X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
nazo82
Çaylak
Çaylak

İletiler: 51

İletiTarih: Cmt May 27, 2006 3:20 am    İleti konusu: Eternal Sunshine of the Spotless Mind Alıntıyla Cevap Gönder
Ya inşallah başlık yoktur.Valla aradım ama bulamadım. Rolling Eyes

Başka bir siteye yazdığım yazımı aynen kopyalıcam artık kusura bakmazsanız.:=))

''I could die right now,Clem.I'm just... happy.I've never felt that before. I'm just exactly where I want to be...''

''How happy is the blameless Vestal's lot! / The world forgetting, by the world forgot / Eternal sunshine of the spotless mind! / Each pray'r accepted, and each wish resign'd...''

Aslında şu yazımı geçen sene ilk izlediğim zamanın hemen ardından yazsaydım sanıyorum çok daha güzel olurdu,çünkü hatırlarım önüme gelene ''bu filmi izle,böyle böyle bir film var duydun mu izledin mi'' dediğimi heyecanla.Belki de Donnie Darko gibi çok şans eseri izlediğim bir film olsaydı gözümdeki yeri Darko'm kadar bile olabilirdi ama bu filmi çokkkkkk sevdiğim bir arkadaşım,sadece ''izlemelisin'' dedi diye gitmiş bulmuş izlemiş ve ardından salya sümük ayıla bayıla filme noktayı koymuştum.

ıstisnasız hayatınızda izleyebileceğiniz en iyi filmler arasına girme garantisini ben bizzat kendim veriyorum,ayrıca bir arkadaşımın sıkça kullandığı cüretkar cümleyi burada şeetmek isterim;''Bunu beğenmeyen insan olamaz''.Beğenmiyorsanız yanıma yaklaşmayın.:=)

Bir Klasik Sahne yazmak isterseniz içinde size malzeme çıkaracak yüzlerce sahnesi ve yüzlerce etkileyici repliği var.Hangi akla hizmet dvd kapaklarında filan sadece yok sexy-funny sıfatlarına yer verilmiş anlamış değilim,insanın resmen içini acıtan,bam telini titreten bir filme yapılan yorum bu mu?Yani Jim Carrey gibi mükemmel br oyuncu gördüler diye mi bu komedidir diyorlar,o zaman bir Majestic'i izlesinler derim.Ama ne var,tabii ki komik sahneler yok değil.:=))Ama bu sadece tat katan şeyler filme,film öyle böyle değil yani,cidden çok duygusal,çok çarğıcı,çok güzel [pretty/nice] :=) Yok yani böyle bir şey diyeceksiniz film biterken;''Okey...Okey''lerle.

Charlie Kaufman...Ne diyim,yani insan nasıl yazar böyle bir hikayeyi,insan mısın?..

Filmin kurgusu,laf diyecek adam b.k yemiş afedersiniz.ınsan böyle mi güzel böler puzzle'ı,bu kadar mı güzel tamamlatır,böyle mi akışkan ve ilgi çekici yapar,böyle mi insanın canını acıtır?

Buradan sonrası spoiler'dır;

Alıntı:
Ana teması ne gibi görülüyor aslında filmin;''aşktan kaçamazsınız''.Aslında hem böyle hem de insanın ne kadar acı dolu bir sona da sahip olmuş olsa anılarını bir şekilde kaybetmek istemediği su yüzüne bir şekilde çıkıyor.Yoksa neden Joel ve Clementine sonlarını bile bile yeniden bu ilişkiye başlasınlar?ıkisi de kasetlerde birbirlerine söyledikleri kin dolu cümlelere rağmen neden yine de denemek ve bunun acısını çekmek istesinler?''Please keep this memory,please please!!!!'':cry:Bir yandan şöyle de düşünebilirsiniz tabi;Yaptıklarının ve taviz vermedikleri karakterlerinin onlara sonuçta zarar verdiklerini gördüler ve bu seferki ilişkide bu hataları tekrarlamayıp mutlu olacaklar...Belki de ama tamamen ve tamamen sevginin ve aşkın gücüdür bu benim için.

Gel gelelim beni bu sahneler veya bu tema bu kadar etkilemedi.Etkileyen şeylerden biri birinden yoksunluğun[ki gördüğünüz gibi kimi zaman bu beslediğini bir köpek de oluyordu] verdiği dayanılmaz acı.Daha ilk 10 dk. içerisinde Joel'i öyle arabanın içinde hüngür hüngür ağlar görünce bu filmin çok çok delici deşici bir film olduğunu anlamıştım.Hafızasını sildirirken Joel'in tüm güzel anılarını görmesi ve ne olursa olsun bunları sildirmek istememesi ama ne yazık ki işin işten çoktan geçmiş oluşu SadSadSad O çırpındıkça,hatırladıkça,unuttukça banbanban kalbinize bir şey saplanıyor sanki.Belki monoton,belki sıkıcı görünen bu adamın gerçekten sevgiye layık olduğunu anlıyorsunuz.Sad

Ya Mary,ya Mary'e ne demeli.Crying or Very sad Toyluğunun verdiği ürkeklikle kendisinden çok daha bilgili,olgun bir adama aşık olması ve bunu ona itiraf ettiği gün bunların bir tekerrür olduğunu anlaması.Doktorun karısı onun yüzüne acı acı şunu dediği an çok kötü olmuştum ben;''Don't be a monster,tell the girl.Pure kid...You can have him,you did...''.Onun hikayesi Joel ve Clementine'den çok ayrı.Yasak bir aşk yaşadığı için ve bunun da tek çare olduğunu bildikleri için mecbur kalarak,ya da belki de doktorun ısrarlarıyla sildirmiş hafızasını ama ne yazık ki yine aynı şekilde aynı adama çaresiz aşık olmuş.Crying or Very sad

Tabii ki o mükemmel sonu da insanı aşırı etkiliyor,ama sakın bu filmin sonunda büyük bir sürpriz göreceksiniz diye kendinizi kasmayın ve bu filmi 'sonu harika' filmler arasına sokmayın kafanızda.Sen daha tüm hatıralarını sildirdiğin gecenin sabahı nasıl aşık olabilirsin ona tekrar?Nasıl karşı karşıya gelebilirsiniz hemen?Nasıl etkilenebilirsiniz diye sormaya gerek yok zaten.Ama yok yani,isterse salt kadercilik densin ama kaderden kaçış yok.Sanırım daha çok buunu gözümüze soktu film,ya aslında o kadar çok şey anlatıyor ki,herkesin kendine göre kapacağı çok şey var diye düşünüyorum.Sadece anılarla yaşanmaz ama arada sırada hatırlayacak şeyleri olmalı insanın hayatında derim,kaybedilen her şeyle yaşadığınız güzel şeyleri hatırlarsınız çünkü.

Joel:''Can you hear me? I don't want this any more! I want to call it off!''

Mary:Blessed are the forgetful, for they get the better even of their blunders.
[they click glasses]
Mary:Nietzsche. Beyond Good and Evil. Found it in my Bartlett's.

Joel:[narration as Clementine acknowledges him by raising her coffee mug] Why do I fall in love with every woman I see who shows me the least bit of attention?

[Mary reads to Dr. Mierzwiak out of "Bartlett's Familiar Quotations"; the lines are from Alexander Pope's poem "Eloisa to Abelard"]
Mary:How happy is the blameless Vestal's lot! / The world forgetting, by the world forgot / Eternal sunshine of the spotless mind! / Each pray'r accepted, and each wish resign'd.

Clementine:Joel, I'm not a concept. Too many guys think I'm a concept or I complete them or I'm going to make them alive, but I'm just a fucked up girl who is looking for my own peace of mind. Don't assign me yours.
Joel:I remember that speech really well.
Clementine:I had you pegged, didn't I?
Joel:You had the whole human race pegged.
Clementine:Probably.
Joel:I still thought you were going to save me. Even after that.

Clementine:Joely? What if you stay this time?
Joel:I walked out the door. There's no memory left.
Clementine:Come back and make up a goodbye at least, let's pretend we had one... Goodbye, Joel.
Joel ...I love you...
Clementine:...Meet me in Montauk...

Joel:Wait.
Clementine:Why?
Joel:I don't know. Just wait... for a while

Clementine:Joel, hide me in your humiliation!

[Clementine is leading Joel out onto the frozen Charles River]
Joel:I don't know. What if it breaks?
Clementine:What if? Do you really care right now?

Joel:Look at it out here, it's all falling apart. I'm erasing you and I'm happy!

Clementine:Sometimes I don't think people realize how lonely it is to be a kid.

Clementine:I wish you'd stayed.
Joel:I wish I'd stayed, too. NOW I wish I'd stayed. I wish I'd done a lot of things. I wish I'd... I wish I'd stayed... I do.

Clementine:You don't tell me things, Joel. I'm an open book. I tell you everything, every damn, embarrassing thing.

Clementine:Joely?
Joel:Yeah Tangerine?
Clementine:Am I ugly?
Joel:Uh-uh.
Clementine: When I was a kid, I thought I was. I can't believe I'm crying already. Sometimes I think people don't understand how lonely it is to be a kid, like you don't matter. So, I'm eight, and I have these toys, these dolls. My favorite is this ugly girl doll who I call Clementine, and I keep yelling at her, "You can't be ugly! Be pretty!" It's weird, like if I can transform her, I would magically change, too.
Joel: [kisses Clementine] You're pretty.
Clementine: Joely, don't ever leave me. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Joel:You're pretty... you're pretty... pretty... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad.

Neyse inanın o kadar güzel replik ve sahne var ki hangi bir yerinden dalayım bilmiyorum.Daha anlatılacak çok şey var,belki de susmak lazım.

Bu da kendi ellerimle hazırladığım bir klip,izlemeden izlemeyin.:=)))))Garip bir cümle oldu ama anladınız siz.Küçük Emrah filmlerinden bile daha acı hazırladım.:=))))

http://rapidshare.de/files/21471721/Eternal_mSunshine_mspotlessmind_m.avi.html

.
.
.
.
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 385

İletiTarih: Cmt May 27, 2006 5:40 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
[color=blue]daha dün internetten mad world adlı şarkıyı dinledim o kadar hoşuma gitti ki anlatamam filmi ve hakkındaki herşeyi araştırdım gerçekten olağanüstüydü herkese tavsiye ederim bir şarkı bir filme ancak bu kadar yakışır bence donnie darko yu mutlaka izlemelisiniz paralel evren teoremine yaptığı dalım ve çıkımlarla beynimizi beslerken, aşk hikayesiyle kalbimizi yumuşatan; ilkgençlik çağımızdaki psikolojik buhranlarımızı hatırlayıp gülümserken bu kadarda olmaz dedirten bir film Very Happy Very Happy şarkının sözleride şunlar hatta

all around me are familiar faces,
worn out places, worn out faces,
bright and early for their daily races
going nowhere, going nowhere,

and their tears are filling up their glasses,
no expression, no expression,
hide my head, i want to drown my sorrow,
no tomorrow, no tomorrow,

and i find it kind of funny,
i find it kind of sad,
the dreams in which i'm dying
are the best i've ever had.

i find it hard to tell you,
cause i find it hard to take,
when people run in circles,
it's a very, very
mad world mad world mad world mad world

children waiting for the day they feel good,
happy birthday, happy birthday,
made to feel the way that every child should
sit and listen, sit and listen.
went to school and i was very nervous,
no one knew me, no one knew me,
hello teacher, tell me what's my lesson,
look right through me, look right through me
isteyenler için türkçe açılım

[etrafımda hep tanıdık yüzler,
yıpranmış yerler yıpranmış yüzler,
her günkü koşturmaya kaptırmışlar erkenden
hiç bir yere gitmeden hiç bir yere gitmeden
ve gözyaşları dolduruyor gözlüklerini,
ifadesizce ifadesizce
gizledim kafamı bastırmak için kaderimi,
yarın yok, yarın yok

sanki bir tür eğlenceydi,
bir tür üzüntüydü
içinde öldüğüm rüyalar,
en iyileriydi, şimdiye kadar.
sana söylemek zordu bunu,
çünkü katlanmak zordu
insanlar dönüp dönüp dururken
böylesine çılgın bir dünyada,
delirmiş dünyada, delicesine bir dünyada

çocuklar bekliyor güzel günleri
mutlu yıllar, iyi ki doğdunlar
hissetiriyor her çocuğa,
usluca oturup dinlemesini oturup dinlemesini,
ürkerdim okula gittiğimde,
kimse tanımazdı beni, bilmezdi.
günaydın öğretmenim,nedir dersimiz?
bakardı bana görmeden, farkıma varmadan...

sanki bir tür eğlenceydi,
bir tür üzüntüydü
içinde öldüğüm rüyalar,
en iyileriydi, şimdiye kadar.
sana söylemek zordu bunu,
çünkü katlanmak zordu
insanlar dönüp dönüp dururken
böylesine çılgın bir dünyada,
delirmiş dünyada, delicesine bir dünyada

dünyanı büyüt.
delirmiş dünya/color]
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
strange83
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 247

İletiTarih: Çar May 31, 2006 8:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
sonunda sinemalara da gelmiş ben izlemiştim süperdi cidden jim carrey e bakakalıyorsunuz baştan uyarmak isterim
Başa dön
beatlefan
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1144

İletiTarih: Çar May 31, 2006 10:40 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
1 küsür yıl önce izlediğim, hayatımın filmlerinden biridir.
Bazen kim istemez ki birini sildirmeyi beyninden??
Film hakkında çok şey hissediyorum ama pek bir şey yazamıyorum maalesef. Mutlaka izlenmeli ama.

Forwardly On LOST
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Luminary

İletiler: 27

İletiTarih: Per Haz 08, 2006 7:17 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Beatle fan,sana katiliyorum. Maalesef bende pek birsey yazamiycam. çok etkileyci 1 film,herkese gore olmasa bile herkese tavsiye ediyorum.
Başa dön
txfmatrx
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 251

İletiTarih: Per Haz 08, 2006 8:10 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben bu filmi, geçen sene internetten indirip izlemiştim. Gerçekten çok beğendim bende. Konusu da hayli ilginç. Aslında tümünü hatırlamıyorum. Ama iyi bir film olduğunu düşünüyorum. Oyuncu kadrosu da oldukça iyi ve iyi iş çıkarmışlar.
Başa dön
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1266

İletiTarih: Per Haz 08, 2006 10:43 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
beatlefan yazdı:

Bazen kim istemez ki birini sildirmeyi beyninden??

Ben.

Sevmemiştim bu filmi, karşımda pek zevkle izleyen insanlar vardı ama ben gözümü zor çevirmiştim ekrana. Yorgunluktan da olabilir tabii.

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
beatlefan
Muhbir
Muhbir

İletiTarih: Per Haz 08, 2006 11:23 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
YorgunluktandırSmile)
Konunun sondan başlayıp en başa dönüp sonra tekrar sonlanması ve filmin kurgusu çok çekici geliyor bana, özellikle ikinci bölümü defalarca izledim, sıkılamadım hala.

Forwardly On LOST
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Per Haz 08, 2006 11:34 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben zaten filmi net hatırlayamıyorum, feci yorgun olduğum bir dönemde çok zor geçen bir günün ardından izlemiştik evde (yani izlemişlerdi) Ben tabii ki ancak "gel" "git" "otur" tarzındaki komutları anlayabiliyordum. Tekrar bir alıp izlemem lazım ama gözümde büyüyor.

Bir diğer örneği için bkz. Donnie Darko

Live long and prosper
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
beatlefan
Muhbir
Muhbir

İletiTarih: Per Haz 08, 2006 11:50 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ben Donnie Darko'yu bi kere izledim ve onda da çok feci sıkılmıştım, sanırım yorgun olunca film izlememek lazım gerçekten de. Ki benim de aklımda donnie darko'dan tek satır bişey kalmadı.
Walk the line'da da başıma aynısı gelmişti, 48 saatlik bir uykusuzluğun ardından filmi uyumamalıyım modunda izlediğim için nefret etmiştim ve aklımda yine pek de bişey kalmadı.
Eternal Sunshine'da geriye dönüşleri ve alakasız bi yerde filmin başa dönmesini çok seviyorum, milyonuncu izleyişimde yeni bişey farkettiğim filmleri seviyorum ben yaa.

Forwardly On LOST
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cum Haz 09, 2006 12:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hanfendiyi ortamıza aldık, laptop'tan izledik (hatta sanırım laptop O'nun kucağındaydı) bana mısın demedi uyuya kaldı Donni Darko'da..

Eternal Sunshine'da ise biz pür dikkat izlerken kendisi internette takılıyordu, yorgun değildin Pelin'cim, Donnie Darko'da yorgundun sen.. Var ya, bizim Beri ile orda olduğumuzu bile unutacaksın yakında Razz .. sonra da 15 dakikalık periyotlarla "ne oldu? bu nerden çıktı? niye böyle diyo? bu kim?" tarzında sorulara maruz bırakmıştın bizi.. Razz (aslında sana cevap vere vere anladım ben bu filmi.. ıyi ki izlememişin adam akıllı, ehehehehe )

Velhasıl, filmin konusu çok güzel, çok hoşuma gitti ama gece vakti izlerken bayaa bir kasmıştı beni.. Kaufman bana ağır geliyo ne yalan söyleyeyim.. ıpin ucunu kaçırdım mı bişi anlamıyorum O'nun filmlerinden.. Filmlerinden dediğime de bakılmasın, heralde bi Eternal Sunshine... 'ı izlemişimdir hatırlamıyorum..

Ancak filmin yönetmeninin yeni projesi gelecek, THE SCIENCE OF SLEEP diye, Sundance'te gösterimişti, duymuşsunuzdur.. Yine uçuk bir senaryosu var ancak Eternal Sunshine'ı çok sevdiğimden bunu da izlemek için sabırsızlanıyorumi bu sefer ev ortamında değil de sinema ortamında izlersem anlarım heralde Razz
Başa dön
darkness
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cum Haz 09, 2006 6:42 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
auroriel yazdı:
Hanfendiyi ortamıza aldık, laptop'tan izledik (hatta sanırım laptop O'nun kucağındaydı) bana mısın demedi uyuya kaldı Donni Darko'da..

Sabah 5'ti hatırlatırım.

Alıntı:
Eternal Sunshine'da ise biz pür dikkat izlerken kendisi internette takılıyordu, yorgun değildin Pelin'cim, Donnie Darko'da yorgundun sen.. Var ya, bizim Beri ile orda olduğumuzu bile unutacaksın yakında Razz .. sonra da 15 dakikalık periyotlarla "ne oldu? bu nerden çıktı? niye böyle diyo? bu kim?" tarzında sorulara maruz bırakmıştın bizi.. Razz (aslında sana cevap vere vere anladım ben bu filmi.. ıyi ki izlememişin adam akıllı, ehehehehe )

Onu izleyemeyecek kadar yorgundum, sanırım ne zaman yorgun olduğumu anlayabiliyorum. Daha çok efor sarfedebilirdim ama eforuma değmezdi. pöeh!

Live long and prosper
Başa dön
jtt0331613
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 723

İletiTarih: Çar Tem 19, 2006 4:04 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hakikaten başyapıttı kendisi ben çok beğendim...Jim Carrey'e drama ne kadar yakışmış değil mi?Risk alıp ona ciddi rol veren kimse helal olsun... Kate Winslet ise kesinlikle Oscar'lıktı.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
özge
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 363

İletiTarih: Çar Mar 07, 2007 5:47 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten çok güzel bi filmdi...Jim Carrey i severdim ama bu filmden önce -utanıyorumda söylemeye- bu kadar yetenekli olabileceğini farketmemiştim..(kaldiki genelde kıyıda köşede kalmış yetenekler dikkatimi çeker böyle kabak gibi açık olduğu halde görmedim)yada filme bu kadar bağlanabileceğimi hatta filmin beni bigün gerçekleşeceğine inandırabileceğini...dvd sini alamadım ama denk geldiğim heryerde izliyorum, es geçmeden Smile

bencede izlenmeli uyuklamadan =)
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 485

İletiTarih: Çar Mar 07, 2007 6:05 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
1 saat kadar önce okulda dersi asıp izlediğim film oldu kendileri Smile hala böyle filmden çıktığım halimdeki gibi afallamış bulunmaktayım...film gerçekten tarzı ne kısma giriyor tam bilemiycem hem romantik komedi,hem duygusal hem de ilginç bi konu etrafında dönen bi film diyelim..kendini hiç sıkmadan izlettiriyor bu belli bir şey..izlerken ahhh böyle bir şey mümkün olsa neler olurdu gibisinden düşüncelere de daldırıyor .tabi Jim Carrey'i de tek sevdiğim film oldu sanırım Wink
başta çok karışık gibi gelse de filmin asıl tadı da sanırım o karışıklıkti ki son da çok güzel oturdu her şey....ama yine de tekrardan izleyeceğim bi film değildir diyeyim,fazla hayallere daldırabilir dikkat etmeli Laughing
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Sinefiller Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız