X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
Stargate SG-1 (***spoiler***)
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
desertfo6
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiler: 336

İletiTarih: Çar May 17, 2006 11:57 am    İleti konusu: Stargate SG-1 (***spoiler***) Alıntıyla Cevap Gönder
şu aralar Stargate SG-1 dizisine başlamış durumdayım. Dikkatli bilimkurgu izleyicileri ta 1995'te bu isimli ( Stargate ) bir film olduğunu hatırlayacaklardır. Televizyonda da verildi. hatta bu film. Başrollerinde Kurt Russell ve James Spader oynuyordu.

Stargate SG-1 ise bu filmin dizi versiyonu. Ta 1997'de başlamış ve ABD'de biricik bilimkurgu kanalımız Sci-Fi Channel'da yayınlanıyor. Temmuz'da 10. sezonu başlayacak. ( yanlış duymadınız 10 sezon ! ) Kurt Russell ve James Spader rollerini Richard Dean Anderson ( McGywer dizisinin başrol oyuncusu ) ve Michael Shranks'a devretmiş durumdalar. Hatta bu dizinin ilk sezonu TGRT'de 2000 yılında ( hani X-Files , Star Trek The Next Generation'ı ilk aldıkları dönem ) yayınlandı ama TGRT her zamanki gibi devam ettirmedi. Sonraki kilit bölümlerinden bazılarını da Digitürk'te yakalamıştım. Stargate'in Nebula ve Saturn dallarında pek çok ödülü var. Aslında X-Files'ın sofistikasyonuna ve konularına sahip bir yapım değil. Farscape'in karakter derinliğinin ve konu bütünlüğünün yakınından bile geçemez. Ama oldukça heyecanlı , maceralı ve enterasan konulara ( eski dünya uygarlıklarının uzaylılarla ilişkisi , uzaylı uygarlıklarının ve eski dünya kültürlerinin etkileşimi gibi. Senarist bu açıdan Erich Von Daniken'in "Tanriların Arabaları" kitabından esinlenmiş kanımca ) sahip. Efektler ve kurgu da fena değil. Neyse izlemeye başladım ve şu an 3. sezondayım. ılgilenen varsa.

Not : Bu arada Stargate SG-1'ın 2004 yılında başlayan bir de spin off kardeş dizisi var. Stargate : Atlantis. Birkaç ay sonra da ona başlıycam.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 1379

İletiTarih: Çar May 17, 2006 12:38 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
TGRT ilk sezondan birkaç bölüm vermişti. Filmine de hasta olurum ayrıca
Çaylak
Çaylak

İletiler: 91

İletiTarih: Çar May 17, 2006 6:13 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Eski forumda bu konu baska bir baslikta tartisilmamis miydi? Yamuluyorsam duzeltiniz...

Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
desertfo6
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiTarih: Sal Haz 20, 2006 4:31 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Stargate SG-1'ın 6. sezonuna başlamış durumdayım. En son 6x06 "Abyss" bölümünü izledim. Dizi kahramanlarının günümüz dünyası ve teknolojileri ile diğer gezegenlerde karşılaştıkları antik dünya kültürleri ve bu kültürlerden esinlenmiş olan bazı aşırı gelişmiş uzaylı ırklarla ve birçok geri kalmış uygarlıkla başa çıkmasını izlemek ilginç oluyor gerçekten. Yanlız şu var ki uzattı ve sıktı artık bu yapım. Dizi kahramanları her bölüm veya üç-dört bölümde bir günü kurtarıyor. şimdiye dek bilmkurgu yapımlarındaki her türlü klişeyi de denedikleri için ( zaman yolculuğu , alternatif paralel gerçeklikler , aynı günün tekrarlanması vs ) dizi kendi kendini tekrara başladı. Hayır bunu bir tarafa bırakalım. Karşılaşılan çoğu yabancı uygarlığın ingilizce konuşması bir noktada ingilizcenin gerçekten de evrensel bir dil olduğunu vurgular nitelikte ! Laughing ( Mesela Farscape'de böyle birşey yoktu. Orada konuşulanları anlamamızın çok mantıklı bir gerekçesi vardı. Stargate'de bu yok ) Onca şeyle uğraşmalarına rağmen ana karakterlerden hiçbiri ölmedi de ( daha doğrusu kalıcı olarak ölmedi ). Sadece bazılarını canlandıran oyuncular 7-8 sene sonra "yeter artık" deyip emekli oldular.

Yanlız hakkını yemeyelim. Düşman uzaylılar çok karizma gerçekten. şimdilik dizide en başından beri kötü taraf olan Gou'old denilen uzaylı ırk var mesela. Aslında yılan benzeri larvalar. Ama bir insanın veya herhangi bir canlının içine girip , sinir sistemi ve beynini ele geçiriyorlar ve o bedeni "konakçı" olarak kullanıp , parazit olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Özellikle insanları konakçı veya köle olarak kullanmayı pek seviyorlar. Teknolojileri aşmış. Ha'tak denilen dev uzay gemileri piramit şeklinde ( ki diziye göre eski Mısır'daki piramitleri de bunlar inşa ettirmiş ) Sesleri de dijitalize edilmiş gibi korkutucu. Gou'oldların "sistem lordu" olarak bilinen ve herbiri tıpkı ortaçağdai feodal beylikler gibi galaksinin geniş kısımlarına hükmeden liderleri var. Eski zamanlarda bu sistem lordları teknolojileri sayesinde dünyada eski pagan tanrıları gibi davranmışlar ve isimlerini de bunlardan almışlar. ( Ra , Seth , Heu'ur , Sokar , Hathor , Cronos , Nurtii , Apophis , Anubis , Osiris , Tanith ,Yu , Zipacna.....) Başkalarıyla olduğu kadar gene derebeyleri gibi biribirleri ile de savaşıyorlar. Bazen öyle şerefsizlikler yapıyorlar ki artık rüyamda Gou'old larvaları görmeye başladım.

Buna karşılık biz garip dünya insanları da ABD hükümeti tarafından , 1929'da Mısır'daki Giza platosunda bulunan Stargate ( uzaylı teknolojisi ile yapılan ve galaksideki değişik gezegenlere açılan bir geçit kapısı ) sayesinde kurulan Stargate Command aracılığı ile bunlarla başa çıkmaya çalışıyoruz. Stargate ekipleri başka gezegenleri ziyaret ederek yeni teknoloji kaynakları bulmaya ve dost insan/uzaylı uygarlıkları ile ittifak kurmaya uğraşıyor. Bir yandan da Gou'old'ların dünyayı ele geçirme veya üzerindeki tüm canlıları silip süpürme planlarını engellemeye uğraşıyorlar. Bir de üstüne üstlük bu projenin halktan gizli tutulması gerektiği için Stargate Command bir yandan bu projenin varlığını gizlemeye ve örtbas etmeye çalışıyor. ( tanıdık geliyor mu acaba )

En son desertfo6 tarafından Çar Tem 05, 2006 1:01 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön
desertfo6
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiTarih: Çar Tem 05, 2006 12:56 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hayırlısıyla bu dizinin 8. sezonunu da bitirdim. Daha da izlemiyorum artık. Yeter ama ya. Sıktı. Temada hiçbir değişiklik yok. Hep aynı

Alıntı:
Tanrı rolünü oynayan uzaylılar ( Gou'old'lar ) her sezonun başında veya sonunda dünyanın başına bela olurlar. Ya Stargate Command'ın temsil ettiği dünya tarafında ya da Gou'oldların elinde muhakkak Ancientlardan kalmış bir süper silah vardır. ( ya da Gou'oldlar bir istila filosu ile gelmektedirler ) Sonuçta daimi kahramanlarımız olan SG-1 muhakkak bu süper silahı kullanarak Gou'old tehditini bir sonraki sezona dek ortadan kaldırır. Yeter şu süper silahlar muhabbeti. Her sezon bir süper silah buluyor adamlar. Diziyi uzatacağız diye konu bulamıyorlar anlaşılan. Bir de herşeyin üstesinden hep bu SG-1 ekibi geliyor. Koca ABD Hava Kuvvetlerinde başka tim kalmamış olacak ! Bir de aradan sekiz yıl geçmiş olmasına karşın hepsi de maşallah hala sapasağlam. Bir aralarında Dr. Daniel Jackson ölmedi de ulu bir varlık olup göğe yükseldi. Ben dedim "tamam işe şimdi biraz drama katacaklar" Ama adam ertesi sezon tekrar insan olup geri döndü. Roland Emmerich'in 1994'te ortaya çıkardığı muhteşem Stargate fenomeni resmen kuşa çevrilmiş kardeşim.

Bir de dizinin bence ruhu olan Richard Dean Anderson da 8. sezon sonunda ayrılmış. ( tıpkı David Duchovny'nin X-files'ta yaptığı gibi ) O olmadan Stargate'in tadı tuzu kalmıyor. Yerine Farscape dizisinden Ben Browder ve Claudia Black getirilmiş ki bunu duyunca sigortalarım iyice attı. Farscape'in zamansız iptali yeterince kötüydü bir de onun oyuncuları boş kalmasın diye farklı karakterler olarak iyice kalitesiz hale gelen Stargate'e mi aktarılmış ? Yok kardeşim olmaz , izlemiyorum ben bunu. Ben ve Claudia Farscape'e aittir ! ışte o kadar !
Başa dön
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Çar Tem 05, 2006 1:03 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ne zaman bu postta mesaj görsem nedense "hah dizi cnbce'de başlıyor" haberi geldi herhalde diye heyecanlanıyorum :)
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cum Tem 14, 2006 10:29 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Ya harbiden bi kanalda gösterilmezse ben bu diziyi izlemek için kasmıycam..

Aslında bugün 10. sezon başlıyor diye meraklandım ama yani yorumları görünce pek te adım atasım gelmiyo..

o değil de Mitch Pileggi ne zaman Stargate Atlantis'e gitti yaf?? Ünifarmlar içinde gördüm adamı "nassı yaaa?" dedim birden. Bu Stargate Atlantis'in görüntüleri beni çekiyor açıkçası..

Neyse yaa.. Download için kasamam ben, CNBC-e yayınlasın.. Ama bundan önce BSG'yi yayınlasın.. Zaten yayınlancaksa The X Files gibi yaymaları sakat olur, 10 sezon var ya..
Başa dön
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Sal Ağu 22, 2006 11:22 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
10. sezonuyla iptal edilmiş efenim.. SG Atlantis için 4. sezona yeşil ışık yakılmış ancak SG1 iptal..

Üzüldüm de diyemem hani.. Ortamı BSG'ye bırakın bakim ! Very Happy
Başa dön
inci
Özel Ajan
Özel Ajan

İletiler: 420

İletiTarih: Sal Ağu 22, 2006 7:05 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Aa, valla cok sasirdim. Artik kemiklesmis bir dizi diye dusunuyordum Sci-Fi icin. Ama 10 yil olmustu, artik bitmesi de gerekiyordu bir bakima.

Islerin pek de parlak gitmedigini Richard Dean Anderson'in diziden ayrilmasindan anlamistim ben zaten. Kiziyla daha cok vakit gecirebilmek icin diye bir bahane sallamisti, ama ben ytmamistim bunu. Adamcagiz yeni bir seyler yapmak istiyordu belli ki artik. Bu Jack O'Neill karakteri, ona Kaptan Kirk'un W.Shatner'a ve Fox Mulder'in DD'ye yapismasi gibi yapismisti artik cunku.
Gecen hafta 200. bolum yayinlandi buyuk umutlarla ve bu bolum icin R.D.Anderson da geri dondu bir bolum icin. Ben de buyuk umutlarla oturmustum ekran karsisina. Cok sevdigim Jack yine var diyerekten, ama yapa yapa bir parodi bolumu yapmislar. Senaryoyu hic begenmedim. 200.bolum icin daha can alici bir senaryo beklerdim onlardan.Zaten ratingler de yatmis. Bu da herhalde bardagi tasiran damla oldu dizi icin. Yazik...

Stargate Atlantis'e gelince, mitoloji olarak ilginc yine. Her bolumde ilgi son ana kadar ayakta oluyor. Burdaki dusman irk insanda kusma duygusu yaratiyor ama. "Wraith" dedikleri insan yiyerek yasayan bir irk bunlar. Gorunusleri de oldukca irkiltiyor insani. Yaratilmis en irkiltici dusman alienlardan biri diyebilirim onlar icin.

Mitch Pileggi, Atlantis'in ilk sezonundan beri var dizide. Ama oldukca yaslanmis gorunuyor gozlukleri olmadan yuzunde. Gozleri iceri cokuk cokuk olmus artik. Dunyanin intergalactic uzay gemisi Daedalus'un komutani rolunde.

Atlantis'in ilk sezon premiyerinde Robert Patrick de vardi ve Wraith'ler tarafindan olduruldu. Atlantis'e gonderilen ilk bilimsel gruptaki askeri lider rolundeydi. Ama arkadaslari icin kendini feda ederek oldu. Duygusal bir sahnesi vardi dusman Wraith ile. Uzuldum ben dizide regular bir rolu olmadigi icin.

Kisacasi Rukicim, bence Atlantis icin gec kalmis sayilmazsin. Daha 3.sezonun ortalarindalar. Yakalayabilirsin. Pisman da olmazsin yani. Smile))
desertfo6
Saha Ajanı
Saha Ajanı

İletiTarih: Sal Ağu 22, 2006 9:19 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Stargate SG-1'ın iptalini ben de duydum ama ne şaşırdım ne de üzüldüm. Sci-Fi Channel genelde herhangi bir yapımla veya stüdyo ile uzatmalı anlaşmalar yapmaz. Popüler bir yapım var mıydı hemen satın alır , reytingleri iyi olduğu sürece oynatır , ileriki bir sene sonraki sezonun yayın haklarını satın alır , reytingler düştü mü kapının önüne koyar böyle ( aynen Farscape'de yaptıkları gibi Evil or Very Mad )

Ve Stargate SG-1 gidici olduğunu son birkaç sezondur ( 8. , 9. ve 10. sezonlar ) açık açık belli ediyordu artık. Dizinin formatı kusura bakmayın çok berbatlaşmıştı. X-Files'ın en ters bölümlerini içeren 6. ve 7. sezonlarını 100 ile çarpın onun gibi birşey işte. SG-1'da son vakitler kendisi ile dalga geçen , parodili bölümler nedense fanları tarafından el üstünde tutuluyordu. Halbuki sci/fi-action deyince millet biraz ciddiyet görmek ister. Bu tür bölümler de çok yavan ve klişe olmuştu artık. Dizi ekibi her bölüm olmasa bile 3-4 bölümde bir dünyayı kurtarıyordu. Artık bir sonraki bölüm veya sezonlarda dünyaya birşey olmayacağını ve kötü uzaylıların her nasılsa bir şekilde ( büyük bir olasılıkla birden bire ortaya çıkan yeni bir Ancient silahı ile ) ABD Hava Kuvvetleri tarafından yenileceğini ve Stargate programının gizli kalmaya devam edeceğini biliyorsunuz. Hele 8. sezonu güç-bela bitirebildim. Bir de düşman uzaylılar gitgide PC oyunlarındaki god-mode'lara bürünmüşlerdi. Dizi boyunca yapılan ultra ABD milliyetçiliği de cabası.

Sevindiğim tek nokta hem Ben Browder'ın hem de Claudia Black'in artık serbest olması. Ufukta yeni bir Farscape projesi mi belirdi acaba ? Rolling Eyes Rolling Eyes

Stargate Atlantis fena değil. Düşüncelerimi Stargate Atlantis başlığında belirtmiştim zaten. Devam etmesi iyi olmuş. SG-1'a kıyasla daha iyi bir yapım. Wraith'ler ve hive-shipleri gerçekten korkunç. Bir de insanları trolle balık avlar gibi toplayıp , kovanlara tıkıp onlarla beslenmiyorlar mı iyice karanlık bir yapım oluyor gerçekten. Yanlız Wraith'lere karşı biraz sempatim de yok değil. Sonuçta beslenebilecekleri tek kaynak insanlar yoksa açlıktan ölüyor garipler. Yanlız SG-1'ı izlemeden Atlantis'e başlanırsa ilk başta insan zorlanabilir ve birşey de anlayamayabilir ( lost city mi o da ne ? , nereden çıktı , şimdi bu Ancientlar kimdi neydi ?, Asgard da ne kim ? ZPM ne oluyordu şimdi , Iris nedir ? Razz ) bu soruları Atlantis'in ilk bölümü benimle izleyen ama SG-1'ı hiç izlememiş bir arkadaş sorup durmuştu da.

En son desertfo6 tarafından Sal Ağu 22, 2006 10:23 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 defa değiştirildi.
Başa dön
patient x
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Cmt Nis 07, 2007 5:09 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Gemini yazdı:
patient x yazdı:
Ne zaman bu postta mesaj görsem nedense "hah dizi cnbce'de başlıyor" haberi geldi herhalde diye heyecanlanıyorum :)

Orada başlamıyor ama TRT1'de bu geceden itibaren başlamakta.

Aman ne diyorsun..22:35'teymiş :)
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 327

İletiTarih: Cmt Nis 07, 2007 6:12 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
televizyondan uzağım alakasız olacak ama sormalıyım CSI'ın yerine mi başlıyor yani bitti mi CSI Rolling Eyes
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Cmt Nis 07, 2007 6:20 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
margikleinjan yazdı:
televizyondan uzağım alakasız olacak ama sormalıyım CSI'ın yerine mi başlıyor yani bitti mi CSI Rolling Eyes

Evet CSI biteli birkaç hafta oluyor,onun saatinde veriyorlar.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiTarih: Pzr Nis 08, 2007 12:07 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
SG1 yerine FARSCAPE verseler kesinlikle daha makbule geçerdi Sad

Neyse orijinal sesi olmadan John Crichton, John Crichton değildir. Umut başka baharlara..
Başa dön
2shy
Muhbir
Muhbir

İletiler: 1530

İletiTarih: Pzr Nis 08, 2007 7:25 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Hepsini izleyemedim bölümün ama XF'den iki oyuncu vardı Scully'nin babasını canlandıran oyuncu-ki ana kadroda sanırım- ve de Pusher Razz

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: Telemanyaklar Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız