X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
X Files Tadı
Sayfa: 1, 2  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: The Truth Is Out There
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
emremektup
Çaylak
Çaylak

İletiler: 126

İletiTarih: Sal Eyl 25, 2007 11:55 pm    İleti konusu: X Files Tadı Alıntıyla Cevap Gönder
Bu konuyu "Telemanyak" bölümüne mi koysam diye de düşündüm ama buraya daha uygun gidiyor sanırım.
Dün Lost'un 3. sezon finalini izledim. ızlemeyenler için spoiler olabileceği için fazla ayrıntı vermeyeyim ama hani jack'in flashback(!) sahneleri vardı ya bölümün sonunda. Meğerse o flashback, bildiğimiz flashbacklerden değilmiş. ışte meseleyi anlayınca aklıma birden X Files geldi. Ne alaka? Alakası şöyle: Eskiden X Files izlerken bu kadar keyif alabiliyordum bir diziden. X Files TGRT'de bittiğinden beri (CNBC-e'de zaten X Files jübile maçına çıkmıştı) hemen hemen hiçbir diziyi bu kadar keyifle izlememişim meğerse (Simpsonlar var ama o X Files'la aynı kategoride değil). Lost'un sezon finalini izleyince birden aklıma geliverdi işte. 4400, Smallville, Heroes...Hepsi de zevkle izlediğim diziler fakat hepsi X Files'ın herhangi bir bölümünün genişletilip bölümlere ayrılmış hali gibi.
Bunlar Lost'un sezon finalindeki o ayrıntıyı öğrenince aklıma geldi birden. X Files'ın her bölümünde bu keyif vardı. Öyle bir iki bölümde değil. Nerede X Files nerede diğer diziler?
Sizin de hiç X Files tadı aldığınız diziler veya dizi bölümleri var mı? Benim aklıma gele gele Lost'un 3. sezon finali geldi. Herkesin zevki farklıdır. belki sizin bu keyfi aldığınız başka diziler de olmuş olabilir.
xxtubaxx

İletiler: 47

İletiTarih: Çar Eyl 26, 2007 12:24 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de geçenlerde bunu düşünmüştüm.Ne kadar seversem seveyim hiç bir dizi bana xf nin verdiği o tadı vermiyor.Ama sonunda bunu geçen zamana ve büyümüş ve değişmiş olmama (diziyi izlemeye başladığımda 5e falan anca gidiodum şu anda nerdeyse üniversiteyi bitiricem:)) bağladım.Ama hala gecenin bi köründe hırkama sarılmış bi şekilde,yarın hava aydınlanmadan kalkacağım gerçeğini hiç tınlamadan,sürekli "yahu bi kere de scully haklı çıksa" diye söylenerekten izlediğim xf bölümlerini hatırladıkca içinde bir yer resmen cız ediyor... Crying or Very sad Hatta tüm bölümleri bi yerlerden bulup tekrar izlemeye bilinçaltımda hafiften korkuyorum.Çünkü yeterince uğraşırsam bi şekilde bulabileceğimi biliyorum ama aynı tadı alamamaktan çok pis korkuyorum.
Ama ne olursa olsun,hiç bi dizi;ne kadar süper olursa olsun hayatımı xfnin etkilediği gibi etkileyemeyecek.Bunu ancak buraya bu kadar açık yazabilirim çünkü bunu diğer insanlara söylediğimde deliymişim gibi bakıyorlar bana.
Ya ben çok pis sapıtıyorum galiba ciddi ciddi hüzünlendim,gözlerim doldu ya manyak mıyım neyim ben!ama ama scully'i özledim ben!valla mulder'ı bile özledim yaaaa Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
emremektup
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Çar Eyl 26, 2007 1:00 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
xxtubaxx yazdı:
Ama hala gecenin bi köründe hırkama sarılmış bi şekilde,yarın hava aydınlanmadan kalkacağım gerçeğini hiç tınlamadan,sürekli "yahu bi kere de scully haklı çıksa" diye söylenerekten izlediğim xf bölümlerini hatırladıkca içinde bir yer resmen cız ediyor...

Mulder her zaman haklıdır. X Files Anayasasının birinci maddesidir: http://www.thexfiles-tr.net/forum/viewtopic.php?t=1821 Very Happy

Ben ilk izlemeye başladığımda orta üçe gidiyordum. O günden beri de hastasıyımdır bu dizinin. O dönem televizyonlarda yayınlanan hiçbir dizi bugün yayınlanmıyor. Türkiye gibi, dizilerin habire yayından kaldırıldığı bir ülkede TGRT'ye rağmen bu dizi bir hayran kitlesi elde etmeyi başardı. Bu bile x fles'ın ne kadar kaliteli bir yapım olduğunun kanıtıdır. Umarım birgün yine böyle kaliteli bir dizi yapılabilir. Lostun sezon finalini izledikten sonra bu isteğim ikiye üçe dörde katlandı. Of be X Files Offfffffff......
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Çar Eyl 26, 2007 8:21 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Paranormal konuları ele alan dizilerden XF tadı aldığım iki dizi geldi aklıma şimdilik: Aynı ekibin elinden çıkan MillenniuM ve 2 yıl önce iptal edilen efsanevi Carnivale. ıkisinden de şahsen XF'ten aldığım tattan kat kat fazlasını almıştım. Ama XF bir külttür, efsanedir, yeri farklıdır, ilk göz ağrısıdır.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Per Eyl 27, 2007 1:04 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Carnivale'in yeri ayrı tabi. başka hiçbir şeyle kıyaslanabileceğini sanmam (belki Twin Peaks dışında). kendi içinde bir kategori oluşturuyor Carnivale.

Millenium ise bence X-Files'ın damıtılmış, arındırılmış hali gibiydi. her bölümün tadı damakta kalıyordu. bu başlığa baktığımda benim de ilk aklıma gelen dizi odur. e hep düşünmeye iter beni: X-Files bitti tamam ama Chris Carter da mı bitti? neden başka bir dizi yapmıyor? eğer Millenium ve X-Files gibi iki muhteşem dizi yaratabiliyorsa üçüncü dizisi belki bu ikisinin de üstünde bir kalitede olacak. ılla George Lucas gibi bir başyapıt yaratıp sonra üstüne yatmak mı lazım? Scorsese, Spielberg, Tolstoy,Dostoyeski v.s. gibi büyük zihinler böyle düşünüyor olsaydı bugün hangi filmlerden,hangi kitaplardan mahrum kalacağımızı düşünebiliyor musunuz? açıkçası X-Files filmi yerine başka yeni bir dizi yapacağı haberini alış olsam daha mutlu olurdum.
Başa dön
Nom Anor
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Cum Eyl 28, 2007 8:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Çok güzel bir konu. Bana, uzuun zaman önce bir arkadaşla aramda geçmiş olan bir diyaloğu hatırlattı. Aşağı yukarı şöyle birşeydi, kelimesi kelimesine değil tabii: Wink

Arkadaş: Hayret, en sevdiğin filmler listesine Star Wars'ları koymamışsın?
Ben: Film değil onlar.
Arkadaş: Hö, ne peki?
Ben: Onlar Star Wars!
Arkadaş: Nasıl yani?
Ben: Yani, böyle işte.
Arkadaş: Abi bir doktora görün*

* en azından içinden demiştir : P

Neyse, dağılmadan ve dağıtmadan önce ne demek istediğime geleyim:

Battlestar Galactica ve 4400 de çok sevdiğim diziler, ve geçen yıllar içinde sevdiğim başka diziler de oldu. Ama işte, ne kadar keyif alarak izlersem izleyeyim, bunlar sadece dizi olarak kalıyor sonuçta.

X-Files dizi değil... O "X-Files". Yani neredeyse kendi özel kategorisine sahip benim hayatımda, Star Wars'a benzer biçimde. Tabii Star Wars'la uğraştığım kadar obsesif bir biçimde X-Files'a takılmış değilim, ama yine de tüm dizilerden ayrı tutarım onu.
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cum Eyl 28, 2007 9:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Nom Anor yazdı:

X-Files dizi değil... O "X-Files". Yani neredeyse kendi özel kategorisine sahip benim hayatımda, Star Wars'a benzer biçimde. Tabii Star Wars'la uğraştığım kadar obsesif bir biçimde X-Files'a takılmış değilim, ama yine de tüm dizilerden ayrı tutarım onu.

ımzamı atarım Smile ıkinci göz ağrım Battlestar Galactica'dır ama.. Onu da dizi olarak görmüyorum.. Neyse konudan uzaklaşmanın sırası değil.

XF tadında bir *dizi* olabilir ama hiçbir yapım XF olamaz kısacası...

Hani bazan olur ya, bir türlü anlam yükleyemediğin şeyler olur, birden bir şey geçrekleşir ve *işte bu* dersin. Aynen öyle oldum senin bu tanımını okuyunca vallahi. Senelerdir zaten *dizi* olarak görmüyordum da bu tanımla doğru anlatımı bulmuş gibi oldum.. Öyle bişi işte. Sağol kısaca Very Happy
Başa dön
emremektup
Çaylak
Çaylak

İletiTarih: Cmt Eyl 29, 2007 12:57 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Nom Anor yazdı:

X-Files dizi değil... O "X-Files".

yahu hani bazen birşey anlatmak isteriz de sonra anlatamaynca suçu türkçenin üzerine atıp "türkçede bazı kavramların karşılığı yok" deyip işin içinden kurtuluruz. aslında kıt olan türkçe değil. biziz. x files'ı dizi olarak anlatmaya çalıştığımda anlatamıyorum çünkü dediğin gibi o bir dizi değil. o x files. normal kavramlarla anlatmak yetersiz kalıyor. ertesi gün okula gitmen gerektiği halde gecenin ikisine üçüne kadar beklemek, sonra da ancak bir tekrar bölümüyle yetinmek, hatta hatta diziyi bir arkadaşına anlattığında arkadaşının "ya çok saçma bir dizi" demesini görmezden gelmek Türkçenin yeterliliğiyle falan alakalı değildir. hiçbir dilde de anlatılamaz zaten. ancak izleyen bilir.
Ne demiş Nom Anor yukarıda: X-Files dizi değil... O "X-Files"
Bu lafın altına imzamı defalarca kez atarım.
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Cmt Eyl 29, 2007 9:43 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
X-Files benim hard fan olduğum ilk ve tek dizi. Halen başka hiçbir dizide X-Files tadı alamıyorum yada X-Files gibi peşinden koşturacak birşeyler izleyemiyorum.
Çaylak
Çaylak

İletiler: 118

İletiTarih: Cmt Eyl 29, 2007 10:22 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
kesinlikle katılıyorum,xf'dan sonra bir çok dizi oldu severek ve hayran kalarak izlediğim(lost,scrubs,how i met your mother,heroes,nip tuck,six feet under vs)ama en sevdiğim dizi sorulduğunda x-files'ı sıralamaya almıyorum ben.x-files bir kültürdür,bir yaşam biçimidir,benim için bir diziden çok daha fazlasıdır ve (sahiden abartmıyorum)bugün olduğum insan olmama yardımcı olmuş bir "kavram"dır.başka hiç bir şey,ne dizi ne film ne roman,bana xf'ın hissettirdiklerini hissettirmiyor ve hissettirmeyecek de.

bu böyle.
Başa dön
MAJESTIC12
Çaylak
Çaylak

İletiler: 61

İletiTarih: Pts Ekm 01, 2007 1:47 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
X-Files'ın giriş temasını her duyduğunuzda o an neyle ilgileniyor olursanız olun başınızı çevirip bakarsınız,ister bilgisayar başında ister televizyon dizinin saati geldiğinde yeni bir oyuncak alınmış çocuk misali şen olursunuz ve her bölümün sonunda midenizde koca bir boşluk oluşur,boğazınıza bir yumru düğümlenir...Anlattıklarım abartılımı,belki ama gerçek ve bana bu güne kadar hiç bir televizyon yapımı bunu hissettiremedi,bu yüzdendir ki X-Files bana göre tv tarihinin en karakterli yapımıdır.
Bloody_Wolverine
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 444

İletiTarih: Pts Oca 28, 2008 2:45 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yazacak yer bulamadım. Buraya yazıyorum.
Dün akşam oturuyordum evimde. Böyle bir günün yorgunluğu üzerimde. Atv açıkmış. UFOlar falan böyle bu tür şeylerin konuşululacağı bir programın reklamı yapılıyordu. Bunu tabi sonra öğrendim ben. Çünkü fonda duyduğun The X-Files'ın girişindeki o ruha dokunana notaları duyar duymaz kalktım koltuktan televizyona koştum.. Bir çocuk saflığıyla The X-Files veriliyor yuhaa yihuu hohooo!!! diyerek koltuğa atladım. Ama işte karşımda gördüğüm sadece Ömer Çelakıl ve arkadaşlarıydı. "Hani?" dedim. Hani Mulder nerede.....
ışte X-Files tadı budur. O televizyona koşuş halidir. Hatta uçuş halidir. Ne güzeldir. Atv'ye bana bu anlık sevinci yaşattığı için buradan teşekkür ediyorum Very Happy
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Pts Oca 28, 2008 5:08 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Evet öyle bir anım benimd e var, Two Guys a Girl dizisinde XF melodisi geçmişti, mutfaktan uçarak salona girmiştim resmen.. Smile

Ah be ne günlerdi Smile
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Çar Oca 30, 2008 11:05 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bloody_Wolverine yazdı:
Atv açıkmış. UFOlar falan böyle bu tür şeylerin konuşululacağı bir programın reklamı yapılıyordu. Bunu tabi sonra öğrendim ben. Çünkü fonda duyduğun The X-Files'ın girişindeki o ruha dokunana notaları duyar duymaz kalktım koltuktan televizyona koştum.. Bir çocuk saflığıyla The X-Files veriliyor yuhaa yihuu hohooo!!! diyerek koltuğa atladım. Ama işte karşımda gördüğüm sadece Ömer Çelakıl ve arkadaşlarıydı. "Hani?" dedim. Hani Mulder nerede.....

Ben de programa denk geldim ama izlemedim.
Kısa bir video vardı UFO'ların ilk kez ne zaman gözüktüğü,NASA araştırmaları falan her neyse tabi arka fonda X Files theme ( hazırlayan arkadaş X Phile mi acaba diye düşündüm,FTF'de kullanılan versiyonuydu Razz )

Video biterken Deep Throat bölümünden Mulder ve Red and Black'ten de Scully'i gösterdiler tam oldu Very Happy

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
Bloody_Wolverine
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 444

İletiTarih: Per Oca 31, 2008 12:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"Hadi canım" diyorum başka bir şey diyemiyorum Very Happy yahu izleyeydim keşke Smile
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: The Truth Is Out There Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız