X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
9x16 : Release
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: All Lies Lead The Truth - Sezon 9
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 12:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
tithonus yazdı:
aky125 yazdı:
Benim kafama takılan bir nokta var...Empodacles'te Reyes'ın gördüğü imge,yani Luke'un cesedini yanmış gbi görmesi,saf kötülük falan ne oldu?

Bu bölümün empedocles le olan bağlantısı Bob Harvey di. Empedocles te doggett bob harvey hakkında konuşurken,baş şüphelimizdi diye bahsetmişti hatırlarsanız. ayrıca o bölümde bob un nasıl öldüğünü(bu bölümde bahsi geçen trafik kazasını) görmüştük. kazadan sonra araba alev almış, bob da yanarak ölmüştü. o sahnede saf kötülük jeb e geçmişti. daha sonra da kız kardeşine. oyüzden saf kötülükle bağlanacak bi yanı yoktu bölümün bana kalırsa.
Yani Bob Harvey içinde saf kötülük olduğundan mı Luke'u kaçırdı? Rolling Eyes
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 12:54 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
emremektup yazdı:
ya arkadaşlar
benim hala anlamadığım bir nokta var. hani adam en sonda dog...et (!)'a suçlunun kendisi olduğunu anlatıyor ya.
neden anlatıyor ki suçlunun kendisi olduğunu?
dogget'ın onu öldürme ihtimali var üstelik. tahmin edemiyor mu acaba böylesi bir olasılığı.
bir de müdür yardımcısı arabada ona soruyor çocuğu onun öldürüp öldürmediğini. o ise hayır diyor. bir bakıma yalan söylüyor. bence dizinin yapısına hiç uymayan bir durum bu. sonuçta seyirci kandırılıyor. ters köşeye yatırılmıyor. kandırılıyor. çünkü böyle bir durumda onun yalan söylemesi çok mantıksız.
biri açıklarsa iyi olu.

şimdi öncelikle, ne demek seyirci kandırılıyor? Yapmayınız Allah aşkına, senelerdir bu diziyi izliyorsunuz değil mi? Ne zamandan beri gerçekleri pat diye önünüze sundu bu dizi? Ne zamandan beri tahmin yapmadan sonuca ulaştınız? Tamam son sezonda XF tarihinde olmayan şeyler gördük doğrudur ancak XF?ta genelde sürüyle aynı sahne varken bir adam bir adama yalan söyledi diye seyircinin kandırıldığı iddiasını da ilk defa duyuyorum yani.

Bir kere Brad Regali?nin karşısında ilk defa böğürüyor. Regali ona doğruyu söylese, Brad?in kesinlikle bişiler yapacağını farkediyor. Arabadaki konuşmalarında farkettiğiniz üzere Regali ilk defa Brad Follmer?ın başkaldırışını görüyor. Tehdit ediyor sonunda tamam, ama eğer gerçeği söyleseydi o tehdit beş para etmezdi. Regali gibi insan sarrafı bir katilin bunu düşünmemesi seyirciyi salak yerine koyardı asıl ..

Regali gibi bir adam, sizce Doggett?ın kendisini öldürebileceğini düşünmemiş midir? Bal gibi de düşünmüştür. Regali?nin Doggett?ın kendisini takip edeceğini düşündüğünden adım gibi eminim. Regali bunu istediği için , Doggett?a açıklama yaptı. Doggett?ı da öldürmek , böylece başından bir belayı daha savmak ve ortadan kaybolmak istiyordu.. Ancak tahmin etmediği , Brad?in kendisini öldürecek kadar suçluluk hissetmesiydi. Brad orada olmasaydı Doggett ciddi bir şekilde yaralanır ya da ölürdü bana kalırsa..

Başka bir şekilde de açıklanabilir durum yukarıdakinden daha mantıklı gibi.. Regali kendine fazlasıyla güvendiğinden de gerçekleri söylemiş olabilir. Başından beri burnu havada, “neyle uğraştığınızı bilmiyosunuz” diyen bir adam pekhala “bu FBI adamı bana ne yapabilir ki?” diye düşünmüş te olabilir. Doggett?ın ismini alaycı bir şekilde telaffuz etmesi de Doggett?ı bi tarafına takmadığının en bariz göstergesi zaten... Adam kendisine kimsenin dokunamayacağı havasında.. Bu ikinci seçenekte bile Regali?nin Doggett?ın arkasından geleceğini adı gibi bildiğini adım gibi biliyorum Wink

.. deyip kapatıyorum mevzuyu
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 6:55 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ki bu kendine güveni Brad'le arabada konuşurken de gösterdi zaten; "seninle olan işimiz, ben istediğim zaman bitecek" diyerekten.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
emremektup
Çaylak
Çaylak

İletiler: 126

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 8:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
emremektup yazdı:
ya arkadaşlar
benim hala anlamadığım bir nokta var. hani adam en sonda dog...et (!)'a suçlunun kendisi olduğunu anlatıyor ya.
neden anlatıyor ki suçlunun kendisi olduğunu?
dogget'ın onu öldürme ihtimali var üstelik. tahmin edemiyor mu acaba böylesi bir olasılığı.
bir de müdür yardımcısı arabada ona soruyor çocuğu onun öldürüp öldürmediğini. o ise hayır diyor. bir bakıma yalan söylüyor. bence dizinin yapısına hiç uymayan bir durum bu. sonuçta seyirci kandırılıyor. ters köşeye yatırılmıyor. kandırılıyor. çünkü böyle bir durumda onun yalan söylemesi çok mantıksız.
biri açıklarsa iyi olu.

şimdi öncelikle, ne demek seyirci kandırılıyor? Yapmayınız Allah aşkına, senelerdir bu diziyi izliyorsunuz değil mi? Ne zamandan beri gerçekleri pat diye önünüze sundu bu dizi? Ne zamandan beri tahmin yapmadan sonuca ulaştınız?

ya benim takıldığım nokta regalinin yalanı bu kadar gereksiz bir şekilde söylemiş olması. regali arabadayken müdür yardımcısına "evet,ben yaptım" deseydi ne değişiridi ki regali için. sonuçta kimseyi takmayan birisi o. müdür yardımcısını bile parmağında oynatıyor. niçin yalan söyleme ihtiyacı duydu hala anlayamadım. bence o sahne çok saçmaydı. olmasa daha iyi olurdu.
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 6:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Aynı müdür yardımcısının öldürdüğünü düşünürsek adamı, o kadar da saçma değil. Birkaç kaçakçılık suçuna göz yummakla 7 yaşındaki çocuğa tecavüz edilip öldürülmesi arasında bayağı bir fark var. Folmer'ın arabadaki öfkesi gerçekti.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
promeusa
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 413

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 7:42 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Folmer'ın araba içindeki öfkesi gerçekten de realite örneğindendi!Bu kadar iyi oyuncular da zaten ancak TXF'da toplanabilirdi!Bundan sonraki bölümlerde yer alacağını zannetmiyorum... Wink
Çaylak
Çaylak

İletiler: 126

İletiTarih: Çar Nis 04, 2007 8:31 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
promeusa yazdı:
Folmer'ın araba içindeki öfkesi gerçekten de realite örneğindendi!Bu kadar iyi oyuncular da zaten ancak TXF'da toplanabilirdi!Bundan sonraki bölümlerde yer alacağını zannetmiyorum... Wink

topu topu 3 bölüm kaldı zaten. daha nerede oynayacak ki? zaten pek gözüktüğü de söylenemez.
layaki
Çaylak
Çaylak

İletiler: 79

İletiTarih: Per Nis 05, 2007 3:44 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Önemli bir gelenek yine bozulmadı. Karakterlerin kişisel yaşamlarına ait öyküler, özenilerek yazılıyor-yapılıyor... Mulder'ın kızkardeşi üzerine yazılan öykü neredeyse bir kaç sezonu içine alan bir mitolojiye dönüşmüştü. Hatta dizi de bu amaçla oluşmuştu. Scully'nin kişisel dünyasıyla ilgili her bölüm daha izlendiği gün birer efsane halini aldı bu güne kadar. John Dogget için de durum değişmedi. Zavallı Luke'un akıbetini öğrendiğimiz hikaye sağlam kurgusu ve iyi oyunculuklarıyla hem gözleri hem yürekleri doldurdu. Robert Patrick'i T2'de izledikten sonra adamın dramatik rollerde bu kadar başarılı olabileceğini aslında düşünemezdim. Ama başarıyor işte. Derinlikli kedi gözlerini ustalıkla kullanıyor. Ağlamanın bazan bir erkeğe ne kadar yakıştığının kanıtı sanki. Karı koca oynarlarken tuhaf duygular hissettim.

Dogget'ın kişisel hayatıyla ilgili başlıca iki hikaye John Doe ve Release... ıkisi de XF konseptinin dışında ama ikisi de harika öyküler... Keşke Reyes ve diğer karakterler için de daha çok kişisel öyküler çekselerdi. Mesela ben hala Skinner'ın kafasının içinde pek çok sırlarını barındırdığını düşünürüm. Neyse, sanırım bütün bu temennilerle bir süre "XF ...olabilirdi" muhabbetini yapıp geçeceğiz bundan sonra...

Sezon kötü gelişmiş olsa da sonu iyi bitecek gibi görünüyor. Haydi hayırlısı...

Selamlar
Lami
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
promeusa
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 413

İletiTarih: Per Nis 05, 2007 10:34 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
şok etmeyle bir durum trajedisi yapmaya çalıştıktıklarını ben geçen haftaki bölümde pek kani olamadım! Scully ve Mulder'ın araştırmacı ve ayrıntılara önem veren işkolikleri pek son bölümlerde gözükmedi de... Wink
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Cum Nis 06, 2007 12:06 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bir tek ben mi böyle düşündüm bilemiyorum ama bölümün sonundaki sahne bana Closure'daki Mulder ile Scully'nin sahnesini hatırlattı hani Mulder'ın "I'm free" dediği yer Rolling Eyes

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
nazo82
Çaylak
Çaylak

İletiler: 51

İletiTarih: Sal Nis 10, 2007 9:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
imdb'ye göre Mark Snow'un eseri, The Release (Doggett's Theme) olarak geçiyor. Ekranda yazılan yazılar (message, release, vs) parçaların isimleri olmuş.

Ve anladığım kadarıyla bir albümde fln bulunmuyorlar.

Çok çok teşekkürler auroriel.Evet maalesef parça bir yerde bulunmadığından dolayı olsa gerek, en ufak bir dinleme şansım olmadı.Verdiğin kelimeleri Bearshare olsun Limewire olsun tarattım ama nafile. Crying or Very sad Bu kadar güzel müzikler çalıp sadece dizide kullanmaları çok ayıp bence. :=) Cidden yani deli ettiler.Neyse sağlık olsun ne yapalım. :=)
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Sal Nis 10, 2007 6:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
nazo82 yazdı:
Çok çok teşekkürler auroriel.Evet maalesef parça bir yerde bulunmadığından dolayı olsa gerek, en ufak bir dinleme şansım olmadı.Verdiğin kelimeleri Bearshare olsun Limewire olsun tarattım ama nafile. Crying or Very sad Bu kadar güzel müzikler çalıp sadece dizide kullanmaları çok ayıp bence. :=) Cidden yani deli ettiler.Neyse sağlık olsun ne yapalım. :=)

Olayın üzücü yanı, *dizi müziği* kavramının XF yayınlandığı dönemlerde yeni yeni popüler olmaya başlaması. Üzücü yanı diyorum, aslında bal gibi de şanssızlık. Yine de bence baya bişi yapmış bizimkiler de.. XF söz konusu olduğunda film için hem şarkı hem de müziklerin derlendiği iki farklı soundtrack ve TRUTH AND THE LIGHT (Kaddish'teki, Demons'taki müzikleri bulabilirsiniz orada, en başarılı dizi müziği albümü vallahi) gibi başarılı bir tema albümü ile SONGS IN THE KEY OF X gibi bir şarkı albümü var.

Ama 6. sezondan sonrası cidden öksüz evlat muamelesi görmüş, filmden sonra, seti de Kanada'dan Amerika'ya taşıdılar ki resmen lanetlendi dizi ondan sonra... Müziklerin de bundan nasibini almasına şaşırmıyorum.
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Çar Nis 11, 2007 12:51 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bir site vardı,almanca ama...Orada dizide kullanılan müzikler var,Release'den de ses kayıtları var ancak Doggett's theme var mı bilemiyorum.
Gerçekten de ya,neden daha sonraki sezonlarda çalan müziklerin olduğu bir albüm çıkmamış ki Sad XF'de bozulmayan tek şey varsa o da müziklerdir,bence.
The truth,the light gerçekten harikadır albümünden favorim Mitis Lumen mesela...eh Kyrie de var tabi

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 253

İletiTarih: Pts Ağu 10, 2009 6:31 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
empedocles'i pek beğenmemiştim ama bu bölüm gerçekten güzel final olmuş.Sezonun en anlamlı bölümlerden biri.Doggett'ın Luke için çabalamaya değermiş.Bir de dediğiniz gibi müzikler de bölüme cuk diye oturunca tadında yenmez bir bölüm olmuş.
Başa dön
Space Jellyfish
Çaylak
Çaylak

İletiler: 180

İletiTarih: Cmt Eyl 27, 2014 3:50 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Finale bir kaç adım kala, bir önemli olayın daha aydınlandığı bölüm oldu "Release"

4 alt bölümden oluşan bu bölümde Regali isimli bir suçlunun John Dogget'ın 7 yaşındaki oğlu Luke'un öldürülmesindeki etkisini öğrendik. Aynı zamanda adamın FBI'ın güvenilmez müdür yardımcılarından Brad ile olan şantaj temelli kirli ilişkisini...

Hayes isimli şizofren bir öğrencinin yardımları da elbette çok belirleyici oldu puzzleın çözülmesinde.

Son kısım çok güzeldi. Dogget ve karısı çocuklarının küllerini okyanusa saçtılar... Oyunculuklar bu kez iyidi.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: All Lies Lead The Truth - Sezon 9 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3
3. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız