X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
10X03 : Mulder and Scully Meet the Were-Monster
Sayfa: 1, 2  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: I Still Want to Believe - Sezon 10
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Kas 26, 2015 3:42 pm    İleti konusu: 10X03 : Mulder and Scully Meet the Were-Monster Alıntıyla Cevap Gönder
1 Şubat 2016.. Bölüm ismi konusunda ne düşünsem bilemedim.

En son auroriel tarafından Çar Şub 03, 2016 12:01 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Pts Oca 25, 2016 11:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
IMDB'den alıntı

Alıntı:
Called to an old mansion where sightings of a creature have been scaring the guests. They meet, a dirt-bag, a metro-sexual, a lesbian, a sexy red-head and a Great Dane. The creature is just old Mr. Peterson wearing a disguise to scare guests. He would've gotten away with it too, were it not for those meddling teenagers...and their dog...and Mulder and Scully.

E bu bildiğin Scooby Doo Very Happy
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Şub 01, 2016 2:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Fragmanı buraya da koyhalım Wink

https://www.youtube.com/watch?v=Aj-iCRxuy40&feature=youtu.be

Çok eğlenicez bence Very Happy
Başa dön
erdemisik

İletiler: 14

İletiTarih: Sal Şub 02, 2016 3:34 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Fragmanı buraya da koyhalım Wink

https://www.youtube.com/watch?v=Aj-iCRxuy40&feature=youtu.be

Çok eğlenicez bence Very Happy

izlemiycem fragman filan, spoiler oluyor bana, ben xf bilmeyen, onu izlemek için fragmana ihtiyaç duyan biri miyin canım Smile Rolling Eyes
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Sal Şub 02, 2016 12:10 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Darin Morgan YAR-DIR-MIŞ! İlk başta ya pek olmayacak galiba derken uçup gidiyor bölüm. İnanılmaz bir gönderme listesi var benim rahat sayabildiğim bi 8-10 tane. biriktirip biriktirip yazıcam her bölüme yorum ama dizi sadece tek bir bölüm için geri dönmüş olsa ve o bölüm bu bölüm olsa kimse bir şey demezdi. Bizim gibi sadık hayranlara koskocaman bir ödül, bir teşekkür bu 45 dakika.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sheva_Emre
Çaylak
Çaylak

İletiler: 100

İletiTarih: Sal Şub 02, 2016 7:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Epey eğlenceli ve göndermeler ile dolu bir bölümdü.
thenomad

İletiler: 27

İletiTarih: Sal Şub 02, 2016 7:49 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Harika bir bölüm. Darin Morgan yine formunda, yazdığı klasik bölümler arasına aldım bile.
Başa dön
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Sal Şub 02, 2016 10:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Harika bir bölümdü yahu! Smile Klasik XF is back!
Bu bölümde Monster of the Week'in arkasından elinde silah yerine cep telefonunun kamerasını tutarak koşan bir Mulder var! Smile Priceless yahu! Böyle giderse 6 bölüm sahiden kimseye yetmeyecek!

Suratımda bir hafif gülümsemeyle bitirdim bölümü!

İşte bunun gibi smart bölümler için sevmiştik biz XF'i! Smile Bravo Darin Morgan!

Umarım kalan 3 bölümde bunlar gibidir! Smile
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ahaahahahahahahahah!

Allah'ım çok eğlendim...

- Mulder'ın Scully'yi ikna ederken "şimdi şöyle diyceksin, buna da böyle cevap vereceksin" tarzında hem Scully'cilik hem Mulder'cılık yapması! Sahne harika!

Scully : Yeah, This is how I like my Mulder! (Bu cümleyi kalplerle süsleyesim var!)

- Guy.. Çok basit, çok sığ, bu ne be falan derken adam bölümün ortasında öyle bir konuşma yaptı ki beni benden aldı.. Mulder'ın konuşmanın her halinde sadede gelme çalışmaları çok eğlenceliydi, ama bir hayvanın gözünden insanlığın değerlendirilmesi... Darin Morgan'dan başkası bu kadar güzel anlatabilir miydi??! Bir de Scully sahnesi!!! ahahahaha

- KIRMIZI SPEEDO! yarıldım yarıldım Very Happy

- Scully: "You forget … I'm immortal" Bu da güzel yerde girdi.. Şahane!

- Kim Manners ("Let’s kick it in the ass," )ve Jack Hardy'ye yaptıkları saygı duruşu en güzel sahnelerden biriydi bence..

- Ve tabii Mulder'ın cep telefonu melodisi, ehe

- Son sahnede Mulder (FOXMAN, ehe)"I want to believe" dedikten sonra kertenkeleye dönüşmüş Guy'ın elini sıkması... Duygusala bağladım orda... Mulder için sevindirik oldum, adam resmen bölüm başında bunalım takılıyordu.. Sanırım en sevdiğim ikinci sahne!

- Bu arada dizi bitince çalan X Files melodisi remixi de güzel olmuş hee Wink

Aşağıdaki linkte benim hatırlamadığım göndermeleri de bulabilirsiniz. Dagoo ile Mobydick'e gönderme yapmış Darin amcam gene.. Queequeg de ordandı...

http://www.vulture.com/2016/02/x-files-easter-eggs-weremonster.html#

Kısacası... Eğlenceli ama eskiyi hatırlatan, kesinlikle Darin Morgan kokan, stand alone olarak bence XF tarihinde sonradan gene severek hatırlayacağımız bir yer bulacak değerde bir bölüm olmuş bu...

Ne iyi ki eski ekip toplanmış işte Surprised
Başa dön
beatlephan

İletiler: 8

İletiTarih: Çar Şub 03, 2016 12:11 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben hala Mulder`in video cekecegim diye kendi suratinin videosunu cekmesini hatirladikce guluyorum. Her bir kismi ayri guzellikte bir bolumdu Sadece Kim Manners mezar tasina biraz duygulandim.
Başa dön
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Çar Şub 03, 2016 12:43 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Mukder'ın cep tel teknolojisiyle imtihanı... Smile Muhteşemdi! Smile
Bu bölüm bir süre PC'mde kalacak, belli oldu. Smile
fxmldr75
Çaylak
Çaylak

İletiler: 91

İletiTarih: Çar Şub 03, 2016 7:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Çok iyi bir senaryo izledik. Katilin sürekli canavar kertenkele olduğunu düşünürken sonunda normal bir insan çıkması, üstelik de kertenkelenin insanlara örnek olacak kadar iyi bir kertenkele olması Very Happy etkileyici bir son oldu. Bu arada Scully'nin o komik sevişme sahnesinde "you're an animal, animal" diye bağırması da çok komikti Very Happy Mulder'ın fotoğraf çekmek için elinde cep telefonu ile koşuşturması ve telefonunda x-files melodisi çalması da çok iyi göndermelerdi Very Happy
Başa dön
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 443

İletiTarih: Per Şub 04, 2016 4:00 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Çok özlemişiz be. Şöyle güzel bir bölüm izlemeyeli o kadar uzun zaman olmuş ki senelerdir görmediğin dostunu görmüş gibi seviniyor insan.
Mulder and Scully Meet the Were-Monster X-Files tarihindekindeki beşinci Darin Morgan (DM) bölümü. Komedi bölümü konseptini Humbug ile yaratan yazar olarak, aynı konsepti yeniden canlandırmak ancak Darin abimize yaraşırdı. DM yazdığı bütün bölümlerde diziyi ve felsefesini tiye alıp bunu dizinin üslubunun imkanlarını kullanarak yapma yeteneğini sergileyebilen efsane ötesi bir yazar. Aslında yazdığı beş bölüme kronolojik olarak bakacak olursak, her yeni bölümde dizinin sınırlarını daha da fazla zorluyor. Humbug ve Clyde Bruckman's Final Repose'da dizinin işlediği konuların gerçek dışılığının yaratabileceği durum komedilerini göstermekle yetinirken, War of the Corphorages'da Mulder ve Scully'nin aslında ıvır zıvırla hem de ne kadar saçma biçimlerde uğraşmak zorunda kalabileceğini bize fark ettirmişti. 10. sezondan önceki son bölümü olan Jose Chung's From Outer Space'te (harika da bir kurgunun eşliğinde) dizinin uzaylı mitolojisinin hem üslubunun hem de paranoya dolu içeriğinin zihin açıcı bir parodisini sunmuştu. Sevgili Darin Morgan Jose Chung'dan sonra yarım kalan işi tamamlayıp, bu sefer de dizinin MOTW bölümlerine benzer bir yaklaşımla meydan okuyor.
X-Files'ın MOTW bölümlerinde hep çok iyi yaptığı şeylerden birinin bizi paranormal olayların evreni içine gerçeklik algımıza hiç dokunmadan çekebilmek olduğunu düşünmüşümdür. Darin Morgan bu bölümde de, hep yaptığı gibi, bu algıyı bozmaya oynuyor ama bu sefer eskilerden farklı olarak dolu dizgin, bütün ipler elinde gibi. Her şeyden önce konu seçimini takdir etmek lazım. Seçtiği MOTW'nin sunduğu olanaklar o kadar geniş ki, bu düşünce DM'nin ilk aklına geldiğinde "oha süper fikir lan bu" demiş olmalı. Gerçekten süper fikir çünkü. X-Files'tan başka hiçbir yerde işleyemeyeceğin ama aslında X-Files'ta hep ters bakış açısıyla incelenen bir konu. X-Files MOTW bölümlerinde her ne kadar canavarlardan paranormal olaylardan bahsetse de hep o hikayede insana dair bir şeyler söyleyebiliyor. Nitekim bu normal bir x-files bölümü olsaydı, Guy Mann'in canavar olduğunda yaptığı eylemlerin insan doğası ve davranışları hakkında neler dediğinden bahsederdik muhtemelen. Ama Darin Morgan tam da bunu ters yüz ediyor ve haftanın canavarı insan oluyor. Normalde insan davranışının uç sınırlarına odaklanırken, bu sefer sıradanlığın ve gündelik olanın sorunlarına odaklanıveriyoruz. Üstelik bütün bunu çok zekice bir biçimde x-files çerçevesinde yapınca normalde hiç böyle bir bağlamda ele alınması gerekmeyen bir sorun gerçekdışı bir kadraja oturuyor. Böylece x-files'ın paranormal olanı normalde olabilirmiş gibi sunmasını sağlayan çerçevesini Darin Morgan bu sefer normal olana ilişkin bir derdi paranormal kılıfta olarak sunmak için kullanıyor.
Hem de nasıl kullanmak... Sonuna kadar! Guy Mann'in Mulder'la olan diyalogu her satırından felsefi bir deneme çıkarabilecek nitelikte. İnsan doğasından, içgüdüden, düşünme yetisinden, farkındalıktan, modern toplumda işe yüklediğimiz anlamdan, yabancılaşmadan, şiddetten daha muhtemelen unuttuğum birçok şeyden üstü kapalı olarak değil açık açık, gerektiğinde taraf da tutmaktan kaçınmadan ve sorgulatacak bir şekilde bahsediyor. Tabii ki bunu yapabilmesini sağlayan en önemli şey de yukarıda dediğim gibi x-files'ın sağladığı paranormal kılıfı kusursuzca kullanmış olması. Başarılı bir absürd tiyatronun yaratabileceği etkiyi televizyondan elde etmenin yolunu sunuyor adeta Darin abimiz.
Bütün bunların yanında bölümün adından başlayıp her anına uzanan bir tür "doğrudancılık" var. Nitekim bölümün ismi ilk yayınlandığında biraz tepki görmüştü bu yüzden. Çünkü X-Files her şeyi gizem perdesi altına saklar. Hikayesini de. Darin Morgan bunu da ters yüz etmeye and içmişçesine hikayeyi tabak gibi ortaya sermeye karar veriyor. Canavarın kim olduğu, sırrı çok kısa sürede ortaya çıkıyor ve biz X-Files'ta Hungry hariç başka hiçbir bölümde olmadığı kadar MOTW'ye kulak veriyoruz. Ama Vince Gilligan'ın MOTW'yi gösterip Mulder ve Scully'i saklayan ve aslında sadece gizem perdesinin yerini değiştiren versiyonunun aksine "Mulder and Scully Meet the Were-Monster" da "canavarımız" söylemek istediği ne varsa Mulder'ı karşısına alıp söylüyor. Bölümü dizi içi göndermelerle doldurmak suretiyle X-Files'ta hiç görmediğimiz kadar yoğun bir yabancılaştırmaya maruz kalıyoruz. Göndermelerin her birinin özenle seçilmiş olması ve hepsinin beni ya Kim Manners'ta olduğu gibi çok hüzünlendirip, ya da kırmızı speedo'daki gibi kahkahalar attırması bir yana Darin Morgan dizinin anatomisini ters açıdan bize göstermekte ustalığa ulaşıyor.
Bütün bu övgülerle birlikte Darin Morgan'a sitem edebileceğim bir şey var. Maalesef bazen yönetmen koltuğunda başkasının oturmasını dilediğim oldu. Özellikle bölümün başlarında. Kurgudan mı yönetmenden mi bilmiyorum ama özellikle başlarda akışı zorlaştıran bir acemilik vardı adeta. Sanırım DM ilk yönetmenlik denemesinde biraz fazla heyecanlanmış. Ama senaryoda çok düzgün bir şekilde yakalanan Mulder Scully dengesi ve hem Mulder'ın hem de Scully'nin yaşlarına, hikayelerine ve dönemin yeniliklerine cuk oturan bir tutarlılıkta çizilmiş olması bu eksikliği iyi telafi ediyordu. Scully'nin ölçülü heyecanı, rasyonel duruşundan ödün vermeyişi, Mulder'ın depresyonu, orta yaşı, x-files'a ve kariyerine ilişkin sorgulaması bölümün içine o kadar güzel yedirilmişti ki DM'yi bölümü sadece MOTW fikrine dayamayıp Mulder'ın ve Scully'nin karakterlerini bu kadar güzel geliştirebildiği için de gidip öpesim geldi. Tabii ki bu senaryo materyalini mükemmel oyunculuklarıyla taçlandıran DD ve GA'yı ayrıca takdir etmek lazım. GA'ya olan hayranlığım sebebiyle kendisine, güzelliğine, oyunculuğuna ve bizlere bu bölümde bahşettiği "göz dolduran" dekoltesine bu yazıyı iki katına çıkaracak uzunlukta methiyeleri kolaylıkla döşeyebilirim. Ama bu bölümde beni en çok şaşırtan DD oldu. Californication DD'nin komedi oynama yetisini inanılmaz geliştirmiş. Hiç çekinmeden bu bölümü DD'nin oyunculuğunun en iyi olduğu 10 X-Files bölümü arasına alabilirim. Konuk oyuncuların da performansları ilk sezonlardaki kaliteyi hatırlatan düzeydeydi. Özellikle Rhys Darby'nin çok eğlendiği ve karakterini çok sevdiği her halinden belli.
Bu bir sezona bedel kalitedeki bölümle sezonu yarılamış olduk. İnsanın içi burkuluyor maalesef. Neyse ki gelecek hafta diğer Morgan kardeşin bölümü var. James Wong da ve Darin Morgan da bugüne kadar bizi üzmemişlerdi, yine üzmediler. Umarım Glen Morgan da yüzümüzü kara çıkarmaz. Zira son iki CC bölümünden kimsenin umutlu olduğunu sanmıyorum.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Şub 04, 2016 3:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
amor fati yazdı:
Çok özlemişiz be. Şöyle güzel bir bölüm izlemeyeli o kadar uzun zaman olmuş ki senelerdir görmediğin dostunu görmüş gibi seviniyor insan.

Mert! Yorumların harika! Ellerine sağlık ben de böyle yorumları bu forumda görünce XF'ı özlemeyi bırak, bu forumun o muhteşem günlerini ne kadar özlediğimi farkediyorum. İyi ki burdasınız Very Happy

Ekleyebileceğim bir şey bulamadım sadece katılmakla yetineceğim. Hatta o kadar derinlemesine ele almışsın ki bölümü daha fazla sevdim şu an Razz

Sadece yönetmenlikle ilgili düşündüm, ben o kadar rahatsız olmamışım.

Bakalım yeni bölümler ne getirecek, 3 bölümcük kaldı hakkaten üzülmemek elde değil.. Hele benim gibi hiçbir beklentisi olmayan bir insan için böyle güzel bölümler izledikten sonra çok çok zor olacak Sad
Başa dön
beatlephan

İletiler: 8

İletiTarih: Cum Şub 05, 2016 1:24 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
amor fati yazdı:

Bütün bu övgülerle birlikte Darin Morgan'a sitem edebileceğim bir şey var. Maalesef bazen yönetmen koltuğunda başkasının oturmasını dilediğim oldu. Özellikle bölümün başlarında. Kurgudan mı yönetmenden mi bilmiyorum ama özellikle başlarda akışı zorlaştıran bir acemilik vardı adeta. Sanırım DM ilk yönetmenlik denemesinde biraz fazla heyecanlanmış. Ama senaryoda çok düzgün bir şekilde yakalanan Mulder Scully dengesi ve hem Mulder'ın hem de Scully'nin yaşlarına, hikayelerine ve dönemin yeniliklerine cuk oturan bir tutarlılıkta çizilmiş olması bu eksikliği iyi telafi ediyordu.

Cok ilginctir ki bolumu ilk izledigimde, bolum baslarinda ayni seyi hissettim. Ama sonra konunun gelisimi, oyunculuk ve senaryodaki zeka her sey unutturdu, DM de zaten yonetmenligin zorlugundan bahsediyor. Gene de acemi yonetmen sansi sanirim. Cok guzel kotarilmis. Ama baslardaki hislerimiz ayni.
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: I Still Want to Believe - Sezon 10 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız