X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
The Prestige
Sayfa: « Önceki  1, 2

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Per Mar 22, 2007 6:13 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Öeh. Batman Begins muhteşem bir filmdir ve herşeyi katarsak ben Prestige'in daha kaliteli olduğunu düşünemem Batman Begins'ten üzgünüm, çok farklılar ama aynı güzellikteler. Hatta ve hatta BB bence daha bile iyidir etkileyicilik yönünden.

Prestige'in hikayesini en orjinal senaryo olarak göremem, kesinlikle zekice bir senaryo ama en azından beni şok edecek kadar değil, bence The Prestige bir kitap olarak çok daha başarılı olabilecek bir hikaye. O hırs ve ego savaşı ancak bir kitapta gerçekten hakkını vererek yansıtılabilir. Christopher Priest'in çok detaylı, çok şaşırtıcı öyküsü hayalinizde canlanmalı bence önce çünkü görsel sanat ne kadar başarılı olursa olsun o karaketrlerin zihninizde ettiği yeri zor ediyor.

The Prestige'de asıl kendine hayran bırakan yönetmenliktir. Başka bir filmde yönetmenlikten bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Bu kadar karmaşık bir hikayenin bu kadar akıcı, zekice ve ruhu okşayan bir güzellikle beyazperdeye aktarılabileceğine hala inanamıyorum. Gördüm ama gördüğüm Tesla'nın mucizelerinden biri miydi emin değilim. Christopher Nolan kesinlikle ödüllük bir iş çıkarmış filmde(oscarlık diyemiyorum zira onlar magazin dergilerinde boy gösterenlerin ödülleri) böyle güzel bir anlatım olamaz ancak ben filmde bir şeyin eksikliğini hissettim hep, tam olarak ne olduğuna parmak basamıyorum belki karakterlerdeki gerilimin çok derine inmemesi nedeniyle ki, anlıyorum bir filme sığamayacak bir derinlik ve ayrıntı bu.

Harika bir filmdir. Birkaç kez izlenecek, oyuncularının performanslarına tekrar tekrar hayran bıraktıracak filmlerdendir. Cristian Bale ve Michale Caine için zaten söylenecek birşey yok. David Bowie harikaydı, ne güzel oldu uzun zaman sonra onu yine beyazperdede görmek. Sanırım oyuncular açısından en büyük yenilik Hugh Jackman'dı benim açımdan. Adama ilk defa bir oyuncu olarka saygı duydum.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
isatay
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 834

İletiTarih: Cum Mar 23, 2007 10:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Batman Beginsle kıyaslamam tamamen Nolan Kardeşlerin'in sinematografisi açısından yoka hakkaten elma ve armut durumu sözkonusu(aynısı Memento için de geçerli)

Senaristin hakkını vermek zorundayız çünkü Priest'in romanından dramatik bir şekilde farklılaşıyor hem öykü ve hem de verilen altmetinler açısından. Roman daha çok illüzyonizm ve parapsikoloji bağlantısı ile ilgiliyken film illüzyonizmi tamamen bir sembol olarak değerlendiriyor ve modern dünyanın doğum aşamasında kimlik arayışı ve insanın kendini aşma isteğinin dramatik sonuçları üzerine yoğunlaşıyor. teknolojinin yeni bir "sihir çağı" başlattığı bu dönemeçte geride bırakmak zorunda olduğumuzun ne olduğunu bir anlamda sorguluyor. modern insanın Nietzsche'nin "übermensch" inin doğumuna tanık oluyoruz bir anlamda.

isatay yazdı:
Hugh Jackman'ın karakteri bu uğurda kendini tekrar ve tekrar kurban ederken C.Bale'in karakteri tek kişilik bir hayatı iki kişi olarak yaşamak zorunda kalıyor

ve bütün bu okumaları bize sağlayan J.Nolan'ın dehası.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Cum Mar 23, 2007 6:23 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Dediğim gibi bence senaryo çok zekice ancak karakterlerin derinliğini yeterince veremiyor(bir kitapla yapılabilecek olan kıyaslandığında), filmden bir eksiklik duygusuyla çıktım, o nedenle de asla en iyi filmler kategorisne koyabileceğim bir film olamıyor The Prestige. Yine de kısıtlı süresi içinde çok başarılı olarak değerlendirmek gerekir. Çok kaliteli bir film ama.. hep bir ama var işte ben bu filmi düşünürken.

"übermensch" demişken, asıl niyetim bir kitap/film karşılaştırmasına gitmek değil elbette ancak yine de bir kitabın veremediğini nasıl olupta bir filmin verebileceğini bilemiyorum. Tabii ki alt metin olarak 20. y.y'ın doğuşu ve insanın kaybolan değerleri, yükselen hırsı okunabilir. Filmi çok daha leziz yapan bu alt metin zaten ancak filmlerde alt metini o kadar yoğun vermenin mümkün olmadığını düşünenlerdenim ben. Görsel sanat en çok göze hitap ediyor sonuçta ve alt metinin ulaşabildiği insan sayısı çok sınırlı - bir kitaba göre. Çünkü bir duyunun hakimiyeti, ya da üstünlüğü diyelim, söz konusu. Sonuçta da birşeyler hep görselliğin altına itiliyor. Birkaç kez izlemek daha detaylı bakmak gerekiyor The Prestige'e.

Daha da iyi bir film olabilirdi, tabii bu benim kişisl görüşüm.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
txfmatrx
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 251

İletiTarih: Cmt Mar 24, 2007 3:01 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
The Prestige gerçekten güzel bir film. Çok zekice yazılmış ve iyi yönetilmiş ama sanki süreye sığdırmaya çalışmışlar, o yüzden de biraz karışık olmuş. Oyunculuklar da kesinlikle çok iyi Hugh Jackman ve Cristian Bale gerçekten yeteneklerini sergilemişler. Konu güzel işlenmiş, insanı sıkmıyor ama dediğim gibi sanki süreye sığdırmak için kısaltılmış gibi olmuş. Ama yine de kaliteli bir film.
The IIlusionist i izlemiştim geçenlerde buna benzer. Ama aslında aralarında çok fark var. ıkisini karşılaştırabilir miyim bilmiyorum. Seçim yapamam heralde şu daha güzel diye ama The Prestige i de en az onun kadar beğendim.
Truth

İletiler: 10

İletiTarih: Pts Mar 26, 2007 5:28 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Herkesin beğenisi kendine tabi ve ben bu filmi çok beğendim. Daha fazla reklamı yapılabilirdi diye düşünüyorum, o zaman bir çok insan izlerdi daha. Sinemada izleme şansına nail olan biri olarak tavsiye ederim.
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: « Önceki  1, 2
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız