X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
True Blood
Sayfa: 1, 2  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Sal Haz 17, 2008 10:28 am    İleti konusu: True Blood Alıntıyla Cevap Gönder
Deli olacam, bundan nerede bahsettiğimi bulamadım 2 gündür en sonunda ayrı başlık açıyorum kimse kusura bakmasın.

Gelmiş geçmiş en iyi 3 TV dizisinden biri olan Six Feet Under'ın yaratıcısı Alan Ball'un yeni HBO dizisi True Blood bu sezon nihayet başlıyor. Nihayet, çünkü en az 1,5 yıldır bekliyoruz.
Bu dizi, Charlaine Harris isimli bir yazarın "Southern Vampires" adındaki roman serisinden uyarlanmış. Konu kısaca şöyle: Sookie Stackhouse telepatik bir garsondur ancak huzuru sadece vampirlerin arasında bulmaktadır çünkü vampirlerin oknabilecek bir beyin aktivitesi mevcut değildir. Sookie ailesi bir sel felaketinde öldükten sonra kardeşi Jason ve büyükannesi ile birlikte yaşamaktadır ve telepati yeteneğini onlardan saklayarak hayatını sürdürmektedir. Japon yapımı bir tür sentetik kan olan "True Blood" sayesinde vampirler kendilerini açığa çıkartmışlar ve insanlar onların varlığından haberdardır. Sookie Merlotte's isminde bir barda çalışmaktadır ve barın sahibi Sam Merlotte'un da bir sırrı vardır.

Sookie'yi Anne Paquin oynamakta ve ilk bölüm pre-air olarak bulunabilmekte çeşitli ortamlarda. bu akşam izleyip sizlere rapor edeceğim.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Sal Haz 17, 2008 11:03 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Vay vay vay! AlanBall'un yarattığı bir paranormal dizisi...hem de vampirler hakkında! valla ısmarlama istesem bu kadar olmazdı heralde.hemen bulup buluşturayım Very Happy Very Happy
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Sal Haz 17, 2008 11:41 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yeni diziler başlığında bahsetmiş olman lazım yaf, burada lafı edildiğini ben de hatırlıyorum... sanki??!!

Alan Ball diyince akan sular durur ancak bu yeni sezon için kararlıyım, pre-air dizi izlemicem, izlememmm Razz

Anna Paquin olmasaydı keşke dicem bi de. o kadar.. nese
Başa dön
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Haz 17, 2008 11:52 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
yok ya, yeni diziler başlığında bir satır değinmişim ama ondan daha uzun yazdığımı hatırlıyorum, six feet under başlığında da yok, eeeaaahh! dedim açtım başlığı.
iyi oldu ama, güzel oldu.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Sal Haz 17, 2008 8:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
konusu ilginçmiş... bekleyelim bakalım...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Pzr Eyl 28, 2008 5:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
ne zamandır aklımdaydı; dün oturdum ilk üç bölümü izledim. tek kelimeyle mükemmel. heroes saçmalığından sonra ilaç gibi geldi. Alan Ball hayalkırıklığına asal uğratmıyor ve çok sahici, çok matrak, çok tuhaf ve çok ürkütücü bir Amerikan güneyi vampir hikayesi çıkarıyor karşımıza. karakterler, atmosfer, dialoglar o kadar sürreal ve bir yandan da o kadar tabii ki büyülenip kalıyorsunuz. dizideki tabirle "glamour" çekiyor size Ball. Twisted Evil bir de dizinin alttan alttan öyle çarpık bir karamizahı var ki korkayım mı surat mı buruşturayım yoksa pispis sırıtayım mı bilemiyorsunuz birçok sahnede. Mr. Green sadece bu kadar da değil bir de üstüne mesaj kaygılı bir dizi aslında true blood. "vampir" olgusunu amerikan toplumunun özellikle de dışa pek yansıtılmayan içteki gerçek amerika'nın birçok hususiyeti için bir mecaz olarak kullanmakta müthiş başarılı Ball. bunu da özellikle belirtmiş mülakatlarda. tarihi olmayan amerikan kültürnünün, yerini tutar diye tutunduğu çakma, romantik"güney" nostaljisi de var hikayede, ırkçılık da, cumhuriyetçiler de, güneyli işçi sınıfı beyaz erkeklerinin alkol,spor,kadın muhabbeti üzerine dönen yaşamı da, evanjelistler de...var oğlu var yani.

hele bir de öyle harika karakterler yaratılmış ki! Sookie zaten şirinlik muskası gibi birşey. direk bayılıyorsnuz. Anna Paquin bu rolde devleşiyor. hele şükür bu kız şöyle sağlam bir başrol aldı diye de seviniyorum. çok başarılı olacağına şüphe yok.

vampir Bill aristoktarik(drakula),canavar(Orlok) ve bohem(Lestat) olarak kabaca üçe ayırabileceğimiz vampir arketiplerine de uymayan ve hatta bunlara dördüncü bir tip olarak eklenebilecek kadar özgün bir vampir.karakteri. sanırım amerikalıların hem bir yandan gizlice sevip, bir yandan da eleştirdikleri ve korktukları kendi iç amerikalarını, geçmişlerini ve Güney'i ismgeliyor olmalı. bir yandan iyi aile çocuğu imajı çizen güneyli bir centilmen, öte yandan karanlık, tehlikeli ve büyük ihtimalle de gizli hesapları olan bir canavar. kıyılarda yaşayan liberal amerikan aydını için Bush yönetimi ile güçlenen ve modern bir dış görünüşle genel akıma sızmaya çalışan aşırı zengin,evanjelist, cumhuriyetçi, Klancı taşralı kesime karşı olan korkularını olan mı sembolize ediyor acaba diye soruyorsunuz kendi kendinize. Ball vampir" in cumhuriyetçiler için bir mecaz olduğunu da söylemiş nitekim.
Sookie'nin salak kardeşi Justin, arkadaşı Tara ve patronu Sam de harika tipler. böyle bir hikayede göremeyeceğiniz kadar hakiki,sıradan insanlar bunlar. fakat Sam'in kurtadam olduğundan da şüpheleniyorum.

dizinin bir sevdiğim yanı da ayakları yere basacak, gerçekçi olacak diye vampir mitosunu budayıp karizmalarını bozmaması. üç aşağı beş yukarı efsanelerdeki her özeelkileri var. hatta genelde ilk budanan yarasaya dönüşmek konusunda bile Bill "ben yapamam ama daha yaşlı vampirler yapabilir" diyor.

daha üç bölüm yayınlanmış olmasına rağmen HBO hemen ikinci sezon siparişini vermiş. bu sezon da ekim ayı içinde bitecek yani elinizi çabuk tutun arkadaşlar da kaçırmayın bu nefis diziyi. Mr. Green
Başa dön
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1239

İletiTarih: Sal Eyl 30, 2008 2:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
İlk bölümü izledim biraz evvel ve diziyi çok beğendim... Tek komik gelen diş olayı oldu... Ama onun dışında zaten vampir seven bir insan olarak Bill'in hastası oldum!!!

Alıntı:
Markette gördüğümüz vampirin dişleri zıpt die çıktı ya... Çok kötü be... Bari bööle yavaşça uzasa ne biliiim... Ki bence zaten uzun kalması gerekir... Dizideki kadar uzun değil tabi...

Ya buarada Sookie'inin olayı ne ööle yaw? Vampirlerden başka şeyler de görücez heralde..Smile) Süper süper çok heyecanlandım walla...

http://ruyasam.blogspot.com/
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Çar Ekm 01, 2008 1:39 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
1x04

Alıntı:
gitgide daha da nefaset kazanıyor bu dizi. Vampir barındaki yaşlı vampir hakkaten mükemmeldi. umarım bu kadakteri daha fazla görürüz ilerde. artık dalalım karanlık dünyasına vampirlerin.

Justin karakterine çok gülüyorum. Alan Ball'un böyle bir kardeşi, arkadaşı veya erkek arkadaşı filan varmış heralde onun intikamını alıyor bu karakter nezdinde. adamın başına gelenler pişmiş tavuğu bırakın çölde kutup ayısının başına gelmedi. Mr. Green Mr. Green

Sookie-Bill mevzusu güzel ama umarım bütün diziyi bu ikisinin cinsel ve duygusal gerilimine fazlaca takılıp diziyi bunun üzerine kurmazlar. bilirsiniz uzadıkça tadı kaçar böyle senaryoların sakız misali. bir Buffy-Angel veya Buffy-Spike daha görmekistemem doğrusu:? yazarların hikayeyi düzgün biçimde ilerletip, ilerki aşamalara taşımalarını umuyorum

bu bölümden sonra Sam'in kurtadam olduğuna hiç şüphem kalmadı. ufak bir oyun yapıldı acaba katil mi havası yaratmak için ama hiç zannetmem. bu kadar erken vermezler katilin kimliğini.

Katilden bahsetmişken eğer katil Bill çıkarsa hiç şaşırmam açıkçası.Fazla iyi çocuk hali gösteriliyor şu anda. bunu ne kadar abartırlarsa ilerde yansıtacakları karanlık tarafı da o kadar büyük olacak demektir. daha önce 3 vampir tipine girmediğini söylemiştim. bence Bill Hampton dördüncü bir tipin temsilcisi ki bu da "sosyopatik vampir" diyebileceğimiz bir tip. ilk üç tip aristokrasi, insanoğlunun tarihöncesi korkuları ve bohemlik gibi kavramları simgelerken bu yeni tip çağdaş şehirli toplumun seri katillerde hayat bulan modern korkularını temsil ediyor.
Başa dön
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Ekm 14, 2008 9:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
1x05 ile kalbimi tamamen fethetmiştir artık bu dizi. Lafım kimseye değil, kişisel husumetim var biliyosunuz; Buffy falan gibi saçmalıklardan(Angel her ne kadar daha karanlık olsa da sonuçta Buffy'den türemeydi) sonra şöyle old-school, adam gibi bir vampir yapımını sinemayı da geçtim televizyonda görmek çok sevindirici.

Damarlarında karizma dolaşan vampirimiz Bill, "adamım" aşçı Lafayette(ki bu bölümde Alan Ball torpili vardı sanırım karaktere eheh), Olayları kontrol altına almaya çalıştıkça daha da bocalayan seksimsi Sookie, ve sevgili büyükannesi Adele...başı dertten kurtulmayan Jason, her zaman didiştiğiniz dost kontenjanından huysuz ve "tipik" Loisiana'lı Tara, işlenen seri cinayetler, sentetik kan, gerçek vampir kanı ve Anne Rice olmadı Bram Stoker sayfalarından fırlamışcasına sağlam, vampir gibi vampirler!

1x05 öyle bitti ki, yaşattığı dumur Deadwood'un 4. bölümde yaşattığı ile neredeyse aynıydı. Bill'in geçmişi ise cabası. süperdi süper!
Başa dön
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Sal Ekm 14, 2008 11:46 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
1x5 hakikaten dizinin kırılma noktasıydı. ilk sezon sonu kalibresinde bir bölümdü. insan düşünmeden edemiyor 5. bölümleri böyleyse finali nasıl yapacaklar diye. beklentilierimi çok yukarı çekti bu dizi doğrusu. bütün karakterlere şapka çıkarmakla beraber özellikle Sam karakterinin hikayesinin nasıl gelişeceğini merak ediyorum.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Ekm 15, 2008 11:52 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hakkaten bölümün sonunda ağzım açık kaldı. Bir de kaç bölümdür izliyorum, bölümler öyle bir bitiyor ki insan kalakalıyor. Finalde de böyle yaparlarsa yedik ayvayı yaa Sad

Lafayette hakkaten bu bölümde kendini bir başka gösterdi. Ancak bu bölümde bir numaram tabii ki Bill'li kısımlar oldu. Özellikle geçmişi ile ilgili olan kısımlara bayıldım Smile Vampirlerle ilgili süper ayrıntılara bayıldığım gibi Very Happy

Sookie'ye ben bir türlü alışamadım bu arada.. Güneyli mi kuzeyli mi bu şeyleri hep karıştırırım ama Güneyli diycem ben, yanılıyorsam düzeltin. Neyse işte Amerika'lıların bu güneyli kesiminin abartılı davranışlarına hiçbi zaman ısınamadım ben zaten. Sookie de bu dizideki en abartılı güneyli.. Öyle diyeyim. Geri kalan karakterlere laf etmiyim, Tara da Sookie'den az değil ama hiç olmazsa eğlendirici bir karakteri var. Sookie bazan sinirlerimi zıplatacak kadar tutucu oluyor bir de, ona da kıl oluyorum..

Sancar Sam diyorsun, ben de *evet evet Sam* diyorum. Very Happy Tahmin ettiğim doğru çıkarsa "lan bu Sookie'ye bu kadar bal nerden geliyo be?" diyip dumurlardan dumurlara sürüklenicem. Very Happy

Alıntı:
Sam kurtadam çıkmazsa, ben harbiden bitaraflarımdan anladım bu adamın hikayesini demektir Very Happy
Başa dön
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Çar Ekm 15, 2008 2:10 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Yeni diziler başlığında bahsetmiş olman lazım yaf, burada lafı edildiğini ben de hatırlıyorum... sanki??!!

Alan Ball diyince akan sular durur ancak bu yeni sezon için kararlıyım, pre-air dizi izlemicem, izlememmm Razz

Anna Paquin olmasaydı keşke dicem bi de. o kadar.. nese

preair'in farkı nedir ki Rolling Eyes californicationları preair buldum ama bakmadım daha Confused
bi de anna paquin'i neden istemiyosun ruki?
Başa dön
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Ekm 15, 2008 2:29 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
pre-air'ler genellikle aynı çıkıyor tv'de yayınlanan bölümlerle ama mesela true blood'ın pre-air'i iki sahnesi daha çekilmemişken düşmüştü ortamlara. diziyi izlerken birden siyah bir ekranda "BURAYA RÜYA SAHNESİ GELECEK" yazısıyla karşı karşıya kalmıştım. ama bu istisnaydı sanırım çünkü diğer dizilerin pre-airinde böyle eksiklikler yoktu.
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Ekm 16, 2008 12:40 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Vakti zamanında Heroes'un preair'ini izleyip sonra normal halindeki sürüyle değişiklik görünce kalmıştım da, ondan izlemiyorum Nigar'cım Smile Ne olur ne olmaz, preair'i izlerim sonra asıl yayınlanan bölümü izlemem, sonra bişiler değişmiş olur, ben mal gibi kalırım korkusu .. ne olur ne olmaz Very Happy

Anna Paquin'i teee oscar aldığı zamandan beri izliyorum da bir türlü ısınamıyorum yaa.. X-Men'de Rogue olarak izlediğim zaman en fazla ısındığım zamandır heralde. oyunculuğu iyi şüphesiz, ama canlandırdığı her karaktere uyuz oluyorum sanki.. True Blood'da daha uyuz oldum, belki ilerde olmam, ne bileyim Smile
Başa dön
margikleinjan
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Per Ekm 16, 2008 1:42 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
heh çok teşekkür ederim Very Happy bölümleri tamamladım preairsiz olmasına özen göstererek, izlemesi kaldı tek. anna paquin'e de ikircikli duygular içerisindeyim, sevebilirim de, sevmeyebilirim de... bi ara türkiye'ye gelmiş miydi kendisi sanki? a yok dominique swain'di o Razz
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız