X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Orhan Pamuk-Nobel Edebiyat Ödülü
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
amor fati
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 443

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 12:33 am    İleti konusu: Orhan Pamuk-Nobel Edebiyat Ödülü Alıntıyla Cevap Gönder
Muhtemelen herkesin bildiği üzere ülkemizin en çok tartışılan yazarlarından biri olan Orhan Pamuk, ısveç Kraliyet Akademisi tarafından verilen ve Dünya'nın en prestijli ödüllerinden biri sayılan, Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Malum, geçen sene söylediği "Türkiye'de 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" sözleri nedeniyle- bence haklı olarak- eleştirilmişti. Sonradan kendisini Türkiye'de fikir özgürlüğü savunucusu ilan etmişti. Daha doğrusu, Avrupa ve Amerika medyası tarafından ilan edilmişti. Nitekim bu sözleri Nobel ödülü için söyleyip, söylemediği de tartışıldı ve hala da tartışılıyor.

Ancak, bir gerçek var ki o da, Pamuk'un yurtdışında itibar gören bir yazar olması. (nedenleri yine tartışmaya açıktır) Zaten aldığı bu ödül de bunun bir göstergesi. şu andaki umudum ise, Orhan Pamuk'un aldığı bu ödülün, Türk edebiyatının dünyaya açılmasına katkıda bulunması. Bunun tek bir Nobel'le gerçekleşmesi her ne kadar ütopik bir düşünce olsa da en azından bu yolda atılan bir adım olacaktır. Ama en azından Nobel alan yazarlar arasında bir Türk'ün de adı geçecek. şahsen bu noktada daha iyimser olduğumu söylemeden edemeyeceğim.

Orhan Pamuk'un çağdaş roman için önemli bir yazar olduğuna inanıyorum ancak eserlerinin klasikler arasına girip girmeyeceğini ve adının sonraki kuşaklarda yaşayıp yaşamayacağını tabii ki zaman gösterecek. Nobel ödülünü de ortalamaya göre genç bir yaşta aldığını düşünecek olursak kendisinin gelecekte vereceği eserler de bunda önemli rol oynayacaktır.

Umuyorum ki gelecekte başka Türk yazarlar da bu ödüle layık görülür ve bu sefer o yazarın bu ödülü gerçekten kaleme aldığı eserleriyle aldığı konusunda daha emin oluruz...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
MehmetHamdi
Çaylak
Çaylak

İletiler: 65

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 12:47 am    İleti konusu: RE: Alıntıyla Cevap Gönder
Gurur duydum...
Bir takım tartışmalara rağmen bir ilk gerçekleşmiştir...

Saygılar
Mehmet Hamdi
www.mehmethamdi.org
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 6:39 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Orhan Pamuk'un ödül almasına sevinemedim açıkçası. Ama söylediği laflardan değil vasat bir yazar olmasından ötürü. zamanında iki-üç kitabını okumuş biri olarak kötü yazardır demem ama eğer Pamuk Nobel alabiliyorsa o yazarlıkla, Türkiye'de gerek merhum gerek hayatta en az ikiyüz-üçyüz yazarın da alabilmesi gerek o ödülü. kendisinin fransız yazarlardan araklama yaptığı dedikoduları ise başa bir boyutu olayın. hadi onu dedikodu deyip geçelim ama yakın zamana kadar gerek eserlerinde gerek konuşmalarında etliye sütlüye hiç dokunmayan bu kendi halindeki yazarımız neden birden insan hakları savunucusu arslan kesildi? yeni mi uyandı mevzulara yoksa menejeri mi kulağına üfledi ajitasyon yapıp yurtdışında puan toplamasını Nobel için?
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 11:19 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Yazarlığı hakkında bir bilgim yok,kitaplarını okumadım. Geçmişte söyledikleri için böyle bir ödül verileceğini sanmıyorum koskoca Nobel organizasyonu işlerine siyaseti karıştıramaz. Türkiye için gerçekten çok önemli bu ödül. Yazar'ın vasatlığı kişisel bir algı bence, eğer yazdığı şeylerden, yazım türünden hoşlanmıyorsan tabiki beğenmessin

İletiler: 3

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 11:41 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Orhan pamuk'un nobel ödülünü almasına çok sevindim ,gurur duydum açıkçası bence yazar şu ana kadar gelmiş sayılı kişilerdendir özgün anlatımıyla ,açık fikirliliğiyle,cesur tarzıyla bu ödülü hak etmiştir umarım diğer yazarlarda bu onura erişir ve ülkemiz için gurur kaynağı olur.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 1:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben bunun siyasi bir karar olduğuna inanmıyorum.Hani Orhan Pamuk tanınmayan bir yazar olsa,daha önceden o kadar dile çevrilip okunmamış olsa,hatta daha önceden Nobel dedikoduları olmasa,böyle şak diye çıksa neyse,ama zaten olacağı düşünülen bir şeydi bu.
Tabii geçmiş Nobel ödüllüler düşünüldüğünde,Steinbeck,Hemingway vb. biraz zayıf kaldığı aşikar,ama bu ödül her yıl birine verilecekse,şu anda dünyada artık o yazarların ölçüsünde adam yoksa,Nobel komitesi de elindekilerin en iyisini seçmek durumundadır.
Bir de bazı kişilerin,televizyonda filan,"Bizim geçmişte bu yazarımız vardı,o yazarımız vardı,onlara neden verilmedi onlar da çok değierliydi." gibi şeyler söylediklerini duydum.Ama benim de aklıma şu geldi,o büyük yazarlardan bahsettikleri dönemler,işte Steinbeck gibi adamların dönemiydi aynı zamanda.şimdi o dururken mesela,kim başkasına ödül verir?Ben vermem.
aky125
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 844

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 8:36 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bana göre Orhan Pamuk'un Nobel'i almasında söylediği sözlerin payı büyük,ve evet,bu lafları nobeli alabilmek için söylediği kanaatindeyim.Ancak bana öyle geliyor ki Pamuk nobeli alıp saygın yazarlar arasındaki yerini sağlamlaştırınca soykırımı inkar edecek ve aldığı parayı da bu yalanı ortaya çıkarmak için harcayacak...Yoksa hiç bir Türk insanının Ermeni Soykırımı yapıldığına inandığını sanmıyorum...Bu ülke üzerinde çok oyunlar dönüyor...Ülkemizi korumak için birlik olmalıyız...
Başa dön
x_phile
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 385

İletiTarih: Cmt Ekm 14, 2006 9:55 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bence her ne söylerse söylesin bunun, nobel ödülüyle bir ilgisi olduğunu pek sanmıyorum.Bir türk ilk defa edebiyat dalında böylesine önemli bir ödül aldı çok gururlandım.Orhan Pamuk'un kitaplarından yalnızca birini okudum fena değildi ama kişisel yorumlara göre verilmiyor zaten nobel ödülü ama ben kendi adıma söylemek gerekirse çok sevindim.
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Pzr Ekm 15, 2006 1:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Orhan Pamuk'un ödül almasına sevinmedim, sadece Nobel'in değerini gözümde düşürdü o kadar. Eskiden Nobel'in gerçekten muhteşem edebiyat eserlerine, halkının ve edebiyatının önünde çığır açan yazarlara verildiğini sanırdım. Demek ki saflığın yaşı olmuyormuş.

Orhan Pamuk'un son üç kitabı hariç tüm kitaplarını okudum, son üçü okumamın nedeni kendisinin sivriliği değil (ki bu 1.000.000, 8.0000.000 vs davası geçen yıl çıktı) benim vaktimin olmamasıydı ama bu kitaplardan ikisini yabancılara hediye etmiştim (ıngilizce basımlarını tabii)

Sözün kısası, Orhan Pamuk iyi bir yazardır ama Nobel alacak kadar iyi midir? Üzgünüm ki değil. Kitaplarını severek okumama rağmen en iyi Türk yazar olduğunu asla düşünmedim. Bence en iyi romanı Beyaz Kale'dir. Olay örgüsü, arka planın zenginliği, karakterleri harikadır. Cevdet Bey ve Oğulları da ince ince işlenmiş çok güzel bir kitaptır. Kara Kitap, Yeni Hayat da çok iyidir. Bunların içinde en zayıfı olarak Yeni Hayat'ı görürüm ancak belki bu bilboard'larda reklamını yaparak Türkiye'de " kitap + reklam = para para " çığrını açmasından ileri geliyor olabilir. Severim dilinin zenginliğini.

Ancak Orhan Pamuk, Yaşar Kemal'den, Nazım Hikmet'ten, Halikarnas Balıkçısı'ndan, Atilla ılhan'dan, Kemal Tahir'den daha iyi bir yazar değildir. Daha Yaşar Kemal yaşarken Orhan Pamuk?a ıstanbul hatıralarını da kattığı bir kitap nedeniyle ödül verilmesi bana açıkçası hoş gelmiyor. Orhan Pamuk Pablo Neruda, Octavio Paz, Gabriel Garcia Marquez, Samule Beckett, John Steinbeck, Bernard Shaw, Thomas Mann, William Yeats veya Ernest Hewingway'le aynı seviyede öyle mi?

Hadi canım sizde.

Orhan Pamuk?un Türkiye?de de yurt dışında da üne kavuşma sürecini takip edebilme şansı bulmuş biri olarak kendisinin yavaş yavaş yurt dışında tanınma sürecinin nerede başladığını gayet iyi biliyorum (o yıllarda yurtdışındaydım ben de)

Bir de mini Türkiye olarak sözlükteki yorumları şöyle bir taradım da, Orhan Pamuk'un ödül almasına sevinmeyenleri kitap okumamış, Orhan Pamuk'u hiç okumamış faşist beyaz Türkler olarak adlandıran gruba acıdım. Türk Solu bu yüzden yok olma noktasına geldi işte, bu yüzden artık bir sol parti denecek partisi bile yok. Bu kadar kör, aykırı olmak adına bu kadar körü körüne muhalefet ancak bunu doğururdu. Ödülün siyasi olduğunu düşünmenin faşizmle ilgisi yok en azından kendi açımdan bunu gülünç ötesi addederim.

Son yıllarda Nobel ödülleri giderek daha da siyasileşmeye başlamıştır, bugün de olan budur. Boşuna yaşadığı şehrin melakolik havasını yansıttığı, Doğu ve Batı kültürleriyle olan bağı sayseinde romanın köklerini genişlettiği zırvasını sallamasınlar. Duyan da ilk Orhan Pamuk yaptı bunu sanacak .

Türk Edebiyatı için çığır açan, bizi öne çıkaran bir ödüllendirme olmadığını bu nedenle düşünüyorum. Binlerce yıla yayılmış çok nadide eserleri olan ve devamlı zenginleşerek yayılan bir edebiyat neslinin politik bir ödül alarak değil kendine has zenginliği nedeniyle ödül almasını isterdim.

Nobel edebiyat ödülünün Winston Churchill?e de verildiğini hatırlatmak isterim. Evet bildiğiniz Churchill?e. ıkinci dünya savşını anlattığı kitabıyla. Muhtemelen o da halkının öünde çığır açmış bir edebiyat eseriydi.

Benim kızdığım Orhan Pamuk değil, kendisini iyi ama dünyayı tersine döndüremeyecek bir yazar olarak görüyorum, kitaplarını seviyorum. Geçen yılki açıklaması kulaktan dolma ve fazlasıyla yanlış ifade edilmiş olabilir buna rağmen hakkında açılan davanın son derece yanlış olduğunu (aynı maddeden açılan tüm davalr gibi) hala savunuyorum. Orhan Pamuk dünya çapındaki, Türkiye?de bir ilk olan bu başarısını deliler gibi sevinerek kutlamada sonuna dek haklıdır. Ancak merak etmiyor değilim acaba içinden hiç mi geçmiyor ödülün verilmesinin ardında siyasi bazı nedenler olduğu...

Benim kızdığım Nobel edebiyat ödülünün bile verilirken içine edebiyat harici başka bir sürü unsurun girmesi. Bu ödülü kazanacak olan yazarın üzerinde böyle bir şaibe bırakmadan vermeleri gerekirdi.

Yarın ben hayır ermeni soykırımı vardır diye kendimi boğaz köprüsünden atmaya çalışayım, Başbakanı görmek isteyeyim muhtemelen bana da Nobel Barış Ödülü verirler.

Not : Ermeni iddiaları ile ilgili fikrimi burada belirtmediğime dikkatinizi çekiyorum.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
44murat44
Çaylak
Çaylak

İletiler: 137

İletiTarih: Pzr Ekm 15, 2006 11:30 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
bence siyasi nedenlerden dolayı bu ödülü verdiler.
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pzr Ekm 15, 2006 12:03 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
şahsen bu Nobel meselesi ve de malum olayla aynı güne denk gelmesi beni hiç şaşırtmadı.
Orhan Pamuk'un Benim adım Kırmızı,Kara Kitap,Yeni Hayat gibi kitaplarını okudum.Ancak bu ödülün Orhan Pamuk'un edebi yeteneklerinden çok yaptığı son açıklamalara bir ödül mahiyetinde verildiğini düşünüyorum.Evet bunu böyle görmek gerçekten de çok can sıkıcı,gönül isterdi ki %100 sevinelim bu habere.Ancak yaşanan son olaylar bana aksini düşündürtmüyor malesef Confused

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Martin Mystere

İletiler: 37

İletiTarih: Pts Ekm 16, 2006 12:27 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
"Anlatım Bozukluğu" Kavramından habersiz(!) adam.Türk Dili ve Edebiyatıyla dalga geçen insan...Yalçın Küçük'ün şebeke isimli kitabında "Beyaz Kale" isimli Romanının nasıl bir ıtalyan yazardan Arak olduğu Belgeleriyle ispatlanıyor.Özellikle "Benim adım kırmızı" isimli kitabı Beyazıt Kütüphanesindeki Eski Osmanlı Arşivlerindeki eserlerden araktır.Nobel ideolojik bir ödüldür .
Başa dön
CGBS
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 346

İletiTarih: Pts Ekm 16, 2006 2:15 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
diyaspora kendine destek çıkanları ödüllendiriyor işte. nobel edebiyat ödülü artık sözde edebiyat ödülü olarak yer ediyor gönüllerimizde. hiç bir dayanağı olmadan soykırım sözünü ediyor adam. herkeste sevinsem mi sevinmesem mi havası hakim. ödülü türkiye almadı bahsi geçen şahsın "ermeni soykırımı" sözleri teşvik edildi dünyaya tanıtıldı. çoğu yabancı gazete kendisini özgürlükçü düşünce insanı kahraman olarak gösterdi neredeyse. aynı anda oylanan aptal fransız yasası da tuzu biberi oldu. ben sözü kongar ve barlasa bırakıyorum pazartesiden perşembeye saat 20:00 ntv
the 8th endless
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1458

İletiTarih: Pts Ekm 16, 2006 3:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Orhan Pamuk, geçen yıl söylediği sözlerden önce de tüm dünya tarafından tanınan ve övgüyle bahsedilen bir edebiyatçıydı. Nobel adaylığı o zamanlardan beri sözkonusuydu. Adayların sır gibi saklandığı(geçtiğimiz yıla kadar) düşünülürse belki de aday olmuşluğu bile vardı.
Yazdıklarını sevmeyenler, kendisini çekemedikleri için mundar ilan edenler, elbette vardır ve olacaktır. Ama soruyorum, bu adamı bugün medyada eleştirenlerden kaçı onun gibi yazabilmiş, ya da onun yazdıklarını okumuştur?
"30 bin Kürt, 1 milyon Ermeni" meselesi katılmadığım bir görüşüdür. Nobel heyetini etkileyen bir faktör olabilir. Ama "hah tamam şimdi oldu, buyrun ödülünüz" gibi bir durum yaşandığını sanmıyorum. Bundan yıllar sonra(hatta belki de kısa bir süre sonra), Türk'ü yabancısı herkes Orhan Pamuk'u Nobel alan Türk edebiyatçısı olarak anacak, neden ve nasıl aldığıyla değil. Öyle bir milletiz çünkü. Birgün yurtdışında Orhan Pamuk okurken bir yabancı yanıma yaklaşıp da "Orhan Pamuk okuyosun, ama fikirleri falan, nobel, ne dersin" diye sorsa "Siyasi fikirleri beni ilgilendirmiyor, ama edebiyatını beğeniyorum" dyeceğim. Veya tam tersi bir durumda "Neden Orhan Pamuk okuyorsun adam soykırımı tanıyor ve ait olduğu millete ters düşüyor" diye kimseyi sorgulamayacağım.

Her zamanki gibi Yıldırım Türker benim açımdan olaya son noktayı koyan enfes bir yazı yazmış. Konuyla ilgilenenler mutlaka okusun derim: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=201701
Başa dön
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Pts Ekm 16, 2006 5:26 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Bu arada Nobel ödülleriyle ilgili "diaspora kendisine destek çıkanı ödüllendiriyor." demek biraz anlamsız bence çünkü Nobel ısveç çıkışlı bir ödül.ısveç'te Ermeni diasporasının ne gibi bir gücü var ki?Fransa gibi değil oy potansiyeli oluşturmuyor hiç.Nobel Akademisi'nde de bir Ermeni çoğunluğu filan yok.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Kitap Kurtları Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız