X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Röportajlar (Annabeth Gish)

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Diğer Karakterler
View previous topic :: View next topic  
Author Message
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Fri Nov 06, 2009 4:20 pm    Post subject: Röportajlar (Annabeth Gish) Reply with quote
XFN Özel :Gish Manners Aile ve X Files hakkında konuşuyor
Yazan: Avi Quijada
28 Şubat 2009 Cuma
Çev: margikleinjan

Ortalıkta yapacak birşey yokken eğlencelik bir şeyler toparladık ve enigmatik Annabeth Gish ile harika bir diyalogdan daha iyi ne olabilirdi ki?

Phile zihinlerimizde tuhaf ve cesur Ajan Monica Reyes olarak kalmış bu tecrübeli aktris, portföyünü çocukluktan beri genişlettiği oyunculuk deneyimleriyle doldurmuş. Pek çoğunuzun aklına Mystic Pizza’da Julia Roberts’ın yanındaki naif ergen, West Wing’de Başkan Bartlet’in çocuklarından biri, bizim Monica Reyes’imiz, ya da TV’daki yeni mekanı Brotherhood’un dertli karısı olarak gelebilir.

Tesadüf eseri; röportajımız bir başka favori ajan ile aynı güne denk geliyor. Bay Ajan Doggett’ın ta kendisi; Robert Patrick.

Annabeth’in hayatındaki muhteşem çocuklar Cash ve Enzo artık önceliklerinin başına yerleşmiş iyi bir anne olma konusunda ne derece güzel bir iş çıkardığını anlatmaya kelimeler yetmez ancak 45 dakikalık Skype deneyimimizin ikinci kısmında akla gelen ilk konu X Files’ın yakın zamandaki büyük kaybı olağanüstü Kim Manners oluyor.

Annabeth Kim ile geçirdiği zamanı sevgiyle anımsıyor. “Bir etki alanı vardı kesinlikle bazen bu kadar güçlü parıldayanların biraz erken ayrılmayı tercih ettiğine inanabiliyorum sadece.” “Asla durmadı, hep pozitifti, tanıştığım tüm yönetmenlerden daha fazla enerji ve adanmışlığa sahipti.” X Files deneyimimin büyük bir kısmını oluşturuyordu. Bir bakıma başım sıkıştığında gidebileceğim biriydi. Bana kucak açardı ve kaynaşmama yardımcı olurdu.

Onunla ilgili bir anısını sorduğumuzda tek bir tane çıkaramıyor onun yerine bir dizi anısını sıralıyor: “ Kafamda onunla ilgili canlı kolaj tipi imajlar oluşmuş. Kendine has bir yürüyüşü vardı hep Merrell Slip-on ayakkabıları giyerdi, kabarık saçları vardı. Sette geçen gece yarılarında o şahsına münhasır yürüyüşüyle dolanır sete emirler yağdırırdı ama hep nazik biçimde ve gülme isteğiyle… Her departman onu severdi çünkü ne yaptığını biliyordu onları istediği yöne çekebilirdi bunu yaparken kimseye saygısızca emirler yağdırmazdı.

Belki de bu yüzden Kim hayranları X Files bölümlerinden almak istedikleri hazzı vererek çeken birkaç yönetmenden biri haline getirmişti. Annabeth şunu ekliyor; “her şeyden önce bir “insan”dı. Bu sayede iş ve özel hayatında insanlarla bağlantı oluşturmuştu.

Dizinin bir parçası olmak

İtiraf etmeliyiz ki pek çok yönden Monica Reyes karakterinin diziye katılmasına insanlar ihtiyatla yaklaştılar; tüm bu şüpheleri bir yana bırakırsak Annabeth Gish için böyle bir dizinin bir parçası olmak nasıl bir şeydi?

“Onu sevdim. Samimiyetle sevdim. Tüm o klişeler doğru. Bir aile gibiydi. Böylesi kişisel bir deneyim olmamasına olanak yoktu çünkü uzun saatler boyunca çalışıyorduk.” Belki Annabeth bir yıldan az uzun zaman geçirmiş olabilir ama deneyimin herhangi bir X Files emekçisinin bahsettiği yoğunlukta olması kaçınılmaz olsa gerek.

“Bu hafta Fox’un stüdyosundaydım ve eski setlerden geçmek gerçeküstüydü. Beni üzdü biraz o günleri anımsayıp duygulandım. Benim için hayatımın eşsiz bir dönemiydi. Kocamla sette tanıştım ve oradaki iki yıl içinde yaşantım bambaşka bir yöne girdi.

Değil mi? 7 yıl içinde ( o kadar olmuş mu) Annabeth Dublör eğitmeni Wade Allen ile evlenip iki çocuk dünyaya getirdi, iki yaşındaki Cash ve 4 aylık Enzo.

Evlilik ve annelik Annabeth’e nasıl geldi?
Evlilik kısmı çocuklardan önce bayağı kolaydı. Sadece ikimizken bağımsız ve özgürdükŞuanda; neredeyse iki yıllık arayla dünyaya gelen iki çocuğumuz var ve hayatımız sonsuza kadar değişti.” Ekliyor. “ Harika bir kocam, güçlü bir evliliğim var ve bu güzel oğlanlarla da kutsandık. Ancak zorluklar olmadığını söylersem yalan söylemiş olurum. Özellikle bir kariyeri düzenlemeye çalışırken ve benzeri… ama dünyanın her tarafındaki ebeveynler için de aynısı geçerli değil mi? En güzel ve en zor iş.. Anne olmayı sevdiğimi söylemiş miydim?”

Ona annelerin nasıl zaman bulduğunu merak ettiğim için soruyorum. “Şansın olsaydı hangisini tercih ederdin? Dadısı olan bir aktris mi arada sırada çalışan bir anne mi?”

“Hımm güzel soru… Çünkü ben ikisini de yapıyorum. Geçen sene Brotherhood da dadısı olan bir aktristim. Şimdi dizi bittiği için bir anneyim. Bebeklerin taşınabilir olması ve işe getirebilmemiz harika bir şey. Eğer dadıma sorsanız net bir şekilde en başta anne olduğumu söyleyecektir. Bu benim önceliğim ve her zaman ilk olarak aklıma gelen şey. Bence kafası çalışan bağımsız bir kadın olarak çalışmak çocuklar için de muhteşem bir deneyim. Demek istediğim asla başka bir insanın çocuklarımı yetiştirirken sorumluluk üstlenmesini istemezdim.”
Annabeth çocuk oyuncu olarak Roger Ebert tarafından Desert Bloom’daki yorumu ile dikkat çekmişti artık neredeyse 38 yaşında ve 40’ın üzerinde film ve TV oyunculuğunu koltuğunda taşırken kendi çocuklarını da işin içine dahil etmek hakkında ne düşünüyor?

“Tanrım, umarım öyle bir şey olmaz. Benim deneyimim bana aitti ve olduğum kişi olmamda büyük katkı sağladı ancak çocuklarımın böylesi değişken bir ortamda doğal olarak kendilik değeri ve koşulsuz sevgiyi desteklemeyen bir alanda bulunmasını istediğimi sanmıyorum. Kesinlikle olmaz.” Çok enerjik bir biçimde ifade ediyor. “Eğer oyuncu olmak istiyorlarsa onları engellemem ama 18 yaşına gelene kadar beklemelerini ve o noktada profesyonel alana atılmalarını isterim. Eğer babaları gibi dublör olmak isterlerse o zaman başım CİDDEN belada hayat boyu anksiyete ilaçlarına bağımlı hale gelirim heralde. Gerçekten onları her konuda desteklerim ama eğitim üniversite vs destekçisiyim umarım bu yolu izlerler.”

IWTB& Monica Reyes

The X Files: I want to believe’i izlemediğini utanarak itiraf ederken onu bir ufaklık ve yeni doğmuşla meşgul olduğu için affediyoruz. Yinede kendimizi üçünü bir filmde rol alma olasılığını sormaktan alamıyoruz.

“Her zaman bir hayran oldum ve diziye dahil olduğum için hep minnettar olacağım. O dönemde birlikte çalıştığım herkese harika hisler beslemekteyim. Bu yüzden… evet.”

Annabeth Monica ile gerçek hayatta karşılaşsa ona neler söylerdi?

“Bir başka güzel soru… Ama daha çok Monica’nin bana ne söyleyeceğiyle ilgilenirdim.Belki şöyle derdi. “Daha derine , bilinmeyene ilerle!” “Ona şöyle derdim “Bence bir dene onu… yani biraz daha çabuk!” Doggett ile beraberliğinden bahsediyor. Hikaye bazında her zaman için tatmin edilmemiş bir arzuyla oynamak ilgi çekicidir.”

Bazen oturup X Files dünyamızda hayatın “peki ya şöyle olsaydı”larıyla kafa yormaya bayılıyorum. Kendime bazen peki ya 10. sezon olsaydı nasıl olurdu diye sorduğum oluyor. Acaba gücü elinde tutanlar bir yıl daha verseydi ne olurdu?

Annabeth Gish ve Robert Patrick ile hoş tesadüfler sonucu konuştuktan sonra kısa bir süre için de olsa böylesi yetenekli oyuncuların tadını çıkarabildiğime seviniyorum. The X Files’ta her zaman için nitelik niceliğin önüne geçmiştir. Annabeth Gish’de bunun güzel bir örneği.

Annabeth hayranları Ajan Monica Reyes’li bir başka round’ın hayalini kurmaya cesaret edebilir mi? Bu karakterin değerini yıllar geçtikten sonra bilmeyi öğrenebildik mi? Balina şarkısı unutulup affedilebilecek mi?

Ben ondan biraz daha nasiplenmeye hazırım. Ya siz?

Hızlı 6’lı
1. En sevdiği yemek: Quinoa (bulgur gibi bir şey)
2. En sevdiği kelime: Ferocity: Vahşet
3. Suçlu zevkler/bağımlılıklar: “Şarap ve yemek-tam bir balık”
4. Hayalindeki meslek: Şarkıcı- söz yazarı
5. Keşke icat etseydim dediği: Internet
6. En sevdiği X Files quote: “No friggin’ way”
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Diğer Karakterler All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum