X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Dollhouse
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 10:07 am    Post subject: Dollhouse Reply with quote
Az nce Dollhouse'un birinci sezonunu tamamen bitirdim. ( FOX kanal denyolarnn yaynlamad inanlmaz muhteem sezon finali 13. blm Epitaph One da dahil ) ve diyebileceim tek ey sayn seyirciler WOW ! Joss Whedon ustam gene konuturmu yaratcln kalitesini....yle diyebilirim ki konsept olarak J.J. Abrams'n cool grnl ama sonunda fos kan casus dizisi "Alias" konseptini , 2005 ylnda Michael Bay'in ynettii "The Island" filminin ortamn , Arnold Schwartzanagger'in "Total Recall" filminin konusunu , tema olarak "Battlestar Galactica"'nn karanlk ama insan dnmeye iten atmosferini ve son olarak sezon finali Epitaph One blmnde biraz "Day of Dead" filmi biraz da Joss Whedon'n FOX kanal tarafndan erkenden iptal edilen "Firefly" dizisinden bireyler bulabileceiniz inanlmaz bir yapm olmu Dollhouse....

Konu olarak genel anlamda yeraltnda faaliyet gsteren bir tekilat diyebiliriz Dollhouse iin...Ellerinin altnda kiilik , karakter ve hafzalar tamamen silinmi ocuktan farksiz Dolls ( Bebekler ) var. Bu bebekler para karl Dollhouse'a almak iin be yllk bir anlama imzalamlar. Dollhouse zengin insanlardan oluan mterilerine onlarn "ihtiyalarn karlamak" iin gene para karl bu bebeklere imprint teknolojisiyle devaml yeni kiilik hafza ve bilin ykleyerek onlar grevlere gnderiyorlar. Grevleri bitince de bebekler geri gnyor , yklenen hafza kiilik siliniyor ve bebekler eski ouksu hallerine geri dnveriyorlar...

Oyunculara gelince : Barol oyuncusu Elizha Durskhu ( Buffy The Vampire Slayer'n Faith'i ) Yahu o nasl rol yapmaktr yle ? "Echo" olarak her blmde kendisine yklenen deiik bir kiilik ve karakteri canlandrma filan inanlmaz ...Bir blm ajan , bir blm hayat kadn bir baka blm katil bir blm ideal sevgili bir dier blmde pilot bir blmde rehine pazarlks...vs Kendisine dikkat etsin gelecei parlak bu kzn.

Dollhouse yneticisi Adale DeWitt rolndeki Olivia Williams bir Arvin Sloane havasna brnm sormayn gitsin...Kendinden emin yaptklarn devaml hakl karmaya alan Dollhouse yneticisi olarak insann tylerini diken diken ediyor...veee Dollhouse'u bulup varln kantlamaya alan FBI ajan Paul Ballard rolnde Battlestar Galactica dizisinde Helo olarak ana olduumuz Tahmoh Penikett...Akas Tahmoh'u byle Muldervari bir rolde grmek bir tuhaft. Zaten dizisinin ilk blmlerinde epey tutuk ve dz bir karakter izlenimi veriyor ama sonra gelimeye balyor...Potansiyeli byk. Onu takiben Amy Acker ! Angel dizisinin Fred'i ! Burada Dollhouse'un teknik sorumlularndan Dr. Claire Saunders rolnde...inanlmaz ! Victor rolndeki Enver Gjokaj tpk Eliza Durskhu gibi hatta daha da baarl diyebilirim..Eldiven deitirir gibi karakater deitiriyor rahata...

Veeeeyeni sezonda misafir oyuncular...Battlestar Galactica dizisinden Lee Adama olarak tandmz Jamie Bamber ve Albay Tigh olarak bildiimiz Michael Hogan birer blm konuk oyuncu olarak katlacaklarm..Dahas Angel dizisinde Wesley olarak bildiimiz Alexis Deniloff ile bir sezon iin anlama imzalanm. Firefly ve Terminator The Sarah Connor Chronicles'dan bildiimiz Summer Glau da ikinci sezon kadroya katlyor....

Gerekten eer FOX imdi Dollhouse'u da iptal ederse bitmitir benim iin...Yav ltfen raytinge filan bakmasnlar...Whedon bu diziyi karakterleri ve olaylarn nasl gelieceini be sezonda nasl gelieceklerini aka planlam....( Epitaph One bunun en ak rnei ) Bu son blmle bir BABYLON 5'te veya daha tandk gelecekler iin LOST dizisinde grlebilecek bir hikaye dnm yapm ki sormayn gitsin...

Son olarak Epitaph One da Iris/Caroline'n dedii gibi : "No...kids playing matches and they burned the house down"
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Sun Sep 27, 2009 8:06 am    Post subject: Reply with quote
Ya simdi ben de ilk pilot bolumu iindirdim ve izliyorum ve neden bu dizi hakkiinda daha once hic konusulmamis ve ben daha yeni duyuyorum anlamadim valla. Gayet guzel bir plot kurmuslar ve desert arkadasimin da dedigi gibi plot Alias'tan daha mantikli kurulmus. Sanirim ben de 1.sezonu tamamlayacagim. Smile
Ama anlamadigim FOX 1.sezon finalini madem yayinlamadi, neden 2.sezon baladi bu hafta?
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 11:33 am    Post subject: Reply with quote
lk sezonu dn itibariyle bitirdim ve ge kaldma acdm. Yaynlanmayan 13. blm Epitaph One ise tamamen beni benden ald, itiraf ediyorum... una inanyorum, Epitaph One dizi eer iptal edilirse diye yaplm bir final blm olmal. O zaman yaynlanmamas mantkl olmu diyebilirim rahatlkla.. Blm, ayn zamanda, iptal edilmi sryle dizinin aslnda nerelere gelebileceinin bir ispat gibi durmu. Yani izlerken iptal edilen sryle diziyi dnmeden edemedim, *ulan bunun gibi hakkaten kaliteli sryle fikir pe gitmitir kesin* dedim.

Umarm Whedon ayn zamanda inceden inceye bir ayar da vermek istemitir Epitaph One blmyle. Bir film tadndayd vallahi, film yaplsa tutmamas iten bile deil. Ama Gattaca gibi bii olurdu, ok skse yapmazd ama yllar sonra "salam film" diye anlr, beklenenden fazla hayran olurdu.

Fikir zgn, en azndan izlediim sryle yapt ile karlatrrsam, farkl bir yerde durmay baarm..

ok gzel, ok beendim, hatta Whedon'a gck kaptm halde beendim. o derece yani Smile
Back to top
View user's profile Send private message
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 12:57 pm    Post subject: Reply with quote
Angel ve Buffy bittikten sonra "tvbe bir daha Whedon'un yapt hibireyi izlemeyeceim" demitim. Sonra Firefly dizisini izleyince bu szm "bu adam Akretim program ekse izlerim" olarak deitirdim, o kadar iyiydi ve bambakayd ki! (hala izlemeyen varsa bulup izlesin bu muhteem diziyi ve filmini) Dollhpouse knca izlemye kararlydm ama arka arkaya iptal edilen yeni dizilerin yaratt hayalkrkl, bir de srekli dizinin Alias ile kyaslanmas (oook byk hayalkrklyd Alias) gelecekteki sallantdaki bu ve dier yeni dizilerden uzak durmama neden oldu: imdi izleyen, takip eden dostlara soruyorum: kesin mi bu dizinin devam edecei? Evet derseniz sznnze gvenip balayacam (zira Summer Glau da geleceki, Amy Acker varm v.s.) ama ikinci sezonun ortasnda filan kt diye iptal ederlerse bir Sarah Connor faciasna daha dayanamaz bu zavall izleyici arkadanz, bilesiniz Sad
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 1:55 pm    Post subject: Reply with quote
imdi ncelikle 13 blm olarak ekiliyo sezonlar.. imdililk... bu bir. riski azaltan bir etmen..

ikincisi.. valla yle syleyeyim sana. 13. blm de izlersen sanmyorum ki iptal olsa fazla hayflanasn, ama benden spoiler koparamazsn Sancar'cm, izlemen gerek..

ncs.. whedon sanrm BSG'nin at yoldan ilerliyor. dizinin derinlii ok iyi, ou yerde yavan espriler var belki ama bunlar bile tad tuzu, elendiriyor, Whedon'un espri anlay hep glmsetmitir beni bi kere.. Kendisine Angel Buffy zamanndan beri klm kabul ediyorum, ama yap itibariyle bu daha olgun bir alma bence..

drdncs... izlemelisin! Very Happy ilk blmler burun kvrabilirsin ama sonradan o kadar ok alma giriyor ki, merakn arttryor, izletiyor kendini. 13. blm tamamen ayr bir vaka nk bu blm ile Whedon'un kendisine nas bi evren yarattn anlyorsun! zmsyorsun diziyi.. ok gzel, ah ah oyunculuklar gzel, anlatm gzel, diyaloglar gzel, derinlii var, anlam var.. falan filan..

biraz temkinli bir yaklam olacak imdi diyeceklerim.. whedon'un fox ile aras iyi deil bence.. fox'un sa solu hi belli olmaz, bunu da grdn.. bulap bulamamak senin elinde, yukardakilerle birlikte bunu da deerlendirerek bir sonuca var bence Smile
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 10:27 pm    Post subject: Reply with quote
Valla ben kapildim gidiyorum dizinin ruzgarina. Yayinlanmayan pilottan sonra yayinlanmayan Epitaph One'i da izledim, stand-alone olarak izlenebilecegini okuyunca. Izleyebilen izlesin diyorum. Gecen hafta 2.sezon basladi ve 1.sezonu tamamlarsam izlemeye devam edicem sanirsam. Sardi beni kisacasi. Bana eski bilim kurgu dizilerini hatirlatan bir sey var bu dizide ne bilmiyorum ama...Logan's Run'i dusunuyorum siklikla nedense.
Bu arada izleyenlere hizlica bir soru: Alpha'nin kimligi ortaya cikiyor mu ve kim oldugunu goruyor muyuz?
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 12:28 pm    Post subject: Reply with quote
Keke sezon sonunda izleseydin 13. blm nci, etkisi daha iyi olurdu ya.. Smile

Alpha ile ilgili soruna cevap : "ooo yeeee" Very HappyD
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 6:33 am    Post subject: Reply with quote
Rukishcim, aslinda 13.bolumu en son izlemeyi dusunuyordum, ama baktim ki o digerlerinden kat kat hizla iniyor ve digerleri cok yavaslar; izlemeden bekleyemedim valla! Ama pilotta kullanilan tanitici bazi sahne kirintilarinin ilk bolumlerin bazilarinda olaya yedirilmis olduklarini gormek ilgincti dogrusu! Smile

Alpha ile ilgili soruma verdigin cevap beni meraka kaptirdi ne anlama geliyor diye emin ol! Kim ki Alpha? Tanidigimiz biri mic ikiyor yoksa yav? Ay galiba yarin maratona devam edicem ben! 6.bolumu izledim az once ...ve bastan beri en hosuma giden bolum oldu ya!
Bu arada Tahmoh (ne bicim bir ad bu ya?) Penikett denen Agent Ballard'i sahsi sevmeye basladim ya! Benim icin 2.Mulder olmak uzere! Smile

Hadi gorusuruz...Smile
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 6:09 pm    Post subject: Reply with quote
Dn sizin verdiiniz gazla oturdum ilk drt blm izledim. gzel balad dorusu, "oha bu ne muhteem birey" demedim dorusu ama izlettiriyor. Eliza Dushku favori oyuncularmdan deildir ama zannettiimden ok daha baarl bir aktrismi. Yine de barol karakterinin "karakteri" olmamas dikkat datc bir durum, insan ister istemez yan karakterlere yneliyor. Amy Acker' tekrar grebilmek gzeldi. Her zamanki gibi muhteem oynuyor ama niye o rol iin semiler merak ettim. Rahatlkla barol oynard. Altndan bir apanolu kmayacaksa u anki rol iin fazla iyi geldi bana. Favori karaktrerim u an iin bilgisayarc eleman. Dier herkes fazlasyl donuk nk dizide. FBI ajann ve aratrmasn dorusu hikaye iinde gereksiz buluyorum, umarm ilerde gzel balarlar. Neyse 5.blm ykleniyor ben bunlar yazarken. En ge br gne bitirmeyi planlyorum diziyi. hepsini izledikten sonra daha ayrntl tartrz Wink
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 11:04 pm    Post subject: Reply with quote
Eheheh.. 6. blm bence fikrini daha da deitirecek... Ama 13. blm seni de koparmazsa baka bii bilmiyorum. 13'e yaklarken herey daha da gaza balyor.

13. blm sen nas deerlendireceksin bakalm, merak ediyorum, benim gibi dnmeyebilirsin belki.. Smile

Hadi bakal bekliyoruz yorumlarn...

Ha bu arada Amy Acker farkl bir hava katacak diziye diyebilirim, onun karakterinin de bir amac var, karakteri zerinden verilen bir mesaj var bence.. Neyse izleyince anlarsn..

FBI ajanm konusunda pek bii diyemiycem, ben de gereksiz buldum o konuyu diyebilirim balarda (ha Tahmoh Penikett iletiyor kendini o ayr Razz) ama dur hele bir teki blmleri izle ..

Dizi ok katmanl diyebilirim, soan gibi kabuklar alp ze indike gzelleiyor. Yani *eh ite* diyordum banda, sonradan geldii yer beni fazlasyla tatmin etti, iini bo brakmamalar en gzeli..
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 12:16 am    Post subject: Reply with quote
Rukish, sogan gibi benzetmene katiliyorum. 7.bolumu izledim simdi ve bir kabuk daha kalkti. Smile
12.bolumu bitirmeyi merakla bekliyorum valla. 9-12,bolumu online olarak hulu'dan izleyebilriim. 8.i de indirmistim zaten, boylece indirme olayim bitti cok sukur.

Echo'yu oynayan kiz her bolumde iyi karakter degistiriyor diye dusunuyorum ben ama Echo haline gecince yuzune gelen o hafif mutlu ifade biraz abarti gibi kaliyor. Ben Victor'u da sevmeye basladim, umarim ona bisi olmaz. Topher karakteri neden her geek'in oldugu gibi saklaban oluyorlar? Onu bir cozebilsem! Smile

Bir de DeWitt'in Echo'ya ilgisi ve Dominic'in dusmanligi neden? Onu cozmedim ben daha. Umarim 12.bolum sonuna kadar bunlar da cikar. Oh, by the way, Amy Acker'in oynadigi Dr.un derin bir hikayesi var bunu anladik ve onu da merakla bekliyorum. Bir fikrim var ama daha emin degilim ondan. Smile
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 9:52 pm    Post subject: Reply with quote
Evet, Dollhouse maratonum bittiii!! Doc konusunda hakli ciktim. Kizin ic burkan bir hikayesi oldu simdi. Paul ile Echo konusunda da hakli ciktim ve...
Quote:
...Paul Echo'nun handler'i oldu.

Artik takip edebilirim yarinki 2.sezon 2.bolumu. Smile Olaylar ilginclesti gercekten. Simdi biraz da Boyd'un gecmisine ve onun Paul ile iliskisine baksalar. Bir kiskanclik veya bir cekisme, fikir ayriliklari olacak mi aralarinda diye merak ediyorum dogrusu.
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 3:28 am    Post subject: Reply with quote
lk sezonu bitirdim. imdi 2.sezonun ilk blmn yklyorum. lk sezon gayet iyiydi, zevkle izledim ama akcas gzmde imekler akmad. nsan BSG bitirince, Carnivale, Lost, TSCC izleyince tm blmlerde deilse de baz blmlerde beyinin havaya umasn, zevkten be ke olmay, aknlktan dalmay bekliyor. Bu kalibreyi gremeyince izledii dizi biraz yavan geliyor ama objektif olarak bakarsak gayet baarlyd.Bence en byk sorunu barol karakteri ile seyircinin empati kuramamas, srekli deien bir karakterle nasl kurulabilir ki zaten. yan karakterlerin ok kuvvetli olmas gerekir byle bir durumda ama maalesef bunu gremiyoruz. Biraz ilgimi eken Doktor ve ngiliz ynetici karakteri oldu sadece, o da arsiklet oyuncularnn kk rolleri mkemmelen doldurmalarndan kaynaklanyor. zellikle Amy Acker batan sona muhteem, keke ona oynayacak daha ok malzeme verseler, daha ok alan tansalard.

Batan itibaren FBI ajann sevemedim, onun ihtirasla Dollhouse' arayndaki motivasyona ikna olamadm dorusu. Whedon'un mkemmel mizah anlayn da dizi iinde gremiyoruz maalesef. Hikaye ok ilgin, birok imkan sunuyor ama sanki yazarlar srekli kendilerini keye sktryorlarm, hikayeyi kmaza sokuyorlarm gibi geldi bana. Ayrca izlemeyi zorlatran ahlaki karmaalar da var dizinin. Karakterleri moral olarak doru drst konumlandramyor dizi. Ayrca bir gizem ve altyk yaratmakta da ok baarl olamad. FBI ajanna gizli mesajlar gnderen kstebekten hibirey kmad. Alpha'da skut-u hayale uratt beni dorusu.

Final blm kendi iinde kapal gzel bir ykyd. aslnda burda bitirseler pekala olurmu. Ama devam edince bu blm yok mu sayacaklar merakediyorum nk yine yazarlar kendilerini birekilde keye sktrm oldular bu blmle.

Bundan sonra nasl devam ettirecek olurlarsa olsunlar bildiim birey varki okok iyi yazarlar lazm bu diziye. Adam gibi bir altyap ve ana karakterler oluturup bunun zerine gelecek vaadeden tutarl bir yk ina etmeliler. Yoksa Heroes veya Alias gibi birey yapmak vaadiyle bir iki sezon seyircisini oyalayan sonra da ordan oraya yalpalayan dizilerden biri olup kacak.

Neyse u 2x1i izleyeyim de yarnda ksmetse Fringe'e balayacam Wink
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 10:37 am    Post subject: Reply with quote
isatay wrote:
Hikaye ok ilgin, birok imkan sunuyor ama sanki yazarlar srekli kendilerini keye sktryorlarm, hikayeyi kmaza sokuyorlarm gibi geldi bana. Ayrca izlemeyi zorlatran ahlaki karmaalar da var dizinin. Karakterleri moral olarak doru drst konumlandramyor dizi. Ayrca bir gizem ve altyk yaratmakta da ok baarl olamad. FBI ajanna gizli mesajlar gnderen kstebekten hibirey kmad. Alpha'da skut-u hayale uratt beni dorusu.

Ben gizemi deil o belirttiin ahlaki karmaalar izlemeyi daha ok seviyorum vallahi.

Yazarlarn keye skmalar gibi bir durum alglamadm ben, dediim gibi katman katman alyormu gibi bir havas var, dizi banda neydi, sonunda ne oldu diye dnrsek bence gzel ilerledi. Ve tabii ki baz yerlerde kesin tkezlemeler olmutur ama benim dncem,, yazarlarn ne yaptklarn bildikleri ynnde.. Yani o da neden? 13. blm yznden? Bence bu son blm dizinin amacn anlatmas bakmndan ok yerinde bir blm olmu. O nedenle kimsenin senaryoyu bir yerde duvara toslatacan dnmyorum. Ama olabilir de.. Buna emin olunamyor tabii Smile

Amy Acker'n hikayesi ilgin bir ekilde seyrediyor.. Bence daha da gzelleebilir, ama tersi de olabilir, 2 sezon ilk blm itibariyle Echo zerinden anlatlacak konulara arlk verilecei gibi bir his olutu bende.. Jamie Bamber'n aksanna hasta oldum bir de Very Happy
Back to top
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 1:28 pm    Post subject: Reply with quote
Hadi hadi Ruki, karakter geliimi, katmanl yk filan bahane Apollo ahane, deil mi? Wink Mr. Green

aka bir yana, karakterlerin trajik ve aprak olmasyla, moral konumlandrlmasnn dengesiz olmas farkl eyler. Yani burda Gaius Baltar'n gidip gelmelerini izlemiyoruz, nk ordaki ahlaki ikilem bilinliydi; burda ise yazarlarn kendisi tam karar vermemi sanki. Bir yandan nemli ahlaki tezler ne sryorlar, dier yandan ana karakterlerle ykydevamettirmeleri lazm ancak bu ana karakterler ortadaki ahlakszln su ortaklar; bir ekilde onlar mazur gstermeye alyorlar ki seyircide empati olusun dizi zerlerinden yryebilsin. Echo'nun yancs zenci karakter rnein ahlakl bir adam olarak iziliyor ama yaplanlara gz yummaya ve hatta katlmaya devam ediyor. Bunun sebepleri de adam gibi ortaya konamyor.

Ayns yknn katmanll iin szkonusu. taa batan karar verilmi bir gidiatn yava yava ortaya kmasn grdmz sanmyorum, daha ok ilerledike buluyorlam, bu yzden de biraz yalpalyormu gibi geldi bana. yk kendini srekli duvara sryor, imkansz durumlar yaratyor sonra onlardan mantkl bir ekilde kamyor ve ok byk dnler yapmak zorunda kalyor.

Neyse 2.sezon itibariyle eer Echo'yu manal bir bakarakter olarak tesis edebilir ve onun zerinden bir yk kurabilirlerse tm ilk sezonu uzun bir pilot blm olarak greceim. Bu arada amy Acker'n 2.blm bandaki karakter geliimi ok gzel ama ona hikaye iinde doru drst bir ilev kazandrsalar daha ok sevineceim, harcyorlar ellerindeki cevheri. zaten hala ana kadroda olmamasna, konuk oyuncu olarak grnmesine gck oluyorum. Neutral
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum