X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Sanctuary

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Per Ekm 29, 2009 8:48 pm    İleti konusu: Sanctuary Alıntıyla Cevap Gönder
Birkaç başlıkta adı geçmekle beraber kendisine ait bir başlık olmadığını farkettim Sanctuary'nin.Şu aralar hastası olduğumdan ve dizi tam da 2.sezona girdiğinden bir başlığı haketmiş gibi geldi bana.

Öncelikle bir vikipedia özeti vereyim:

Dr. Helen Magnus Victoria Döneminde Royal College'e girebilen ilk kadındır. Babası zamanının aykırı doktorlarından Gregory Magnus, çoğumuz için canavar olarak görülen, ama onun insan evriminin bir sonraki halkası diye gördüğü canlılar için bir sığınak yaratır. Ve bu sırrını kızıyla paylaşır. Dr. Helen Magnus, nişanlısı olan John Druitt'in aynı zamanda tedavisiyle de ilgilenmektedir. Onun Karındeşen Jack olduğunu öğrendiğinde, ondan vazgeçmek istemez, ama yapabileceği fazla birşey de yoktur. Bu olayların üstünden yaklaşık 130 yıl geçtikten sonra, yalnızlıktan kurtulmak için, John Druitt'ten kendisine kalan tek şey olduğunu düşündüğü donmuş spermleri kullanarak bir kız çocuğu dünyaya getirir: Ashley Magnus. Ashley, hem kızı, hem dostu, hem de "Sığınak"taki en büyük yardımcısıdır artık. Elbette ona babasından söz edemeyecektir. Ama asıl sürprizi, John Druitt'in uzayı bükerek zamanda yolculuk yaptığını öğrendiğinde yaşar. Her dönemde kendisine yardımcılar bulmuş olan Dr. Magnusun bu dönem için seçtiği kişi, başarılı bir tıp doktoru olma yolunda ilerleyen Dr. Will Zimmerman'dır. Dr. Will Zimmerman ilk önce inanmak istemese de, gördüklerinden sonra yapacak bir şeyi yoktur: Bu dünyada bizimle birlikte ama bizden saklanarak yaşayan, bazıları dost, bazıları ise düşman başka yaratıklar da vardır. Artık 157 yaşında olan Dr. Magnus ekibini tamamlamıştır.

Dizinin gidişatı genel olarak "normal ve anormal" canlılar arasındaki ayrımla işleniyor.Bu anlamda biraz X-Files'ın stand alone bölümlerini andırmakta.Hatta okuduğum yorumlarda XF-Buffy karışımı bir dizi olarak gösterilmiş Sanctuary.

Bir diğer güzel yanı ise her bölümde mutlaka bilim tarihinden tanıdığımız isimlere göndermeler olması.Benim özellikle hayranı olduğum Nikola Tesla da dizide yer almakta.Hem de yarı vampir olarak:) Bunlara ek olarak Edison,Watson ve Einstein'a da bir sürü gönderme mevcut.

Sanctuary neredeyse tamamen yeşil ekran tekniğiyle yapılan bir dizi.O yüzden karakterler dışında tüm arka planı efekt olarak izlemek, başta garip geliyor.Sonrasında ise müthiş bir havası olduğunu keşfediyoruz dizinin.Yani zaten Sanctuary'nin çekiciliği de -gotik havasının yanısıra- bu dijital ortam bana kalırsa.

Oyunculuklara da diyecek sözüm yok.Amanda Tapping'i Stargate'te izleyen herkes seviyordur zaten.Burada ise çok farklı bir karakter,hem tip hem kişilik olarak.Ayrıca bana mı öyle geldi bilmiyorum ama oyunculukla çok ilerlemiş kendisi.

Diziyle ilgili düşülecek çok dipnot var aslında.Çevirilerde bile her bölüm için mutlaka upuzun notlar var.

İzleyen var mıdır bilemiyorum ama kesinlikle tavsiye etmekteyim.
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cum Ekm 30, 2009 1:06 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Başlarını izledim ama çok basit bulduğumdan bırakmıştım. İnci ile tartışmıştık sanırım Yeni Diziler başlığında...

Tekrar baksam mı bakmasam mı diye düşünüyodum ne zamandır, fırsat bulursam bakayım bari, ama pek umutlu değilim saracağından.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiTarih: Cum Ekm 30, 2009 1:48 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Aynı şekilde ilk 4-5 bölüm beni de sarmamıştı ama devam etme gereği duydum,iyi ki de duymuşum.Sonrasında açılıyor dizi zaten.Özellikle Tesla geldikten sonra.Bu da 1.sezon 7.bölüme denk düşmekte.Eğer 7 ve sonrasına kadar gelip de bıraktıysan, demektir ki dizi seni sarmayacaktır :)Ama bence son bölümler izlenmeden karar verilmemeli.Zaten 2.sezon çok daha bomba başladı.Gerilimli bir hal aldı her şey.O yüzden devam et derim Ruki.
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cum Ekm 30, 2009 2:12 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Açıkcası konu çok ilginç geldi. Görünüşe göre viktoryen edebiyata olsun, tarihi kişiliklere olsun birçok referans var dizide; Magnus soyadı bile X-Men'e bir gönderme gibi geldi bana. Böyle bir dizinin varlığını ilk kez duymuş olmam şaşırtıcı.Bu kadar karmaşık ve zengin arkaplan ancak bir İngiliz dizisinde olur? Yanılıyor muyum yoksa gerçekten de ingiliz dizisi mi Sanctuary? Umarım öyledir Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiTarih: Cum Ekm 30, 2009 9:59 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
isatay yazdı:
Açıkcası konu çok ilginç geldi. Görünüşe göre viktoryen edebiyata olsun, tarihi kişiliklere olsun birçok referans var dizide; Magnus soyadı bile X-Men'e bir gönderme gibi geldi bana. Böyle bir dizinin varlığını ilk kez duymuş olmam şaşırtıcı.Bu kadar karmaşık ve zengin arkaplan ancak bir İngiliz dizisinde olur? Yanılıyor muyum yoksa gerçekten de ingiliz dizisi mi Sanctuary? Umarım öyledir Smile

Kanada diyelim Smile Zaten dizide british aksanı olan tek kişi de Magnus.Amanda Tapping bu kez kendi aksanıyla konuşmakta,diziye uygun olması açısından sanırım.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız