X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
The Pacific
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 21, 2010 5:43 pm    Post subject: The Pacific Reply with quote
Yine Band of Brothers yapmc kadrosu.. (Tom Hanks, Steven Spielberg..) yine ok baarl olacak bir miniseri..

The Pacific efenim. 14 Mart'ta yaynlanmaya balyor.

Sayfasnda videolar, resimler bulunmakta..

http://hbo.com/the-pacific

Bi de Facebook sayfas var:

http://www.facebook.com/?ref=home#/thepacific?v=wall&ref=ts

ok muhteem bir promo da uradan izlenebilir

http://www.youtube.com/watch?v=B0POWk_LO9A&feature=player_embedded
Back to top
View user's profile Send private message
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Thu Jan 21, 2010 7:28 pm    Post subject: Reply with quote
Daha nce de sylediim gibi sper bir haber. Ama aklma direk olarak acaba pasifik deniz sava muhabbetlerine ciddi anlamda gircekler mi sorusu geliyor. Tamam Band of Brothers daha ok Easy Company zerinden gidiyorduysa da Avrupa cephesinin gidiat hakknda genel bir bilgiden ok fazlasn ieriyordu dizi ve fazlasyla doyurucuydu.

Promo da olduka tini mini eker Very Happy biraz gemileri, hcumbotlar gryorum ama umarm sk yer alrlar her nekadar 3 marine'den sz ediliyorsa da.
aylak
aylak

PostPosted: Sat Jan 23, 2010 1:04 pm    Post subject: Reply with quote
Ek olarak; dn akam Letters From Iwo Jima'y izledim. Akas ne diyeceimi ok fazla bilmiyorum, Clint Eastwood ve Steven Spielberg yapmclnda ve Eastwood'un ynettii bir filmin ne kadar saf Japon yarglarn ierdiini dnebilirim diye aklmdan geirsem de oyuncularn hepsi Japon nihayetinde ve olayn Japon tarafn anlatyorlar fazlasyla. Tamam, Japonlar psikopattr, onurlaryla lme sevdallardr, bunlarn hepsi tamam da, olaylarn asln ciddi ekilde bilemediim iin kesin birey syleyemem. Ama u sonu kyor biraz, Amerika'da okumu subaylar haricinde Japonya'nn subaylar yobazm Very Happy Eh bu kadar bir genelleme kar en fazla Very Happy Genellemelerin dnda olduka iyi bir filmdi aslnda, bir genelleme yznden koca filmi pe atamam, beendim olduka, hatta ciddi anslar vard gney tepesini tutsalard adam gibi Very Happy

Ha imdi neden Iwo Jima'dan bahsettim bu kadar; The Pacific'in de 8. blmnn ad Iwo Jima, muhtemelen bu marine'in gznden Iwo Jima kartmasn greceiz, bakalm onlar neyi nasl anlatacaklar onu da merak etmekteyim...

auroriel bama ok fena bi bela sardn, alcan olsun Razz
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 1:16 am    Post subject: Reply with quote
Flags of Our Fathers' izledin mi Thigh? Letters aslnda o filmin devam gibi, Flags'deki olaylar japonlarn gznden anlatyor. ikisini birlikte deerlendirmek daha doru ve verimli olabilir
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 2:20 am    Post subject: Reply with quote
Hmm hemen inceliyim, tavsiye iin teekkrler Wink
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 11:59 am    Post subject: Reply with quote
Akas Flags of Fathers bence o kadar iyi deil. Letters from Iwo Jima ok daha iyi ekilmi bir yapm. Sanrm bunda Saigo ya da General gibi basit karakterlerle daha aina olabilmemiz yatyor...

Not : Iwo Jima'da Japonlarn durumu mitsizdi geri. Hava destei yok , donanma destei yok....Amerikan ategc altnda metre metre savunma yaparak ellerinden geleni yapmlar...Zaten 22.000 kiilik Japon garnizonundan 300 kii sa kalp esir debildi sanrm...Biraz banaz olmak gerekiyor yani...

The Pacific'e gelince...Bu sanrm Band of Brothers'n Pasifik versiyonu olacak..Ama bir blk yerine 3-4 kiiye odaklanacaz...Guadalcanal muharebesini merak ediyorum ben burda...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 11:39 am    Post subject: Reply with quote
Flags of Our Fathers' ok oldu indireli de izleyemedim bir trl bakcam ama aklmda Very Happy

http://www.tvguide.com/detail/tv-show.aspx?id=14189380

Burada making of the pacific 15 ubat diyor acaba ne i? Daha nce Band of Brothers balamadan bir n blm olarak asl savaan yal amcalarla bir anlatm olmutu 45-50 dakka, acaba yle birey mi yoksa, yapmclari ynetmenler, oyuuncular biz nasl yaptk hede hd ettik mi diyecekler?

Bilgisi olan, auroriel, nerdesin caprica'ya da yazmyonuz zaten Razz

Edit: Bunu yazdktan sonra izledim filmi, ve katlyorum evet Iwo Jima daha iyi anlatlm bir filmdi, lakin olay Iwo Jima ile karlatrlmasndan kurtulmak iin bence bayrakl kahramanlar hikayesini de koymular filme. Yoksa salt bir Iwo Jima Amerikallar'n gznden durumu yoktu filmde. Ama u var, bu film biraz daha uzatlsayd ya da 3-4 blmlk dizi halinde olsayd ok daha etkileyici olabilirdi, ok abuk geilmi birok ey.

Neyse 8 mart'a az kald bekliyoruz Very Happy
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Mar 28, 2010 1:46 pm    Post subject: Reply with quote
The Pacific'in ilk iki blm izledim. Bir kinci Dnya Sava fan olarak fena deil derim. Ama akas dizi ilk bata yava ilerliyor...Karakterler mesela bir "Band of Brothers"daki ( Kardeler Takm ) gibi kolay ayrt edilir aina tipler deil. Arka plan gemileri ok iyi ilenmi denemez. Band of Brothers'n giri blm olan Currahee bu adan karakterleri tanmamz ve olaylara giri asndan ok daha baarl ve daha iyi oyunculua sahip bir blmd mesela. Tabii bunlar The Pacific'in daha ilk blmleri. leride byk apta karakter ve olay rgsnn tarihi savalarn arka planlarnda irdelenmesini bekliyorum. Sonralar Leckie , Sledge , Basilone kimdir nedir necidir iyice bir renicez sanrm. Ha bir de gerekten tarihi yaam bir karakter olan Albay Chesty Puller rolnde emektar oyuncu William Sadler'i grmek de gzeldi....

Ama giri introsu gzel vesselam.Ve tabii ilk iki blm olan "Leckie" ve "Basilone" blmlerinde 1942'deki alt ay sren mehur Guadalcanal Savan grdk bir. Henderson havaalan savunmas , "Alligator Creek" ve "Kanl Srt" arpmalarn gece karanlnda vzr vzr geen mermilerle birebir yaadk. zellikle "vurun beni vurun beni" diye el kol hareketleri yapan Japon subay koydu bana....
Back to top
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Sun Mar 28, 2010 10:36 pm    Post subject: Reply with quote
sava filmlerini ok severim. A Bridge Too Far gibi ok karakterli, sava sahne sahne, muharebe muharebe, tm ynleriyle, destans olmak, romantik olmak tuzaklarna dmeden nerdeyse belgesel gibi anlatan filmlere, dizilere hele baylrm. Ama son zamanlarda "kahraman" amerikan askerlerinin hamaset destanlarn artk izleyemez oldum. deolojik bir duru da deil bu; kendimi zorlasam da ana karakterler amerikal olunca empati kuramyorum, bir bakyorum kar taraf askerlerine tezahrata balamm. Srf bu yzden iki kere Black Hawk Down' izlemeye alp brakmltm.

Hele ki Pacific Japonya-Amerika arpmalarn anlatyor ki vo Jima'dan itibaren Pacific arpmalarnn Japonlarn vatan mdafaas haline gelmesini ekleyince insann Amerikallarn asndan bakmas hakkaten ok zorlayor. Bir de bunun stne Hiroama, Nagazaki ve Amerika igali altndaki Japonya'y filan dnnce azmn tad iyice kayor. Confused
Back to top
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Mon Mar 29, 2010 7:50 am    Post subject: Reply with quote
Evet Amerikan milliyetilii kokan filmlerden ben de nefret etmiimdir hep. ( Hangi ulus olursa olsun milliyetilik kokan filmlerden nefret ederim aslnda. ) zellikle "ABD Ordusu Ortadou'da fanatik ar dinci terristlerle savayor , demekrasi/zgrlk getiriyor "edebiyat grnce ok sinir olurum...Ama te yandan inanr msn u ana dek olan blmlerde The Pacific hi yle deildi...Daha ok karakterlerin savata yaad zorluklar , ileler , kiisel basklara ynelikti. Hatta saydm iki sahne dnda ABD bayra yok , vatan/millet edebiyat yok u ana dein....Film tarihi gereklere uygun. Hatta yapmc Tom Hanks bir talk showda Pasifik Cephesini anlatrken "Japonlar ok vahet yapt ama biz de onlara kar ok ok acmaszdk ve o dnemde onlara kar savarken cephede / cephede gerisinde rklk derecesinde kt eyler yaptk" dedi televizyonda ve ABD'de imekleri zerine ekti. Ha bir de Amerikan deniz piyade karakterleri melek deil bu dizide. kence yapma , yamalama sahnleri var....

Tarhi adan bakarsak Iwo Jima'dan itibaren Japonya ii vatan savunmasna dkm gibi grnyor olabilir ( aslnda 1944'teki Saipan savandan beri byleydi bu durum ) Ama Japonlarn kendileri bu dnemde Naziler kadar olmasa da olduka ktlerdi diyebilirim. 1931'den savan sonuna dek Kore'yi , in'i , Manurya'y igal altnda tutuyorlard. Mesela 1937'deki mehur "Nanking Katliamnda" 350.000 inli sivili tavan avlar gibi ldrmler. ( Japon subaylar kendi aralarnda "klla kafa kesma yarmalar" yapacak kadar saptmlar ) Birim 731 denilen Japon Biyolojik Sava Birimi de sivilleri canl kobay olarak kullanyordu bu dnem. gal ettikleri dier topraklarda yaptklar da anlatlr gibi deil....
Back to top
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Mon Mar 29, 2010 7:56 am    Post subject: Reply with quote
A Bridge Too Far' ben de ok severim. Yldzlarla doludur o film....( Michael Caine , Robert Redford , Ryan O'Neal , Gene Hackman , James Caan , Sean Connery , Edward Fox , Anthony Hopkins ) daha bir yn sayamadm imdi. Cornelius Ryan'n ayn adl Market-Garden Harekatn anlatan tarihi kitabndan uyarlanmtr.
Back to top
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Apr 02, 2010 12:25 am    Post subject: Reply with quote
18 nisan'dan itibaren cnbc-e'de. radyo eksen, the pacific'in gazyla gei jingle'larn 2. dnya savandan gerek seslerden oluturmu. "bugn hiroima'ya ilk atom bombasn attk", "ingiltere almanya ile resmen sava halindedir" gibi 10-15 saniyelik duyurular' gerek kaytlarndan duyabiliyoruz. tabi cnbc-e dergi de bu saysnn 20 sayfasn diziye ayrm, bir de 2. dnya sava dnemi arklar albm hediye etmi. srf o cd iin almaya deer.
Back to top
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Thu Jun 24, 2010 12:15 pm    Post subject: Reply with quote
Dizi biteli baya oldu ama takip pek yok sanrm Smile

Neyse, ben de ok gecikmeli balayabildim, ama u an 4. blmdeyim.

Band of Brothers ile karlatrmak ne kadar doru bilmiyorum ama insan oturunca aklna ilk olarak BOB geliyor doal olarak ve de The Pacific de ayn hazz ve tad gstermedi imdilik bana. Ki aslnda (ok fazla bilgi birikimim yok, urdan burdan okuduklarma gre) Pasifik cephesi, deniz savalar ok etin geen cepheler. Bata subay taktiin Japonlar altedecek silahlar olacan sylemiti, ama imdiye kadar pek de taktiksel bir vizyon gremedim dizide(tabi yine BOB ile karlatryorum). Japonlar alla alla diye saldryor, marineler de otomatik ile taryolar, btn olay bu (imdilik).

Ha, bir de 3. blmde Melbourne'deki Yunan diasporas konuk oldu ve Trkler'in zmir'i 1922'de yakp yktndan dem vurdular. Bilen biri varsa sylesin, ciddiyim. zmir'i kim yakm yahu, Trkler mi Yunanllar m? Vallahi ciddiyim, ben artk hereyden phe eder oldum. Bizde anlatlan Venuzelos demeyenin ban uurmular, onlar da Trkler zmir'i yakt diyor. Nasl itir anlamadm...
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jun 24, 2010 10:54 pm    Post subject: Reply with quote
tarihsel gerekleri ben de pek bilmiyorum ama yangnda bizim de paymz olduuna dair grler var. te yandan pacific'teki mevzuya baknca; yllarca o ehri evi bellemi yunan kadnn tutup "ya ite, bizi de denize dktler ama hak etmitik yani imdi doruya doru iyi oldu aslnda eheh" demesini beklemek samalk olurdu. evet dizinin genel gidiatyla alakasz bir sahne, evet arkasndan kopartlmaya allan frtna ok bymeden mesele unutuldu gitti, fakat her zamanki gibi son derece gereksiz ve gerzeke bir polemik malzemesi oldu.
Back to top
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Fri Jun 25, 2010 12:32 am    Post subject: Reply with quote
ilk 4 blm hakikaten berbatt, 5.nci blmde Fringe'deki Olivia'y fahie roln grnce tam brakacaktm ki sonradan toparlanmaya baladlar, ama bana gre Bands of Brother'la kyaslamamak gerek.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum