X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Son 10 Yln En yi 10 Dizisi
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 4:27 pm    Post subject: Son 10 Yln En yi 10 Dizisi Reply with quote
Tamamen kiisel tercihlerimden oluan bir liste hazrladm. Aralarnda hi izlemediim, izleyip de braktm, bandan sonuna kadar takip ettiim ve hala bitmemi ama bence geen 10 yla damgasna vurmu diziler var. buyrun bakalm:

10) CSI (2001-): Hi izlemediim bir dizi ite. Fakat su dramas kavramn batan yaratan, bu tre yeni bir yn veren ve bu trn amiral gemisi olmaya hala devam eden bir yapmdan bahsediyoruz. Without A Trace, Cold Case, Law& Order'n baz spin-off'larna rnek olan; kendi bnyesinden ise CSI: New York, CSI: Miami yan rnlerini karan, bu vesileyle popler kltre Horatio Caine ekol tek satrlk replikleri kazandran bir markadan bahsediyoruz. Ayrca tm dizilerinde, jeneriklerde The Who kullanmalar sempatimi kazanmtr.

9) 24 (2001-): Bush Ynetiminin televizyon dizilerine yansmasdr 24. lk sezon, ok farkl ve orijinal bir konsepti sunmasyla milyonlarn beenisini kazand, 2. sezon ok heyecanlyd. 3. sezondan itibaren yava yava politik/gerilimden fantastik/vatanseverlik kaymaya balad. Ne zamanki Los Angeles'ta nkleer bomba patlad, ben de diziyi orada braktm. Kiefer Sutherland, Jack Bauer'n en uzun gnleri sayesinde mrnn sonuna kadar film ekmese de, ya da kt filmlerde oynasa bile rahat rahat yaamay garantiledi, dizi siyahi bir ABD bakan'n mjdeledi, Amerika'nn terr paranoyas abartsn yitirdike 24 de nemini kaybetti. Jack Bauer Chuck Norris'e denk gsterildi ama bence ma ortada.

8 ) Nip/Tuck (2003-): "Tell me what you don't like about yourself." Plastik cerrah 2 doktor zerinden insan ilikilerine ve hayata dair ok sert bir anlatma sahip olan Nip/Tuck ilk 2 sezonunda cesur konular, grntleri ve mesajlaryla insana dair dramalarn yeni kral olma potansiyeline sahipken ilerleyen sezonlarda dalgal bir performans sergilemeye balayp istikrarn yitirince ve ilikiler sarmalna odaklandka listede gerilerde kald. 4. sezon finalinden sonra izlemeyi brakmtm fakat 6. sezonda sanrm bitiyor dizi, dolaysyla eski gzel gnlerin hatrna kalan blmleri seyretmek lazm.

7) Dexter (2006-): Kim derdi ki bir seri katili ok seveceiz? Dexter Morgan ocukluunda geirdii travma yznden seri katil davranlar gstermeye balaynca onu evlatlk edinen polis babasnn en azndan iindeki bu ktl kontrol etmesini rettii ve iindeki caniyi Miami'nin gerek ktleri zerine salan bir adli tp/kan uzman. Normallemeye altka ba daha ok derde giren, normallemeyi reddettike sahip olduklarn kaybetme riskiyle kar karya kalan bu karakter zerinden gnmz toplumu ve belki de adalet sistemi zerine ok gzel sosyal eletiriler yakalamak olas. Michael C. Hall'un oyunculuk gsterisine de apka karmamak mmkn deil.

6) Mad Men (2007-): 00'l yllarn ikinci yarsnda oyuna giren ve skora direkt etki eden mkemmel dizim Mad Men. Bence(izlediim ve/veya bilgi sahibi olduklarm iinde) u an televizyondaki en iyi drama bu. Forumda ok uzun sredir baln amaya altm ama bi trl frsat bulamadm bari burada ballandra ballandra anlataym nk grnen o ki ya sadece ben izliyorum ya da ok az kiiyiz Mad Men'i takip eden. 60'l yllarn Amerika'snda geen dizi, o dnemin sosyal ilikilerini, kadn-erkek iletiimini ve i hayatn (zellikle de neredeyse tamamen bakir olan reklam dnyasn) mkemmel bir ekilde ele alyor. The Sopranos'un yaratclarndan Matthew Weiner'n elinden kt iin nasl bir atmosferi olduunu tahmin edebilirsiniz. Ar, yava fakat insann iine ileyen, karakterleriyle izleyiciyi btnletiren ve o dnyada yaama istei uyandran (ne kadar iyi/kt olursa olsun) bir dizi. Amerikallar "tarihlerini" (bunu demeye yzleri olmad iin nostalji terimini kullanyorlar) tekrar hatrlatt iin dizi iin delirmi durumdalar 3 sezondur. Ana karakter Don Draper (canlandran Jon Hamm deil ama dikkatinizi ekerim, karakter Don Draper) 2009 ylnn en etkili (influential) erkei seildi. Obama'dan falan daha etkili bir isim yani. Dnn. Tabi bu balamda oyunculuklarn da ne kadar kusursuz olduuu sylememe gerek yok sanrm.

5) Carnivale (2003-2005): 5. olmasnn tek nedeni HBO'nun erefsizliidir. Bitseydi hi tartmasz gelmi gemi en iyi televizyon dizisi olabilirdi, bu eksik haliyle bile en iyilerinden biri bence. Carnivale'i anlatmama gerek yok, ltfen ilgili bala bir urayn ve hala izlemediyseniz mutlaka izleyin. Sonra HBO'ya kfretme ayinimize siz de katln.

4) House (2004-): CSI su dizilerinde bir r atysa, House o tr tp dizilerine monte ederek her eyi alaa eden bir kaos yaratcsdr. Tpk diziye adn veren ana karakterimiz Gregory House gibi. 21. yzyln Sherlock Holmes'u sadece bir dedektif deil ayn zamanda bir medikal dedektif. Hugh Laurie'nin her sezon oyunculuk dersi vermesi sayesinde, tek adama bal dizilerin tartmasz en iyisi nk 6 sezon ve 100' akn blmdr formln neredeyse hi deitirmeyen bir yapya sahip olmasna ramen hala daha ratignlerde en st sralarda yer alan belki de tek dizi. Hugh Laurie'nin performans yannda yazarlarn yan karakterlere zamannda ve kvamnda mdahaleleri dizinin ilgin kalmasn salayan en nemli faktrlerden. Dizinin alt metninde arkadalk messesi zerine pek ok fikir bulunabilir. Bir de Thirteen ve Cuddy var tabi.

3) Lost (2004-): ster sevin ister nefret edin, kabul etmemiz gerekir ki 6 yldr dnyada televizyon izleyen herkes Lost'u biliyor. Bana kalrsa '93 ylnda The X-Files'n yaptn 10 sene sonra Lost yeniden baard. Bugn Trkiye'de yabanc diziye olan ilginin artmasna ve temel bir kitle olumasna katkda bulunan da yine JJ Abrams ve arkadalarnn yaratt bu maceradr. nanlmaz basit bir k noktasndan fenomene dnen Lost (konusunu anlatmam beklemiyorsunuz heralde, Coca-Cola'dan haberiniz var m diye sormak gibi bir ey olur) tm dnya'da bir popler kltr ikonu olmay baard. Onu kendine rnek alan onlarca dizi ekildi ama hibiri Lost'a rakip olamad bile. Lost bittiinde gerek anlamda amerikan dizi sektrnde bir boluk oluacan tahmin ediyorum nk sanmyorum ki onun kadar izleyici ve dolaysyla reklam eken baka bir dizi olsun. Bu arada szm diziyi izlemek iin bitmesini bekleyenlere: En gzelini yapyorsunuz.

2) Battlestar Galactica (2003-2009): Hayatnda bilimkurgu ile aras ok da iyi olmam ben, bir bilimkurgu dizisini neredeyse en tepeye yerletiriyorsam, inann bana bir sebebi var. Battlestar Galactica bilimkurguyu meze olarak kullanan muazzam bir insanlk dramas. Sava, bar, ak, dostluk, siyaset, adalet, nefret...Hepsi mkemmel bir kurguyla mkemmel bir ynetmenlikle, mkemmel oyuncularla ve mkemmel(tesi?) mzikleriyle karmza tek bir hikaye olarak kyor ve bize sadece ama mutlaka izlemek kalyor. Caprica'y beklerken belirtmek isterim ki Ronald Moore gzmdeki televizyonun dahi ocuu imajn, ne yaparsa yapsn (ki kt bir ey yapacan sanmam) Carnivale'n ilk sezonu ve BSG sayesinde ooook uzun sre koruyacaktr. So say we all.

1) Six Feet Under(2001-2005): Eer siz de benim gibi zaman zaman neden yaadnz, var olma amacnz sorgulamaya alrken dalp gidiyorsanz, size iyi bir haberim var: Sadece son on yln deil, belki de tm zamanlarn en iyi dizisi Six Feet Under bu konuda bize yardmc olmaya hazr.
Cenaze Evi ileten Fisher ailesinin yaamlarn takip etme frsatn bize sunan Alan Ball, bu fonksiyonunu yitirmi aile zerinden hayat ve lm zerine syleyeceklerini sylyor ve hepimiz gibi varolu krizine saplanm olan karakterlerle birlikte hayatn anlamn aramamz salyor. Genseniz Claire, genlik-olgunluk arasnda bir yerdeyseniz Nate, tutunma abas iindeyseniz Dave, artk yalandnz hissediyorsanz Ruth ve sorunlu olduunuzu kabul ediyorsanz Brenda ile kardei Billy Chenowith ile bir ba kurmanz yksek bir olaslk. zlerken asla rnek almak istemeyeceiniz onlar gibi olmaktan kanacanz "gerek insanlar" bunlar; fakat iten ie aslnda tam da onlar gibi biri olduunuzu biliyorsunuz veya bunun farkna varyorsunuz izledike. Six Feet Under hayatn ta kendisi, hayatn ac gerei. Pek ok dizi izledim; hepsine heyecanlandm, gldm, zldm, korktum,gerildim. Ama hibiri beni hngr hngr alatmad. te SFU byle bir diziydi. Herkese gre deil ama izleyene ok ey katan, ei benzeri olmayan bir yapm.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 10:11 pm    Post subject: Reply with quote
Hepsine ball kaymakl katlyorum. Ayrca da aklma u geldi, listede neden Stargate olmasn?

Ama aklma da u geliyor, Stargate ok kyak bir yapm, belki 10 sezon homojen olarak sper izlenilir deilse de aradaki 3-8 aras sezonlar (bence) olduka iyi. Ama buna ramen ben Stargate'in bir "Poor Man's Star Trek Next Generation" olduunu dnyorum. Tabi ki imitasyon deil, farkl bir evren ve dnce ama alt metin olarak ve oyunculuklarn ve hikayenin ekli ok ok farkl deil ve TNG'nin muzzamlu altnda eziliyor bence. Bir nevi Supernatural'n X Files'n altnda ezildii gibi (yine bana gre)...

Son kiisel bir not: CSI'da nefret ediyorum Very Happy, herne kadar bir fenomen olsa da... O yzden ben olsam onun yerine Doctor Who2yu koyabilirdim mesela, ya da 11. yapabilirdim ne biliyim. Benim de izlemediim diziler var aslnda. Mad Men'i hi izlemedim ama ok ok iyi yorumlar duyuyorum evremden, bakmay da planlyorum akas. Ve de yarm yamalak izledim 24, cnbc-e'den bakma frsatm olmutu. Yahu acayip bir dizi o, ok sezon deli edebiliyor adam da, tan tun tan tun tan tun, tik tak tik tak insan ekiyor, neden bilmiyorum ama ekiyor ite Very Happy

Ama sper bir liste bence de Very Happy
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 10:24 pm    Post subject: Reply with quote
Stargate'in ilk dizisi SG-1 '98'te yaynlanmaya balam o yzden listede yer almas imkanszd. ayrca CSI gibi hi izlemediim bir dizi; hani bir iki blm yakalayp seyretmiimdir (bi ara CSI: New York'u baya takip ediyordum aslnda) ama Stargate benim iin gerekten filmden ibaret Smile
Back to top
theredandtheblack
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 10:52 pm    Post subject: Reply with quote
zlemediklerim,yarm braktklarm olsa da katlmamam mmkn deil bu listeye.

ncelikle ok keyifli,ball bir yaz olmu.Srf bu yzden gaza gelip Six Feet Under'a kaldm yerden devam edebilirim Smile Sonra ise izlenecekler listeme kesinlikle Mad Men ve Nip Tuck girecek zaten.

Ayrca,bir nceki 10 yl iin liste yapacak olsa idik,ben de kesinlikle Stargate'i iine alrdm.O liste de benim iin muhtemelen arlkl olarak bilim kurgudan oluuyor olurdu.Yani zaten son 10 ylda treyen diziler ve tremekte olanlar konsept olarak epey farkl..O yzden bu liste ilk 10 olmas ve geneli yanstmas asndan tam oturmu.
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 11:09 pm    Post subject: Reply with quote
bir nceki 10 yln birincisi ok net belli ki zaten Smile
Back to top
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 12:00 am    Post subject: Reply with quote
Ben kendi adma liste yapsam ok daha farkl olurdu. Zaten ben daha kiisel taklrdm. Misal bence Fringe olsun Chuck olsun Medium olsun gibi yukarda saylanlardan daha ok sevdiim diziler oldu. Ki bir Invasion olay var zaten bilen bilir...Smile Son gnlerde de Big Bang Theory, Friends sevgime en yaklaan sitcomlardan oldu ksack bir sre de. Ki Friends'in delicesine hastasym hala her gn izliyorum..Smile Doctor Who konusunda da katlyorum. Yeni baladm ben ama o da ok sevdiklerim arasnda yer almaya balad imdiden. Dexter zaten bir fenomen gzmde...Very Happy Ruh eim kendisi...Razz Bsg'yi de elbette, efsane oldu lan dizi..Very Happy Hah bak mesela aklma geldi Monk. O da kesinlikle listemde olurdu.

http://ruyasam.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 12:44 am    Post subject: Reply with quote
Liste dikkat ederseniz sadece "drama"lardan ibaret. komediyi zellikle dahil etmedim, apayr bir analiz konusu bence. dediim gibi kiisel beenilerimden ve gzlemlediim kadaryla genel olarak dnyada popler kltre damgasn vurduunu dndm dizileri sraladm. evet itiraf ediyorum Carnivale ok kiisel bir tercih Smile bir de listeye belki the wire eklenebilirdi ama yer kalmad ite.
Back to top
CGBS
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:13 am    Post subject: Reply with quote
Ah u Carnivale!!! Yine hatrladm tm o muhteem karakterleri, o harika hikaye...
10- 4400,Jericho:)
9- Sarah Connor Chronicles
8- The Sopranos
7- Malcolm in the middle
6- Fringe
5- Breaking bad
4- Battlestar Galactica
3- Dexter
2- LOST
1- Carnivale
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 9:12 pm    Post subject: Reply with quote
Ahevet Sarah Connor' nasl da unuttum...

http://ruyasam.blogspot.com/
Back to top
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Wed Jan 20, 2010 10:17 pm    Post subject: Reply with quote
Yahu imdi geldi aklma da, 2001 yapm Band of Brothers da ok ok iyiydi yahu, ksa bir diziydi 10 blmlk ama ben arada tekrar tekrar izliyorum hatta :S
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 21, 2010 11:50 am    Post subject: Reply with quote
Tigh wrote:
Yahu imdi geldi aklma da, 2001 yapm Band of Brothers da ok ok iyiydi yahu, ksa bir diziydi 10 blmlk ama ben arada tekrar tekrar izliyorum hatta :S

Kesinlikle ok gzel diziydi, benim ilk 10'uma girer bak o Wink

imdi onun devam niteliindeki The Pacific geliyo, Mart'ta balycak yanl hatrlamyosam, beklemekten atlycam Razz
Back to top
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Thu Jan 21, 2010 4:37 pm    Post subject: Reply with quote
auroriel wrote:
Tigh wrote:

Kesinlikle ok gzel diziydi, benim ilk 10'uma girer bak o Wink

imdi onun devam niteliindeki The Pacific geliyo, Mart'ta balycak yanl hatrlamyosam, beklemekten atlycam Razz

Haydeeeee, aka m :S Obareyy, yaw bu sper haber, ne kyak eyler diyorsun sen yle Very Happy Bir kurcalayaym bakim...

Edit: "A 10-part mini-series from the creators of "Band of Brothers" telling the intertwined stories of three Marines during America's battle with the Japanese in the Pacific during World War II. "

Aman azndan ballar akyor, ek de izleyelim Very Happy
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Jan 21, 2010 5:16 pm    Post subject: Reply with quote
Bii deil Smile Bika link var, fragman falan, balk ayorum buras yeri deil, paylaaym Wink
Back to top
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Thu May 02, 2013 7:16 pm    Post subject: Reply with quote
Deadwood'u izliyorum da u sra, aman yarebi :S CSI' rahata karp onu ekleyebilirim bu listeye sanrm. Bu kadar ge izlediime o kadar zgnm ki, ayrca bitmesin diye de ayrca deli oluyorum. Felaket iyi bir i karmlar.

PostPosted: Mon May 06, 2013 7:28 am    Post subject: Reply with quote
Black Mirror' ve Coupling'i (orjinal ngiliz versiyonu tabi) sayabilirim bu liste iin gzm krpmadan. Geri Black Mirror alk olduumuz anlamda bir dizi deil tabi ama, yine de...
Gerisi Battlestar Galactica, Six Feet Under, The Wire, Game of Thrones, The Sopranos gibi tandk diziler.

Aslnda Northern Exposure, Twin Peaks, Seinfeld diyordum tam, ama on yldan ok daha uzun bir sre yllandklarn fark ettim son anda. zlemeyen varsa aranzda, bilin ki n de izlemek farzdr..
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum