X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Carnivàle (***spoiler***)
Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Çar Nis 20, 2005 10:50 pm    İleti konusu: Carnivàle (***spoiler***) Alıntıyla Cevap Gönder

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) Feb-14 1:02 pm
To: ALL

Oyh...

Ruki sanırım bahsetmişti bundan bana..
Yine bir HBO yapımı.
Yine çok çılgın bir konu.
En basitinden 1930'larda geçen Millennium diyebiliriz.
David Lynch tarzı bir yapım olduğu da söyleniyor.
ıyileştirme güçleri olan bir genç, iş bulma uğruna tuhaf bir karnaval sirkine katılır. Burada olayları kendince olması gereken hale getirmek için elinden geleni yapan bir rahiple karşılaşır, tabi pek çok karakterin yanısıra (misal komadaki annesinin yardımıyla fal bakan Sophie, hem geçmişi hem de geleceği görebilen kör (sanırım) alkolik Lodz). Yine de sanırım olaylar özellikle bu ikilinin etrafında geçiyor.
ıyinin ve kötünün savaşı kısaca.
Kıyamet alametleri ne olabilir ki diyenlere ise cavbımız şu: Ku Klux Klan'ın doğuşu, Hitler'in ortaya çıkışı...
Oyuncular arasında Clea Duvall ve Nick Stahl gibi isimler var.
ABD'de 2. sezonunda dizi.
Yönetmenlerden biri ise Nobel ödüllü edebiyatçı Gabriel Garcia Marquez'in (Yüzyıllık Yalnızlık) oğlu Rodrigo Garcia.
5 teknik dalda Emmy kazanmış, en iyi cinematography ve art direction dahil.

1. sezon DVD seti ise amazon.com'da.

cnbc-e duy sesimizi?

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) Icon Feb-14 1:17 pm

şu şekilde başlayan bir diziden kötü olmasını bekleyebilir miyiz? hayır:

"Before the beginning, after the great war between Heaven and Hell, God created the Earth and gave dominion over it to the crafty ape he called man. And to each generation was born a creature of light and a creature of darkness. And great armies clashed by night in the ancient war between good and evil. There was magic then, nobility, and unimaginable cruelty.

And so it was until the day that a false sun exploded over Trinity, and man forever traded away wonder for reason..."

yani diyor ki:

"Başlangıçtan önce, Cennet ve Cehennem arsındaki büyük savaştan sonra Tanrı Dünya'yı yarattı ve insan adını verdiği yetenekli varlıklara tüm hakimiyeti bıraktı. Ve her nesil için bir ışığın varlığı ve bir de karanlığın varlığı yaratıldı. Ve iyiyle kötünün tarihi savaşında muazzam ordular gece vakti çarpıştılar. O zamanlar büyü vardı; asalet ve hayal edilemez zalimlik.

Trinity'nin üstünde sahte bir güneşin patladığı güne kadar böyleydi, ve insanlık sonsuza kadar mucizeyi mantıkla takas etti..."

süper!

From: Those turns were gift for me... (Durden38) Feb-14 2:54 pm
To: the Unseen, the Eternal... (trustno13)

Hımm, sezon 1'i indirme çalışamlarına tüm hızıyla başladım..ehehe

From: aethewulf Feb-19 11:41 am

Hımm...Eylül 2003'te başlamış oldukça güzel bir dizidir..

Benim dizide ilk dikkatimi çeken kişi Michael J. Anderson oldu. Hatılarsanız TXF'ın Humburg adlı bölümüne konuk oyuncu olarak katılmıştı . Sanırım bölümdeki ismi de Mr. Nutt idi.. ılk orada dikkatimi çekti, sonra Port Charles'da da Peter Zorin rolü ile izledik kendisini.. Bu dizide de Samson rolü ile çok başarılı bir oyunculuk ortaya koymuş.. Umarım kendisini daha çok beyaz perdede görürüz.. Bu arada kendisini hemen hatırlamamı sağlayan özelliği bir hopomythumb olması.

Ben dizide Rodirigo Garcia'nın ismini görünce izlemeye karar vermiştim.. Zira bu adamı tanımamak imkansız; (bkz: Boomtown, Six Feet Under, The Sopranos). Ama iş-güç nedeni ile izleyemedim.. Diziyle ilk tanışmamsa ilginç oldu. Tezimi tamamlayıp, okula teslim ettiğim akşam eve geldim; limonatamı yudumlayıp TV karşısında 'Yüzyıllık Yalnızlık'ı (Gabriel Garcia Marquez) okurken, teenagerların izlememesi gereken yapımların kanalı HBO'da, dizinin özel bölümünü gördüm (Making Carnivale: The Show Behind the Show).. Orada Rodrigo Garcia'nın, Gabriel Garcia Marquez'in oğlu olduğunu öğrendim ve kendisine olan hayranlığım iki kat arttı. Ondan beridir diziyi büyük bir ilgi ile takip ediyorum.. (artık takip edemiyorum ama CNBC-e'ye konu ile ilgili msj atmıştım, belki yayınlarlar.. yine de elimde 1. sezon DVDleri var)

1. sezon DVDsi olanlar; The Day of the Dead adlı bölüme bayılacaksınız.. Bu arada dizinin ilk sezonunda 12 bölüm var.

Detaylı bilgiler için: http://www.hbo.com/carnivale/

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Sal Oca 17, 2006 10:04 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
From: trustno13 5/13/2005 1:35 pm
To:
ALL

2 sezon...24 bölüm...24 saat...

Carnivale'ı başka nasıl tanımlayabilirim bilemiyorum. Tarif edecek kelimeleri bulmakta zorlanıyorum, bu yüzden kime dizinin adını söylesem, anlatmak yerine elimdeki cd'leri verip sadece "izle" diyebiliyorum. Bu kadar basit bir konsepti, "iyi ve kötünün ebedi savaşı"nı bu kadar orijinal bir şekilde anlatmak, apayrı bir başarıdır. Ve bu fikri bulan, diziyi yaratan Daniel Knauf'a en az Carnivale'ın kendisi kadar hayran kalmamak imkansız.

Carnivale, televizyonların görüp görebileceği en orijinal dizilerden biriydi, belkide en orijinaliydi. Amerika'da HBO'su olan milyonlarca kişi, her bölümün sonunda bir yenisini izlemek için pazar günlerini beklerken ben, internetin avantajlarıyla bölümleri üçer beşer indirmeme rağmen, iki bölüm arasındaki 5 dakikalık geçiş sürecine bile dayanamıyordum, hep daha fazlasını görmek, izlemek için yanıp tutuşuyordum.

Dizinin 2. sezonu akıl almaz bir sonla bitmişti. 3 kollu bir son, bize her şeyin asıl şimdi başladığını işaret ediyordu. Herkes 3. sezonun bomba gibi olacağını söylüyordu. Yahoo'daki resmi Carnivale grubuna arada sırada uğrayıp hayranlarla mesajlaşan Daniel Knauf bile her şeyden emindi. Zira kendisi bütün hikayeyi başından sonuna kadar biliyordu. "Carnivale'yi üç tane üçleme olarak düşünün" diyordu hep; "ilk 2 sezon sadece giriş üçlemesiydi. Asıl olaylar şimdi başlayacak!" O, Carnivale'yi en az 3 en fazla 6 sezon olarak tasarlamıştı kafasında. 2 sezonu çok ağır ve detaylı işlediği için gönlünden 6 sezonun geçtiği de kesindi.

Fakat geçen hafta HBO; bugün bize OZ, Sopranos, Six Feet Under, Angels in America, Sex and The City gibi cesur yapımları sunan, sloganı "It's not TV. It's HBO" yani "Sadece tv değil. HBO" olan ve paralı üyelik sistemiyle çalıştığı için rating kaygısı diğer kanallar kadar olmayan ve gerçekten de normal televizyonlarda görmeyeğiniz prodüksiyonları yapan ve yayınlayan HBO, Carnivale'ı iptal etti.

Herkes resmen şokta. hala daha. Ve ben, gerçekten de inanılmaz bir hayran dayanışması gözlemliyorum Yahoo grubunda. HBO'ya atılan binlerce mektup ve mail; aynı anda HBO üyeliğini "Carnivale'ı iptal ettiniz" gerekçesini not ettirerek iptal eden yüzlerce hayran, televizyonlara, gazetelere, radyo istasyonlarına yollanılan basın açıklamaları ve uygulamaya konan daha nice fikir gerçekten de olağanüstü.

Carnivale hayranları olarak tek umudumuz, HBO'nun yaptığı hatayı bir şekilde fark edip, Carnivale'ye bir şekilde er ya da geç "Devam" kararı vermeleri, ya da dizinin bir başka paralı kanal olan ve HBO'nun en büyük rakibi konumundaki Showtime'a veya buna benzer kanallara geçmesi(gerçi bu çok zor çünkü Carnivale'nin tüm hakları HBO'ya ait.)

Televizyon yayıncılığının dünyanın her yerinde ne olursa olsun aynı olduğunu ve bir de bu muazzam dizinin yayından kaldırılmasının acısını dışa vurmak için yazdım.

Ama Daniel Knauf'un dün dediği gibi:

"Carnivale is not dead."

Murat

From: trustno13 Sep-13 9:07 am
To:
ALL

Ve nihayet. 14 eylül çarşamba'dan itibaren her hafta saat 21:00'da Karnavalla tura çıkmaya başlıyoruz.

Forumda Carnivale için ayrı bir klasör açmayı çok isterdim ancak konsept gereği bu mümkün değil. Dolayısıyla Carnivale ile ilgili ne yazılıp çizilecekse buraya yazılıp çizilmesini tavsiye ediyorum. Bölümler sonrasında izleyen arkadaşlarımızın kafalarında oluşabilecek soruları seve seve cevaplamaya hazırım, ama pek çok soruya da "bekleyin ve görün" diye cevap vermem muhtemel çünkü ne de olsa her soru işareti bir başka bölümde (hatta belki de bir başka sezonda) açıklanıyor.

Carnivale, izleyip de "ay çok süperdiiiiiiiii" "ben hawkins ne tatlı yaaaaa" gibi yorumlar yapılabilecek bir dizi değil. Umarım herkes en az benim kadar keyif alır bu diziden, izlerken en az benim kadar kafası karışır :)

Carnivale'ın gizemli ve muhteşem dünyasına hoşgeldiniz.

Murat

From: rukish Sep-13 11:55 am
To:
trustno13

Pek alakası yok aslında ama DEAN KOONTZ'un "Onlar Yoktu" diye bi kitabı vardı.. Bu dizi her aklıma geldiğinde o kitap ta aklıma geliyor.. Orda insan kılığındaki şeytani varlıkları görme yeteneğine sahip bi çocuk vardı.. Dizi ile kitabın bağlantısı bu yetenek olayı ve kitapta da olaylaırn bir sirkte geçmesinden öteye geçemiyor tabe.. ama olsun güzel kitaptır..

Neyse çok geyik oldu bu laflar.. Ama ben o kitabı çok sevmiştim, bu dizi zaten ilk bölümüyle benim aklımı başımdan almıştı zati... CNBC-e altyazısı ile kanırta kanırta anlamaya çalışacağızdır.. Keşke alsaydım divx'lerini dicem kesin ama olsun.. Neyse ki pirimiz Murat'ımız var dimi ? :PPP

From: tornadoo Sep-14 12:35 pm
To:
trustno13

valla diziyi büük bir sabırsızlıkla bekliodum ama şööle bi sorunum var ki yurtta cnbc-e yok:((((((( izmir buluşmasında sadece ilk bölümü seyrettiğim ve muratın hayran kalma nedenlerini yavaş yavaş anladığım(yalan:))ikinci bölümü izlemek içn öldüğüm ama kendimi kasıp cnbc-e de seyretcem dediğim bir yapım.eğer dizi tahmin ettiğim gibi devam ediyosa ki tahminimin çok üstünde olcağını bekliorm süper bi dizi olcak,sakın kaçırmayın:(((

From: okatmer Sep-17 8:35 pm
To:
trustno13

ılk bölümü tekrarlarıyla birlikte 3 kez izledim. Çok farklı bir konsepti var dizinin,gizemli,merak uyandırıcı, jenerik muhteşem.. ılk bölümde karakterleri tanıdık devamında konu derinleşecek sanırım

Bir sürü soru oluştu kafamda

1-Ben'in rüyası neyi anlatıyor?
2-Gücünün kaynağı ne?
3-Karnaval'ın asıl patronu kim? Ben'i tanıyormu?
4-Rahip kim?
5-Rahip'le Ben arasında neler olucak?
7-Cüce patron'da sanırım bazı şeyleri biliyor?

Murat belki cevapları biliyorsun ama lütfen spoil etme,tadına varayım :)

Oğuzhan

From: PELIN77 Sep-17 11:30 pm
To:
okatmer

Oğuz, Allah iyiliğini versin. Hem bir sürü soru soruyorsun hem de spoiler istemiyorsun üstüne üstlük sorduğun soruların çoğu zaten dizinin belkemiği :)

From: isatay Sep-20 12:23 pm
To:
ALL

dizinin müthiş atmosferine ve kuvvetli allegorik diline hayran kalmamak mümkün değil. izlediğim ilk bölümden anlayabildiğime göre Karnaval dünyayı simgeliyor. sürekli bir devinim halinde ve ne geldiği yer belli, ne de gideceği... Karnavalın birbirinden farklı üyeleri insanlığın tüm yönlerinin allegorik birer yansıması. Çocuk iyiliği, rahip ise kötülüğü simgeliyor. karnavalın görünmeyen patronu ise ikisinin de üzerinde bulunan ve gizlice kaderi çizen Gnostik bir Tanrı anlayışına işaret ediyor.

From: okatmer Sep-22 9:07 am
To:
ALL

Bana neler oluyor lütfen biri açıklasın :p

Oğuzhan

From: BeAtLe_FaN Sep-22 1:50 pm
To:
okatmer

diziyi 2. bölümünün ortasından izlemeye başladığım için ben de neler oluyor modundayım doğal olarak ama güzel bir dizi olduğu belli yaaa.
şu rahip ilgimi çekti,çocuğun neden özel olduğunu merak ediyorum.
ya her karakter kendi içerisinde çok ilginç,atmosfer çok ürpertici ve karanlık,sahneler ve insanlar çok ilginç.sevdim bu diziyi.

From: okatmer Sep-24 1:46 pm
To:
BeAtLe_FaN

Dizi hakkında derin derin düşününce ilk bölümlerde olanların hepsinin ileride açıklanacağı kanaatine vardım. Bu yüzden herşeyi zamana bırakıyorum :)

Oğuzhan

From: margi13 Sep-26 6:20 pm
To:
ALL

Clea Du Vall da varmış.Tanıyamamıştım ilk bölümde... Artık daha da severek izlerim....

From: trustno13 Sep-27 9:42 am
To:
isatay

ılk bölümden Gnostik göndermeleri yakalaman çok hoş olmuş çünkü Carnivale'in dini temeli Gnostisizme dayanıyor. Ama şunu söyleyebilirim ki Management ilk bölümlerde Tanrı gibi görünse de aslında hiç alakası yok. Yani var ama yok..yani aslında...eeh izleyelim ve görelim arkadaşlar :)

Murat

From: rukish Sep-27 9:42 am
To:
margi13

Sen de Clea'yı sevenlerdensin ha Nigar?.. :D.. Faculty anılarım depreşti birden :P

Rolü da bayağı önemli imiş valla.. Ayıla bayıla izliyorum ben zaten. eheh

From: margi13 Sep-27 1:24 pm
To:
rukish

bi ara manyağıydım clea'nın.nerde çıksa izlemeye falan çalışıyordum. astranotun karısında,buffy'nin salak bi ilk sezon bölümünde yakalayınca sevindirik oluyordum...severim oyunculuğunu, faculty'de de hiç fena değildi. bi de değişik bir ifadesi var...

From: trustno13 Sep-27 1:34 pm
To:
margi13

Eh, Carnivale'da süper oynadığını söylememe gerek yok sanırım, üstelik de çokçokçokçokçok önemli bir rolde kendisi :)

Murat

From: strange83 Sep-28 10:16 pm
To:
trustno13

valla ilk bölümünden beri izledim cidden çok güzel yaa bugünkü bölümü gece tekrarını izlicem inşallah... ya murat hbo durdurdu diodun kaç bölüm izleyebilicez şimdi?

From: okatmer Sep-29 9:03 am
To:
strange83

Ben dışarıdaydım izleyemedim :(

Oğuzhan

From: okatmer Oct-10 8:41 pm
To:
trustno13

Bu dizinin tanıtımlarında sürekli iyi-kötü savaşından bahsediliyor. Ben dizide böyle birşeye daha rastlamadım hala olayları,insanları anlamaya mı çalışıyoruz. Artık icraate geçseler diyorum

Oğuzhan

From: trustno13 Oct-11 9:54 am
To:
okatmer

ıyi ve kötüyü ayırt etmeden, nasıl savaştırabilirsin?

Carnivale'ın en büyük özelliği yavaş adımlarla ilerleyen bir dizi olması. Bunu zaten defalarca belirttim, özellikle ilk sezonu izlerken çok sabırlı olmak gerekiyor. Yayınlanan 4 bölümü şöyle bir tekrar hatırlayın. Ben güçlerinin yeni farkına varıyor ama neden bu güçlere sahip bilmiyor. Bilen üç kişi var (Samson,Lodz, Management) e bunlar da hadi aslanım yürü git savaşa dese kime gidecekler? Ben'in rakipleri kim, neyle mücadele etmesi gerek bilmiyoruz.

Justin ise güçlerinin varlığından hala daha bihaber. Sadece Tanrı'nın onunla konuştuğunu düşünüyor o kadar. Ha şimdi olaylar bi nebze hızlanacaktır onun açısından, zira kilisesi, içindeki çocuklarla yandı.

Carnivale, bu çarşamba yayınlanacak Babylon bölümünden sonra iyice kopuyor. Asıl şimdi her bölümü pür dikkat izlemek lazım. Sezon finalinde ise göreceksiniz ki her şey ve herkes yerli yerine oturacak ve 2. sezonda iyinin ve kötünün savaşı yolunda ilk ciddi adımlar atılacak.

Sonra da dizi bitecek. (ulan hbo...)

Murat

From: rukish Oct-11 10:31 am
To:
trustno13

Ya işin garip yanı şudur ki bu diziyle ilgili bişi bilmesem iyi-kötü olayı, kesin sürüncemede kalacağım bir konu olacaktı.. Ben'in kötüye daha yatkın, Justin'in ise iyiye daha yatkın olduğunu düşünüyorum kaç bölümdür..

Belki çok yüzeysel algılıyorum ki zaten benim "şurdan şuna gönderme, burdan buna laf atma" tarzında derinlemesine irdeleme mevzusuna karnım toktur, Matrix ağzıma etmiştir, bir daha imkansız bişi için bu kadar kafa çalıştırmam, belki de çalıştıramam , neyse bunun için Murat var , eheh.. Neyse ne diyodum, belki yüzeysel algılıyorum ama işin içindeki ironiye gerçekten hastayım..

Spoiler olur mu? Olabilir aslında.. Belki iyi-kötü ayırdını daha yapmamış olanlar vardır, yane ne bilim ben muallakta kaldığıma göre..

ışin içindeki ironi diyorum, Tanrı'nın hizmetkarının *kötü* olması en büyük ironidir heralde. Kötülere önyargım her zaman vardır, ama Justin'e sempati duyduğumu inkar etmem aptallık olur. Hele o yurt yandıktan sonra pek bi afalladım ben de..

Ben'in biraz zorlayıcı bir karakteri var, sessiz ve hatta uyuz biri bence, o nedenle O'nun da *iyi* olması beni biraz tedirgin ediyor.. Ne bileyim bir insanın bu güçlerle iyilik adına yapabileceklerine dört elle sarılmasını beklersiniz, ama bir yönden de haklı tabe, daha ne yapabildiğinin bile bilincinde değil..

Vehasıl kelam, ne nasıl patlak verecek bilmiyorum ama Murat'ın bana son söylediğine göre dizide en ufak sahnenin bile bir değeri var ise, ben anlamak için bayağı kasacağım bu diziyi..

Ancak iyi işleniyor, insana yavaş gibi gelebilir ama ben öyle düşünmüyorum.. ınsanı doldurup doldurup yanlış köşeye yatırmak amacındalar bana kalırsa, içimize işletiyolar karakterleri resmen.. Bilemiyorum, tırsmaya bilem başladım yane..

Bişi daha diycem, son bölümde ben Justin'in kız kardeşinden fena halde kıllandım, bu yurt yangınında parmağı oalbileceği kanısındayım.. Sevmediğimdendir büyük ihtimal ama , bilmiyorum işte.. Kıllandım ben bi kere..

From: margi13 Oct-11 5:33 pm
To:
rukish

Bence yurt yangınından da Justin sorumlu. O kadar bağırdı ya, günah bulaştırmayacam bu çocuklara diye... Ama kızkardeşi sevimsiz mi? sevimsiz...
Justin ilginç bi karakter, bi kaç bölüm önce birini dikizliyordu evinde/banyoda, kimdi o???

Clea!nın karakteri Sophie'miydi? geçen bölüm ne yapmaya çalıştı bişi anlamadım...(iki kere izledim bi de tü bana) Ama müzikler süperdi. dinlemeye doyamadım...

From: okatmer Oct-12 9:11 am
To:
margi13

Dikizlediği kız kardeşiydi. Hatta bölümün sonunda kendini kırbaçlamıştı sanırım bu günahından dolayı

Oğuzhan

From: trustno13 Oct-27 10:50 am
To:
ALL

Umarım diziyi izleyenler dün yayınlanan 7. bölüm "The River"ı kaçırmamıştır. Benim için sezonun en güzel bölümüdür. Muhteşem bir kurgu, oyunculuk ve hikaye... Bu bölüm benim sapıtmama neden olmuş, ilk izlediğimde etrafta Carnivale nedir, yenir mi içilir mi bilen kimse olmadığı için hiç kimseye Justin ve Iris'in geçmişini anlatamamış, böyle müthiş bir sırrın sezon ortasında açıklanarak gelecek olaylara nasıl etkide bulunabileceğine dair teorileri paylaşamamıştım. Tek yapabildiğim "hebebdebebdbebed" diye sayıklamaktı. Netekim dün akşam bölümün Avrupa Yakası'ndan sonraki kısmını izlerken tüylerim diken dikendi ve bitene kadar da öyle kaldı.

Carnivale'ı övmek için benim lugatımdaki kelimeler yetersiz kaldığı için fazla bir şey yazamıyorum ama şunu tekrar edeyim; TV tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 3 dizisi nedir diye sorsalar birine kesin Carnivale derim. Hatta birincisi derim.

Murat

From: okatmer Oct-28 1:55 pm
To:
trustno13

"Umarım diziyi izleyenler dün yayınlanan 7. bölüm "The River"ı kaçırmamıştır"

Ben üzerime alındım. Hala uydu anteninde problem var, cıldırıcım açıkçası

Oğuzhan

From: margi13 Oct-28 2:16 pm
To:
ALL

bende izleyeceğim diye 2'ye kadar bekledim.Ama değdi doğrusu. Justin ilginçleştikçe ilginçleşiyor. Ben'inde o kıskançlığını gereksiz ve rahatsız edici buldum...
Birde şu kör adam neydi, Lodz, neden sakallı teyzeyi dövdü? kesin sonraki bölümde açıklanacaktır oda...

From: okatmer Nov-24 3:42 pm
To:
trustno13

Sanırım sezon sonunda doğru bazı cevaplar almaya başladık. Iris mesela. Kiliseyi yakan meğer oymuş

Oğuzhan

From: margi13 Nov-25 9:32 pm
To:
okatmer

evet burada yanlış bir tahminde bulundum... justini hala ilgiyle izliyorum.
sophie ne olacak birde onu merak ediyorum. ben'in son rüyasındaki sembolizm harikaydı...

From: rukish Nov-30 10:59 pm
To:
margi13

Ya ben nası doluyum nası taşıyorum ama şimdi tıkandım nerden nası başlar neyi nasıl anlatırım bilemiyorum..

Hala Justin'e aşırı sempati duyuyorum.. Adam fırsat varken hayatıan son verilmesine bile razı oldu. Daha ne diyeyim.. Bir rahip, hemd e kötülüğün vücut bulmuş hali olan bir rahip.. Ve nasıl bir kördüğümdür içinde bulunduğu, amam ve lakin olay bitmiştir işte. Herkes nerede duracağını açık ve net olaak göstermiştir.

Ben ise, zavallım , safım.. Bir manager'ın oyununa gelip yakmıştır kendisini bana kalırsa.. Yani tamam Lodz'tan nefret ediyorum zaten ama, ya ama o kadını da bırak kurtarmayıver be anacım, görmüyo musun , tam da ne güsel çark etmişin.. Adam kendi boğazını kesti yaa, daha ne diyeyim ki aslında.. Yine de yüreği bu kadar iyilik mi fedakarlık mı doğruluk mu artık ne doluyken, bu kadar da saf olmasa şaşardım zaten :P

Sophie'nin intikamına ise şapka çıkardım hatta önünde yerlere kadar eğildim. Ne kızmış be! Vay be!

Son olarak son sahnelerde çalan müziği THE THIN RED LINE'dan hatırladım (Az ağlamamıştım o müzik çalarken filmde :P) Hans Zimmer'a gidiyor sondan bir önceki tebriğim..

Son tebriğim ise tabe ki senaristlere, yönetmene, kısacası toptan yapım ekibine.. Yani şu rating kaygılı iğrenç TV dünyasına böle yapımlar getirmeseler şu 2000'li yılların da hiç zevki kalmayacakmış.. Zaten 80'leri mumla arar olduğumuz şu dönemde harbiden böle diziler insanın ruhunu açıyor..

HBO'nun da ciddi ciddi Allah belasını versin dicem ama neyse kendimi tutuyorum..

From: okatmer Dec-4 1:49 pm
To:
trustno13

şimdi sezon finali sorularımı yanıtladı,yoksa daha çokmu soru ortaya çıktı,yada ilk başlardaki sorular önemini mi kaybetti??

Bu dizinin iptal edilmesi gerçekten de çok acı,tamda taşlar yerine otururken. Bu son yayınlanan bölümde çoğu şeyi anladım ama anladıklarım anlamadıklarım yanında ihmal edilebilir boyutta. Herşeyin nedenini öğrenmek istiyorum,her sahne,her konuşma. Carnivale danışma hattı Murat: lütfen bu bölümü biraz detaylandırırmısın, ne neden oldu vs :)

Management erkekmi kadınmı? Sesi kadın sesi gibiydi,ona prens dedi Lotz (adı yanlış olabilir). Sofie'nin annesi ne yaptı,yangın ne iş, management o olmasın (????). Sofie'nin intikamı muhteşemdi. Ben boyunu kestiğinde ortaya çıkan adam kimdi (melekmi)? Avatar ne demekti orda? Bu dizi yamulttu beni resmen

Oğuzhan

From: isatay Dec-5 2:57 am
To:
okatmer

ben de bölüm bittiğinde aynen senin gibi hissettim, galiba yazarların da amacı bu, izleyicileri sarsamak...

Ben'i kurtaran adam Hack Scudder'dı yani Ben'in babası.

ileriki bölümler hakkında hiç bir bilgim yok ama şimdiye kadar izlediklerimden çıkarttıklarımı ve tahminlerimi yazarsam spoiler sayılmaz herhalde. yine de sayılırsa buradan sonrasını okumasın spoiler istemeyenler.

managementın gnostik bir tanrı anlayışını temsil ettiğini düşündüğümü söylemiştim daha önce; şimdi anlıyorum ki gerçek tam tersiymiş. Management şeytanı temsil ediyor( bu noktada şeytanın bir karnaval eşliğinde ülkeyi kasaba kasaba gezdiği ve ruh topladığı hakkındaki Orta-Batı Amerika folk öyküleri aklıma geldi, demek bundan esinlenilmiş). daha açık konuşmak gerekirse tahminimce Scudder ve Management iyi ve kötünün Ben ve Rahip Justin'den bir önceki bedenlenmeleri. Ben'in önceleri gördüğü rüyalardaki üniformalı adam Management. Rus olduğunu, Justin ve ıris'in babası olduğunu tahmin ediyorum. Ben'in rüyalarında da gördüğümüz gibi Scudder ve M. bir şekilde 1.D. Savaşı sırasında cephede karşılaşmış ve bir şeyler olmuş. bu karşılaşmaya ayı oynatıcısı bir çingene olan Lodz da bir şekilde dahil olmuş ve gözlerini kaybetmiş. Scudder ve M.nin anladığımız manada kanlı-canlı hayatta olduğunu düşünmüyorum. hayalet veya onun gibi birşey ikisi de. bir sonraki bedenlenmelere yol göstermek veya saptırmak için olayları etkiliyorlar.

yazdıklarım tamamen tahmin, sonraki bölümler hakkında hiçbir önbilgim yok, ama daha önceki bölümlerdeki bir çok ipucu tahminlerimin doğruluğunu işaret ediyor..

bu arada avatar hindu mistisizminde kutsal bir varlığın (şiva, Vişnu gibi) insan olarak bedenlenmelerine verilen addır. yani bu kutsal varlık insan olmayı merak ettiği veya bir görevi yerine getirmek için insan olarak doğar, gerçek doğasından habersiz yaşar ve ölür ve tanrı olarak yeniden doğar. ayrıca hayvan, dev v.s. olarak da doğabilir. Krişna Vişnu'nun en önemli avatarıdır. Buda'nın son hayatından önce 12 avatarı olduğu söylenir. bunların birinde beyaz bir fil, diğerinde ise maymundur.
Carnivale'da sanırım bu inanca işaret var. Justin ve Ben iyi ve kötüyü temsil eden iki kutsal varlığın avatarları. bir önceki avatarlar ise Scudderve Management.

From: fbistop Dec-5 9:48 am
To:
ALL

yukarıda birçok yorum yazmışsınız, ben bunlara göz gezdirmemek için kendimi zor tuttum. dizi cnbc-e'de başladığından beri bu diziye bi bakayım diyordum. ama baştan 3-5 bölüm kaçırınca sonra aradan girmedim. 1. sezon bitmiş, yayın akışına göre dizi çarşamba 21:00'de devam ediyor, hemen 2.sezona mı başlayacaklar? heralde tekrar yapmazlar, keşke biraz ara olsaydı (gerçi siz sabırsızlıkla bekliyosunuzdur :) ), 1. sezonu indirip 2. sezonu tv'den takip ederdim.

From: trustno13 Dec-5 10:40 am
To:
ALL

Türkçe altyazılı ve kesilmemiş sahneleriyle carnivale'ın 1. sezonuna ilgi duyanlar clopin@gmail.com dan bana ulaşabilir.

Murat

From: okatmer Dec-6 10:46 am
To:
trustno13

ılgi duymak ne kelime ölüyorum desem

Oğuzhan

From: rukish Dec-6 10:58 am
To:
okatmer

Bir de buradan istekte bulunayım dimi?

Evet..

From: layaki Dec-17 9:35 pm
To:
rukish

Bence Carnivale, artık üzerinde ciddi ciddi bir şeyler yazılacak kıvama geldi. ılk sezonun son bir kaç bölümünden bu yana olaylardaki paralelliğin, olayların gelişimi yönünde aşama kaydetmesi veya bir miktar "bozunması" ilgiyi arttırdı. Seksin ve erotizmin dozunun artması(başlarda sansür filan da olabilirdi tabii), müziklerin biraz daha ön plana çıkmasıyla ve hepsinden önemlisi anlatmak istediğini biraz daha net ortaya koymasıyla tadından yenmez kıvama doğru ilerliyor dizi. Açıkçası ilk sezonun ortalarına dek epey bir "la havle" çekerek izlemiştim. Bu yönde yazdıklarım bunu kanıtlar. Ama sevgili Murat bir diziye muhteşem diyorsa vardır bir şeyler dedik ve sabrettik. Sabrımızın ödülünü de alıyoruz ufak ufak. Dizi, ÇR tadında oyalayıcı ve gelişen sekanslarla yoluna devam ediyor. Aslında daha kısa ama daha konsantre bir anlatıma sahip olmasını tercih ederdim. Bu nedenle diziyi sıkıcı bulup başlarda kaçmış olma ihtimali olan izleyiciler elde tutulabilirdi. Neyse bu bizim sorunumuz değil. Ama "Brother Justin" gerçekten mükemmel bir karakter çiziyor. Sofie, Jonesy filan hepsi çok iyiler. Ama ben en çok Samson'u seviyorum. O bücür inanılmaz bir çekiciliğe sahip. Oynadığı rolün içindeymiş gibi hissettiriyor adama.

Gnostik iyi-kötü çatışması ÇR'larda da zaman zaman karşımıza çıkar. Özellikle Martin Mystere'de sıklıkla işlenen hatta Lal Kitap'ın aylık dizisinin 41 ve 42. sayılarındaki Sator Bilmecesi ismiyle başlayan öykü direk Gnostik iyi-kötü çarpışmasının anlatımını içerir(bu maceraya daha iyi konsantre olabilmek için AD'den yayınlanan son sayı Tehlikeli Oyun ve Aksoy'dan yayınlanan devamı ilk sayı Çıldıran şehir okunmalıdır önce). Macerayı anlatıp spoiler yapmak istemem. Sadece 2000 yıllık bir iyi kötü çatışmasında taraf olan tarikatların, kökeni tarihle sıkı sıkıya bağlı olan ve Gnostik öğretiler doğrultusunda giriştikleri bir savaşın olağanüstü geriliminin yeraldığnı söylemekle yetineyim. Öykünün girişinde yeralan ve tarikatlerden birinin öldürdüğü Profesör Condrea karakterinin ağzından Gnostik Felsefenin basit tanımları ve kökeni anlatılır. Metni olduğu gibi buraya alıyorum:

"Sizlere "iyi" ve "kötü" olarak bilinen soyut kavramlardan sözedeceğim. Modern kültürün tanımadığı toplumun algısından silinmek üzere olan kavramlar. Hatta din adamları tarafından bile ender kullanılıyor. Yine de bu derste size bu kavramlardan söz edeceğim. Başlığımız, "Gnosi'den yani kutsal şeyleri ve Tanrı'yı tanımaktan modern çağa"... Gnosi'nin çok karmaşık bir dini hareket olduğunu sanırım biliyorsunuzdur. Önce hıristiyan doktrininin "sapkın" bir yorumu olarak kabul edildi. Ama daha sonra yapılan araştırmalar, çok daha geniş bir fenomen olduğunu gösterdi... Kökenlerinin hıristiyanlığın kuruluşundan önce, antik ıran dinlerinin ikicilik mitlerine ve Zerdüşt dinine dayandığı biliniyor... ıKıCıLıK! Evet dünya yaratılmadan önce iki zıt öge vardı. Biri "ıyi" diğeri "kötü" ve Gnosi'ye göre maddi dünyamız sonuncusundan yaratılmıştır... Bu, insan hayatındaki acıları ve mutsuzlukları açıklıyor. Ama başka bir teori daha var. Buna göre ilahi varlığın yüceliği yani EKSıKSıZLıK, dünyanın yaratılmasından önce, onu meydana getiren ve EONE adı verilen elemanın bölünmesiyle yıpranmıştır. Eone'nin ayrılması ve düşmesi insanoğlunu kötülüğe itmiştir. ınsanoğlu, tüm yaratılan nesneler gibi "KÖTÜ"dür. Gene de içinde kıvılcımın küçük bir parçası kalmıştır ve yüce bir varlığa ulaşma çabasındadır. Bu da ancak ilahi bir varlık aracılığıyla olur.... MESıH... Ama tüm bunlar, ancak "Gerçek Bilgi"yi öğrenmek isteyen çömezler içindir. Gnosi, tek başına çömeze yol göstermeye yeterli değildir. Gnosi, bir dizi davranış normları bildirir ve hayatın maddi yönünden vazgeçmeyi öğretir. Bazı uç noktalarda bu vazgeçme beslenme ve üreme boyutlarına varır... Gene de dünyaya hangi gözle bakılması gerektiği pek açık değildir. Çünkü kökeninden dolayı insanoğlu "engellidir". O zaman GNOSTıK yani AYDINLANMIş ıNSAN maddi nesnelere tamamen kapanmalıdır. Örneğin mahrumiyet aracılığıyla öz varlığını yok etmek gibi. Bazıları da tam aksine dünyanın sonunun gelmesini hızlandırmak isterler. Kıyametten sonra iyiliğin hakim olacağına, ıKıNCı BıR YAşAM meydana geleceğine inanırlar. Yani bir zaman başlangıcında ıLAHı VARLIK henüz..."

Profesörün son sözleri bunlar olur. O anda dersteki öğrencilerinden biri tarafından öldürülür ve hikaye devam eder...

Gnostik felseye göre dinler ve dünyanın geleceği hakkında siz ne düşünürsünüz bilmem ama Carnivale artık ne düşündüğünü çok net koyuyor ortaya.

Devam edeceğiz...
Lami

From: layaki Dec-17 9:54 pm
To:
layaki

Carnivale'nin yazarı(adı Daniel Knauf galiba) dizinin ÇR tadında bir hikayesi olduğunu ve ikinci sezondan sonrasını ÇR olarak devam ettireceğini duyurmuş. Detaylar ÇR forumunda yeralıyor.

Ben'in(az daha Jim diyecektim) rüyasında gördüğü atom bombası ve daha sonra management'la bomba hakkında yaptığı diyalogu izlerken zevkten dört köşe olduğumu söylemeliyim. Evet iyi kötü savaşının aktarımında böyle gerçekçi yaklaşımlar insanı heyecanlandırıyor. O örnekte buram buram Martin Mystere kokan bir yaklaşım vardı. Ben-Management zıtlaşması ve sonrasında gelişen ortaklaşması çok ilginç. Sekansı sonradan vermeleri sanırım bilerek oldu. Bu sayede Rahip Justin'in kötü tarafta yeraldığını sindire sindire öğrendik. Sanırım Justin, dünyanın sonunun gelmesiyle yeni bir çağın başlamasını hedefliyor ve ilk girişimlere başladı bile. Cinayetler, dövmeler filan gayet iyi gidiyor. Karizmatik adam!..

Radyocu Tom Dolan'la birliktelerken geçen hafta bir diyalog vardı. "Ben Hearst hesabına size iş önerebilirim" gibilerinden bir cümle geçti aralarında. Sonra o Hearst'ın efsanevi basın imparatoru William Randolph Hearst olduğunu itiraf etti. Hearst ÇR okurları için de bir efsanedir. Bilinen anlamda ÇR'ların basımını ilk kez gerçekleştiren ve 9. sanatı bütün dünyaya yayan adam desek sanırım pek yanlış olmaz. Pulitzer için çalışan F. Outcalt'ı o zamanki çok sert basın savaşlarının ortasında kendi gazetesi New York Journal'e çekerek adamın en büyük eseri ve dünyanın yayınlanan ilk ÇR'ı kabul edilen Yellow Kid'ini yayınlatmayı başarmıştı. Bu eser sayesinde ÇR'ların adı comic(Yellow Kid'in komik karikatür kareleri olması) ve ÇR'ların yayınlandığı gazetelere "Sarı Sayfalar"(Yellow Kid sarı fon üzerine çiziliyordu) denmiştir. Sendika savaşları, basın cepheleri filan derken The Phantom'lu Mandrake'li, Flash Gordon'lu, #### Tracy'li bir "Altın Çağ"ı başlatan en büyüklerden birisidir. Orson Welles'in, ünlü Citizen Kane filminde aslında W.R. Hearst'ü canlandırdığı ve bu konunun ilginç tartışmaları alevlendirdiğini de ekleyelim. O ismin dizide geçmesinin çok tesadüf olduğunu zannetmiyorum.

Evet... Carnivale, sert sahneleri, yoğun mistik anlatımı ve karakterlerinin gittikçe belirginleşen özellikleriyle büyüyerek yoluna devam ediyor. Can sıkıcı tek şey, Lodz karakterinin üzerinde çok yoğunlaşılmamış olması ve biraz erken "harcanması" oldu kanımca. Gerisi mükemmel. Fazlası var eksiği yok!

Selamlar
Lami

From: okatmer Dec-18 1:47 pm
To:
layaki

Tüm spoilerları okuyarak güzel bir olaya imza atmış bulunuyorum, aferim bana, bir dizi ancak böyle *oka çevrilir

Oğuzhan

From: blackdew Jan-6 11:45 am
To:
ALL

Lodz'un yokluğu bence dizide artık iyice hissedilmeye baslandı. çabuk öldü gibi geliyor bana. Daha yapacakları vardı :) justin'la Ben'in uyumu bence müthiş bu diziyi asıl eğlenceli kılan bu. Bilemiyorum bu dizide her an farklı bir durum yaşanıyor ve kozlar durmadan el değiştiriyor. Sophie örneğinde olduğu gibi... Bu dizi gerçekten güzel

From: okatmer Jan-6 12:15 pm
To:
blackdew

Bu mesajınla ilgili bir spoiler biliyorum ama neyse...

Bende bu diziyi çok seviyorum ama bazı bölümleri kaçırınca koptum,sonra gittim herşeyi okudum heyecanı kaçtı. Üstüne üstlük bunları yaptığım için Murat da cdleri göndermiyor bana :(

Oğuzhan

From: blackdew Jan-8 8:54 pm
To:
okatmer

Lütfen anlatma bu konuda bilgisiz kalmayı tercih ediyorum doğrusu :) en iyisi normal seyrinde olacakları öğrenmek yoksa dizinin hiçbir anlamı kalmıyor

From: margi13 Jan-9 1:45 pm
To:
blackdew

geçtigimiz hafta (5 ocak) clancy brown'in (peder justin) dogumgünüymüs. geçte olsa kutlayalim:p

bu arada irene'i oynayan hanim ed harris'in karisiymis. benzemiyo mu allah askina!!!seneler geçince mimikleri taklit ettikleri için esler birbirlerine benzerlermis aslinda...

From: okatmer Jan-9 2:33 pm
To:
margi13

Aynı gün benimde doğumgünümdü :)

Oğuzhan

From: blackdew Jan-10 7:51 pm
To:
margi13

Ed Harris'in kardeşi miymiş. Bende bu kadın kime benziyor diyip duruyorum ya. Bu kadar benzerlik...

Justin in doğum günü :) evet kutlamalıyız degil mi ne de olsa o da Allah ın bir kulu :)

From: emily_71 Jan-12 12:49 pm
To:
blackdew

Dün yayınlanan bölümde(The Road to Damascus) Sofie babasının annesine tecavüz ettiğini söyledi.Sonra bi ara hayal gördü.ışte o zaman, o anı gördü sanırım.Adamında sırtında o ağaç dövmesi vardı.O ağaç dövmesini yaptıran adam,o zaman Sofie'nin babası.O adamda o o zaman.Birşeyler anladım galiba,neyse =))

From: 2shy13 Jan-12 2:29 pm
To:
ALL

Acaba Carnivale'nin bu sezon bölümlerinin tekrarını verirler mi.Ben ne de olsa okula gidince yarım kalacak diye bu bölümlerini izlemiyorum ki bölük pörçük olmasın diye...

From: blackdew Jan-12 3:53 pm
To:
emily_71

Aynı seyi düşünmedim değil. O sahneyi gösterdiklerinde adamın sırtında ağaç dövmesi vardı. Bu da tek bir sonuca götürüyor. Ama sanki birsey daha hatırlıyorum doğru mu emin değilim. Sofie bu imgeyi gördükten sonra tecavüz oldugunu söylemiş ama birileri itiraz etmişti. Bilmiyorum karıştırıyor olabilirim. şimdi Sofie gitti, Ben zaten önden gitti. :) tekrar nasıl karşılaşacaklarını merak ediyorum. Bu arada Justin in Sofie üzerinde olan etkisi tam olarak ne zaman ortaya çıkacak veyahut çıkmaya başladı da benim haberim mi yok :)

From: gnome115 Jan-12 5:49 pm
To:
layaki

hatta bu william randolph hearst, patty hearst'ün dedesi. patty hearst'ü, aynı adlı alan alan rudolph imzalı filmden hatırlarsınız (cnbc-e zibilyon defa yayımladı). 'çok zengin bir ailenin kızı alan patty, sla örgütü tarafından kaçırılır. lakin ilerleyen zamanda kızın da bu örgütü sempati duymaya başladığı anlaşılacaktır.' kabilinde bir öyküsü var.

aslında benim carnivale'i bu denli sevmemin nedenlerinden biri de dizideki göndermeler: babe ruth, woody guthrie, w. r. hearst, bing crosby vs. bir nevi gilmore girls'ün "great deppression" yıllarındaki hali (tabi 'trivia' açısından).

öte yandan carnivale aynı zamanda bir dönem dizisi. amerikan tarihinin materyal olarak en az kullanılan dönemi (zira kuruluş dönemini ya da soğuk savaş dönemini anlatan onlarca film-dizi-belgesel izledik), 1930larda insanların nasıl yaşadığı, ne dinleyip, ne izlediği, hollywood'un ya da radyonun dönem insanını ne kadar etkilediğini de anlamış oluyoruz. o halde carnivale'in aynı zamanda başarılı bir dönem portresi çizdiğinden bahsedilebilir.

carnivale'i hangi eserlerle karşılaştırabiliriz :

bence tod browning'in 30larda çektiği korku filmi "Freaks" ilk sırada geliyor (adından anlaşılacağı üzere, bir sirkte geçen olayları anlatıyor. hem sağlam bir mesajı sahip, hem rahatsız edici; yani çok çok başarılı bir film. tavsiye ederim).
nobel ödüllü john steinbeck'in en iyi romanı "gazap üzümleri" de bir ölçüdüde odak alınabilir. zira bu derece başarılı bir 30lar portresi hatırlamıyorum edebiyatta ve sinemada...
gnostik ögelerin temel alındığı bir epic saga olan; kanımca stephen king'in en başarılı romanı "the stand"i de bir ölçüde carnivale ile karşılaştırabiliriz.
mitolojisinin anlatılışı ve tabi ki Humburg bölümüyle The X Files...

liste artırılabilir tabi...

aslında dizinin son sezonunun yayınlanmamasının bir de güzel yanı var: 2. sezonu izledikten sonra aklımıza takılan soruların cevaplarını vermek tamamen hayalgücümüze kalacak. açıkçası 2. sezonun tamamını izlemiş biriyle tartışmak isteyeceğim çok yer var. cnbc-e de bitirsin de, bir aydan biraz fazla bir zaman kaldı zaten.

bu arada son sezon yayınlanmıyor diziyi izlemeyi de kesmiyoruz arkadaşlar; daha öğrenilecek çok şey var. ki bunlardan sofie'nin babasının kim olduğu gerçekten şok edici.

hayır, kesinlikle spoil etmeyeceğim :). izlemeye devam...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
emily

İletiler: 27

İletiTarih: Çar Oca 18, 2006 6:18 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Sanırım ben yayınlanan bu son bölümden Sofie'nin babasının kim olduğunu anladım.
Bir sorum var:Carnivale 2 sezonda bitiyor mu?Devam edceğini duydum bir yerden ama emin değilim.
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Çar Oca 18, 2006 6:52 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Spoilerlerı okumuştum ama Sofie'nin babası kimdi hatırlamıyorum. Dizi 2.sezonunda bitti

http://www.tv.com/carnivale/show/11443/episode_listings.html
Çaylak
Çaylak

İletiler: 74

İletiTarih: Per Oca 19, 2006 3:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ılk mesajim su diziye olsun da, vefa borcumu odeyeyim. Oncelikle varsa "ben spoiler okurum. " diyen buyursun suraya bir baksin ;

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=carnivale%2F%40polifonik+osuruk#cid

Gerek icerdigi spoilerlar acisindan, gerekse usengecligimden dolayi yaziyi tekrar buraya yazmadim. Lakin demek istediklerimin ve simdi diyeceklerimin bir cogu orada yazili.

Carnivale aslinda bircoklarinin bir "Freak Show" olarak nitelendigi bir diziden cok ote olma yolunda ilerleyen, kendi kulvarindaki diger dizilere (ki su anda aklima gelen Rome olmaktadir) acik ara fark atmis , son yillarda yapilmis Nip/Tuck ve 6 Feet Under ile birlikte en iyi dizileden biri olmaktadir. Yukarida verdigim linkteki yazimda yazdigim uzere , HBO'nun aldigi en iyi karar ayni zamanda yaptigi en buyuk gerzekliktir. En iyi karar olarak boyle bir diziyi cekmek , boyle zekice bir senaryoyu, 2 sezon da olsa bu kadar basarili bir sekilde anlatmak ; en buyuk gerzeklik olarak ise "Konu cok basarili bir sekilde baglandi, anlatilacak birsey kalmadi." seklinde bitirmesidir. Aslinda acik acik "Bu diziye daha fazla para vermek istemiyoruz ; hatta o kadar ki her basit tarih kitabinda sonu bulunabilecek olan Rome dizisinin butcesini rahat karsilayabilmek icin bu diziyi bitiriyoruz. Belki paramiz olunca cekeriz. Hail Ceaser !" deseler bu kadar koymaz , bu kadar uzmezdi bizi. Lakin ;

--- spoiler ---
Alıntı:
Sophie'nin son bölümde Justin'i yarali sekilde bulmasi ve Omega moduna girmis bir sekilde "siyah" gozlerle bos bos bakmasi...

oyle bir son ile bitirdiler ki, hem super ; hem super basarisiz. Eger ki 3. sezon cekilseydi, tahmin ediyorum ki Carnivale Fan Site'leri yerine Carnivalemania gruplari kurulacakti. Lakin olmadi. Saglik olsun diyor , belki ilerde uclemeyi bir film ile ya da cizgi roman serisi ile tamamlayacaklarini umit ederek hayatimiza devam ediyoruz...

"Less Creepy, More Gay..."
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Cum Şub 03, 2006 12:18 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yapım ekibinde Emre Sönmez isimli bir Türk var, Key Assistant Location Manager'lardan biriymiş. Bu bizim XF'teki Timur Karabilgin efsanesi gibi bişey Smile
Başa dön
shy_1998
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 380

İletiTarih: Cmt Şub 04, 2006 2:23 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dizi bitiyor ama ya bak üzüldüm buna şimdi 22 şubatta elvada carnivale üüüühü üüüühüü Crying or Very sad ben sevdim bu diziyi farklı bi havası vardı o kadar babamla oturup izliyorduk keşke bitmeseydi Sad
Typhoeus
Çaylak
Çaylak

İletiler: 104

İletiTarih: Sal Şub 07, 2006 2:29 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Geçen ay diziye Amerika da son verildiğini öğrenince yıkılmıştım.ızlemeyeyim bari dedim ama bırakamadım.Çok başarılı bence.Çok merak ediyorum son bölümü.En etkilendiğim sahnelerden birisi....
Alıntı:
Justin kendisinin şeytan olduğunu anlayınca,Norman'ın eline demir bi şamdan tutuşturup...öldür beni hadi....diye ölüm boyun eğmesiydi Cool

Çaylak
Çaylak

İletiler: 51

İletiTarih: Per Şub 09, 2006 4:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle merhabalar.

ılk mesajımı nereye atsam diye düşündüm düşündüm,Millennium'da şimdilik yazacak bir başlık bulamadım,başım döndü daha doğrusu.:=)O yüzden canımız Carnivale'ımızdan gireyim dedim.

Buradaki The X Files sevgisi kadar benim de Millennium sevgim vardır ve onun üzerine bir dizi gelemeyecek diye düşünmüştüm her zaman.Kaldı ki Nip / Tuck denmiş,6FU denmiş,ama bence Carnivale bunların çok çok çok ötesinde bir dizi olmuş.Özellikle o muhteşem senaryosu,oturup bana Gnostizmi araştırma isteğiyle dolduracak,nereden ne bulsam da iyice içine gömülsem dediretecek kadar etkileyicidir.Biraz da HBO yapımı olması sayesinde bulunan muhteşem oyuncular-gördüğümüz muhteşem oyunculuklar,özellikle Justin karakterinden ne kadar nefret etsem de,dünya'da Clancy Brown gibi bir deha'yı bana tanıtmıştır.Daniel Knauf gibi adamların yaşadığını ve ileride inşallah ondan birçok malzeme çıkacağını ve bizi şenlendireceğini göstermiştir.Beni tekrar bir diziye aşık etmiş ve her bölümünde hop oturup hop kaldırmış,üstüne üstüne izleme isteğiyle doldurmuştur ve izletiyor da halen.Üstüne üstlük HBO'ya en büyük ağır sözleri söylememi sağlamış,tıpkı Millennium'un devamı gelecek mi,gelecekse nasıl gelecek diye dönüp durduğum eski günlerime döndürtmüş,t8e'nin bu bakımdan kafasının etini yememe sebebiyet vermiştir.:=))Dönem dizisi olarak da aralara serpiştirdiği gazete manşetleri,radyo yayınlarında söylenen sözlerle bezemiş bezemiş durmuştur resmen,çok çok çok başarılı bu bakımdan da.

Ne ağdalı sözler,ne 'bilmem ne'ler yakışmaz,yakışamıyor,2 sezon'u hak edecek en son dizi bu dizidir.Bırakın 6 sezonu,bu hikayeden bilmem kaç sezonluk bir dizi çıkardı ama nasıl harcandı,katledildi aklım hayalim almıyor.Rome gibi artık 'yalama' olmuş konuya sahip,Carnivale'ın yapımından daha pahalı bir dizi nasıl bunun üstüne gelir,onu da anlamış değilim,resmen hakaret gibi.Ayrıca Rome'u izlememe sebebimdir,gördüğüm zaman sanki ihanet ediyormuşum gibi geliyor Carnivale'a ve aynen kapanıyor Cnbc-e.Tabi ki bu arada Cnbc-e'nin de almakta en fazla akıllık ettiği dizidir kanımca,ne kadar kızsak da sağolsunlar kendileri.

Önceden verilmiş mi bilmiyorum,verilmişse kusura bakmayın,bunlar da Carnivale'cıların kurtarma çabaları için açtığı sitelerdir,ne olursa olsun göz atmakta fayda var derim;

http://www.savecarnivale.org/

http://www.petitiononline.com/bbcarniv/petition.html
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Şub 09, 2006 11:56 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Nazo hoşgeldin! Carnivale konusunda aynı fikirleri paylaşıyoruz orası kesinde Millennium'u da aynı cümle içinde kullanınca beynimde fırtınalar koptu! Düşünsene öyle bir dünyada yaşayacaktık ki Millennium da Carnivale da onlarca sezon sürecekti, hatta MLM'de olaylar dönüp dolaşıp bir şekilde Carnivale'a bağlanacaktı...ah ya nasıl çılgın nasıl üstün bir şey olurdu o öyle! Hele MLM'nin 2. sezonundaki konsept ve atmosferle genel olarak Carnivale'ın birleştiğini düşünsene..oy oy diyorum başka bir şey diyemiyorum! Laughing
Başa dön
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Şub 09, 2006 2:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Nazo sanırım cnbce forumunda uzun uzun Carnivale yorumları yazıyordu. Gerçekten de MLM-Carnivale birleşse mükemmel olurdu. Frank Black, Ben'in torununun torunu falan olsa Smile

Birde offical xfiles forumunda Frank Black ile CSM'in kardeş olduğu konuşuluyor. Alın size 3 dizi birleşti
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Şub 09, 2006 3:21 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
patient x yazdı:
Gerçekten de MLM-Carnivale birleşse mükemmel olurdu. Frank Black, Ben'in torununun torunu falan olsa Smile

Birde offical xfiles forumunda Frank Black ile CSM'in kardeş olduğu konuşuluyor. Alın size 3 dizi birleşti

Kan bağından ziyade mesela Carnivale'de dönen avatar mitolojisi, Matthias ıncili ve Sauniere Parşömeni ile ilgili bir şeyler olsaydı keşke...Kan bağı çok sakat karmakarışık bir şey olur çünkü Smile

MLM ve XF'in birleşmesi için yeterince sebep var zaten de Frank-CSM arasında nası bi bağ kurmuşlar onu çok merak ettim. Millennium klasöründe konuşalım bunu!
Başa dön
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Şub 09, 2006 3:39 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
the 8th endless yazdı:

MLM ve XF'in birleşmesi için yeterince sebep var zaten de Frank-CSM arasında nası bi bağ kurmuşlar onu çok merak ettim. Millennium klasöründe konuşalım bunu!

Detaylı bir tartışma değil, sadece "aaa olsa ne ilginç oldurdu " türünden bir söz
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cum Şub 10, 2006 11:35 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Murat sanırım final bölümünde Ben-Justinle karşılaşacak ve dizi orada bitecek değilmi?? Ağlarım yahu..
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cum Şub 10, 2006 12:18 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Eheh söylemem söylemem Razz Ama öyle bir şekilde bitecek ki küfür etmeden duramayacaksın. Dizi bitsin sana hemen tüm bölümleri yollıycam bu arada.
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız