X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
1X03 : Conduit

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Trust No One - Sezon 1
View previous topic :: View next topic  
Author Message
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Apr 13, 2005 6:41 pm    Post subject: 1X03 : Conduit Reply with quote
From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/5/2004 11:36 am

Oha. bu blm harbi coturmutu beni, ilk izlediimde saatlerce tv bandan kalkamamtm, 3 gn etkisinden kamamtm ve haftalarca balkondan dar bakp ufo grmeye almtm. yle etkileyici yle gzel bi blm. ufak veledin katlarna dikkat :) 8 nisan perembe.

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 4/5/2004 6:09 pm

Evet bu blm ismini duyduumda aklma gelen ilk sahne o katlar

From: My Misery is a Mystery (margi13) 4/8/2004 11:55 pm

Conduit'in Mulder blm olduu ynnde forumda bir ka ay nce fikir birliine varlmt yanlmyorsam. Rukici buraya buyurda blm finalinden Mulder incelemeye girielim en iyisi:)

From: theafl 4/9/2004 1:30 am

ilk defa izleyen biri olarak ok beendim

From: the Unseen, the Eternal... (trustno13) 4/9/2004 1:34 am

bu nasl gzel, nas tyler rpertici nasl kusursuz bir blmdr anlatamam. yine kalakaldm ekrann banda bi sre.
ncelikle, mulder ve scully'nin yoktan var ettikleri ilk gizli dosya buydu. tamamen mulder'n igdleri ve kz kardeini bulma gdsnden hareketle yola ktklar macerada zellikle mulder karakterini daha derinden tanma frsatmz oldu.
Scully'nin ise belki de ilk ihanetine tank olduk, ulusal gvenlie ocuu ispiyonlamas doru bir davran deildi ama unu da unutmamalyz ki UG'nin Hkmetten bile stn bir kurum olduunu X-Files bize olduka sk vurgulamtr. O yzden Scully'nin fazla bir seenenei yoktu, bunu Mulder'a kar yaplml bir hareket olarak grmek yanl olur.
Mulder'n inand ey peinde kma inad iyice vurgulanm bu blmde ama ben yine bencilliinden bahsedemeden duramycam. Scully'nin ispiyonu sonrasnda Mulder'n arabadaki tavrlar ve zellikle baklar inanlmaz fke doluydu. O andan itibaren bu davay tek bana yrteceini anlyoruz. Scully ise yapt hatann farknda, zr dilemenin bir yolunu bulmaya alrken zayf bir ekilde kendini hakl karmaya alyor (bunun olmayacan bildii halde) ama her eye ramen belki de hatasn tealfi etmek iin Mulder' yanlz brakmyor.
Ve ikinci defa eve gitmeden nceki hastane n tartmas. Scully burda Mulder'n samantha'nn peini brakmasn sylediinde benmerkezci Fox yine ortaya kyor ve "o kz bulana kadar bu davann peini brakmayacam" diyor. bunun kesinlikle grev ak iyi ajan olmakla falan alakas yok, Mulder olay tamamen kiisel algladn ilan ediyor ve yine gelsen de gelmesen de tavrn koyuyor.
ounuz kzyodur bana 4 gndr Mulder'n bencil olduunu iddia edip bunu kantlamaya almaktan baka bir ey yapmadm dnyorsunuzdur muhtemelen ama sondan bir nceki sahne belki de bu iddiamn en byk dayana olabilir: Ruby'nin konumas iin cesarelendirilmesi gerektiini, bunun ok nemli olduunu sylediinde annesinin cevab her eyi aklyor: "kimin iin?" Mulder'da kalyor zaten bi sre, nk biliyor ki kz kardei iin hala umut beslemesi Ruby'ye balyd ve o sadece bu yzden bu davann peindeydi.
Karakter analizini bir kenara brakyorum imdi ve ufaklktan bahsetmek istiyorum. (her gece izlemenin dezavantaj: isimleri hatrlayamamak) Daha dorusu onun sahnelerinden. Karl tv'den mesaj almak gerekten ok rpertici. Ama o 1'ler ve 0'larn bir ekil oluturmas, hem de ablasnn portresini oluturmas muazzam bir fikir, mkemmel bir detay. ilk izlediim gn hatrlyorum, yine o sahnenin sonunda reklam girmiti, ben azm ak kalakalmtm, tgrt saolsun o zamanlar 20 dakka reklam koyard, ben de blm bittiinde salyalar paspasla yerden temizlerdim. cidden ok edici ve XF tarihinin altn enstantanelerinden biri.
Evet bu gecelik bu kadar. Bitirmeden nce ufak bi not. ileride nceden sylediim gibi din ve tanryla ilgili yorumlarn reneceimiz mulder'n bu blmde kzkardeine kilisede yas tutmas yine tatl bir tesadf bir ironi deil midir? Neyse sonu itibariyle bu bir mulder blmdr, ne kadar ktlesem de bakmayn, iyi ocuktur severim kendisini.

Kiisel edit notu: typo yapmaktan vazge, gereksiz balalardan kan (belki de), noktalama iareti kullanmaya zen gster, hadi artk git yat uyu.

From: Commala Come Come (rukish) 4/9/2004 12:06 pm

Gene reklamlardan sonrasn uyuyakalp karmm.Sonunda, hastanede Ruby'nin annesiyle konutuklar yerde uayndm :( Sabahtan beri (evet iim yok:P) reviewlar kartryorum nette. En son bi de blmn scriptini okiim yazacam ben..

Gene de unu belirtmek lazm ... Mulder'n klisede otururkenki o hali, yaad acya, o zal ana sadece izleyerek ve arka planda hipnoz seansnn seslerini duyarak ortak olmamz, nasl dokunakl bir sahnedir oras yaaa.. XF tarihinde grlebilecek en gsel sahnelerden biridir bence..

Hele en son Mulder'n krk sesi "I want to believe" der ya biras sustuktan sonra! Allah'm!!!!

From: meleren 4/9/2004 1:37 pm

Vay be ne blmd etkisini uzun zaman koruyacak hep merak etmitim i want to believe i Mulder nerde sylyordu diye ayrca bir ok sahnesi reklamlarda gsterilen sahnelerdi ama en iyi taraf Mulder cuk zetleyen konusuydu ayrca Mulder ilk kez kilisede gryorum tabe Scully nin kznn cenazesini saymazsak...

From: kaan61 4/9/2004 3:00 pm

hakkikaten muhteem bir blmd. Sizin burada birinci sezon blmleri
ile ilgili yorumlarnz okurken acaba demitim. bu kadar fark olabilir mi diye dnmtm.Gerekten olaanstdyd.
zellikle ablasnn resmini 0 ve 1 rakamlarn kullanarak izmesi mthiti. Scully, Mulder' yukar arrken aklmdan acaba ne olabilir diye geirdim ama kamera kata dndnde resmen ok geirdim.
Birde blmn son cmlesi Mulder'n "I want to believe " derken ki ses tonu ( o an ki ruh halini yanstmas nedeniyle)ok houma gitti.

From: incig 4/9/2004 3:45 pm

En sevdiim Mulder blmlerinden biridir. Sevmekte haklymm. Bir kere daha anladm.

Samantha'nn kayboluunun Mulder'n yaamnda ne derece nemli bir yer igal ettiini burda ilk kez anladk. Scully ilk kez "obsessive" Mulder' grm oldu. Mulder Ruby'nin ahsnda Sam'i; Kevin'in ahsnda da kendini gryordu. Ruby'ye o gece neler olduunu anlattrabilseydi, Sam'e de neler olduunu anlayabileceini dnyordu. Fox Mulder'n zayflklar olmayan, gl bir film kahraman olmayacan burda anlyoruz. Gzmzde daha bir "insan" oluyor burda.

O hastanedeki son sahne en sevdiim Mulder "an"larndan biridir. Hani, kzn annesi onlarn 2.kez odaya girmelerine izin vermez, Kevin'i de alarak ieri girer ve bizimkiler ylece koridorda kalakalrlar ya. te oras. Orda Mulder'n yzne dikkat ettiniz mi? Arkasndan elini uzatp Scully onu tutmasa, her eye ramen onlarn arkasndan odaya giriverecekmi gibidir; ve sinirle opuklar zerinde dner ve hzla kar. O anda o odaya girebilmek iin neler vermezdi? O sahnenin bir alternatif ekimi olsayd da, bir de odaya girdii ve kz konuturduu versiyonu grebilseydik. Bunu hep merak etmiimdir. Tabii her eye ramen, kzn sahiden de motorsiklet etesiyle gitmi olmas olasl var. Ama tabii bu Kevin'in alcln aklamyor.

Gzel blmler ekmiler ya en balarda. Sonra dizinin getirildii ac durumu bilmek hi ho olmuyor dorusu.

From: Acacallis 4/9/2004 6:15 pm

son sahnedeki mulder tonlamas sperdi.kk ocuk calusari deki ocua benziyordu biraz, belki de bana yle gelmitir.

From: Commala Come Come (rukish) 4/9/2004 6:30 pm

Yok sana le gelmemi Elif'cim.. Evet, o ocuk Calusari'de de oynam.. Hatrlamyom tabe ben, yeni okudum biyerlerde :PPP

From: Patient X **Truth wants to be known** (okatmer) 4/10/2004 11:31 am

Benimde dikkatimi ekti Mulder'n kilisede ne ii var. Mulder'dan beklenmeyecek bireydi. I want to believe'nin dinsel ynyd bu sanrm

From: My Misery is a Mystery (margi13) 4/13/2004 11:03 pm

ok az zaman, ok fazla blm... bir seim yapmam gerekiyor ve bundan hi honut deilim.
Conduit zerinden neredeyse bir hafta gemi, nereden esti diyebilirsiniz ama 2. beli de bir tek Ice gzme ho grnyor, bundan nemlisi Mulder blmn es gemek beni huzursuz ediyor. Hele hele blm Mulder'n transferansn bu derece yrek dalayc ileyebilmiken

Transferans (Aktarm) terapi(psikoanaliz) sreci bata olmak zere gnlk hayatta da karmza kan bir olgu. Gemiteki (muhtemelen ocuklukta) bir ilikinin yeni bir nesnede tekrarlanmas. Bazen birisine neden kzdnz aklayamazsnz kolayca. Dibini biraz kazdnzda o kiinin gemiteki naho bir ilikinizdeki yaanty anmsattnn farkna varabilirsiniz.

Mulder Kevin'in bir balant saladn sylerken mecazi de konumuyor saylmazd. Ama bunun pek farknda olduunu sanmyorum nk aktarm bilind iliyor. Kabullenmek istemedii bir gerekle (terapide gemii bilin dzeyine karmaya tekabl eder bu) yzlemektense, tekrar yayor. imdi oklar Mulder'a yneltmeden nce bir an duraksayalm. Acaba "Kardeinin peini brak!" demekle olacak i mi? Yanl anlalmasn, Scully'i sulamyorum, hatta tutumunu takdir etmedim desem yalan olur. Konunun Mulder iin hassasiyetini sezinleyip ilk balarda gayet ardan ald. Tessa'nn sorgulanmas sonras, Mulder'a kmasa daha nasl idare edebilirdi bilemiyorum. GA oraya kadar Scully'nin iinde bulunduu ikircikli durumu ok gzel oynam. Ayrca o noktada Mulder'n bu yzletirmeyle karlamas da elzemdi. O anda duraksamas, zerinde dnmesine iaret, ki sonrasnda da meyvelerini veriyor, arabada yaadklarn szelletiriyor sonunda Mulder.Anlat tarzna da dikkat etmeli, araba srerken anlatmay tercih etmesi, konunun duygusal adan onun iin tamas ne byk bir yk olduunun ifadesi. Baka bir ortamda gz temas kurmaktan kanmas iin neden olmayacakt.Ama arada srerken sadece nne bakmas gayet doal, sadece "gzlerimi atmda kz kardeim yatanda yatyor olacakt." ksmnda kaamak deilmi gibi grnen bir bak frlatyor Scully'e. Anlattklar arasnda en ho ksm, duygusal adan en rahatlatc ksm buras. Szlerinin sonunda da transferansn da dillendiriyor ok gzel bir ekilde.

"Hayatmn her gnnde hala o odaya giriyorum..."

Buna kendini ama denir, Ruby'nin annesinden istedii de buydu hastane odasnn dnda, Ruby'nin birgn buna ihtiya duyacan sylemesinin tek amac kendi gereksinimlerini karlamak olmasa gerek. Bundan bahsedebilmesi iyiye iarettir. Bunu Scully'e anlatmas, herhangi birine deil, Scully'e, pekala yaknlama davran saylabilir. Ya da bir nevi teekkr. lk bata sabrl davrand iin. Samantha'nn davaya yaknl sr deildi, ama son ana kadar Scully azn sk tuttu.

kincisi, X Files' irdelerken hep karmza kan ikilik/tamamlayclkla rtyor hafiften. Mulder Puzzle'nn bir parasyken, Scully bir adm geriden/yukardan izleyerek saduyulu bir cevap sunabiliyor. Yakndan bakmak her zaman en iyisi deildir. Hele karncal televizyonlar sz konusu olduunda hi tavsiye etmem. Kevin'e de ayan denk almas gerektiini sylyorum buradan, nk o birler, sfrlarn son satrlarnda rotasyonlar olumaya balam,ck ck ck!

Ne diyordum, birler-sfrlar. Ruby'nin portresini Scully'nin farketmesi ilk Mulder aada pineklerken, metaforun aa babasdr. Yukarda da bahsettiim gibi, Mulder gemiiyle bouurken Scully su yzne km ve gerei, ya da ona en yakn tasvirini grebilmeyi baarmtr.

Blm hakknda dikkatimi eken bir baka zellik, Mulder'n hemen hemen hi mizahn kullanmayyd. Transferans gerekten kafasn ok megul etmi olmal ki baka savunma mekanizmalarna yer kalmam. Tessa'y sorguladklar sahne transferansa bir baka selam akt. Mulder' bu kadar teatral grmemitim(grr zaten Mulder' 2 en fazla 3 kere grm olmam beklenirdi, bu 1. sezona dnmenin yaratt karmaadan kamadm bir trl hala)
Orada da yapt Tessa'ya gemii yeniden yaatmak, elenceli (abartl) bir teknik, Mulder'n transferansnn da hafiften farknda olduununda ifadesi denebilir.

Finaldeki mehur hipnotik alak kilise seans... Hipnoz iyi ho ama kabullenmeyi, sorunlarnn bilin dzeyine karlmasn garantilemiyor. leyi bilindnda yryor. Sylediklerini hatrlamyor ki uyandnda. Bu noktada durmak istiyorum. Gelecek sezonlar iin iine girecek nk.Conduit'in kendi i tutarlln bozmann alemi olmadn sylyor iimden bir ses...

Bende ona inanmak istiyorum....

From: TheMartyr 4/14/2004 8:00 am

Ya ok alakasz olacak biliyorum ama hipnoz srasnda "Uyandnda bunlarn hepsini hatrlayacaksn" demek uyandktan sonra hatrlamasn salamaz m?
Tam bilmiyorum da aklmda byle bir ey kalm.Yanl demek ki(yanl di mi? :))).

From: My Misery is a Mystery (margi13) 4/19/2004 11:38 pm

Aslnda istendik ekli senin dediin gibi, yalnz ileyiin her eyi hatrlayacaksn eklinde olup olmadn bilemiyorum, eitimini almadm nk. (bizim dernekte alacak kursu, mezuniyet zorunluluu istemeyecekse gideceim:)
Ama hipnoz hakknda syleyecek hi bireyim de mi yok? Haa!!:)
Dikkattin odaklanmas (yksek dzeyde konsantrasyon) yoluyla bilincin farkllatrmas, denilebilir. Hipnoza yatknlk, hayalgcnn kuvvetli olmas, ibirliine yatknlk, pasiflik, saflk, ocuklukta iddete maruz kalma gibi deikenlerden etkileniyor. Bu durumda herkes hipnoz olabilir de denemez.
Hipnoz srasnda kii ne yaptnn "bir derece" farkndadr,bu farkndalk kendini kontrol ile ilikilidir yani ona telkinle bilinliyken yapmayaca bir eyi yaptramazsnz. Kimilerine gre de hipnozla hatrlayamad eyleri hatrlamas mmkn deildir, kii gerekte olan eyleri deil olmayanlar anlatr, ama kaygy azalttndan kayg dolaysyla hatrlayamad eyleri aa karabilir.

Bir de hipnoz yaants ok kiiye zg olduu iin byle bir fenomenin varln yadsyanlar bile var. Olduka tartmal...

imdi baktm da, hipnozu kmsemiim hafiften. Bunda bir terapi teknii olarak danan adeta pasifletirmesi rol oynuyor. Mulder'dan dar kmayalm. Karlma gecesi anlarn bastrm anlald kadaryla. Bunun zerine bir de ailesinin ketum tavr tuz biber ekmi, Mulder'da kelimenin tam anlamyla kam (Ka ya da sava) Kafasn megul edecek, asl sorundan mmkn olabildiince uzaklatracak faaliyetlerle oyalanm (O gzel zihnini ansiklopedik bilgi ynyla doldurmasndan bahsediyorum) X Dosyalar ile karlamasndan daha uygun bir tesadfte olamazm.Tm zaman ve abasn zerinde harcayabilecei, iinde kaybolabilecei bir girdap (Vortex, evinin duvarnda da aslr tasviri)

Sonra bir gn aniden Regresyon hipnozuyla karlayor, kardeiyle ilgili bastrd anlar bilin dzeyine kyor!!!Bu kadar kolay olmas phe uyandrc deil mi? Srf o anlar hatrlad diye igr kazanmtr diyebilir miyiz? Bunu ben bilemem, ama bana gre zaten travmatik yaantdan gemi "yaral ocuk" Mulder' pat diye ortaya kan bir gerekle yzletirmek pek akl kr deil. Keke yava ama dikkatli biimde azaltsayd kaygy ama o zamanda bu kadar "drtsel" biimde gerein peinde koamazd, dizi de bi b.ka benzemezdi...

Bu kadar diyeceklerim sorduuna piman olmadn umarm:)

From: TheMartyr 4/20/2004 7:45 am

Yok canm.Bilakis memnun oldum anlattklarn iin.Teekkrler hatta.
nallah dersine de girebilirsin bu arada :)
Back to top
View user's profile Send private message
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Mon Sep 04, 2006 8:41 pm    Post subject: Reply with quote
Bu blmde gsterilen Samantha'nn resmi daha sonraki grdklerime hi benzemiyor Rolling Eyes Sanki dier blmlerde gsterilen fotoraflardaki kz kvrck sal,daha farkl...
Uff be "I want to believe" sznn aslnda Mulder iin ne ifade ettiini renmek...Harika bir blm.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
TriNeo

PostPosted: Mon Nov 19, 2007 10:20 pm    Post subject: Reply with quote
Mulder ''I want to believe'' cmlesini sylerken tylerim diken diken olmutu bu blmde. X Files'n bamllk yaratt blmdr benim iin.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
derebeyi17_44
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Mon Jun 29, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote
baz senaryolarda anlamakta zorluk ektiimi sylesem de gzel bir blmd.Kevin de gerekten dehet verici bir surat vard.Mulder-Scully kvlcm ilk olarak burada gryoruz.Zira kz kardeinin peini brak demesi blmn sonunda Mulder'in kardeinin karlmasnda hipnoz edildii kaseti dinlemesi ve son sahnede Mulder'in I want to believe demesi beni bitirdi resmen.1 ve 0'lar gerekten ok ekici geldi.Ayrca ormanda bulunan aalarn yksek sda yanmas tozun cama evrilmesi klasik uzay karlmas konusunda gzel bir senaryoydu.(Gerekte de yle zaten)
unu da sylemeliyim ki anlamakta zorluk eken blmlerden biri.Defalarca izlemek gerek bu blme.. Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Trust No One - Sezon 1 All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum