X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Klasik Sinema 1930-40-50-60's

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiler: 109

İletiTarih: Pts Haz 28, 2010 5:15 pm    İleti konusu: Klasik Sinema 1930-40-50-60's Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar seyrettiğimiz 1970 öncesi filmleri burada paylaşalım ve konuşalım...
Son bir hafta içinde seyrettiğim filmleri yazayım...

"How to Steal A Million" 1966
William Wyler'in yönettiği çok harika bir film. koleksiyonuma yaklaşık bir yıl önce eklemiştim ama yeni seyredebildim. beklediğimden daha iyi çıktı. seyrederken çok güldüm, eğlenceli bir film...

"Cat on a Hot Tin Roof" 1958
yine umduğumdan çok daha güzel çıkan bir Elizabeth Taylor filmi. favori aktörüm Paul Newman da oynuyor. film tiyatroyu andırıyor ama bu durum özgünlüğüne mani olmamış bence...

"Histories Extarordinaires" 1968 seyrettiğim en berbat ikinci klasik filmdi. tabiki en berbatı Fellini'nin 8 1/2 filmi. yukarıdaki filmde de onun parmağı var zaten. koyu bir westernci olduğumdan mıdır nedir, bu tür imgesel mi simgesel mi ne biçim filmlerden hiç hazzetmem... ne diyorsan anlatacaksın açıkca...
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pts Haz 28, 2010 11:04 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
The Great Escape (1963)
Adını çok duymama rağmen filmin konusu hakkında bir şey bilmiyordum ama oldukça uzun bir film olmasına rağmen hiç sıkılmadan izledim dün.

Steve McQueen için verilen "cooler king" lakabının aslını da görmüş olduk Very Happy

*Spoiler*
Yalnız kaçmayı başaranların naziler tarafından teker teker avlanışı kötüydü. Sad

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Sal Haz 29, 2010 9:10 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bende seyretmiştim o filmi.
Steve McQueen'i asıl Papillon da seyredeceksin. Tabi bir de Dustin Hoffman'i... Papillon'un en son sahnesinde denizden kaçmaya çalışırlarken Dega, Papillon'a diyor ki, sence işe yarayacak mı...? Cevaba bakın, "Ne fark eder ki?" herneyse...

"To Catch A Thief" 1955 Cary Grant, Grace Kelly... Bir Alfred Hitchcock klasiklerinden. Sırf Grace Kelly için bile olsa, seyretmenizi tavsiye ederim...
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Çar Haz 30, 2010 12:11 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Papillon'u seyretmiştim taa lise hazırlıktayken,ama tekrar seyretmem lazım...altyazısı falan yoktu,gerçi kitabını okuduğum için neler olduğunu anlamak zor değildi Very Happy

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Per Tem 01, 2010 11:49 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
kitabını okumadım ama duyduğuma göre filmde kitabın yarısı anlatılmış.
denizden kaçışı başarılı oluyor ve hayatı daha da ilginç bir hal alıyormuş...
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cmt Tem 03, 2010 10:25 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"The Horse Soldiers" 1959

John Ford'un yönettiği ve John Wayne'in oynadığı filmde, amerikan iç savaşından bir olay anlatılmaktadır. John Wayne'i üniformalı göreceğiniz nadir filmlerden...
yarı western yarı savaş filmi diyebilirim...
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cum Tem 09, 2010 9:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"Scarface" 1932
Howard Hawks'ın ilk filmlerinden olan filmde konunun, De Palma'nın yönettiği 1984 yapımı Yaralı Yüz'den daha gerçekçi şekilde işlendiğini düşünüyorum. ama zamanın teknolojik bazı yetersizlikleri filmi geri planda kalmış gibi göstermektedir. bununla birlikte seyredeken 1930ların değil de 1940ların havasını veriyor. klasik seyredenler bilir her dönemin kendine has bir üslubu vardır. mesela çekim yılını bilmeseniz bile bir filmi seyrederken hangi yıla ait olduğunu +-5 yıl ile kesitrebilirsiniz.
mesela aynı şey, 1939 yapımı olmasına rağmen 1950lerin havasını estiren "Gone With Wind" Rüzgar Gibi Geçti'de de var...

Hani hiç klasikci yok mu burada arkadaşlar. bari önceki seyrettiklerinizden yazın da bir iki kelam edelim. zaten sitede in cin top oynuyor... Smile bari burada konuşulsun. Modern klasikler de olabilir mesela. sinema konuşalım burada...
desertfo6
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 336

İletiTarih: Cmt Tem 10, 2010 9:38 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Cary Grant klasikleri

1) Charade (1963 ) Cary Grant ve Audrey Hepburn ile iyi bir ikili olmuslardir.
2) To Catch a Thief (1955 ) Grant burada Grace Kelly ile beraber basrolleri paylasir.
3) The Pride and The Passion (1957) Grant abimiz bu tarihi konulu filmde de bu defa Sophia Loren ile beraber rol kesmektedir.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cmt Tem 10, 2010 3:25 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
To Cath A Thief'i seyrettim ama diğerleri elimde yok malesef.

Cary Grant'in 3 filmini seyretme imkanım oldu:

His Girl Friday 1940 (Howard Hawks)
North by Northwest 1959 (Alfred Hitchcock)
Suspicion 1941 yine Alfred Hitchcock...

zamanında ne estirmiş ama esmer yakışıklı... dönemin en güzel aktrisleriyle mutlaka bir filmi vardır... Smile
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Pts Tem 12, 2010 10:55 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"The Cincinnati Kid" 1965 Steve McQueen Edward G.Robinson

Poker ve kumar severlerin kesinlikle kaçırmamasını öneririm... dehşet oyuncu kadrosu da cabası...

Ann-Margaret Tuesday Weld Karl Malden....
hakan987
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Çar Tem 28, 2010 6:53 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"Sabrina" 1954
Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, William Holden... Yönetmen; Billy Wilder...

Çok eğlenceli bir film. Klasik Wilder tarzı. Şahsen izlerken çok güldüm. İzlemenizi tavsiye edebileceğim klasiklerden...
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Cum Arl 13, 2013 10:12 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
4 Oscar Adaylığı bulunan Mervyn LeRoy'in The Bad Seed filmini öneririm. 1956 yapımı. Ülkemiz sinemalarına 1958'lerde "Canavar Tohumu" olarak girmiş. Meşhur "Omen" filminin veya günümüzdeki "Orphan" tarzı filmlerin atasıdır.

Nancy Kelly, Patty McCormack gibi önemli isimler oynuyorlar.

İnsandaki kötülüğün caniliğin genetik kökenleri üzerine çarpıcı bir filmdir.

İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız