X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Son 10 Yılın En İyi 10 Dizisi
Sayfa: 1, 2  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Pts Oca 04, 2010 4:27 pm    İleti konusu: Son 10 Yılın En İyi 10 Dizisi Alıntıyla Cevap Gönder
Tamamen kişisel tercihlerimden oluşan bir liste hazırladım. Aralarında hiç izlemediğim, izleyip de bıraktığım, başından sonuna kadar takip ettiğim ve hala bitmemiş ama bence geçen 10 yıla damgasına vurmuş diziler var. buyrun bakalım:

10) CSI (2001-): Hiç izlemediğim bir dizi işte. Fakat suç draması kavramını baştan yaratan, bu türe yeni bir yön veren ve bu türün amiral gemisi olmaya hala devam eden bir yapımdan bahsediyoruz. Without A Trace, Cold Case, Law& Order'ın bazı spin-off'larına örnek olan; kendi bünyesinden ise CSI: New York, CSI: Miami yan ürünlerini çıkaran, bu vesileyle popüler kültüre Horatio Caine ekolü tek satırlık replikleri kazandıran bir markadan bahsediyoruz. Ayrıca tüm dizilerinde, jeneriklerde The Who kullanmaları sempatimi kazanmıştır.

9) 24 (2001-): Bush Yönetiminin televizyon dizilerine yansımasıdır 24. İlk sezon, çok farklı ve orijinal bir konsepti sunmasıyla milyonların beğenisini kazandı, 2. sezon çok heyecanlıydı. 3. sezondan itibaren yavaş yavaş politik/gerilimden fantastik/vatanseverlik kaymaya başladı. Ne zamanki Los Angeles'ta nükleer bomba patladı, ben de diziyi orada bıraktım. Kiefer Sutherland, Jack Bauer'ın en uzun günleri sayesinde ömrünün sonuna kadar film çekmese de, ya da kötü filmlerde oynasa bile rahat rahat yaşamayı garantiledi, dizi siyahi bir ABD başkanı'nı müjdeledi, Amerika'nın terör paranoyası abartısını yitirdikçe 24 de önemini kaybetti. Jack Bauer Chuck Norris'e denk gösterildi ama bence maç ortada.

8 ) Nip/Tuck (2003-): "Tell me what you don't like about yourself." Plastik cerrahı 2 doktor üzerinden insan ilişkilerine ve hayata dair çok sert bir anlatıma sahip olan Nip/Tuck ilk 2 sezonunda cesur konuları, görüntüleri ve mesajlarıyla insana dair dramaların yeni kralı olma potansiyeline sahipken ilerleyen sezonlarda dalgalı bir performans sergilemeye başlayıp istikrarını yitirince ve ilişkiler sarmalına odaklandıkça listede gerilerde kaldı. 4. sezon finalinden sonra izlemeyi bırakmıştım fakat 6. sezonda sanırım bitiyor dizi, dolayısıyla eski güzel günlerin hatrına kalan bölümleri seyretmek lazım.

7) Dexter (2006-): Kim derdi ki bir seri katili çok seveceğiz? Dexter Morgan çocukluğunda geçirdiği travma yüzünden seri katil davranışları göstermeye başlayınca onu evlatlık edinen polis babasının en azından içindeki bu kötülüğü kontrol etmesini öğrettiği ve içindeki caniyi Miami'nin gerçek kötüleri üzerine salan bir adli tıp/kan uzmanı. Normalleşmeye çalıştıkça başı daha çok derde giren, normalleşmeyi reddettikçe sahip olduklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan bu karakter üzerinden günümüz toplumu ve belki de adalet sistemi üzerine çok güzel sosyal eleştiriler yakalamak olası. Michael C. Hall'un oyunculuk gösterisine de şapka çıkarmamak mümkün değil.

6) Mad Men (2007-): 00'lı yılların ikinci yarısında oyuna giren ve skora direkt etki eden mükemmel dizim Mad Men. Bence(izlediğim ve/veya bilgi sahibi olduklarım içinde) şu an televizyondaki en iyi drama bu. Forumda çok uzun süredir başlığını açmaya çalıştım ama bi türlü fırsat bulamadım bari burada ballandıra ballandıra anlatayım çünkü görünen o ki ya sadece ben izliyorum ya da çok az kişiyiz Mad Men'i takip eden. 60'lı yılların Amerika'sında geçen dizi, o dönemin sosyal ilişkilerini, kadın-erkek iletişimini ve iş hayatını (özellikle de neredeyse tamamen bakir olan reklam dünyasını) mükemmel bir şekilde ele alıyor. The Sopranos'un yaratıcılarından Matthew Weiner'ın elinden çıktığı için nasıl bir atmosferi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ağır, yavaş fakat insanın içine işleyen, karakterleriyle izleyiciyi bütünleştiren ve o dünyada yaşama isteği uyandıran (ne kadar iyi/kötü olursa olsun) bir dizi. Amerikalılar "tarihlerini" (bunu demeye yüzleri olmadığı için nostalji terimini kullanıyorlar) tekrar hatırlattığı için dizi için delirmiş durumdalar 3 sezondur. Ana karakter Don Draper (canlandıran Jon Hamm değil ama dikkatinizi çekerim, karakter Don Draper) 2009 yılının en etkili (influential) erkeği seçildi. Obama'dan falan daha etkili bir isim yani. Düşünün. Tabi bu bağlamda oyunculukların da ne kadar kusursuz olduğuu söylememe gerek yok sanırım.

5) Carnivale (2003-2005): 5. olmasının tek nedeni HBO'nun şerefsizliğidir. Bitseydi hiç tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi televizyon dizisi olabilirdi, bu eksik haliyle bile en iyilerinden biri bence. Carnivale'i anlatmama gerek yok, lütfen ilgili başlığa bir uğrayın ve hala izlemediyseniz mutlaka izleyin. Sonra HBO'ya küfretme ayinimize siz de katılın.

4) House (2004-): CSI suç dizilerinde bir çığır açtıysa, House o türü tıp dizilerine monte ederek her şeyi alaşağı eden bir kaos yaratıcısıdır. Tıpkı diziye adını veren ana karakterimiz Gregory House gibi. 21. yüzyılın Sherlock Holmes'u sadece bir dedektif değil aynı zamanda bir medikal dedektif. Hugh Laurie'nin her sezon oyunculuk dersi vermesi sayesinde, tek adama bağlı dizilerin tartışmasız en iyisi çünkü 6 sezon ve 100'ü aşkın bölümdür formülünü neredeyse hiç değiştirmeyen bir yapıya sahip olmasına rağmen hala daha ratignlerde en üst sıralarda yer alan belki de tek dizi. Hugh Laurie'nin performansı yanında yazarların yan karakterlere zamanında ve kıvamında müdahaleleri dizinin ilginç kalmasını sağlayan en önemli faktörlerden. Dizinin alt metninde arkadaşlık müessesi üzerine pek çok fikir bulunabilir. Bir de Thirteen ve Cuddy var tabi.

3) Lost (2004-): İster sevin ister nefret edin, kabul etmemiz gerekir ki 6 yıldır dünyada televizyon izleyen herkes Lost'u biliyor. Bana kalırsa '93 yılında The X-Files'ın yaptığını 10 sene sonra Lost yeniden başardı. Bugün Türkiye'de yabancı diziye olan ilginin artmasına ve temel bir kitle oluşmasına katkıda bulunan da yine JJ Abrams ve arkadaşlarının yarattığı bu maceradır. İnanılmaz basit bir çıkış noktasından fenomene dönüşen Lost (konusunu anlatmamı beklemiyorsunuz heralde, Coca-Cola'dan haberiniz var mı diye sormak gibi bir şey olur) tüm dünya'da bir popüler kültür ikonu olmayı başardı. Onu kendine örnek alan onlarca dizi çekildi ama hiçbiri Lost'a rakip olamadı bile. Lost bittiğinde gerçek anlamda amerikan dizi sektöründe bir boşluk oluşacağını tahmin ediyorum çünkü sanmıyorum ki onun kadar izleyici ve dolayısıyla reklam çeken başka bir dizi olsun. Bu arada sözüm diziyi izlemek için bitmesini bekleyenlere: En güzelini yapıyorsunuz.

2) Battlestar Galactica (2003-2009): Hayatında bilimkurgu ile arası çok da iyi olmamış ben, bir bilimkurgu dizisini neredeyse en tepeye yerleştiriyorsam, inanın bana bir sebebi var. Battlestar Galactica bilimkurguyu meze olarak kullanan muazzam bir insanlık draması. Savaş, barış, aşk, dostluk, siyaset, adalet, nefret...Hepsi mükemmel bir kurguyla mükemmel bir yönetmenlikle, mükemmel oyuncularla ve mükemmel(ötesi?) müzikleriyle karşımıza tek bir hikaye olarak çıkıyor ve bize sadece ama mutlaka izlemek kalıyor. Caprica'yı beklerken belirtmek isterim ki Ronald Moore gözümdeki televizyonun dahi çocuğu imajını, ne yaparsa yapsın (ki kötü bir şey yapacağını sanmam) Carnivale'ın ilk sezonu ve BSG sayesinde çooook uzun süre koruyacaktır. So say we all.

1) Six Feet Under(2001-2005): Eğer siz de benim gibi zaman zaman neden yaşadığınızı, var olma amacınızı sorgulamaya çalışırken dalıp gidiyorsanız, size iyi bir haberim var: Sadece son on yılın değil, belki de tüm zamanların en iyi dizisi Six Feet Under bu konuda bize yardımcı olmaya hazır.
Cenaze Evi işleten Fisher ailesinin yaşamlarını takip etme fırsatını bize sunan Alan Ball, bu fonksiyonunu yitirmiş aile üzerinden hayat ve ölüm üzerine söyleyeceklerini söylüyor ve hepimiz gibi varoluş krizine saplanmış olan karakterlerle birlikte hayatın anlamını aramamızı sağlıyor. Gençseniz Claire, gençlik-olgunluk arasında bir yerdeyseniz Nate, tutunma çabası içindeyseniz Dave, artık yaşlandığınızı hissediyorsanız Ruth ve sorunlu olduğunuzu kabul ediyorsanız Brenda ile kardeşi Billy Chenowith ile bir bağ kurmanız yüksek bir olasılık. İzlerken asla örnek almak istemeyeceğiniz onlar gibi olmaktan kaçınacağınız "gerçek insanlar" bunlar; fakat içten içe aslında tam da onlar gibi biri olduğunuzu biliyorsunuz veya bunun farkına varıyorsunuz izledikçe. Six Feet Under hayatın ta kendisi, hayatın acı gerçeği. Pek çok dizi izledim; hepsine heyecanlandım, güldüm, üzüldüm, korktum,gerildim. Ama hiçbiri beni hüngür hüngür ağlatmadı. İşte SFU böyle bir diziydi. Herkese göre değil ama izleyene çok şey katan, eşi benzeri olmayan bir yapım.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiler: 179

İletiTarih: Pts Oca 04, 2010 10:11 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hepsine ballı kaymaklı katılıyorum. Ayrıca da aklıma şu geldi, listede neden Stargate olmasın?

Ama aklıma da şu geliyor, Stargate çok kıyak bir yapım, belki 10 sezon homojen olarak süper izlenilir değilse de aradaki 3-8 arası sezonlar (bence) oldukça iyi. Ama buna rağmen ben Stargate'in bir "Poor Man's Star Trek Next Generation" olduğunu düşünüyorum. Tabi ki imitasyon değil, farklı bir evren ve düşünce ama alt metin olarak ve oyunculukların ve hikayenin şekli çok çok farklı değil ve TNG'nin muzzamlığıu altında eziliyor bence. Bir nevi Supernatural'ın X Files'ın altında ezildiği gibi (yine bana göre)...

Son kişisel bir not: CSI'da nefret ediyorum Very Happy, herne kadar bir fenomen olsa da... O yüzden ben olsam onun yerine Doctor Who2yu koyabilirdim mesela, ya da 11. yapabilirdim ne biliyim. Benim de izlemediğim diziler var aslında. Mad Men'i hiç izlemedim ama çok çok iyi yorumlar duyuyorum çevremden, bakmayı da planlıyorum açıkçası. Ve de yarım yamalak izledim 24, cnbc-e'den bakma fırsatım olmuştu. Yahu acayip bir dizi o, çok sezon deli edebiliyor adamı da, tan tun tan tun tan tun, tik tak tik tak insanı çekiyor, neden bilmiyorum ama çekiyor işte Very Happy

Ama süper bir liste bence de Very Happy
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 04, 2010 10:24 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Stargate'in ilk dizisi SG-1 '98'te yayınlanmaya başlamış o yüzden listede yer alması imkansızdı. ayrıca CSI gibi hiç izlemediğim bir dizi; hani bir iki bölüm yakalayıp seyretmişimdir (bi ara CSI: New York'u baya takip ediyordum aslında) ama Stargate benim için gerçekten filmden ibaret Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Pts Oca 04, 2010 10:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
İzlemediklerim,yarım bıraktıklarım olsa da katılmamam mümkün değil bu listeye.

Öncelikle çok keyifli,ballı bir yazı olmuş.Sırf bu yüzden gaza gelip Six Feet Under'a kaldığım yerden devam edebilirim Smile Sonra ise izlenecekler listeme kesinlikle Mad Men ve Nip Tuck girecek zaten.

Ayrıca,bir önceki 10 yıl için liste yapacak olsa idik,ben de kesinlikle Stargate'i içine alırdım.O liste de benim için muhtemelen ağırlıklı olarak bilim kurgudan oluşuyor olurdu.Yani zaten son 10 yılda türeyen diziler ve türemekte olanlar konsept olarak epey farklı..O yüzden bu liste ilk 10 olması ve geneli yansıtması açısından tam oturmuş.
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pts Oca 04, 2010 11:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bir önceki 10 yılın birincisi çok net belli ki zaten Smile
Başa dön
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1239

İletiTarih: Çar Oca 06, 2010 12:00 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben kendi adıma liste yapsam çok daha farklı olurdu. Zaten ben daha kişisel takılırdım. Misal bence Fringe olsun Chuck olsun Medium olsun gibi yukarda sayılanlardan daha çok sevdiğim diziler oldu. Ki bir Invasion olayı var zaten bilen bilir...Smile Son günlerde de Big Bang Theory, Friends sevgime en yaklaşan sitcomlardan oldu kısacık bir süre de. Ki Friends'in delicesine hastasıyım hala her gün izliyorum..Smile Doctor Who konusunda da katılıyorum. Yeni başladım ben ama o da çok sevdiklerim arasında yer almaya başladı şimdiden. Dexter zaten bir fenomen gözümde...Very Happy Ruh eşim kendisi...Razz Bsg'yi de elbette, efsane oldu lan dizi..Very Happy Hah bak mesela aklıma geldi Monk. O da kesinlikle listemde olurdu.

http://ruyasam.blogspot.com/
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Oca 06, 2010 12:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Liste dikkat ederseniz sadece "drama"lardan ibaret. komediyi özellikle dahil etmedim, apayrı bir analiz konusu bence. dediğim gibi kişisel beğenilerimden ve gözlemlediğim kadarıyla genel olarak dünyada popüler kültüre damgasını vurduğunu düşündüğüm dizileri sıraladım. evet itiraf ediyorum Carnivale çok kişisel bir tercih Smile bir de listeye belki the wire eklenebilirdi ama yer kalmadı işte.
Başa dön
CGBS
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 346

İletiTarih: Cum Oca 08, 2010 2:13 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ah şu Carnivale!!! Yine hatırladım tüm o muhteşem karakterleri, o harika hikaye...
10- 4400,Jericho:)
9- Sarah Connor Chronicles
8- The Sopranos
7- Malcolm in the middle
6- Fringe
5- Breaking bad
4- Battlestar Galactica
3- Dexter
2- LOST
1- Carnivale
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1239

İletiTarih: Cum Oca 08, 2010 9:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ahevet Sarah Connor'ı nasıl da unuttum...

http://ruyasam.blogspot.com/
Başa dön
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Çar Oca 20, 2010 10:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yahu şimdi geldi aklıma da, 2001 yapımı Band of Brothers da çok çok iyiydi yahu, kısa bir diziydi 10 bölümlük ama ben arada tekrar tekrar izliyorum hatta :S
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Oca 21, 2010 11:50 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Tigh yazdı:
Yahu şimdi geldi aklıma da, 2001 yapımı Band of Brothers da çok çok iyiydi yahu, kısa bir diziydi 10 bölümlük ama ben arada tekrar tekrar izliyorum hatta :S

Kesinlikle çok güzel diziydi, benim ilk 10'uma girer bak o Wink

Şimdi onun devamı niteliğindeki The Pacific geliyo, Mart'ta başlıycak yanlış hatırlamıyosam, beklemekten çatlıycam Razz
Başa dön
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Per Oca 21, 2010 4:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Tigh yazdı:

Kesinlikle çok güzel diziydi, benim ilk 10'uma girer bak o Wink

Şimdi onun devamı niteliğindeki The Pacific geliyo, Mart'ta başlıycak yanlış hatırlamıyosam, beklemekten çatlıycam Razz

Haydeeeee, şaka mıı :S Obareyy, yaw bu süper haber, ne kıyak şeyler diyorsun sen öyle Very Happy Bir kurcalayayım bakim...

Edit: "A 10-part mini-series from the creators of "Band of Brothers" telling the intertwined stories of three Marines during America's battle with the Japanese in the Pacific during World War II. "

Aman ağzından ballar akıyor, çek de izleyelim Very Happy
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Per Oca 21, 2010 5:16 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bişi değil Smile Bikaç link var, fragman falan, başlık açıyorum burası yeri değil, paylaşayım Wink
Başa dön
Tigh
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Per May 02, 2013 7:16 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Deadwood'u izliyorum da şu sıra, aman yarebi :S CSI'ı rahatça çıkarıp onu ekleyebilirim bu listeye sanırım. Bu kadar geç izlediğime o kadar üzgünüm ki, ayrıca bitmesin diye de ayrıca deli oluyorum. Felaket iyi bir iş çıkarmışlar.

İletiler: 33

İletiTarih: Pts May 06, 2013 7:28 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Black Mirror'ı ve Coupling'i (orjinal İngiliz versiyonu tabi) sayabilirim bu liste için gözümü kırpmadan. Gerçi Black Mirror alışık olduğumuz anlamda bir dizi değil tabi ama, yine de...
Gerisi Battlestar Galactica, Six Feet Under, The Wire, Game of Thrones, The Sopranos gibi tanıdık diziler.

Aslında Northern Exposure, Twin Peaks, Seinfeld diyordum tam, ama on yıldan çok daha uzun bir süre yıllandıklarını fark ettim son anda. İzlemeyen varsa aranızda, bilin ki üçünü de izlemek farzdır..
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız