X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
9x05: 4-D
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: All Lies Lead The Truth - Sezon 9
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
2shy yazdı:
364 SaD SaM yazdı:
ıki farklı dünya olayı şöyleydi sanırım.Bir tarafta sosisli yiyen Doggett ve Monica, diğer tarafta boğazı kesilen Monica ve katilin peşinden giden Doggett.1. taraftaki Doggett ve Monica sosislilerini yerken diğer taraftaki Monica öldü, Doggett da katilin peşinden giderken, farkında olmadan 1. tarafa geçti.Bir dünyada 2 Doggett olmayacağından, Monica'nın evindeki Doggett yok oldu.(Neden boyut değiştiren yok olmadı?)Boyut değiştiren Doggett da katil tarafından vuruldu, 1. tarafta.Bu sırada yine 1. tarafta bulunan Monica'ya gelen telefon, Doggett'ın vurulduğunu bildiriyordu.Monica, arkasını döndüğünde Doggett'ı göremedi, çünkü o diğer Doggett gelince yok olmuştu..
Hımm.Peki o zaman Doggett'in geçtiği boyutta Lukesh'in elinde silah ne geziyordu,yani demek istediğim eğer boyut değişmişse Lukesh'in olduğu yerin de değişmesi gerekmez mi?Çünkü 1. boyutta senin dediğine göre öyle bir operasyon bile yok,onlar evdeler Lukesh da mutemelen annesi ile beraber.Yoksa bunun sebebi ikisinin de o geçiş kapısında olmalarından dolayı mı?
Ben mi yanlış anladım? Embarassed

değişen boyut değil benim anladığım lukesh boyuttan boyuta geçiyor...yani sanki Monica sadece kendi yaşadı bu olayı gibi..2.tarafta vurululan Monica için Lukeshin peşine düşen Dogget yanlılşıkla 1.tarafa geçiyor..o ahlde aslında o diğper evrende yaşananları algılayan sadece Monica ve aslında Lukesh.sonuçta eğer Dogget 1.tarafa bizim olduğumuzu sandığımız evrene geçmeseydi yaşananlar orda yaşanyama devam edecekti..Monica ölü oalcaktı 2.tarafta...yani Lukesihn elindeki silah Monicadan nasıl alınmış anlamıyorum ama adamın yaptığı zaten boyuttan boyuta geçip cinayet işlemek....anlatamamış oalbilirm.. Confused
reason
Çaylak
Çaylak

İletiler: 74

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:06 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Allah icin "Hatun fisi cekti, olay duzeldi" nasil bir mantiktir ? Yok oyle bi mantik. Bir boyutta adamin fisini cekip ölümüne sebep oldugu anda, olaylar bi sekilde duzeliyo, kendi boyutunda kendini sosisli yerken buluyo. Olmaz oyle sey. O zaman bu baglamda eskaza beim yolum insaata duserse ve basimdan kotu seyler gecerse, ne kadar paralel evrendeki ben varsa onlarda mi kibar deyimle "top" olacak hayatlarinin ilerleyen kisimlarinda ? Yani almanya yenilince, biz de mi yenilmis sayilacagiz onu anlatma derdindeyim. Paralel evrenler bagimsizdir, bir evrende olan x olayi, diger paralel evreni etkilemez. Cunku "paralel" dirler, ve paralel hicbir seyin kesisme noktasi yoktur. Tekrar ediyorum, birseyleri engellemek, duzeltmek icin "zaman-uzay hedesini bükmeniz gerekir, ki onu yapmak icinde Hiro Nakamura'nin dedigi gibi "Concentrate!" olup kabiz essek tadinda ikinir bir hal almak gerekmektedir. Yoksa fisi cekip adami kurtarmak, sonra oturup karsilikli Polonya sosislisi yemek falan yalan seyler. Tamam konu guzel, ama mantik hatasi var ve nedense herkes super bir sekilde alatilmis gibi hersey "cok guzel anladim, bakin aslinda soyle oluyo" diye tartisiyo. Yahu bir kisi mi cikip da demez "Windows mu bu Dogget fisini cekince duzeldi" diye. Bu kadar mi toz pembe bakiliyo bu diziye ?

"Less Creepy, More Gay..."
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:08 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Tamam o ilk kısmı anladım sanırım Doggett'ın durumunu...
ışte benim de kafamı karıştıran nokta bu.Adam boyuttan boyuta geçiyor demişsin ya,yani alternativ olan boyutlar bunlar değil mi?
Uff ya.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
theredandtheblack
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:15 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
2shy yazdı:
Tamam o ilk kısmı anladım sanırım Doggett'ın durumunu...
ışte benim de kafamı karıştıran nokta bu.Adam boyuttan boyuta geçiyor demişsin ya,yani alternativ olan boyutlar bunlar değil mi?
Uff ya.

sorunu tam anlamadım aslında ama Lukesh boyut değiştirebildiği için Monicayı 2.taraf denilen yerde öldürüp silahını alıyor ve Dogget yanlışlıkla bizim evrene geçiş yapınca Lukesh de oraya geçip Monicanın silahıyla Doggetı vuruyor..yani silah bu şekilde onun elinde...ya bunu anca anladım yani kafa karrışınca..diğerini düşünmekteyim Crying or Very sad
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:15 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
reason yazdı:
Yahu bir kisi mi cikip da demez "Windows mu bu Dogget fisini cekince duzeldi" diye. Bu kadar mi toz pembe bakiliyo bu diziye ?

Ona bakarsan Mulder'ın da "fişini çektiler" ve adam düzeldi.Bırak o super soldier olayından kurtulmasını, "Aslında ölüyordu.Kendi mezartaşını yaptırmıştı" olayı bile kalmadı adamda.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:24 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
aylinkumm yazdı:
sorunu tam anlamadım aslında ama Lukesh boyut değiştirebildiği için Monicayı 2.taraf denilen yerde öldürüp silahını alıyor ve Dogget yanlışlıkla bizim evrene geçiş yapınca Lukesh de oraya geçip Monicanın silahıyla Doggetı vuruyor..yani silah bu şekilde onun elinde...ya bunu anca anladım yani kafa karrışınca..diğerini düşünmekteyim Crying or Very sad
Hım tamam şimdi oldu,yani adam zaten diğer boyuta geçiyor ve de elinde Reyes'in silahı var Doggett da arkasında geldiği için o şekilde Reyes'in silahı ile vurulmuş oluyor,o gün Reyes'in silahı sürekli kendinde olduğu halde.
Aklıma Kara Kule geldi desem?
Yalnız Denizcim Mulder'ın durumu çok farklıydı,onda bu paralel boyuttan daha çok uzaylı etmeni hakimdi duruma.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:29 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Demek istediğim; bir fişi çekerek olayı tatlıya bağlayabiliyorlar.Felçli Doggett'ın fişi çekildi, yerine asıl Doggett geldi.Her an deri değiştirip süper asker olabilecek olan Mulder'ın fişi çekildi, yerine sağlığı çok iyi olan bir Mulder geldi..Bir fiş nelere kadir gördüm ben :)He tabi yanlış anladın diyorsun, haklı olabilirsin.şu an böyle düşünüyorum ben.Bakarsın yarın "Aa Safiye abla doğru söylemiş" derim.. Smile
Başa dön
desertfo6
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 336

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:31 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
reason yazdı:
Allah icin "Hatun fisi cekti, olay duzeldi" nasil bir mantiktir ? Yok oyle bi mantik. Bir boyutta adamin fisini cekip ölümüne sebep oldugu anda, olaylar bi sekilde duzeliyo, kendi boyutunda kendini sosisli yerken buluyo. Olmaz oyle sey. O zaman bu baglamda eskaza beim yolum insaata duserse ve basimdan kotu seyler gecerse, ne kadar paralel evrendeki ben varsa onlarda mi kibar deyimle "top" olacak hayatlarinin ilerleyen kisimlarinda ? Yani almanya yenilince, biz de mi yenilmis sayilacagiz onu anlatma derdindeyim. Paralel evrenler bagimsizdir, bir evrende olan x olayi, diger paralel evreni etkilemez. Cunku "paralel" dirler, ve paralel hicbir seyin kesisme noktasi yoktur. Tekrar ediyorum, birseyleri engellemek, duzeltmek icin "zaman-uzay hedesini bükmeniz gerekir, ki onu yapmak icinde Hiro Nakamura'nin dedigi gibi "Concentrate!" olup kabiz essek tadinda ikinir bir hal almak gerekmektedir. Yoksa fisi cekip adami kurtarmak, sonra oturup karsilikli Polonya sosislisi yemek falan yalan seyler. Tamam konu guzel, ama mantik hatasi var ve nedense herkes super bir sekilde alatilmis gibi hersey "cok guzel anladim, bakin aslinda soyle oluyo" diye tartisiyo. Yahu bir kisi mi cikip da demez "Windows mu bu Dogget fisini cekince duzeldi" diye. Bu kadar mi toz pembe bakiliyo bu diziye ?

Reason olaya bu kadar konsantre ve bilimsel açıdan bakarsak X-Files bölümlerinin yarısını çöpe atmamız gerekir. Sonuçta X-Files bu , paranormal olaylar. Her zaman herşey açıklanmadığı gibi herşeyin illa tek bir teorik veya somut bilim teorisi ile açıklanmadığı veya hiç açıklanamadığı olaylar. Burada Lukesh denilen elemanın "bir paralel boyuttan diğerine geçme" yeteneği var bir kere. Doggett da bir boyuttan diğerine geçiyor onunla birlikte. Dolayısıyla bir paralel evrendeki olay en azından diğerini etkiliyor işte. Bir paralel evrendeki kişi başka bir paralel evrene geçerse , diğeri yok olur diye bir sav ( bir sav , teori diyorum ) sunmuş yazar. Lukesh ise her iki evrende de var olabilen aynı adam. Lukesh'in yaptığı sonuçta başka bir evrene geçebilmekti. ıster olur ister olmaz dersin. Eninde sonunda bir tv dizisi bölümü bu. Teorik fizikle ilgili üniversitede tartışma da yapmıyoruz sonuçta. Hiro Nakamura'nun çalışmasını da biliyorum. Ben Hugh Evertt'in teorisini sundum ( onda da paralel evrenler birbirini etkiler diye bir şey yok ) Ama bir adamın bir evrenden başkasına geçmesi paranormal olay sonuçta. Bunun sonuçları ile ilgili ne olabilir diye fantastik bir senaryo yazmış yazar. Tamamıyla teori olduğu için de bu konuda söyleyebileceğim başka şey yok. Hiçbirimiz böyle bir şey yapmadık sonuçta. ( ama o fiş çekme olayı kafa karıştırıcıydı orası kabul )

En son desertfo6 tarafından Pts Arl 18, 2006 12:36 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 defa değiştirildi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
reason
Çaylak
Çaylak

İletiler: 74

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:32 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
364 SaD SaM yazdı:
reason yazdı:
Yahu bir kisi mi cikip da demez "Windows mu bu Dogget fisini cekince duzeldi" diye. Bu kadar mi toz pembe bakiliyo bu diziye ?

Ona bakarsan Mulder'ın da "fişini çektiler" ve adam düzeldi.Bırak o super soldier olayından kurtulmasını, "Aslında ölüyordu.Kendi mezartaşını yaptırmıştı" olayı bile kalmadı adamda.

O zaman yaziyo olsam muhtemel onu da yazardim da yani bu kadar uzerine dusunmeye gerek yok. Sonucta dedigim gibi "sonunu getirene kadar oyalamak" amaci ile ozensizce yazilmis bi senaryo bence. 1 saat boyunca izlendi, eglenildi, bitti. Ne biliyim. O gecti boyuta, onu öldürdü, sonra karni acikti varan tesislerinde mola verdi, parasinin iki bölü yedisini corbaya verdi tadinda tartismak mantik hatasi oldugu surece ele bisey gecirmicektir. Bi de nolur "sezonun en iyisi" falan demeyin, simdi baktim, her bölümün basliginda "bence sezonun en iyisi" yazilmis en azindan 1 2 kere. Milletink eske olmadigi bir sezon hakkinda konusuluyor, her bölüme "en iyi" deniyor. Mdem bu kadar iyi, niye butun fanlar reddetti bu sezonu. Onu cok merak ediyorum.

Today's Trivia : Paralel Evrenler Teorisine gore Hitler'in 2. Dunya Savasi'ni kazandigi bir paralel evren olabilecegi gibi, Chris Carter'in 9. sezonu cekmedigi bir paralel evren olabilecegini de biliyor muydunuz ?

"Less Creepy, More Gay..."
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 12:38 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
reason yazdı:
Mdem bu kadar iyi, niye butun fanlar reddetti bu sezonu. Onu cok merak ediyorum

Genelleme yapmayalım istersen.Aramızda, diziyi Amerika'da yayınlanırken ya da daha sonra internetten indirerek izleyip bitiren arkadaşlar olduğu gibi, bitirmeyenler de var.Gelecek bölümleri bilmeyenler yani...
Neyse, kişisel tartışma denilecek buna şimdi.Bir de uyarı gelecek.O yüzden yatıyım ben.ıyi geceler herkese..

Edit:Aklıma geldi de..Dana, babasının, öldüğü anda onu ziyarete geldiğini söylemişti.O bölüm Beyond The Sea'ydi di mi?ızlemediğim için konusunu tam bilmiyorum, oydu sanki..
Başa dön
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 1:28 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
364 SaD SaM yazdı:

Edit:Aklıma geldi de..Dana, babasının, öldüğü anda onu ziyarete geldiğini söylemişti.O bölüm Beyond The Sea'ydi di mi?ızlemediğim için konusunu tam bilmiyorum, oydu sanki..

Evet, Beyond the Sea.

Live long and prosper
Başa dön
Mr.Bomb
Çaylak
Çaylak

İletiler: 60

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 1:46 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
364 SaD SaM yazdı:
Alıntı:
ya ben senaryolardaki bu "boyut" olaylarını hiç sevmem. hangi filmde, dizide, kitapta bi "boyut" mevzusu geçer, işler boka sarar, hikaye açıklanamayan şeylerle dolar falan. gerçekliğin çok uzağında, çok uç şeyler olur yani

E iyi de X-Files zaten başlı başına açıklanamayan şeyler değil mi?
doğru söylüyosun; bu bölümde de, diğer x-file'lar gibi açıklanamayan olaylar var. ama söylemeye çalıştığım şey:

diğer paranormal olayları, "olağanın dışında", "normal ötesi" olarak tanımlayabilirsin. ama işin içine "boyut" kavramı girince bu tanımları yapamıyosun, çünkü böyle senaryolarda "olağanın dışında" veya "normal ötesi" diye tanımlayabiliceğin bişey yoktur ortada. yoktur öyle bişey, hiç olmamıştır, yaşanmamıştır çünkü. olduysa da herkes unutur. veya kimse farkında değildir. sadece olayın baş karakteri neler olduğunun farkındadır. o da tek başına, kendi çabasıyla bu boyutlar arası olayı çözer; herşeyi, hayatın olağan döngüsünü yerine getirir.
gereğinden fazla uç hikayeler değil mi bunlar? işte bu yüzden bu "boyut" kavramının olduğu senaryoları hiç sevmiyorum. şu anda bu başlık altında tartışılanlara da bakıp bu yorumumu düşünün Smile

bu "boyut" kavramına benzer, bi de "zaman" kavramının geçtiği "monday" bölümü vardı, hatırlıyo musunuz? zamanın akışında bi sorun oluyodu ve bi banka soygunu olayı, tekrar ediyodu sürekli. bunun farkında olan tek kişi bi kadındı; mulder dan yardım isteyip zaman döngüsünü tek başına(!) normale döndürüyodu. bu arada dünyanın geri kalanı da aynı pazartesi gününü, farkında olmadan tekrar tekrar yaşıyo muydu mesela?

"boyut" ve "zaman" kavramları, film, dizi ve kitap senaryoları için tehlikeli şeylerdir Smile
kudretcan

İletiler: 9

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 9:06 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bölümü beğenmemek değil o kadar kötü buldumki yıllar sonra ilk kez bir bölümü acaba izlemesemmi diye diye düşündüm. Bir fan ın yaşayacağı en kötü şeydi herhalde. Esas oğlan yatakta olunca aksiyonda azdı, katilimizin öldürdüğü insanlar sadece ajanımız ve annesiydi. FBI ın aradığı bir katil için bayağı az aksiyon vardı yani. Bölümdeki en iyi iki şey den ilki Follmer 'ın kapıdan içeri girer girmez adamı alnının ortasından vurmasıydı. Demekki kariyerini nişancılığına borçluymuş onu anladık Smile ikinciside bölümün bitmesiydi. Okadar kötüydü yani. (zaten bu boyut olayı 50 dakikada bitecek bişey değil bence, birde sen sus gözlerin konuşsun olunca hiç çekilmedi. )
Başa dön
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 10:55 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Paralel boyut konusu hakkında bilgim yok, sadece teori olduğuna olduğuna göre ve bir teori üzerine yazarın hayal gücünü de ekleyerek yazdığı bölüm olduğu göre bölümü nobel fizik ödülünü almak için çekdiği anlamına gelmiyor bence. Bu kadar çok bilimsellik aramamak gerekir. Scully bile bu tür bir olayı daha önce yaşadığını söyleyerek bilime 1-0 gol atmış oldu.

Dizi paralel boyut olayından ziyade Doggett'ın felç geçirmesi, Reyes'in boğazının kesilmesi gibi izleyenlerin kafasında soru işaretleri bırakmak amacındaydı. Bu kanıya nereden vardın diyebilirsiniz: Eşimle izledim, bölüm boyunca 10 kere aaa dedi. X-Files bilimsel kanıt olayına girmediği için bölümü çok şaşırtıcı ve heyecanlı buldu. Bende derinlere inmediğim için bölümü beğendim zaten çok uzun zaman önce X-Files bilimsel kanıt için çaba sarfetmeyi bırakmıştı

Reyes'in Doggett'ın ağzını silmesi- ki bu hangi bölüm olduğunu hatırlamayamadım bir Mulder-Scully sahnesini hatırlattı bana-, hastanede bunu yapacak başka adam kalmamış gibi onu traş etmesi Reyes-Doggett ilişkisi açısından ilginçti.
Başa dön
Maybe there is hope
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 373

İletiTarih: Pts Arl 18, 2006 11:31 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
o kadar çok anlamadığım şey var ki bu kadar olmaz yani
dolayısıyla tepkim sadece BU NE BE oldu..

ben mulder ı istiyorum.Scully ye de teesüf ediyorum mulder sız davadan davaya koşuyor.saçmalıyorum dimi Cool
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: All Lies Lead The Truth - Sezon 9 Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »
3. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız