X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Kitap Önerileri
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Per Arl 28, 2006 7:05 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yanlış anlaşılmasın ama bir sav yürüterek,LOTR edebi bir eser olduğu için olabilir mi?Sonuçta edebi eserleri takip edenler daha edebi olmayan eğlencelik şeyleri sevebilirler ama sadece eğlenceliklerden hoşlananlar edebi eserlerden pek hazzetmeyebilir Wink
David Eddings'i severim ben mesela,Belgariad'la Mallorion'u ve hatta ardından Belgarad the Sorcerer'la Polgara the Sorceress'ı okumuşluğum vardır fellik fellik aradıktan sonra.Ama onların da tüm,ama istisnasız tüm kadın karakterleri o kadar gıcık,sinir bozucu,dövülesi tipler ki,ben de cinsime rağmen "Keşke kadınlar geri planda kalsaydı ulen!" derken yakaladım kendimi.

Benim başka bir önerim daha var,bu aslında daha küçük bir yaş grubu hedeflenerek yazılmış olsa da sevenler bilir,Artemis Fowl.Kesinlikle tavsiye ederim,çok ama çok eğlenirsiniz.
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cum Arl 29, 2006 1:36 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
jtt0331613 yazdı:
Yanlış anlaşılmasın ama bir sav yürüterek,LOTR edebi bir eser olduğu için olabilir mi?Sonuçta edebi eserleri takip edenler daha edebi olmayan eğlencelik şeyleri sevebilirler ama sadece eğlenceliklerden hoşlananlar edebi eserlerden pek hazzetmeyebilir Wink

Benim açımdan öyle olmaz..

şöyle ki "ıyi bilimkurgu, iyi edebiyattır" denir Metis'in kapaklarında.. Kesinlikle katılıyorum.. Bilimkurgu eserler ve fantastik eserleri farklı olmalarına rağmen aynı potada değerlendiririm bu laf söz konusu olunca.. Dolayısıyla, tarzı ne olursa olsun eğlencelik fln diye bakmamak lazım kitaplara. ıyiyse iyidir bir kitap, kötüyse kötüdür; bunu içeriğinin bilimkurgu olması, fantastik olması, korku olması değiştirmez, yazım dili hiç değiştirmez.

Çoğu kişi hak vermeyecek belki ama edebi açıdan iyi olması, benim gözümde iyi yapmaz bir kitabı arkadaşlar... Ben yüzde 90'ında bilmediğim kelimeler kullanılan bir kitabı sevmez sorunda değilim. Dean Koontz beyfendi kitabında evleri tarif ederken "ispanyol tarzı, meksika tarzı" falan fişman der, şimdi ben bunları merak edip te aramam, aramıyorum, ayrıca uyuz da oluyorum, banane Meksika tarzıysa, banane ispanyolsa??!! Bu ve bunun gibi her yazarın illaki kendine özgü tarzı vardır, araya bir şeyler serpiştirmeyi severler (Dean Koontz'un evleri tarif edişnden nefret ederim ama "Sayılı Hüzünler Kitabı"ndan şiirler eklemesine de bir o kadar bayılırım) Tolkien'in kitaplarını okuyamamamın sebebi, inanılmaz uzun tasvirleridir mesela.. O nedenle gerisini getiremedim anasını satayım.

Neyse konu dallanıp budaklanıyor, şöyle toparlayayım, LOTR size edebi geliyorsa bana eğlencelik gelebilir pekhala.. Bu şekilde ayırt etmeyi kendi açımdan uygun bulmadığımdan böyle söyledim.. LOTR tabii ki kendi alanında çığır açmış bir eserdir ama benim hayatımda çığır açan eser Kara Kule'dir (Ki SK bile LOTR'yi okuduktan sonra KK'yı yazmaya karar verdiğini söyler). Yani okuyucunun kendine göre kitapları değerlendirme kıstasları farklıdır, her zaman farklı olacaktır. Bir kitabı beğeniyoruz diye, bu diğerlerini adamdan saymamamızı gerektirmez. Yazarın tarzı ve okuyucunun tarzı uyuşuyorsa, kitap dünyanın en muhteşem eseri olur, uyuşmuyorsa zorlamanın gereği yoktur.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Cum Arl 29, 2006 5:23 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Tabii ki herkesin fikri farklıdır katılıyorum,herkes her edebi eseri sevmek mecburiyetinde de değildir asla ama

Alıntı:
Neyse konu dallanıp budaklanıyor, şöyle toparlayayım, LOTR size edebi geliyorsa bana eğlencelik gelebilir pekhala

Bir eserin edebi olması için bazı kriterler olur.Edebiyat akımlarının en çılgınlarında,en özgürlerinde bile bunlar hemen hemen aynı kalır.Yani beğenip beğenmemek ayrı da,bence edebi olup olmaması çok da göreceli değil Very Happy
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Cmt Arl 30, 2006 1:14 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
onu yazanın da hala daha LOTR'yi okumamış olması ayrı bir enteresanlık hiç şüphesiz ki... Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
zuzu
Çaylak
Çaylak

İletiler: 72

İletiTarih: Cmt Arl 30, 2006 2:01 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
jtt0331613 yazdı:
zuzu yazdı:
yüzüklerin efendisini okuyp bğendiyseniz ejderha mızrağı serisini öneririm haa bide frp oynamay fln seviyosanız cidden güsel kitaplar bunlar

Yüzüklerin Efendisi ve Ezderha Mızrağı???Kusura bakmayın ama yanına yaklaşıp dibinden bakamaz.Yani çok kötü demiyorum ama Yüzüklerin Efendisi nerde...

yüzüklerin efendisi bence tartışılmayacak bi kitap ve yine bence bi klasik ama olurya elflerdi cücelerdi goblinlerdi fln ilgisini çeken olmuştur ordan bağladım ben olayı
yoksa konular tabiki farklı ve anlatımlarda öle
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cmt Arl 30, 2006 4:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
jtt0331613 yazdı:
Tabii ki herkesin fikri farklıdır katılıyorum,herkes her edebi eseri sevmek mecburiyetinde de değildir asla ama

Alıntı:
Neyse konu dallanıp budaklanıyor, şöyle toparlayayım, LOTR size edebi geliyorsa bana eğlencelik gelebilir pekhala

Bir eserin edebi olması için bazı kriterler olur.Edebiyat akımlarının en çılgınlarında,en özgürlerinde bile bunlar hemen hemen aynı kalır.Yani beğenip beğenmemek ayrı da,bence edebi olup olmaması çok da göreceli değil Very Happy

Eh iyi o zaman öyle diyorsanız öyle olsun. Ben 2. kitabının yarısında bıraktığım bir seri eser hakkında daha fazla ahkam kesmek istemem.

Herkes istediği şekilde okur kitabı ve ben şimdiye kadar bir kitap hakkında "edebi bulduğum için okudum, okuyorum" demedim. Demiycem de... Böyle adlandırmayı, değerlendirmeyi sevmiyorum; hak verirsiniz ki sevmek zorunda da değilim... Bir kitap, bu dünyadan beni ne kadar uzaklaştırıyorsa, kendi dünyasına beni ne kadar sokabiliyorsa ve farklı dünyalar anlatsa bile özünde insanı açıdan sağlam değerlendirmeler yapabiliyorsa, benim için değerlidir. (LOTR de böyle bir eserdir diyenleri duyar gibiyim, böyle bir eser olduğuna şüphem yok, ama ben okuyamyosam demek ki benim değerlendirme ölçütlerim farklı) Bir mit olması, bir çığır açması, bir ekol olması, ya da başka herhangi bir *ilk* olması fikrimi etkileyemez, etkilemeyecektir. Budur yani olay, kişiselleştirirsek daha çok uzar bu zaten. Benim fikrim bu diyelim geçelim derim Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Arl 30, 2006 8:13 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
biz seninle bu konuyu çok konuştuğumuz için sadece bir şey söyliycem ruki: Kitabını okumadan LOTR tam olarak sevilemez, benimsenilemez. çünkü olay şudur: "dünya ikiye ayrılır: LOTR'yi okuayanlar ve okuyacak olanlar". ve LOTR'yi okumadığın sürece hep bir tarafın eksik kalacak. bunu kabul ediyorsan sorun yok Cool
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
man of the west
Çaylak
Çaylak

İletiler: 59

İletiTarih: Çar Şub 28, 2007 10:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Elbette ilk olarak Lord of the Rings, böyle bir eserden kimse mahrum kalmamalı.

Ve tabii ki Kara Kule (bunlar çok bilindik oldu gerçi)

H.P. Lovecraft - Call of Cuthulhu

Elizabeth Kostova - Tarihçi

J.C. Garange - Siyah Kan (şiddetle tavsiye ederim)
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
elfsword

İletiler: 32

İletiTarih: Cmt May 26, 2007 7:17 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gillian'la ilgisi bakımından ( en azından ondan dolayı yani -çünkü filmi de o filmde Gillian'ın oyunculuğu da çok güzeldi - ) muhtemelen burada mevzuu geçmiştir ama '' House of Mirth ' diyeceğim öncelikle çok uzun zamandır okumak istiyordum .nihayet bu senenin başında okudum ve hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi .şimdi herkese tavsiye ediyorum.Filmi görüp sevdiyseniz okuyun .Görmediyseniz yine de okuyun ve filmi de görün derim.Türkçeye çevrildimi bilmiyorum ben Penguen Yayınlarından okudum .
Polisiye ve psikolojik gerilim sevenlere de Jonathan Kellerman'ın Alex Delaware serisini tavsiye ederim.Sanırım 19 tane falan kitap oldu şimdiye kadar ben 11 tanesini okudum 12'ci sırada Smile şimdi Maxime Chattam'ı okuyorum 3'leme bitince ruhumun kararmışlığı biraz geçsin diye araya başka tarz bir kaç kitap sokarım mutlaka da insanın düşünebileceği kötülüğün dipsizliğine katlanabilecek bir ruh halini tekrar edinebildiğimde bu sene içinde mutlaka onu okuyacağim.Tutkunu oldum ben bu serinin .Okumaktan kesildiğim zamanlarda hemen bir , gerekirse ard arda bir kaç tane Kellerman attırıyorum.Hemen pasımı alıyor .Bilenler bilir Alex özellikle de side kick'i polis det'i Milo dostlarım oldular artık .Kitap aralarında özlüyorum onları Smile
Çaylak
Çaylak

İletiler: 139

İletiTarih: Sal Haz 19, 2007 7:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
LOTR ve Ejderha Mızrağı karşılaştırması yapılmış galiba Smile

Her iki seriyi de okuyan birisi olarak naçizane görüşlerim:

LOTR, fantazi edebiyatının mihenk taşıdır, herşeyi başlatandır. Çok sevdiğim, defalarca okuduğum bir seridir. (Filmler için aynı şeyi söyleyemiyorum maalesef - *kafasına atılanlardan kaçar* ) Edebi açıdan üstünlüğü tartışılmaz.

Ejderha Mızrağı, bir RPG oyunu olarak geliştirilmiştir önce ve sonra öyküleştirilmiştir. Evet Margaret Weiss ve Tracy Hickman, bir Tolkien değildir, belki Ejderha Mızrağı bir edebiyat şaheseri değildir ama okurken bazı yerlerinde ağladığım nadir kitaplardandır. Zaten serinin "fantazi edebiyatının piriyim" şeklinde bir iddiası olduğunu zannetmiyorum.

Ben her iki seriyi apayrı kulvarlarda görüyorum. LOTR olmasaydı, Ejderha Mızrağı ya da diğer fantastik seriler olabilir miydi, ya da bu kadar ilgi görebilir miydi, ondan şüpheliyim.

LOTR'ye başta da dediğim gibi büyük saygı duyarım, hiç bir şeyi onunla karşılaştırmam ve gelmiş geçmiş en iyi eserlerden biri olduğunu kabul ederim. Ama -LOTR'ye göre - çok daha basit bir dille yazılmış olan Ejderha Mızrağı duygusal açıdan beni çok daha vurmuştur diye itirafımı da yaparım. Smile

Bu arada son olarak yine Margaret ve Tracy ikilisinin "Ölüm Kapısı" serisini okuyorum. Bu üçüncü okuyuşum. Herkese de tavsiye ederim.
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Haz 19, 2007 7:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Daha önce yazdığımdan eminim ama olsun tekrar edeyim:

LOTR edebiyattır, Ejderha Mızrağı romanlar serisidir.
Tabi ki insan hepsinden ayrı tat alabilir o bambaşka bi konu, saygı duymak lazım Smile
Başa dön
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Sal Haz 19, 2007 11:53 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
marajade yazdı:

LOTR, fantazi edebiyatının mihenk taşıdır, her şeyi başlatandır. Çok sevdiğim, defalarca okuduğum bir seridir. (Filmler için aynı şeyi söyleyemiyorum maalesef - *kafasına atılanlardan kaçar* )

*Kafasına *ay* atar.*

Önceki mesajları hatırlamıyorum bile...Lafım meclisten dışarı ancak genelde karşılaştığım bir konu ile ilgili iki çift lafım olacak.

Ejderha Mızrağı'nı okumadım ama okunacaklar listemde gelecek yıl için yer ayırdım kendilerine. Benim asıl meselem LOTR ile her şeyin karşılaştırılmasının yapılması, nasıl LOTR'den hiçbir şeyin üstün olamayacağının yazılıp çizilmesi, nasıl edebi olduğunun "çok edebidir" gibi incir çekirdeğini dolduramayacak basitlikte kelimelerle savunma kisvesi altında kitap faşizmi yapılmasıdır.

Kitap faşistlerinden hoşlanmam. Benim gibi bir LOTR hayranına bunları yazdırabilecek kadar sığlaşan sözde *kitap* severleri ise başka kalıba koyamam, üzgünüm ama LOTR her kitapla karşılaştırılması yapılmak zorunluluğu taşımıyor, böyle bir misyonu yok asla da olmadı. O nedenle bana bu argümanla gelenleri hiçbir zaman ciddiye almadım. Tabii ki her fantezi edebiyatı LOTR'den izler taşır. Sonuçta LOTR dünya insanlarının mitlerinden esinlenerek yazılmış bir eserdir. Belki de esinlenilen Tolkien'den çok bu mitler, halk öyküleri, efsanelerdir ha? Prachett'dan King'e, Weiss'den Salvatore'ye, Rowling'e kadar her yazarı, her sanatçıyı Tolkien'i taklit etmekle suçlamadan önce Tolkien'in kimlerden ve nelerden hikayelerini yazdığını düşünmekte biraz fayda var.

Nerede ayrılır Tolkien diğerlerinden...bir filoloji profesörü olarak ayrılır. Onlarca yıl Anglo-Sakson dili zerinde yaptığı araştırmaları, bilgisi ve bilimiyle ayrılır. Eline su dökülemeyecek muhteşemlikte, detayda bir dünya yaratmıştır. Dili izine rastlanmadık bir zenginliktedir. Ama bu demek değildir ki bundan sonra yaratılan tüm eserler LOTR süzgecinden geçecek. Lütfen...basit bir Amerikan/Batı Avrupalı sabit fikirliliği bu. Ve komik.

Live long and prosper
Başa dön
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Çar Haz 20, 2007 7:03 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bugünlerde bitirmek üzere olduğum ve bikaç sayfa öncesinde de bahsedilmiş olan Emrullah Tekin:"Gizli Parapiskolojik Araştırmalar" adlı kitabı iç rahatlığıyla önrerebilirim ilgilenenlere.aslında kitabı alalı aylar oldu,yine burda görüp ilgilenmiştim.ancak fırsat bulabildim okumaya..kesinlikle parapsikolojiyle ilgili en azından benm arayıp da bulmak istediğim her şey var.özellikle de tarihi kısımlar.derli toplu,paranormal olaylar hakkında bulunabilecek kapsamlı bilgiler içeren,akıcı ve güzel bi çalışma olmuş gerçekten

yukarda yine patient x'in bahsettiği 2 kitabı da almış bulunmaktayım.

-2012 Marduk'la Randevu(Burak Eldem)

-Amerika'nın Gizli Uzay Planları(Ali Bektan)

kitaplar hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek olan varsa iyi olur bir de Wink
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Haz 20, 2007 8:19 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Birazcık üzerime alındığım için bişeyler yazayım, LOTR'yi illa her fantezi romanıyla kıyaslamak bence de son derece abes, fakat işin içine Ejderha Mızrağı girince durum değişiyor. "Ejderha Mızrağı LOTR'den çok daha iyi" diyen arkadaşlarım var benim Very Happy

Dediğim gibi benim LOTR-EM kıyaslamam sadece edebiyat-roman sınıflandırmasından ibaret. açıkçası buna da her LOTR severin hakkı var. Nasıl bir Dostoyevski ile bir Dan Brown'u aynı kefeye koymuyorsak, aynı şey Fantezi Literatüründe de yapılabilir. Nihayetinde tıpkı LOTR'nin EM ve daha nice fantezi romanına ilham kaynağı olduğu gibi, Dostoyevski de nice yazara ilham kaynağı olmuştur. Katıldığım nokta elbette ki şu; okuduğun her romanı Dostoyevski'yle kıyaslamazsın heralde.
Başa dön
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Çar Haz 20, 2007 4:44 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben senin bu konuda düşündüklerini ve yorumlarını gayet iyi bildiğim için kesinlikle seni düşünerek yazmamıştım Muratçım zaten biliyordum alınabileceğini o nedenle sözüm meclisten dışarı demiştim Smile

Benim asıl takıldığım nokta, belirttiğim gibi devamlı bir karşılaştırma yapılmaya çalışılması. Bunda ne yazık ki filmler nedeniyle LOTR'nin ulaştığı insan sayısının artması da etkili. EM okumadım ancak daha akıcı bulunabileceğini tahmin edebiliyorum. Ben zannetmiyorum ki değişeyim LOTR'yı herhangi bir eserle ancak okumasının güç olduğunu kabul ederim sanırım bazı tercihlerde çok etkili oluyor bu.

Live long and prosper
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki »
7. sayfa (Toplam 9 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız