığı bu başka birşey değil. CSM'in yeni maşaları Spender'ı ve Diana. Diana Mulder'a bu görev için çağrıldığını, Spender'da bu işin kendisine teklif edildiğini söyledi.

Uzaylının griye dönmesi iyi birşey değilmiydi? Böylece bu yeşil yaratık griye döndü. Kafam karıştı

Oğuzhan
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:36 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Aug-22 10:15 pm

Hocam bildiğim kadarıyla hemen cevap vereyim, beyin operasyonlarının çoğu lokal anesteziyle yapılır. Çünkü hastanın doğru tepki vermesi, operasyonun doğru ilerlediğinin ve beyine herhangi bir hasar verilmediğinin göstergesidir. Bi kere izlemiştim, operasyon sırasında hastaya "bu kaç ?, adın ne ?" gibi sorular soruluyor. Zaten sen de biliyorsun, beyinde hissetme sinirleri bulunmaz. Yani beyni kurcalanan bir insan acı hissetmez.

Uzaylının nasıl önce yeşil, sonra gri olduğunu ise bi önceki mesajımda açıkladım. Buraya da yapıştırayım:

"""""Son olarak da bişey dikkatimi çekti. Çok güzel bi ayrıntı, daha önce farketmemiştim, "sömürgeci" uzaylı, doğumunda koruyucu donanımlı kaslı ve yırtıcı bir doku ile doğuyor. Son derece saldırgan ve kendini koruma eğilimli. Ama bölüm sonunda görüyoruzki, bu onun tam olgunluğa ulaşıp normal bir "gri" olana kadar kendini korumak için oluşturdu bir zırh. Ve bu zırhı atıyor. Benim "bilim-kurgu" hastalığıma ilaç gibi gelen bir ayrıntı. Tebrik ediyorum yazarları. Böylece filmdeki uzaylının neden "canavar" gibi olduğunu da anlamış oldum."""""""

Ayrıca Güzeldere, oyunculuk yorumların konusunda biraz daha dikkatli olmalısın bence. DD'nin GA'dan çok daha iyi bir oyuncu olduğunu iddia etmişsin, ama iki oyuncunun da geçmişini bi araştır bakalım karşına ne çıkacak. Hem genel buluşmada izlediğimiz bölümlerde ağzımız bi karış açık "GA nası manyak bi oyuncudur" söylemleri dilimizden düşmezken, DD'nin ağlamaya çalışırken "el ısırma, turşu yemiş numarası yapma" tavırları bizi baya bi güldürdü. Bilmem anlatabildim mi ?

Gönderen: jdenton Aug-23 12:19 am

Bu uzaylı genleri olayı evrim teorisine karşı farklı bir bakış açışı gibi.Yani insanları bu dünyadaki diğer canlılardan üstün yapan ve bu günlere gelmesini sağlayan şey.

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Aug-23 9:57 am

ışin içine evrim teorisi girerse biz çıkamayız bunun içinden :P Evrim teorisine inandığımı söyleyemeyeceğim.. ınsanları üstün yapan bana kalsa Tanrı'dır.. Ama şimdi buraya da girmek istemiyorum..

Benim bu duruma bakış açım daha çok bizim atalarımızın *daha da üstün* olması fikridir. Hani böle bi şekilde dünyadan ayrılmışlar da farklı bir dünyada farklı bir yaşam tarzı oturtmuşlar bizim aksimize onlar gleişmiş, gelişmiş , gelişmişler vs.. Ya işte, ne zaman insanlığın bozuk yanları aklıma gelse böyle bi düşünce pek bi hoşuma gitmektedir. Daha akıllı, daha barışçıl, daha *insan* bir tür olması fikri yani.. :).. Tamam kabul ediyorum okuduğum bk hikayelerinin böyle bir kaçış planı geliştirmemde pek büyük bir rolü var.. :PP

Herneyse.. Olsa güzel olurdu valla.. Dışarıdan bizi izleyip yaptıklarımıza fena halde gülen , yok gülen değil, üzülen ırkdaşlarım olması fikrini seviyorum. ehehe.. O nedenle CC'a da bozuk çalıyorum zaten.. Varsa yoksa kötü yapıcak uzaylıları. cık cık cık. ne gerek var? :PP

Gönderen: guzeldere1 Aug-23 11:07 am

valla filmografilerine bakmama gerek yok türke...ikisini de iyi biliyorum ve duchovny'nin anderson'ın oynadığı film sayısından en az iki kat daha fazla filmde rol aldığı bir gerçek, yanılıyo muyum?
ayrıyeten duchovny hem de senaryo yazarlığı yapmakta ve yönetmenlik de yapıyor.anderson hangilerini yapıyor???
zaten yönetmen olabilmek için oyuncu ruhundan ii anlamak gerekir ki duchovny rahat bi oyuncu olduundan bu işi ii kıvıracak bence...
ayrıca anderson'un geçmişinde XF dışında bana elle tutulabilir bir rol bir film gösterenin alnından öperim...yok çünkü...ama duchovny'de "playing god" , "red shoe diaries" , "twin peaks" , "return to me" gibi nitelikli filmlerin yanında "beethoven" ve "evolution" gibi kaliteli komediler de var...
bu arada bizim sitemizde maalesef anderson'a daha fazla sempati duyuluyo duchovny'e göre...daha iyi oyuncu gibi görülüyo anderson ama şiddetle karşıyım buna...

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Aug-23 11:29 am

""ayrıyeten duchovny hem de senaryo yazarlığı yapmakta ve yönetmenlik de yapıyor.anderson hangilerini yapıyor???""

GA'nın 7.sezonda yazıp-yönettiği bir bölüm var. Sanırım bir kitabın filme uyarlanması konusunda da çalışmaları var

Oğuzhan

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Aug-23 1:25 pm

GA yazdığı bölüm allthinh bence çok etkileyiciydi sanırım yine o yönetmişti o konudada başarılı
dd kadar bu konuda pratiği yok tabi ki dd bence iyi yönetiyor ama filmlerdeki oyunculuğu o kadar şaşalı değil.x files da harika tabi

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Aug-23 5:58 pm

Valla Emrah şimdi bana ucu dokunuyor bunun, o nedenle ufak bi cevap vereyim, sitede Gillian sempatizanlığı yapılmıyor.. Bilinçli olarak yapılan bişi yok.. duchovny.net adam gibi güncellense ben de geciktirmeden sizinle paylaşacam ama olmuyor.. Sanırım kaynağımı değiştirmeliyim :(

DD'nin oyunculuktan ziyade kamera arkasında başarılı olduğunu söylemem gerekir.. House of D ile güzel eleştiriler aldı mesela.. Oyunculuğunu başarılı buluyo muyum? Buluyorum, ancak GA'yı daha başarılı buluyorum..

DD'nin yönettiği bölüm Hollywood A.D. idi.. Konusu ile pek hoşlaşmamıştım, izleyince karar vericem.. ancak GA'nın ALL THINGS gibi bi şaheseri var.. O da armut toplamıyor yane.. Ama GA bnaa kalırsa kameranın önüne daha çok yakışıyor :)

Gönderen: guzeldere1 Aug-23 7:20 pm

vallaha arkadaşlar kime sorsam bu sitede anderson daha iyi oyuncu diyo duchovny'e oranla...daha ben ne diyim rookie???

bu arada herkes "all things" diyo.e onu da yapsın yani müsadenizle.7 senelik dizi geçmişi olan bi oyuncu onu da yapabilsin yani zorlanmadan.duchovny 2.sezonda bu işlere başlarken anderson hanım 7.sezonda ancak cesaret edebildi.neden acaba!?

neyse sözün kısası:
"DAVID DUCHOVNY, GILLIAN ANDERSON'A OYUNCULUKTA DA KAMERA ARKASINDA DA 5 TUR ATTIRIR." O kadar...

sinirlendirmeyin beni yahu:)))))))))))
özellikle rookie sen:))))
ikinci bir emre kadar konuşması yasaklanmıştır rookie'nin:)))))

Gönderen: Türke " Tear drop in god's eye " (Turke_1) Aug-23 9:06 pm

Ya Beri, gel de şu arkadaşa bi cevap ver ya :)

Gönderen: Those turns were gift for me... (Durden38) Aug-23 11:25 pm

Ya hem yönetmenlik hem oyunculuk yapan herkes iyi oyuncu, iyi yönetmen olsaydı ortalık süper oyuncularla dolu olurdu...Sonuçta oynadığı veya çektiği film sayısından çok yaptığı işlerin içeriği önemli bence. Misal GA kaliteli tiyatro oyunlarında rol alarak her zaman iyi eleştiriler alır. Oynadığı veya oynamayığı seçtiği filmlerde de kendi tercihidir...şöyle bir şeyde var x-files olmasa GA'ını yine duyardık ama DD'yi duyma şansımız daha zor olurdu..Misal james marsters gibi bir örnekte var. Oynadığı diziler bana göre kötüdür, ama iyi bir oyuncudur. O da kaliteli oyunlarda sık sık yer almıştır. her iyi tiyatro oyuncusu da iyi bir sinema oyuncusu olamayabilir. Ki genellikli de tiyatro kökenliler rollerini çok abartılı oynadıkları için eleştirilirler...Fakat GA bunu da aşmıştır bence...DD'de jest ve mimik adına hiçbir şey olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim fakat daha donuk konuştuğu tabiri caizse daha karizmatik durmaya çalıştığı sahnelerde oyunculuğu nispeten daha iyidir(Bu noktada bknz. keanu reeves)..Neyse sonuç olarak herkesin bakış açısı farklıdır..Emrah belki farklı şeyler görüyor bizim göremediğimiz ama 5 basar deme olm sağda solda bence biraz daha iyi falan de...ehehe dayak yersin valla..:p
Başa dön
agharta
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 24, 2005 2:39 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gönderen: guzeldere1 Aug-24 2:10 am

ben anlamam arkadaş.bence anderson'ın mimik diye bi şeyi yok asıl...basmakalıp aptal bakışlar...gerizekalı mıdır nedir bea?o ne öle her bölüm bi kaş yukarı bi göz aşağı...kalacak öle diye korkuyodum herhalde ona bi şey olmasın diye anderson sağ salimken sağlıklıyken bitirmişler de anderson'a bi şey olmamış:)

neyse...lamı cimi yok onun bunu bilmem:
"DAVID DUCHOVNY, GILLIAN ANDERSON'A OYUNCULUKTA DA KAMERA ARKASINDA DA 5 TUR ATTIRIR." O kadar...

duchovny'i beğeniyom diye de gay sanmayın hee:))
isteyenle sonuna kadar tartışırım bu konuyu duchovny > anderson
hem yaşta hem yetenekte:)))
hade gel dürden misin nesin bilek olum bu bilek dil diill:))))
zuhhahahaaa

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Aug-24 9:07 am

Bir insanı eleştirmek için kaba sözler kullanmanıza gerek yok. Ayrıca burası sidik yarıştırlacak yer değil

Oğuzhan

Gönderen: maybe there is hope (sedab) Aug-24 9:09 am

bu arada unuttum daha önce sormayı bu cnbce tgrt yemi özendi nedir.the end de scully nin mulder la dianayı el ele gördüğü yerdeki kafa eğmesi niye kesilmiş
fox mu sonradan kesti ne alaka

valla triangle da tgrt nin kestiği yeri keserse cnbce benim ezeli düşmanım olur

Gönderen: Behind a gun, I'll make my final stand (rukish) Aug-24 9:42 am

O THE END'de oluyodu zaten söz edildi başlığında be Seda.. Başını eğmesi değil, o kısmı görüyosun bi kere.. Geri dönüp kapının önünden gçetiği sahne yok.. Ne akla hizmet kestiklerine de bi cevap bulamadım valla.

Ayrıca tamam Emrah'cım anladık farklı düşünüyorus da Oğuz'un dediğine katıldığımı belirteyim. GA da olsa DD de olsa bi zahmet eleştirimizi dozunda yapalım, lütfen :)

Gönderen: Every day above ground is a good one. (trustno13) Aug-24 10:31 am

Nasıl da severim eleştirmekle bok atmak arasındaki o kalın çizgiden bihaber insanları anlatamam.

Gönderen: layaki Aug-24 11:17 am

Ya FTF?yi izledikten sonra insan The Beginning?in başlangıcının Scully ve Mulder bir yataktayken açılacağını umuyor(nerde o günler!..) Ama ne görüyoruz, Scully?miz tekrardan Mulder?ı azarlamaya başladı bile. CC, FTF?de ağzımıza bir parmak bal çalmış. Gerçi o durumda da benim yaklaşımım çürürdü ve aynı şeye inanan iki kişinin dizisi olurdu ve bu bakımdan da hoşuma gitmezdi(ne çelişkili bir zihnim var ). Ne kadar hevesimiz kalsa da dizi kendi rayında gidiyor yine. Üstelik Gizli Dosyalar?ın CSM?in yavrusuna kaptırılması, Skinner?ın görevden alınması filan derken hikayeler bir adım öteye gidip kendini tekrardan da kurtulmuş oldu.

The End?le başlayıp şimdiye kadar mitolojiye getirilen açıklamalar benim gibi mitoloji hastası fanlar için gerçekten yeme de yanında yat misaliydi. Kaç haftadır içim dışım mitoloji zevkten dört köşe vaziyetteyim. Üstelik bir arkadaşın izlerken ürkmesi dolayısıyla yarım yamalak izleyebildiğim The Travellers?ı da hafta içi yeniden izleyeceğimi düşünürsek. Amanın bu ne zevktir. Anlatması bile zor…

Dizide bana göre bir kopukluk var. şu kara yağ meselesi. Hatırladığım kadarıyla bu petrolümsü maddeyle ilk kez okyanusun dibindeki denizaltı enkazında karşılaştık. Sonra balıkadamımız ve karısına bulaştı. Bulaştığı insanları da bir tür garip “alien-human” yaratığa dönüştürüyordu yağımız. Aslında bu yağa Mulder?da maruz kalmıştı Rusya?da ama nasıl kurtulduğunu anlayamadık. En son “yağlanan” Krycek?imiz de yağı ait olduğu yere uzay gemisine geri getirip bıraktı(gemiye yağı boşalttığı kapağın biçimi eski Mu kıtasının sembolüydü. ılginç bir ayrıntı!). Krycek?in de oradan nasıl kurtulduğunu anlayamadık.

şimdi aynı yağ FTF?den itibaren karşımıza çıktı. Ama bu sefer bambaşka etkileri oluyordu. Alien benzeri bir tür kuluçka etkisi gösteren yağımızın yapısı ve fonksiyonu değişmiş. Sanırım CC ve yazar ekibi o yağ meselesini eski hikayelerde bir yere götüremeyip olduğu gibi bıraktılar. Filmden itibaren de yepyeni bir fonksiyon yüklediler. Burada ciddi bir kopukluk var. Ha o yağla bu yağ farklı şeyler denebilir. Ama o zaman da hem Tunguska?da hem de Amerika?da aşı geliştirilen yağ buydu. Eğer ikisi farklı maddelerse bizim sendika iki ayrı dertle uğraşıyor demektir.

şimdi Sendikacıların konuşmalarına dikkat edelim. Londra?daki toplantıda ne dediler?(Burası filmde geçiyor). “Eğer bu aşıyı geliştiremezsek ya da istlacıların bizim çalışmalarımızdan haberi olursa her şey boşa gider.” Biz dahil herkes ölür. Onlarla iletişimimiz sayesinde en azından biz hayatta kalacağız(buradaki “biz”den ne kasdedildiği belli değil. Ancak ıyi Giyimli Adamın torunu için endişelendiğini hesaba katarsak sayıları çok fazla değil) Burada sendikanın kendileri için çalışırken aşı dolayısıyla aslında insanlığı istilacı uzaylılardan kurtarmak gibi bir proje peşinde oldukları da çıkıyor ortaya. Bu da onları saf kötü sınıfına girmekten kurtarıyor bir anlamda. Her ne kadar önce kendileri için olsa da sonuçta insanların tarafında bu adamlar. Belki de Mulder?ın çalışmaları bu adamların gizli mücadelelerini ortaya çıkaracağı için Mulder?ın gerçeği arayışına müdahale etmeleri de elzem bir gereklilik. Düşünsenize adamlar tam aşıyı bulmuşlar devreye alacaklar bizim iki ahbap çavuş bütün gerçeği blup dünyaya yayıyorlar! Bak sen şimdi şu işgüzarlara…(Heh heee… sizi kızdırayım biraz…) Tabii sendika bu işleri yaparken önce kişisel sonra politik düşünüyor. Bu aşıyı nasıl kullanacaklar. Sadece Amerika ve ıngiltere?yle mi sınırlı tutacaklar vs gibi soru işaretleri var.

Yani iş, karışık ve doğaçlama yazılmış senaryoların toparlanması çabalarına kadar geldi dayandı. CC ve ekibi bence şimdi tüm mitolojiyi bir araya getirmeye çalışıyorlar. Eh kolay iş değil. O yüzden de 6. Sezon da bir miktar mitolojiyi dinlenmeye bırakıp beyin jimnastiği yapmış olmalılar.

Bir de arada bir ortaya çıkan şu uzaylı avcısı gibi çıkıntı tipler var. Bunların bir kısmı gücün aydınlık tarafında. Diğerleri karanlık tarafta. Bir taraf diğer tarafı o tuhaf sustalıyla ensesinden infaz ediyor. Olmazsa olmaz infaz edilenler insanlara karşı değiller. 6. Sezonun bir bölümünde yanılmıyorsam birisi Mulder?a insan olarak yaşamak isteyen uzaylı bir sporcudan bahsediyordu, unuttum şimdi. Böyle şeyler de var. Kaç tane uzaylı ırk var etrafta dolaşan belli değil. Bunların hepsi insanlarda kuluçkaya yatıpta mı türemişler o da belli değil. Eğer öyleyse bu yağ dünyaya nereden geldi? ınsanlardaki kullanılmayan genleri hesaba katarsak artık yaşamın dünyaya uzaydan geldiğine ama dünyada oluştuğuna inanmamız gerekir. Çünkü basit bir sıvının uzay gemisi yapıp dolaşacak kadar akılı ve fonksiyonlu olduğunu sanmıyorum. Ama bu sefer de o UFO?lar ne oluyor? Onlar nereden geldi gibi boşluklar oluşuyor. Bu sorular bitmez. Umarım 9 sezonda tüm bu soruların yanıtlarını da buluruz.

Bu arada ben de epey bir beyin jimnastiği yapmış oldum.

Selamlar
Lami

Gönderen: guzeldere1 Aug-24 11:26 am

öyle olsun murat ve oğuzhan... 7 senelik izleyici, XF bağımlısı olarak evet ben b.kçuyum zaten...bnm tek derdim duchovny'nin anderson'dan kat kat iyi bi oyuncu olduunu anlatmak ama araya da bikaç espri sokıyım dedim.maalesef anderson sevgisi o kadar fazla ki bunu bile kaldıramıyo bazı kişiler...tamam siz anderson diyin ben duchovny diyorum kardeşim sorun olmasın artık kimseyle polemiğe de girmiycem bundan böyle...
ayrıyeten ne duchovny babamın oğlu, ne de anderson ezeli düşmanım...ikisini de çok severim öle olmasaydı zaten 7 senedir seyretmezdim bu diziyi.sadece tartışıyoruz ama fanatikliğin luzumu yok, birbirimizi kırmayalım bizden haberi dahi olmayan insanları savunucaz diye.espriye evet; kırıcılığa, saygısızlığa hayır...ben bugüne kadar sitedeki insanlara bir saygısızlık yaptıımı hatırlamıyorum ama bazı insanlar bnm için "bok atan, sidik yarıştıran" gibi hoş olmayan, agresif sıfatlar kullanmışlar...olmadı arkadaşlar...

NOT:XF SıTESıNDE HıÇBıR ZAMAN SPEKÜLASYON YARATARAK ÖN PLANA ÇIKMA ıSTEğıM OLMADI.SıTE MODERATÖRLERıNE DUYURULUR...

Gönderen: guzeldere1 Aug-24 11:29 am

ayrıyeten oğuzhan sidik yarıştırılcak yer diil burası demişsin.doğrudur...yalnız tancan ^(dürden) kankam gibidir.en azından ben çok severim onu.zaten takılıyoz, hemen öküz altında buzağı aramaya gerek yok...

Gönderen: layaki Aug-24 1:25 pm

3. sınıf korku temalarına ya da vahşet sahnelerine alet edilmediği sürece özel yeteneğe sahip çocukların konu edildiği bilim kurgu(ya da BK yaklaşımlı) eserleri severim. The End'den bu yana konu edinilen Gibson'u pek sevdim. Her şeyden önce bu bir çocuk. Gerçek anlamda bir çocuk. Özel yeteneğini kullan(a)madığı zamanlarda oturup Fox Kids izleyen sıradan bir çocuk. Hem de o büyük camlı gözlükleriyle çok ta sevimli. CSM'in ya o ölecek ya biz" diye çocuğu reaktöre gönderdiği sahnede içim buruldu birden.

Gibson'ın yeteneği bana başka türlü bir yetenekli çocuğu, Martin Mystere'deki muhteşem Jaspar'ı hatırlattı. Hikaye, Tay Yayınlarının 72'lik ikinci serisinin 46-47. sayılarında yayınlandı. Mucize Çocuk(Un Enigma di Jaspar) isimli Castelli'nin yazıp Alessandro Ciharolla'nın resimlediği bu büyüleyici bilim kurgu hikayesinde Jaspar isimli bir mucize çocuk konu edilir. Jaspar'ı ormanda bir başınayken bulan ve yetiştiren çocuksuz bir çift bir süre sonra onun yeteneklerinin farkına varırlar. Jaspar'ın beyni bir kütüphane gibidir. Kendisine ne soruursa sorulsun tarih, fizik, coğrafya vs. bir an düşünüyor ve sonra bilinmeyen bir yerlerdeki gizli bir kütüphaneden tüm bilgileri derlemiş gibi takır takır saymaktadır. ışin ilginç yanı çocuk geçmişi hakkında hiç bir şey hatırlamamaktadır. Hafızasını kaybetmiş gibidir. Ama beyniyle çevresinde önce özenilen sonra korkulan bir çocuk haline gelir. Sonra bir gün ellerinde resmi evraklarla gelen birileri onun ailesinin bulunduğunu söyler ve çocuğu alıp giderler. Aile sonradan gelenlerin birer sahtekar olduğunu anlar ama iş işten geçmiştir. Martin ve Java'dan yardım isterler. Çeşitli maceralardan sonra Martin çocuğu uzak bir yerdeki ormanlık bir arazide yeralan bir şatoda bulur. Burası Dr. Phybes isimli çılgın bir bilimadamının malikanesidir ve Jaspar'ı o yaratmıştır. Phybes bebeklerin doğduğu anda her türlü iletişim yöntemine açık olduklarını ancak ebeveynlerin onların iletişim yeteneklerini tek bir yönde geliştirerek beyinlerin körelttiklerini düşünmüş ve jaspar'ı doğduğu gün parayla satın alıp onu her türlü iletişim yeteneğini geliştirebileceği bir laboratuvarda büyütmüştür. Çocuk evrendeki tüm bilgilere istediği anda ulaşabilen bir mucize çocuk olarak büyümüştür. Tabii sırrını öğrendiği dostlarımızı bir fırında yakmak suretiyle öldürmeyi de ihmal etmeyecektir. Ancak sona anda dostlarımız Jaspar tarafından kurtarılır. Ve sonra Jaspar tüm insanlığı aşağılayan bir söylev çeker. Ailesinin ne kadar zavallı olduğundan bahseder. MArtin ne yapmak istediğini sorduğunda verdiği yanıt ilginçtir:"Bu dünya da iki tanrıya yer yok!" Çeker gider...

YIllar sonra Jaspar Il Ritorno Jaspar isimli bir bis albümde tekrar karşımıza çıkar. Büyümüş çakı gibi delikanlı olmuştur. Martin'e kendisi gibi ancak gücün karanlık yanında yeralan bir katili yaklaması için yardım eder. Ancak hikaye bilim kurgudan çok fantastik edebiyat içerisinde yeralacak bir kurguya sahiptir. Mucize çocuktaki o gizemli klasik BK tadı yok olmuştur. O yüzden büyük bir sabır ve hevesle beklediğim Jaspar'ın Dönüşü pek muhteşem olmadı benim için.

Gibson'u izlediğim her sahnede aklıma Jaspar geldi. ıkisinin de beyniyle oynanmış ikisine de istemedikleri halde özel güçler verilmiştir. Tek fark, onlar bu güçlerini farklı yöntemlerle kullanmaktadırlar. şimdi de Gibson'un o sözü edilen ilerideki sezonlarda önümüze çıktığında nelerle karşılacağımı merak ediyorum. Ama çdaha çok vakit var değil mi?
Selamlar
Lami

Gönderen: Our genesis is alien (okatmer) Aug-24 2:03 pm

"""The End?le başlayıp şimdiye kadar mitolojiye getirilen açıklamalar benim gibi mitoloji hastası fanlar için gerçekten yeme de yanında yat misaliydi"""

Evet evet aynen

Karayağ ile ilgili sitedeki Mitoloji bölümünü okursan sanırım soruların cevaplanacak. Zaten mesajındaki her sorunun cevabını bilsem, X-Files Mitoloji uzmanı olurdum :)

Sendika uzaylıların istilasını biliyor ve önce kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Ayrıca uzaylılarla ilgili tüm olayları örtbas ederek uzaylılara bu dünyayı ele geçirmeleri için yardım ediyor. Aynı zamanda dünya dışı teknolojiyi kullanıyorlar böylece Gelişmiş Ülke oluyorlar

Sendika ikili oynuyor hem uzaylılara yardım edip, hemde insanlığı istiladan kurtarmayı amaçlıyor. WMM'nin de filmde Mulder'a söylediği bu; torunlarımın yaşamasını istiyorum. Üzerinde çalışılan aşı belkide sadece sendika üyelerini kurtaracak uzaylıların bunu bilmemesi gerekiyor. Zaten filmin adı Fight the Future; ınsanlığın geleceği için Mulder-Scully savaşacak

""Eğer öyleyse bu yağ dünyaya nereden geldi""

SPOILER
Alıntı:

Olay The Truth'da şöyle açıklıyor;

SCULLY: I believe as do many respected scientists that life came to earth millions of years ago from a meteor or a rock from Mars.

SKINNER: So, a meteor crashed to earth but along with the biological building blocks on it there was something else -- an alien virus.

SCULLY: I believe there was a virus which thrived here prehistorically. I believe that virus infected early man and transformed his physiology.

SKINNER: Changed him into something else.

SCULLY: Into an alien life-form himself.

SKINNER: And what happened to these aliens?

SCULLY: They died in the last ice age, 35,000 years ago.

SKINNER: And the virus?

SCULLY: It lay dormant underground until it surfaced once again during our current geologic period.

UFO'lar ne oluyor? Karayağlamı bağlantı kurmaya çalıştın anlamadım. UFO'lar gelip gidiyor zaten.

Oğuzhan

Gönderen: guzeldere1 Aug-24 4:21 pm

NINA VAN HORN (JUST SHOOT ME!)
:)))
FBI soruşturmasında başta ifade alan "ağır" kadını dikkatli komediseverler "just shoot me" den hatırlayacaklardır...kadını görünce gülesim gelir.iyi bi komedyendir, niye böle bi seçim yapmışlar anlayamadım ama çok hoş oldu onu tekrar görmek...
Başa dön
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pzr Tem 19, 2009 5:50 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
En güzel sezon başlangıç bölümlerinden biri ve en sevdiğim bölümlerinden biri.Son sahne görülmeye değer hakikaten..
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Çar Haz 11, 2014 8:48 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
6.Sezonun başlangıç bölümü "The Begining" ile sıkı bir giriş yaptık.

Ancak hemen bir uyarıda bulunmak gerekiyor. Kronolojik olarak geçen sezon finali "The End" ten sonra mutlaka 1998 yapımı "Fight The Future" filmi izlenmeli sonra "The Begining" e geçilmelidir.

Fight The Future ile merak edilen pek çok soruya yanıtlar alıyoruz. Mesela Kuzey Texas'ta Milattan Önce 35.000'lerden kalma bir uzaylı yerleşimi olduğunu bunların istilacı uzaylılar olduğunu, hükümete bağlı gizli birimin genetiği değiştirilmiş mısırların polenleri ve arıları taşıyıcı olarak kullanarak bu virüsün insanlar üzerindeki etkilerini test ettiklerini öğreniyoruz... Ayrıca Antartika'daki buzulların altındaki Scully'nin yeniden yaşama dönmesi ve dev uzay gemisini öğreniyoruz...

Yeniden bu bölüme dönecek olursak, Gibson isimli düşünce okuyan çocuğun çeşitli işlemlere tabi tutulduğunu ve ısı ile üreyebilen bir uzaylı yaratıkla aynı dna'dan geldiklerini öğrendik. Phoenix'teki bir nükleer enerji santraline saklanan bu canavar, gibson, FBI'ın gizli dosyaları kapatması ve Diana F. ve Jeffery'i has adamı olarak kullanmaya başlaması bizim kahramanlarımızın işini zorluyor.

Sigara İçen Adam tabi yine döktürüyor. Kişileri öldürürsün ama düşünceleri öldürmek kolay değildir. Bu açıdan itibarsızlaştırıp gözden düşürürsün... En zevklisi de bu dedi.

Elbette yeni karakterimiz rapoların sunulacağı Kersh'i de unutmamak gerek.
abidin

İletiler: 28

İletiTarih: Cmt Oca 24, 2015 10:36 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bütün her şey bir yana nükleer tesisteki homer (simpson Laughing ) beni çok güldürdü Laughing
kanser adamın patton misali sözleri ve en iyi sezon girişi Very Happy
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Apology is Policy - Sezon 6 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız