X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Doctor Who
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 11:32 am    Post subject: Doctor Who Reply with quote
Enterprise bittikten sonra ABD'de "Heroes" ve "BSG" hari adam gibi bilimkurgu kalmad iin ( bence ) biraz da Avrupa bilimkurgu piyasasna el atalm dedik. Nedense bilimkurgu dendiinde karma da hem bu balk kyordu. "Doctor Who" Sonradan Doctor Who'nun olduka popler bir ingiliz bilimkurgu serisi olduunu rendim. Aslnda o kadar popler olmutu ki 1960'larda balayan dizisi 1989'a dek srmt. ngilizler iin H.G. Wells ile beraber bilimkurgunun klasikleri arasnda saylyor "Doctor Who". 2005 ylnda ise BBC "Doctor Who"nun yeniden uyarlanm ( BSG gibi ) versiyonlarn ekip yaynlamaya balam. u an ikinci sezonunda hatta. lk blmlerini izlemeye baladm. Her BBC yapm gibi kurgu ve efektten ziyade oyunculua , repliklere ve blm ba konulara nem veren
bir yapm bu. Baz zekice espiriler ve dokundurmalar var. Yanlz tercme olmadan ingiliz aksanl konumalar anlamak iin baya kasmak gerekiyor.

Doctor Who aslnda sizin , bizim gibi dardan normal insana benzeyen bir uzayldr aslnda. "Zaman Lordlarnn" sonuncusudur. Kendi gezegeni bir sava sonucu yok olmu ve imdi epey sevmeye balad dnya gezegeninde TARDIS takma adl ( Time And Relative Dimension (or Dimensions) In Space. ) uzay ve zamanda seyehat eden aracyla dnyada deiik mekanlarda zaman yolculuklar yapmakta ve tarihi olaylar inceleyip kimi zaman olumlu mdahaleler yapmaktadr. ( TARDIS dardan aynen klasik bir Londra telefon kulbesine benzer ! ) Yannda daima sekreter veya macera arkada denilebilecek birini alr.

Blmlerin bazlarnn ok zekice ve ince espirilerle yazldn belirtmem gerek gene. Tabii ilk bata anlayabilmeniz bazen zor olabiliyor. Neyse klie yapmlardan skldysanz ve tiyatro performansl bir oyunculuk grmek isterseniz BBC'nin Doctor Who'sunu tavsiye ederim. ok elenceli ve tarihi adan bilgilendirici.

Quote:

Mesela bir blmde Doctor Who ve yardmcs 5 milyar yl gelecee gnein patlayp dnyann yok olaca gne gidiyorlar. Geldikleri yer de eit eit uzaylnn toplanp bu tarihi ana ahit olacaklar bir uzay istasyonu. Ne var ki o ada artk en son kalm olan ( trnn son rnei ) tek bir insan tutup istasyondaki herkesi fidye iin rehin alyor. Ortama uygun olarak da Britney Spears'n "Toxic" arksn almaya balyor ! Doctor Who da "Ulan gzmzn nnde be milyar yllk evrim buharlap umak zere. yine paraya m dkld yani !" diye felsefe yapyor.

Bir blmde de Doctor Who ve yardmcs 19. yy ngilteresine gidip nl roman yazar Charles Dickens ile tanyorlar. Dickens hayalgcnn artk yeni bireyler retememesinden yaknyor. "Hayaletlerle ilgili birey yazsam derken..." Doctor Who araya giriyor "Ha. Onu okumutum. ok iyiydi." ( Charles Dickens'n bir yn versiyonu ekilen en baarl roman "Noel arks"na atf )

Last edited by desertfo6 on Sun Mar 11, 2007 9:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 7:05 pm    Post subject: Reply with quote
aslnda tem bir BSG tarz yeni uyarlama sz konusu deil. Doktor, rknn zelliinden dolay her ldnde tekrar diriliyor ancak baka bir bedende. bu sayede dizi aralkl olarak 30- 40 yldr yeni oyuncularla devam edebiliyor. uzun sre ara verildikten sonra tekrar balayan dizinin bu esnekliinden iyi faydalanlp hem yeniden dnlm ve hem de orjinal serinin devam olacak biri dizi ekilebilmi.bildiim kadaryla u an 20. Doktor maceralarna devam ediyor.

TARDS'in telefon kulbesine benzemesinin sebebi her gittii zamanda o dneme uygun olarak kamufle olmas. laikn Doktor 20.yy. balarnda Londra'y ziyaret ederken bu zellik bozuluoyr ve TARDS Telefon kulbesi grnmnde kalyor. bir sre sonra Doktor bu zellii tamir ediyor ama telefon kulbesi grnm houna gittii iin deitirmiyor.

ben ocukken trt'de ksa bir dnem iin gsterilen diziyi hayal meyal hatrlyorum. sonraki dnemde bir iki romann da okumutum. yllar sonra BBC1de verdiklerinde takip ettim. ok gzel ama onyllardr srd iin baya kark bir dizi. Doktor sadece zamanda yolculuk yapmyor, paralel evrenlere v.s.de gidiyor. tam anlamak iin ilk blmden balayarak izlemek lazm ki tm blmleri izlemek de bir iki yl srer heralde. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
black_witch

PostPosted: Sun May 27, 2007 6:03 am    Post subject: Reply with quote
sormak istiyorum bu dizi,christopher eccleston n oynad doktor,bbc de yaynlanyor mu(bbc prime ki sanrm hayr)yoksa cine5 te,dublaj-altyaz-gn-saat deitirmelerine katlanarak m izlemeye devam edebiliriz?
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon May 28, 2007 12:54 am    Post subject: Reply with quote
kabloludaki BBC Prime'da rastlamadm maalesef diziye. ama zaman zaman dizinin eski versiyonlarn gsteriyorlard.
Cine 5'in anlamsz yayn politikas yznden ben de takip edemiyorum doru drst. rastladka seyrediyorum. Evil or Very Mad
Back to top
black_witch

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 9:00 pm    Post subject: Reply with quote
gzel..artk kabloludaki bbc prime'da da yaynlanmaya balam.
ben pazar gn 17.00 civar grmtm,3. veya4. blm vard(moisturize me,moisturize me...)o blm ite Rolling Eyes
ama aslnda cumartesi europe:19:00 da yaynlanyor,pazar da tekrar ite..
yani hala ilgilenen varsa.....
nk cine5 te 8-9 blmden sonra ya zaten yaynlamadlar ya da ben gnleri,aylar,yllar kartrdm da gremedim,bezmitim zaten Idea
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Sat Sep 15, 2007 3:55 am    Post subject: Reply with quote
dnyann yokolduu blm olmas lazm o blmn. yanlmyorsam 2.blm dizinin. ne yaptysam Doctor'un Rose ile karlat ilk blm yakalayamadm bir trl ne Cine5'te ne de BBC'de. 3.blm de 19.yy'da bedensiz yaratklarn istila ettii cenaze evi ile ilgiliydi. sonrasn ben de kark izledim. anladm kadaryla C.Ecclestone'lu Doctor Who sadece bir sezon sryor zaten.
Back to top
black_witch

PostPosted: Sat Sep 15, 2007 6:52 am    Post subject: Reply with quote
ben de tesadfen ilk blmn grp,neymi,izleyelim diye balamtm zaten Smile
dediin blmn dnyann yok olduu blm olduunu biliyorum tabi de spoil etmemek iin kendimce,yle demitim(ama komik;yani bundan da nasl spoil olucaksa,mesela charles dickens la karlayorlar vs.desem yine absrd bir spoiler olur...mm,susiym)
evet 13 blm var sadece christopher eccleston ile ve zaten herhangi,kabiliyetsiz ama sadece ingiliz birini koysalard da hi izlenmezdi o seri.
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Mon Jun 09, 2008 1:30 pm    Post subject: Reply with quote
merak edenler iin BBCPrime Dr.Who'yu Ecclestone'lu blmlerden itibaren cumartesileri iki blm pepee olmak zere yeniden yaynlamaya balad. 3. blmden yakalayabilirsiniz nmzdeki cumartesi saat 20:00'de (siz yine de bir teleteksten kontrol edin yanl hatrlyor olabilirim saati Wink ) piman olmayacanz garanti ederim Very Happy
Back to top
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 1:47 am    Post subject: Reply with quote
Bu dizinin yeni versiyonu cnbc-e'de gsterilmeye baland. Bilmiyorum var m izleyen? Ben takip ediyorum. lk diziyi izlemedim geri... O nedenle bir n yargm yok... uan ok elenceli geldi bana..Smile

http://ruyasam.blogspot.com/
Back to top
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 1:50 am    Post subject: Reply with quote
Okumadan yazmm burda da bu yeni versiyondan bahsediliyormu..Very Happy lk 3 blm izledim ben ve baya beendim..Very Happy zlemek isteyen varsa pazar gnleri cbnc-e'de saat 21:00'da...

Back to top
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 6:25 am    Post subject: Reply with quote
Dizi gerekten ok ok iyi. Defalarca izledim hem 9.Doktor Ecclestone'lu ve hem de 10.Doktor David Tennant'l blmleri; btesi amerikan dizileri kadar olmasa da ok yaratc ve salam senaryosu ile kapatyor an. zellikle insani yann mkemmelen vurguluyor. Eski dizileri(aslnda eski-yeniaytm yok, ayn dizinin devam bu) sevenler de bu dizide eskiye nefis atflar bulacaklar Wink
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 12:00 pm    Post subject: Reply with quote
Quote:
Rose: If you are an alien, how come you sound like you're from the North?
The Doctor: Lots of planets have a North.

Ben bu muhabbete koptum Very Happy. 2. blm kardm (ilk iki blm ayn gn gsterildi sanrm, o zaman 3. blm kardm) ama izlemeye devam etmeyi dnyorrum. zaten merak ediyodum.

bu arada time lord'larn zellikleri nedir merak ettim Sancar.. Sylesen ciddi spoiler m olur?
Back to top
the 8th endless
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 1:07 pm    Post subject: Reply with quote
ilk blmn sonunu yakaladm ben. 5 milyar yl sonrasnda (dnyannn yokolduu zaman) gnmzdeki annesini arayan hatunu grdm ite, anlayn. direkt otostopunun galaksi rehberi geldi aklma, "evrenin sonundaki restoran" hatta. gzn sevdiim ingiliz bilimkurgusu dedim; tv dizileri, romanlarna selam akyor. gzeldi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
elisa day
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 6:32 pm    Post subject: Reply with quote
Benim de ilk aklma Evrenin sonundaki restoran geldi walla...Very Happy Yalnz bu Doctor'un devaml deime iini ok sevmedim ben.... Genelde karakterlere balanmak gibi bir huyum vardr... Neyse ama gzel dizi..Very Happy

Back to top
isatay
Mdr Yardmcs
Mdr Yardmcs

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 7:55 pm    Post subject: Reply with quote
Otostopu'nun Galaksi Rahberi ile bir ruhdal var, (sonuta ikisi de BBC dizileri Mr. Green ) ama Dr.Who daha eski yani D.N.A da ondan etkilenmitir. Wink

Aslnda Zaman Lordlar spoiler olmaz sonuta eski blmlerde olmu bitmi olaylar ama yine de eski dizileri izlemeyenler iin ileriki blmlerin cemilelerini bozmak istemem Very Happy

Ksaca Zaman Lordlar zaman yolculuunun srlarn kefetmi am, antik bir rk, badmanlar ile girdikleri byk Zaman Sava sonucu kendileri ile birlikte dmanlarn da yokettiler; geriye sadece Doktor kald. Ha dmanlar kimdi derseniz sadece unu syleyebilirim:

"-Exterminate!!! Exterminate!!! Exterminate!!! Mr. Green Mr. Green
Back to top
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum