X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
9x13 : Audrey Pauley
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: All Lies Lead The Truth - Sezon 9
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
txfmatrx
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 251

İletiTarih: Sal Şub 13, 2007 7:32 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Nihayet dokuzuncu sezonda iyi olan birkaç bölümden birini izledik. Gerçekten beğendiğim bölümlerden biridir Audrey Pauley.X-Files a göre iyi, dokuzuncu sezona göre süper bir bölümdür bence. Öncelikle Audrey Pauley i canlandıran Tracey Ellis ı yine Oubliette de olduğu gibi çok başarılı buldum. Gerçekten karakterini çok iyi canlandırdı. Tabi Robert Patrick de iyiydi yine. Ama bence ön plana çıkan Aubrey karakteriydi. ışlenen konuyu da beğendim. Özellikle Reyes in gittiği maket hastanenin atmosferi çok iyiydi.
Yalnız yine onunla ilgili olmayan bölümlerde olduğu gibi Scully i çok zorlama koymuşlar. Doggett ın Reyes i kurtarma umudu için daha önceden inanma ihtimalinin olmadığı şeylere bile inanmasına rağmen Scully biraz soğuk kaldı. Ama tabi Doggett ona Aubrey i anlatmadı. Bu da biraz mantıksız geldi. Anlatsaydı bence Scully bu kadar şüpheci olmazdı.
Ayrıca Doggett ve Reyes in birbirlerine karşı hisleinde değişiklik var gibi. Konu beni ilgilendirmiyor açıkçası ama Mulder ve Scully den hızlı oldukları kesin.
Bir de tabii ki xsinekkkx in de belirttiği ve bölüm boyunca aklımda dolanan, sahne geldiğinde ise normalde komik bir şey olmamasına rağmen hatırlayıp sırıtmama neden olan blooper var. Tam GA moda girmişken ve hafiften gözleri de sulanmışken Doggett a Reyes in gerçekten beyin ölümünün gerçekleştiğini söyleyecekken AG birden öksürmeye başlar. GA nın ona dönüp öyle bir bakışı vardı ki sırf o bile insanı güldürmeye yeterdi zaten. Daha sonra Doggett e dönerek "Gerçek şu ki John, o yaşıyor. Ama yemin ederim gitmişti. Beyninde aktivite yok..." der ve ben de settekilerle birlikte orada koparımVery Happy Bu bölümden birkaç blooper daha bilmeme rağmen en güzeli budur.
Sonuç olarak dokuzuncu sezonda nadir bulunduğu için çok değer verdiğim iyi bölümlerden biri de bitti.
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Sal Şub 13, 2007 7:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Doggett-Reyes arasındaki "elektriklenmenin" Mulder ve Scully'ninkinden hızlı olması bence gayet doğal...Çünkü Mulder ve Scully ,dizinin başında tanışmışlar ve beraber çalışmaya başlamışlardı.Dogeet ve Reyes ise birbirlerini önceden tanıyorlardı...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Sal Şub 13, 2007 8:21 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bir de, Scully ve Doggett'ın doktora baktıkları sahne vardır ki, blooperda ikisi birden garip bir yürüyüşle gelirler camın önüne ve gülmeye başlarlar..Tabi katılıyorum, Monica olayı daha da eğlenceli.. Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
f0xmuld3r
Çaylak
Çaylak

İletiler: 91

İletiTarih: Çar Şub 14, 2007 7:07 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Kesin olarak hiç dikkat dağıtmadan izlettiren, benim için en hafızada kalır bölüm oldu mitoloji bölümleri hariç. Başkada söyleyecek sözüm yok. Patrick ise yine benim gözümde bu alanda en iyi oyunculuğu sergilemiştir.
promeusa
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 413

İletiTarih: Per Şub 15, 2007 10:26 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Robert Patrick'in bu alanda en iyi rolü kestiğinin farkında olan biri olarak son zamanlardaki bölümler içersinde en kaliteli oynadığı ve rolünün hakkını verdiği bir episoddu!!!Scully'le blooperlara geçebilecek tarzdaki doktara bakışları ise tek kelimeyle şahaneydi! Rolling Eyes
Çaylak
Çaylak

İletiler: 79

İletiTarih: Cum Şub 16, 2007 10:46 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
ıki gündür ölümler ve dönüşler üzerine süper hikayeler izliyorum. ılk izlediğim süper hikaye dün akşam iki bölüm halinde Ghost Whisperer sezon finaliydi. Doğrusu bu diziyi artık izlememeye, sıkıntı verdiğini düşünmeye başlamıştım ki sezon finali beni altüst etti. Hele o sonu. Ya, anlatması bile zor...

9. sezonun, belkide tüm XF sezonlarının en sıkı stand-alone'larından birini izlemişiz farkında olmadan. Bütün dünyada sevgililer günü nidaları bağrılırken bölümün yayınlanması da bir başka hoşluk. Dogget-Reyes romantizmine XF'ca bir bakışla açıklık getiren süper bir hikaye çıkarmışlar. ıkilinin arasındaki romantizmi desteklemek için de çok iyi bir oyuncu kadrosuyla da çalışmışlar. Bence AP kadar Dr. Preijers nam-ı diğer Dr. Death'de iyiydi fena değildi. Adam görünüşte ne soğuk ne sıcak işini yapan sıradan bir doktor havasını güzel yansıtmış. Ama bölümün 1 numaralı yıldızı tabiiki AP rolündeki Tracy Ellis.

Hikaye daha girişte insanı sarıyor, etkiliyor, başka dünyalara başka boyutlara çekiyor. Paranormal dünyada yaşayan insanları normal boyutta görmüş gibi oluyor insan. Dogget'da Reyes'de işleri dışında gerçek iki insan gibi davranıyorlar birbirlerine. Biri birine "köpek insan" derken kendisini de onun güvenilirliğine teslim edeceğini en duyarlı sözcüklerle anlatıyor. Enfes bir ortam, çok fazla beklenti, müthiş bir görsellik içinde adamımızın kızı öpmesini bekliyoruz... Ama öpmüyor tabii. XF bu, bir yerlerden açık kapılar olacak. Kaza gerçekleştiğinde ilk düşündüğüm şey o olmuştu. "Oğlum Dogget, öpseydin ya kızı, eve çıkarsaydın ya... Bak ne oldu gördün mü?.." demişim defalarca. Sonra Reyes'in Dark City filminin finalindeki gibi başka ve çok küçük bir dünyada umutsuzca dışarı bakışıyla zaten daha jenerik öncesinde sıradışı bir hikayenin müjdesini verdi bize. Hastanede geçen Matrix'vari farklı boyutlar ve aralardaki unutulmaz diyaloglar filan yukarıda arkadaşlar tarafından anlatılmış. O maket hastane kurgusu bir başka filmde daha vardı. Sanırım burada fikir o filmden alınmış. Çocuk Oyunu diye, yıllar önce TRT'de izlemiştim. Bir evde garip olaylar yaşayan bir grup çocuğun hikayesiydi. Evin merdivenlerinden şekerlemeler akıyordu filan. Sonra kabusa dönüşen olayların aslında oyuncak bir evde geçtiğini anlayıp filmi bitiriyordunuz. Tabii burada olay çok daha ilerilere götürülmüş.

Havada kalan detaylara pek takılmamak lazım bence. Burada anlatılmak istenen küçük bir aşk ve bağlılık öyküsü. Gerisi hikayenin kurgusunu tamamlamak için oluşturulmuş detaylar. Bağlantılar da güzel olmuş. Senaristler çok iyi iş çıkarmışlar. Bütün ilgiyi sırasıyla, Dogget-Reyes, Dogget-Scully, Dogget-Pauley ve nihayet yeniden Dogget-Reyes üzerine kurmuşlar. Bu eksende yürüyen senaryo, hiç eksen dışına çıkmadan ibizi sonuna kadar götürdü, muhteşem bir aşk hikayesini başlatıp bitirdi. Evet maalesef bitirdi çünkü finalde yine iki mahcup aşık gibi bir şey diyemeden evlerine yollandılar ikisi de... Bu olmadı işte.. Zaten bitiyor dizi...

Selamlar
Lami
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cum Şub 16, 2007 11:46 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bu bölümdeki Dogget-Reyes romantizmi bahanesiyle bu ikili hakkındaki bir kaç fikrimi seslendirmek istiyorum:

Dogget-Reyes ikilisinin bir anlamda Mulder ve Scully ikilisinin hızlandırılmış vayahut "upgrade" edilmiş versiyonu olduğunu düşünmüşümdür. her açıdan olmasa da özellikle ikili olmak yönünden doğru bir bakış açısı bu bence: Dogget ve Reyes'in ilişkisi Scully ve Mulder'ın 9 yıla uzanana ilişkisiniden çok daha hızlı, rahat ve doğal gelişti. bunun bir sebebi zamanın olmaması, bir sebebi de yazarların da uzata uzata insanı bayan karmakşık platonik ilişkilerden baymış olmaları olabilir. şöyle ki: Mulder ve Scully ilk tanıştıklarında dost olmayı bırakın birbirlerine doğru dürüst güvenmiyorlardı bile. ikisinin arasında güven oluşması bayağı sürdü. ilk sezonlar tamamen ikisinin bir ekip olarak uyumu sağlamaları ve güven ve işbirliğine dayanan bir ilişki geliştirmelerine ayrıldı. iyi bir ekip olduktan sonra bile gerçek anlamda arkadaş değillerdi. hatta birbirlerine hafiften gıcık oluyorladı. birbirlerine soyadları ile hitap etme alışkanlıkları aslında bu soğuk zamanların kalıntısı. ilerleyen sezonlarda arkadaş olmaya başladılar, berabeer iş dışında vakit geçirmeye, ufak ufak şakalaşmaya başladıklarını gördük. işin bu noktadan hayranlığa, ordan platonik bir romantizme ordan da bugün gördüğümüz çorba haline gelmiş ilişkiye gelmesi 9 sene aldı. yazarlar sündürebildikleri kadar sündürdüler, bize de kendilerine de eziyet ettiler. sanırım Dogget-Reyes bu eziyetin telafisi gibi birşey. ikisi de daha baştan arkadaştı, zaten evvelden tanışıyorlardı. Dogget'ın oğlunun ölümü olayı gibi büyük bir travmayı beraber yaşamışlar. aralarında hiç bir soğukluk yok. Mulder ve Scully gibi zıt kutuplar da değiller. iş ortaklığını da sanki yıllardır yaparmış gibi kolayca benimsediler. yani Mulder ve Scullynin 9 senede aştığı mesafeyi toplasan birkaç ay içinde aştı bu ikili. ve şimdi de bu bölümle platonik romantizm noktasına geldi John ve Monica. bir de şu var ki Mulder ve Scullynin berber olup olmayacakları meselesi yıllar yılı dizinin öyküsü içinde büyük bir gerilim unsuruydu ve zaten de uzatılma sebebi buydu. Monica ve John üzerinde böyle bir yük yok. yazarlar çok daha serbest hareket edebiliyor bu anlamda. ve bu bölümden sonra saçmalamazlarsa ve herşey doğal hızıyle ilerlerse dizi bitmeden ikisini beraber görmemiz çok büyük bir olasılık.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Cum Şub 16, 2007 10:46 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
isatay yazdı:
şöyle ki: Mulder ve Scully ilk tanıştıklarında dost olmayı bırakın birbirlerine doğru dürüst güvenmiyorlardı bile. ikisinin arasında güven oluşması bayağı sürdü. ilk sezonlar tamamen ikisinin bir ekip olarak uyumu sağlamaları ve güven ve işbirliğine dayanan bir ilişki geliştirmelerine ayrıldı. iyi bir ekip olduktan sonra bile gerçek anlamda arkadaş değillerdi. hatta birbirlerine hafiften gıcık oluyorladı. birbirlerine soyadları ile hitap etme alışkanlıkları aslında bu soğuk zamanların kalıntısı
Aslında söylediklerine katılıyorum.Ancak yine de M&S arasındaki ilişkinin(romantik anlamda söylemiyorum) güven anlamında o kadar da geç oluştuğunu düşünmüyorum.Tamam belki 6.sezon başına gelindiğinde bile (end'de özellikle)hala aradaki güven sorgulandı ama çoğunlukla bu güvenin var olduğunu gösteren olayların yaşandığını da gördük XF'de.
Doggett&Reyes ise bana biraz zorlama gibi geliyor.Yani illa ki aralarında romantik yakınlaşma olmak zorunda mı?Çabuk gelişmesi bu yöndeki düşüncemi daha da kuvvetlendiriyor.Bana göre tabi...Belki de FOX yayından kaldırılacağını açıklayınca buna yönelmiş de olabilirler.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"

En son 2shy tarafından Sal Şub 20, 2007 5:23 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
beatlefan
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1144

İletiTarih: Cmt Şub 17, 2007 5:08 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Olaya 8 sezon izlediğimiz XF şeklinde yaklaşmaz isek, başlıbaşına konu olarak güzel bölümdü diyeceğim.

jtt0331613 yazdı:

Bu arada Reyes'in kapıyı açıp da karanlık görüp çıkamayacağını anladığı yer elimde olmadan bana Beetlejuice'u hatırlatıp gülümsetti Very Happy

Beetlejuice göndermesine ben de gülümsedim, taptığım filmlerden biridir, ama onlar bu kadar şanslı değillerdi:))

Doggett'ın ağladığı sahnede, gözlerim doldu resmen, inandırıcılığın ötesindeydi oyunculuğu. Doktora gelirsek, organ mafyası mıdır nedir bilmiyorum, ama şunu diyebilirim ki herif fişi çekerken gerçek anlamda tatmin ediyor kendisini, mutlu oluyor. Ben bunun için insanları öldürdüğünü düşünmüştüm. Doggett'ın da bu kadar inanır olmasını sevdim. Scully ise çok zorlamaydı bu bölümde. Bir şey desin diye dedirtmişler. Kadının hastaneye beynindeki ziyareti, ilettiği mesajlar, hayali hastanede ölen diğer iki adamın olduğu sahneler güzeldi. Kısacası birkaç takıldığım yer hariç sevdim bu bölümü denebilir.

Forwardly On LOST
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
x_phile
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 385

İletiTarih: Cmt Şub 17, 2007 5:08 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
2shy yazdı:

Doggett&Reyes ise bana biraz zorlama gibi geliyor.Yani illa ki aralarında romantik yakınlaşma olmak zorunda mı?Çabuk gelişmesi bu yöndeki düşüncemi daha da kuvvetlendiriyor.Bana göre tabi...Belki de FOX yayından kaldırılacağını açıklayınca buna yönelmiş de olabilirler.

Kesinkile katılıyorum Doggetla Reyes'ın arasını yapmak için bayağı uğraşmışlar daha doğru düzgün hiç birşey yaşanmadı.Mulder ve Scully'nin birbirlerine güvenmeleri bile kaç yıl sürdü.Tabiki her ilişki onlarınki gibi olmayacak ama sanki dogget ve monica ortak olduğu günden beri aralarında bir şeyler yaşanması düşünmüş.Ama Fox'la bir alakası olduğunu sanmıyorum belkide CC'nin başından beri düşüncesi buydu.

En son x_phile tarafından Cmt Şub 17, 2007 8:08 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Cmt Şub 17, 2007 5:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Mulder ile Scully kavuşamadan ayrıldılar,bari Doggett ile Reyes kavuşsunlar birbirlerine Very Happy Wink
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Cmt Şub 17, 2007 6:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
x_phile yazdı:
Ama Fox'la bir alakası olduğunu sanmıyorum belkide CC'nin baından beri düşüncesi buydu.

O da olabilir tabi.Ama başlangıçta CC tıpkı M&S gibi bir denge yaratmayı denedi ama Doggett tarafında nisbeten başarılı olunmuşken Reyes zayıf kaldı,bence.Bu yüzden de sanırım oldu bitti gibi birşey oldu Rolling Eyes

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
promeusa
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 413

İletiTarih: Pzr Şub 18, 2007 11:10 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
O doktorun hastalarını kesip-biçip onların organlarından bir kazanç yolu oluşturması tam da Türkiye'de geçen aylarda meydana gelen alengirli işleri çağrıştırdı bana...Bu kadar benzerliğin TXF'da olabilmesi de ayrı bir enteresanlık...... Rolling Eyes
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 363

İletiTarih: Pzr Şub 18, 2007 6:37 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
hiç ikinci bi kez izleme isteği uyandırmıyo içimde...

ben bu bölümü de sevmiyorum ya... ama yinede bi izliyim..çok iyi hatırlamıyorum Confused
Çaylak
Çaylak

İletiler: 163

İletiTarih: Sal Şub 20, 2007 5:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yaklaşık 1 haftadır uzak kaldım forumdan maalesef,modemim bozulduğu için Sad üstelik te üstünde en çok konuşmak istediğim bölümlerden birine denk geldi,iyice sinir oldum.o yüzden biraz rötarlı da olsa şimdi yazıyorum görüşlerimi.

bölüm başlamadan önce foruma girmiştim bölüm hakkındaki ilk yorumları okuyayım diye, ki hiç yapmadığım bişeydir. neyse yorumlara baktım, 9 un en iyi stand alone u, rp şöyle rp böyle. ben de bi heves bi heves oturdum tv nin karşısına.ama dizi başladı DRR ile, bitti DRR ile. ben x files ta şimdiye kadar hiçbişeyin, bu kadar insanların gözüne soka soka gösterildiğini görmedim.

Konu harika, Audrey Pauley harika, Doggett harika, ama konunun işlenişi hakkaten hiç hoşuma gitmedi. 4-D de de DRR vardı ama hiç böyle rahatsız edici değildi.

Anabeth Gish nin oyunculuğu oldukça hoşuma gitti bu bölümde. maket hastanede uyanıp nerde olduğunu anlamaya ve ordan kurtulmaya çalıştığı her sahnede çok hoşuma gitti Anabeth Gish. o ellerinin boş kaldığı sahne ise en güzel andı benim için (Murdock ın fişinin çekildiği sahneyi kastediyorum, Doggett ın öpmediği sahneyi değil,heh hee )

neyse bölümde hoşuma giden şeylere geliyim. bi kere AP ye bayıldım. 9.sezondaki en iyi yardımcı oyuncuydu bana kalırsa.(şimdiye kadarki tabi) Monica yla konuşmalarında hep içim burkuldu, hele "ben yalnızca çiçek dağıtırım" cümlesine bittim.

RP için söyleyecek pek birşey yok aslında benim açımdan. tam ondan bekleyeceğim bi performans sergilemiş. güldüğü,ağladığı,üzüldüğü...kısacası her sahnede harikaydı. Audrey ile maket hastanenin başında konuşurlarken, başını öne eğerek ağladığını gizlemesi, aah ah bitirdi beni. keşke 3words ten önce sevebilseydim de 8. sezon doggett stand alone larının kıymetini bilseydim Sad

bölümle ilgili kafama takılan bişi var, neden beyin ölümü gerçekleşen hastalar Audrey nin maket hastenesine gidiyorlardı,anlayan var mı?
diğer kafama takılan şeyse 9. sezon boyunca sürekli ağlayan scully'nin bu bölümde hiç ağlamamış olmasıdır. doggett salya sümük,scully de tık yok? Laughing

neyse,DRR hariç güzel bi bölümdü. ama hala daha 9. sezon favorim John Doe...

En son tithonus tarafından Çar Şub 21, 2007 12:08 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: All Lies Lead The Truth - Sezon 9 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki »
4. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız