X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Stargate Universe
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Oct 04, 2009 4:23 pm    Post subject: Stargate Universe Reply with quote
Evet, yllar sonra Stargate franchise'na dnmeme sebep olacak bir dizi olarak Stargate Universe'e hemen bir balk aaym dedim. Normalde izlemeden etmeden byle bir ey yapmam ama daha fragmanndan BSG havasnda biiler olacan sezinlediimden, imdiden yaptm, hadi hayrls Smile

Cuma gn Amerika'da ilk iki blm yaynland. BSG'den esinlenilmi yanlar olduu izleyenlerin grleri ile de kesinleti.. Tabii baz negatifliklerden de bahsediliyor ama ben umutluyum..

yle ok byk umutlarla beklememeye alyorum ama umarm hi olmazsa SG-1 ve Atlantis'teki gibi *stdyoda ekildiini baran* bir havas yoktur.

zleyenlerin grlerini bekleriz. Spoiler'lara dikkat diyeyim son olarak Wink
Back to top
View user's profile Send private message
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Mon Oct 05, 2009 12:10 am    Post subject: Reply with quote
Quote:
ncelikle kesinlikle dier 2 diziden olduka farkl (SG-1 hakknda Atlantis kadar bilgim yok ama her iki dizi arasnda ekim--yani set vs-- ynnden fazla fark olduunu dnmyorum akas)
Dier iki diziden art yn,zaten yapmclarn batan bu yana syleyip durduklar zere karakterlere daha fazla odaklanacak gibi gzkmeleri.Bana gre Atlantis'in en byk problemi buydu.Karakterleri sevmeme ramen yazarlarn onlar hakknda pek fazla birey vermemelerini hep can skc buldum.
Tabi Universe de BSG-vari ilenmi karakterlerle tantrmyor ilk blmde.Ancak daha ilk blm olduu iin konumak erken.Benim ilgimi eken iki karakter var,Doktor Rush ve Eli.zellikle Eli biraz klie bir karakter olarak ortaya ksa da fena deil.Lou Diamond Philip ve Ming Na fazla gzkmyorlar.Ama dediim gibi Rush' her kim canlandryorsa ok iyi (aksanndan mdr nedir bu kadar ilgimi ekmesi Razz )
Set sylendii gibi karanlk,dierlerinin aksine prl prl bir ortam yok ve Destiny gemisinin tasarm da yapmclarnn tabiriyle pek "haval".Grsel efektleri tartacak kadar sci-fi ehli olduumu dnmyorum ama onlar da ok iyiydi bence.Ne yalan syleyim baz sahnelerde Bear McCreary'nin mziini duymak istedim.
Rush'n dnyayla iletiime getii sahnede olup biteni anlamadm dorusu,ayn ekilde saldranlarn kim olduunu da...Trke altyazsyla bir daha izlemeyi dnyorum.
Hayran kitlesi prmiyer ncesi ikiye blnm durumdayd.Aslnda ikiden fazla gruba...Sg-1'in her zaman en iyi olduunu ve Universe'in Stargate ile uzaktan yakndan ilgisi olmadn syleyen grup,Atlantis SGU yznden iptal edildi diye szlanan grup-ki ben de buraya dahilim Razz ve rahat olun gcr gcr Stargate dizimiz var keyfini karn diyen grup.Dizinin ilk blmnden sonraki yorumlar da aa yukar ayn ekilde blnm durumda.
Scott karakterinin malum sahnesine kafay takanlar var."Ne alemi var bunun Stargate'de" diyerek ama B.Wright ve Cooper zaten farkl olacaklarn sylemilerdi,beni fazla artmad.
Kendi adma ilk blm beendim.Muhteemdi diyecek kadar iyi berbatt diyecek kadar kt deildi.Birazdan nyargyla izlemeye baladm hesaba katarsak...Ama BSG gibi olabilmesi iin epey aba gstermeleri gerekir.
Muhtemelen gidiat sarpa sarmadka izlemeye devam ederim.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Tue Oct 06, 2009 4:54 am    Post subject: Reply with quote
Evet, nurtopu gibi yeni bir Stargate'imiz oldu!!!! Smile Ilk defa gecen hafta fragmanini gormustum ve heyecanla bekliyordum. Su anda ilk 15 dakikayi izlemis bulunuyorum. Heyecanlanip bir iki cumle yazayim dedim. Siz ne dusunursunuz bilomem, ama bana yillar yillar onceki "Space 1999" adli diziyi hatirlatti. Aranizda hatirlayanlar olabilir: Hani Dunya"nin yorungesinden kopan Ay ve uzerinde olan Ay Ussu Alpha uzayin derinliklerinde surukleniyor ve cesitli maceralar yasiyorlardi. Bu Stargate Universe de ayni o konseptte ilerleyecek gibi, degil mi?
Tabii ben BSG'yi izlememis oldugum icin onunla kiyaslama yapmak durumundayim. Ama belki de aska gelir butun BSG serisini de tamamlarim. Smile
Ne dersiniz? Acaba BSG'ye de baslasam mi? Smile Biraz gec sorukmus bir soru mu acaba? Smile
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Oct 06, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote
inci wrote:
Tabii ben BSG'yi izlememis oldugum icin onunla kiyaslama yapmak durumundayim. Ama belki de aska gelir butun BSG serisini de tamamlarim. Smile
Ne dersiniz? Acaba BSG'ye de baslasam mi? Smile Biraz gec sorukmus bir soru mu acaba? Smile

Kzarm! Razz Ge bile kalmn yani.

BSG'ye benzeyebileceini dnmyorum SGU'nun ama etkilendii sylentileri bile bir gz atmama yetiyor. Bo olmasn, tek istediim bu Wink
Back to top
Anoren

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 1:36 am    Post subject: Reply with quote
Quote:

Ben de dizinin ilk blmn izledim. Balang olarak biraz karanlk ve yava balad diyebiliriz. Hatta -balang blm olarak- ok tutmadm desem yeri. Dier SG dizilerine ok benzemeyecek oras kesin. Ama iyi veya kt konumak iin de erken. Dizi kesinlikle BSG'ya benziyor bu arada. Sanrm yapmclar BSG'nin baarsndan etkilenmi. Geri gezegenlere Stargate'ler vastasyla inilmesiyle Stargate ile olan ba da kurmular gibi.
Bu arada ilk blmde SG-1 karakterleri (O'Neill, Sam ve Daniel Jackson) blmde grnyorlar ama figuran olarak diyebiliriz. Hikayeyle balantl nemli bir rol oynamyorlar (RDA baya kilo alm bu arada Shocked )
Karakterler ve konuyla ilgili daha ayrntl post hazrlarm gibi daha sonra, ama imdilik 2 soru vard sanrm onlar cevaplayaym. Rush'n Dnyayla nasl grtn anlamam bir arkada, kulland alet SG-1'da daha nce kullanlan aletlerden birisi. Kullanld zaman baka birisiyle ne kadar uzakta olursa olsun zihinler deiebiliyor. Aletin bir ei de Dnya'da Dr. Bill Lee'de vard muhtemelen, Bill Lee ve Rush'n zihinleri yer deitirdi onun aracl ile Rush Stargate Command ile iletiim kurdu. sse saldranlar ise Lucian Alliance idi yine SG-1'a gitmek gerekirse, kaaklar tarafndan kurulmu, zamannda Tau'ri (Dnya) ve Jaffa'lar ile savam bir ittifaktr kendileri-.
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 4:18 am    Post subject: Reply with quote
Ya benim de anlamadigim bir sey var:
Quote:
Jack O'Neill SG-1: Continuum'da olmemis miydi? Yanlis mi hatirliyorum? Baskasi miydi olen? Tam da izlemedim onu ama...

auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 2:28 pm    Post subject: Reply with quote
Hmmm... Heyecanla takip ettim pilot blmn aslnda, ama sonu itibariyle byle biraz endieye kapladm nedense, *brlerine benzemez inallah* diye. Yanl anlamayn SG-1 ile alp veremediim yoktur genelde, Atlantis'e bir trl snamadm ama..Evet SGU kesinlikle havas asndan, i mekan grntleri asndan dierlerinden farkl durmu.. Ama gene de endie etmeden edemedim, ne bileyim inallah sadece benim kuruntumdur..

Beklediim kadar vard dizi aslnda, evet beendim yaaa, karanlk havasn beendim, olaylarn gidiatni yaratlan hikayeyi beendim... Karakterlerin oturduka daha iyi olacaklarna da inanyorum ..

BSG'den esinlenme farkl, kopyalama tamamen farkl bii yanlz.. Bika yerde o havay aldm, sevmedim. Beenmediim ynler daha az olduu iin hemen onlara deineceim.

Quote:
1. Ben kesinlikle her mevzunun kameraya kaydedilmeye allmasndan, byle ariv olsun falan mantyla ekrana baklp ahkam kesilmesinden skldm. Yapmasnlar! Yaplacaksa da gz nnde bulunmasnlar!

2. Ack daha kassalar Dr. Rush tamamen bir Gaius Baltar olacakm. ok yaklamlar ama.. Bu beni rahatsz etti, ilerleyen blmlerde umarm karakteri tam oturturlar, yani bilmiyorum adamda tutarszlk seziyorum, sanaki karakteri farkl, tavrlar karakterinden de farkl..

3. Diyaloglar pek houma gitmedi ve sonra farkettim ki hala daha BSG'nin ar etkisindeyim ben Smile Bu diyaloglar, senaryo hafif geldi bana.. Kesinlikler ileriki blmlere ihtiyacm var, Stargate SGU'yu u an kendi yaps iinde deerlendiremiyorum bence. Yani kafamda oturmad daha dizi.. BSG ile karlatrmak istemiyorum, bir SG spinoff'u olarak grmek ve yle deerlendirmek istiyorum. Buna zaman var anladm kadaryla.

Negatif yanlar byle, zamanla dzelir diye umuyorum.

Anoren bu arada bilgilendirici bir mesaj olmu, benim sorularmn bazlarn cevaplamnn teekkr ederim. Ben SG-1 ve Atlantis takipilerine boluklar doldurmalar asndan bika soru daha sormak istiyorum:

Quote:
1. Ben bu Stargate'in sembollerinin olayn tamamen unutmuum galiba. 9. sembol en son bulunan sembol dediler ama yldz geidi almad diye "dnya deil baka bir ey seildi" diye bir mevzu oldu. Ben orada koptum. Dnya terimi Dnya'nn sembol olmal deil mi? 9. sembol ne peki? Stargate'i amak iin ne yaptlar tam olarak anlamadm benn yaa Sad

2. Bir de bayaa bi sre baka bi gezegende olduklarnn farkna varamadm, varnca da hangi gezegen olduunu felan anlamadm, biraz arap sana dnd bu ksmlar, gezegen hakknda bii denilmi te ben karm olabilir miyim?
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote
Anoren wrote:
Quote:

Rush'n Dnyayla nasl grtn anlamam bir arkada, kulland alet SG-1'da daha nce kullanlan aletlerden birisi. Kullanld zaman baka birisiyle ne kadar uzakta olursa olsun zihinler deiebiliyor. Aletin bir ei de Dnya'da Dr. Bill Lee'de vard muhtemelen, Bill Lee ve Rush'n zihinleri yer deitirdi onun aracl ile Rush Stargate Command ile iletiim kurdu. sse saldranlar ise Lucian Alliance idi yine SG-1'a gitmek gerekirse, kaaklar tarafndan kurulmu, zamannda Tau'ri (Dnya) ve Jaffa'lar ile savam bir ittifaktr kendileri-.

Quote:
Teekkrler.lki az ok dndm gibiymi ama saldranlar konusunda en ufak bir fikrim yoktu Smile

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
Anoren

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 8:10 pm    Post subject: Reply with quote
auroriel wrote:
Hmmm... Heyecanla takip ettim pilot blmn aslnda, ama sonu itibariyle byle biraz endieye kapladm nedense, *brlerine benzemez inallah* diye. Yanl anlamayn SG-1 ile alp veremediim yoktur genelde, Atlantis'e bir trl snamadm ama..Evet SGU kesinlikle havas asndan, i mekan grntleri asndan dierlerinden farkl durmu.. Ama gene de endie etmeden edemedim, ne bileyim inallah sadece benim kuruntumdur..

Beklediim kadar vard dizi aslnda, evet beendim yaaa, karanlk havasn beendim, olaylarn gidiatni yaratlan hikayeyi beendim... Karakterlerin oturduka daha iyi olacaklarna da inanyorum ..

BSG'den esinlenme farkl, kopyalama tamamen farkl bii yanlz.. Bika yerde o havay aldm, sevmedim. Beenmediim ynler daha az olduu iin hemen onlara deineceim.

Quote:
1. Ben kesinlikle her mevzunun kameraya kaydedilmeye allmasndan, byle ariv olsun falan mantyla ekrana baklp ahkam kesilmesinden skldm. Yapmasnlar! Yaplacaksa da gz nnde bulunmasnlar!

2. Ack daha kassalar Dr. Rush tamamen bir Gaius Baltar olacakm. ok yaklamlar ama.. Bu beni rahatsz etti, ilerleyen blmlerde umarm karakteri tam oturturlar, yani bilmiyorum adamda tutarszlk seziyorum, sanaki karakteri farkl, tavrlar karakterinden de farkl..

3. Diyaloglar pek houma gitmedi ve sonra farkettim ki hala daha BSG'nin ar etkisindeyim ben Smile Bu diyaloglar, senaryo hafif geldi bana.. Kesinlikler ileriki blmlere ihtiyacm var, Stargate SGU'yu u an kendi yaps iinde deerlendiremiyorum bence. Yani kafamda oturmad daha dizi.. BSG ile karlatrmak istemiyorum, bir SG spinoff'u olarak grmek ve yle deerlendirmek istiyorum. Buna zaman var anladm kadaryla.

Negatif yanlar byle, zamanla dzelir diye umuyorum.

Anoren bu arada bilgilendirici bir mesaj olmu, benim sorularmn bazlarn cevaplamnn teekkr ederim. Ben SG-1 ve Atlantis takipilerine boluklar doldurmalar asndan bika soru daha sormak istiyorum:

Quote:
1. Ben bu Stargate'in sembollerinin olayn tamamen unutmuum galiba. 9. sembol en son bulunan sembol dediler ama yldz geidi almad diye "dnya deil baka bir ey seildi" diye bir mevzu oldu. Ben orada koptum. Dnya terimi Dnya'nn sembol olmal deil mi? 9. sembol ne peki? Stargate'i amak iin ne yaptlar tam olarak anlamadm benn yaa Sad

2. Bir de bayaa bi sre baka bi gezegende olduklarnn farkna varamadm, varnca da hangi gezegen olduunu felan anlamadm, biraz arap sana dnd bu ksmlar, gezegen hakknda bii denilmi te ben karm olabilir miyim?

Tabi, bildiim kadaryla cevaplayaym hemen:
Quote:
1-Normalde Stargate'de 7 sembol vardr malum. Gezegenlere geit aabilmek iin sembolleri belli sra ile semek, evirmek gerekli (Dial dedikleri olay). Yani telefonda numara evirmek gibi ite.. Dnyann da kendine has 7 semboll bir kodu var. Belli bir sra ile girilince dardaki bir Stargate ile Dnya'daki Stargate arasnda Solucan Delii (Worm Hole) kuruluyor. imdi SG-1'da bildiimiz olay buydu SG'de 7 sembol var. Buna Stargate Atlantis'de 8. sembol eklediler. Bu ek sembol ile farkl galaksilere de geit alabildiini rendik. Yani dier galaksilere gitmek iin 8 semboll bir adres girmemiz gerekiyordu. Bu da ok fazla enerji gerektiriyordu ve Ancient'larn yapt ZPM (Zero Point Module) denilen ok gl bir enerji reteci ile anca bir geit kurulabiliyordu. Bu diziyle birlikte buna bir de 9. sembol eklendi.. Bu sembol imdilik renebildiimiz kadaryla zel, ve Destiny isimli gemiye ulaabilmek iin 9 semboll kod lazm. Bu ekilde baka gemi veya baka 9 semboll kod ile gidilecek yer var m mehul. Ayrca geit aabilmek iin ok, ok enerji gerekiyor nk aradaki uzaklk muazzam.
imdi dizide bahsi geen duruma gelince, saldrdan kamak iin direk olarak Dnyann 7 semboll kodunu girip Dnya'ya kamak istediler ama Rush saolsun, 9. sembolle nereye gidileceini bulmak iin baka ans olmadna karar verdi ve doru adresi evirerek Destiny isimli gemiye geit at.
2-Gezegen meselesine gelince, bu gezegen SG-1 ve Atlantis'te hi bahsi gemeyen bir gezegen ncelikle. Varln ilk kez burada gryoruz. Olay ise 9. Sembol evirebilmek iin gerekli muazzam enerji ihtiyacn karlayan bir kaynaa sahip olmas idi. Ama ite Lucian Alliance saldrs saolsun, sahip olduu enerji ile kendisini mahvetti, Destiny gemisine gidenlere de o gezegeni evirip Samanyolu Galaksisine dnme ansn brakmad imdilik.
Back to top
Anoren

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 8:22 pm    Post subject: Reply with quote
inci wrote:
Ya benim de anlamadigim bir sey var:
Quote:
Jack O'Neill SG-1: Continuum'da olmemis miydi? Yanlis mi hatirliyorum? Baskasi miydi olen? Tam da izlemedim onu ama...

Quote:
Doru Jack O'Neill lyordu ama gemie giderek olaylar dzelttiler ve normale getirdiler.. Dolaysyla O'Neill u anda sa. Olan ise Cameron Mitchell'a oldu. Onlar kurtarmak iin kendini feda etti. Ama tabi bu arada kendi genliini de kurtarm oldu. Aslnda buras biraz Paradoks gibi. Bir Mitchell gemite kald, gelecekteki Mitchell'n ise hi bir eyden haberi yok.
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Oct 07, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote
Cameron Mitchell ile ilgili...ve baska seylerle...
Quote:
Smile Ben o Cameron Mitchell'i hic sevememistim, ne yalan soyleyeyim. Keske bu SGU'da Daniel Jackson da olsaydi. Smile Ben en cok onu seviyordum. Burdaki Dr.Rush bana da hic guven vermiyor. Her an degisecekmis gibi duruyor adam. Bu SGU'nun Daniel'i Eli olacaksa, hic olmasin daha iyi. Bence hikayenin zayif yani bu. Siradan bir geek SGU'da ne yapabilir ki? Bence Eli yerine tam ne yaptigini bilen veya fikir yurutebilen Daniel gibi bir uzman gerekliydi bu diziye ve gordugum kadariyla boyle biri yok su anda. her seyi sans eseri kesfediyor durumdalar ve bu da beni biraz rahatsiz ediyor.

auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 11:12 am    Post subject: Reply with quote
Anoren ok saol bilgi iin, doru anlam mym?

Quote:
7 sembol kullanlarak farkl gezegenlerdeki Stargate'lere ulalabiliyor; 8 sembol farkl galaksilere kadar gidiyor. Atlantis'e sanrm o ekilde ulald, izlemediimden bilmiyorum ama dncem o ynde.

Bu 9 sembol olay da daha uuk bii oluyor yani, galaksiler arasndan da uzak mesafeler var ortada..

Neyse, bakalm ne kacak ileriki blmlerde. Destiny gemisinin asl amac biraz daha farkl hissiyatndaym.

yi iyi, bilerek takip etmek en gzeli, saolasn Smile
Back to top
Tigh
aylak
aylak

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 10:06 pm    Post subject: Reply with quote
Quote:
BSG'msi bir Stargate nasl olur ahan da byle olur Very Happy

Ama kt m olmu, hayr. Olduka kendini izlettiren bir hikayeye brndrmler hem de iyi olmu bence. Lakin benzerlikler ok, survival durumundan Gaius Baltar'a benzeyen Dr. Rush'a (tabi hareketleri daha dengeli ve en azndan ukur dkln imdilik gremedik Razz), yayl alglarla ani vuru bezeli mzikler ve tabi can damar gibi grnen gemi plot'u vs. vs.

Tabi ki birebirlik tartlmaz, sz konusu da deil, Stargate'in 12 senelik bir gelenei ve gemii var. Ama o gemiten olduka sert zelliklerle ayrlan bir dizi olmu bu. rnein, eski Stargate dizileri olduka steri ortamlarda geerdi, halbuki bu dizi iin bu sz konusu deil, ok daha farkl atmosferler, karanlk mekanlar (ortamn nn az olmas deil, skntl olmas daha ok) ve kamera ekim tekniklerinin deimesi. Hem SG-1'de hem de Atlantis'de ok benzer kamera yerleim dzenleri vard; olay gr, kameray sabitle, hikayeyi izle. Bu versiyon ise biraz daha RDM tarz, olay neyse iine gir, kamera hareketin iinde olsun. ahsen benim de sevdiim bu.

Dizi u haliyle baya bir potansiyel barndryor, hem Stargate geleneinin geniliinden hem de yeni bir bak asnn getirdii potansiyel diziyi srkleyebilir... Ayrca BSG'nin gnnde yaynlanyor o da gzel, uuru onu da yakalasn inallah Very Happy

aylak
aylak

PostPosted: Sun Nov 22, 2009 3:21 pm    Post subject: Reply with quote
Yahu bu dizinin nereye gittiini ben anlayamyorum, anlayan varsa bir zahmet anlatsn. Beklenti iine girmeli miyim girmemeli miyim onun bile farknda deilim. uursuzlatrd bu dizi beni ok :S
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Wed Nov 25, 2009 8:21 pm    Post subject: Reply with quote
Benim tek beendim blm Time oldu imdiye kadar,onun dndakilerin ou skcyd Neutral

Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum