X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
1X02 : Squeeze
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Trust No One - Sezon 1
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Wed Apr 13, 2005 3:32 pm    Post subject: 1X02 : Squeeze Reply with quote
Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) Staff 4/5/2004 11:33 am

Tam da "hah bu dizi ufo'larla ilgili, çok sürmez bir sezon bile dayanmaz" demeye başlamak üzereyken bu lafı edenlere tokat gibi gelen, x-files tarihinin en korkunç canavarını barındıran, harbi tırsınç, kesinlikle mükemmel ve dizi'nin ne yapmak istediğini anlatan eşsiz bölüm. 7 nisan çarşamba.

Murat

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 4/5/2004 5:48 pm

Murat radyo spikeri gibisin :) Tüm bölüm postlarını açıp açıklayıcı bilgilerini bulmak pek nostaljik oldu. Hepsinde hemfikirim.

Aman ne de güzel anlatırmış :P:P:P:P:P

Pelin - direkt ciddiyet bozan zât(!)

Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 4/8/2004 12:05 am

benim başlangıcım buydu, buradan gireceğim yine galiba. ama öksüz mü kalmış bana mı öyle geliyor?

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) Staff 4/8/2004 1:11 am

hiç te bile öksüz kalmış dğeildir, aksine squeeze'in ne kadar da psikopat bir bölüm olduğunu ilan etmek istiyorum burda: squeeze ne kadar da psikopat bir bölüm.

bi kere en az Scully kadar Mulder'ın da aşağılanmayı kabul etmediğini ve bununla karşı çıkma yöntemlerinin birbirleriyle aynı olduğunu gördük. Ama özellikle Scully'ye o andaval yalaka ajanın söylediği laflar koydu, zira 10 bölüm sonra görücez, ailesine ve özellikle babasına kendini kanıtlama ihtiyacı, böyle aşağılamalarla darbe alabiliyor. ama yine de bildiği yolda daha da ısrarla devam etmenin faydasını, tıpkı Mulder gibi o da görüyor.

gelelim tooms'a. o ne vahşet o ne dehşet öyle. hepsini geçtim, o eski binadan çıkarken Scully'nin "dur bi şeye takıldım galiba" sahnesi değil üç buçuk, on üç buçuk attırır her zaman. heralde ayağına safra bulaştı falan diye beklerken yukardan beliren sarı gözlü mal, bölümün en "ohannes" anına imza atmıştır kanımca.

tabi burda en önemli faktör, glen morgan & james wong faktörüdür. onlar olmadan kesinlikle dizi "efsane" olarak nitelendirilen noktaya gelemezdi.

ilk canavarlı bölüm, ilk haftanın canavarı (monster of the week-motw) bölümü ve direk klasik bir bölüm.

Gönderen: theafl 4/8/2004 1:18 am

ya sinir oldum şu scully e daha somut şeyler falan dediler
sanırım scully ilk kapağını yedi o sıra
ama bölüm çok güzeldi gerçekten

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) Staff 4/8/2004 1:18 am

ayrıca scully'nin ilk sezon dahilinde harbi çok güzel olduğu nice bölümlerden ilkidir, marjinal eğri olarak incelendiğinde kendisinin bu performansı her daim artmıştır, diğer her şey zamanla azalırken.

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 4/8/2004 1:39 am

Ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum ama bana hiçbirşey ifade etmedi ? Ne demek istedin ?

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/8/2004 9:42 am

Abicim o bacadan girme sahnesi nası bişidir yaaa, nası bişidir?..

Ya bu Squeeze cidden fena gerdi gene beni, hele sonunda Tooms kapıdaki yemek deliğine bakıp pis pis sırıtmıyo mu! Hiaaa!!

Yok yok cidden uzaylı muhabbetine değinmeden nası seyirciyi bağlarız sorusunun cevabını Morgan ve Wong veriyo. Helal be valla tırsınç olduu kadar süper bi bölüm bu Tooms. Her daim sevecem :P

Bi de Mulder ve Scully'nin şu diğer gıcık ajanlara karşı tavırları tek kelimeyle mükemmeldi. Hele Scully ilk başta hiçbi tepki vermezken sonradan öle bi sokuyo ki lafı şu salak ajan Colton'a, bayıldım bayıldım! Ahahah! Mulder'ın ilk tanıştıklarında adama sölediği Reticulan Galaxy teorisi, kopardı beni yaaaa, "patır patır patır patır..."Do you have any idea what liver and onions go for on Reticula?" ehahah, geçmş ossun güselim. :DD

Burası önemli...

SCULLY: It seems like you were acting very territorial, I don't know, forget it.

MULDER: Of course I was, in our investigations, you may not always agree with me but at least you respect the journey. And if you wanna continue working with them, I won't hold it against ye.

Bu, Deep Throat postunda geçen konuşmalara ithaftır efenim :P.. "benimle her zaman aynı fikirde olmasan da olaya saygı gösterdin!" Mulder'ın Scully'de görüdğü şey buu işte :D

Nese bunun içinde Scully'nin sölediği territorial lafı özellikle ilgi çekici değil mi? Yok ben bu konuda konuşamam ama topu Nigar'a atmama lazım. :P

EDIT: EHAHAHAHAH.. Oha diorum kendime, bu post 2006. postum oluyo.. Ahahaç 2000'i geçmişim heyooo (forum ahalisine tepeden tepeden bakar! :PPPPP)2000. mesajım hangisi acaba? bi bakim.. düşük çenem için kutalayabilirsiniz, yerebilirsiniz de :DDDD

Gönderen: the Unseen, the Eternal... (trustno13) Staff 4/8/2004 10:55 am

deep throat postunda geçen konuşmalara ithaf edilen diyaloğa bi bakalım:

SCULLY: It seems like you were acting very territorial, I don't know, forget it.
MULDER: Of course I was, in our investigations, you may not always agree with me but at least you respect the journey. And if you wanna continue working with them, I won't hold it against ye.

"Acting territorial"ın nigar'ınki kadar olmasa da var olan az buçuk psikoloji bilgime dayanarak içgüdüsel ve ilkel bir davranış olduğunu hatırlıyorum. hayvanlardaki gibi yani, köpek bölgesini tayin etmek için ağaçlara vs. kokusunu bırakır ya. günümüzdeki en güzel örnek heralde futbol takımlarının evi, mabedi olarak görülen stadlarındaki taraftar tutumudur. taraftar takımı herşeyiyle sahiplenir ve futbolcularda kendi evinde oynamanın verdiği güvenle daha iyi bir performans sergiler. fakat hele bir kendi sahasında yenilmeyegörsünler.
Burada mulder'ın yaptığı şeyde hemen hemen aynısı, bir gizli dosya olduğuna inandığı olayı sahiplenip kendisine mal ederek agresif ve alaycı bir tutum sergiliyor, karşısındakinin fikrini görmezden geliyor. bu nasılsa onun sahası, oranın mutlak hakimi o. aaa bakın nereye geldik? bencillik evet.

Scully'nin tespitinden sonra Mulder'ın yaptığı açıklama da bu doğrultuda incelenirse, zaten Scully'den beklentilerinin karşılandığını görürüz. evet bana inanmayabilirsin ama saygı duyuyorsun demek zaten aslında mulder'ın umduğu bir hareketin karşılandığı demek. ha tamam, özellikle bu bölümde Mulder'a saygı bile duyulmadığı vurgulandı, ve Scully'nin ona saygı duyduğu fikri belki aslında onun inanmak istediği bir fikir ama evet sonuçta Scully gerçekten ona saygı duyuyor, zira görüğü şeyleri Mulder'dan başka kimse bilmiyor ve anlayamaz bu yüzden de evet en azından saygı duyulmalıdır ama bu, hay allah ki zaten deep throat'taki tartışmaların özü: Mulder'ın eline "bak ben demiştim"den başka bir şey geçemiyor.
ve sonra "eğer onlarla çalışmak istersen seni bundan alıkoymam". Bu, Mulder'daki saygı eksikliğinin yanısıra, yine bencilliğinin göstergesidir bence. Scully'ye hala tam olarak güvenemediğinin de işareti. her an yüzüstü bırakılabileceğini düşünüyor ve aslında buna şaşırmıyor, hatta olsa hiç yadırgamıycak bile. çünkü bu zaten Mulder'ın hayatını adadığı bi mesele (bu akşamki bölümü bekleyin) ve kimsenin, dosyalara bu kadar bağlanmadığı sürece onu anlayamayacağını biliyor. Scully'ye yol göstermesi de bu yüzden. sen nasılsa önyargılısın, hep önyargılı olacaksın ve normal hayatına devam etmek istersen yolun açık olsun. yine bencillik ön planda.

şunun altını tekrar çizeyim de mesajımı bitireyim: Scully'nin ona duyduğu saygı Mulder'ın aslında beklemediği ma var olduğu için memnun olduğu bir saygı. sanırım aralarındaki güven de Scully'nin bu beklenmedik saygı lütfuyla kurulan bir güven.

(Ben demiştim size 1. sezonu izlemeyi delice istiyorum diye. nedeni şimdi belli oldu hehe)

Gönderen: theafl 4/8/2004 12:22 pm

scully içeri girdiğinde o davasını scu lly e açan adam daha somut veriler falan işiler dediler ve gülmeye başladılarscully çok bozuldusanırım yediği ilk kapak oydıu(kapak burda türkçe de g*t olmanın azikçesi oluyo(scullye laf atmadım(artık her lafımdan sonra ne anlatmak stediğimi de yazıyorum :))))

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/8/2004 1:44 pm

Diyorum ki önemli olan Mulder'ın ona inanmayan ajanlara öle davranırken, Scully'ye nası davrandığı olmalı.

Bi yandan fikirlerini, *Scully'nin uçuk bulduğu ve bulacağı* fikirlerini Scully'ye açıklamakta tereddüt etmezken, bir yandan da *çoğunlukla* yanlız başına uğraştığı gerçeğini bilerek, Scully'ye bu işe girişip girişmemek konusunda bi tercih yapma şansı sunuyor. Yanlız kalmaya alışık ve eğer Scully de yan çizecekse erkenden tavrını belli etsin diye bunu yapıyo bence ki, aferin ona..

Bencil olabilir, X Files "0"nun sayesinde bu kadar ön plana çıktı, bu kadar insanın başını ağrıtıyo.. "Ben bilirim" havalarında gezer, işte bu bölümde gördük böle davranmasa ne olcak, karşısındakiler onu ezicek, alaycılığı ile adamların üstüne çıkması mantıklı..

Madem Scully'nin ona inanmayacağıyla ilgili sorunu var, neden uğraşsın, neden o parmak izlerini karşılaştırma olayına Scully'yi de karıştırsın. Yapmaz ki, yanında öle gezdirirdi o kadar bencil olsaydı..

Her neyse..

Gönderen: incig 4/8/2004 1:47 pm

Beni bir XF hastası yapan ilk bölüm "Squeeze"dir. Allak bullak olmuştum. "Ya bu ne biçim dizi? Bu ne biçim bir katil?" diye düşünmekten uykularım kaçmıştı. Ah ah diyerek izledim yine. Bence de Tooms XF tarihindeki en mükemmel yaratılmış ve en korkunç canavar. Hiç bir eksikliği yok. Daha sonraki canavarlar, Tooms'un birer kopyası yapılmaya çalışıldı, ama her zaman unuttukları bir şeyler oldu.
Yalnız dün gece, daha önce farketmediğim bir hata farkettim. Ve "Bu kadar dikkatli çocuklar daha önce neden sözetmemişler bundan?" diye de düşünmedim değil.
Hatırlayın: Son sahnede Tooms'a kapıdaki yarıktan yemeğini içeriye sürüyorlar. Tooms bunu görünce ordan kaçabileceğini ilk kez düşünüyor...da, gardiyanın bıraktığı yemek nereye gidiyor iki taşın arasında? Tooms yemeği almak için yerinden kalkmıyor. Gazete parçalarından yeni yuvasını yaparken, kapıdaki gürültü nedeniyle kafasını kaldırıp kapıya bakıyor sadece ve yarığı farkediyor. O halde yemek tepsisi nerde? Söyleyin bakalım.

Gerçi önemli olduğundan değil, bu küçük hata bölümün değerinden bir şey kaybettirmiyor. Bir şey demeye çalışmıyorum, sadece ilk kez farkettiğim bir şeye dikkat çekmek istedim.

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 4/8/2004 9:30 pm

Rukiye sanırım Mulder'ın Scully'e bu veya bundan önceki 2 bölümdeki davranışlarıyla bundan yıllar sonraki davranışlarını karşılaştıramayız.Sen söylediklerinde haklısın da şöyle 9 sezon sonra dönüp bakınca genel hava bu olmuyor.

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/9/2004 9:40 am

Kimse için sütten çıkmış ak kaşıktır demiyorum zaten. Mulder'ın neler yaptığının da farkındayım.. Ama sadece Mulder *bişiler* yapmadı onun ayırdına varılsın diye konuşuyos işte yaf :)

Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 4/11/2004 1:49 am

Squeeze izlediğim ilk X Files bölümüydü, bağlanmamın da sebebidir sanıyorum. ısteyebileceğimden fazlası var Squeeze'de, stand-alone, yardımcı oyuncu aşmış bitirmiş, ve-bunu söyleyeceğimi düşünmezdim ama-6'ya gelindiğinde kaybolan atmosfere de sahip. Sonbaharda, -kasvetli bir gece izlemeyi tercih ederdim Squeeze'i. Ertesi gün mutlaka yağmur yağmalı, ya da daha güzeli yağacak gibi yapıp her mekanı Tooms'un sokağına benzetmeli. Hafızam bana oyun oynamıyorsa ilk izlediğimde böyle denk gelmişti. Bunu Vancouver döneminin paha biçilmez havasıyla eşleştirmiş olmalıyım.

Ama bunun haricinde o kadar karamsar değilim. O kadar kötü olabileceğini (en azından hepsinin) düşünmüyorum. 6'dan iki satır çiziktiremediğim bir Field Trip en iyiler listeme (Folie a Deux?nun yanı başına)tepelerden girdi. Neyse bunun yeri burası değil. Bölüm hakkındaki görüşlerime geçmeden burada dönen tartışmaya atlamak istiyorum!!!:)Kökü Deep Throatta oraya da ineriz:)

Cenk ve Erdem beylerin utanıp sıkılmadan benden aşırdıkları bir şarkıyla başlamak istiyorum sözlerime:
Bencillik çok kötü bir şeydir
Bencillik çok kötü bir şeydir
Bencillik çok kötü birşey olduğu zamanlarda
Bencillik çok kötü bir şeymiş!!!!!

Yok böyle bir şey. Bencillik hayatta kalmamızı sağlar, içgüdüsel olduğu için büyüyüp toplumsallaştıkça törpülür vesaire. Bu sebeple Mulder'ı günah keçisi haline getirmenin pek anlamı yok diye düşünüyorum.

Öte yandan bu davranışında zaten çok fazla bencillik gözlemlemedim. Mulder'ın bencilliği, "Kaynakların hepsi benim olmalı" açgözlülüğünde değil ki. Bölgesini koruyor, çünkü korumasa başına gelebilecekleri öngörebiliyor.

Colton ve büronun geri kalanının Mulder hakkında ne düşündüğü sır değilken, Mulder'ın aval aval bakmasını mı beklemeliyiz?(her ne kadar yalan makinesi hadisesi sonrası Colton çıkarken öyle yapsa da:) Colton ile tanışmalarına dönersek Mulderın bu gizil saldırılara karşı geliştirdiği başa çıkma mekanizmalarından bir kuple görebiliriz.
Bir kere, vücut dili her şeyi anlatıyor. Colton, "Burası benim suç mahallim, kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp defol dercesine (ya da Morgan ve Wong'un ima ettiği şekilde diyelim çünkü Colton'ı canlandıran şahıs hayatının performansını çıkarmamış diğerlerinin aksine) sağ elini uzatıyor. Oysa sol elini uzatması daha akla yatkın bir tavır olabilirdi, zira Mulderın sağ elinde eldiven varken sol eli boşta. Bunu üstünlük taslamak için yapıyor, (benim elim seninkinin üzerinde, ben senden üstünüm) hitlerin meşhur selamlamasını hatırlayın. Bu şekilde bir el uzatma karşıdakine de elini dilenci gibi açık biçimde uzatmaktan başka bir şans tanımıyor. Öz güveni zedelemek için harika bir teknik.

Mulder da bunun farkına varmış olmalı ki, bir an duraklıyor. Kısa durum muhakemesi sonrası yapılabilecek en doğru biçimde (pehlivanlar gibi) el sıkışıyor. Avucunun havaya bakar pozisyonda olmamasını sağlıyor. Güçlü ve kendinden emin bir tavırla gerçekleştirdiği el sıkış oldukça kendiliğinden ve samimi görünmeyi de başarıyor. şimdi Mulder analize girmek istemiyorum ama kendilik değeri düşük olmasına rağmen özgüveninin (özellikle de otoriteyle karşı karşıya geldiğinde) bu kadar yüksek olması şaşırtıcı bir o kadar da hayranlık uyandırıcı. Karmaşıklığı gerçekçi yapıyor onu, iki boyutlu kısa ömürlü bir TV karakteri olmanın millerce ötesine atıp orada bırakıyor Mulderı...

şimdi gelelim Scully'e yönelik tavrına... Israrla üstünde durmak istiyorum. Mulder bir şekilde şeytana uyup bencillik ettiyse bile bunun nesnesi kesinlikle "Scully" olamaz, o sadece kendine yöneltilmiş önyargı dolu-temel güdüleyici kuvvetini (ironik biçimde savunma mekanizması haline getirdiği altruizm/fedakarlık ve kurtarıcılık; bunların da karmaşık savunma mekanizmaları olup yüksek zeka ve eğitim seviyesi talep edebileceğini de eklemek isterim) davranışa dökmesine engel olan güçlere karşı savaşıyor.
Bu biraz yoğun oldu açalım; Mulder'ın görünen amacı, Tooms'u yakalayıp hayat kurtarmak. Kendisinin de ifade ettiği gibi Scully'de de aynı durum söz konusu. Altta başka motiflerde bulunabilir ama onlara girersek çıkabilir miyiz bilmiyorum. Ama kötülüğe, insanın muktedir olduğu, yapılan vurgu da Tooms'a apayrı manalar yüklüyor.

Herneyse, Mulder FBI'da çalışıyor yani tek güdüleyicisi merak olsaydı (bu da var gerçi, asla kaybetmediği çocuk merakı) aslanlar gibi akademisyen olurdu bende ondan bir ders alabilmek için gözümü kırpmadan sağ kolumu verebilirdim:) Ama seneler önce başaramadığını düşündüğü görevi tekrar tekrar yaşamayı tercih ediyor. Bunun için en değerli kaynağını, zamanının neredeyse tamamını adıyor hatta daha önemlisi, bencilliğimizin yegane nedeni: hayatta kalma şansını, kendilik değerindeki depresif soslu düşüşe paralel biçimde, tehlikeye atıyor.

Tekrar soruyorum; böyle birisi nasıl gerçek anlamda bencil algılanabilir???

Bölüm hakkındaki söylenecek bir yığın şeyler var ama paslanmışım yazamıyorum:))) Ama yok, açılırım, açılmak zorundayım.bu güzel tartışmaları kaçırmak istemiyorum.... Ama çok bölüm, az zaman var ne yapabilirim bilmiyorum.

Gönderen: Federal Bureau of Imagination (PELIN77) 4/11/2004 1:53 pm

Nigar her zamanki gibi olayın köküne inmişsin. Mulder'ın kendisini ve alanını korumasıyla bir sorunum yok 1. sezonda. Benim Mulder sorunlarım gelecek sezonlarda işine geldiği zaman "bencilliğini" ve "x files'ın kendisine ait olmasını" ortaya ısıtıp ısıtıp getirmesinde.

Ama bu bu başlık altında tartışılamaz bir durum :)

Gönderen: My Misery is a Mystery (margi13) 4/12/2004 12:07 am

o zaman başka başlık altında tartışalım:)

Gönderen: Commala Come Come (rukish) 4/12/2004 9:59 am

heaaa!! Nigar!! Süpersin güselim yaa aldın götürdün gene var yaaa :DDD.. O el sıkışma sahnesinde sadece Colton'a gıcık olduumu hatırlıyorum o kadar, bu kadar anlam yüklü olması fena halde şaşırttı beni, izlememişim be işte, izlememişim o gözle :(((

Ya elmde olsa senle izlerdim ulen.. şu ev arkadaşını kıskandım şimdi, kritik yapmalar fln, süper yaaa :). Neyse sen yazmaya devam edicen tabe, bak biçoğumuz o el sıkışma sahnesinin ehemmiyetini sayende öğrendi, yane bi tek ben öğrenmiş te olabilirim tabe :D

şu bölümler çok hızlı geçmese de şöle adam gibi tartışabilseydik keşke, neyse ben arada ortaya laf atarım heralde gene.. Hiç olmazsa "Mulder is the one!" diyceğimde biri tepki vercektir ! :PPP eheuehuehu.. nese kaşınmiim daha fazla.. :)
Back to top
View user's profile Send private message
Nilsar

PostPosted: Tue Jun 20, 2006 5:43 pm    Post subject: Reply with quote
Nigar, seni kutlamak istiyorum bu ayrıntılı çözümleme için. El sıkışma sahnesinin bize sezdirdiğini sen bilimsel olarak açıklamışsın. Scully sanki mübarek:)

Bölümler ilerledikten sonra geriye dönüp tekrar izlediğimizde farkları görmek kaçınılmaz oluyor. Mesela ilerleyen bölümlerde soğukkanlı, temkinli, hesaplı davranışlarına alıştığımız Scully'nin bu bölümde isyanları oynadığını görmek gibi. Hepimiz en azından bir kez haksızlığa uğradığımıza inandığımız bu tip hadiselere rastlamışızdır. Ajan Colton'un şahsında, hayatı şablonlaştırmış, algısı kısıtlı, mekanik insanlara dert anlatamamanın azabını Scully ile paylaştım şahsen. Ve çok çok öfkelenmesini alkışladım:) Sanırım Scully'nin çemberinden çıkması da böyle insanlar ve olaylarla karşılaştıkça mümkün oldu. Herkesin kendisi gibi işine gücüne aynı vazifeperverlik ve artniyetsizlikle baktığını düşünüyordu belki de. Kurallara uyulur ve herşey yolunda gider. Ama gerçeğin farklı olduğunu, kimi kuralların aslında ne kadar yanlış yönlendirebileceğini ve kötü emellere alet olabileceğini, insanlar hakkında karar vermenin ne kadar zor olduğunu kısaca herşeyin aslında kitabına uygun bir düzende gitmediğini öğrendi zamanla. Mankafalı da olmadığı için o dar çerçeveden çıktı sonunda. Tabiki de kendini kaybetmeden, kişiliğinin güçlü taraflarından ödün vermeden.

Mulder da beklemiyordu belki böyle bir ortağı. Bu bölümde çevresinin ne kadar geniş(!) olduğu anlaşılıyor zaten. ınsanların bir teneke çalmadığı kaldı arkasından. Aslında paylaşacak çok şeyi olan ama anlaşılamadığı için yalnız olan adam. Bence bunun sıkıntısını duyuyor içinde ama taviz vererek kurtulamaz yalnızlığından. O zaman kendisi olamaz. Üstelik zamanla hedefinden sapar, sıradanlaşır, unutur. Yalnız kalmayı tercih etmek en iyisi. Ve Scully ortaya çıkar. Bu bölümde bencilliği yüzünden söylediği düşünülen "istersen git" sözünü düşünelim. "Gidersen git, ben zaten başımın çaresine bakarım, üstelik bu benim alanım, tek başıma daha iyiyim" vs vs midir? Yoksa "Zaten ben hep yalnızdım, üstelik deli muamelesi gören biriyim. Bütün bunlara alışığım ve aynen böyle devam edeceğim. Ama senin başka şansların var, bunları değerlendirmek senin hakkın" vs vs midir? Mulder'ın bencil olduğunu düşünmüyorum, ya da önemsemediğini. Bencillik değil had safhada adanmışlık var, tehlikeyi düşünmeden hareket edecek kadar çok. Önemsemiyor değil, umamıyor bence. Bu yüzden de saklıyor ve yok sayıyor duygularını ya da buna uğraşıyor. Scully'nin onu terketmeye niyeti olmadığını anlayınca aslında memnun olmasına rağmen sadece gülümsemesi gibi. O da espiriye gülüyormuş gibiydi ya neyse:)

Bölüme de zaten diyecek yok. Hatta o kadar beğenildi ki, sezon sonuna doğru devamı çekildi aynı karakter üzerine. ıyi de yapıldı. O yüz ifadesini kolay kolay bir daha göremezdik büyük ihtimalle.
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Mon Sep 04, 2006 8:26 pm    Post subject: Reply with quote
Bölüm o kadar müthiş ki hangi kelimelerle yorum yapacağını bilemiyorsun.şahsi fikrime göre bu bölüm izlenmeden M & S ilişkisi tam olarak anlaşılmaz...Eğer bu bölümü Gethsemane gibi bölümlerden önce izlemiş olsaydım Scully'den bir an dahi şüphelenmezdim.
Scully olmasaydı muhtemelen Mulder herkesin ağız kenarından "spooky" diyerek dalga geçtiği bir ajan olmaya devam edecekti ve Scully Mulder ile karşılaşmasaydı herhalde Mulder'ın dediği gibi 2023'te FBI'nın başına geçmiş olacaktı başarılı bir kariyer ile...
Canım ya Mulder'a çok acıdım öyle dalga geçtiklerinde...Yukarıdaki yorumlarda belirtildiği gibi "gidersen git" lafı bence bencilliği yansıtmıyor.Adamcağız o kadar alışmış ki büronun tepkilerine ne yapsın öyle demekten başka...Yalnız aklıma takılan Mulder neden o kadar şaşırıyor "reputation" meselesine?Bilmiyor mu herkesin ona "Spooky" dediğini...Yalnız Scully'e de sorması çok komikti en azından sorarken yüzündeki ifade Very Happy

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

PostPosted: Fri Mar 02, 2007 10:27 pm    Post subject: Reply with quote
Senaryosunu senaryolar kısmından okudum,youtube'dan özet halinde izledim ve notumu verdim...10 üzerinden 9...
Tooms'u görünce şaşırdım.Meğerse Tooms'u oynayan aktör,Yeşil Yol filmindeki gıcık gardiyan Percy imiş...Adam gerçekten de iyi rol yapmış yani.Scully'ye saldırdığında çıkardığı sesler umarım gece rüyama girmez...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
hakancen
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Thu Apr 17, 2008 9:16 pm    Post subject: Reply with quote
bu bölümüde izlemiş oldum. yeni bölümleri gece vermesi garip biraz.tekrarları gündüz veriyor.sevmediğim bir bölümdü.

Last edited by hakancen on Thu Feb 24, 2011 9:24 pm; edited 1 time in total
Back to top
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Mon May 25, 2009 12:14 am    Post subject: Reply with quote
Tooms heralde XF tarihinin en korkunç karakterlerinden biridir...

http://ruyasam.blogspot.com/
Back to top
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 5:52 pm    Post subject: Reply with quote
X Files'in X Files yapan bölümlerden biridir Squeeze..O nasıl senaryo öyle..Klasik Mulder bölümüydü.Klasını konuşturdu.Tooms'ın karaciğer sayesinde ömrünü devam ettirmesi Karaciğer'in ne kadar önemli bir organ olduğunu gösteriyor.Aman dikkatlı olun fazla sigara ve alkol almayın da karaciğeriniz bozulmasın ALLAH korusun.Yoksa Tooms gibi hareketler yaparsınız Very Happy
Back to top
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 5:56 pm    Post subject: Reply with quote
Tooms gibi olursam gurur duyarım..Razz

Back to top
derebeyi17_44
Saha Ajanı
Saha Ajanı

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 6:00 pm    Post subject: Reply with quote
elisa day wrote:
Tooms gibi olursam gurur duyarım..Razz

En iyisi Mulder gibi olursan gurur duyarsın Rolling Eyes
Back to top
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 6:08 pm    Post subject: Reply with quote
O zaten ayrı bir gurur kaynağı kuşkusuz...Smile Ben kötüler dünyası açısından diyorum...Smile Tooms çok sağlam bir villain'dır. Very Happy

Back to top
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 9:03 pm    Post subject: Reply with quote
Mitoloji dışında tek geri dönen kötü adam Tooms'dur yanlış bilmiyorsam.
Back to top
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 10:27 pm    Post subject: Reply with quote
Donnie Pfaster da var, 2. sezon Irresistable, 7. sezon Orison.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
elisa day
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 11:02 pm    Post subject: Reply with quote
Donnie de çok fena bir adamdır... Çok severim...Smile

Back to top
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

PostPosted: Tue Jun 30, 2009 10:24 am    Post subject: Reply with quote
Aaaaaaa Robert Patrick Modell'i de unutmayalım lütfen nam-ı diğer Pusher. 3. sezonda Pusher, 5. sezonda Kitsunegari
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
serap
Çaylak
Çaylak

PostPosted: Thu Jul 01, 2010 2:39 pm    Post subject: Reply with quote
Muhteşem bir bölüm de Tooms'un o yemek verilen yerden kaçabileceğini düşünememişler mi, diğerlerini boşver de Mulder bile yani, adam oraya bakıp sırıttı zaten Confused ayrıca oyemek nereye kayboldu Rolling Eyes
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES T�rkiye Forum Index :: Trust No One - Sezon 1 All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum