X-Files   Return to Index
Özel Mesajlar
X-Files'ın Kökleri

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: The Truth Is Out There
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Cmt Oca 14, 2006 12:38 am    İleti konusu: X-Files'ın Kökleri Alıntıyla Cevap Gönder
From: Turke_01 12/30/2004 2:12 pm
To:
ALL

Geçenlerde, bence zamanının çok iyi gerilim filmlerinden olan (hatta bu zamanda bile çok nadir çıkar böylesi) "The Thing"i tekrar izledim. John Carpenter diyeyim, bilmeyenler araştırsın.

Asıl konu, bence x-files'ın mitolojisiyle bu film (hatta filmin esinlendiği kitap) arasında bir bağ olduğu. Film, kutup bölgesinde araştırma yapan bir grup amerikalının, daha önce norveçliler'in bulduğu fakat esrarengiz bir biçimde hepsinin yok olduğu, buz altında yüzyıllarca kalmış bir ufo'yu keşfetmesiyle başlıyo. Bu yazdıklarım bişey hatırlattı mı size ?

Ayrıca büyük bir "H. P. Lovecraft" hayranı olarak, x-files mitolojisinin lovecraft'ın "cthulhu" mitolojisinden izler taşıdığını söylemeliyim. "Insmouth üzerindeki gölge"yi okuyun. Adam öyle bi dehşet atmosferi yaratıyoki, okurken tırsıyosunuz valla. Harika bi adam.

Eğer çok param olursa bi gün bu hikayeyi film yapacam valla. Beri'ye de yönetmenlik teklif ediyom. Aha da ilk yönetmenlik teklifini aldın Beri. Ne diyecen bu konuda :))))))))))

From: theafl 12/30/2004 4:14 pm
To:
Turke_01

bu esinlenmeden cok gercekle ozdesmeye benziyor. gercekler tekrar edilir gibi bisey :) x files kurgu degil.

From: rukish 12/30/2004 4:38 pm
To:
theafl

ICE bölümünün kaynağı zaten THE THING filmidir.

Konu olarak birbirlerine çok benzerler ancak bi yerden sonra ayrılırlar ve The Thing'i temel alarak çıkmış bir bölüm olarak kendine has başka bir olay anlatmayı çok iyi bir şekilde becerir XF ekibi.

ıçinde Mulder ve Scully'ninn olması yeter bile aslında.. Eheh .. :))

Ayrıca The Thing kesinlikle güzel bir filmdir, ilk izlediğimde fena halde etkisinde kalmıştım. Hala da sever, izlerim..

Beri hanım yakında bizim fikirlerimizle hiç boş kalmıycak gibi görünüyo bu arada. ehehe.. Bilmiyom bana sözü var daha "Hayalelrimin UFO'susun!" muydu neydi Oğuz bulmuştu bu lafı. Neyse tamam açmayalım şimdi bu konuyu. Ehaahahah

Ha bi de şu var. Mutlu, XF kurgu değil diyosun ama kurgudur.. Çok gerçekçidir ama kurgu bir dizidir.. Neyse bu farklı bi konu..

X Files'ın Kökleri demişken, şöle güzel bi araştırma yapsak neler neler çıkar aslında.. :)

From: Turke_01 12/30/2004 5:34 pm
To:
rukish

Doğru söylüyosun. X'in kökleri diye araştırsak, dibini bulamayız valla. Özellikle 6. sezon'daki stand alone bölümlerde acayip edebi göndermeler olmuştu. Ben utanmıştım kendimden az kitap okuduğum için. Anlamakta güçlük çekmiştim çünkü. Ama sevmemiştim o bölümleri şahsen fazla. Belki edebiyatla fazla ilgilenmediğim için.

NOT: Bu arada "ice" adlı bölümün "the thing"den esinlendiğini biliyom. ıyice cahil yaptınız beni yaw. Tamam fazla kitap okumuyoz ama...:)

From: theafl 12/30/2004 6:56 pm
To:
rukish

evet isim yazmaliyim :)
adim mutlu degil mehmet :)
kurgu degil derken beni burada gorseydiniz ne amacla yazdigimi anlardiniz :))

From: trustno13 12/30/2004 6:58 pm
To:
Turke_01

Genel Konsept: The Kolchak Papers/The Night Stalker ve The Twilight Zone
Chris Carter: Özellikle Mitoloji bölümlerinde ıncil'i X-Files tarzıyla yeniden yorumlamayı istedim/sevdim/denedim/yaptım.

Ice-->The Thing
Beyond The Sea-->The Silence Of The Lambs
Eve-->Boys From Brazil
The Calusari-->The Exorcist
Ghost In the Machine-->2001: A Space Odyssey(Özellikle bilgisayar HAL)
Talitha Cumi/Herrenvolk-->The Brothers Karamazov (Roman)
Biogenesis/The Sixth Extinction I & II--> The Last Temptation of Christ
War Of The Coprophages-->War of The Worlds
Deep Throat-->JFK
Post-Modern Prometheus-->Marry Shelley's Frankenstein
...
şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

Murat

From: spooky 12/31/2004 3:31 pm
To:
rukish

beni değerli fikirlerinizi hayata geçirmeye layık görüyorsanız ne mutlu bana efem.. :P "arzularımın ufosusun"un yanısıra murat beyle de bi projemiz olacaktır bildiğiniz gibi..buradan kendisine "büyük prodüksiyon yapacaz evladım, para biriktir" demek istiyorum..eheh

From: Orkun1 1/7/2005 3:24 pm
To:
spooky

The X-Files'ın temeli The Night Stalker isimli eski bir Amerikan dizisinde yatmaktadır.Dizinin konusu Carl Kolchak isimli bir Chicagolu gazetecinin vampirlerle,hayaletlerle ve uzaylılarla olan mücadelesidir.Chris Carter The X-Files'ı yarattıktan bir süre sonra The Night Stalker'dan ve onun korku öğesinden çok etkilendiğini söylemişti.
1980'de Night Stalker ile bağlantılı Hangar 18 isimli bir film de çekilmişti.Film hükümet tarafından saklanan uzaylılardan ve UFO'larla ilgiliydi.

From: Turke_01 1/8/2005 12:18 am
To:
Orkun1

Hani şu Rosswell olayını anlatan bi filmdi değil mi ?

From: Orkun1 1/8/2005 3:55 pm
To:
Turke_01

Eğer Martin Sheen ve Kyle MacLachlan'ın oynadığı 1994 yapımı Roswell isimli filmden bahsediyorsan hayır o değil...O film direkt olarak Roswell kazasından bahsediyordu.Hangar 18 filmindeki UFO kazası tamamen kurgusaldı.
Bu film sanırım Türk televizyonlarında hiç gösterilmedi.Bu filmin başrollerinde Robert Vaughn ve Darrin McGavin oynuyordu.

From: jto85 1/11/2005 1:24 pm
To:
Orkun1

Bu arada megadeth in de 'Hangar 18' diye çok güzel bi şarkısı vardır, ilgilenenler için...

From: Orkun1 1/11/2005 2:38 pm
To:
jto85

Zaten Hangar 18 gerçekte varolduğu söylenen bir üstür.Aynı 51.Bölge gibi...
Megadeth'in Hangar 18 isimli şarkısı da bununla ilgilidir...

From: Turke_01 1/16/2005 11:30 pm
To:
ALL

Arkadaşlar, yazdıklarınızın hepsine ek olarak, Mulder ve Scully ilişkisindeki "Sherlock Holmes - Watson" etkileşimini hissedebiliyo musunuz ? Ben bazen hissediyorum. Ama kim Sherlock Holmes, kim Watson bi türlü çıkaramıyorum :)

From: tornadoo 1/17/2005 11:40 pm
To:
Turke_01

ya sen bööle diyince içim gitti bi an yaw.neydi o sherlock holmes un çizgi romanları be!!!filmleri,çizgi filmi bile vardı,hayranım bu herife yaw!!!nie acaba kimsenin aklına gelmemiş bu benzetme.bööle geçmişe gittikleri yada hayal ettikleri bi bölüm çekilebilirdi.mortiari de csm olurdu,oooohhhhh arabacıyıda skinner yapardık oh ne ala:)))harbi yaw en azından DD ye bi sherlock kostümü giydirip elinde piposuyla bi foto çekebilirlerdi,ama nerdeeeee

From: Turke_01 1/18/2005 1:49 am
To:
tornadoo

O senin dediğin tamda 6. sezonluk olurdu. Ben de izlerken kafayı yerdim. Pek sevemedim o sezonuda ben. Ama x-files o kadar çok edebi gönderme yapıyoki, Sherlock Holmes'un eksikliği pek hissedilmiyo. Onu da yapsalardı senin için, valla çiğ tavuk yenir be senin hatırına...:)

From: spooky_gs 3/6/2005 10:52 pm
To:
ALL

TXF in koklerinden sonra bi de sonradan etkilediklerini de tartismamiz gerekir bence. bu aksam cold case i izlerken TXF ile ne kadar benzedigini dusundum kendi kendime hatta sefleri bile skinner a cok benziyodu :) CSI:NY da da benzer seyler farkettim. ya ben artik deliriyorum her seyi TXF ile ozdeslestiriyorum ya da diger dizi yapimcilari cok kopyaci :P saka bi yana CSI onceden beridir begendigim bi dizidir ama cold case i yeni yeni izlemeye basladim...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
auroriel
Sendika Üyesi
Sendika Üyesi

İletiler: 3600

İletiTarih: Pzr Tem 08, 2007 8:54 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Başkanın Adamları (All The President's Men) adlı 1976 tarihli filmi izledim demin, bilmem kaçıncı kez.. Bu nedenle PAPER HEARTS bölümünü kaçırmış bulundum, çok pişman değilim telafi ederim diye Smile Robert Redford ve Dustin Hoffman'ın başrollerde olduğu ve Watergate Skandalı'nı anlatan muhteşem bir filmdir, izlemeyen varsa, sırf XF uğruna izlemelerini tavsiye edeceğimdir.

Nixon'ın istifa etmesine kadar giden politik entrikalar zincirini, iki Washington Post gazetecisinin ortaya çıkarması serüvenini anlatır film.

XF'taki DEEP THROAT tümcesinin bu filmden, daha doğrusu bu olaydan gelmesi, benim gibi bir XF fanatiği açısından filmi izlemek için yeter de artar bir sebep zaten. Ama izlerseniz hak vereceksiniz, film her şeyiyle süper. Zaten o dönemlerde çekilen politik gerilimler daha bir süper Smile Buradaki Deep Throat, Robert Redford tarafından canlandırılmış Bob Woodward'ın iletşimde bulunduğu muhbir oluyor. Karakter açısından değerlendirirsek, bizim Deep Throat'ın esin kaynağı olduğu şüphe götürmese de, bazı yönleri Mr. X'e benziyor. Özellikle ketumluğu.. Hele Mulder'ın Scully hastanedeyken hastanenin otoparkında Mr. X ile tartıştığı bir sahne vardı. "Adam gibi anlat şunu artık" diye çıkışıyordu, Woodward ile DT arasında aynen buna benzeyen bir tartışma oluyor. Tabii burda Mr. X'in yaptığı gibi ayar üstüne ayar verip pataklamıyodu gazeteciyi.. Eheh.. Velhasıl, dizimizdeki muhbir'lerin babasını izlemek gibi bişi.. Hoş bir tecrübe Smile

Bir de şimdi çok ufak bir ayrıntı farkettim; gazetecilerimiz bu olaylaarı araştırırken, Nixon'un kampanyasında görev almış kişilerin listesini ellerine geçirir. Listedeki bir sürü insanı kapı kapı dolaşırlar ve her kapı yüzlerine kapanır. Bir yerde Woodward'ın listedeki kişilerin soyadlarını okuduğu bir sahne vardı. "Scully" dedi, benim ağzım açık kaldı. Hayır CC'nin beyzbol sunucusu Vin Scully'den bu ismi aldığını biliyorum tabe ama, burada da duymak enteresandı. eheh..

Neyse, bundan bahsetmek için en güzel başlığın bu olduğunu düşündüm. Tekrar tavsiye ediyorum. Politik yanı süper ama bir de gazetecilik, fikir özgürlüğü açısından şimdilerde mumla aradığımız onurlu adamların zamanından bahsediyor. Bir de Al Pacino'nun INSIDER filmi bu kadar güzel anlatır gazetecilik etiklerini.. Nixon'ın yemin töreni TV'de gösterilirken, iki gazeteci arka planda harıl harıl çalışmaktadır. Haber daha yeni yayınlanmıştır ama, olayların başkanın istifa etmesiyle sonuçlanmasına daha vardır. Be adamlar harıl harıl çalışmaktadır. Güzel film böyle bişi olsa gerek Very Happy
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
364 SaD SaM
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

İletiler: 983

İletiTarih: Pts Tem 09, 2007 11:29 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Aa All The President's Men filmini duymuştum ama Watergate'i anlattığını bilmiyodum.Deep Throat'tan dolayı merak edip sözlükten okumuştum bu olayı.Filmini izlemek daha da güzel olacak.Saol yazıdığın için..ındirmeliyim hemen.. Smile

Edit: Sözlükte de bkz. olarak vermişlerdi zaten All The President's Men'i..ıiyi değilim ben.. Rolling Eyes
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder MSNM
Martin Mystere

İletiler: 37

İletiTarih: Pts Kas 07, 2011 3:45 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder
Something is out there adlı 8 bölüm sonra sona ermiş dizi.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu :: The Truth Is Out There Saatler GMT +3 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız