X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
10X01 : My Struggle
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: I Still Want to Believe - Sezon 10
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Sal Oca 26, 2016 10:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
fxmldr75 yazdı:
auroriel yazdı:
Arkadaslar bu tip linkleri lutfen paylasmayin, XF'in reklama ihtiyaci yok.. Bu linkler uzerinden bir reklam yapamazsiniz, dizinin degil sitelerin reklamini yapmis oluyorsunuz..

Lutfen bolum ile ilgili yorumlarinizi yazin.. Gereksiz mesajlar silinecektir. Bu tip konularla forumu ve basligi mesgul etmeyin lutfen.

Hiçbir sitenin reklamını yapmadığımı en başta söyledim...Madem XF'ın reklama ihtiyacı yok o zaman neden Fox kanalı yaklaşık 3 ay önceden dizinin ilk bölümünü bir salon dolusu insana gösterdi?
https://www.youtube.com/watch?v=K0VSeZp4l_E
Neden son 3 ayda en az 3-4 ayrı fragman yayınladı? Keşke size sorsalardı, masraf yapmışlar. Yanılmıyorsam 2001'de TGRT'ye XF'ı nasıl daha iyi tanıtabiliriz diye ziyarete gittiğimizde siz de vardınız. Ben halen reklamın önemli olduğuna inanıyorum.

Ben bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum, yaptığınız eylemin burada olmasının hiçkimseye bir faydası yok.. Tamam siz XF'ın adını duyurduğunuzu düşünebilirsiniz.. Ama ben de XF'ın buna ihtiyacı olmadığını düşünüyorum.

Bu forumu, hele hele bölüm başlıklarını gereksiz mesajlar ile doldurmayınız. Teşekkür ederim..
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
sezer

İletiler: 20

İletiTarih: Sal Oca 26, 2016 10:57 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel,fxmldr75 hepimiz gizli dosyalar hayranıyız gereksiz yere tartışmaya gerek yok bu arada bir istanbul buluşması yapalım ilerleyen günlerde
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
fxmldr75
Çaylak
Çaylak

İletiler: 91

İletiTarih: Sal Oca 26, 2016 11:00 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bana göre de tartışmaya gerek yok.
İstanbul buluşması olursa gelmek isterim.
Başa dön
abidin

İletiler: 28

İletiTarih: Çar Oca 27, 2016 1:40 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Beğendim.mulder californication misali dolaştı ama gizli dosyalar açıldı.kalite daha da artar beklentisindeyim.sezon onayı alır diye düşünmekteyim
Başa dön
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Çar Oca 27, 2016 3:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
İlk bölümü daha yeni izleyebildim. Genel olarak ben de beğendiğimi söyleyebilirim. Dönebileceği en iyi keilde döndüğünü düşünüyorum. Ayrıca bu sezondaki yeni komployu daha çok sevdiğimi de eklemek isterim. Daha mantıklı olmuş, "Uzaylı teknolojisi kullanan hükümet". Çünkü Mulder'ın bölümün sonunda yaptığı özeti hiç birimizin garip karşıladığını sanmıyorum. Zaten olmakta olan şeyleri biraz daha allayıp pullamışlar.

Scully'nin yeni saçlarını sevmedim ama. Eski kızıl tonu istiyorum.
Bu arada Scully'nin o ünlü haç kolyesini de unutmamışlar. Smile
CSM'in sigarayı halen bırakmamış olması da komikti. Ve "işte şimdi başlıyoruz!" havası yarattı birden. Smile

Bu arada eski bölümleri, en azından son sezonları tekrar izlemedim ki bu reboot'u daha az etkilenerek izleyebileyim. O yüzden CSM'e 9.sezon sonunda ne olduğunu hatırlamıyorum. Smile
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Oca 28, 2016 1:56 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Evet bir şeyleri atlamamak için bayağı bir review okudum bu bölümle ilgili, şimdiden iki kere izledim. Galiba bir şeyler çiziktirebilirim artık Very Happy

Öncelikle.. Yılların X-Phile'ı olarak buradaki birçok insan gibi duygusal yaklaşıyorum olaya.. Mulder'ın girişteki sesini duymak... o eskilere ait fotoğraflar (çocukluk fotoları farklı olsa bile) ve ardından o meşhur giriş, Mitch Pileggi'nin eklenmesi hariç jenerikte hiçbir şeyin değişmemiş olması.. Sanırım bu ilk dakikalar beni sevindirik etmeye yetti de arttı bile.. O dakikalardan sonra bahtımıza ne çıkarsa çıksın izlememek olmazdı.. öyle de oldu..

Bölüm mitoloji bölümü... Mitoloji benim açımdan 7. sezondan sonrasına kadar kendini izlettirdi ama bazı arkadaşlarla hemfikir olduğum bir gerçek var, Sendika yok olunca mitoloji de yavaş yavaş ağırlığını yitirdi, son sezonlarda süper askerler falan derken "bitsin bu işkence" modundaydık genel olarak.. izledik, gene izledik.. ama CC kesinlikle dönülmez yola girip birçok şeyi mahvetti, ilk film çok güzel dedik, 2. film neden çekildi anlayamadık bile.. gene izledik.. Ama mitoloji deyince, ilk 6-7 sezonun anlattığının ötesine geçemedik, o güzellikler orada kaldı ve herşey yokuş aşağı indi.. Benim de CC'ye güvenim azaldıkça azaldı..

10. sezonun mitolojisine gelince... Belli ki CC o müstesna sezonlardaki hayvani kaliteli mitolojiden hareket etmeyi seçmiş, akıllandığı için kutlamak gerek.. Ancak ne kadar başarılı olmuş derseniz.. Hımm.. O kısım tartışılır işte.. Bir kere, bölüm yetmemiş arkadaş, o kadar bilgiyi taramalı tüfek gibi sıralamışlar ki bence olmamış, eski phile'lar zorlanmıştır, yeni izleyenlere ise acırım yani.. Tad O'Malley bir yandan Mulder bir yandan, "ne oluyoruz lan bi dakka" derken buldum kendimi.. iki üç kere başa sarıp izledim. Netteki yorumları da okuyunca tam olarak anladım diyebilirim. Anladım da böyle ağzımda ekş bir tat kaldı ne yalan söyleyeyim, çünkü ilkin "ne yani senelerce izlediğimiz akış neydi, mitoloji şimdi sil baştan mı oldu" diyerekten fena bozuldum. Sonrasında biraz toparlar gibi oldum ama hala sorularım var. Biz Sendika'yı gördük.. onlar yokoldu, asi uzaylılar vardı, bounty hunter'lar vardı.. Hepsi mi yalandı.. o kısımlar hala kafamda büyük soru işareti ! Çünkü bölümleri tekrardan izleyemedim. Bu kısımları aydınlatacak kimse varsa beri gelsin, hatırlamadığım o zamanları hatırlatsın da rahata ereyim diyorum Wink

Şimdi.. Özetle.. Uzaylılar var evet.. Hep vardılar ama devlet onların teknolojisini kullanmak için kendi misyonunu yarattı ve Mulder ve Scully mevzuyu aydınlatmaya çalışırken onları yemlediler ama aslında o kısım buzdağının görünen kısmıyrı... İlkin komplo içinde komple diyorsun, iyi hoş geliyor ama sonra biraz düşünüyorsun, sanki boşluklar var gibi.. Mesela Hidrojen bombasının yaydığı enerji yüzünden mi uzaylıalr bizi bulmuş.. İnsanlığa yardım etmek için gelmişler aslında, o biraz.. olmamış lan ne o öyle.. yani hepsi insanlığa yardım için geldiyse Fight The Future'da ne izledik biz? Ya da orada da devlet komplosu vardı aslında ama o zaman hybrid üretmeye çalışıyorlardı, kolonizasyon için değil mi? burada da Sveta aracılığıyla bu kolonizasyon fikrinin de devam ettiği sonucunu çıkardım ben..

Ama işte.. bir giriş bölümü olarak bu kadar yoğun bilgi bombardımanında kalmak hoşuma gitmedi.. Dediğim gibi, insan ister istemez, eski ile bağlantı kurdukları için, eski mitolojiyi sıofırladılar mı yoksa diye endişe ediyor. Ve ben hala , yukarıda da gördüğünüz gibi içinden çıkabilmiş değilim..

Bakalım sonradan nasıl devamı gelecek diye düşününce de bu sefer hepi toğu 2 mitoloji bölümü olduğunu hatırlayıp fena endişelere kapılıyorum. Chris Carter'dan bahsediyoruz. Bir kültü 2 senede harcamış üstüne 2. filmle mum dikmiş biri yani.. Keşke bıraksa da başkaları yazsa diyorum artık , yani bu adamın beceriksizliğinden o kadar korkuyorum..

Başka bir konu da, sitelerdeki yorumları okurken farkettim, internet, sosyal medya vs. kullanılarak sanki daha özgün bir içerik yaratılabilirdi deniyor. Yani... Şimdi düşünürsek, CC hakkaten ayağını yere sağlam basmak istemiş ve eski phile'lara oynamış orası kesin.. ama o yorumlar da haklı bir yerde bence, çağa ayak uydurabilmiş mi bu yeni sezon? yani giriş olarak.. pek öyle başarılı bir işten bahsedemeyeceğim ama işte ben yılların izleyicisi olarak gene de taklalar ata ata bu bölümleri izlerim arkadaş! ne diyeyim..

Velhasıl.. anam ne çok yazdım.. mitoloji kısmı böyle canlar.. bombardıman sayesinde yaşanan bir kafa karışıklığı ve nasıl toparlanacak endişesi.. ben nedense buradaki birçok insan gibi iyimser olamıyorum 6. bölümden sonra devamının geleceği hakkında.. bakalım bitince nasıl hissedeceğim, ama tabii ki hiç bitmese keşke..

Ve gelelim karakterlere.. Bu kısmı kısa tutmaya çalışacağım. Razz

- Canlarımız yaşlanmış, ama güzeller, hep güzeller

- Mulder en fazla çöken olmuş, ikinci bölümde toparladı da gözüm gönlüm açıldı. Scully'nin belirttiği üzere uzun süreli depresyon yaşamış bir insan için davranışları normal gelse de genel ile hemfikirim, biraz fazla donuktu. Ve Tad'in söylediklerine hemen inanması, aslında Mulder'lığından ama.. ilkin kabul etmek istemesem de, işte bilgiler o kadar çoktu ki, Mulder'ın hepsine balıklama atlamış olması battı bana da..

- Scully aynı Scully, bence öyle.. şarap gibi kadın ayrıca.. gene Mulder'ın ayakları yere değsin diye çabaladı ki iyi de yaptı..

- Skinner ! o da Skinner yaaa, hala iki velede babalık yapıyor gibi, yaramaz çocuk Mulder'ın atarlanmasını da çok güzel kesi, onlara verdiği değeri de gösterdi, adam yıllar sonra çağırmış bunları üstüne ne söylenir bea! çarpılırsın! Very Happy

- Tad O'Malley .. Oynayan iyi oynamış ama bu karakter çok çiğ kalmış bence.. Daha geliştirilebilirdi sanki.. ama işte neden derseniz.. işte anlamlandıramadığım bir eksiklik var kendisinde.. Ayrıca O'Malley ile Scully'ni limuzindeki şampanya sahnesi kadar gereksiz bir sahne yok abicim! yok yani! shipper'lar kıskansın diye mi yaptılar, ulan shipper olarak bile bu kadar gereksiz bir şeye prim verecek yaşı çoktan geçtik be! yani.. hiç gerek yoktu ama hiç!

- Sveta kesinlikle ilginç bir karakterdi, Scully ile hastanede konuşmaları oldukça ilginçti, hele sen anlamazsın moduna girdiğinde Scully^nin ona bakışından sonra Sveta'nın uyanışı... ahah.. bak burada GA'ya şapka çıkarmak lazım.

- CSM.. Evet yılların CSM'inin arz-ı endam etmesi güzel olmuş ama o adam ölmüştü abi.. yani açıklaması zorlama bir şey olursa hiç geri getirmeselerdi diyebilirim, inşallah demem.. görmek güzeldi.. ama bakalım nereye bağlanacak. Ah CC, o kadar çok şeyi riske atıyorsun ki.. neyse..

Veee gelelim MSR'a.. buna gelmek lazım çünkü çok dilim yandı benim be.. Bir shipper olarak konuşuyorum.. böyle kalsınlar abi, daha fazla deşmesinler, bunları yatağa atmasınlar.. Mulder için Scully ne kadar değerliyse, Scully için de Mulder öyle.. bunu biliyorum ve gene diyorum, bir shipper olarak haşa öpücük falan bile görmek istemiyorum! varsın UST olsun ama artık olamaz onu geçtik.. sonuçta ortada bebek var.. tamam bunu bilmek bile bana yeter abi.. hep savunduğum şeyi gene söylemek istiyorum, bu ikisinin birlikte olmasını çok istiyorum ama bunu görmek istemiyorum arkadaş! 10. sezon itibariyle ayrı olmaları gene bir *tension* yaratma amacıylaysa bi gitsinler abicim yaa, gerek yok.. yani liseli genç kız triplerine girecek phile kalmadı artık, aşalım bunları ve lütfen yapımcılar da aşmış olsun.. O'malley - Scully şampanya sahnesi gibi gereksiz şeyleri görüp kıskanmayız artık biz, geçtik o safhaları.. Diane Fowley zamanı kudurduk ama bitti.. neyse. akıllandılar bence yapımcılar da.. bozulmasın lütfen !

Bölüm eski phile'lar için gene çok şey ifade eder, beğenen ve beğenmeyenler de bence izlediği için mutlu olmuştur gene de.. Yeni izleyiciler için bence ağır bir bölümdü, gelecek bölümler yeni izleyicilere daha çok hitap edecek gibi görünüyor.

Bir de.. 6 bölümde bu dizi bu mitolojiyi ne kadar toplar, bakın orada üzülmeyeceğimize söz vermeyi ne çok isterdim bir bilseniz

Başlangıç olarak iyi, ama yeterli olmayan, daha doğrusu fazla karışık bir bölüm olduğunu söyleyerekten noktayı koymak istiyorum artık ben.. Söyleyeceklerim bu kadar, inşallah bir şey atlamadım, atlamak istemiyorum da, ehe

Yıllar sonra bu kadar uzun XF yorumu yazdığım için nasıl mutluyum anlatamam ayrıca Very Happy
Başa dön
beatlephan

İletiler: 8

İletiTarih: Per Oca 28, 2016 1:34 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:

- Tad O'Malley .. Oynayan iyi oynamış ama bu karakter çok çiğ kalmış bence.. Daha geliştirilebilirdi sanki.. ama işte neden derseniz.. işte anlamlandıramadığım bir eksiklik var kendisinde.. Ayrıca O'Malley ile Scully'ni limuzindeki şampanya sahnesi kadar gereksiz bir sahne yok abicim! yok yani! shipper'lar kıskansın diye mi yaptılar, ulan shipper olarak bile bu kadar gereksiz bir şeye prim verecek yaşı çoktan geçtik be! yani.. hiç gerek yoktu ama hiç!

- Sveta kesinlikle ilginç bir karakterdi, Scully ile hastanede konuşmaları oldukça ilginçti, hele sen anlamazsın moduna girdiğinde Scully^nin ona bakışından sonra Sveta'nın uyanışı... ahah.. bak burada GA'ya şapka çıkarmak lazım.

Eski adimi nickimi hatirlamiyorum, ben Oya Smile Ben de bir seyler yazayim ilk bolumle ilgili dedim, icimde patlamasin Smile

Ilginc sekilde zayif bir bolumdu bence. Ama iste o cocuksu ozlem hali, cocuklukla kurulan baglantilar, sanki kaybettigin akrabana kavusmussun hissi. O kadar heyecanliydim ki, arada gozlerim falan yasardi Smile

Tad O'Malley`nin Scully ile icki icmesi bana cok dogal geldi. Ne yapsin kadin hayati boyunca Mulder`la mi ugrassin, sadece calis calis calis seklinde mi bir hayat yasasin. Tad da Mulder gibi, hatta daha genci Smile Anliyorum yani. Ama karakterden zerre hoslanmadigimi da belirteyim. Damdan duser gibi, hatta birkac dakika biz bu adami gorduk mu onceki bolumlerde falan diye dusundum. Nasil kabul edebiliriz ki bir anda, cok sacma geldi o hizlandirilmis zorla kabullendirme halleri ama neyse.

Sveta`nin oyunculugunu da begenmedim, ama Scully`nin hicbir soz soylemeden hatuna `ben de anliyorum` seklindeki bakisi, sanirim yuzbin cumleden daha cok konustu. Hatun inanilmaz iyi bir oyuncu. Hatta David`den bile daha iyi bir oyuncu su bolumde.

Neyse mutluyum ben Smile Onume ne koysalar da izleyecegim zaten.
Başa dön
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Cum Oca 29, 2016 10:54 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Rukishcim, yazın enfes olmuş. Nerdeyse bütün noktalara değinmişsin.

Sonuçta sadece 6 bölüm diye yola çıkılan bir reboot'ta mitolojiye değinmeseler olmayacaktı. 9.sezon itibariyle getirdikleri durum nedeniyle de bir yorum yapmaları gerekiyordu ve bu şekilde makineli tüfek misali bir bombardıman izledik bence. 6'dan sonrası Allah Kerim...Smile

Artık gerçekten de romantik anlamda rahat bıraksınlar MS'i vallahi. İşte bir de William peydatlattılar. Bununla yetinin kardeşlerim. Smile UST her daim iyidir...

Şampanyalı limo sahnesi bir yere gidecek diye beklemiştim, ama olmadı. Mulder'ın tel aramasına geri plan olmaktan başka bir anlamı olmadı. Belki de sahnenin devamı kurguda kesildi gitti. Smile
Sahnenin geneli Rukiye'nin dediği gibi anlamsızlaştı. Scully Tad'e "ben sana bakar mıyım be?" bakışı attıktan sonra bu limo olmadı yani.

Bu Reboot'a sadece 6 bölüm için start verildiğine inanamıyorum. Daha fazla birşeyler planlıyor olabillir CC & Co.

Bakalım görücez. 6 bölümde ne verilirse alırız seve seve gibime geliyor. Smile
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Cum Oca 29, 2016 12:33 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
İlk bölümle ilgili aklımda kalanlarla ilgili bende birkaç not yazayım

-Açılış sahnesi çok iyiydi. Kısa bir özet, UFO görüntüleri ve roswell bağlantısı iyi bir kurgu. O düşen UFO'nun replicası, kopyası,minyatürü vb çıksa da alsam :)

-Öncelikle hızlı olay örgüsü bence yeni nesil sabırsız izleyici için çok mantıklı olmuş. 6 bölüm yapacaksın, amaç zaten 1 sezon daha çekmek olayları uzatmaya gerek yok denmiş. Aslında bu bölümde olanları CC 24 bölümlük bir sezonda en az 3 bölümde kurcalardı. 200 küsür bölümde görülmeyen kadar ufoyu tek bölümde gördük.

-Aslında işlenen yeni mitoloji (?) UFO teknolojisi kullanma çok da aa ,süper bir durum oluşturmadı bende. Az çok bu konuda okuyan her kişi 10 yıl önce kullandığımız kocaman ekranlardan, şimdiki incecik ekranlara baktığında bunları bize uzaylılar verdi diyebilir. Tabi burada 115. element ve bununla yapılan gemi, Mulder'ın ona dokunduğu andaki yüz ifadesi paha biçilemezdi.

-Roswell kazasındaki doktor (yeni Mr.X) karakteri çok gizemli. Bu adam üzerinde biraz daha durmalarını dilerim.

-Kaçırılan kız ve Scully arasındaki beyin okuma sahneleri biraz daha devam etseydi dizi 1 bölümle de bitebilirdi. Scully'nin DNA analizleri ve benzer DNA'yı taşıyor olması güzel bir bağlantı

-Internet'de komplo fenomeni olan ve parayı kıran adam üzerinden X-Files'ın yeniden açılıyor olması bana biraz zayıf geldi. Ama bir yandanda yeni kurguyu onun sayesinde öğrendik. Ted-Scully arasındaki elektrik iyiydi

-Kulaksız çocuklar ve Navaho bağlantısı da iyi bir ayrıntıydı. Dizinin 9 sezondaki en kritik noktalarına değindiler

-CSM o patlamadan nasıl kurtuldu, nasıl hala yaşıyor. Klon falan mı acaba. Yüzündeki plastik maskenin aynısını 9.sezonda Spender takmıştı

-Scully'nin ses tonu-saçı, Mulder'ın yaşlanması görsel olarak rahatsız etti. Skinner bıraktığımız gibiydi. Ama yinede harikalar!
Çaylak
Çaylak

İletiler: 98

İletiTarih: Cum Oca 29, 2016 6:01 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçek Roswell olayı ile ilgili hatırladığım kadarıyla olay günü havanın fırtınalı ve yağmurlu bir gün olduğunu okumuş ve izlemiştim belgesellerden. Ama bölümde böyle bir şey yoktu. Ayrıca yakalanan canlı uzaylıya ateş edildiği ile ilgili hiç birşey okumadım. Yeni muhbirimizin Roswell olayı göz yanıltmak içindi demesi ilginç geldi bu yüzden...

Mulder'ın laptop kamerasını bantla kapatması küçük bir ayrıntı olarak güzeldi.

CSM yi görmek güzeldi her şeye rağmen. Yanındaki kişiyi merak ettim bir kadın gibi geldi bakalım kim çıkacak. 2. bölümde Dr. Goldman'ın asistanı Sarah çıkarsa ilginç olur Smile

Senaryoda geçen bazı konuları merak ettim baktım,

Kelly Cahill olayı; 1993 de uzaylılar tarafından kaçırıldığını ve üzerinde deneyler yapıldığını iddaa etmiş. 2000 yılında bir konferans için ülkemize de gelmiş. http://arsiv.sabah.com.tr/2000/06/24/g07.html

Ununpentiyum; 2013 de haberi yapılmış.
http://www.hurriyet.com.tr/yeni-bir-element-kesfedildi-ununpentiyum-24603064
Mulder ARV uzay gemisinin enerjisini nereden buldunuz sorusundan sonra sahne Roswell enkaz sahnesini göstermeleri cevap heralde

Mikroti hastalığının gerçekten Navajo Kızılderililerde neden yaygın olmasını merak ettim.
Başa dön
fxmldr75
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cum Oca 29, 2016 11:55 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
hakancen yazdı:
Gerçek Roswell olayı ile ilgili hatırladığım kadarıyla olay günü havanın fırtınalı ve yağmurlu bir gün olduğunu okumuş ve izlemiştim belgesellerden. Ama bölümde böyle bir şey yoktu.

Benim de bildiğim kadarı ile yağmurlu ve fırtınalı bir gecenin ertesi sabahı bulunuyor. Yani ufo'nun geceleyin düşmüş olması gerekiyor.
Başa dön
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Cmt Oca 30, 2016 12:25 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Eski ekip yavaş yavaş buraya dökülüyoruz ya, nasıl mutluyum anlatamam.

14 yıl önce veda ettiğim yerde yeniden başlamak hepimizde bir geçirdiğimiz zamanı sorgulama isteği oluşturdu. Sonuçta şu an burada bu satırları okuyorsak bir şekilde genç- yetişkin kimliğimizi renklendirmişti The X Files zamanında. 10. Sezonun, bitişi içimize sinmeyen, geri dönüşü(I want to believe) pek bir tat vermeyen fenomeni; alıştığımıza olabildiğince yakın şekilde kavuşturmasının; yıllardır ayırdında olmadığımız bu temel ihtiyacımızı, içimizdeki boşluğu ve doksanların ikinci yarısına dair özlemimizi öyle ya da böyle doyurduğunu söyleyebilirim.

Bölüme geçelim. Asla mitoloji konusunda hevesli olmadığım için yüzeysel ve yoğunlukla karakterler üzerinden gideceğim

Paranoya güvensizlikten beslenir. My Struggle’ın ana damarı da bu. Bir bağlamda içinde bulunduğumuz zaman dilimi geri dönüş için mükemmele yakın bir ortam hazırlamış diyebilirim. Bireysel silahlandırmayı haklı çıkararak ne yapmaya çalıştığını anlamadığım Tad O’Malley karakterini canlandıran Joel McHale’in E! Gibi bir magazin kanalında çalıştığını ve community de oynadığını biliyordum ki bir dipnot: geçen yaz Türkçe olimpiyatlarının sunuculuğunu üstlenmiş. Neyse bu adamın neden Mulder’a ulaşmak istediğine anlam veremedim.

Sveta!. Onu ve ailesini dediği gibi eski sezonlarda izledik mi? Aksanı Rusya taraflarını çağırıyor.Tunguska döneminden de böyle bir bağlantı kuramıyorum. Ona da niye geldin, niye caydın demek istiyorum. Tad’i satışı falan öylesine hızlı geçmişler ki üzerinde fazla durma isteği ve gereği duymuyorum.

Mulder’ın içsel depresyonuna gelelim. Bunu görmek için telekinetik olmaya gerek yok. I want to believe’de de bir depresyon hırkası eksikti. Sveta’nın çocukluğunda gördüğü Mulder ile şu anki Mulder aynı değil. Bu da karakterin donukluğunu açıklıyor. Bu hafife alınacak bir durum değil. Depresyonla tek başına mücadele etmek ne kadar zorsa, sevdiceğin depresyonuyla yaşamak bin katı yorucu oluyor. İçselliğe ise pek katılmıyorum. Bariz işkolik Mulder’ın en sevdiği oyuncağını , titrini, mesleki itibarını bir kenara koyup hayatına öylece devam etmesini bekleyemezdik. William’ı vermelerine Scully kadar içerlediğini de sanmıyorum. Kaybıyla baş etmeye Samantha’dan şerbetli ve kız kardeşiyle aynı kaderi paylaşmayacağına inandığı için o konuda içinin rahat olduğunu düşünüyorum.

Aynı şeyi Scully için söyleyemeyeceğim. Zira onun kadar güçlü bir karakterin çocuğunu bu kadar kolay bırakabileceğine inanmıyorum. İlişkilerini öldürenin bu kadar olduğunu düşünüyorum. Bence Mulder ile yaşamak ona hergün bu kararını anımsatıyordu. Gerisini Founder’s Mutation’da deşeriz.

Scully Hastane’de çalışmaktan memnun görünmüyor artık. Cerrahlar arasında ezilmiş hissediyor, FBI kadar özel hissettirmiyor . O daha bitkin görünüyor. Facebook’da bir yorumda okuduğum benzetme; Ayık bir Hank Moody ve sarhoş bir Stella Gibson gibiler.

Bölümün iki tepe noktası: 1 girişte X –Files’ı yakar giderim sekansı ki; Hadi Flukeman’in falan resmini anladım ama diğerleri bariz set stilleri gibi yani Pilot’da yağmurda birbirleriyle tartışırken kim resimlerini çekti allaseniz? Alın size inanılmaz mantık hatası Very Happy
İkincisi de Michael Moore belgeseli tadında modern dünya komplo teorilerine giriş 101. Işid’e değinmelerini beklerdim. GDO- Tüketim toplumu üzerinden de çok güzel bir bölüm çıkar tabi Monsanto izin verirse!

Son notlar
-Mulder’ın ARVyi ilk çalışırken gördüğündeki yüz ifadesi! Tam bir “Anlamayamazsınız” anı !

-Scully’nin uzaylı genomu deyince 23andme.com aklıma geldi. Genetik kökeninizi ve yatkın olduğunuz hastalıkları ortaya çıkaran bir hizmet ancak Türkiye için yasak, nedenini bilen beri gelsin.

-Mulder’ın Venüs sendromu adı altında Elysium filmini anlattı sanki

-Roswell 1947 deki şapkalı adam; Fringe gözcüleri?

- Son olarak CSM’i görünce William B. Davis’in yakın zamanda evlendiği Fransız eşine değinmeden edemeyeceğim. Adamın ömrüne ömür katmış adeta Very Happy
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152203070081115&set=ecnf.610031114&type=3&theater
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Oca 30, 2016 1:49 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Amanın ne iyi etmişssiniz, yazmışsınız, o kadar yazsam da atladığım sürüyle şey olduğunu biliyodum! Very Happy

patient x yazdı:

-Öncelikle hızlı olay örgüsü bence yeni nesil sabırsız izleyici için çok mantıklı olmuş. 6 bölüm yapacaksın, amaç zaten 1 sezon daha çekmek olayları uzatmaya gerek yok denmiş. Aslında bu bölümde olanları CC 24 bölümlük bir sezonda en az 3 bölümde kurcalardı. 200 küsür bölümde görülmeyen kadar ufoyu tek bölümde gördük.

Oğuz'cum yeni nesil izleyici bence bu kadar fazla bilgiye bir anda maruz kalmaya alışkın değil.. XF'ın hastaları anlayana kadar deşer, forumlara girer deşer vs. ama yeni nesilin böyle şeylerle uğraşması için önce o dizinin tutması gerekir. Lost geldi aklıma mesela, merak yüzünden milletin kurmadığı şey kalmamıştı ama ortada ciddi gizem vardı. Başlangıç olarak bu kadar kafa karıştırıcı bir diziye yeni nesil ne kadar sahip çıkar ben emin değilim şahsen.

patient x yazdı:

-Roswell kazasındaki doktor (yeni Mr.X) karakteri çok gizemli. Bu adam üzerinde biraz daha durmalarını dilerim.

Evet mesela bunu ciddi atlamışım. Mulder'ı nasıl buldu falan onları da bilsek ne iyi olurdu Smile

patient x yazdı:

-Kulaksız çocuklar ve Navaho bağlantısı da iyi bir ayrıntıydı. Dizinin 9 sezondaki en kritik noktalarına değindiler

Bu kısım bende hiç kalmamış, Navaho'yu biraz hatırlıyorum da kulaksız çocuklar başka nerde vardı yau? yok bana bu iki konuyu da anlatsanız ne güsel olur Very Happy
hakancen yazdı:

CSM yi görmek güzeldi her şeye rağmen. Yanındaki kişiyi merak ettim bir kadın gibi geldi bakalım kim çıkacak. 2. bölümde Dr. Goldman'ın asistanı Sarah çıkarsa ilginç olur Smile

Krycek olsa ne güzel olurdu Crying or Very sad
hakancen yazdı:

Gerçek Roswell olayı ile ilgili hatırladığım kadarıyla olay günü havanın fırtınalı ve yağmurlu bir gün olduğunu okumuş ve izlemiştim belgesellerden. Ama bölümde böyle bir şey yoktu. Ayrıca yakalanan canlı uzaylıya ateş edildiği ile ilgili hiç birşey okumadım. Yeni muhbirimizin Roswell olayı göz yanıltmak içindi demesi ilginç geldi bu yüzden...

Ben yanlış mı anladım acaba? Bölümde gördüğümüz UFO olayı Roswell değildi diye anladım ben.. Yok eğer öyleyse de bölümü nasıl izledim acaba.Question

hakancen yazdı:

Kelly Cahill olayı; 1993 de uzaylılar tarafından kaçırıldığını ve üzerinde deneyler yapıldığını iddaa etmiş. 2000 yılında bir konferans için ülkemize de gelmiş. http://arsiv.sabah.com.tr/2000/06/24/g07.html

Ununpentiyum; 2013 de haberi yapılmış.
http://www.hurriyet.com.tr/yeni-bir-element-kesfedildi-ununpentiyum-24603064
Mulder ARV uzay gemisinin enerjisini nereden buldunuz sorusundan sonra sahne Roswell enkaz sahnesini göstermeleri cevap heralde

Mikroti hastalığının gerçekten Navajo Kızılderililerde neden yaygın olmasını merak ettim.

Çok teşekürler, bakmaya üşeniyordum, şimdi mazeretim kalmadı Very Happy

margikleinjan yazdı:

Eski ekip yavaş yavaş buraya dökülüyoruz ya, nasıl mutluyum anlatamam.

Nigar'ım sen bir de bana sor, eline sağlık bizi bile özetlemişsin hemencik Very Happy Her zamanki gibi karakterlere dalmana da ayrı sevindirik oldum bee Very Happy
margikleinjan yazdı:

Sveta!. Onu ve ailesini dediği gibi eski sezonlarda izledik mi? Aksanı Rusya taraflarını çağırıyor.Tunguska döneminden de böyle bir bağlantı kuramıyorum. Ona da niye geldin, niye caydın demek istiyorum. Tad’i satışı falan öylesine hızlı geçmişler ki üzerinde fazla durma isteği ve gereği duymuyorum.

Ben çok çok kolay unuttuğumdan aynı şekilde emin olamadım, am yorumlara baktığım kadarıyla izlemediğimiz anlaşılıyor. kimse değinmemiş bu karaktere çünkü.. Şöyle bir link buldum, belki yararı olur ama bence herkesle braber izleyince öğreneceğiz, yani öğreniriz umarım Wink

http://scifi.stackexchange.com/questions/116322/when-did-mulder-and-scully-meet-sveta
margikleinjan yazdı:

William’ı vermelerine Scully kadar içerlediğini de sanmıyorum. Kaybıyla baş etmeye Samantha’dan şerbetli ve kız kardeşiyle aynı kaderi paylaşmayacağına inandığı için o konuda içinin rahat olduğunu düşünüyorum.

İkinci bölüm itibariyle Mulder'ın böyle düşünmediği belli ama yine de Scully kadar içerlemediğine ben de katılıyorum.

margikleinjan yazdı:

-Mulder’ın ARVyi ilk çalışırken gördüğündeki yüz ifadesi! Tam bir “Anlamayamazsınız” anı !

Vallahi ben biraz daha heyecan bekliyordum.. Ne bileyim, onu da depresyonuna vereyim dedim , ehe
Başa dön
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Cmt Oca 30, 2016 3:06 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Rukicim. bende ikinci izleyişimde farkedebildim Mulder'ın yüz ifadesini. ARV'ye dokunuyor, sonra makine harekete geçiyor ya. Oradaki an. David'in oyunculuğunun Gillian kadar iyi olmadığını düşünürdüm hep ama o anı iyi yansıtmış. Bizim kıza da ilk defa gördüğü bir obje verince o ifadeyi yapıyor Very Happy

https://www.instagram.com/p/BBKZOzYhaQD/?taken-by=nigarakirdan

Verdiğin linki de inceledim. Devam bölümünde çıkacak geçmiş bağlantısı sanıyorum. Ama küçük bir kızken ailesi ile görüştüğünü söylüyor Sveta. İsmi geçmek zorunda değil yani.
William mevzuuna founder's da geçmeyi düşünüyorum. Birde bu yazışmaları çooook özlemişim onu anladım. Mulder'ın ARV karşılaşması gibi sevindirik oldum.
Wink
Başa dön
fxmldr75
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Pts Şub 01, 2016 2:04 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
fxmldr75 yazdı:
hakancen yazdı:
Gerçek Roswell olayı ile ilgili hatırladığım kadarıyla olay günü havanın fırtınalı ve yağmurlu bir gün olduğunu okumuş ve izlemiştim belgesellerden. Ama bölümde böyle bir şey yoktu.

Benim de bildiğim kadarı ile yağmurlu ve fırtınalı bir gecenin ertesi sabahı bulunuyor. Yani ufo'nun geceleyin düşmüş olması gerekiyor.

Biraz araştırdım da "wikia'ya" göre ufo'nun düştüğü yer yine Roswell ama tarih 1945. Bu da neden gündüz vakti olduğunu açıklıyor. Bu durumda o ufo bizim bildiğimizden 2 sene önce Roswell'e düştü. Kimsenin haberi olmadı. Sonrasında insanları yanlış yönlendirmek için 1947'de tekrar bir ufo düşmesi olayı sahnelediler ve bu sefer basını ve halkı da dahil ettiler...Olabilir mi?
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: I Still Want to Believe - Sezon 10 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3  Sonraki »
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız