X-Files   Return to Index
Log in to check your private messages
Stargate SG-1 (***spoiler***)
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar
View previous topic :: View next topic  
Author Message
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed May 17, 2006 11:57 am    Post subject: Stargate SG-1 (***spoiler***) Reply with quote
u aralar Stargate SG-1 dizisine balam durumdaym. Dikkatli bilimkurgu izleyicileri ta 1995'te bu isimli ( Stargate ) bir film olduunu hatrlayacaklardr. Televizyonda da verildi. hatta bu film. Barollerinde Kurt Russell ve James Spader oynuyordu.

Stargate SG-1 ise bu filmin dizi versiyonu. Ta 1997'de balam ve ABD'de biricik bilimkurgu kanalmz Sci-Fi Channel'da yaynlanyor. Temmuz'da 10. sezonu balayacak. ( yanl duymadnz 10 sezon ! ) Kurt Russell ve James Spader rollerini Richard Dean Anderson ( McGywer dizisinin barol oyuncusu ) ve Michael Shranks'a devretmi durumdalar. Hatta bu dizinin ilk sezonu TGRT'de 2000 ylnda ( hani X-Files , Star Trek The Next Generation' ilk aldklar dnem ) yaynland ama TGRT her zamanki gibi devam ettirmedi. Sonraki kilit blmlerinden bazlarn da Digitrk'te yakalamtm. Stargate'in Nebula ve Saturn dallarnda pek ok dl var. Aslnda X-Files'n sofistikasyonuna ve konularna sahip bir yapm deil. Farscape'in karakter derinliinin ve konu btnlnn yaknndan bile geemez. Ama olduka heyecanl , maceral ve enterasan konulara ( eski dnya uygarlklarnn uzayllarla ilikisi , uzayl uygarlklarnn ve eski dnya kltrlerinin etkileimi gibi. Senarist bu adan Erich Von Daniken'in "Tanrilarn Arabalar" kitabndan esinlenmi kanmca ) sahip. Efektler ve kurgu da fena deil. Neyse izlemeye baladm ve u an 3. sezondaym. lgilenen varsa.

Not : Bu arada Stargate SG-1'n 2004 ylnda balayan bir de spin off karde dizisi var. Stargate : Atlantis. Birka ay sonra da ona balycam.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed May 17, 2006 12:38 pm    Post subject: Reply with quote
TGRT ilk sezondan birka blm vermiti. Filmine de hasta olurum ayrca
aylak
aylak

PostPosted: Wed May 17, 2006 6:13 pm    Post subject: Reply with quote
Eski forumda bu konu baska bir baslikta tartisilmamis miydi? Yamuluyorsam duzeltiniz...

Back to top
View user's profile Send private message
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Tue Jun 20, 2006 4:31 pm    Post subject: Reply with quote
Stargate SG-1'n 6. sezonuna balam durumdaym. En son 6x06 "Abyss" blmn izledim. Dizi kahramanlarnn gnmz dnyas ve teknolojileri ile dier gezegenlerde karlatklar antik dnya kltrleri ve bu kltrlerden esinlenmi olan baz ar gelimi uzayl rklarla ve birok geri kalm uygarlkla baa kmasn izlemek ilgin oluyor gerekten. Yanlz u var ki uzatt ve skt artk bu yapm. Dizi kahramanlar her blm veya -drt blmde bir gn kurtaryor. imdiye dek bilmkurgu yapmlarndaki her trl klieyi de denedikleri iin ( zaman yolculuu , alternatif paralel gereklikler , ayn gnn tekrarlanmas vs ) dizi kendi kendini tekrara balad. Hayr bunu bir tarafa brakalm. Karlalan ou yabanc uygarln ingilizce konumas bir noktada ingilizcenin gerekten de evrensel bir dil olduunu vurgular nitelikte ! Laughing ( Mesela Farscape'de byle birey yoktu. Orada konuulanlar anlamamzn ok mantkl bir gerekesi vard. Stargate'de bu yok ) Onca eyle uramalarna ramen ana karakterlerden hibiri lmedi de ( daha dorusu kalc olarak lmedi ). Sadece bazlarn canlandran oyuncular 7-8 sene sonra "yeter artk" deyip emekli oldular.

Yanlz hakkn yemeyelim. Dman uzayllar ok karizma gerekten. imdilik dizide en bandan beri kt taraf olan Gou'old denilen uzayl rk var mesela. Aslnda ylan benzeri larvalar. Ama bir insann veya herhangi bir canlnn iine girip , sinir sistemi ve beynini ele geiriyorlar ve o bedeni "konak" olarak kullanp , parazit olarak yaamlarn srdryorlar. zellikle insanlar konak veya kle olarak kullanmay pek seviyorlar. Teknolojileri am. Ha'tak denilen dev uzay gemileri piramit eklinde ( ki diziye gre eski Msr'daki piramitleri de bunlar ina ettirmi ) Sesleri de dijitalize edilmi gibi korkutucu. Gou'oldlarn "sistem lordu" olarak bilinen ve herbiri tpk ortaadai feodal beylikler gibi galaksinin geni ksmlarna hkmeden liderleri var. Eski zamanlarda bu sistem lordlar teknolojileri sayesinde dnyada eski pagan tanrlar gibi davranmlar ve isimlerini de bunlardan almlar. ( Ra , Seth , Heu'ur , Sokar , Hathor , Cronos , Nurtii , Apophis , Anubis , Osiris , Tanith ,Yu , Zipacna.....) Bakalaryla olduu kadar gene derebeyleri gibi biribirleri ile de savayorlar. Bazen yle erefsizlikler yapyorlar ki artk ryamda Gou'old larvalar grmeye baladm.

Buna karlk biz garip dnya insanlar da ABD hkmeti tarafndan , 1929'da Msr'daki Giza platosunda bulunan Stargate ( uzayl teknolojisi ile yaplan ve galaksideki deiik gezegenlere alan bir geit kaps ) sayesinde kurulan Stargate Command aracl ile bunlarla baa kmaya alyoruz. Stargate ekipleri baka gezegenleri ziyaret ederek yeni teknoloji kaynaklar bulmaya ve dost insan/uzayl uygarlklar ile ittifak kurmaya urayor. Bir yandan da Gou'old'larn dnyay ele geirme veya zerindeki tm canllar silip sprme planlarn engellemeye urayorlar. Bir de stne stlk bu projenin halktan gizli tutulmas gerektii iin Stargate Command bir yandan bu projenin varln gizlemeye ve rtbas etmeye alyor. ( tandk geliyor mu acaba )

Last edited by desertfo6 on Wed Jul 05, 2006 1:01 pm; edited 1 time in total
Back to top
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Wed Jul 05, 2006 12:56 pm    Post subject: Reply with quote
Hayrlsyla bu dizinin 8. sezonunu da bitirdim. Daha da izlemiyorum artk. Yeter ama ya. Skt. Temada hibir deiiklik yok. Hep ayn

Quote:
Tanr roln oynayan uzayllar ( Gou'old'lar ) her sezonun banda veya sonunda dnyann bana bela olurlar. Ya Stargate Command'n temsil ettii dnya tarafnda ya da Gou'oldlarn elinde muhakkak Ancientlardan kalm bir sper silah vardr. ( ya da Gou'oldlar bir istila filosu ile gelmektedirler ) Sonuta daimi kahramanlarmz olan SG-1 muhakkak bu sper silah kullanarak Gou'old tehditini bir sonraki sezona dek ortadan kaldrr. Yeter u sper silahlar muhabbeti. Her sezon bir sper silah buluyor adamlar. Diziyi uzatacaz diye konu bulamyorlar anlalan. Bir de hereyin stesinden hep bu SG-1 ekibi geliyor. Koca ABD Hava Kuvvetlerinde baka tim kalmam olacak ! Bir de aradan sekiz yl gemi olmasna karn hepsi de maallah hala sapasalam. Bir aralarnda Dr. Daniel Jackson lmedi de ulu bir varlk olup ge ykseldi. Ben dedim "tamam ie imdi biraz drama katacaklar" Ama adam ertesi sezon tekrar insan olup geri dnd. Roland Emmerich'in 1994'te ortaya kard muhteem Stargate fenomeni resmen kua evrilmi kardeim.

Bir de dizinin bence ruhu olan Richard Dean Anderson da 8. sezon sonunda ayrlm. ( tpk David Duchovny'nin X-files'ta yapt gibi ) O olmadan Stargate'in tad tuzu kalmyor. Yerine Farscape dizisinden Ben Browder ve Claudia Black getirilmi ki bunu duyunca sigortalarm iyice att. Farscape'in zamansz iptali yeterince ktyd bir de onun oyuncular bo kalmasn diye farkl karakterler olarak iyice kalitesiz hale gelen Stargate'e mi aktarlm ? Yok kardeim olmaz , izlemiyorum ben bunu. Ben ve Claudia Farscape'e aittir ! te o kadar !
Back to top
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Wed Jul 05, 2006 1:03 pm    Post subject: Reply with quote
Ne zaman bu postta mesaj grsem nedense "hah dizi cnbce'de balyor" haberi geldi herhalde diye heyecanlanyorum :)
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Fri Jul 14, 2006 10:29 am    Post subject: Reply with quote
Ya harbiden bi kanalda gsterilmezse ben bu diziyi izlemek iin kasmycam..

Aslnda bugn 10. sezon balyor diye meraklandm ama yani yorumlar grnce pek te adm atasm gelmiyo..

o deil de Mitch Pileggi ne zaman Stargate Atlantis'e gitti yaf?? nifarmlar iinde grdm adam "nass yaaa?" dedim birden. Bu Stargate Atlantis'in grntleri beni ekiyor akas..

Neyse yaa.. Download iin kasamam ben, CNBC-e yaynlasn.. Ama bundan nce BSG'yi yaynlasn.. Zaten yaynlancaksa The X Files gibi yaymalar sakat olur, 10 sezon var ya..
Back to top
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Tue Aug 22, 2006 11:22 am    Post subject: Reply with quote
10. sezonuyla iptal edilmi efenim.. SG Atlantis iin 4. sezona yeil k yaklm ancak SG1 iptal..

zldm de diyemem hani.. Ortam BSG'ye brakn bakim ! Very Happy
Back to top
inci
zel Ajan
zel Ajan

PostPosted: Tue Aug 22, 2006 7:05 pm    Post subject: Reply with quote
Aa, valla cok sasirdim. Artik kemiklesmis bir dizi diye dusunuyordum Sci-Fi icin. Ama 10 yil olmustu, artik bitmesi de gerekiyordu bir bakima.

Islerin pek de parlak gitmedigini Richard Dean Anderson'in diziden ayrilmasindan anlamistim ben zaten. Kiziyla daha cok vakit gecirebilmek icin diye bir bahane sallamisti, ama ben ytmamistim bunu. Adamcagiz yeni bir seyler yapmak istiyordu belli ki artik. Bu Jack O'Neill karakteri, ona Kaptan Kirk'un W.Shatner'a ve Fox Mulder'in DD'ye yapismasi gibi yapismisti artik cunku.
Gecen hafta 200. bolum yayinlandi buyuk umutlarla ve bu bolum icin R.D.Anderson da geri dondu bir bolum icin. Ben de buyuk umutlarla oturmustum ekran karsisina. Cok sevdigim Jack yine var diyerekten, ama yapa yapa bir parodi bolumu yapmislar. Senaryoyu hic begenmedim. 200.bolum icin daha can alici bir senaryo beklerdim onlardan.Zaten ratingler de yatmis. Bu da herhalde bardagi tasiran damla oldu dizi icin. Yazik...

Stargate Atlantis'e gelince, mitoloji olarak ilginc yine. Her bolumde ilgi son ana kadar ayakta oluyor. Burdaki dusman irk insanda kusma duygusu yaratiyor ama. "Wraith" dedikleri insan yiyerek yasayan bir irk bunlar. Gorunusleri de oldukca irkiltiyor insani. Yaratilmis en irkiltici dusman alienlardan biri diyebilirim onlar icin.

Mitch Pileggi, Atlantis'in ilk sezonundan beri var dizide. Ama oldukca yaslanmis gorunuyor gozlukleri olmadan yuzunde. Gozleri iceri cokuk cokuk olmus artik. Dunyanin intergalactic uzay gemisi Daedalus'un komutani rolunde.

Atlantis'in ilk sezon premiyerinde Robert Patrick de vardi ve Wraith'ler tarafindan olduruldu. Atlantis'e gonderilen ilk bilimsel gruptaki askeri lider rolundeydi. Ama arkadaslari icin kendini feda ederek oldu. Duygusal bir sahnesi vardi dusman Wraith ile. Uzuldum ben dizide regular bir rolu olmadigi icin.

Kisacasi Rukicim, bence Atlantis icin gec kalmis sayilmazsin. Daha 3.sezonun ortalarindalar. Yakalayabilirsin. Pisman da olmazsin yani. Smile))
desertfo6
Saha Ajan
Saha Ajan

PostPosted: Tue Aug 22, 2006 9:19 pm    Post subject: Reply with quote
Stargate SG-1'n iptalini ben de duydum ama ne ardm ne de zldm. Sci-Fi Channel genelde herhangi bir yapmla veya stdyo ile uzatmal anlamalar yapmaz. Popler bir yapm var myd hemen satn alr , reytingleri iyi olduu srece oynatr , ileriki bir sene sonraki sezonun yayn haklarn satn alr , reytingler dt m kapnn nne koyar byle ( aynen Farscape'de yaptklar gibi Evil or Very Mad )

Ve Stargate SG-1 gidici olduunu son birka sezondur ( 8. , 9. ve 10. sezonlar ) ak ak belli ediyordu artk. Dizinin format kusura bakmayn ok berbatlamt. X-Files'n en ters blmlerini ieren 6. ve 7. sezonlarn 100 ile arpn onun gibi birey ite. SG-1'da son vakitler kendisi ile dalga geen , parodili blmler nedense fanlar tarafndan el stnde tutuluyordu. Halbuki sci/fi-action deyince millet biraz ciddiyet grmek ister. Bu tr blmler de ok yavan ve klie olmutu artk. Dizi ekibi her blm olmasa bile 3-4 blmde bir dnyay kurtaryordu. Artk bir sonraki blm veya sezonlarda dnyaya birey olmayacan ve kt uzayllarn her naslsa bir ekilde ( byk bir olaslkla birden bire ortaya kan yeni bir Ancient silah ile ) ABD Hava Kuvvetleri tarafndan yenileceini ve Stargate programnn gizli kalmaya devam edeceini biliyorsunuz. Hele 8. sezonu g-bela bitirebildim. Bir de dman uzayllar gitgide PC oyunlarndaki god-mode'lara brnmlerdi. Dizi boyunca yaplan ultra ABD milliyetilii de cabas.

Sevindiim tek nokta hem Ben Browder'n hem de Claudia Black'in artk serbest olmas. Ufukta yeni bir Farscape projesi mi belirdi acaba ? Rolling Eyes Rolling Eyes

Stargate Atlantis fena deil. Dncelerimi Stargate Atlantis balnda belirtmitim zaten. Devam etmesi iyi olmu. SG-1'a kyasla daha iyi bir yapm. Wraith'ler ve hive-shipleri gerekten korkun. Bir de insanlar trolle balk avlar gibi toplayp , kovanlara tkp onlarla beslenmiyorlar m iyice karanlk bir yapm oluyor gerekten. Yanlz Wraith'lere kar biraz sempatim de yok deil. Sonuta beslenebilecekleri tek kaynak insanlar yoksa alktan lyor garipler. Yanlz SG-1' izlemeden Atlantis'e balanrsa ilk bata insan zorlanabilir ve birey de anlayamayabilir ( lost city mi o da ne ? , nereden kt , imdi bu Ancientlar kimdi neydi ?, Asgard da ne kim ? ZPM ne oluyordu imdi , Iris nedir ? Razz ) bu sorular Atlantis'in ilk blm benimle izleyen ama SG-1' hi izlememi bir arkada sorup durmutu da.

Last edited by desertfo6 on Tue Aug 22, 2006 10:23 pm; edited 2 times in total
Back to top
patient x
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sat Apr 07, 2007 5:09 pm    Post subject: Reply with quote
Gemini wrote:
patient x wrote:
Ne zaman bu postta mesaj grsem nedense "hah dizi cnbce'de balyor" haberi geldi herhalde diye heyecanlanyorum :)

Orada balamyor ama TRT1'de bu geceden itibaren balamakta.

Aman ne diyorsun..22:35'teymi :)
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sat Apr 07, 2007 6:12 pm    Post subject: Reply with quote
televizyondan uzam alakasz olacak ama sormalym CSI'n yerine mi balyor yani bitti mi CSI Rolling Eyes
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Sat Apr 07, 2007 6:20 pm    Post subject: Reply with quote
margikleinjan wrote:
televizyondan uzam alakasz olacak ama sormalym CSI'n yerine mi balyor yani bitti mi CSI Rolling Eyes

Evet CSI biteli birka hafta oluyor,onun saatinde veriyorlar.

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
auroriel
Sendika yesi
Sendika yesi

PostPosted: Sun Apr 08, 2007 12:07 am    Post subject: Reply with quote
SG1 yerine FARSCAPE verseler kesinlikle daha makbule geerdi Sad

Neyse orijinal sesi olmadan John Crichton, John Crichton deildir. Umut baka baharlara..
Back to top
2shy
Muhbir
Muhbir

PostPosted: Sun Apr 08, 2007 7:25 am    Post subject: Reply with quote
Hepsini izleyemedim blmn ama XF'den iki oyuncu vard Scully'nin babasn canlandran oyuncu-ki ana kadroda sanrm- ve de Pusher Razz

"I'm having trouble coming to terms with the fact that Fox Mulder is a fictional character"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    THE X-FILES Türkiye Forum Index :: Telemanyaklar All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum